BINNENLAND De flescH - de naam. - Dat valt nog te probeeren, Mi-LDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1935 De splitsing van het departement van oeconomische zaken. Japans behoefte aan emigratie. De vacantie van de Koningin en Prinses Juliana. leger Aan den rmkspaktmdag. Achteruitgang van onze koopvaardijvloot Het stoflel jk overschot van Prins Hendrik. Marconi gaat onder dienst. Besprekingen tusschen Berlijn en Rome? j H^t conflict in de Tilburgsche stoffenindustrie. Hr. Ms. gezant te Rome. De Vereenigde Staten en de Sowjetunie. LUCHTVAART Clement van Maasdijk herdacht. 4.30 D. Wouters: Oranje in proza en poëzie. 5.00 NCRV-orkest o.l.v. P. v. d. Hurk. 7.15 Gram.pl. Toenemende werkloosheid in ons Maar d'inhoud van een Perl flesch Kan niemand imiteeren. 'V-a' 'V' i.'-V: wS'- eengeroepen op 9 September 1935 te Genève, welke benoeming blijkens bericht in de Staatscourant dd. 24 Augustus 1.1., no. 164, bij Kon. besluit (ongedateerd èn ongenum merd) is geschied? Met ingang van 2 September. Bij ICon. besluit van 21 Augustus is met ingang van 2 September: op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan dr. ir. H. C. J. H. Gelissen als minister van oeconomische zaken en aan mr. dr. L. N. Deckers als minister van defensie, met dank betuiging voor .de vele en gewichtige diensten door hen aan de Koningin en aan den Lande bewezen; benoemd, tot minister van handel, nijver heid en scheepvaart dr. ir. C. J. H. Gelissen en tot minister van landbouw envisscherij mi'. dr#^- N. Deckers; tijdens de ontstentenis van een minister van defensie, het beheer van het departement van defensie, ad interim, opgedragen aan den minister van staat, minister van koloniën, dr. H. Colijn, voorzitter van den raad van mini sters. DE WETHOUDER.SVERKÏEZÏNGEN TE AMSTERDAM. Op uitnoodiging van de r.k. raadsfractie, hebben met deze fractie de fracties van de s.d.a.p., de c-.-h.r de liberalen en de a.-r., be nevens de heeren Ketelaar (v.-d.), Roobol (chr. dem. unie) en Den Hartogh (partijloos) ten stadhuize een vergadering gehouden ter bepreking van de aangelegenheid der wet houdersverkiezing. De verschillende groepen hebben uiting ge geven aan haar aanvankelijk gevoelen om trent de wijze waarop de oplossing van de aangelegenheid der wethoudersverkiezing zou behooren te worden verkregen. Besloten is, dat de fractie^, elk in eigen kring het be sprokene weder onder het oog' zullen zien. Donderdag 29 dezer zal men dan opnieuw bijeen komen. hoe het van een geringe hoogte neerstortte. De, beide mannen in het vliegtuig kwamen daarbij om het leven. Wiley Post was een der populairste en meest geliefde burgers van de Vereenigde Staten en met zijn vriend Rogers op een va- cantie-vliegtuig naar Rusland. Post was een dier vliegers, van wie de luchtvaart ongetwij feld nog veel mocht verwachten. Den laatsten tijd had hij zich in het bijzonder bezig gehou den'"niet" het bestudeeren van het vliegen in de stratosfeer. Zijn groote populariteit had Post in het bijzónder te danken aan zijn recordvlucht om de wereld, die hij in '33 vol bracht. die de straten versierd hadden en een optocht organiseerden, waarin zjj bórdeh en doeken meedroegen met opschriften als: „Duce, beveel en wij volgen u.", ,,de leus van de Alpenjagers blijft steeds wij gaan verder", „wij houden stand", enz., die moesten getuigen van het vertrouwen in den Leider en van instemming met zijn huidige oorlogspolitiek. Voorts zijn de muren beplakt met biljetten, die te kennen geven, dat de grens van den Brennero onaantastbaar is. Wie den laatsten tijd in onze buitenlandsche rubriek gelezen heeft van de ontevredenheid van de Oosten rij kschc bewoners van Zuid- Tirol, die er naar haken Noord- en Zuid-Tirol hereenigd te .ziqn (maar niet onder Italigan- sche .vlag), zal. begrijpen, ...dat deze biljetten misschien nog mees- van binnen- .dan van bui- tenlandsehe, politieke beteekenis zijn. Bij het défilé van fascistische organisatie voor. den Duce droegen de Jonge Fascisten, dat zijn de jongelieden van 18 tot 21 jaar ook een bord met het opschrift: .