De griezelige vondsten aan de Nederlandsch grens. Twee hooibergen en een schuur afgebrand- Ongeluk met zwavelzuur. Vijf kinderen verbrand. Drama in den Belgischen Congo. Twee Duitsche spionnen in Frankrijk gearresteerd. De brand in de Berlijnsche radiotentoonstelling. Het banditisme in China. Slang in lading bananen. De kerkroof te Pampeluna. Onweer te Napels. Brand in het Zwitsersche consulaat te München. Hitte in Canada. Orkaan boven Rostov. Een kind door honden doodgebeten. Het licht, dat uitging. Een heldin. De Nijl treedt buiten zijn oevers. Troebelen in Ecuador. Kerk te Montivideo afgebrand Zeven-en-zeventig gevallen van buiktyphus te Glasgow. Een dolle wolf. Boerenonlusten in Dalmatië De Postvluchten van en Indië. naar De vliegers op de lijn naar Ned.-Indië. Arrondissements- rechtbank te Alkmaar Toepassing Zuiderzee- steunwet. IIRLDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1935. gearresteerde is ter beschikking van de justi tie gesteld. Op het oogenblik is het meerendeel der personen, die in de moordzaak-G. de Bie als getuigen zijn opgetreden, in handen der politie gevallen. Bekentenis in Den Bosch. Voor de subst.-officier van justitie, mr. Dubois en den rechtercommissaris mr. Schröder te 's-Hertogenbosch zijn in het Pa leis van justitie aldaar Dinsdag voorgeleid zekere J. M. den B. uit Oss, thans verblijf houdend in het huis van bewaring te 's-Her togenbosch, als verdacht van verschillende misdrijven in de jaren 1930 tot 1934. Hij werd aan een streng verhoor onderworpen en be kende tenslotte medeplichtig te zijn aan den overval met roof op mej. Kuipers-v. Orsouw op de Zevenbergsche heide onder Oss in 1930. Als medeplichtigen zijn opgetreden A.A. H., of Dikke Toon de Soep, en P. de R. Deze heide laatsten hebben reeds een volledige be kentenis afgelegd. Thans is de overval te Zevenbergen geheel tot klaarheid gebracht. Het raadsel opgelost? Dinsdag deelden wij mede, dat naar aan leiding van de griezelige vondsten op een stuk boschland van den landbouwer K. de Bie in het tusschen Wuestwezel en Brecht gele gen gehucht Achterbrug, waar drie jaar achtereen een lijk werd opgegraven, bij de politie en justitie eenige aanwijzingen waren binnengekomen, welke wellicht deze zaak tot klaarheid zouden kunnen brengen. Nadat toch vast was komen te staan, dat de lijken moesten dateeren van het tijdvak van 1916 tot 1919 werd het meer en meer waarschijnlijk, dat de lijken afkomstig moes ten zijn van een oorlogsdrama. De zekerheid van het tijdvak putte men uit het feit, dat het oude mastbosch ter plaatse in 1916 op last der Duitsche legerautoritei- ten werd gerooid, terwijl in 1919 een nieuwe dennenaanplant werd gedaan, welke nu bij het zwaveldelven successievelijk wordt ge kapt. Aan politiecommissaris Blommaert kwamen vervolgens geruchten ter oore, dat na het rooien van het oude mastbosch jonge Duit sche recruten, die verblijf hielden in het kamp te Brasschaet, ene tijdlang in de omge ving van de boerderij van De Bie werden afgericht, waarbij meermalen met scherp geschoten werd. De bewoners van de omliggende boerde rijen kregen dat het consigne binnen te blijven en ramen en deuren gesloten te houden. Een paar boerenjongens, die destijds rond den 10-jarigen leeftijd waren, beweren thans gezien en/of gehoord te hebben, dat bij het schieten met scherp met mitrailleurs, door een ongeluk eenige jonge recruten zouden zijn gedood en naar oorlogsgebruik ter plaatse begraven. In hoeverre deze verklaringen, afgelegd na bijkans 20 jaar en eerst nadat het derde lijk gevonden werd betrouwbaar zijn, valt natuurlijk moeilijk na te gaan. Dit zal echter in de toekomst moeten blijken, daar voor geval de verklaringen juist zijn, nog een of twee lijken zouden moeten worden gevonden. Men zal thans trachten uit te zoeken, welk Duitsche troepen-onderdeelen van 1916 tot 1918 in het kamp te Braeschaet verbleven om daarna de mogelijkheid na te gaan om de indentiteit dezer oorlogsslachtoffers, die nu op het kerkhof Wuestwezel een laatste rustplaats hebben gevonden, vast te stellen. KIND VERDRONKEN. Dat bij grootouders logeerde. Gisterenmiddag bemerkte de familie Bosch te Nieuwkoop, dat hun vierjarig kleindoch tertje, dat bij hen logeerde, verdwenen was. Na langdurige onderzoekingen is men ten slotte in het achter het huis gelegen water gaan dreggen. Na eenigen tijd heeft men het meisje opgehaald, dat blijkbaar spelenderwijze te water is geraakt. Het meisje, dat uit Den Haag afkomstig was, bleek te zijn overleden. