Amsterdamsche Brieven. Marine brieven uit Indië 'T JUTTFRTJE ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1935 PAG. 5 TOB NOOIT HOEKJE Goede raad is duur! Maakt U zelfstandig. Goede raad is inderdaad duur, en min der goede raad kan ons duur te staan ko men. Veel menschen vragen raad, zonder er in de verste verte aan te denken, die raad op te volgen. Misschien zijn ze om conversatie verlegen en anders is hun hou ding een raadsel. Om met eenige vrucht raad te vragen, zou men ten eerste over tuigd moeten zijn. dat degene aan wie men 'raad vraagt de zaak beter kan overzien dan men dat zelf kan. Oók moet men be reid zijn, die andere volkomen in vertrou wen te nemen, en dus alles te vertellen wat op de zaak betrekking heeft en daar aan is vooraf gegaan. Menigeen vraagt raad en houdt een van de voornaamste punten achter, onder het motto, dat een ander niet alles behoeft te weten. Dan kan men het raad vragen beter laten, want iemand op wiens advies wij denken te han delen moeten wij toch zeker volkomen kun nen vertrouwen. Maar het grootste bezwaar van alles is, dat een ander mensch, al moge hij of zij nog zoo betrouwbaar en hoogstaand zijn, toch vermoedelijk niet precies hetzelfde karakter heeft als wijzelf. Daardoor zal een ander een raad geven, waarvan hij zelf de konsekwenties zou aandurven, ter wijl het karakter van degene die de raad zou opvolgen zoodanig anders is, dat de gevolgen daarvan hem niet lijken, terwijl de ander het met deze gevolgen best zou kunnen bolwerken. Ieder mensch draagt tenslotte de gevol gen van eigen handelswijze, en daarom komen wij op den duur het verste, als wij op eigen initiatief leeren handelen. Het is een zekere oogenblikkelijke ge makzucht, die ons op een oogenblik doet terugdeinzen voor het zélf nemen van een besluit. Het lijkt zoo rustig, als men de verantwoordelijkheid van zich af kan schui ven en handelen op gezag van een ander die zegt: :,doet het nu maar zus of zoo". Maar die verlichting is maar van tijdelijke a~rd, want wie moet opkomen voor de ge volgen van die handelswijze? Niet die an der, maar Uzelf! I'et is goed, zich in het leven zelfstandig te maken, de verantwoording te zien, die een bepaalde gedragslijn meebrengt en haar ook te durven aanvaarden. Zorgt, dat U bij een mislukking nooit het idee behoeft te hebben: „als ik moed genoeg bezeten had om zelf een oplossing te zoeken en om op eigen initiatief te han delen, dan was het misschien wèl gelukt". Men kan naar beste weten handelen, en dan kan men nog ervaren, dat de dingen anders loopen dan men gedacht heeft. Maar dan behoeft men in ieder geval geen wroe ging te hebben. Wie zelfstandigheid gewend is, heeft geen behoefte aan steun, een groot voordeel, want het zou best eens kunnen gebeuren dat wij plotseling voor een beslissing ge plaatst werden, en dat er dan niemand in de buurt was, geschikt om ons waarlijk goeden raad te geven of bereid om zich werkelijk serieus in ons geval te verplaat sen, voor zoover dit laatste, gezien de verschillende karakters ooit opgaat. Tracht onafhankelijk te worden, zoekt zelf uw weg in J>et leven. U zult er slechts wèl bij varen. JOS. DE COCK. De Victoria Kegia. Dat de zomer al over zijn hoogtepunt dreigt heen te raken bemerkt de Amster dammer, die in de steenen stad achter bleef en niet, als zijn stadgenooten, die nog steeds in de provincie aan tochten met onbekende dan wel bekende bestemming jdeelnemen, voortdurend temidden der na tuur kan constateeren, dat hier en daar al de eerste herfsttinten door het groen be ginnen heen te