Polderdag in deWieringermeer Callantsoog. Breezand, Wieringen. Texel. Marktberichten. Anna Paulowna. Aanbieding huldeblijk aan Oud-Burgemeester Mr. D. Breebaard. Bloembollenveiling Bij liet baden verdronken. HELPERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1935. Stralend zomerweer. De twaalfde Nederlandsche provincie toont zich in luisterrijken tooi. Bezoek van den Minister van Waterstaat. De kolonisten vierden opgewekt het eerste lustrum van hun polder. De tractorwedstrijd in de Wieringermeer. (Zie ook onze fotopagina). 463e STAATSLOTERIJ drijfsinkomcn ia voorta, dat de te vangen visch zal worden afgealagen aan een erken den vischafalag. Uitzondering hierop kan worden gemaakt na voorafgaande schriftelijke vergunning^ verleend door den directeur van den rijks- dienst, indien de belanghebbende gewoon was zijn visch buiten den vischafalag te verkoo- pen. Het verzoek hiertoe dient schriftelijk in geleverd te worden bij den burgemeester, met vermelding van de reden, de plaats waar en den naam van den opkooper aan wien de visch zal worden geleverd. Woensdag vond met eenige plechtigheid de aanbieding plaats van een huldeblijk aan den oud-burgemeester dezer gemeente, Mr. D. Breebaart, thans burgemeester der gemeente Zijpe. De bijeenkomst werd geopend door den eere-voorzitter van het comité, den heer H. Kruisveld, loco-burgemeester van Callantsoog. Spreker heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder familieleden van den oud-burgemees ter. Hij stelt het zeer op prijs, dat zoovelen aan de uitnoodiging, om deze kleine plech tigheid bij te wonen, gehoor hebben gegeven. Na deze woorden geeft hij de leiding over aan den voorzitter, den heer Dr. E. E. Oter- doom. Deze moet tot zijn spijt mededeelen. dat er eenige berichten van verhindering zijn binnengekomen. Spreker vindt het zeer ver heugend het welkom te kunnen toeroepen aan den heer De Booij, secretaris der N. en Z.-H. Reddingmaatschappij. Spr. heeft tijdens het afscheid op 30 April j.1. de belofte afge legd om te zijner tijd een stoffelijke hulde blijk aan te bieden, waarin lag opgesloten de waardeering voor het vele werk, dat de heer Breebaart heeft gedaan els burgemeester van Callantsoog. De burgerij Is bij dit hulde blijk niet betrokken, aldus spreker, u hebt nog niet afscheid van Callantsoog genomen als burger. De officieele collega's echter wer den door uwe benoeming in Lijpe van u ge scheiden. Met eenige beeldspraak overhandigt spre ker namens den Raad, Het Algemeen Arm bestuur, Bestuur der Arbeidsbemiddeling, het het ambtenaarscorps en de afdeeling der N. en Z.-H. Reddingmaatschappij, een schilderij, voorstellende een duinlandschap. Scheidende van uw gemeente aan den duinkant, aldus spreker, meenden wij u geen beter geschenk te kunnen aanbieden. De heer Oterdoom be sluit met den wensch, dat dit schilderij een goede plaats waardiggekeurd wordt en dat het zien er van menige herinnering aan Cal lantsoog zal opwekken. Vervolgens wordt het woord gevoerd door den heer S. Kooger namens den Raad en den heer A. van Meerten namens het Algemeen Armbestuur en de afdeeling der N. en Z.H. Reddingmaatschappij. Hierna is het woord aan den heer Mr. D. Breebaart. In welgekozen bewoordingen brengt spreker dank aan allen die hun steentje tot dit huldeblijk hebben bijgedra gen. Dit is meer dan een schilderij alleen, aldus spreker. De bergen en dalen, welke er op voorkomen, kunnen we vergelijken met: de hoogte- en laagtepunten van het levén. Men moet trachten op die bergen te blijven. Spreker brengt allen dank voor de pret tige samenwerking, welke hij in Callantsoog heeft mogen ondervinden. Na nogmaals, me de namens zijn echtgenoote, woorden van dank te hebben gesproken, noodigt spreker uit allen hem te volgen om eenige verfris- schingen te gebruiken. De plechtigheid wordt gesloten door den heer Dr. E. E. Oterdoom. Spreker hoopt, dat de familie Breebaart in deze kleine plechtig heid het zooveelste bewijs van waardeering zal zien. Uitslag van de gehouden bloembollenveiling op Dinsdag 20 Augustus door de N.V. Bloem bollenveiling „Breezand" i.o. te Breezand. Enkele vroege tulpen: Artus z 1011 1-10 Enkele late tulpen: Inglesc Yellow z 12 op 1.20 z 11—12 1.