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN BAKFIETS. De bestuurder van de bakfiets ernstig gewond. Gisterenavond ca. 10 uur reed op den Rijks straatweg Den BoschGrave onder Schayk, de 38-jarige ijsventer, Van H., uit Heesch, komende van de Velpsche kermis, met zijn driewieler huiswaarts. Nabij den steenoven werd de man door een hem achterop rijdende vrachtauto aangereden. De man werd van zijn rijwiel geslingerd en kwam met groote kracht op den weg terecht. Voorbijgangers vonden het slachtoffer be wusteloos naast zijn totaal vernield rijwiel liggen. Onmiddellijk waarschuwden zij dr. Sluiters uit Ravenstein, die de eerste hulp verleende. Hg achtte den toestand van het slachtoffer zoo ernstig, dat onmiddellijke over brenging per ziekenauto naar het St. Canisius ziekenhuis te Nijmegen noodzakelijk bleek. Men vreest voor het leven van v. H. De auto mobilist is zonder naar het slachtoffer om te zien doorgereden. Gistermiddag ca. half vijf zijn twee hooiber gen en een schuur aan de Heemstralaan te Baarn, toebehoorende aan den heer A. Veld huizen te Eemnes, vermoedelijk ten gevolge van hooibroei, verbrand. De brandweer was spoedig ter plaatse. Eenig klein vee kon ge red worden. Ongeveer 80.000 pond hooi ging verloren. Verzekering dekt de schade. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gisterenmiddag is het 6-jarig zoontje van de familie Erich, wonende aan den IJ weg te Halfweg, dicht bij de ouderlijke woning, door een passeerenden vrachtauto, bestuurd door J. G., uit Zaandam, gegrepen. De jongen was op slag dood. Het kind kwam bg het spelen achter een paard en wagen vandaan en had zoodoende den auto niet zien aankomen. Arbeider ernstig gewond. In de chemische fabriek van de fa. Reits- ma aan den Toekomstweg te Enschede is gisteren een zwavelzuurvat ontploft, waar door de 30-jarige arbeider L. ernstig werd gewond. Hi) was met zijn patroon eenige vaten zwa velzuur aan het nazien, welk zuur gebruikt wordt bg de bereiding van oliën voor de tex tielindustrie. Daarbg hield L. een brandende lucifer voor de opening van een der vaten. Het vat had echter den heelen dag in de felle zon gelegen en daardoor schijnen zich gassen ontwikkeld te hebben. Het metalen vat sprong tenminste met een geweldigen knal. Een der bodems verwondde L. ernstig. Hg liep o.a. een dubbele beenbreuk op. De heer Reitsma beschadigde alleen zijn kleeren maar werd niet verwond. Na voorloopig te zijn verbonden is L. naar het ziekenhuis ver voerd. Buitenland. De vijf kinderen van de familie Morneault zijn levend verbrand toen de boerenwoning der familie bij Edmonton in de asch werd ge legd. Men heeft slechts hun lijken kunnen bergen. Vijf andere bewoners van het huis konden worden gered. De woning der familie ligt op 9 mijlen van de stad. Een krankzinnige doodt vgf men- schen en pleegt daarna zelfmoord. Te Bangassu, een kleine plaats in het noor delijke gedeelte van den Congo is een Itali aan, die verliefd was op een Belgische dame, binnengedrongen op een receptie die ter eere van haar echtgenoot werd gehouden. Hij loste eenige revolverschoten op de Belgische dame en op een aanwezige Portugees en diens echt- genoote, die hij alle drie doodde. Een politie agent die hem wilde ontwapenen werd even eens neergelegd. Ook de chauffeur die hem vervoerd had, en weigerde hem opnieuw in den auto te laten werd door een revolverschot gedood. Men vond den waanzinnige later, nadat hij de hand aan zich zelve geslagen had, dood op