schemeren, misschien nog het duidelijkst aan de... advertenties die thans weer in de bladen verschijnen met de aankondiging, dat de Victoria Re- gia in de Hotrus Botanicus in bloei staat en 's avonds verlicht zal worden! Dat toch is «altijd een van de vaste hoofdstedelijke teekenen, dat de kentering der seizoenen nabij is. Die Victoria Regia-bloei is altijd een van de gelegenheden, waarbij het groote publick door middel van druk be zoek aan genoemaen academischen plan tentuin aan het uogin der Plantage, dewelke een der... zes en zeventig in stellingen is die in onze stad in verband staan met het Hooger Onderwijs(!) in nauwer contact komt met onze gemeente lijke Universiteit dan gewoonlijk het geval is. Wel staat in de hoofdstad het acade misch leven niet zoo geïsoleerd van het leven der burgerij als in vele andere Uni versiteitsplaatsen, voelt de Amsterdam sche Universiteit misschien meer dan vele andere van haar zusterinstellingen elders zich, om woorden van prof. Burger te herhalen, „kind van haar tijd", voelt zij „democratisch in den goeden zin van het woord", - maar toch,: in de drukte van het leven van alledag laat nu eenmaal Mercurius, de god van den handel en dus ook van het groote publiek aan Amstel en IJ, Minerva, godin der wetenschap nogal eens links liggen... Alleen nu, nu zoowel Mercurius als Minerva, nog steeds met va- cantie zijn, betreedt de mensch in de straat gelokt door den bloei van meerge- noemden reuzen-waterplant de stille tuin der wetenschap... Planten, tuinen en politiek. Planten en tuinen staan trouwens in deze nog altijd zomersche dagen in het middelpunt der belangstelling. Zoozelfs, dat is er, in deze voor het stadsleven stille weken, nog eens een publieke de monstratie, zulk een demonstratie met... tuinen en planten ten nauwste in verband staat, getuige de demonstratie vanwege den Bond van Volkstuinders, wier nooden wij in een vorigen brief al eens hebben aangestipt. Genoemde demonstratie, waar aan duizenden hebben deelgenomen, trok op naar het tuinen-complex „Ons Lustoord" aan den Nieuwen Wandelweg, alwaar de oud- en binnenkort weer nieuwen wethouder de Miranda deze moderne buitenverblijf- bezitters, die in de plaats zijn gekomen voor Amstel en Vecht in den Regentijd, een hart onder den riem stak. In de toelichting tot het onlangs aangenomen groote uitbrei dingsplan (een plan waardoor deze volks tuinders zich in meerdere opzichten, gelijk wij vroeger uiteenzetten, bedre.gd voelen!) stond, dat deze moderne buitenverblijven der Amsterdammers, zijnde de tuinhuis jes, prieelen, enz. die onze Volkstuinders m allerlei vormen naar eigen ontwerpen met allerlei materiaal hebben gebouwd, rom melig zijn, van verschillende grootte, dan weer eens met, dan weer zonder dak en deze qualificaties hielden dan een'kritiek in. Echter, de heer de Miranda merkte het terecht en geestig op!, dat is voor de hoofdstad niets bijzonders: dergelijke quali ficaties toch passen... woordeijk ook op den nieuwen bouw in... Zuid! En tegen het brengen onder de bouwvergunning, iets was B. en W. voornemens zijn te doen, van genoemde moderne buitenverblijfjes, liet hij een waarschuwing hooren. „Voor standers van ordening zijn niet van oor deel", zeide hij, „dat alles wat het individu tot stand brengt, kapot geslagen moet wor den"... en met deze woorden, zooals ook met enkele andere, vlocht hij een politiek propaganda-kleurtje har.diglijk door zijn overigens neutraal-groene tuin-speech heen en veegde hij wederom een klein stukje van den weg schoon, dien hij zelf in den komen den herfst ais stadsbestuurder zal moeten gaan. Hij gaf verder zijn gehoor den raad „nog even te wachten" met het afbreken van hun buitenhuisjes: de verlangens van de volkstuinders zijn, riep hij uit, zoo recht matig, dat het een democratisch gemeente bestuur een eer moet zijn, deze in te willi gen... „Even afwachten" bedoelde hij dus te zeggen of het nieuwe gemeentebestuur, dat over enkele weken op het Prinsenhof zal komen te zetelen, inderdaad „democra tisch" zal zijn!....