z Radio-programma BINNENLAND Ontslag aanvrage burgemeester Verstegen. Wordt benzine duurder? Stagnatie bij het verstrekken van geld onder hypotheekverband. Rijkspolitie. Het 150-jarig bestaan van de Kweekschool voor de Zee vaart te Amsterdam. De koopprijs van de Gelria. Versterking van politiebureaux in Amsterdam. Naar een Algemeene Verkeerswet. GEMENGD NIEUWS Diefstal bij collega's. Een gemakkelijke arrestatie. Weer een Ossenaar gearresteerd. Kindje gestikt. Kapitein geschorst. Veertien mille verduisterd. II.1512.00 Gramofoonmuziek. Ruim één ton door boekhouder verduisterd. Inbraak te Reeuwijk. De ziekte van Weil. Tweehonderd gulden uit den trein verloren. De 10 0.000ste bader te Scheveningen. Brand te Schijndel. FAMILIE- n DRUKWERK f Drukkerij De Boergj .V.V.SVwSv,i Tunnel ingestort te Berlijn Nieuwe overstroomingen in China. Millionnair vermoord. Met ingang van 1 November. De burgemeester van Koog aan de Zaan. de heer A. G. A. Verstegen, heeft naar het Volk meld, met ingang van 1 November aan de Kroon ontslag verzocht als burgemeester. Dit ontslag houdt verband met het feit, dat de heer Verstegen op 6 October den 65-jarigen leeftijd hoopt te bereiken. DE EX-KROONPRINS TE DOORN. Naar de Nw, Rott. Crt. verneemt, werd de ex-kroonprins Dinsdagavond te Doorn ver wacht voor een bezoek van enkele dagen aan den ex-keizer. Nu de tolheffing zal vervallen. In ons vorig nummer hebben we ge meld, dat de tolheffing op de bruggen over de groote rivieren geen voortgang zou hebben, hoewel de definitieve be slissing daaromtrent nog niet is geno men. Het „Hdbl." verneemt nu, in aansluiting op dit bericht, dat de regeering voor de financiering van den versnelden bruggenbouw (waarvoor de tolheffing zou dienen) het plan heeft, den prijs der benzine met een halven cent per liter te verhoogen. Het kan uiter aard een tijdelijke verhooging zqn, omdat een bedrag noodig is van f 20 mlllioen; althans dit bedrag werd berekend in het desbetref fende wetsontwerp. Hét gewijzigde financieringsplan heeft, naar we Verder vernemen, de departementen van Waterstaat en van Financiën reeds ver laten en is op hèt oogenblik bij den Raad van State. Bespreking van den minister van sociale zaken met belanghebbenden ter verbetering van den toestand. In verband met de stagnatie, die er heerscht inzake het verstrekken van geld onder hypotheekverband, heeft de minister van sociale zaken, mr. M. Slingenberg, namens de regeering Vrijdag 16 dezer een bespreking gehouden met vertegenwoordigers van de Vereeniging van Directeuren van Hypotheekbanken, van de Nederlandsche Spaarbank, van den Beleggingsraad en van de Vereeniging ter bevordering van het levensverzekeringswezen. De minister streeft er naar in den bestaan- den toestand in gemeenschappelijk overleg verbetering te brengen. Tijdens de bespre kingen, dié een bevredigend verloop hadden, werd in het bijzonder naar voren gebracht, dat de onzekerheid, die er heerschte omtrent het lot van den gulden, zoomede het wets ontwerp inzake de vaste lasten de crediet- moeilijkheden hadden gestimuleerd. De aan de bespreking deelnemende instellingen zul len de regeering, hetzij individueel, hetzij gemeenschappelijk nader schriftelijk van advies dienen. Een Kon. besluit, waarin bevoegd heden en verplichtingen worden ge regeld. Het Dinsdag verschenen Staatsblad no. 497 bevat een Kon. besluit van 6 Augustus, waar bij regelen zijn getroffen ten aanzien van de Rijkspolitie, alsmede ter uitvoering van de art. 223 en 225 van de gemeentewet. Het desbetreffende besluit, dat aangehaald kan worden onder den titel rijkspolitie-besluit, regelt de organisatie van