den weg. DE TONNAGE VAN DE „QUEEN MARY" VERGROOT. Tot 80.000 ton. Men verklaart thans, dat de tonnage van de „Queen Mary", het zeekasteel van de Cunard White Star Line, dat thans te Clydebank wordt verbouwd, 80.000 zal worden. Oorspronkelijk had men de tonnage geschat op 73.000 ton, doch enkele wijzigingen zullen den inhoud 7000 ton grooter doen worden. Verschillende vindingen zullen het comfort voor de passagiers doen toenemen. De „Queen Mary" zal op 21 Mei a.s. met de proefvaart beginnen. De speciale politie heeft twee Duitsche spionnen gearresteeid, toen zij per motor rijwiel de grens wilden oversteken, genaamd Louis Philippe Altmeyer, uit het Saargebied, en Jean Hussinger, eveneens uit het Saarge bied. Altmeyer is ingedeeld bij de motor-af dee ling der S.A. Hij spreekt verscheidene talen en is in Britsch-Indië, China en de Philip- pijnen geweest. Hij was in het bezit van een valsche perskaart van een fototoestel, van een teekenpen, welke een verdoovende vloei stof uitspuit, waarmee men iemand een half tot een uur kan verdooven en van een zak lantaren met groen en rood licht, welke hij gebruikte voor zijn nachtelijke bijeenkomsten met andere spionnen. Beiden hebben bekend, zich aan spionnage te hebben schuldig gemaakt en zijn in de gevangenis te Metz opgesloten. De brand op de radiotentoonstelling heeft nu toch menschenlevens geëischt. In een Ber- lijnsch ziekenhuis is Dinsdag een vertegen woordiger van een firma uit Neurenberg aan de brandwonden welke hij Maandagavond had opgeloopen, bezweken. De man bevond zich nog in het paviljoen op het oogenblik waarop de brand uitbrak en probeerde een deel van de aan zijn zorgen toevertrouwde toestellen in veiligheid te brengen. Hierbij heeft hij ver wondingen opgeloopen, welke noodlottig voor hem zijn geworden. Do toestand van een andere gewonde is vrijwel hopeloos. Een nader bericht maakt melding van zijn over igden. Een derde slachtoffer. Onder de puinhoopen van de verbrande hal van de Berlijnsche radiotentoonstelling heeft men Dinsdag in den namiddag het geheel verkoolde lijk van een man gevonden. De idenditeit van dit derde slachtoffer kon nog niet worden vastgesteld. Men telefoneerde Dinsdagmorgen uit Ber lijn: Bij den brand van gisteravond is wel is waar een der belangrijkste paviljoens van de Berlijnsche radiotentoonstelling een prooi der vlammen geworden, maar andere belangrijke hallen zijn gespaard gebleven en zullen van daag reeds weer geopend zijn voor het pu bliek. De redding der bezoekers van het restaurant. Het meest dramatische oogenblik van dë ramp is wel de redding geweest van de be zoekers van het Funkturm-restaurant. De hooge vlammen, welke uit de aan den voet van den toren gelegen hal sloegen, hadden dit lokaal van verschillende zijden aangetast en tot overmaat van ramp functionneerde de lift ook niet meer. Eerst tegen tien uur 's avonds, toen de vlammen het restaurant niet meer bereikten, konden de gasten, die een zeldzaam benauwd uur hadden doorge bracht, langs de gloeiende trappen naar be neden komen. Met behulp van het brandweer personeel zijn zij daarin geslaagd. Elf personen, waaronder twee vrouwen, stonden bij het uitbreken van den brand op het platform van den toren. Tot hun schrik bemerkten zij na enkele minuten, dat het res taurant, hetwelk diep onder hen lag, ook in brand stond. Men kon niets anders doen dan wachten en trachten kalm te blijven. De te lefoon op het dak van den toren function neerde niet meer. Men aanschouwde het grootsche schouwspel van den brand, maar al te lang kon men niet in de vlammen kij ken, daar men zelfs op deze hoogte van 138 meter de hitte begon te voelen. Soms was de gloed zoo fel, dat men zich in een hoek van het platform moest terugtrekken. Zoo hebben deze menschen gewacht tot zij door de brand weermannen, die met zeldzame onversaagd heid naar boven waren geklauterd, uit hun meer dan netelige positie werden bevrijd. Zij moesten dwars door het nog brandende res taurant naar beneden