— Moonlight z 1112 0.80-1.05 Darwin tulpen Prinses Elisabeth z 1112 1. z 10—11 0.75 Bartigon z 12 op 1.20 z 11—12 1 Will. Copland z 12 op 1.20 z 11—12 1 z 10—11 0.75 Mad. Krêlage z 12 op 1-20 z 11—12 1 Le Nötre z 12 op 2. z 11—12 1.60 Victoire d'Oliviere z 1112 1- z 10—11 0.80 Will. Pitt z 10 0.75 Clara Brett z 12 op 1-25 z 11 1. z 10—11 0.75 Hyacinthen. E. Rood 19 op 6. 18—19 5.— 17—18 4.25 16—17 3.50 15—16 3.— E. R. Lady Derfc; 19 op 7. 18—19 6.50 17—18 5.20 16—17 4.40 15—16 4.— E. Ni Empress I 1.45 Empress II 1 25 Empress III 0.70 H. I, Imperator z 78 0.08 White Excelsior z 8 op 0.40 z 78 0.20 Dinsdagmiddag is de 21-j'arige mej. M. van R., huishoudster van den heer P. de Graaf in den Achterweg, bij het baden in het Amstei- mecr verdronken. Kinderen, die van het baden huiswaarts zouden keeren, zagen haar fiets en kleeren aan den kant van het water liggen. zonder dat iets van de baadster was te zien. Het vermoeden, dat haar een ongeluk was overkomen, bleek gegrond, want nadat de heer De G. was gewaars :hu?/d, werd na drie uur zoeken, mej. Van R. levenloos in het water ge vonden. Daar het Amstelmeer ter plaatse niet erg diep is, mej. v. R. vermoedelijk tijdens het baden onwel geworden. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Op 23 Augustus a.s. Agenda: 1. Notulen. 2. Aanbieding der rekening van den ge meentedienst 1934 en van den Zeegras exploitatiedienst 193435. 4. Voordracht tot wijziging der verordening tot aanwijzing van de takken van dienst voor de toepassing van art. 252 der Ge meentewet. 5, Voordracht tot wijziging en nadere vast stelling van de verordening ter voorko ming van besmetting door de ziekte van Weil in zweminrichtingen en zwemgele- genheden. zwaarschriften en verzoeken om onthef fing inzake reinigingsrechten. 7. Voordracht tot wjjziging en nadere vast stelling van de verordening op de win kelsluiting. 8. Voordracht tot het geven van een gra tificatie aan den brigadier der rijksveld- wacht voor het verrichten van werk zaamheden. 9. Voordracht ter voorziening in de behoef te aan kasgeld. 10. Prae-advies nopens een verzoek van de Afd. Schagen e.O. van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, tot verlaging van personeele be lasting voor koffiehuizen en dergelijke inrichtingen. 11. Voordracht inzake de heffing van op centen op de hoofdsom der personeele belasting. 12. Voordracht tot herziening van de classi ficatie der gemeente voor de heffing der personeele belasting. 13. Vaststelling der begrooting van de Zee gras-exploitatie voor het dienstjaar 1934 —1935. 14. Vaststelling der gemeentebegrooting voor den dienst 1935. 