Stadsnieuws Jiocfa snst Jfosiï GEMENGD NIEUWS TWEEDE BLAD Licht op voor alle voertuigen. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1935 Luitenant ter zee Van Boven teekent appèl aan. Zijn rechtsgevoel is niet bevredigd. Ontzie de duinen! WRIGLEYs KAUWGOM Visscherij. De doodslag te Zoeterwoude. Kaden ingestort te Weert. Landbou wcricisfonds benadeeld Hartjesdag te Amsterdam. Schoolvereeniging benadeeld. De boedel van Notaris F. te Bergen op Zoom. De zuivering van Oss en omstreken. Donderdag 22 Aug. Vrijdag 23 20.41 uur 20.39 uur. D. J. SNAPHAAN, f In den nacht vari Maandag op Dinsdag j.1. Is, na een ernstige ziekte, overleden de heer D. J. Snaphaan, in leven lid en oud-penning meester van het „Stedelijk Muziekcorps". D. J. SNAPHAAN. Met hem heeft het corps, waarvan hg nog de eenig overgebleven oprichter was, een trouw en toegewjd lid verloren. Bén der wei nigen, die zijn lidmaatschap in al die 45 jaar op een voortreffelijke wijze vervuld heeft, het altijd zóó wist te schikken, dat de repetities van het „Stedelijk" nooit in het gedrang kwamen. Een exempel voor vele jongereu, die he wel eens oo nauw niet nemen. Het is hem nog gegeven van het 45-jarig bestaan der vcreeniging (op 14 Aug.) ge tuige te zijn geweest. De begrafenis heeft plaats Zaterdagmid dag 1 uur, vanuit het sterfhuis, Breewater» straat. Het „Stedelijk Muziekcorps" zal hem uitgeleide doen. MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL. Over eenigen tijd zullen de lessen van bo venstaande onderwijsinrichting weer een aanvang nemen. Betreffende bijzonderheden in verband met aanmelding enz., verwijzen wij naar de o.a. in dit nummer voorkomende advertentie. KONINGINNED. i. Door de besturen der heide plaatselijke Oranjevereenigingen, daartoe bijgestaan door leden van het Comité van bijstand, zullen op 31 Augustus ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin, op het ter rein aan den Bolweg kinderspelen worden gehouden. Deze spelen zullen worden gehouden des m\ddags van 25 uur. Gelegenheid voor aanmelding is in een advertentie in dit nummer vermeld. Naar wij van Luitenant ter zee H. L. van Boven vernemen, heeft hij appèl aangetee- kend tegen het vorige week Woensdag door den Zeekrijgsraad te Willemsoord tegen hem uitgesproken vonnis (3 maanden gevangenis straf en ontslag uit den zeedienst). Hij zal nu in hoogste instantie in beroep komen hij het Hoog Militair Gerechtshof. Omtrent de reden van zijn appèl, deelde de heer Van Boven ons mede, dat zijn rechts gevoel niet is bevredigd, waar het de uitleg van art. 143 van het Wetboek van Militair Strafrecht betreft, gezien het feit, dat geheel conform dezen'.itleg zoowel de Gewestelijk Militaire Commandant van Atjeh, als de Commandant der Zeemacht in Ned.-Indië ge straft behooren te worden. „Daar deze autoriteiten geheel vrij uit zrjn gegaan en ik, hoewei veel jonger in jaren, dezelfde verantwoordelijkheid had ais deze autoriteiten, aangezien ik, bij afwezigheid van orders, geheel naar eigen inzicht moest handelen, kan het niet de bedóeling van den wetgever zijn, dat ten aanzien van mij een andere maatstaf wordt toegepast." De Zeekrijgsraad verklaarde in zijn vonnis, dat „beklaagde zijn plicht uit artikel 143 van het Wetboek van Militair Strafrecht voort vloeiende, heeft verzaakt en de motieven die hem tot die verzaking geleid hebben, hoe zeer naar eigen oordeel juist, door den Zee krijgsraad niet worden aanvaard en als on deugdelijk verworpen." Reeds opgenr men in het Adv. blad van gisteren. UITSLAG AANBESTEDING werk verbouw perceel Keizerstraat 39, tot woon-winkelhuis. Gehouden op 20 Augustus j.1. in 't Kegelhuis, door den architect J. J. van der Leek, alhier. De volgenden biljetten waren ingekomen: L. Plaatsman 1098; K. Venema 1393; W. F. Labout 1450; J. Bolt 1475; Reijers en Vlaming 1545; D. Koger 1574; E. G. Smits 1632; J. van der Voorst 1690. Allen te Den Helder. NEDEKLANDSCHE RONDVLUCHTEN 1935. Wij maken onze lezers nog even attent op de Ncderlandsche Ror.dvluehten 1935, welker deelnemers Zaterdagmorgen a.s. om onge veer half twaalf