worden gebracht. Allen hielden zich goed tot zij weer grond onder de voeten voelden, toen kregen de beide dames een zenuwtoeval. Een dappere liftboy. De liftboy van den Funkturm heeft tot het laatste oogenblik zijn plicht gedaan. Toen het vuur reeds de lichtreclame, welke zich op de hoogte van het restaurant bevindt, had aangetast, ging hij met zijn lift nog eens naar boven om gasten uit het restaurant te redden, zelfs een tweede tocht gelukte nog, hoewel de kooi toen reeds van alle zijden door de vlammen werd bedreigd. De hitte was ten slotte ter plaatse zoo groot gewor den, dat de man zijn verdere pogingen moest staken. De materieele schade is natuurlijk groot. Generaal Tada te Tientsin. Reuter meldt uit Peking: De nieuwe commandant van de Japansche troepen in Noord-China, generaal Tada, is te Tientsin aangekomen. Wat het banditisme in de gedemilitariseerde zone betreft, wordt de toestand zeer ernstig. Een Japansch detache ment van 300 man is ter versterking in Ma- lanyoe aangekomen. Volgens de Chineesche bladen, heeft de strijd tusschen de bandieten en de politie den geheelen nacht van Vrijdag op Zaterdag ge duurd. De verslagen bandieten trokken zich met medeneming van talrijke gijzelaars te rug. Arbeiders, die te Rennes een goederen wagon aan het lossen waren, waarmee een lading bananen uit West-Indië via St. Na- zaire was aangekomen, ontdekten plotseling tusschen de bananentrossen een python van ongeveer anderhalve meter lengte, en zoo dik als een mannenarm. Men slaagde erin, den python levend te vangen, vóór dat hij kwaad had kunnen doen. Een spoor gevonden. Inzake den brutalen kerkroof te Pampe- luma heeft men thans een belangrijk spoor gevonden. Ten huize van den horlogemaker. Jose Arias te Pampeluna zijn n.1. een aantal der gestolen juweelen gevonden. De horloge maker was n.1. bij een bank te Pampeluna eenige goudstukken komen inwisselen. De kassier verwonderde zich echter over het feit, dat deze goudstukken er ongewoon uit zagen en verouderd waren. Hij waarschuwde derhalve de politie, die den horlogemaker on middellijk in arrest stelde. De kerkautoritei-; ten herkenden in de ter inwisseling aangebo-j den goudstukken, munten, die deel hadden uitgemaakt van den schat, die in de kathe draal bewaard was. Er werd een huiszoeking ingesteld bij José Arias, waar men allerlei kostbaarheden terugvond, terwijl men vele brokstukken vond van reeds stukgeslagen sieraden en eenige klompen goud, afkomstig van gesmolten kleinodiën. Tot dusverre heeft men echter nog niet het beroemde Arabische kistje gevonden, waarvan de waarde geschat wordt op vier millioen pesetas. De gestolen juweelen van den kerkschat van de kathedraal van Pampeluna zijn thans vrijwel geheel terecht, met uitzondering van het Arabische kistje, dat zoo hooge waarde vertegenwoordigt. De teruggevonden juweelen waren alle reeds vernield, d.w.z. het goud was voor een deel gesmolten, voor een deel in klompen sa- mengewrongen, de juweelen waren uit de monturen gehaald en in pakjes bijeen gedaan. Zoo vond men een. pakje, gewikkeld in vuil papier, waarin niet minder dan 1200 paarlen, alle losgemaakt uit de kerksieraden, zaten. Door hevige onweders zijn verscheidene straten onder water gezet. De verbinding tus schen Napels en Salerno werd verbroken. Naar gemeld wordt zijn te Castellamare 5 en te Gragnono 7 personen omgekomen en in laatstgenoemde plaats 7 gewond. Op vele plaatsen in den omtrek is de oogst vernield. Nader wordt gemeld, dat in totaal 12 men schen om het leven zijn gekomen, terwijl een tiental is gewond. Omstreeks 7 uur gisteren avond ontlastte zich een hevige regen boven Gragnano en Castellammare di Stabia, welke ten gevolge had, dat de dijken doorbraken en beide plaatsen onder, water stroomden. Op sommige plaatsen bereikte het water een hoogte van 3 meter, waardoor de bewoners gedwongen werden op de daken te vluchten. Manschappen van 't 5e fascistische legioen en brandweerlieden uit Napels boden de eer ste hulp en redden velen, die door het water waren opgesloten. De prins van Plemont heeft een bezoek ge bracht aan Castelammare. 