de rijkspolitie, haar bevoegdheid en haar betrekkingen tegenover de gemeentelijke politieorganen. Bepalingen zijn opgenomen betreffende het optreden van de rijkspolitie ten plattelande en de voorwaarden waaronder gemeenten bene den 5000 zielen door rijkspolitie in de ge meentelijke politiediensten kunnen laten voor zien. Voorts vindt men uitvoerige regelen be treffende het verleenen van bijstand door rijkspolitie. „Kaatje", het houten oefenschip b(| de school; de oud-kweekelingen zul len een nieuwe Kaatje schenken. In October zal het, zooal3 men weet, 50 jaar geleden zijn, dat de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam werd opgericht. Er zijn plannen in voorbereiding voor de viering van dit jubileum, maar die hebben nog geen vasten vorm aangenomen. Wel staat reeds vast, dat de oud-kweeke lingen van de kweekschool bij deze gelegen heid een derde „Kaatje" zullen schenken. Kaatje is n.1. de naam van het houten oefen schip dat b(j de school staat. Het is in de 150 jaren van het bestaan van het instituut een maal vernieuwd en de huid is thans weer nagenoeg geheel vergaan. De oud-kweekelin gen zullen nu een nieuwe Kaatje de derde schenken. Het initiatief is uitgegaan van de vereeniging van oud-kweeklingen, maar de deelneming staat open voor alle oud- kweekelingen, dus ook voor degenen, die geen lid van de vereeniging zijn. 50,000 Engclse.he ponden. Met Nederlandsche equipage naar Triest. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt, bedraagt de koopprijs van het naar Italië verkochte mailschip Gelria, dat deel heeft uitgemaakt van de, vloot van den Kon. Holl. Lloyd, 50,000 Engelsche ponden, met levering in Triëst. Het schip, dat reeds gei uimen tijd uit de vaart was genonjeh, wórdt thans gereed gemaakt voor zijn nieuwe bestemming. De Gelria zal waar schijnlijk in den'loop van de volgende week met ëenc Nederlandsche equipage naar Triëst vertrokken." Wegens de wanordelijkheden in be paalde stadsgedeelten. Naar dc Nw. Kott. Crt. verneemt zullen naar aanleiding van het feit, dat, wanneer in be paalde gedeelten der hoofdstad relletjes en wanordelijkheden worden ontketend, deze in het algemeen hun hoogtepunten vinden in buurten van het westelijk deel der stad, als mede benoorden het ÏJ, de bezetting van de bureau:: Admiraal de Ruyterweg en Adelaars- weg voorloopig worden vers erkt, zoodat elk opkomend verzet onmiddellijk den kop zal worden ingedrukt. Het bovenstanadc is Dinsdag per corpsorder aan de Amsterdamsche politie bekend ge maakt. Het Hbd. maakt nog melding van het slot van deze order, die uklt; Elke poging tot wanorde, zoomede elke aanyang van samenscholing moet onmid dellijk met kracht worden tegengegaan, terwijl het recherchepersoneel meer in het bijzonder medewerkt tot het arresteeren van de verwekkers van wanordelijkheden. Een uittreksel uit de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Diverse belangrijke wijzigingen staan op het program. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp houdende regelen nopens het verkeer op de wegen ts het volgende ontleend: De minister onderschrijft de opvatting van de leden, die meenen, dat het doel van een algemeene verkeerswet zeer dicht is bena derd, indien dit ontwerp tot wet zal worden verheven. Betreffende de wijze van contróle op de naleving der gegeven voorschriften moge worden opgemerkt, dat overeenkomstig ge dane toezegging, de minister met zijn ambt- genooten van Justitie en van Binnenlandsche Zaken in overleg is getreden omtrent aan aan politiebeambten te geven verkeersonder- wijs. De minister streeft zooveel mogelijk naar veiligheid èn voor wielrijders en