„Wij willen het voorbeeld volgen van Bruno en .Vittorio. Wij willen naar Oost-Afrika gaan." Br.uno en Vif- torio zijn Mussolini's oudste zoons,1 die dezer dagen met de Saturnia naar Oost-Afrika scheep zijn gegaan, waar zij dienst' zullen doen bij bet vliegerskorps. Evenals Mussolini-s schoonzoon,, graaf Galeazzo Ciano, die minis ter van propaganda was, hebben zij zich vrij willig voor den dienst- in Qost-Afrika aange meld Zoo geeft.de üamilie van den Duce het voorbeeld, met andere voormannen van het fascisme en met prinsen van het koninklijk huis om- het gaan- naar Oost-Afrika voor te stellen als .een vrijwillig op .zich genomen plicht, als een uiting van epn waren .drang onder een volk van 43 millioen zielen, dat op eigen boden geen bestaan meer heeft voor allen, zich de gronden voor uitbreiding van gebied desnoods met geweld te veroveren. Stappen te wachten b(j de Engel- sche en de Nederlandsche regeering Volgens een specialen correspondent van de Daily Herald bereidt de Japansche regeering diplomatieke onderhandelingen met Groot- Brftanriië, Nederland én andere mogendheden voor om emigratie-rechten varl énkele van zjjn millioenen overbevolking te verkrijgen. Britsche bezittingen als Fiji, Samoa, Serawak en Nieuw-Guinea, Nederlandsch-lndië en met name Borneo, zouden tot de landen behooren, waar de Japansche autoriteiten kolonisten heen willen zenden. Achter dezen zet zou dé sinistere hand van den leger- en vlootminister te Tokkr .zichtbaar zijn. Berichten-- over dit emigratie-voorstel zouden Londen bereikt hebben terzelfder tijd, waarop dé ambtenaren van het. Japansche gezantschap aan hét departement van - buitenlandschc zaken ;het Japansche 'antwoord op het memorandum over de vlootkwestie overhandigden. 'orde. Op '32 fabrieken wordt nog normaal ge-, werkt. Dé fabriekanténorganisatie heeft nog geen maatregelen van verweer getroffen. De stakers zijn dóór hun organisaties en de ge meentelijke, steunregeling van allen geldelij- ken onderstand uitgesloten. werk-, onder Op 10 September keeren H.M. .en de Prinses in liet land terug. Naar verluidt, ligt het in het voornefnen van de Koningin om, met Prinses Juliana, op 10 'September per stoomschip van de Maatschap pij Zeeland hier te lande Uit het buitenland terug te keeren. Hare Majesteit en de Prinses zullén dan Haar intrek nemen in het landgoed De Rui- gerihoCk. De wilde staking breid! zich uit. Een later bericht meldt: In den loop van den dag heeft de wilde staking in de Tilburgsche textielindustrie zich nog Weer vrij aanzienlijk uitgebreid. Het conflict omvat nu veertien fabrieken met on geveer 1500 personen. In een des middags door de stakers gehou den vergadering is een commissie gevormd, waarin van iedere bij de staking betrokken fabriek twee personen zitting namen. Deze commissie kreeg tot taak, met het bestuur van Sint Lambertus te onderhandelen en dit te bewegen, de staking over te nemen, opdat uitbetaling zal plaats hebben. Een poging om met de besturen van St. Lambertus en de Eendracht in verbinding te komen, had tot nu toe geen resultaat. De gebouwen van deze organisaties, waarvoor geregeld samenscholingen plaats hebben, bleven gesloten. Tegen den avond gaf het hoofdbestuur van St. Lambertus het