Buitenlandsch Overzicht. Het geschil tusschen Italië en Abessinië. wilt"U. lozen? oetbal 1 e fd NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWfJA No. 7637 EERSTE BLAD 63ste JAARGANG De neutraliteit der Ver. Staten. België en de uitvoer van wapenen. Italië's luchtmacht telt 40.483 man. DE DU1TSCHE VLOOT. Troepenconcentratie bij de straat van Gibraltar. DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1935 COURANT Abonnement per 3 maanden bjj vooruitbet.: Heldersche Courant t 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnenland f 2. Nederl. Ooat- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, fl.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 cL per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Zal Engeland het verbod van uitvoer van wapens naar AbeS' sinië opheffen? Hoe Engeland, Frankrijk en Italië reageeren op de mislukking te Parijs Opheffing van wapen' embargo voor Abessinië De ernst van den toe stand van het oogenblik blijkt o.m. uit het feit dat vandaag in Enge land een kabinetszitting wordt gehouden, waar voor de ministers hun vacantie moesten onder breken. Alleen in zeer ernstige gevallen is een,dergelijk besluit mogelijk en men kan dan cok gerust gelooven dat zich achter de schermen van de Europeesche diplomatie momenteel heel wat afspeelt. De mogelijkheid bestaat dat in deze Brit sche kabinetszitting het verbod voor wapen- uitvoer naar Abessinië zal worden behan deld en wat zal dan de beslissing zijn? Bil lijkheid eischt, hoe men overigens over wa penleveranties ook mag denken, dat Abes sinië niet verstoken zal zijn van oorlogstuig als het straks door Italië wordt aangevallen. Poch zal Engeland het aandurven wapens aan Abessinië te leveren en daardoor de haat van Italië op den hals te halen? Het zijn vragen die vandaag of morgen wel hun antwoord zul len hebben. Wij leven in een tijd van hoog spanning, zooais Europa die na 1918 niet meer gekend heeft. Over de opheffing van het verbod voor wa- penuitvoer naar Abessinië schreef de „Nw. Rott. Crt." Dinsdagavond een hoofdartikel, waaraan wij het volgende ontleenen: Baron Aloisi heeft voor zijn vertrek uit Parijs nog eens aan de pers uiteengezet, waar om Italië niet van het Abessijnsche avontuur kan afzien. De „veiligheid" van zijn Oost- Afrikaansche koloniën eischt dit. Abessinië vormt een bedreiging voor die koloniën en moet ontwapend worden. Een halve eeuw par- lementeeren heeft Italië geleerd, dat er met Abessinië alleen door geweld iets te bereiken zal zijn. Een tijdje geleden was het de beschaving, die verovering van Abessinië dringend noodig maakte, daarna het feit, dat Italië behoefte heeft aan koloniale expansie. Had het die maar gekregen bij de verdeeling van de Duit- sche Afrikaansche koloniën, die nu door En geland en Frankrijk zijn opgeslokt, dan ware dit avontuur niet noodig geweest. Het veiligheidsmotief van Aloisi is echter al heel mal en gaat in geenen deele op, zegt het blad zeer terecht. De Parijsche correspondent van de Times merkte vanochtend op, dat men zich, als Abessinië inderdaad al een halve eeuw een doorn in de zijde van Italië is, moet afvragen waarom Italië dan in 1923 de toelating van Abessinië tot den Volkenbond steunde, ja, zelfs er op aan heeft gedrongen, hoewel het Zich daarmee toch automatisch beroofde van het recht op eigen houtje maatregelen tegen Abessinië te nemen. Toen werd er van geen eischen der beschaving en van geen bedrei ging van de veiligheid der koloniën ge sproken. Als er een recht heeft zich bedreigd te voelen is het Abessinië. Dit brengt ons van zelf op de kwestie van het embargo. Ongeveer een maand