voetgangers, èn voor de automobilisten. Waar zulks moge lijk is, worden niet alleen op de Rijkswegen, doch eveneens op de provinciale wegen, deze categorieën van weggebruikers gescheiden door het bereiden van den hoofdweg voor wielrijders te verbieden. Een verbod voor voetgangers, om van den hoofdweg gebruik te maken ter plaatse, waar een behoorlijk voetpad aanwezig is, zal worden overwogen. Alle middelen tot vermindering van het aantal ongevallen moeten worden aangegre pen. Eén van die middelen is het verzwaren van de eischen gesteld voor het verkrijgen van een rijbewijs, te meer, omdat de thans gestelde eischen vrij algemeen onvoldoende worden geacht. Het ligt daarbij in de bedoe ling, zooveel mogelijk bestuurders, die gevaaT kunnen veroorzaken, van den weg af te hou den, zonder dat nochtans het verkrijgen van een rijbewijs voor de groote meerderheid moeilijkheden oplevert. Het komt den minister noodzakelijk voor, dat bij vernieuwing van het rijbewijs, om de vijf jaar, de aanvrager opnieuw geneeskundig wordt onderzocht. Omtrent de waarde van een psychotechnisch onderzoek voor de beoordeeling van de be kwaamheid en geschiktheid tot chauffeeren loopen de meeningen nog zeer uiteen. Voor algemeene toepassing van bedoeld on derzoek moeten de kosten daarvan voor aan vragers van rijbewijzen zoo gering mogelijk zijn en dient de uitkomst voldoende zekerheid te verschaffen, dat inderdaad onbekwame be stuurders geweerd en bekwame bestuurders toegelaten worden. Voor de verhooging van den leeftijd ver- ëischt voor het verkrijgen van een rijbewijs, tot 21 jaar, bestaat, naar de Minister meent, niet voldoende aanleiding. Een wetsontwerp tot invoering van de ver plichting van automobilisten tot verzekering tegen de gevolgen van wettelijke aansprake lijkheid wordt in samenwerking met het De partement van Justitie voorbereid. De Minis ter overtuigd van het nut van de invoering van een zoodanige verplichting, zal daarbij den grootst mogelijken spoed betrachten. De Minister vereenigd zich met de opvatting van die leden, die van een voorschrift, waar bij aan het van links komend verkeer de voor rang wordt verleend, verwarring en vermeer dering der verkeersongevallen duchten, en een zoodanige maatregel wordt dan ook niet wen- schelijk geacht. Wel wordt thans ernstig overwogen de voorrang van het verkeer op de hoofdweg te erkennen. De wenschelijkheid van een verbod van samenscholingen op rijwegen, welke het vrije verkeer belemmeren, zal worden overwogen. Een algemeen verbod voor alle wegen om met een voertuig op den weg stil te staan, indien de wegberm ter plaatse daartoe geen ruimte biedt, gaat den Minister te ver. Op zeer vele wegen met weinig verkeer zal een stilstaan voertuig, mits aan den kant van den weg geplaatst, geen noemenswaardige belem mering vormen en moet daar dus worden toe gelaten, vooral als de wegbermen smal zijn. Is het verkeer zóó druk, dat het gedurende langeren of kortoren tijd stilstaan van voer tuigen niet kan worden geduld, dan kan met toepassing van art. llbis van het Motor- en verbod of parkeerverbod voor het betrokken Rijwielreglement een stopvérbod, stationeer- wegvak worden uitgevaardigd. Omtrent de reminrichting van motorrijtui gen zijn thans nieuwe voorschriften in over- wegins. Indien bij de aanvrage van een voer- tuigbewijs blijkt, dat het motorrijtuig, waar voor het bewijs wordt gevraagd, niet van een deugdelijke reminrichting is voorzien, zal de afgifte geweigerd kunnen worden (art. 12). Een aanvankelijk goede reminrichting kan echter op den duur ondeugdelijk worden. Blijkt bij onderzoek op den weg de reminrich ting onvoldoende