volgende manifest uit! „Hét hoofdbestuur van St. Lambertus weklt zijn getrouwe leden op,- niet te luisteren naar lieden, die hen in een heilloos avontuur wil len storten. Het hoofdbestuur verwacht, dat allen aan den arbeid blijven en onder geen voorwaarde het werk neerleggen. Zulk een staking wordt beschouwd als een directe actie, waarvoor onder geen enkele voor waarde uitkeering door den bond wordt ver strekt." In de fabrieken der bij den fabrikanten- bond aangesloten werkgevers is een procla matie aangeplakt, waaraan het volgende ls ontleend Al die leden van ons personeel, die op Woensdag 28 Augutus niet op het voor hen geldende aanvangsuur den arbeid op normale wijze hervatten, worden geacht de dienstbe trekking onrechtmatig te hebben verbroken. De wet op het arbeidscontract geeft aan den werkgever het recht terzake van het on rechtmatig verbreken van de dienstbetrek king een schadeloosstelling ter grootte -van een week loon te vorderen. Van al degenen, die den arbeid niet op het voor hen geldende aanvangsuur hervatten, zal deze schadeloosstelling gevorderd worden door inhouding van het arbeidsloon over de afgeloopen kalenderweek. Een brigade-auto met politie in uniform bevindt zich voortdurend in de buurt van hét gelwuw van St. Lambertus in de Tuinstraat. Ordeverstoringen hebben niet plaats: gehad; DEELNEMING VAN HET DUITSCHE De rykspartijdag der N. S. D. ,A. P. zal dit jaar hqt stempel dragen van de heroverde bewapenirigsvrijheid. De deelneming' dejr weermacht zal dan ook veel grooter zijn dan verleden jaar. De leider heeft den 16en September aan gewezen als „dag der weermacht", (Het D. N. B. geeft verder een opsomming van de troependeelen van leger, marine en luchtmacht, die daaraan zullen deelnemen, tjn totaal 16000 officierèn en manschappen. Zjj zullen in een tentenkamp worden onderge bracht)..- Het mailschip „Patria", dat deel heeft uit gemaakt van de vloot van den Rotterdam- schen Lloyd en na bijna vijf jaar oplegger te zijn geweest, naar Sovjet-Rusland is ver kocht, is thans bij Wilton te Schiedam voor zijn nieuwe bestemming gereed gekomen. De verkoop van dit schip is voor onze koopvaardij geen groot verlies. De „Patria" toch viel reeds buiten de eigenlijke vloot- sterkte van den Rotterdamschen Lloyd. Het zelfde geldt voor de naaf Italië verkochte „Gèlria" van dén Koninklijken HollandsclifU Lloyd, wélk schip' in órmale tijden ooit van de hand gedaan en door een niéuw vervangen zou zijn. Anders staat het echter met de talrijke schepen voórnamelijk vrdchtboóten wèllte Voor het iritêi'natióhale Vefkeer zéér bruikbaar waren en die door verkoop naar het buitenland de sterke positie, welke onze koopvaardijvloot in het wereldscheèpvaart- verkeer heeft ingenomen, zeer heeft onder mijnd, hetgeen mede voor den algeméén economischen toestand van ons land, dat door zijn geografische ligging in het wereld verkeer een groote plaats inneemt, fnuikend kan worden genoemd. Dé Nederlandsche vloot is van alle zee varende landen het sterkst achteruitgegaan. De teruggang van de geheele Nederlandsche tonnage over genoemde periode bedraagt Indië inbegrepen 16 die van de wereld tonnage Van enkele reederijen is vrijwel de geheele vloot door verkoop verloren gegaan. Van andere staan op het oogenblik nog verschei dene, in goeden staat verkeerende schepen, voor den verkoop op de nominatie. In een bronzen kist gelegd. Gisterenochtend heeft in den Koninklijken Grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft de overlegging plaats gehad van .het stoffelijk overschot van wijlen Prins' Hendrik- in eèn bronzen kist. Door de begrafenisonderneming van dén heer Innemee te Den