Buitenlandsch Overzicht i e r."'-"•PO» W wem mul lilt li m oetbal NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De mislukte bijeenkomst te Parijs. fde 63ste JAARGANG 1 HEI COURANT Abonnement per 3 maanden by vooruitbet.: Hcldersche Courant f 1.50- Koegras Anna Pauioivna, Breezand, Wieringen en Texel t 1.65; binnenland 7 2 -' Zond» 'ii »o>"0S 4 Ct"' fr' p' P' 6 ct- Weekabonnementen 12 cL f170 reSP 50 f °'7°' f0-70'fl-Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, fl.50, Verschgnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentien (gevraagd, te koop, te huur) by vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 cL per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 cL per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Door de oorlogszucht van Mussolinie is de conferentie te Parijs vastgeloopen. Italië bere.dt zich ten strijde; Pdussohni wereldveroveraar De Parijsche conferentie vastgeloopen. Het is spaak geloopen met de conferentie te Parijs. De poging om nog tot een vreedzame oplossing van het ge schil te komen is op niets uitgeloopen. De houding van Italië, dat niet meer tot rede is te brengen, is daarvan de oorzaak. Een oorlog tusschen Italië en Abessinië... staat dan ook voor de deur. Zondagavond werd het volgende communiqué gepubliceerd: „Laval, Eden en Aloisi hebben geen basis van discussie kunnen vinden, welke een oplossing van het conflict mogelgk j kou maken. De moeilijkheden, waarop men is gestuit hg het onderzoek der voorstellen, welke tgdens de besprekingen j zijn gedaan, maken een verdaging der conferentie wenschelijk; de onderhande- j lingen zullen thans langs diplomatieken i weg worden voortgezet." Om drie uur werd aan den Quai d'Orsay een bijeenkomst gehouden, die bedoeld was als plenaire zitting der drie-mogendheden- conferentie. De Fransche en Britsche dele gaties waren voltallig verschenen, maar van Italiaansche zijde kwam alleen baron Aloisi, een feit, dat bij de delegaties groote be vreemding wekte. Van een plenaire zitting kon niets komen en er werd slechts een con ferentie gehouden tusschen Laval, Eden en Aloisi, welke tot over vijf duurde, maar geen resultaat opleverde. Volgens den diplomatieken medewerker van de „Daily Telegraph" heeft Mussolini elke basis verworpen, welke voor de rege ling van het conflict was voorgesteld. Mussolini eischt, aldus deze Britsche journalist, dat het geheele laagland van Abessinië aan Italië wordt afgestaan en dat hij de onbeperkte controle krijgt over j het militaire, politieke en economische j leven van de rest van Abessinië, dat dan moet worden teruggebracht tot den be- perkteren omvang, dien het had in de dagen van keizer Menelik. Mussolini wil geen enkel plan in overwe ging nemen, dat niet voorziet in een militaire bezetting van Abessinië door Italië en hij wil geen andere regeling, dan een zoodanige, die hij Abessinië na een geslaagde militaire operatie zou kunnen opleggen. Deze eischen zou Aloisi heden ter kennis hebben gebracht van Eden en Laval en aangezien Frankrijk noch Engeland zulk een regeling kunnen steunen, die trouwens ook voor Abessinië on aanvaardbaar wordt geacht, was de conferen tie vastgeloopen. Er zullen nu diplomatieke onderhandelingen worden gevoerd, in de hoop, dat men toch nog vóór 4 September, wanneer de Volken bondsraad bijeenkomt in een speciale zitting ter bespreking van het conflict, tot een accoord zal kunnen komen. Het ziet er dus