op het vliegveld van Hr. Ms. vliegkamp „De Kooij" zullen landen. Daar het tot dusver nog nimmer is voor gekomen, dat een dergelijk groot aantal bur gerlijke vliegtuigen, als hetwelk thans aan de Rondvlucnt zal deelnemen, tegelijkertijd op het vliegkamp „De Kooij" aanwezig was, be- looven de aankomst en Ce start van de deel nemende vlicgtulgei voor het publiek een zeer interessant schouwspel te worden. Zooals men weet wordt Vrijdag op Schip hol gestart naar Haamstede, van Haamstede gaat 't naar Twente en van daar naar Eeldc. Daar wordt overnacht. Den volgenden mor gen komen de vliegtuigen over de Wadden eilanden naar „De Kooij". Tot 3 uur 's mid- dags wordt hier de tocht onderbroken. De deelnemers gaan naar Huisduinen, waar de lunch in het Badhotel vai. de N.V. Zeebad Huisduinen gebruikt wordt, waarna gelegen heid tot zwemmen zal bestaan. In dit verband vestigen wij er de aandacht op. dat het Badpaviljoen a.s. Zaterdag van 12 tot 2 uur gesloten zal zijn. CA RILLON BESPELIN G. Hedenavond zal van 8—9 uur een carillon bespeling plaats vinden. De heer Tj. J. Dito verzoekt ons te melden dat hij j.1. Maandag behulpzaam geweest is bij het versteken van het carillon op het Koninklijk Paleis op den Dam. De filmfa briek „Profiti" uit den Haag was aanwezig om van het versteken en de bespeling eenige geluidsopnamen te maken. Voor dit doel heeft ook de heer Dito het carillon bespeeld. Wellicht zal deze film ook in de Heldersche bioscopen draaien. Een ernstig woord tot vele vaeantie- gangers. Het volk van Nederland, dat zoo prat gaat op z'n vrijheid, geeft meermalen het bewijs, dat het deze vrijheid, op den keper be schouwd, toch eigenlijk niet waard is. V\ ij doelen in dit verband op het bescha digen, in den meest uitgebreiden zin van het woord, van natuurschoon. Alle mogelijke instanties in den lande, welke het bevorderen van 't trekken, kam peeren, wandelen enz. nastreven, wijzen er nadrukkelijk op, dat men individueel, dus PERSOONLIJK zijn verstand moet gebrui ken. Al zet men tenslotte in iederen duinpan van Noord-Holland 10 manden, met erop „Hier papier in werpen" of „Men wordt ver zocht geen planten of bloemen uit te ruk ken", als dp goede wil van den enkeling ont breekt, doet men er nog niets aan. Ook de duinen in den onmiddelijken omtrek van Den Helder en Huisduinen worden, voor al nu in de vaeantieperiode, meermalen op werkelijk vandalistische wijze geplunderd van hun begroeiing. Met name de zeedistel, die nu weer meer bloeit dan voorheen en een zeer mooi aspect aan tal van onze duinpannen geeft, heeft het thans duchtig te verduren. Tal van personen schijnen deze plant nu eenmaal beter op haar plaats te achten in een vaas of pul op den schoorsteenmantel, dan in het duinlandschap. Deze smaakt lijkt ons echter heelemaal ver keerd en wij adviseeren dan ook die schul digen of adspirant-schuldigen, zich even af te vragen, wat nu eigenlijk voorgaat: een publiek en rijk-begroeid duinlandschap, of eenige maanden een dressoir of schoorsteen mantel, waarop een bouquet zeedistels of andere duinplanten „prijkt". Ook wettelijk is deze diefstal van natuur schoon verboden. In Noord-Kennemerland heeft men reeds uitgebreide stukken duin omheind en ook in dezen omtrek zag men zich genoodzaakt in 1931 een gedeelte militair duinterrein af te sluiten. Er werd toen steen en been geklaagd, totdat men nu tegen beta ling van een geringe vergoeding weder toe gang tot deze duinen kan krijgen, een con- sessie, waarvan er niet eens zoo velen gebruik maken. Intusschen kreeg het duinlandschap een periode van rust en het is frappant te zien, öp welke wijze de flora hierop reageerde. Het nieuwe rijwiel- en wandelpad, datde gemeenteraad thans heeft aangelegd, biedt de mogelijkheid weer van een grooter ge deelte van de duinen te genieten, daar het langs het afgesloten terrein leidt. Het was o.a. op dezen weg, dat men de laatste weken meermalen afgerukte zeedistels vond: de moeite deze mede naar huis te nemen, bleek dus zelfs nog te veel...... In verband met het bovenstaande leggen wij er eveneens nog