„ Rembrandt-tentoonstelling en -standbeeld! Genaderd aan het zomer-hoogtepunt mogen we ook wel even constateeren, dat men dit jaar, veel minder nog dan bij vo rige gelegenheden r van de veelbeproken Amsterdamsche „Zomerfeesten" bemerkt heeft. De eenige attractie van belang, die inderdaad ook wel wat vreemdelingen ge trokken heetc, was (en is nog) de Rembrandt-tentoonstelling, die ter gele genheid van het vijf tig-jarig bestaan van het Rijksmuseum met behulp van de Ver- eeniging Rembrandt georganiseerd werd. Een speciale attractie van deze... attrac tie is de mogelijkheid om Rembrand's werken ook 's avonds onder een inderdaad voortreffelijke kunst-belichting te zien. Voor vele menschen moet er nu eenmaal nog iets „extra's" komen, zooals dan een speciale vaond-verlichting, om hem voor de „natuur" (zie de Victoria Regia!) of de kunst (zie Rembrandt) warm te doen loopen... Wij spraken van een „voor treffelijke kunst-belichting". Eén uitzon dering moeten wij echter daarbij wel ma ken: de belichting van de Nachtwacht; technisch is daar waarschijnlijk ook niets op aan te merken en men kan zelfs van ingenieus en effect-vol spreken, maar het bereikte effect is, voor den échten kunst-liefhebber, en dat is helaas een minder uitgebreid menschensoort dan het dan dikwijls den schijn heeft!, toch eerder dan van een interessante gekleurde „transparant" of een „artistieke" ge kleurde film, dan die van een machtig kunstwerk. Dat deze Rembrandt-tentoonstelling velen weer eens opmerkzaam heeft ge maakt op den treurigen staat waarin 's Meesters standbeeld op het naar hem genoemde plein verkeert, is begrijpelijk. Voor een groot deel overdekt met „cadeautjes" van on-kunstzinnige stads- musschen en andere vogels, vertoont het beeld vele plekken van afbladderend oud roest, zoo dat 's schildersmantel leeljjk aan de mot schijnt te lijden; de kousen van den meester schijnen vol „ladders" te zitten en zijn schoenen schijnen het ver zolen niet meer waard... Intuschen heeft de af deeling „Onderhoud" ressorteerende onder de Gemeentewerkplaatsen, aan de zorg waarvan Rembrandt in zijn gedaante als stads-monument is toevertrouwd, bij informatie, te kennen gegeven, dat dit monument „reeds opgenomen" is, wat dan wil zeggen, dat aan den onwaardigen toe stand waarin het beeld verkeert spoedig een einde zal komen en men weldra aan het schoonmaken en restaureeren za! gaan... Gelukkig! Het werd meer dan tijd; ja, gezien het feit, dat de Rembrandt- tentoonstelling reeds haar einde nadert, is het al over den, geschikten, tijd héén... De „kleuren-film". Maar om nog even terug te komen op de „gekleurde film". Tegen zulk een goéd gekleurde film op zichzelf, dit om misverstand te vookomen, hebben wij niets. Integendeel. Het zal ons, met vele anderen verheugen, als men het technisch* eindelijk zoo ver gebracht heeft, dat het bewegende beeld op het witte doek uit de grauwe wereld kan treden waarin het tot nu toe verkeerde en het. Dehalve de .natuurlijke" vormen ook de „natuurlijke" kleuren zal vertoonen... Wat men tot nu toe aangekleurde films het publiek voor