15. Benoeming van een onderwijzer aan de o.l. school te Westerland. POLITIE. Verloren: een gouden horloge met uurwerk, merk „Lepine", een belasting plaatje in etui en een koffer, inhoudende werkgoed. Inlichtingen bij den Gemeentebode. VERSCHEURENDE DIEREN. In de afgeloopen week werden bij den vee houder A. Keijzer alhier 4 schapen door los- loopende honden verscheurd. De beesten zijn naar de noodslachtplaats vervoerd, waar zij moesten worden afgemaakt. Van het ge beurde is door de Rijksveldwacht proces-ver baal opgemaakt. Een en ander zal voor de eigenaar (s) der honden vermoedelijk minder; aangename gevolgen hebben, daar deze voor de schade aansprakelijk zullen worden ge steld. VERKOOP VISSCHERSVAARTUIG. Naar wij vernemen is de Wieringen 45 eerder eigendom van den heer S. Koorn Jzn. alhier uit de hand verkocht aan Gebr. Kuijt te Den Oever. .WINKELWEEK TE TEXEL. Het bestuur der Alg. Tex. Middenstands- vereeniging is voornemens, als bijzondere attractie, gedurende de winkelweek, die ge houden zal worden van 23 September tot en met 28 September, Ballero-spel te houden. De regeling hiervan is als volgt: De winkelier, die hieraan meedoet, ver^ strekt aan zijn clientèle voor iederen aan koop van 50 ct. een bon. Voor 10 bonnen kunnen de koopers een gooikaart bekomen. Bjj een der Ballero-tafels worden tegen in levering van deze kaart twee maal vier bal len verstrekt. Met de eerste vier gooit mes naar de z.g. „Dagprijzen", die beschikbaar worden gesteld; met de andere vier ballen wordt gegooid naar de „Hoofdprijzen", welke nog nader zullen worden vastgesteld. .Hoe meer deelname, hoe grooter prijzen. De prij zen zullen worden gegeven in den vorm van waardebons, die bij de deelnemende winke liers in betaling kunnen worden gegeven. Zooveel mogelijk zal ook op de buitendorpen gelegenheid worden gegeven aan het Ballero- spel mee te doen. „Kent gjj het land der zee ontrukt Door d'arbeid van een voorgeslacht. Dat nooit verwonnen heeft gebukt, Of 't hief zich op met grooter kracht?" Een stralende zomerdag! Een dag uit dui zenden. Een dag, mooi als een pas ontloken Meibloem en stralend als een jonge, schoone, gelukkige bruidGeboren uit een zwoelen, helderen sterrennacht, een schuchter, sche merend gloren, allengs overgaande in een helder, glashelder licht, gebracht door de Zon, die haar taak had aangevangen en vast be sloten was zich niet te laten verdringen door donkere regen- of onweerswolken. De dag wks en blèèf daar in volle glorie, in groot- schen luister Zoo was het gisteren, den 21sten Augustus, toen de Wieringermeer, „Neerlands twaalfde provincie", het glorieuze feit herdacht, dat het precies 5 jaar geleden was, dat haar bo dem bloot kwam te liggen en al het zoute Zui derzeewater van zich had doen vervagen, Dien dag was 't, dat een Natie zich verhief uit een geest van indolentie en passieloos we zen tot een oplaaiend enthousiasme als ver heugenis op het trotsche werk, dat door Haar Zonen volbracht geworden was. De eerste Zuiderzeepolder was drooggevallen, het Volk was himmelhoch jauchzend en behoefde den volgenden dag nu eens niet „zum Tode be- trübt" te zijn Dat feit, waaraan we allen zoo gaarne de herinnering levendig houden, waaraan we ons zoo knus kunnen koesteren, dat feit, werd gis teren herdacht. Was het uit pure vreugde, dat de zon, kortom het weer zijne volledige mede werking verleende en mét de duizenden van den Nederlandschen Stam zich verheugde in dien historischen datum? Het had er allen schijn van, althans wij dachten er voort durend aan. Eerst toen wij op weg waren naar het „be loofde" land, op weg, door schoone Noord- Hollandsche dreven, langs de kronkelwegen van een oord, dat vroeger een eiland was. En later, toen we in het nieuwe land zélf waren en er door heen toerden, met volle teugen ge nietend van het schouwspel, dat zich aan onze oogen tot aan den verren gezichtseinder ont roldeSchooner had het niet kunnen zijn, beter had de menschheid, die op een „feest dag" uit was, het zich niet kunnen wenschen! Overgang van oud naar nieuw. Intrede tot de Meer. Zooals gezegd, wij waren op weg naar het nieuwe land, teneinde van nabij de uitingen van vreugde der kolonisten te kunnen volgen. En tevens om de kennismaking met hun