geleden hebben Enge land en Frankrijk een embargo gelegd op den uitvoer van wapens naar Italië en Abessinië, welke maatregel door de andere Europeesche landen, die wapens fabriceeren is nagevolgd. Wel verklaarden Engeland en Frankrijk, dat zij den doorvoer van wapens naar Abessinië niet zouden verbieden (wat zij volgens een internationaal verdrag ook niet mochten doen), maar door zelf den uitvoer uit hun landen te verbieden, maakten zij het de klei nere Europeesche landen vrijwel onmogelijk een andere gedragslijn te volgen, zoodat Abes sinië alleen nog maar bij de Vereenigde Sta ten en Japan terecht kon. Dit is, op zijn zachts gezegd, een zonder linge maatregel geweest. Een verdrag van 1930 tusschen Engeland, Frankrijk, Italië en Abessinië wettigde niet alleen den uitvoer van wapens naar Abessinië, maar "motiveerde het zelfs met „het doel Z.M. den keizer van Ethiopië in staat te stellen alle wapens en munitie te verkrijgen, noodig voor de verde diging van zijn gebied tegen aanvallen van buiten." Men kan niet zeggen, dat dit verdrag niet geldt nu er twee van de deelnemende partijen bij betrokken zijn, want Abessinië heeft geen andere buren dan de drie overige contrac tanten, zoodat de genoemde aanvallen van buiten alleen van een dezer konden komen. Ook is er geen sprake van oorlogscontra bande, want er is nog geen oorlog en in technischen zin ook nog geen bedreiging met oorlog. Thans echter, na de mislukking van de be sprekingen te Parys, is elk motief voor een verlenging van dit embargo, dat nota bene den staat, die agressief optreedt begunstigt, vervallen. In Engeland zijn er van het begin af stem men tegen het embargo opgegaan. Thans schijnt ook de regeering zoover te zijn, dat zij inziet, dat deze onrechtvaardigheid, be gaan in de hoop Italië door zoover mogelijke tegemoetkoming te bewegen tot afzien van zijn avontuur, ongedaan moet worden ge maakt. Het Engelsche kabinet zal,ondanks de vacantie, waarschijnlijk nog deze week ver gaderen en algemeen verwacht men, dat dan ook de kwestie van het embargo ter sprake zal komen. Na de misluk' king te Parijs. Hoe reageert nu de buitenlandsche pers, in het bizonder de Engel sche, Fransche en Ita- liaansche op het misluk ken van de Parijsche conferentie? Er zijn bladen, in Engeland, die o zoo benauwd zijn, dat Engeland zich nog verder met het ge schil inlaat, men voelt het gevaar dat daar aan verbonden is en wil liefst dat Engeland zich zoo spoedig mogelijk uit het wespennest terugtrekt. De Telegraph koestert blijkens een artikel nog een kleine hoop op een bezinning van het laatste oogenblik van Mussolini en in elk geval vindt zij, dat de Britsche regeering net moet doen alsof daarop nog hoop bestaat. Zij vindt blijkbaar, dat er nog nader bewijs voor noodig is, dat Mussolini willens en we tens den spot wil drijven met den Volkenbond. De Beaverbrook- en de Rothermere-pers bepleiten met den grootsten nadruk, dat Groot-Britannië zich met de heele Italiaansch- Abessijnsche kwestie verder niet bemoeien moet. „De Bond is vergaan", roept de Express uit. Aan de werkelijkheid van een alliantie met Italië, zal Frankrijk in het laatste geval ook den gevel van den Volkenbond opofferen. Frankrijk zal noch tegen Mussolini optrekken noch meewerken tot sluiting van het Suez- kanaal. De Daily Mail zegt, dat Roosevelt geen vin ger tegen Italië zal opheffen. De Italianen vormen de grootste buitenlandsche kolonie in de Vereenigde Staten en in de komende cam pagne voor het presidentschap heeft de uit gebreide Italiaansche stem een groote be- teekenis. Ook dit blad acht het onzin te den ken, dat Frankrijk het zwak gewapende