zette, waren veelal niet anders dan „gewone", grauwe films, die men nader hand van enkele kleuren voorzien had. De goed gekleurde film, waarmede wij dan bedoelen die film waarop direct bij de op name de natuurlijke kleuren konden wor- vastgelegd, is ondertusschen op komst en een voorproefje ervan hebben velen reeds een enkele keer in een enkel hoofdstedelijk theater gesmaakt... Het is zeer waar schijnlijk dat de techniek nu reeds zoo ver gevorderd is, dat men uitstekende kleuren films kan opnemen en laten „draaien". Waarom er dan niet meer „ophef" van gemaakt wordt; waarom men er dan nog zoo weinig van bemerkt en verneemt?, zal men vragen! Dat kan beantwoord wor den met de wedervraag: Had de doorsnee bioscoop-bezoeker van voor 1928 al veel vernomen over geluids-films En toch is de klankfilm niet geboortig uit 1928, maar van reeds veel ouderen datum; hij werd echter pas „ten doop gehouden" in 1928, omdat bij een vroegtijdiger „op de markt" brengen de „zaken" al te zeer zouden zijn vastgeloopen en men het publiek wilde lijmen met een aantrekkelijke nieuwigheid, waar het, ineens, „paf" van zou staan... Iets dergelijks doet zich hoogst waar schijnlijk thans ook met de kleuren-film voor. Hij is reeds, daar kan men zeker van zijn, in „voldragen" vorm geboren, maar men wacht, uit commercieele over wegingen, nog het meest gunstige oogen blik af om het jonge wicht den volke te vertoonen! Zal dat oogenblik voor wat ons land betreft misschien gekomen zijn met de „bioscoop-week" die hier in den aan staanden herfst op het programma staat? Beste Klaas. Ditmaal weer eens een brief uit Ma- lang, alwaar we met een aantal menschen van Hr. Ms. „Java", de jagers en last not least van Hr. Ms. K 18 logeeren. Dit laat ste schip bezorgde ons met zijn allen al tweemaal vrijkaartjes voor de bioscoop, alwaar de.menschen~van -de K 18 met een „Welkom K 18" ontvangen werden. Het is hier verbazend koud op het oogenblik en je bedenkt je wel driemaal voor je 's och tends onder de ijskoude douche kruipt. Het was ook wel te verwachten, want ook in Soerabaja was het ongeveer 3 graden Celcius kouder dan anders in dezen tijd. Ook daar zijn verscheiden menschen die nu 's avonds onder een deken kruipen. Over de veranderingen in het Kampement schreef ik je in het begin van het jaar al. Nu is het gouvernement bezig om den weg naar het Kampement toe te verbeteren, hetgeen wel nocdig is, want zoo slecht als hij nu was heb ik het nog nimmer hier meegemaakt, je kon er amper niet meer op loopen zonder je voeten te verzwikken. Malang zelf kur. je thans vanuit Soera baja 5 maal daags per „snelle vijf" be reiken. Dat is wel een groote verbetering op vroeger hoor. En de prijzen van „het spoor" zijn ook veel minder. Je hebt tegen woordig op die lijn ook een Europeesche derde klas en daar kun je voor 62 cent van Soerabaja naar hier. En een keurig publiek hoor. Nu, ik denk dat derde klas van Nieuwediep naar Den Haag nog wel een pietsie duurder zal zijn. Maar dan zit je ook in Den Haag en dat is toch Altijd nog wel even plezieriger als Soerabaja. Overigens is hier in Malang weinig ver anderd hoor. Je hebt er de bioscopen meer als vroeger en de Sociëteit maar daar houdt het dan ook mee op. En voor overdag het zwembad natuurlijk, maar bij die „vinnige" kou die hier heerscht, is c.at lang niet voor ieder een genoegen. Het gezelschap van Cor Ruys speelt hier op het oogenblik en als het nog voor ons vertrek van „uitbetalen" is dan kunnen we daar ook nog naar toe. Dat stukje Hollandsche tooneelkunst mag je hier niet missen. Iedereen