ko lonie, hun nederzettingen te hernieuwen. We waren benieuwd of sinds de paar jaar die nu vervlogen waren sinds wij het land bezochten, er veel veranderd, of liever gezegd, of er yeel verbeterd was. W(j lieten U al even merken, dat w(j door Wieringen kwamen met z'n oude, trouwe kronkelweggetje, dat zich er dwars door heen slingert. Door haar hoofdplaats, Hippolytushoef, populair „Hippo" genaamd, over den Gemeenelandsweg, door den Oever aan het andere eind, waar het gemaal Lee mans zijn machtig werk verricht heeft. Werk in dienst van de kolonisatie. „Ontrukken van land aan de Zee" Men behoeft het niet te vragen, of men al in den Wieringermeerpolder aangekomen is. Daar zijn voor den opmerkzamen toerist vele aanwijzingen! Zie slechts naar den bodem- en plantengroei. Op het oude eiland verheffen zich krachtige, oude iepen, men aanschouwt hooge bosschages, die de boerenhoeve als be schermend omvatten. Niets van dit alles, als men luttele kilometers verder is. Schichtig en schuw steken struikjes, met magere stamme tjes en takken hun bescheiden afmetingen bo ven den geboortegrond uit. Hier is het gewas nog jong, hiér moet het nog tot ontwikkeling komen; we zijn in nieuw land. Of zie eens naar de grasvelden... Sappige, volle, dichte grasvelden in het oude; magere, dunnere grasvlakten in het nieuwe. Men ver wacht veel van het gras in den nieuwen polder, terecht doch vooralsnog is het ver- schil, dat toch een kwaliteitsverschil is, duidelijk te zien! En daar zijn immers ook de groote, rood-blauwe vlakten in het terra nova, vlakten uitsluitend begroeid met distels, de zeedistels" zooals men ze daar noemt, die men gelukkig niet in het oude land tegen komt. Niet dat die distels zullen blijven tieren, wel neen, dat is slechts van tijdelijken aard. De bodem moet nog ontzout worden, hij is op sommige plaatsen nog niet heelemaal geschikt voor grasteelt of roggeverbouw. En om eens op een minder poëtisch verschil tusschen oud en nieuw te wijzen. Daarvoor moeten we het nog eens hebben over de ge kronkelde. slangvormige wegenstructuur van het oude land en wijzen op up-to-date, moder ne, schitterende, kaarsrechte wegen in het 5- jaar geleden gewonnen land. Wegen heb je daar, de meest ideale voor den automobilist, d.i. de huidige en toekomstige alleen-heerscher van den weg. Vlak van pure nieuwheid niet alleen, doch vanwege degelijke structuur en wetenschappelijken aanleg. En zoo is niet al leen de hoofdweg!... Rijdt den geheelen polder maar dooroveral zal men de kwaliteit van den verkeersweg roemen, behalve waar die nog in aanleg is. Daar waar het grint de ruiten van den voortsnellenden auto beukt, waar kleine steenen het openstaande coupé-raampje binnen springenof op het canvasdek van den auto kletteren... Doch dat zijn kwalen, die eens kinds zijn... Weldra zal het anders worden, zal het vergroeien en zich uitleven tot een superweg, een ideaal voor genoemden autobestuurder. Het is wel eens goed daar op te wijzenwellicht kan do keuring van goede wegen voor liefhebbers van-toeren een aanleiding zijn eens een tochtje naar de Wieringermeer te maken.... Men zal er geen spijt van hebben! Doch we dreigen van ons propos af te dwalen. We bevinden ons in het jubileerende land, de auto koerst naar het eerst-geboren dorp, dat den niet mooien naam van Slootdorp niet temin met een zekeren trots voert. Men zegt, dat 't gebouwd is om een sloot, die er gebleven was, nadat de polder droog gevallen was. We nemen het gaarne aan, anders zouden we ons niet kunnen voorstellen, hoe men aan zoo'n leelijken naam gekomen was Het op de zee gewonnen land vertoont zich in volle glorie. Zoo ver het oog toelaat zien we uitgestrekte landerijen, doorsneden, als