15 brandweerlieden gewond. Het A.N.P. meldt uit München: In het gebouw van het Zwitsersche consu laat te München is in den nacht van Woens dag omstreeks 1 uur brand uitgebroken. De lift was in brand geraakt en de vlammen sloegen snel om zich heen en deelden zich mede aan het binnenste gedeelte van het ge bouw. waarin zich gelukkig bijna niemand bevond. De brandweer werkte met 12 stralen en bestreed het vuur van alle zijden. Bij de blusschingswerkzaamheden liepen, tot gisterennacht 3 uur. 12 brandweermannen rookvergiftigingen en snijwonden op. Om 4 uur was het vuur zoo goed als be dwongen. De bovenste étage, waar de kost baar gemeubileerde ontvangzalen zijn onder gebracht, zijn door het vuur ernstig.getroffen, terwijl de lager gelegen étages waterschade opliepen. Het zware zinken dak bemoeilijkte het blusschingswerk in zooverre, dat de rook geen uitweg kon vinden, waardoor de vele gevallen van rookvergiftiging verklaarbaar zijn. In het geheel zijn bij 15 brandweerlieden verschijnselen van rookvergiftiging geconsta teerd, terwijl eenige hunner bovendien snij wonden hebben opgeloopen. 10 hunner moes ten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Temperaturen van 100° F. Het Oostelijk deel van Canada wordt ge teisterd door een buitengewone hittegolf, welke reeds elf dagen duurt. Er zijn tempe raturen geregistreerd van ruim 37° C. (100° F.) in de schaduw. Als gevolg van de verzen gende hitte zijn in Nieuw Brunswijk, Nieuw Schotland en op de Prins Edward eilanden groote boschbranden uitgebroken. Duizenden vrijwilligers zijn er op uitgetrok ken om aan het blusschingswerk deel te ne men. Meer dan 40 huizen en groote boerde rijen zijn reeds verwoest. Eenige boschbran den nabij Quebec konden gisteren worden gcbluscht. Tengevolge van de hitte zijn er bijzonder veel menschen bij het zwemmen verdronken. Ook rechtstreeks heeft de hitte slachtoffers gemaakt. Zesden-twintig huizen vernield. De stad Rostov a. d. Don is op 18 Aug. geteisterd door een orkaan, die over de stal trok. Deze orkaan ging gepaard met een hevigen plasregen en hagelslag, zoodat de benedenstad werd overstroomd. Het geheele verkeer staat stil. Zesentwintig huizen werden vernield, op verscheidene plaatsen brak brand uit. Vijftien personen verdronken of kwamen bij aardstortingen om. Twintig anderen ge wond. Vijftien paarden werden door den blik sem gedood. Reeds opgenomen in het Adv. blad van gisteren. Een driejarig jongetje te Hanley zou met zijn tweejarig zusje aan de hand gaan wan delen. Hij liep toen het erf op van een hon denfokker, waar hij werd aangevallen door eenige Deensche doggen. Op het gehuil van het jongetje kwam een voorbijganger af, die er met moeite in slaagde de honden met steenworpen weg te jagen. Hij nam het jon getje op en bracht het in een naburig huis, vanwaar het naar een ziekenhuis gebracht zou worden. Op weg daarheen is het kind echter overleden. Het zusje bleef ongedeerd. Dezer dagen merkte een opzichter van het bakenwezen in de Firth of Clyde, dat een lichtboei in de Kyles of Bute was uitgegaan. Toen hij er heen ging bleek, dat een zwerm bijen op de boei was neergestreken en een gaatje had gevonden om bij de lamp te ko men. Zij hadden daardoor de luchttoevoer af gesloten, waarop de lamp een carbid-lamp was uitgegaan. Toen het licht uit was, bleef echter het acetyleengas doorstroomen en daardoor waren de bijen gestikt. Er moes ten heel wat doode diertjes verwijderd wor den eer de lamp weer kon worden ontstoken. TWEEHONDERD SLACHTOFFERS VAN iV OVERSTROOMING IN ITALIË. Tot nu toe zijn ongeveer honderd slacht offers der (jyerstroomingsramp te Ovada ge borgen. Naar men gelooft zal het totaal aantal slachtoffers de tweehonderd niet te boven gaan. In de eerste opwinding leex het alsof het aantal omgekomenen veel aanzienlijker zou zijn. Reeds opgenomen in het Adv. blad van gisteren. Te Lorient is