den nadruk op, voor zichtig met vuur te zijn. Alles is kurkdroog en vat in een minimum van tijd vlam, met al de rampzalige gevolgen daarvan. Nogmaals, Noord-Holland is toch al niet rijk gezegend met zijn flora, laat men dan datgene, wat wel de moeite waard is, ont zien. Voor ons zelf en voor anderen. VAN DE ONDANKBARE JUFFROUW, DIE WEL DANKBAAR WAS EN EEN DAPPER REDDER. We hebben in ons nummer van Dinsdag gewag gemaakt van een juffrouw, die zich te ver in zee begeven had en met levens gevaar door twee heeren gered werd. Dit bericht werd ons, bij nader inzien, verstrekt door iemand, die slechts gedeeltelijk de ge melde historie heeft meegemaakt. Wij ver nemen thans, dat de juiste toedracht aldus was: Een drietal dames waren van zwemboeien voorzien, in het water aan het stoeien, waar bij twee van hen de derde achterna zaten. Plotseling voelde de achtervolgde juffrouw geen grond meer onder de voeten, haastte zich om onder de boei vandaan te komen (volgens haar zeggen, om zoo den bodem te kunnen halen en te kunnen terugloopen!) en gaf duidelijke teekenen in nood te verkeeren. Waarop de 24-jarige D. van Amersfoort zich direct te water begaf en eerst twee der dames, waaronder die zonder boei, naar den wal wist te brengen, om vervolgens de derde, die intusschen buiten de pier was gedreven, öp te halen. Het gelukte den koenen jonge man, die niet geassisteerd werd, ook de derde dame op het veilige strand te brengen. Van ondankbaarheid der dames is geen sprake ge weest, want, zoo vertelde ons één der gered den „m'n leven is me nog wel lief". Wel degelijk heeft het drietal van zijn erkentelijk heid jegens den redden doen blijken. De on vriendelijke uitdrukking van de derde juf frouw moet geheel toegeschreven worden aan de hooge mate van nervositeit, waarin zij na de doorgestane angst, verkeerde. WEER EENS EEN AANRIJDING. Een courant zonder de vermelding van minstens één aanrijding kunnen wij ons niet meer indenken. Telkens en telkens weer ra telen de toetsen op onze schrijfmachine om de één of andere botsing voor de lezers vast te leggen. Ditmaal betrof het de aanrijding op den viersprong, waar de Zuidstraat in de Binnenhaven overgaat. Het gebeurde Dins dagmorgen om ca. tien minuten voor twaalf. Van de richting Binnenhaven kwam een per sonenauto aangereden, die blijkens zijn rich tingaanwijzer de Nieuwstraat in wilde. Van de Zuidstraat kwam een officier van admi nistratie op zijn motorrijwiel aangereden, die geen verandering van richting verkoos en dus de Binnenhaven wilde bereiken. Beide bestuurders schijnen het er niet over eens te zijn geweest, wie den voorrang had, althans beiden gingen huns weegs en ontmoetten elkaar op onzachte wijze juist op het snij punt van de vier straten. Het liep gelukkig goed af, daar de snelheid van beiden matig was. Persoonlijk letsel had niemand bekomen, de electrische lamp op den motor was vernield, een spatbord van den auto* werd ingedrukt. De politie zal we) uitmaken, wie de voor rang had! HET VERBOUWDE CAFÉ VAN WEELDE.' Geheel „in stijl". Zooals den meesten van onze lezers wel bekend zal zijn, is het café van den heer Van Weelde, Loodsgracht, hoek Koningsplein, zoo danig verbouwd, dat men van het vorige ge bouw weinig of niets meer kan terugvinden. Vermeldenswaardig bij dezen bouw is o.a. het feit, dat door den architect, den heer Schoeffelenberger, besloten werd het optrek ken uit te voeren geheel in den stijl van de tegenoverliggende Postbrug. Zoodoende werd gebruik gemaakt van gele waalvormsteen, terwijl voor het onderplint blauwe klinkers genomen werden. Het gevolg, was, dat het aspect van dit stadsgedeelte niet door een uit-stijl zijnd gebouw ontsierd werd Wat het interieur betreft vermelden wij nog, dat alleen op de eerste verdieping nieu we kamers aangebracht werden. Beneden bleef dit hetzelfde als voorheen. Vooral den heer J. Room'èijer, den aanne mer, komt een woord van lof toe voor de ge leverde prestatie. Het schilderwerk voerde' tenslotte de heer E. Koenen uit en de aanleg van het electriseh licht de heer Oortgijsen. ALS EEN