was het langs een liniaal geschied, door kaars rechte, lange greppels. Hier en daar verheft zich een boerderij boven het lage land en vormt met haar contouren en grijze kleuren een schoone schakeering van het tafreel. Boeren met breedgerande stroohoeden zijn aan het maaien; hier vinden we het gras, bijeengeharkt tot hoopen, daar is het al tot hooi geoxydeerd en even verder tot gewel dige, massieve, gezond-uitziende bergen opge- klampt. Het is nog in den ochtend en het landschap, dat zich blakert in de zon, getuigt niettemin van bedrijvigheid. Warm is 't De lucht siddert en trilt boven het gras en de rogge. Muggen en ander insecten gonzen op den weg en in het land. Het vee, hoofdzakelijk bestaande uit de zwart-bonte Hollandsche koe, hier en daar een bruin-gevlekte, en schapen, graast vredig en ongestoord. Een enkel koebeest heeft zich al neergelegd, tot herkauwen... Of van loom heid... Bedrijvigheid alom. Op den weg vormen de allernieuwste „snufjes" van rollend materiaal onze tegenleggers, krachtige motoren razen ons voorbij, achter zich practische laadbakken, die voor transport van verschillende land bouwproducten kunnen dienen, meesleepend. Paard en wagen ontmoeten wij geen enkele maal... Sic transit gloria mundi... Wij naderen Slootdorp. Het is vrijwel verlaten! Via de mooie ophaalbrug, die toegang geeft tot het dorp zwenken we langs de reeds zeer bekend geworden model-hoeve, de Koningin- Emma-hoeve, het eerst Wieringermeersche dorp, Slootdorp, in. Een enkel officieel gebouw heeft de vlag uitgestoken... Anders niets. Er heerscht volmaakte stilte. De bewoners heb ben hun dorp verlaten... Gevlucht? Ja... maar in alle vrede en gemoedsrust. En wel naar Middenmeer, het brandpunt van de festivitei ten. Alleen Hotel Smit, een bekende naam, (vooral wat het hotelwezen in den nieuwen polder betreft!), heeft het druk. Het heeft zelfs hoog bezoek, want niet minder dan de Minister van Waterstaat heeft het de eer aan gedaan, daar de lunch te gebruiken, waarvoor de heer Smit gaarne zijn mooie voorkamer aan de hooge gasten afstond. In de hotelruimte zelf vinden we om een lange houten tafel een reisgezelschap uit schouwspel van het binnendragen en op tafel en zusterlijk vereend om den disch. Men is behoorlijk geschoeid van huis gegaanWant we zien het niet alle dagen voorkomend schouwspel van het binnenregen en op tafel zetten van een drietal enorme doozen, waarin de broodjes, dik belegd met kaas en spek, die alle een gereeden weg vinden naar verborgen oorden... Eén hap... en weer is een kadetje verdwenen. Er wordt geen woord gesproken in het ge zelschapde hoeveelheden verorberd en te verorberen brood spreken voor zich... malende kaken zorgen voor de illustratie. Af en toe wordt het brood gespoeld met een slok... bier of een teug... limonade... Slootdorp is overigens verlaten en dus heb ben we er verder geen boodschap en spoeden ons naar Middenmeer. De weg er heen is recht en kort. Doch de duur van den rit wordt nog verkort door den aanblik van de bonte stoffeering, die de exo dus van Slootdorp biedt. Loopende en fietsen de zien we ze optrekken, de jongens en de meiskens, de moeders en de vaders. Reeds vanuit de verte kondigt Middenmeer zich aan. Daar zijn de torens van de Kerken, die zich slank en hoog verheffen, doch bovendien zijn er dezen dag de bont-gekleurde vlaggen, die ons en al de anderen toewenken: Komt naar Middenmeer, want daar is het Pol derf eest! Gelijk in Slootdorp moeten we ook hier een fraaie ophaalbrug over, willen we het dorp bereiken. Alles vlagt. De bruggen, de openbare en officeele gebouwen, kortom alles. Hier zul len we ook spoedig de sfeer van het feest be merken Want daar