donker uit voor Europa, want de groote vraag is of Europa buiten liet conflict gehouden kan worden. Wat zal b.v. de houding van Engeland zijn als straks Wiet wapengeweld het conflict zal worden ge regeld? En wat zal Frankrijk doen? Alle mo gelijke complicaties zijn denkbaar en we gaan dan ook een maand tegemoet, die van groote beteekems zal zijn voor de wereld. Mussolini wereld' veroveraar Mussolini, die jaren lang met zijn zwarthem- den gevochten heeft, tot hij in 1922 de macht in handen nam, wil thans met een goed uitgerust, gemoderniseerd en vergroot leger vechten voor de wereldmacht, zoo schrijft de corr. van Reuter te Rome. Het eerste tooneel van dit bedrijf van de ontwikkeling van het fascisme, speelt zich af op de zonverschroeide vlakten van Italiaansch Somaliland en de bergen van Eritrea. Men verwacht, dat Mussolini zich voor een kort bezoek per vliegtuig daarheen zal begeven, nadat de grootscheepsche legermanoeuvres in Italië eind Augustus geëindigd zullen zijn. In dien tegen dien tijd nog geen compromis is bereikt, zal Mussolini, gelijk de caesars van het oude Romeinsche Keizerrijk, bezielende toespraken houden tot zijn troepen, voordat deze ten strijde trekken, en zijn generaals bij zich ontbieden om nog eens voor het laatst het plan de campagne te bespreken. Mussolini's intieme medewerkers in deze groote onderneming zijn allen beproefde fas cisten. Mussolini vertrouwt voor een groot deel op zijn luchtmacht voor het geval het tot een gewapend conflict met Abessinië mocht ko men. Bijna duizend vliegtuigen zullen zich, naar verwacht wordt, op Abessinië werpen, om vernieling en paniek teweeg te brengen. Met het commando zal wellicht generaal Valle, thans onderstaatssecretaris van lucht vaart, worden belast, alhoewel ook de naam van maarschalk Balbo wordt genoemd. De staande troepen worden gevormd door jonge mannen van 21, 23 en 24 jaar, die een geheel anderen kijk op het koloniale avontuur hebben. Sommigen hunner worden geleid door de zucht naar avontuur. Ande ren voelen zich allerellendigst, willen naar huis terug en barsten in tranen uit, wanneer het schip vertrekt. Er zijn anderen, die nooit aan den oproep om zich te melden gehoor hebben gegeven, doch zich schuil houden en trachten over de Oostenrijksche grens te komen. Reeds zijn sedert Januari 200.000 mannen gemobiliseerd voor den dienst in Oost-Afrika en men verwacht, dat nog meer zullen worden opgeroepen. Het koloniale leger is thans reeds vijfmaal zoo groot als dat, hetwelk in den laatsten kolonialen oorlog tegen Turkije in 1911 streed. Toen de wereldoorlog begon, had Italië slechts een bruikbaar leger van 300.000 man, thans bezit het een leger van een mil- lioen man. Het Italiaansche leger is geheel gereorganiseerd. Italië heeft ook verschillende wapens van een nieuw type ingevoerd, waarvan enkele geheim gehouden worden en tijdens de groote manoeuvres van deze maand voor het eerst zullen worden gebruikt. Tot deze nieuwe wa pens behooren o.a. een nieuw type loopgraaf mortier, waarvan de bijzonderheden geheim worden gehouden, een nieuw type kleine tank, een gewijzigd machinegeweer en een geweer van een nieuw type. Voorts worden proeven genomen met nieuwe gifgassen, terwijl ook een nieuwe brisantgranaat is uitgevonden, die zich over een groote oppedvlakte ver spreidt. De N. R. Crt. schrijft o.m.: Wie nu nog aanneemt, dat hij de mogend heden tracht te overbluffen, en zich op het laatste oogenblik