Groot-Britannië boven het sterk gewapende Italië zal verkiezen. De Manchester Guardian toont zich be vreesd voor het onder-al-de-Italiaansch- Abessijnsche bedrijven zich zoo doodstil hou dende Duitschland. Volgens de Matin heeft men tijdens de jongste besprekingen te Parijs eenstemmig te kennen gegeven, vast te willen houden aan de politieke saamgehoorigheid van Stresa. De Petit Parisien zegt, dat men aan de Quai d'Orsay en in Britsche kringen nog verwach tingen koestert van de diplomatieke onder handelingen. Het blad zegt, dat Laval zoo wel Eden als Aloisi tot matiging heeft ge maand. Verder behoeft men de gebeurtenissen niet te dramatiseeren. Breekt de oorlog uit, dan is dat zeker te betreuren, maar dan moet men langs diplomatieken weg trachten het ge schil tot Afrika te beperken. Europa moet aan zich zelf denken. Italië voelt zich sterk genoeg om den Brenner te bewaken en tevens in Abessinië oorlog te voeren. Zoo kan de geest van Stresa, die sterk geleden heeft onder de Engelsch-Italiaansche meeningsver- schillen, in Europa toch behouden blijven. Tenslotte nog iets uit Italië. Reuter meldt uit Milaan o.m.: De Corriere della Sera schijft dat de ver dagen van de 3-mogendheden-conferentie door niemand kan worden misverstaan. In feite komt zij neer op een stranding. De conferentie heeft haar werkzaamheden gestaakt, en de verdaging is waarschijnlijk voor onbepaalden tijd. De conferentie heeft nogmaals bewezen, dat Italië steeds tot vriendschappelijk onder handelen bereid is, doch ook vastbesloten zich niet van zijn standpunt te laten afbrengen, dat in overeenstemming is met de moreele en historische rechten van beslissend levensbe lang. De Britsche regeering had moeten we ten, dat Italië afwijzend staat tegenover een accoord of een gedeeltelijke oplossing, die het conflict slechts uitstellen en derhalve slechts verergeren kunnen. Politis vijfde scheidsrechter. Reuter meldt uit Parijs: De verzoeningscommissie heeft officieel Po litis benoemd tot vijfde scheidsrechter. Gaat Italië naar Genève? Reuter meldt uit Rome: Baron Aloisi heeft bij zijn terugkeer uit Parijs verklaard, dat Italië aan de zitting van den Volkenbondsraad zal deelnemen, tenzij diplomatieke dwalingen worden begaan". Italiaansche studenten kunnen in Oost-Afrika examen doen. Bij de oorlogsvoorbereidingen in Oost- Afrika zijn ook vele Italiaansche studenten onder de wapenen geroepen of hebben zich als vrijwilligers opgegeven. Men heeft zich be ziggehouden met de vraag, hoe deze studen ten de examens, die zij in den herfst zouden moeten afleggen, zouden kunnen doen. Deze quaestie is thans opgelost doordat de Ita liaansche koloniale scholen in Oost-Afrika speciale examen-commissies zullen instellen, die den in Oost-Afrika vertoevenden studen ten de examens zullen afnemen. Mussolini's schoonzoon en zoons vertrekken weldra naar Oost- Afrika. Graaf Clano, minister voor de pers en pro paganda, schoonzoon van Mussolini, zal waar schijnlijk Zaterdag naar Oost-Afrika vertrek ken om zich bij zijn regiment te voegen. Hij zou worden vergezeld door zijn beide zwagers, Vittorio en Bruno Mussolini, de zoons van den Duce. De Ver. Staten en het geschil. In regeeringskringen onthoudt men zich, naar Reuter uit New-York meldt, van ieder commentaar ten aanzien van het Abessijn sche geschil. Men beschouwt deze houding als een aanwijzing, dat de regeering de gebeur tenissen aandachtig volgt, maar er op ge steld is zich geheele vrijheid van handelen voor te behouden. Persstemmen. De correspondent van de N. R. Crt. te Londen telefoneerde gisterenochtend: Volgens den correspondent van de Times te Parijs heeft de