RINGSLANG VLUCHT Woensdagmorgen kreeg een der bewoners van „Klein Artis", met name een ringslang, er- genoeg van om daar dag-in dag-uit voor een vacantie-publiek tentoongesteld te worden en ging er van door. Zij glipte het water in.en. zal het in 't lauwe grachtwater hoogstwaarschijnlijk opperbest naar haar zin gehad hebben, wellicht wel zóó dat zij „Klein Artis" voor goed den staart toe gekeerd zou hebben. Edoch... het is vacantie en Johan Niestho- ven en.de ongeveer 8-jarige Frans Brian be vonden zich juist op het pad, teneinde eens te, onderzoeken of er niet het een of ander inte ressant gebeuren te beleven viel, En zie... en zie... daar bij den aanlegsteiger der firma Gebr. van Koningsbruggen zag in. zij de hierboven genoemde vluchtelinge. Frans aarzelde niet, doch pakte de uitbreekster zon der verdere plichtplegingen stevig aan het einoe van haar lichaam, in casu het staartje, vast. Eerlijk werd het niet vergiftige beest naar zijn home teruggebracht, alwaar het op dit moment waarschijnlijk nog ligt na te piekeren over het kortstondige karakter van gefor ceerde vacantie-uitstapjes. VERFRISCHT DE MOND NA HET ROOKEN VERGADERING VAN DE VISCHHANDELS- VER. „DE EENDRACHT" TE AMSTERDAM OP 9 AUGUSTUS 1935. Het punt op de agenda: „Garnalenkwestie" had onze aandacht getrokken, omdat dit van zooveel vitaal belang was voor de Heldersche Vissehersvloot. Immers, er is al zooveel te doen geweestr over de leverantie van garnalen aan Amster- (Jam, dat we meenden te midden der verga dering van „De Eendracht" te moeten hooren hoe men in deze Kleinhandelsver. dacht over dat vraagstuk. Men is zeer verbitterd over de handelingen der grossiers te Amsterdam, die van hun macht gebruik maken om den kleinhandel te knotten, hetgeen dan uiteindelijk ook zeer ten nadeele is van de visscherij. „De Eendracht", die de grootste organisatie 1 van Kleinhandelaren in het vischbedrijf te Amsterdam is, zet zich daartegen schrap en wèndt allerlei pogingen aan om aan dezen druk te ontkomen. Zooals bekend, is men ook van Heldersche zijde druk bezig om aan dezen ongewenschten toestand een einde te maken. Herinnerd werd aan hetgeen Wethouder De Boer en de heer Stevenson te dezen op zichte hebben gedaan en bekend is hoe tot dusverre alle pogingen schipbreuk leden door de macht van de grossiers. Er is met cfficieele instanties zoowel te Amsterdam als te Den Helder geconfereerd en bedriegen de teekenen niet, dan zal toch tenslotte succes kunnen worden verkregen. Dat succes zal kunnen worden bereikt als de kleinhandel te Amsterdam kan beschikken over handelscrediet, waarvoor waarschijnlijk een regeling zal tot stand komen. In de tweede plaats moet „De Eendracht" verzekerd zijn van het pal blijven staan zoo wel door het gemeentebestuur van Den Helder als door de visschers. Wat deze laatste factor betreft, zullen de visschers zich niet moeten laten verleiden door een hoogen prijs, die en dan tijdelijk de hand te reiken, zeer ten nadeele van den houden aan het advies van de organisatie. Men rekent er op, dat men met „De Een dracht" in zee gaat en blijft gaan. Een be hoorlijke prijs voor de garnalen is dan ge garandeerd en sterke uitbreiding van den afzet van garnalen gewaarborgd. Is deze overeenstemming tussehen „De Eendracht" en de vissehersvloot gefundeerd, dan kan er ook een rendabele afzet van de platvisch komen, want heel de Heldersche vloot wordt dan ingeschakeld voor het ver strekken van visch en garnalen aan Amster dam. Dat er tegenwerking is van verschillende zijden laat zich denken. N.E.B.O. (de vereeni- ging van grossiers) en „Ons Belang", de com munistisch georiënteerde kleinhandelsvereen., schijnen elkaar hierin misschen ongewild de hand te reiken, zeer ten nadeele van de bona-fide kleinhandel en ten slotte van de visschers. Den Helder begrijpt zijn belang goed en late niets onbeproefd om met De Eendracht één richtlijn te volgen. Men wete, dat én het Gemeentebestuur van Den Helder en de heer Stevenson als voorz. van Samenwerking, staan achter dit pogen. Het is dus voor de visschers zaak voet bij stuk