te werken, dan kan met toepassing van art. 13 van het ontwerp het voertuigbewijs worden ingevorderd en ongel dig verklaard. Het roode achterlicht. Ook dé minister meent, dat niet alleen mo torrijtuigen, maar ook andere rij- en voer tuigen, waarmede over een weg wordt gere den of welke op een weg stilstaan, in liet al gemeen van een rood achterlicht voorzien moeten zijn. Voor de gewone rijwielen kunnen er ook zyns inziens bezwaren geopperd wor den tegen het eischen van een rood achter licht. Een wijziging van de desbetreffende artikelen van het Motor- en Rijwielreglement is thans zeer spoedig tegemoet te zien. Een wijziging van de voorschriften omtrent verblindende rijwiel- en antoverlichting en verkeerd gerichte bermlampen is thans bij de Motor- en Rijwielcommissie in behandeling. Ook de minister is overtuigd, dat verschei dene ongevallen worden veroorzaakt door hen, die een automobiel zonder chauffeur gehuurd Rebben. Hij vertrouwt échter, dat ook hier nieuwe eischen van geschiktheid en be kwaamheid, het periodiek geneeskundig on derzoek en ook de zwaardere straffen verbe tering zullen brengen. Binnenland. Verdachte vraagt een zoo zwaar mogelgke straf. De 28-jarige huisknecht E. E. K., die we gens diefstal terecht stond, had van zijn col lega's met wie hij bij eenzelfde familie in dienstbetrekking was, herhaaldelijk geldbe dragen ontvreemd, die hq uit den fooienpot wegnam. De dagvaarding legde hem diefstal van bedragen van resp. 75 en 44 ten laste., IC, die de feiten toegaf, hoorde ter zake 6 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Hij had te voren aan de rechtbank een brief gezonden waarin hij den wensch kenbaar maakte om niet verdedigd te worden, terwijl hij bovendien verzocht hem zoo lang mogelijk in de gevangenis te zetten. Hij herhaalde dit verzoek nadat de officier requisitoir had ge nomen. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. Wel zelden zal een arrestatie van een die vegge, de politie zoo weinig moeite hebben gekost, als de aanhouding van een vrouw, die Maandagmiddag in een fotozaak aan de Kal- verstraat te Amsterdam een aantal pakjes heeft gestolen, meldt de Tel. In den fotowinkel verscheen een dame, die zich liet vereeuwigen. En daarna kwam eeh tweede k.'ani. Ook deze dame wilde zich laten fotograferen Zij was blijkbaar aan het win kelen en droeg verschillende pakjes, die zij in het wachtkamertje neerlegde. Toen de eerste cliënte voor de scherpe lens in haar charmante houding had geposeerd en het atelier verliet, kon de tweede binnen gaan. Het .werk van den fotograaf was in enkele minuten gedaan en verheugd met de mede- deeling van c.en vakman dat zij er zeker „goed op zou staan" verliet zjj met een glimlach het vertrek. Groot was haar ontsteltenis toen zij teruggekomen in de wachtkamer, bemerkte dat haar pakjes verdwenen waren. Zij moésten gestolen zijn. Hoe haar foto zou uitvallen interesseerde haar plotseling niet meer. Met haat in haar hart over dezen brutalen diefstal rende zn naar het politiebureau aan den Singel om daay aangifte te doen van het gebeurde. De inspecteur van den justitieelen dienst, die wel moeilijker problemen heeft opgelost, vond het een belangrijke zaak. Een bagatelletje, dat hij met gemak tot klaarheid zou brengen. Toet hij wist, wie kort voor de gedupeerde het atlelier had bezocht, liet hij zich even de fpto van deze dame bezorgen. Ook zij stond er goed op. Wel een beetje geflatteerd, maar duidelijk genoeg om haar desnoods uit honder den vrouwen te herkennen. De inspecteur ondernam geen speurtocht om deze vrouw op a sporen. Hg gaf een recher- dheur opdracht in de zaak te