weigering van Mussolini, om de Britsch-Fransche voorstellen ook maar als basis van onderhandelingen te aanvaar den de Britsche gedelegeerden aanvankelijk zeer verbaasd. Wanneer de Italianen slechts eenige tegemoetkoming betoond hadden, zou het voor Abessinië mogelijk geweest zijn om onder leiding van Groot-Britannië en Frank rijk een grooten stap vooruit ten gunste van Italië's bevrediging te doen. De correspondent gaat vervolgens na, welke sancties genomen zouden kunnen wor den en meent, dat de doeltreffendste de slui ting van het kanaal van Suez is, maar daar voor zou de Bondsraad aan Frankrijk en Groot-Britannië eerst een mandaat moeten geven. Op maritiem gebied zouden deze maatregelen niet boven Groot-Brittanië's krachten gaan, volgens dezen correspondent. De News Chronicle noemt voor Mussolini en Frankrijk de vreeselijke gevolgen op wan neer de eerste zich buiten staat stelt om als dat noodig wordt, een beroep op den steun van den Bond in Europa te doen en voor Frankrijk wanneer het de beginselen van den Volkenbond verzaakt. In Frankrijk. De Parijsche bladen schenken aandacht aan de bijeenkomst van het Britsche kabinet, die morgen zal plaats hebben. De Echo de Paris maakt de opmerking, dat de nationale regeering genoodzaakt is wegens het standpunt van de Britsche open bare meening trouw te blijven aan de be ginselen van den Volkenbond op straffe an ders tegenover de oppositie van de arbeiders partij het onderspit te delven. Deze bezorgd heid in verband met de verkiezingen zal de Britsche regeering misschien tot meer flink heid dwingen, dan haar lief zou zijn. In de Ver. Staten. De Amerikaansche pers acht een oorlog tusschen Italië en Abessinië onvermijdelijk, indien Frankrijk en Engeland niet op het laatste moment krachtig ingrijpen. Alle bla den geven uitsluitend Mussolini de schuld voor de huidige situatie. MacDonald acht den toestand zeer ernstig. MacDonald, die Dinsdagavond uit Schot land was vertrokken, is gisterenochtend vroeg om 7.25 te Londen aangekomen. Baldwin is Dinsdagavond uit Aix les Bains vertrokken. MacDonald verklaarde bij zijn aankomst te Londen: „Ik beschouw den huidigen toestand als heel netelig. Het is het ernstigste geval, dat wij sinds 1914 onder het oog hebben moe ten zien". De commissie van buitenlandsche zaken uit het Engelsche kabinet bijeen. Baldwin en Neville Chamberlain, die van Calais af samengereisd hadden, zijn gisteren te Londen aangekomen. Zij weigerden aan de journalisten eenige mededeeling te verstrek ken. Kort na de aankomst van beide minis ters is de commissie van buitenlandsche za ken uit het kabinet bijeengekomen onder voorzitterschap van Baldwin, teneinde de po litiek te bespreken, welke zij vandaag aan het kabinet zal voorstellen. Aanwezig waren, buiten den voorzitter, MacDonald, Hoare, Eden, Runciman en Ne ville Chamberlain. Eden bracht aan zijn collega's verslag uit van zijn ervaringen te Parijs. Reuter meent nu te weten, dat in de ka binetszitting van heden zal worden voorge- gesteld, dat Engeland zich zorgvuldig zal houden aan zijn verplichtingen uit hoofde van het Volkenbondsverdrag. Dit besluit brengt mede, dat uiteindelijk zal worden ge bruik gemaakt van sancties tegen Italië, in dien de Volkenbondsraad daarmede accóord gaat. In welingelichte kringen gelooft men, dat Frankrijk de houding, die Groot-Britannië denkt aan te nemen, goedgunstig gezind is. De Italiaansche luchtmacht. Het Italiaansche leger en de Italiaansche marine, die aan het eind van het vorige jaar beschikten over 1861 vliegtuigen, met inbe grip van de reserve-toestellen en de les- toestellen, hebben sedertdien de luchtvloot voortdurend