schallen plotseling fanfares en passeert ons het Stedelijk Muziekcorps van Middenmeer. Een stuk of wat trompetten, hoorns, pistons en bassen..., daar gaan -ze. Het corps maakt een propagandatocht eh met een marsch van Sousa wordt de bevolking opge wekt het feestterrein te gaan bezoeken. On derweg zijn we een gezelschap gepasseerd, dat, aan zijn uitrusting te zien, eveneens een muziekgezelschap vormde. Het was het corps Slootdorp, dat dat van Middenmeer kunst zinnige assistentie kwam verleenen... Middenmeer maakt anders een opvallend gunstigen indruk. Moderne huizen, een echte winkelstraat is er, de huizen zijn er niet, als in Slootdorp, gegroepeerd om een Brink, doch we vinden er straten en pleinen. Alle huizen zijn er van electriciteit voorzien, alleen wat tegenstrijdig doen de regentonnen onder d6 dakgoten aanDe étalages van de vele winkels (welk een hoeveelheid voor zulk een beperkte bevolking!) zijn extra opgedoft en ze zien er dikwijls zelfs zeer smaakvol uit. Hier is met kennis van zaken gewerkt! Op het Flevo-terrein. „Flcvo" is de naam van de voetbalclub, die de Zuiderzeewerkers opgericht hebben en die nu in haar voortbestaan hoofdzakelijk gehol pen wordt door de kolonisten, die wel eens gaarne een robbertje willen sporten na een week van hard werken. Op het terrein nu van deze organisatie bevinden we ons even later temidden van de hier geconcentreerde bevol king van vrijwel den geheelen polder. We hebben al geschetst, dat het overige gedeelte van den polder grootendeels leeggeloopen was, doch we kregen eerst nu zeker heid over de werkelijkheid daarvan bij het aanschouwen van deze geweldige menigte. Dialecten uit Friesland en Groningen hoor den weuit deze twee, plus 't Hollandsch, zijn de kolonisten bezig een eigen taaltje te brouwen. Een volk maakt een taal, zoo is het ook hier. Friesche en Hollandsche sierkappen zien we tusschen de bloothoofdige massa. Het zijn even zoovele vrouwen, die deze fraaie sieraden trots met zich voeren Ook het terrein is feestelijk met vlaggen omgeven. Zitplaatsen zijn er weinig en hoe we 't uitgehouden hebben, begrijpen we nog niet, maar een paar uurtjes hebben we toch moeten staan in het brandende zonnetje. De aard van het feest was eenvoudig. Een voudig als de organisators, de bewoners, zelve .Geld mocht het natuurlijk niet kosten, al zijn er enkele vereenigingen, door de kolo nisten zelf reeds gesticht, die de fondsen voor een paar attracties als een acrobaat en prij zen voor de volkswedstrijden, gevoteerd hadden. Deze derde polderdag was de eerste offi cieele, d.w.z. de eerste, die door de vereenigin gen van de bevolking zelf ge-enscèneerd was. Hetgeen er op wijst, dat de samenleving er al heel goed klopt en dat de heterogene bevol king in den loop der 5 jaren zich tot een ho mogene heeft kunnen samensmelten. De fees telijkheden bestonden uit eenvoudige volks vermaken als daar waren: behendigheidswed strijden op motorrijwielen (hoofdzakelijk be reden door z.g. „trekkers", dat zijn de be stuurders van de landbouwtractie), en hin dernisloop. Verbazend aardig was de polonaise met de zware tractors. Deze dienen in normale omstandigheden om ploegen, eggen, of zelf- binders over een bouwland voort te trekken, doch thans werkten zij mede aan een geestige parade, waarvan de regisseur wel een com pliment gemaakt mag worden. De zware motor-werktuigen werden bemand door in blauwen werkkiel gestoken trekkers en daar ging het! Met tweeën door het midden, twee links, twee rechtsmet vieren door het middenvier links, vier rechtsenz. Waarna men een frappante demonstratie gaf in het wenden met deze zoo onhandig uit ziende lobbussen. Zoo kwam men recht op ons aangereden of