wachten op het moment dat zij haar foto zou komen afhalen. En de gezochte liet niet lang op zich wachten. Toen zij Dinsdagmiddag in den winkel ver scheen werd zij gearresteerd en voor den in- sjpecteur geleid. Inderdaad zij was het. Zij bekende de pakjes uis te hebben. Maar haar bekentenis stelde en pol'tien .an voor een nieuw probleem. Zij |ou het gestolen goed in de tram hebbén ge- onden..» i Bekentenis afgelegd. Op verzoek van den brigadecommandant Van de Kon. M:> echausee te Oss is te Nijme gen gearresteerd een zekere G. de Bie, ver dacht van heling van goederen, die door de Ossche inbrekersbende tijdens haar stroop tochten zijn gestolen. De arrestant heeft een volledige bekentenis afgelegd en zal naar het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch wor den overgebracht. Dinsdagmorgen is ten huize van een familie in de Stationstraat te Bergen-op-Zoom een tragisch ongeluk geschied, j Toen de moeder naar haar negen maanden Oud kindje ging kijken, vond zij het dood in de wieg liggen. Gebleken is, dat het koord van de rammelaar de kleine om den hals had ge kneld, waardoor het gestikt is. i Op gehoor afstand bepaald van ge- luidsein. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake de stranding tijdens mist van het motorschip „Secunda" op de Westkust van Denemarken, nabij Klitmöller. De Raad is van oordeel, dat deze stranding geheel te wijten is aan niet voldoende zorg zame navigatie, dus aan de schuld van den kapitein. De Raad twijfelt, of inderdaad de koersen Zijn gestuurd, welke de kapitein heeft opge geven. De kapitein heeft de fout gemaakt, welke zoo dikwijls wordt gemaakt, namelijk, dat op het gehoor de afstand van een geluid- sein wordt bepaald een hoogst onbetrouw baar middel en dat daarnaar wordt genavi geerd, alsof met volkomen zekerheid de plaats van het schip bekend is. Een straf van schorsing acht de Raad ge boden; hij spreekt haar uit voor veertien dagen. De rechtbank te Arnhem heeft Dinsdag be- 1 andeld de zaak tegen een 28-jarigen boek- 1: ouder, wonende te Utrecht, die zich in zijn fjunctie als boekhouder van den „Aartsdio- tesanen R.K. Boeren- en Tuinders Bond", te Arnhem, van 1933 tot 1935 aan wederrechte- 1 jke toeëigening van gelden, in totaal 14.000, 1 ad schuldig gemaakt. Verdachte bekende het ten laste gelegde. Hij had de gelden, die hij verduisterde, ten eigen bate aangewend. Aan verschillende per sonen had hij geld geschonken of geleend. Door valsche boekingen had hij de verduiste ringen kunnen camoufleeren. VRIJDAG 23 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. Hilversum, 1875 M. 8.00 VARA. 12.0Q AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO en AVRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie R. Numan. 10.35 Gram. pl. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 en 12.00 Gram.pl. 12.30 Kovacs Lajos' orkest en Gram.pl. 2.00 Voordracht L. de Leeuwe. 2.20 Piano-spel L. Velleman. 2.40 Gram.pl. 3.10 De AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk. 4.00 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 6.15 Declamatie C. Rijken. 6.30 De Flierefuiters o.l.v. E. Walis. 7.00 C. SchaakeVerkozen: Hoe Russische kinderen reageeren op een Hollandsche poppenkast. 7.20 Orgelspel J. Jong. 7.50 Berichten. Herh. SOS-berichten. 8.00 Lezing Ds. J. W. Samberg. 8.30 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Resi dentie-orkest o.l.v. C. Schuricht m.m.v. G. StotynMolenaar (sopraan) en Jaap en Haakon Stotijn (hobo). (Om 9.15 Dr. G. Knuttel: Rembrandt en Vermeer). 10.15 H. W. M. J. Kits Nieuwenkamp: Heb ben familiewapens ons iets te zeggen? 11.00 Jazzmuziek (Gr.pl.) 