tegen hoogen prijs toch handelbaar zal toonen, doe hem onrecht of schat hem te hoog, al naar men het opvat. Daarvoor wordt het nu wat laat. Het oogen blik voor onderhandelen en eischen te stel len moet nu eindelijk gekomen zijn. Maar Mussoloni weigert zelfs, eischen te formu leeren, die anders zouden zijn dan nadat hij zijn veldtocht tot een goed einde zou heb ben gebracht. Het bloed moet vloeien. Met hamerslagen van de Romeinsche legers moet het nieuwe Romeinsche Rijk worden opge bouwd. Het zal snel moeten gaan. Want voor langdurig werk ontbreekt Italië den oeconomischen en financieelen adem. Hoe groot stelt hij zich het Romeinsche Rijk voor waarvan hij spreekt? Als hij zich er op be roemt, weldra het sterkste leger van Europa ónder de wapenen te hebben, denkt hij daar bij dan nog aan nieuwe doeleinden Men kan op het oogenblik bezwaarlijk een gissing wagen. Het is met de stemming van Musso lini somber gesteld. Hij trotseert al zijn be zonnen militaire en politieke raadgevers, hij schijnt bereid, de wereld te trotseeren. Daar kan het nu toe komen. Wat in Italiëë gebeurt, is slechts mogelijk in een land met een volstrekte dictatuur. Jaren lang heeft men de geruststellende meening kunnen koesteren, dat Mussolini door een goede portie gezond verstand tegen de gevaren van het caesarisme voldoende beveiligd was. Mag men dit nog beweren? De houding van Italië bij de onderhande lingen te Parijs is waarschijnlijk zonder voor beeld in de diplomatieke geschiedenis. Een halve week heeft hij den Fransehen minister-president en den Britschen minister voor internationale onderhandelingen vol maakt voor niets aan de praat gehouden. Het blijkt nu, dat Italië volstrekt niet ern stig heeft willen onderhandelen. Het is een grofheid geweest zonder gelijk, die te Lon den, blijkens een hoofdartikel in de Times., van vandaag, terdege als zoodanig wordt op gevat. De wereld gaat een spannende en gevaar lijk periode tegemoet. Tenzij, zooals gezegd, er verandering komt in de gemoedgesteld heid en droomen van één enkelen man. Men ziet hieruit, hoe precair de toestand van een Europa is, dat drie Mussolini's rijk is De reactie in de Engelsche pers. Onze Londensche correspondent telefoneerde ons hedenochtend: Het is, nu Mussolini Frankrijk's en Groot- Britannië's maximum voorstellen verworpen heeft, begrijpelijk, dat de Britsche pers niet de flauwste voorstelling heeft van wat nu ge daan moet worden. De Daily Herald blijft op stelligen toon om actie roepen, maar waarin deze actie zou moe ten bestaan, zegt zij niet. De Times schrijft dat, als er geen Bond is of alleen een Bond die tot belachelijke zwakte gereduceerd is, de Europeesche vrede op een nieuwe en bijna zeker minder hooggevende machinatie voor de voorkoming van overhaaste actie zal moeten berusten. Hen, die onberaden optreden voorstaan, berispend, zegt het blad, dat de stappen, die door Groot-Britannië ge zamenlijk met de andere Bondsmogendheden genomen moeten worden, wanneer Mussolini door redelijke concessies niet bevredigd zou worden, voorzichtig en zonder onverantwoor delijke haast overwogen moeten worden. Verder gaat ook de Daily Telegaph niet, die kort geleden van de groote bladen nog den vastberadensten toon deed hooren. Het beste wat de Telegraph weet te zeggen, is dat de trjd tusschen nu en 4 September waarde kan hebben als de openbare meening laat voelen, dat een zaak, die oorlog met zich sleept, de andere naties