eergisteren de weduwe Mate lotBedex gestorven, een vrouw van zeventig jaar, die vijf-en-twintig jaar geleden de hoofd persoon is geweest in een drama, dat zich op den vuurtoren van Kerdonis op Belle He aan de Bretonsche kust afspeelde. Op een avond werd Matelot, de vuurtorenwachter, plotseling zwaar ziek, juist op het oogenblik dat hij het licht van den toren in beweging moest brengen. De man zou dien nacht sterven, na een langen doodstrijd. De vrouw heeft toen haar kinderen van omstreeks tien jaar oud met hun kleine handen de zware lantaarn in beweging laten houden en telkens wanneer zij van uitputting dreigden het te zvare werk op te geven, week d vrouw een oogenblik van het bed van den stervenden man om de kinderen te helpen. Pas toen de lange nacht voorbij was kwam er hulp opdagen en konden moeder en de kinde ren aan h m verdriet den vrijen loop laten. De Fransche regeering heeft de dappere vrouw toen voor haa. heldhaftige toewijding het ridderkruis van het legioen van eer ge schonken; de Carinegie-stichting heeft haar een ruime ondersteuning uitgekeerd. Op het kerkhof van Locmaria, op Belle-Ile, zal zij naast haar man worden begraven. De Nijl is buiten zrjn oevers getreden, doch voor het eind van de maand zal niet te zeg- zijn of de hoogste waterstand dien van ver leden jaar zal overschrijden. Er worden om vangrijke voorzorgsmaatregelen genomen en er is reeds een bedrag van 250.000 Eng. ponden uitgegeven voor de versterking van de dijken. Verder ligt er een plan gereed, dat verscheidene jaren zal bestrijken en dat 14.000.000 Eng. ponden zal kosten. Volgens telegrammen uit Guayaquil aan de New York Times heerscht aldaar groote op winding. Men gelooft te doen te hebben met een voorbijgaanden opstand die zonder bloedver gieten zal eindigen. Guyaquil is onder het bestuur van een voorloopigen raad geplaatst, nadat de regee ring Ibarra was omvergeworpen. Uit Quito wordt nader gemeld: De minister van oorlog heeft de dictatuur uitgeroepen ten gunste van den President der republiek. Deze heeft bij decreet het Congres naar huis gezonden en tegen 12 October een constituante bijeengeroepen. POIFFEUR POUR DAMES UuoTma^skanoen j. Gisterenmorgen zeer vroeg video brand ontstaan in een Paso Molino. De Koster in de vlammen omgekomen. is te Monte- kerk aan de koster zag zich door de vlammen omsingeld en kon niet meer ont komen. Hij is in het vuur omgekomen. ENGELSCH SCHAAKSPEELSTER OMGEKOMEN. Op het vliegveld getroffen door een schroef. De bekende schaakspeelster Agnes Ste- phenson, oud 52 jaar, die per vliegtuig uit Londen naar Warschau was gekomen vooi een dames-schaaktournooi, is op het vliegveld te Posen getroffen door de schroef van een vliegtuig. Haar schedel werd verbrijzeld, zoo dat zij op slag dood was. De justitie is onmid dellijk overgegaan tot het instellen van een onderzoek. ZELFMOORD VAN PRINS ANUVATANA. De Siameesche regeering heeft, naar aan leiding van geruchten, welke de ronde deden in verband met den dood van prins Anuva- tana, medegedeeld, dat zelfmoord de oor zaak is. De prins was een neef van den vroegeren koning Prajadipok, die in Maart afstand heeft gedaan van den troon en was lid van den regentschapsraad van drie gedurende de periode, dat koning Ananda minderjarig zal zijn. Uit Glasgow wordt gemeld, dat er thans weer twee gevalen van buiktyphus zijn ge constateerd bij Roomsch-Katholieken, die in Juli hebben deelgenomen aan een bedevaarts tocht naar Lourdes. Bij den gezondheids dienst te Glasgow zijn thans 77 gevallen van buiktyphus bekend. Te Esdjin in de provincie Adana is een dolle wolf in de straten verschenen. Het dier heeft verscheidene uren de stad geterrori seerd en twee personen werden het slacht offer van het verscheurende beest. Behalve deze twee dooden, werden nog zeventien personen en vele koeien en honden gebeten. Ten slotte viel de bevolking in grooten getale het beest aan en doodde het. Alle dieren, welke door den dollen wolf waren gebeten, moesten worden