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum, 301 M. Algemeen Programma, verzorgd door den K.R.O. 8 009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.3012.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.15 Gram.pl. 12.30 Schlagermuziek en Gram.pl. 2.004.00 Gram.pl. 4.15 Orkestconcert en Gram.pl, 6.10 Lezing. 6.30 Gram.pl. 7.15 Causerie. Gram.pl. 8.00 Berichten. Schlagermuziek. 8.45 Gram.pl. 9.00 Solistcnconcert, 9.30 Gram.pi. 9.45 Orkestconcert 10.15 Concert. 10.30 Berichten. Vervolg concert. 11.1512.00 Gram.pl» i ZATERDAG 24 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. VARA-Uitzending. é.OÖ Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. fo.15 Voor arbeiders i. d. Continubedr.: De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn, VARA-too- neel o.l.v. W. v. Cappellen en Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 12.00 Gram.pl. 12.30 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. I.151.45 E. Walis en zijn orkest. È00 „Hoe de Toonkunst groeide". 2.20 „Rigoletto", Verdi (gr.pl.). 3.20 F. v. Duin: Oude uurwerken. 3.40 Vervolg „Rigoletto". 4.40 Declamatie Hetty Beek. 5.00 Orgelspel J. Jong. 5.40 Literaire causerie S. van Praag. 6.00 Harry Lew's Radio-Three. 6.50 Zang door Jessie Julsing. 7.15 Vervolg trioconcert. 8.00 SOS-berichten, nieuwsberichten en VARA-varia. 8.15 Avond Bonte Kunst m.m.v. de Bohemians i o.l.v. J. v. d. Horst, Fantasia, E. Walis en zijn orkest, solisten en he'; VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 9.45 Gram.pl. io.15 Vervolg Avond Bonte Kunst. Hilversum, 301 M, KRO-programma. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. 12.30 Orkestconcert. 1.00 Gram.pl. en berichten. 1.20 Schlagermuziek. 2.00 Voor de jeugd. 2.302.45 Gram.pl. 3.00 Kinderuur. 4.00 Sportreportage. 4.20 Concert en gram.pl. 5.30 Lezing. Concert. 6.00 Reportage. Causerie. 6.457.00 Gram.pl. 7.15 Causerie en declamatie, 7.45 Reportage. 8.00 Berichten. Declamatie. 8.15 Orkestconcert en gram.pl. 10.30 Berichten. Gram.pl. 10.50—12.00 Schlagermuziek eu gramofoonpl. In zjjn requisitoir wees de officiei van Ju stitie, mr. graaf van Limburg Stirum, oj eerlijke bekentenis van verdachte, die uit een goed milieu komt en zeer ontwikkeld ts. Voor dezen verdachte zal de straf zwaar wegen. De eisch luidde acht maanden gevangenis straf. Uitspraak 3 September. Twee jaar geëischt. Een 35-jarige boekhouder, thans ged., heeft voor de rechtbank te 's-Graven- 1 hage terecht gestaan ter zake van ver- duistering van ongeveer 100.000 ten na- deele van de N.V. „Textile Import Cy. te 's-Gravenhage. Verdachte, die de feiten gedeeltelijk toegaf, voerde ter verdediging aan, dat h(j opdracht van zijn chef had niet alles correct te boe ken. H(j kreeg daardoor den indruk, dat er onregelmatigheden waren gepleegd. Hiervan heeft hij gebruik gemaakt om fraude te ple gen. Verdachte bekende ongeveer een ton te hebben verduisterd, het geld werd door hem aan verschillende speelbanken verspeeld. Hjj verschafte zich de nooodige contanten door het innen van chèques. Mr. Cohen Tervaert, het O.M. waarnemend, betoogde, dat verdachte zich beriep op het feit, dat, waar van hoogerhand in de „Textile Import Cy." werd geknoeid en hij in moeilijk heden verkeerde, de verleiding groot is ge weest, doch spr. meende dat verdachte zich met alle kracht tegen die verleiding moest verzetten. Hij heeft zich aangegeven, toen het geld was verbrast. De officier zeide van meening te zijn, dat hier een zware straf moet worden geëischt en vorderde twee jaar gevange nisstraf. Uitspraak over 14 dagen. DE BEROOVING VAN 9000. In verband met