niet onverschillig kan zijn. Brj dergelijke goed bedoelde frases blijft het. Alleen de Manchester Guardian schrijft een lang en verontwaardigd betoog over het em bargo op den invoer van Britsche wapenen naar Abessinië, dat tezamen met het Fran sche embargo een volledig Europeesch em bargo ten gevolge gehad heeft en dat dit blad blijkbaar een schandelijk onrecht acht. De Parysche pers. De Parysche pers toont zich niet erg ver rast over het vastloopen der besprekingen. Zoo schrijft de Journal: Wij kunnen moei lijk verbaasd zijn, want de standpunten die werden ingenomen, maakten iedere manoeu vre vrijwel onmogeiyk. De Petit Parisien twijfelt eraan, of de komende weken betere resultaten zullen op leveren. De Fransche en Engelsche delega ties toonden zich Zondagavond zeer pessi mistisch. Volgens de Matin is het woord nader aan de kanonnen dan aan de diplomaten. Volgens de Echo de Paris is de breuk onherroepeiyk. Mussolini is op het oorlogs pad. Italië vastbesloten. In de gisteren verschenen Italiaansche dagbladen Giornale d'Italia en Voce d'Italia schrijft Gayda o.a.: Er is thans nog slechts een middel om het Abessijnsche gevaar te ontkomen, n.1. het op zoodanige wijze neerslaan van de Abessijn sche militaire macht die bewezen heeft voor allen gevaarlijk te zijn, dat deze geen schade meer kan aanrichten. Italië is vast besloten de kwestie eens en voor altijd op te lossen. Het blad keert zich tegen een Volken bondsmandaat over Abessinië, hetwelk de kwestie nog slechts moeilijker zou maken, daar alleen Abessinië er maar voordeel van zou hebben. Verder wijst het blad het in de Engelsche pers opgenomen plan inzake het Viermogendhedenpact, waartoe ook Abessi nië zou behooren, van de hand. Besprekingen van gisteren. Gisterenmorgen heeft Eden den Abessijn- schen gezant te Parijs nauwkeurig van het verloop der besprekingen tusschen de drie mogendheden op de hoogte gesteld. Tijdens het onderhoud dat Eden gisteren morgen met Laval heeft gehad, is, naar ver luidt, afgesproken dat de Fransche en Engel sche regeeringen de bijeenkomst van den Vol kenbondsraad zorgvuldig zullen voorbereiden en nauwe diplomatieke betrekkingen zullen onderhouden. Het onderhoud tusschen Laval en Aloisi was slechts van formeelen aard en beperkte zich tot wederzydsche raadgevingen tot mati ging, speciaal op het gebied van de pers. Verzoeningscommissie bgeen. Reuter meldt uit Parijs dat de Italiaansch- Abessijnsche verzoeningscommissie vandaag om vijf uur bijeen zal komen. De commissie moet thans een 5en scheidrechter kiezen, welke vermoedelijk Politis zal zyn. De bijeenkomst van den Volkenbond. Omtrent het laatste onderhoud, dat de Fran sche ministerpresident gisterenochtend met Eden en Aloisi heeft gehad, verluidt in welin gelichte kringen, dat ook de kwestie van de aanstaande bijeenkomst van den raad van den Volkenhond is besproken. Laval zou tegenover Aloisi den wensch te kennen hebben gegeven, dat Italië zich ten minste op de vergadering van den raad van den Volkenbond zal laten vertegenwoordigen, om zijn standpunt te verdedigen. Eden en Aloisi hebben Pargs verlaten. Reuter meldt verder nog uit Parijs: Eden en Aloisi hebben gisterenavond Parijs verlaten. Of Italië vertegenwoordigd zal zijn op de zitting van den Volkenbondsraad van 4 September zal afhangen van het verder ver loop van de diplomatieke onderhandelingen. Te Genève zal men Italië veroordeelen, er zullen oeconomische en financieele