afgemaakt. Bloedige botsing met gendarmerie. Volgens een bericht in de Prawda wilden tijdens een vergadering in Sinj in Noord- Dalmatië ongeveer duizend boeren het podium bestormen, waarop de Wojwode Grabonatz zoo juist een rede was begonnen. De boeren werden door een afdeeling gendarmerie met opgezette bajonet teruggedreven, nadat zij verscheidene gendames en een gendarmerie officier met steenworpen hadden gewond. Na deze incidenten zetten de boeren de demonstraties ter plaatse voort. Het kwam hierbij tot nieuwe botsingen met de gendarmerie, die dit keer niet alleen met steenworpen doch ook met revolverschoten werd aangevallen. Ook de gendarmes maak ten nu van hun revolvers gebruik. Naar uit particuliere bron verluidt zou aan de zijde der boeren een man gedood zijn. Reeds opgenomen in het Adv.blad van gisteren. Het postvliegtuig „Lijster" naar Indië vertrokken. Gisterenmorgen om 6 u. 6 m. is het post vliegtuig Lijster van de K.L.M. met post en passagiers naar Indië vertrokken. De volgende passagiers hebben geboekt: een Amsterdam Singapore; twee AmsterdamKarachi; twee Amsterdam—Athene en één AtheneGaza. De lading bestaat uit 180 kg briefpost, 2 kg pakketpost en 60 kg vracht. Het postvliegtuig „Kievit" Indië vertrokken. uit Aneta meldt uit Batavia: Gisteren is het postvliegtuig de Kievit naar Nederland vertrokken met medeneming van 187 kilogram post, 3 kilogram pakket- post en 31 kilogram goederen. Er waren 12 passagiers voor de tusschen gelegen trajec ten geboekt Heenreis. De Lijster vertrok 21 Aug. van Schiphol en landde denzelfden dag te Athene. De Oever-zwaluw vertrok 21 Aug. van Rangoon en landde denzelfden dag te Singa pore. Terugreis. De Perkoetoet vertrok 21 Aug. van Djask en landde denzelfden dag te Cairo. De Kievit vertrok 21 Aug. van Bandoeng en landde denzelfden dag te Medan. De oudsten er speciaal voor aange wezen. 14 dagen rust na iedere» tocht vice-versa. De Java Bode meent te weten, dat de lei ding der K.L.M. heeft bepaald, dat in den ver volge op de route Nederland—Indië alleen de negen oudste vliegers zullen vliegen, die tel kens na terugkeer in Nederland veertien da gen rust zullen nemen. Dit zijn de heeren Sillevis, Tepas, Hondon<* Parmentier, Geysendorffer, Scholte, van Dijk Te Roller, Smirnoff, Frijns en Blaak. Men ziet dat er een paar reserves bij zijn. Deze maatregel toont wel aan, zoo schrijft het blad, dat de K.L.M. terugkeert tot het sa- fety first"; de ervaren vliegers weten béter wat kan worden geriskeerd dan de jongeren. Moorvoudige Strafkamer. Onbeëedigde getuige vau 6 jaar |egt verklaring af. Wat de kleine Vroon 7ag of meende 1,. zien, In deze extra zitting contra de verdacht van de inbraak op 6 Juni te Rustenburg den heer Corn, Petiet. waarbij hypoiwj grossen, een spaarbankboekje waarop 5 Tngeschreven, alsmede een aantal gouden si raden werden ontvreemd, werd allereerst gehoord de bejaarde Rustenburger Klaas Ou.? die de beide verdachten Jozef Kos en H drik Tammen tusschen 10 en 11 UUr had °n~ zien. Jozef K. stond te vlsschien in de lltfe" sloot en Hendr. T. verder op in den poiol' De tweede maal stond Jozef aan den kant van de sloot zoo'n beetje te kijken en was Hendr. bezig om op den lastdrager van een rijwiel een voorwerp, dat op een kistje leek vast te binden. Getuige kende de heeren niet van naam en aanzien, overigens had hri geen connectie met hen gehad. Verdachte Jozef K. antwoordde, dat niet zijn mede-verdachte het kistje op de fiets had vastgebonden, maar hij zelf. Niettegen- staande deze ontkentenis bleef de heer Oud aan zijn verklaring vast houden. De 6-jarige Veronica Jong. door haar moe. der Jansje Vlam voorgeleid, werd eerst wat door den president Mr. Holsteijn door een gemoedelijk praatje op haar gemak gesteld. Verklaarde desgevraagd, dat zij op den l)e- wusten 6-Juni-morgen 'n drietal mannen had gezien, die op elkaar stonden voor het be wuste houten luik in het perceel van Corne- lis Petiet. De kleine zag, dat zij het luik openscheurden en dacht, dat