uitgebreid. Thans zullen zij de beschikking hebben over ongeveer 2000 vlieg tuigen, van welke waarschijnlijk 1250 toestel len zijn die behooren tot de eerste linie-groep. Een wapenembargo voor oorlog voerende landen. De Senaat der Vereenigde Staten heeft zonder hoofdelijke stemming het besluit aan genomen, volgens hetwelk de uitvoer van wapenen naar twee oorlogvoerende landen onwettig is. De Belgische Staatscourant zal vandaag, een koninklijk besluit bevatten, volgens het welk voor den uitvoer van wapenen en mu nitie een bijzondere vergunning noodig is. Bü decreet uitgebreid met meer dan een derde. Bij decreet, verschenen in de „Gazzetta Ufficiale", wordt de luchtmacht als volgt samengesteld: 3061 officieren, 7026 onder officieren en 30.396 minderen, in totaal 40.483 man. Dit beteekent een vermeerdering van 500 officieren, 1860 onderofficeren en 10.988 manschappen. Hierbij kan nog worden gevoegd 1500 offi cieren en 1500 onderofficeren van de reserve. Reeds opgenomen in het Adv.blad van gisteren. De Daily Herald maakt melding van het bestaan van z.g. zelfmoord- schepen. Volgens te Londen ontvangen berichten, schrijft de Daily Herald, zoekt de Duitsche admiraliteit vrijwilligers als bemanning voor een vloot van „zelfmoordschepen" („suicide ships"). Het blad, voor welks berichtgeving te dezer zake wij overigens niet in durven staan, zegt, dat men hier te doen heeft met een geheel nieuw type vaartuig, dat een om wenteling in den zeeoorlog te weeg moet bren gen. De Duitsche autoriteiten zijn van meening, dat deze uiterst snelle scheepjes, die met tor pedo's zijn uitgerust, tot het verdwijnen der groote eenheden zullen leiden. Naar men meent zijn er reeds geheime proe ven mee genomen, die bevredigende resultaten hebben opgeleverd. De bootjes zouden nog geen 20 meter lang zijn. Zij hebben geen mas ten, en het eenige, dat boven het dek uitsteekt, is een schoorsteentje. Aan iedere zijde bevindt zich een torpedolanceerbuis. Het vaarutig wordt gedreven door een ruwolie motor, die 1000 p.k. kan ontwikkelen en aan het scheepje een snelheid geeft van 40 knoopen. De beman ning zou uit 3 4 man bestaan. Deze bootjes zouden een moeilijk doelwit vormen voor de groote schepen, die van zeer nabij zouden worden getorpedeerd, want na de torpedeering zouden de „zelfmoordschepen" zich zeer gemakkelijk kunnen verbergen. Zij steken nauwelijks boven den waterspiegel uit en zijn zeer handelbaar. De Duitsche admiraliteit geeft toe, dat zij zouden zinken, zoodra zij door een projectiel zouden worden getroffen vandaar hun naam zelfmoordschepen doch zij is van meening, dat de verliezen van den vijand oneindig groo- ter zullen zijn. Buitenlandsch Overzicht Pag. 1 De griezelige vondsten aan de Ne- derlandsche grens. Het raadsel op gelost n 6 De toepassing van de Zuiderzee- steunwet. Een nieuwe regeling be treffende schatting der inkomsten van visschers6 De benzine zal waarschijnlijk een halven cent duurder worden nu de tolheffing zal vervallen„2 Aanbieding van een huldeblijk aan den oud-burgemeester van Callants- oog, mr. D. Breebaart7 Door de Haagsche rechtbank werd gisteren 2 jaar gevangenisstraf ge- ëischt tegen een boekhouder, die ruim honderdduizend gulden heeft verduisterd2 ij den brand op de Radio-tentoon- steUing te Berlijn zijn drie menschen- levens te betreuren 6 6 6 Tunnel ingestort te Berlijn. Vermoe- ielijk veertien slachtoffers Twee Duitsche spionnen in Frankrijk gearresteerd Weer een beruchte Ossche boef ge arresteerd. Hij had een rol gespeeld bij d bekende moordzaak de Bie „6 De ex-kroonprins brengt een bezoek van enkele dagen aan Doorn „2 De Daily Herald maakt