sancties worden genomen en Frankrijk zal zich hierbij moeten aansluiten, aangezien het artikel over deze sancties juist op aansporen van Frankrijk is ingewilligd. De houding van Abessinië. In officieele kringen te Addis Abeba acht men den toestand ernstiger dan ooit, doch men draagt de teleurstelling, welke de mis lukking van de conferentie te Parijs teweeg brengt, met kalmte en moed. Een Britsche kabinetszitting. Minister Hoare zou gisterenavond uit Nor folk te Londen terugkeeren, waar hy in ge regelde telefonische verbinding stond met Baldwin en MacDonald te Lossiemouth. Reeds zijn voorloopige maatregelen genomen een speciale kabinetszitting bijeen te roepen» ver moedelijk over 10 dagen. Volgens Aloisi zou Italië wel voorstellen hebben gedaan. Aloisi, die gisterenavond uit Parijs zou ver trekken, heeft aan de internationale journa listen verklaringen afgelegd, waarin hij de lezing als zou Italië in den loop der bespre kingen geen voorstellen hebben gedaan, on juist noemde. De goederenbeurzen van Milaan, Bologne, Florence, Fiume, Genua, Napels, Padua, Tu rijn, Triest en Venetië, zijn door de regeering gesloten. Duitsche persstemmen. De Berlgnsche correspondent van de „Nw. Rott. Crt." meldt: Men heeft hier met de grootste belangstel ling de Parijsche beraadslagingen gevolgd. De bladen publiceeren uitvoerige telegrammen van hun correspondenten ter plaatse, maar eveneens uit de Engelsche en Italiaansche hoofdstad. Paul Scheffer, hoofdredacteur van het Ber- liner Tageblatt, is van meening, dat het con flict tusschen Italië en Engeland het ernstig ste Europeesche conflict is sedert de bezetting van het Roergebied. Gebeden in Amerikaansche kerken. Onder de auspiciën van de Amerikaansche zendingsvereeniging zijn Zondag in 6350 ker ken in geheel Amerika gebeden verricht voor den vrede en de bijlegging van het Itali- aansch-Abessijnsche geschil. Dr. George White, de secretaris der zen dingsvereeniging, heeft verklaard te hopen, dat de kerken op de wereld op ondubbelzin nige wijze duidelijk zouden maken, dat zij militaire kracht verfoeien en dat vreedzame middelen noodzakelijk zijn om internationale geschillen te beslechten. Mussolini spreekt zijn manschap pen toe. Reuter meldt uit Rome: Zondag hield Mussolini op het vliegveld in Benvent nabij Napels een toespraak tot de" vertrekkende zwarthemden der divisie 28 October, welke gelijk bekend, genoemd is naar den datum van den opmarsch naar Rome. In deze korte rede zeide Mussolini: „Officieren, onderofficieren en kameraden der divisie 28 October! In dit voor u plechtige en voor het volk beslissende uur treed ik voor u. Reeds uw naam houdt het commando voor u in. Grj zult alle hindernissen overwinnen tot het doel dat u zal worden gesteld, bereikt is. Musolini richtte hierbij de vraag tot de zwarthemden: Wilt gij dat? Van alle lippen klonk een luid „Ja" (si). Daarna vervolgde de Duce: Het geheele Italiaansche volk stemt in met dit „ja". Buitenlandsch Overzicht Op een onbewaakte overweg te Ar- kel is een auto door een trein gegre pen, waarbij twee menschen werden gedood Ernstige overstrooming te Goron- talo (Noord-Celebes). Aanzienlijke schade Weer een tweetal arrestaties te Oss. Een man die betrokken was bij den overval op de boerenleenbank te Maren Gisteren is de burgemeester van Al- bury uit ons land vertrokken Brutale inbraak in het station te IJ muiden. Ongeveer tweeduizend gulden gestolen Inbraak te Amsterdam. Een