te houden en zich door tijdelijke hooge prijzen niet van de wijs te laten brengen hoe verlokkelijk dit vooral in dezen tijd misschien moge zijn. De bittere toon op deze vergadering ge hoord wettigen het oordeel, dat het geduld is uitgeput en dat men paraat is tegenover de methoden van de grossiers te Amsterdam. Voor Den Helder leek ons deze garnalen- kwestie van het meeste belang, hoewel er ook nog wel dingen ter tafel kwamen, die de ver melding waard zijn. Men wenscht b.v. overleg tussehen groot handel (te IJmuiden) en kleinhandel opdat ljet distributieapparaat voor visch beter kan functioneeren. Men weet immers, dat er te IJmuiden een strooming is om den kleinhandel van den af slag te weren, doch de Eendracht zal op het congres van den Bond van kleinhandelaren, hetwelk 2 Sept. te Den Haag wordt gehou- (Jen bakolieprijs te verkrijgen, omdat de hooge krachtige actie op touw te zetten. Ten tweede wenscht men strenge keuring van visch aan dë afslagen, opdat winkeliers en venters over goede kwaliteit kunnen be schikken. Ten derde zal men trachten verlaging van den bakólieprijs te verkrijgen, opdat de hooge prijs daarvan thans één beletsel voor grooter vdsChverbruik is. j Ten vierde wil men grooter aanvoer van buitënlandsche visch zoo de vaderlandsche visscherij niet in staat zal blijken aan de Vraag naar visch té voldoen. En ook wenscht men meer geregelde visch- aanvoer, terwijl erkenning wordt gevraagd van plaatselijke autoriteiten voor de bonds- afdeelingen. Men erkent, dat op verschillende plaatsen de belangstelling van autoriteiten er is, maar er .schijnen ook plaatsen te zijn, waar dit te wensehen overlaat. Vol waardeering was men voor hetgeen wethouder De Boer en de heer Stevenson in deze richting doen. Aangedrongen zal worden bij de Visscherij- Centrale, dat ook aanvoerbewijzen in handen zullen worden gesteld van „De Eendracht". We hebben den stelligen indruk, dat de knoop pp het punt staat te worden doorge hakt en we kunnen dit niet anders zien dan te zijn in het belang van de Heldersche vis schers. VISCHAFSLAG TE AMSTERDAM. Alles zag er zoo rustig uit in het vroege morgenuur. De zware dauw begon op te trek ken hoe meer de zon rees en haar invloed tpenam. Vredig lag het IJ, dat onder de reflex van let azuurblauwe uitspansel deze schaone tin ten had overgenomen. Veel beweeg over dezen breedep waterspiegel was er nog niet, maar langzaam aan onderging ook het IJ toch de doening van de ontwakende stad. Maar aan den afslag krioelden de men- sehen al dooreen om, in de felheid van het bestaan, ook een brok deelachtig te worden. Vrachtauto's, volgetast met visch: bokking, lévende garnalen, aal, bot, schol, schelvisch esn kabeljouw reden aan. En ofschoons er geen afwijking was van het gewone afslagaspect kon men, als men dor en oog den kost gaf, toch wel iets ont waren van de spanning, die er is in den strijd om de levende garnalen. De heeren Stevenson en Sierenberg de Boer beiden van de Visscherij Centrale en geoccu peerd bij de afdeeling garnalen waren op het terrein aanwezig, kijkende hier en sprekende daar. Wat toch is er gaande? j Zaterdag der vorige week was er in café cje Ruyter in de buurt van den afslag met die grossiers beraadslaagd over de prijsstelling der garnalen, die thans nog te IJmuiden wor den aangevoerd, maar welk bedrijf zich aan stonds grootendeels weer zal' verplaatsen naar lien Helder. Aangeboden was door den heer Stevenson, cfet de grossiers de garnalen zouden afnemen tégen 1.80 per lit, welk voorstel niet werd ajanvaard. I Toen is in dat café een soort afslag ge hóuden, waarbij de prijzen voor deze week werden vastgesteld en welke neerkomen op efen prijsgemiddelde van 2.25 per lit. Deze prijs hebben dus voor de loopende week de grossiers aan de visschers te be talen. j Dit komt weliswaar de visscherij ten goede, rijlaar algemeen vraagt men zich af welke rédenen er voor de grossiers waren om het aianbod van 1.80 niet te aecepteeren en vjoor duurderen inslag geneigd te zijn. Nu was er op dien Dinsdagmorgen de span ning wat de kleinhandel zou