zij aan het timmeren waren. Eenigszins aarzelend zei ze, in de ver. dachten twee mannen terug te zien. Hierop verkreeg de officier nog eens het woord en verklaarde mr. Hijmans ten scherp, ste overtuigd te zijn, dat verdachten zich aan den inbraak en diefstal hadden schuldig gemaakt, doch voor hem had de verklaring van een 6-jarig kind geen waarde ter ver sterking van die overtuiging in zoodanige mate, dat aan die overtuiging ook het wet tig bewijs kon worden vastgelegd. De officier persisteerde dus bij zijn eisch: 1 jaar gev. voor Jozef K. en vrijspraak voor Hendrik T. De verdediger van Jozef K. was de mee ning toegedaan, dat de verklaring van den getuige Nic. Oud méér in het voordeel, dan in het nadeel van Jozef K. kon worden uitge legd. Immers in den korten tijd waarin Oud hen rustig visschende en daarna reeds bezig om zich gereed te maken tot hun vertrek had gezien, hadden zij onmogelijk de nogal omslachtige inbraak kunnen plegen. Hij con- cleerde dus opnieuw vrijspraak voor Jozef K. Mr. Verduin opponeerde voor Hendrik T., verklaarde evenmin als de officier, eenige waarde te hechten aan de verklaring van een kind en vermeende voorts, dat geen nieuwe omstandigheden zich bij de voortgezette be handeling hadden voorgedaan, zoodat hij eveneens voor zijn cliënt vrijspraak bleef ver zoeken met last tot onmiddellijke in vrijheid stelling van Hendrik T. Nadat de verdachten nog hadden verklaard onschuldig te zijn, begaf de rechtbank zich in raadkamer en bepaalde de president na de beraadslaging de uitspraak op Woensdag 28 Augustus, terwijl het verzoek tot invrijheids- stelling van Hendrik T. door de rechtbank werd afgewezen. KONIJN's AUTOMATIC, DAGELIJKS UITZENDING DINERS dag en nacht Een nieuwe regeling betreffende schatting der inkomsten van vis- schers of vaststelling tegemoet koming volgens wekeiyksche op gaven. De Rijksdienst heeft voor de IJsselmeer- visschers, die volgens de Zuiderzeesteunwet belanghebbenden zijn en tevens gerechtigd tot een tegemoetkoming op grond van art. 13 der wet, een nieuwe regeling vastgesteld betreffende een schatting vooraf en ineens van hun inkomsten uit de IJsselmeervissche- rij, of wel om bij niet-toetreden tot die re geling aanvraag te doen tot het vaststellen der tegemoetkoming aan de hand van de wc' kelijksche opgaaf van hun besommingen. Die regeling loopt over het tijdvak van 28 Jui 1935 tot en met 28 December 1935. Zij evenals de aanvraag van wisselende va8 stelling der wekelijksche inkomsten, a"e®" bestemd voor de vischvergunninghouders voor degenen, die, zelf geen vergunning he bende, als mede-eigenaar de visscherij teza men met den vergunninghouder uitoefenen- Men onderscheidt: 1. houders der vergunning A, die bg toetreding tot de regeling geacht zullen wo den uit de IJsselmeervisscheiij als inkoms te trekken, over het tijdvak van 28 Juli t.m. 19 October 1935 7 per week. 2. houders der vergunning B, die bij de treding tot de regeling geacht zullen w den uit de IJsselmeervisscherjj als te trekken: over het tijdvak van 28 Juli t.m. 19 October 1935 5 per week; over het tijdvak van 20 October tot 28 cember 1935 niets. m De toetreding tot de regeling, of het a van de toetreding met de aanvrage om tegemoetkoming, berekend aan de han besommingen, geschieden door ondert ning eener desbetreffende verklaring ter g meentesecretarie der woonplaats van de 3chers vóór 1 September 1935. De bedoeling van laatstgenoemde aanv is, dat men iedere week besomming® (verkrijgbaar ter gemeentesecretarie) zaver- leveren, waarop de totale besomming®11 meld zijn, waarnaar de tegemoetkom'11?^, aanvulling der verdiensten zal worden gesteld. Een dergelgke aanvraag kan ook w zo gedaan door degenen, die geen teg< ming ingevolge art. 13 der wet kunne £s. gen, maar wel een bijslag op hun '"^ge- inkomen bij vervorming van hun bedrg eed volge art. 9 der wet. n Voorwaarde voor het verkrijgen v ))C tegemoetkoming of een bijslag op

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6