bedrag van f 2300.uit de brandkast ge stolen Zondagmorgen heeft een zwaar on weer boven Den Haag gewoed, waar bij een zoo groote regenval was, dat verscheidene stadsgedeelten over stroomd werden Een belangwekkende redevoering van Dr. Posthuma te Ruurlo. De boer moet als producent weder vrij zijn De nieuwe korting op de Indische pensioenen. Alleen voor e.g. bevoor rechten vijf pet verhooging Een ernstige brand heeft gisteren gewoed in de Berlijnsche tentoon stelling op radio-gebied Hoogwaarschjjnlijk zal de tolheffing op de bruggen niet doorgaan De conferentie te Parijs is door de houding van Italië volkomen vastge loopen. Men vreest nu allerwege het ergste Dr. Schacht waarschuwt de sabo teurs van zyn politiek De beruchte Ossche misdadiger Bijs de Sijp, bekent tal van misdaden feuilleton Marineberichte-n Omtrek-nieuws Marktberichten fvortnieuws Pag. 1] 2 3 7 2 2 2 2 2 i 3 3 2 7 II 8 6 3 8 Beninto Mussolini heeft voorts in een rede te Isernta zijn verlangen uitgespro ken om een fascistisch wereldrijk te stichten. Sprekend tot 12000 zwarthemden, die Zon« dag en Maandag naar Oost-Afrika uitvaren, zeide hg: „Wij rusten niet, voor wij een fas cistisch Imperium hebben voltooid. Ik weet, dat gij uw plicht zult doen met gzeren disci pline en niet zult terugschrikken voor offers zoolang wg niet onze doeleinden hebben be reikt. De troepen waren in marsehorde opge steld, uitgerust met tropenhelmen, lichts koloniale uniformen en hooge laarzen. Mus solini werd hartelgk toegejuicht door de soldaten. i De Valera naar Genève. Reuter meldt uit Londen: De Valera heeft besloten de zitting van den Volkenbondsraad in September by te wonen ten einde het inzicht van den Ierschen Vrijstaat in het Italiaansch-Abbessgnsche ge schil uiteen te zetten. Feuilleton. 87) en .En het was mgn schuld, dat hij heeft *»nnen ontvluchten; ik zal den dood van ack Carstairs op mgn geweten hebben," reunde Maisie op een toon, die haar vader *cn rilling bezorgde. „Vader, kunnen wg ver- der niets doen?" »Ja zeker, meisje wij zullen op staande Voet naar Sir Arthur Paget gaan, en hem al'ea vertellen. Misschien weet hij waar Jack vanavond is. Droog je oogen af; die ver- Vienschte moordenaars zullen hun zin niet «rijgen. Hij was gelukkig te opgewonden, om vaak te kunnen schieten." En op den kop af een minuut later, stapten 2'j in de taxi, die zij in allerijl besteld hadden. Zoodra hg Maisie Willen herkend had, "lapte Thomas op haar af. ..U is Miss Willen, als ik me niet vergis," -ei hg, niet zulk een onverwachtheid, dat het Meisje zich verschrikt naar hem omwendde, denkende, óat hg een nieuwe vijand was. ^Mijn naam is Thomas; ik was vroeger necht bg Mr, John Carstairs." Aan het denkbeeld, dat dadelgk by hem opgekomen jvaö. gehoor gevende, was hij op het punt dar te zeggen, dat de man, dien zy liefhad, n levensgevaar verkeerde, toen zy zelve be- Ifoi te spreken. ,.Ik ken u; ik heb u in het hotel gezien. U was vroeger knecht bg hem, zegt u, maar is u nu zijn vriend of zijn vijand?" „Een vriend, Miss Willen. Mijn vurigste wensch op dit oogenblik is, in staat gesteld te mogen worden om te bewijzen, dat ik een vriend van hem ben. Ik zou mgn leven geven om hem te redden!" Zij liet hem ontstellen door te antwoorden: „Weet u het ook? Vader! Deze man is ook op de hoogte!" Bob Willen, die ook dadelijk door Thomas herkend werd, kwam nader. „Ik geef u honderd pond, wanneer ge mg kunt vertellen waar Huish