de berooving van 9000, gepleegd in een pand in de binnenstad te Rotterdam op 12 dezer, is nog een vierde verdachte aangehouden. Dit is geschied na een huiszoeking, waarbij de rechter-commis- saris en de officier van justitie aanwezig waren. De gearresteerde is de 32-jarige vrouw H. J. D., die van heling verdacht wordt. Zij is in het Huih van Bewaring op gesloten. De dieven gesnapt. Gisterennacht is in het clubgebouw van de roei- en zeilvereeniging Gouda te Reeuwijk een inbraak gepleegd. De dieven, twee vis- schers uit Rotterdam, zijn op heeterdaad be trapt door een juist passeerenden rijksveld wachter. Uit een geldlade is f 24 gestolen, benevens een hoeveelheid sigaretten en siga ren. Het geld werd bij nadering van den rijksveldwachter weggesmeten, doch een groote hoeveelheid sigaretten en sigaren werd achterhaald. De dieven zijn te Reeuwijk opgesloten. Bij iemand, die in het Kagermeer heeft gezwommen. De directeur van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheidsdienst te Leiden, dr. M. D. Horst, deelt mede, dat zich een licht geval van de ziekte van Weil heeft voorgedaan bij iemand, die in het Kagermeer heeft ge zwommen. Dringend wordt aangeraden ver van de oevers te zwemmen. En terug gevonden. Een reiziger, die dezer dagen met den sneltrein van Groningen naar Meppel reisde, heeft daarbij een onaangename ervaring ge had, welke voor hem echter nog goed is afgeloopen, meldt het „N. v. h. N.". Te Meppel moest hij aangifte doen van het feit, dat hg twee bankbiljetten van f 100 had verloren. Bij navraag bleek de grootste kans te bestaan, dat dit gebeurd was tijdens zijn bezoek aan de W.C., ongeveer ter hoogte van het station Koekange. Natuurlijk werd Koekange gewaarschuwd, ook al leek de kans heel klein, dat het ver lorene zou worden teruggevonden. Toch ging men aan het zoeken, waarbij het ongeloofe- lijke gebeurde. Het personeel vond in de nabgheid van het station de vermiste biljet ten terug! Dinsdagmiddag heeft de maatschappij Zee bad Scheveningen in haar zeebad den hon derdduizendsten bader binnengehaald. Het loopt dit jaar hard met het baden: verleden jaar is de 100.000ste pas op het einde van Augustus geboekt. Het verschil ten gunste van 1935 zit natuurlijk in het mooie en vrij wel bestendige weer sedert het begin van den zomer. Gaat het zoo door en daar ziet het vooralsnog wel naar uit dan kan de maand Augustus 1935 een twintig, dertig duizend baden op Augustus 1934 inloopen. Boerdery afgebrand. Dinsdagavond is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van de weduwe de Wit te Schijndel. Het perceel stond spoedig in lichte laaie. Ook de land- bouwschuur vatte vlam en is met de stalling en de boerderij tot den grond toe afgebrand. De inboedel en de landbouwinventaris, zijn eveneens verloren gegaan. Verzekering'dekt de schade. rte \evens- A uTta* Uw 9°ed en V de voor VIJF wasschen (6 Handeliond. „Emko" Apeldoorn Buitenland. Vermoedelijk veertien slachtoffers. Vermoedelijk veertien slachtoffer Dinsdag om kwart over 12 is door onbe. kende oorzaak een gedeelte van de onder, grondsche spoorbaan in aanleg indeHermann Goeringstraat te Berlijn ingestort. De brand, weer, welke met groot materiaal spoedig ter plaatse verscheen, ving direct de redding», werkzaamheden aan. De bergingswerkzaamheden namen direct een aanvang. Vermoedelijk veertien arbeiders be, dolven. In den aanvang gingen er geruchten dat er een groot aantal arbeiders onder de massa's grond bedolven zouden zijn. Men heeft zoo spoedig mogelijk met eenige nauwkeurigheid trachten vast te stellen, hoeveel slachtoffers er konden zijn. Na het afroepen van de namen van