melding van het bestaan van z.g. zelfmoord schepen 1 Politis is tot vijfde scheidsrechter in het Italiaansch-Abessijnsche geschil benoemdu 1 De Gelria is voor 50.000 Engelsche ponden naar Italië verkocht „2 De in verband met de muiterij op De Zeven Provinciën veroordeelde Duit. ter zee van Boven, gaat in hooger beroep 1( 5 Feuilleton1 mwwwwwww 1 Marineberichten g Omtrek-nieuws 7 Marktberichten t> 7 Svortnieuwsg Het A.N.P. meldt uit Madrid: De correspondenten van de Madrileensche bladen te Cadix deelen hun redacties mede, dat de aanwezigheid van twee Italiaansche watervliegtuigen bij Kaap Tarifa (provincie Cadix) groote opwinding heeft teweeg ge bracht. De Italiaansche watervliegtuigen motiveer den hun aanwezigheid in de Spaansche wate ren met een opdracht Italiaansche munitie transportschepen te moeten beschermen. Spaansche troepen-afdeelingen zijn reeds ge mobiliseerd en naar Cadix gedirigeerd. Uit de Spaansche garnizoenen van Cordoba, Malaga en Sevilla zullen afdeelingen worden verdeeld over het kustgebied van Zuid-Spanje. De opperbevelhebber van de op de Balearen gestationeerde divisies, die te Madrid ver toefde, is na een kort onderhoud met den minister van oorlog, naar de Balearen terug gekeerd. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de vertegenwoordigers van de pers mede gedeeld, dat de berichten uit Cadix, in ver band met de nog bestaande perscensuur, niet in de Spaansche bladen mochten worden ge publiceerd. Fe u i I 1 e t o n. .88) en „Een kleine operatie", had Wayne gezegd. Zij zouden hem vermoorden, maar hoe Op een zoodanige manier, dat, wanneer zijn lijk bevonden werd, geen vermoedens zouden ontstaan dat hjj om het leven gekomen was, anders door een auto-ongeval. De auto (iie mooie, dierbare Panhard lag al aan den voet van de klippen; hij vermoedde, dat Wayne de kamer verlaten had, om eens een kijkje te gaan nemen hoe het daarmee stond. De schoft! Om een weerloos man in zijn ge zicht te stompen! De dood door de handen van zulk een laag hartige en verdorven individu zou in ieder geval een oneervolle dood zijn, maar, waarom joegen ze hem niet eenvoudig een kogel door door de hersens? Neen; zulk een kogel ver oorzaakte een te zachten dood. Een slag op zyn hoofd, meer niet, misschien! Het was moeilijk te gelooven, dat er werkelijk zulk oen primitief melodrama opgevoerd zou ■Worden... Zjjn geest borduurde voort. Na zijn dood, «ie herkenning. Het zou niet aan hun doel beantwoorden om den man, dien zij zoo han- *üg en met zoo weinig risico vermoord had den, eenvoudig Charles Huish, beroepsvoet baller en chauffeur, te laten blijven! Het zou van de daken verkondigd worden dat „het slachtoffer van het betreurenswaardig auto ongeval bij Little Barton, niemand anders ge weest was dan de vermiste Hon. John Car- stairs, zoon en erfgenaam van wijlen Lord Overton, wiens testament juist geopend was" Hoe gulzig zouden de nieuwsbladen deze „openbaring" slikken. Wayne had gezegd, dat Thomas, zijn ge wezen knecht, geroepen zou worden om de identiteit van het lijk vast te stellen. Hoe de schavuit daar kans toe zou zien, zonder den argwaan, hetzij van de politie, hetzij van Thomas zelf op te wekken, wist hij niet; maar, waar zooveel op het spel stond, zou Wayne ongetwijfeld zijn stekken goed gesto ken hebben. Als Thomas eenmaal verschenen was, zou de identificatie geen moeilijkheden meer opleveren. Arme, brave Thomas! Hij zou er kapot van zijn, natuurljjk. Wat zou hij vanavond doen Zou hij in de Drie Gevel toppen zijn, wakende over het meisje dat hij beloofd had eenigszins onder zijn hoede te zullen nemen? Kijken naar Maisie Willen... O, kon hij