Mr. Carstairs, bedoel ik vanavond te vinden is." „Ik heb u al gezegd, dat ik mijn leven voor hem over zou hebben!"" was het ant woord. „Maar, wij hebben geen tijd om hier te blijven praten!" ging Thomas opgewonden voort. „Ik heb toevallig ontdekt, dat het leven van Mr. Carstairs gevaar loopt. Ik ben op weg naar de plaats, waar ik denk hem te vinden; wilt u mij vergezellen?" „Stap in!" luidde het antwoord van Bob Willen, terwijl hij het portier van zgn taxi voor zijn dochter openhield. „Geef den chauf feur het adres op." Rijd ons naar een stadje, Barborough ge naamd. Het ligt in Sussex. Weet je den weg?" „Ik kom uit die streek," was het welkome antwoord. ,Het is zoowaar een wonder, vader) nep Maisie uit, toen de tocht begonnen was. Zij wist het niet, maar zij hield een hand van Thomas tusschen de hare. „Waar ligt dat Barborough, en waarom gaat u daarheen „Kalm, Maisie, laat hem zijn verhaal op zyn eigen manier vertellen," vermaande haar vader. Zoo beknopt mogelijk, vertelde Thomas, hoe hg in Charles Huish, den Kensington- voetbalier en Sir Arthur Pagets chauffeur, zijn vroegeren aangebeden meester John Car- tairs herkend had; hoe hij in een oogenblik van onbedachtzaamheid de ware identiteit van Huish verraden had aan een verdacht in dividu, dat hg gelukkig had weten te herken nen; hoe hij, een paar avonden na de her kenning van dezen man, en omdat die hem verdacht voorkwam, dezen gevolgd was. Hij deelde hun verder mee, wat er in De Vederbos gebeurd was, en hoe een hevige on gerustheid zich van hem meester had ge maakt, zoodra hij vernam, dat Huish naar Barborough ontboden was. „Sir Arthur is vandaag inderdaad in Bar borough geweest dat vroeg ik den butler," zei hij, „maar dat is de eenige zekerheid, die wij hebben. Het zoeken naar Mr. Carstairs, zelfs in een stadje als dat, en aannemende dat hij daar werkelijk is, zal een hopeloos werkje zijn, vrees ik maar wij moeten het beproeven." „Ja, wg moeten het beproeven," herhaalde het meisje met toonlooze stem. „Vader, ver telt u Mr. Thomas wat wij weten." „Net zooals ik dacht," viel de knecht in, nadat Bob Willen uitgesproken had. „Het was een slim en vernuftig plan. Begrgpt ge, Wayne rekende er vast op, dat hij met An- struthers zou kunnen doen wat hg verkoos, zoodra deze laatste in het bezit van het ver mogen gekomen zou zijn. Ik weet, dat hg financieel totaal geruïneerd. Is." „O, het is te verschrikkelijk om te geloo- ven; het is mij als doorleef ik een akelige nachtmerrie!" riep Maisie. Dan, zich met alle kracht beheerschende, ging zy voort: „Er is één ding, Mr. Thomas, dat my nog niet dui delijk is: Wat is er gebeurd met Jacks Mr. Carstairs' gezicht?" „Na zijn vertrek uit Londen werd hij door een auto overreden. Dat gebeurde ergens in Hampshire, en de auto behoorde aan Sir Ar thur Paget. Deze nam hem mee naar zijn landhuis het ongeluk had niet ver van daar plaats en riep den beroemden aange zichtsmasseur, Dr. Benjamin Drew, in con sult. Het gezicht van Mr. Carstairs was ge heel misvormd, maar overigens had hg geen letsel bekomen. „En toen gaf die wonderdokter hem een nieuw gezicht! Is het zoo gebeurd?" „Ik denk het wel Miss Willen. Mr. Car stairs vertelde het mg, nadat hij door mij herkend was." „Ik daDk u voor uw mededeeling," zei Maisie, en, het hoofd op haar arm latende rusten, werd ze stil. De» tocht, die zoo hopeloos scheen, en toch zoo noodzakelijk ondernomen moest worden, werd voortgezet, terwgl alle drie