hebben te be talen. De eerste litten gingen voor 2.50, doch liter was er een auto, die voor 1.75 aan bood, zoodat, begrijpelijker wijze deze auto als 't ware werd bestormd. En wederom vroeg men zich afwat is hiervan de tactiek. Achter al de grollen, die werden verkocht, voelt men de woeling van den strijd. Afgewacht dient dus hoe dit zich zal ont wikkelen. De garnalen waren prachtig van kwaliteit ep er bleek uit, dat men groote zorg daaraan had besteed, waarvoor de heer Stevenson dan ook veel waardeering had. Het warme weer was natuurlgk van in vloed op de moeilijke (levende) houdbaarheid der garnalen. Deze aanvoer uit IJmuiden, die, natuurlijk minder vervoertijd in beslag neemt dan van uit Den Helder, zal zich dan ook wel bepalen tot de midzomermaanden. In September immers zal te Den Helder deze zaak weer ernstig worden aangevat. Het dan weer optredende ruwere weer zal vangst vanuit IJmuiden niet regelmatig mogelijk maken, vooral omdat zoo dicht mogelijk aan het strand- wordt gevischt, waarvoor een rustige zee eerste vereischte is. In het Marsdiep is practisch deze visscherij onder alle omstandigheden uitvoerbaar, zoo dat dus de kans van geregelde afname der garnalen vanuit Den Helder beter mogelijk is. En dan is er, zooals nu wel bekend is, het voordeel voor de Heldersche vischers, dat de kleinhandel uit Amsterdam zich rechtstreeks aan onzen afslag van garnalen zal voorzien, hetgeen hun door kleinhandels-credietverstrek- king mogelijk zal worden gemaakt. We hopen daarvan het beste. Aan den Amsterdamschen afslag lag ook nog 'n Deensehen kotter, die zijn scholvangst loste. Men vermoedt dat die vracht had voor een contingent-houder wiens contingent dit nog toeliet. De kwaliteit der visch leek ons niet zoo bijzonder. Wat een verschil met de kwaliteit door onze visschers aangebracht. Het zal niet verwonderlijk zrjn als deze levende visch een goed figuur zal maken te Amsterdam als men er eenmaal in geslaagd zal zijn ze daar door de burgerij te doen consumeeren. Met dit al lijkt het ons toe, dat er perspec tief voor ons vischbedrijf begint te komen, De moeilijkheden, die overwonnen moeten wor den, zullen nog vele zijn, maai'met meer ver trouwen kan de toekomst tegemoet worden gezien als de weg van producent naar consu ment te Amsterdam langs andere banen is gelegd. Binnenland. Behandeling voor het Gerechts hof te 's-Gravenhage. j Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage heb ben gisteren in hooger beroep terecht gestaan de 57-jarige los werkman en zijn 26-jarige zoon, een fabrieksarbeider, uit Zoeterwoude, beiden thans gedetineerd, die op 25 April j.1. dpor de rechtbank te 's-Gravenhage waren veroordeeld, de vader tot twee jaar, wegens zware mishandeling, de zoon, wegens dood slag, tot vijf jaar gevangenisstraf. De verdachten hebben, volgens de oorspron kelijke dagvaarding, in den avond van 27 Ja nuari 1935 te Zoeterwoude tezamen en. in ver- eeniging, althans ieder yoor zich, Johannes van Polanen, opzettelijk gewelddadig gesla gen, gestoken en gesneden, tengevolge waar van deze kort daarop is overleden. De officier van justitie, die tegen beide ver dachten een hoogere straf had geëischt, was, evenals zij, in hooger beroep gekomen. De verdachten werden bijgestaan door mr. G. H. E. Nord Thomson, uit Leiden, en mr. G. L. J. Mens Fiers Smeding. De advocaat-generaal, mr. J. A. de Visser, had negen getuigen gedagvaard, terwijl van de zijde der verdediging dr. J. P. Hulst, uit Leiden, als deskundige a decharge werd ge hoord. Na uitvoerig getuigenverhoor eischte de advocaat-generaal bevestiging van het boven genoemde vonnis der rechtbank. Geen persoonlijke ongelukken, Aan de kade van het bassin der Zuid-Wil- lemsvaart te Weert zijn gisteravond enkele gedeelten van het plaveisel ingestort. Terwijl eenige personen op de kade met elkaar stonden te praten, zakten de straatsteenen plotseling onder hun voeten weg. Allen namen hierop hals over kop de vlucht, doch overal waar zij liepen herhaalde zich het verschijnsel. Er ontstond een groote opening, die zich onmiddellijk