maar vrij komen...! Waarom kwa men ze niet om hem af te maken, in plaats van hem met die folterende onmenschelijke gedachten alleen te laten? Maar God zou barmhartig zijn; nog een weinig méér, en hij zou zijn verstand verliezen. En dan zou hij zich van niets meer bewust zijn of waren krankzinnigen zich óók bewust van wat zij zeiden, wat zij dachten...? Dar naderde een voetstap, Symes mis schien; Symes, zijn beul. Daarna stemmen. Die eene stem was be slist die van Symes. Welnudan zou het niet lang meer duren. O, kreeg hij maar een kans om eervol, als een man te sterven, in plaats van afgeslacht te worden als een hond. Wat was dat? Nu had een andere man gesproken. Deze was boos, maakte ruzie. Wat beteekende dat? Niemand was de kamer nog binnengeko men; uit de dichte nabijheid van hun stem men maakte hij op, dat zij vlak bij de deur stonden. Een vloek; die scheen door Symes geuit te zijn. Nu volgde er een schreeuw van woede, en een driftige stem ging geweldig te keer. „Neen, dat zul je niet! Ik wil hem niet aanraken! Doe het zelf; dat heb ik je voor uit gezegd! Ik heb mijn handen nooit met een moord bezoedeld, en dat zal nu ook niet gebeurenHa, wou je dat?Neem dat dan aan van mij Huish was verplet; hij begreep er niets van. Zou Symes op het laatste oogenblik voor zijn griezelig karweitje teruggedeinsd zijn Had hij dat werkje aan zijn medeplich tige willen overdoen? Buiten de kamer waar reeds een moord had moeten plaats hebben, was een worste ling ontstaan tusschen Symes en den man, dien hij den vorigen avond in De Vederbos voor zijn dienst aangeworven had. Op het allerlaatste oogenblik was Symes den moed voor zijn daad ontzonken; beest en onmensch, die hij was, hij kon het niet over zich ver kregen om in koelen bloede een moord te bedrijven. En op den achtergrond doemde de galg op. Alles was prachtig beraamd, zoo veel was zeker, maar wanneer je eenmaal iemand vermoord hadt, zat de politie je altijd achter de voddenover den geheelen aardbodem En die opdoemende angst was oorzaak ge weest, dat hij de hulp van Jerry Toone in geroepen had. Deze laatste was een onnoo- zele hals, bij zijn eigen geslepen persoon ver geleken. Hij zou hem zeer zeker door ge weld of door bangmaking kunnen dwingen om dat baantje van hem over te nemen. In ieder geval zou hij iemand zijn op wie de schuld geworpen kon worden, als het erg ste mocht gebeuren. Met een kogel zou hij het niet zoo erg gevonden hebben dan was het einde snel daar. Maar Wayne had gezegd, dat die man niet doodgeschoten mocht worden; het lijk mocht geen enkel ver dacht teeken vertoonen, wanneer het gevon den werd. Toone moest het opknappen; dat was het refrein, dat aanhoudend in het brein van Sluiper Symes herhaald werd. Daarom was hij zoo theatraal geweest, toen de revolver te voorschijn gekomen was; alleen maar om te demonstreeren, hoe gemakkelijk een moord gepleegd kon worden. Maar nu het critieke oogenblik aangebro ken was, viel er met Jerry Toone heelemaal niet te praten. Hij wou met een moord vol strekt niets uitstaande hebben, zei hij. Hij had aan dit werkje meegedaan om te zien da.t niets verkeerd ging, om de auto een zetje over de klip te helpen geven maar, lijken, dank je feestelijk! O, neen, sir; niets aan te veranderen. De tijden waren slecht, maar hij bedankte er voor om op 'n goeden dag tot een wandeling zonder boordje gedwongen te wordenDit was zijn antwoord aan Sy mes geweest, toen deze voorgesteld had om zijn belooning met vijftig pond te verhoogen; en hij had het oprecht gemeend. Hij was een schurk, maar wilde een zekere grens niet overschrijden; moord ging buiten zijn boekje. En aldus was