deelnemers in hun eigen gedachten verdiept waren. De tijd scheen eindeloos. Bob Willen maakte één enkele opmerking. „Wanneer wij in Barborough aangekomen zijn, wat is dan het eerst, wat mij moeten doen?" vroeg hg. „Naar de politie gaan?" „Ik zou het wel denken," antwoordde Tho mas op ontmoedigden toon. Hij had de woorden nauwelijks geuit, of de taxi stopte met een schok. Een ontstelde chauffeur rukte het portier open. „Ik heb iemand overreden," zei hg ge jaagd, „maar ik zag hem pas, toen hg vlak by mij was. En op dat oogenblik liep hij hard, niet kijkende waar hy liep! Wil iemand van u zoo goed zyn om uit te stappen?" Willen en Thomas stapten belden uit, ter wijl Maisie zich over dit niewe oponthoud de handen wrong. Zij vonden den man kermend op den weg liggen. Thomas had een lucifer aangestoken, bekeek 's mans gezicht, en keerde zich leven dig tot Willen. „Dit is een van de mannen, die ik gisteren avond in De Vederbos zag!" riep hij uit. De man moest deze woorden verstaan heb ben. „Ze kunnen mg niets maken!" schreeuwde hij. „Ze wilden, dat ik hem vermoordde, maar ik wou niet ik liep hard weg. Ze hebben tweemaal op mij geschoten en toen reed de auto mij omver!" Na deze woorden zonk hg bezwijmd in de armen van Willen. „Hg is flauwgevallen!" zei de hotelhouder. HOOFDSTUK XXVII. Van den dood gered. Alleen gelaten werden de angsten van Huish onverdraaglgk. Hg rukte aan zgn touwen, tot het was alsof er in zgn hoofd iets berstte, maar het was hem onmogelgk zijn boeien te slaken. Hg was en bleef een weerlooze gevangene. Weinige ellen van hem af lagen het leven en de vrijheid wellicht op denzelfden weg, waarlangs hg gereden had, tot hij het slacht offer van dezen gemeenen streek werd. En hier, in dit vervallen landhuis, wachtte hem, de Dood! Hector Wayne zou zoo goed zgn als zijn woord; er hestonden alle redenen om dit aan te nemen. Bovendien, haatte de man hem als de pest. Huish herinnerde zich de bewering, dat een drenkeling, die op het punt van verdrinken is, zgn geheele leven aan zich ziet voorbg- gaan. Als woonde hg een filmvertooning bij, zag hg de gebeurtenissen van den laatsten tgd voor zijn geestesoog verschijnen. Twee personen drongen daarbij alle anderen op den achtergrond zelfs Hector Wayne vertoonde zich in een nevel, wanneer hg aan Maisie en haar vader dacht. Het was hard, te moeten sterven zonder haar terug te zien, en haar te kunnen zeg gen, dat zg hem, ongetwgfeld in onschuld, verkeerd beoordeeld had. Kon hij maar vrg komen, dan bestond er misschien een kans voor hem om de liefde van het meisje te winnen. Maar een hernieuwde poging had alleen tot gevolg, dat hij zich verzwakt en huiten adem voelde; als hij zoo doorging, zou hij zijn bloedvaten tot hersten brengen. Eensklaps lachte hij tergend. Hg was bang geweest om een bloedvat te laten bersten, wanneer, over een paar seconden misschien... „Waarom kwamen die duivels niet terug? Waarom maakten zij er niet ineens een einde aan? Terwgl hij ieder oogenblik de binnenkomst van zgn beul, dien sluiperigen, terecht „Slui per" genaamden Symes verwachtte, bleven zijn gedachten helder. En het waren zeer levendige gedachten; hg kon zich niet her inneren zich ooit in zijn leven geestelgk zoo sterk gevoeld te hebben. Zgn brein was on- beneveld, al scheen de rest van zgn lichaam uitgeput. Dit evenwel, was misschien aan de chloroform te wijten. (Wordt vervolgd),

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1