de arbeiders die aan de tunnel, werken werkzaam waren bleek, dat er veer. tien vermist werden. Zwaar gewonde arbeiders bevrijd, In den loop van den middag slaagde men er in, zes zwaar gewonde arbeiders te bevrijden. Het mag een geluk genoemd worden, dat op het oogenblik van de instorting de meeste arbeiders juist schafttijd hielden. Officieel wordt meedegedeeld, dat de hoofd, directeur der Duitsche rijksspoorwegen, dr. Dortmuller, last heeft gegeven, een streng onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de instorting. Men maakt fotografische opne mingen van alle stadia van het opruimings- werk, om een zoo goed mogelijk beeld te verkrijgen van de onderdeelen, die mogelijk tot het geschieden van de ramp aanleiding zijn geweest. Men vermoedt niet, dat men de oorzaak van het ongeluk te weten zal komen, voordat het bergingswerk geheel en al vol tooid is. Een later bericht meldt: In het geheel waren Dinsdagavond reeds vier arbeiders bevrijd uit de ingestorte tuimel van den ondergrondschen spoorweg. Een hun ner is zwaar gewond, de drie anderen zijn er vrij goed afgekomen. Veertien arbeiders zijn op het oogenblik nog zoek. Verschillende ministers en andere persoonlijkheden bezoch ten in den loop van den avond de plaats van de ramp. De werkzaamheden van de brand weer, welke door een bataljon pioniers uit Küstrin werden ondersteund, worden met de grootste energie voortgezet. Ook drie afdee- lingen van de technisch noodhulp, elk 24 man sterk, waren ter plaatse. Men heeft de arbeiders nog niet kunnen bereiken. Naar schatting worden 20 arbeiders vermist. Reuter meldt uit Berlijn: Het bergingswerk in de ingestorte tunnel in de Hermann Goeringstrasse wordt nog steeds voortgezet. Hoewel de reddingploeg tot op den bodem van de tunnel is gekomen, vond zij het ge deelte 'vaar de arbeiders bedolven moeten zijn, bedekt door zware balken, waardoor men de arbeiders nog niet heeft kunnen bereiken. Het gerucht gaat, dat de arbeiders, die be dolven zijn, nog teekenen van leven hebben gegeven. Volgens voorloopige gegevens worden 20 arbeiders vermist. In een inham van het Wei Sjan Hoe- j meer is na de hevige regens van den laatsten tijd op dertig verschillende plaat- j sen een dijk doorgebroken, waardoor het j water met groot geweld naar Noord Kiang Soe stroomde, overal groote ver- woestingen aanrichtend. De bewoners van de getroffen streek gaven geen gehoor aan het bevel van de politie om aan het versterkingswerk van den dijk mede te werken en vluchtten in grooten getale. Mc® vreest dat de catastrofe een omvang zal aan nemen gelijk die van West Sjantoeng. De voorzitter van het reddingswerk in dez streek schatte de aangerichte schade daar o» 250 mililoen dollar. Meer dan «0,000 -.m2 overstroomd. Het aantp vluchtelingen draagt ongeveer 6 millioen; zij bevinden in een toestand van wanhoop. Er is oen weging gaande onder hen, om zich in -u1^ China opnieuw te vestigen. De schade, de provincie Honan is aangericht, bedraag --- nunau ia i»aii6ui«", -- en millioen dollar. Uit deze streek is ook millioen menschen gevlucht. Het gebic< door het water overstroomd is. heeft een vang van Pouo km2. Kai Volgens het meteorologisch station e foeng zou er in Juli 435 centimeter rege vallen zijn. Door communis'* ap md" Volgens berichten uit Costa-Rica w bonnair Alberto Gonzales Lehmann. ^o( Duitsche afkomst is, op zijn landg°® aanhangers van de communistische pa* v00r moord. De bandieten wilden hem 8C het rood propagandafonds afpersen. ver- De moord heeft hier groote opwi"' 1 zal oorzaakt. Men verwacht, dat de regee ingrijpen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2