in een mum waren zij ge keerd en ging het den tegengestelden kant uit! Dank zij een vernuftige uitvinding kan men het eene rups-rad vooruit en tegelijker tijd het andere achteruit laten draaien, van daar het snelle wenden. Het publiek ver maakte zich kostelijk met deze manipulaties en niet het minst de Minister van Waterstaat, Jhr. O. C. A. van Lith de Jeude, die in een geïmproviseerd stalletje de feestelijkheden gedeeltelijk bijwoonde. Vooraf had hij zich doen gelden in een toespraak, waarin Zijne Excellentie de geschiedenis" van de Wierin germeer vertelde, zooals wij die in ons num mer van j.1. Zaterdag reeds in den breede geresumeerd hebben. Aan het slot van zijn rede sprak de Minister den landbouwers toe als vertegenwoordiger van het oudste deel van Nederland, Gelderland, tot de vertegen woordigers van het nieuwste deel. Hij wenschte hen sterkte en allen voorspoed toe, nadat h(j nog in uitzicht gesteld had, dat dé Wieringermeer spoedig een zelfstandige ge meente zal worden. (Wetsontwerp daartoe is reeds ingediend). Zijne Excellentie was bjj zijn komst op het feestterrein toegesproken door den Voorzit ter van den Polderdag 1935, den heer C. C. (Niet officieel) 3de klasse, 3de ljjst Trekking van Woensdag 21 Augustus 1935 Hooge Prijzen 2000.— 2700 1000.— 16560 20609 Prijzen van 45. 762 856 923 991 1039 1157 2914 3367 2432 3465 3936 3953 4229 1382 4402 4476 4566 4904 5041 5161 5243 5466 5477 5498 6036 6216 6290 6447 7129 7159 7207 7315 7765 7770 7938 8534 8757 9154 9426 9561 10344 10635 11342 11692 12065 12403 12773 12799 12823 13308 13599 13617 13659 13864 14042 14278 14698 15122 15366 15706 15773 16165 16192 16776 17085 17360 17766 17825 18099 18239 18331 18623 18709 18743 18860 19072 19141 19937 20398 20636 20761 20800 20878 20945 754 3178 4401 5341 6617 8056 10872 13296 14320 16742 18321 19448 20999 J. Peters, burgemeester van Medemblik, onder welke gemeente de Wieringermeer voorloopig nog ressorteert. Na de toespraak van den Minister voerde de heer Ir. S. Sme ding, het eenig overgebleven lid van de Wieringermeer-dierctle, nog het woord. Of het vanwege de warmte was, weten we niet, doch de kolonisten betoonden bitter weinig belangstelling voor al de vele woor den tot hen gericht Met volle verwachting zaten zij op de toeren van de paardrijders te wachten. Doch luisteren deed er geen één... Een der boeren scheen onverwachts iets op te vangen van de honderdvoudig ver sterkte stem des ministersHij stootte z'n buurman aan en zeide: „Hét 't ook al over de slechte tije"Een schouderophalen en een blik van verstandhouding waren het eenige antwoord van den aangesprokene Een boer geeft niets om woorden, wil slechts daden zien! zoodanig balangrijke woorden, dat zij hier het vermelden waard zijn. Voort gingen de feesten. Na de tractors kwamen de ruiters van de West-Friesche Ruitervereeniging uit Schagerbrug, die onder de leiding van den heer Vetman al zoovelen van hun rijvaardigheid hebben doen genieten. Onverdeeld was ook voor dit nummer de be langstelling der aanwezigen; telkens als de ruiters na een volbrachte prestatie het eere- saluut brachten, klaterde een hartelijk applaus op. Ja, dat was een mooi nummer. En daar was een bont gekleurde acrobaat, dien we hier in Den Helder ook al eens ge zien hebben. Die man, die met z'n mond een viertal stoelen kan optillen en dan een rondje gaat fietsen. Het mooiste vonden we de gebaren en poses, die de man aannam alvo rens een toer ten uitvoer te brengen. Een prima ballerina zou er jaloersch op gewor den zijn, als ze dat gezien had. Maar wij hebben er om moeten lachenhet was gèèn gezicht Touwtrekken was een dankbaar nummer. Het zweet druipte van de sterke ruggen, maar