met water vulde, dat van onder den kademuur uit het kanaal toe stroomde, aldus meldt de „Tel.". Onmiddellijk werd de gevaarlijke plaats met een omheining afgebakend ten einde ongelukken te voorkomen, terwijl men tege lijkertijd ingenieurs en opzichters van den rijkswaterstaat waarschuwden. Nauwelijks was men met het omheinen van de instorting gered, of op een tiental meters afstand van de eerste plaats deed zich het zelfde geval voor. Hier ontstond eveneens in korten tijd een groot gat in den grond, dat men als het eerste afzette. Naast de gaten bleek de aarde over enkele nieters door de zuiging van het water te zijn weggespoeld, zoodat de instortingen, zij het dan ook in lichtere mate, bleven voortduren. Tussehen de instortingen en den kademuur is nog slechts een afstand van enkele deci meters overgebleven. i Gisteren heeft de afdeeling Crisisdienst van de Centrale Recherche te Rotterdam aange houden den 34-jarigen handelaar in vet en siachtproducten J. M. S. te Rotterdam, die ver dacht wordt in dé maanden Augustus en Sep tember van het vorige jaar op frauduleus ver kregen invoermachtigingen groote partijen rauw dierlijk vet te hebben ingevoerd, waar door het Landbouwcrisisfonds voor eenige duizenden guldens is benadeeld. Als medeplichtige is op verzoek van de Rot- terdamsche politie te 's-Gravenhage aange houden de 47-jarige H. A. J. de R., die vroeger bode is geweest bij de Crisis Zuivel Centrale in Den Haag. Over het IJ moest de politie schie ten; een jongen getroffen. Aan den overkant van het IJ heeft de vie ring van Hartjesdag een ernstig karakter ge dragen. Herhaaldelijk werd van achter bosch- jes met steenen naar surveilleerende agenten gegooid. Een inspecteur, die zich in het zijspan van een motorrijwiel bevond, werd hierdoor, echter niet ernstig, getroffen. De ongeregeldheden namen een dermate ern stig karakter aan, dat de politie zich genood zaakt zag eenige schoten te lossen. Hierbij is een zestienjarige jongen door een kogel in de keel getroifen. Hij is in vrij ernstigen toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Het duurde nog lang voordat ook hier de rust was weergekeerd. Talrijke charges zijn uitgevoerd. Penningmeester tot 1 \/2 jour gevan genisstraf veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren den gemeente-ambtenaar W. H. F., tevens penningmeester van de vereeniging voor voor bereidend l.o. en m.u.l.o. op gereformeerden grondslag te Amsterdam Noord, wegers ver- 22 Augustus. Lachen is een gek ding. Je kunt lachen omdat iets vermakelijk is. Je kunt lachen, omdat iets onverwacht potsierlijk is. Maar je kunt ook lachen om dat iets doorzichtig-ploertig, omdat iets door- en-door gemeen is. Deze lach verraadt geen instemming; integendeel. Deze lach is een bittere, superieure reactie van onze gekwetste ziel, die zich verweren wil tegen de poging, ons tot medeplichtige te maken. Deze lach wil zeggen: „Hoe is het mogelijk, dat er iemand zóó een duivel is!" Deze lach gaat meestal vergezeld van de hoofdschuddende geuite woorden. „Heb je 'm weer gelezen?" Deze rubriek is onpolitiek. Namen zijn hier dus uit den booze. Het staat trouwens ieder een vrij, hierbij aan zijn eigen politieke tegen standers te denken... Maar het zijn niet alleen redevoeringen, die deze schijnbaar-onlogische lachreactie bij ons wekken. Wie heeft bijvoorbeeld niet gegrijnsd, toen hij las van de anti-Japansche lucifers, die in Japan bleken te zijn vervaardigd? De Japanners zijn een zeer vaderlands lievend volk. Maar commercieel aangelegd zijn ze niet minder. Dat bleek een half jaar ge léden, toen ze een Japansch dorp, dat een paar messenfabrieken bezat, herdoopten in Solingen alleen om op de messen „Made in Solingen" te kunnen zetten. Of ze sedertdien ook een Japansch Hillegom, Alkmaar, Schie dam en Eindhoven uit hun vulkaanachtigen bodem stampten, is niet bekend, maar vari deze sluwe zakenlui is alles te verwachten... Het is van een mensch blijkbaar veel ge- eisebt, om goed patriot en goed zakenman tegelijkertijd te zijn. Het aantal voorbeelden van fabrikanten, die