hier in Indië is er opgeto en over. Wë zijn ook naar Se lecta geweest. Daar is nu een keurig zwembad. Trouwens er gaat bijna geen week voorbij of ergens hier in de buurt van Soerabaja wordt een zwembad ge opend en allemaal zijn ze even mooi. Tré- tes waar zelfs een heel sportpark is aangelegd, Nonggedjadjar, Batoe en weet ik waar al niet meer. Ja we kunnen nu de weekends wel tochten maken, maar zoo zijn we nu eenmaal, als je in de stil ligperiode in Soerabaja bent, komt er dik wijls weer niets van. De couranten krij gen we natuurlijk geregeld uit Soerabaja. Trouwens, ik moest er eenige dagen ge leden van hieruit naar toe om mijn beurt bij den marine tandarts niet voorbij te laten gaan. Daarom kan ik je uit Soera baja ook nog wel het één en ander ver tellen. Men is er al weer druk bezig met het bouwen voor de Jaarmarkt op Ketabang. Er schijnt nogal veel liefhebberij te zijn om stands te huren, hetgeen in dezen tijd natuurlijk een verblijdend verschijnsel is. De directie van „Eldorado", een dancing hier uit Malang (die ik daarmee bij de vermakelijkheden uit deze plaats^ vergat op te noemen) zal op het jaaimarktterrein ook een dancing exploiteeren. Natuurlijk komt ook de bekende „manilla show" weer en kunnen we dus ook weer een beetje kermis houden. Gisteren in Soerabaja zijnde, zag ik een gepensioneerde Japan- sche admiraal en een gepensioneerde Ja- parische schout-bij-nacht bij den marine commandant vandaan komen. Deze twee hooggeplaatste marine-officieren waren een trip over Java aan het maken en had den thans een bezoek gebracht bij kolonel Jolles. Professor Vening Meinesz die op het oogenblik ook hier in Malang logeert zal hier in Soerabaja voor het Kon. Instituut an ingei-iëurs ..och nog voor zijn vertrek een lezing houden, ge titeld: „Wetenschappelijke onderzoekin gen aan boord van Hr. Ms. K 18. Zoo zie en hoor je tcch nog veer van alles, als je zoo een dagje terug gaat. O ja, misschien interesseert dat jou ook nog wel, dat de cercle Artist.que haar deuren gesloten heeft en „Hellendoorn" dus nu de eenigste cercle in de Krokodillenstad is. Er is pas een nieuwe wanddecoratie aange bracht. In Soerabaja is een nieuw week blad uitgekomen „de stad Soerabaja". Tijdens de ontvangst van Hr. Ms. K 18 was dit blad zeer actueel. Er stonden prachtige foto's in. Ook hoorde ik aan de Oedjong het bericht dat Luitenant ter zee Wytema, de oudste officier van de K 18, met een vliegtuig weer terugkomt naar Holland om daar van zijn films die hij gemaakt heeft geluidsfilmen te maken. Dat is toch maar een buitenkansje als je zoo eens extra een vliegtocht Holland— Indië kunt maken. Men is hier erg onder den indruk van alle narigheid, die de K.L.M. heeft getroffen, maar ik geloof dat het vertrouwen in de vliegerij wel ge handhaafd zal blijven. Op Morokremban- gan is nu het derde Douglas vliegtuig voor de K.N.I.L.M. ook gereed gemaakt. Nu moeten er nog een aantal vliegeniers op deze toestellen ingevlogen worden en dan worden ze in „de vaart" gebracht. 1 Augustus wordt de lijn Makassar—Soera baja wederom opgeheven. Die rendeerde niet, maar blijft er voor het toerisme een dubbelweeksche dienst op Bali bestaan. Aan den Oedjong is het „Elcomercio" voetbaltournooi in vollen gang. Je kunt zien dat de „inrichtingen aan den wal" er over het algemeen beter voor staan als de varende schepen, hetgeen ook niet meer dan begrijpelijk is. Nu kerel, ik eindig voor deze week, de volgende brief ook ook nog uit het Kam pement. Saluut, een ferme 5. HENK.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 15