een lol, dat ze hadden! En U hadt de overwinnaars eens als imitatie-Nero's moeten zien rondstappen! Een amusante hindernis- loop besloot het middagprogramma; 's avonds had een vuurwerk plaats, voorafgegaan door cabaret in het Dorpsgebouw, We hebben het niet meegemaakt, maar nemen direct aan, dat het geweldig geweest zal zijn. Althans voor de kolonisten en dat is toch de hoofd zaak. Voor henvoor hén alleen was deze feestdag bestemd en naar hetgeen wij er van gezien hebben, durven we te zeggen, dat hij voor 100% geslaagd is. Onze auto snorde langs nieuwe en oude wegen terug naar de Jutterij. Onderweg had den we gelegenheid te constateeren, dat de polder al niet. meer „stil lag" (officieel zou na twaalven de polder stil liggen), maar dat de boeren hun Zondagsche pakje al weer ver wisseld hadden voor den blauwen kiel en de gezonde, forsche Hollandsche koeien verlos ten van hun overmaat van melk „Een vrije dag is goed, maar het werk mag er niet onder Irje", aldus de boer, de laatste, dien we dezen dag spraken AMSTERDAM, 21 Aug. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen als volgt: muizen 3%4'/2 cent, duinzand 45 cent, Drentsche eigenheimers 33% cent, Noordh. en Zeeuwsche elgenh. 2%3 cent, Zeeuwsche bonten en blauwen 3%—iM cent, Zeeuwsche poters 22% cent, Andijker bonten en blau wen 3%4 cent. Aanvoer 136,400 kg. AMSTERDAM, 21 Aug. Veemarkt. Aangevoerd: 246 vette kalve ren, le kw. 4550 cent, 2e kw. 3844 cent, 3e kw. 3236 cent per kg levend gewicht; 44 nuchtere kalveren 49; 210 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90110 kg 4849 cent, zware varkens 4647 cent en vette varkens 4546 cent per kg slachtge- wicht. Ter veemarkt was heden 1 wagon met geslachte runderen uit Denemarken aange voerd. NOORDSCHARWOUDE, 20 Aug. Aanvoer 29,600 kg aardappelen: eigenhei mers 1.602.80, bl. eigenheimers 22.30, drielingen ƒ1.102.50; 16,80t kg spercieboonen 45.10; 17,000 kg zilv uien: zilveruien 0.60, drielingen 2.202.40, zilvernep 3.80 4.20; 11,000 k. uien: grove uien 2.10—2.50, drielingen 2.102.60, gele nep 3.103.90; 3400 kg roode kool 1.20—1.80; 18,700 kg witte kool 1.502; (400 kg gele kool 3 3.6. per x00 kg; 270 stuks bloemkool 8.60 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 21 Aug. 28,000 kg aardappelen: Duc of York 1.40 1.50, eigenheimers 2.40—2.90, Schotsche muizen 2.703.30, bl. eigenheimers 2 2.30, drielingen 1.502.20, grove 1.90 2.10, blauwe 2.60; 67,000 kg roode kool 1—2.40; 19,000 kg gele kooi 2.10—2.80; 21,000 kg vroege witte kool 1.702.10; 11,000 kg uien: gele nep 3.303.50, zilver- nep 5, gele uien 2.202.50, gele drielingen 2—2.50; 1750 kg bieten 2.10—2.60; 5200 kg slaboonen 45.60, alles per 100 kg; 825 stuks bloemkool le s. 10.5011 en 2e s. 3.304.40 en 450 bos peen 2. NOORDSCHARWOUDE, 21 Aug. Aanvoer: 26,100 kg aardappelen: Schot sche muizen 3.30, groote 2.102.20, drie lingen 1.10—2.50, r. duken 1.40—1.50, eigenheimers 2.102.90, bl. eigenheimers 1.902.30, bl. aardappelen 2.90; 9600 kg uien: uien 2.202.60, drielingen 2.10 2.50, gele nep 3.10—3.80; 9600 kg zilver uien: zilvernep 3.805, drielingen 1.90 2.10, zilveruien 0.600.70; 400 kg peen 1.60; 14,800 kg spercieboonen 46; 250 kg kroten 2.30; 2100 kg roode kooi 1.30— 1.50; 10.700 kg witte kool 1.602.10, alles per 100 kg. SCHAGEN, 22 Aug. 15 paarden 125—350; 6 veulens 60—100; 5 geldekoeien (magere) 80—110; 56 idem (vette) 140—210; 5 kalfkoeien 110—140; 7 graskalvercn 20—28; 64 nuchtere kalveren 412; 20 schapen (magere) 812; 01 schapen (vette) 13—18; 58 lammeren ƒ5- 10.50; 37 varkens (vette) per kg 0.36—0.39; 169 biggen 12—16; 6 konijnen 0.50—1.50; 52 kippen 0.30—0.60.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7