munitie en geschut leverden aan dert vijand van vandaag of mor gén, is legio. Voor munitiefahrikanten schijnt er een aparte moraal te bestanom niet te zeggen amoraliteit. Maar geen Vickers, Krupp, Schneider of Zaharoff heeft ons ooit zoo kunnen doen grijnzen, als die cynische kleine Japanner, die voor het gebruik in China lucifersdoosjes fa briceerde met het opschrift: „Weg met Japan!" Pecunia non plet, geld stinkt niet, zegt een oude Latijnsche spreuk; en de juist heid daarvan springt in dit geval weer zóó in 't oog, dat men zich moet afvragen of „geld stinkt altijd" niet dichter bij de waar heid komt. Intusschen is er eindelijk eens een wre kende gerechtigheid geweest, die met humor in de zaak heeft ingegrepen. Dé fabrikant had de in twee opzichten als stookmateriaal te bezigen lucifers naar China willen expor teeren. Doch daar bleken zg onverkoopbaar in verband met de campagne, die de Chi- neesche autoriteiten voeren tegen anti-Ja pansche leuzen. De lucifersfabriek ging fail liet en haar voorraad werd tegen afbraak- prijzen op de Japansche markt gegooid. Zoo verschenen in Japan tot algemeene ontstem ming de anti-Japansche lucifers, en juist toen men China wilde gaan betichten van het daderschap, bleek de beschamende waarheid. En hierover grijnst de wereld in de begrijpe lijke voldaanheid. Een bedrieger bedrogen. Hoe lang zal het duren, eer de millioen andere bedriegers ontmaskerd worden... duistering van ruim 5000 ten nadeele van de schoolvereeniging tot een gevangenistsraf van 1% jaar veroordeeld. Het O. M. had 2 jaar gerequireerd. Verdachte had een volledige bekentenis af gelegd. Hij had een groot deel van de subsi dies, schoolgelden en giften ten eigen bate aangewend en het geld in bars en café's ver teerd. Faillissement onvermijdelijk geacht. Naar de Nw. Rott. Crt. van welingelichte zijde verneemt zijn bij het regelen van den boedel van den vorige week gearresteerden notaris P. te Bergen op Zoom zooveel feiten aan het licht gekomen, dat het verleenen van de gevraagde surséance zeer onwaarschijnlijk moet worden geacht. Tenzij de rechtbank nog vpor de verificatie-vergadering, welke op 4 September bepaald is, het faillessement zou uitspreken, zal de bewindvoerder op die ver gadering tot faillissement adviseeren. i Te Ngmegen is aangehouden L. B., die een rol heeft gespeeld by de bekende moordzaak-de Bie. Dinsdag is in verband met de misdaden te Öss weder een arrestatie verricht. De Kon. marechaussee te Nijmegen heeft op verzoek van de brigade te Oss te Nijmegen aange houden den 29-jarigen arbeider L. B., bijge naamd de Gekke Boey, verdacht van heling van gestolen goederen. De aangehoudene is naar de marechausseekazerne te Oss over t b'racht en daar aan een streng verhoor onc v- worpen. Hem wordt ten laste gelegd heling van manufacturen, ontvreemd in den nacht van 25 December 1933 uit den winkel van den manufacturier van der Zanden op den Heuvel te Oss, gezamenlijk met den dezer dagen reeds gearresteerden H. v. D., beter bekend onder de bijnaam van Harrike van Nel de Slet. Hij heeft den buit van de dieven opgekocht. Aanvankelijk ontkende B., doch Dinsdagavond heeft hij een volledige beken tenis afgelegd. De gekke Boey is een bekende figuur uit het Ossche milieu. Zooala men zich zal herin neren, heeft hij ook een rol gespeeld in de bekende moordzaak-G. de Bie, waarbij hg als één der hoofdgetuigen optrad. Zrjn verklarin gen waren zoo bezwarend voor den verdachte, den thans veroordeelden P. de B., dat men er zelfs in de kringen der Ossche onderwereld verontwaardigd over was. En men ging hem het leven lastig maken. Men heeft gepoogd hem uit den weg te ruimen en daar de grond B. toen te warm onder de voeten werd, vestigde hij zich te Nijmegen. Ook daar heeft men hem meermalen bedreigd. B. heeft even eens bezwarende verklaringen afgelegd tegen zijn zwager Van O., bijgenaamd den Olie, en Wimke de Bie in de moordzaak Oyen. Beide verdachten werden in den nacht van den moord te zijnen huize aangetroffen. De thans,

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5