de ruzie ontstaan, die tot «len gevangene Huish doorgedrongen was. Eensklaps diende Toone, die de sterkste ran de twee was, Symes een geweldigen op- waartsehen kinnebakslag toe. Door vrees ©vermand, had hjj het volgende oogenblik het hazenpad gekozen. Hij wilde zich van deze plaats uit de voeten maken, zoolang er nog tjjd was, en vóór alles, voordat de po'"'" hem bjj de kladden zou kunnen krijgen. Dat, wat bij Jerry Toone voor de stem van zijn geweten doorging, liet zich nu hooren. Waar Sluiper zich het allermeest om be kommerde, was zijn eigen, kostbare huid. De gedachte, dat die aangeraakt werd, was hem een gruwel. Toen hij dus na dien vernede- derenden (en pijnlijken) slag van den grond opkrabbelde, tastte zijn hand naar de revol ver in zijn zak. Nu werd hij door den lust om te moorden verteerd maar op een anderen man! Hjj vuurde driemaal snel achtereen op de vluchtende gedaante van Jerry Toone en toen sloeg Hector Wayne, doldriftig van woede, hem het wapen uit de hand. „Wat, voor den donder, beteekent dat? Ze zullen op den weg de schoten hooren, onver beterlijke ezel! Ik zou je daarvoor eigenhan dig kunnen dooden!" Symes was zichzelf niet meer. Alles was verkeerd geloopen. Hij had zich in Toone bedrogen, en nu noemde die Wayne, die hem de kastanjes uit het vuur had willen laten halen, hem een onverbeterlijken ezel! Symes wierp zich zonder aarzelen op zijn lastgever, en vloog hem naar de keel. Op den weg van Londen naar Barborough, nam de onschatbare Thomas een plat flesch- je cognac uit zijn zak en hield het tegen de lippen van den man, die volgens Bob Willen bezwijmd was. Het duurde niet lang, of de alcohol deed zijn uitwerking. De man richtte het bovenlijf op, door Willen ondersteund. „Wie ben je!" stamelde hij, een angstige blik in de oogen. „Vrienden," haastte Thomas zich te ant woorden. „Je werd door onze taxi overreden, maar je schijnt geen beenderen gebroken te hebben." Hij hield op. „Wie wilden, dat door jou vermoord werd? Zeg het vlug, ye-i T -- °r," hij wes naar den verbjjsterenden Boo Willen, „is een detective van Scotland Yard! Waar zijn Wayne en Symes? Haast je man, als je de rest van je leven niet in Dartmoor wil doorbrengen!" Een bilk van afgrijzen kroop in de oogen van den man. Na zijn pas doorgestane angsten, trof deze bedreiging uit den mond van een volkomen onbekende hem als een donderslag. Hjj zag Thomas geen knipoogje tegen Willen geven, maar hoorde de laatste, met een stem, die zeer goed aan een lid van de Motor-Brigade van Scotland Yard had kunnen toebehooren, zeggen: „Het zou het verstandigste zijn, als je alles maar dadelijk opbiechtte: dat kan je nooit kwaad doen." „Als ik getuig tegen de twee anderen, wat doe je mij dan?" vroeg de schurk. De rol, die de omstandigheden hem op gedrongen hadden, volhoudende, antwoordde Willen: „Niets; je mag vrij weggaan daar na. Dat beloof ik je. Dus waar is Huish?" „Daarginds!" De man wees met een onvas- ten vinger naar de linkerzijde van den weg, „Wayne en Symes hebben hem in een land huis aan een stoel vastgebonden. Ze willen hemt vermoorden, en het lijk vervolgens over de klippen werpen, om er den schijn aan te geven, dat hij door een auto-ongeluk stierf. De auto ligt al in het ravijn!" „Wijs ons den weg naar dat landhuis!" bulderde Willen. „Je kunt mij vertrouwen ik zal mijn belofte nakomen." „Symes heeft een revolver en is niet vies om die te gebruiken. Hij heeft een paar keeren op mij geschoten." „Maar ik heb er ook een," zei Willen, het wapen te voorschijn brengende. „Verdraaid, sta nu op, anders breek ik je den nek!" riTTordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1