Haag werd de bronzen kist per auto naar Delft gebracht en in het koöjr van de Nieuwe Kerk gèplaatst. Omstreeks kwart over tien arriveerde in een hofauto de opperceremoniemeester en grootmeester van het Huis van de Koningin J. H. F. graaf du Monceau. In het kerkge bouw werd deze ontvangen door den burge meester van Delft en commissaris van den Kon. Grafkelder mr. Van Baren en den op zichter, den heer D. Houtzagers. De bronzen kist werd vervolgens in den grafkelder neer gelaten, waar door het personeel van de fir ma Innemée het stoffelijk overschot van den Prins daarin werd gelegd. De kist werd ver vólgens dichtgesoldeerd. Omstreeks 12 uur verliet graaf du Monceau de kerk. waarna hij eeiiigen' tijd ten stadhuize vertoefde. i .."•t -ii. v... Heeft hij microgolven uitgevonden, die vliegtuigmotoren tot stilstand kunnen brengen. Rome, 28 Aug. (A. N. P.j. De „Lavoro Fascista" publiceert in een interview mét de(n grootsten Italiaanschen uitvinder Marconi, dat als opschrift de' reeds békende medé- deeling draagt, dat Marcöni als vrijwilliger bij de Italiaansche vloot dienst zal nemen. De' vertègenwoórdiger vari het genoemde blad vroeg Marconi, wat erwaar was van de sensationeele berichten, die men in den laat sten tijd in de italiaahsche eri in de Engeil- sché pers had kunrten lezen, dat hij een appa raat zoü hebben uitgevonden, dat de motörén van vliegtuigen in de vlucht tot stilstand zou kunnen brengen. Marconi bevestigde de geruchten van de laatste dagen, dat hij voornemens is als vrij williger dienst' te némen bij de zeemacht, waar hij deh rang van kapitein-ter-zee zal krijgen. In elk geval zal hij echter' op 10 September met een officieele missie naar Brazilië vertrekken, op uitnoodiging van de Braziliaansehe regeering, om de officieeje opening bij te wonen van het nieuwe, zeer sterke Braziliaansehe zend-station.. Na een ■verblijf van ongevèef een week in Amerika zal hij naar Italië terugkeerén óm diénst te nemén. i Ten aanzien van zijn proefnemingen mpt ultra-koftegolven verklaarde Marconi. d^t de 'voorbereidende' Werkzaamheden geëindigd waren en dat 'deofficieele proefrtemingén waarschijnlijk nog voor zijn vertrek zöüden plaats hebben'. In 'antwoord op de vragen over zijn z.g. „geheime" experimenten zeide' hij, óp' het oogenblik daaromtrent nog geen Hiedé- deeiingen té kunnen doen. De werkzaamheden hieraan wórdën nog steeds voortgezet én iets had men reeds bereikt, doch daarover zou lijj pas spreken, als het werk beëindigd en be proefd was en als de noodige beschermende maatregelen waren genomen. In de laatste dagen hebben ook verschillen de Amerikaansche bladen op de voorpagina sensationeele berichten gepubliceerd over de proefnemingen van Marconi met micro-golven. Tusschen de Duitsche en de Oostenrijksché regeering is .een overeenkomst gesloten om. een einde te ipaken aan de perscampagnes in beide landen tegen elkaar. Het Duitscpe Nieuwsbureau meent te weten, dat deze overeenkomst het gevolg is van een onderhoud tusschen Von Papen én den Oostenrijkschen minister van Buitenland sche Zaken. In diplomatieke kringen,te Ber lijn heeft deze eerste poging om de normaje betrekkingen tusschen Duitschland en Oos tenrijk te herstellen zeer veel belangstelling gewekt. Men meent te weten, dat V.on Papen instructies hééft gekregen tijdens, zijn jongste verblijf in Berlijn. Sommigen zien in dit gebaar van Duitsch land een nieuwé tactiek, die bepaald werd door de koloniale politiek van Italië. Zelfs gaat in Berlijn het gerucht, dat tusschen Italië en Duitschland onderhandelingen zijn begonnen over het sluiten van een niet- aanvalsverdrag. Van Italiaansche zijde is dit bericht evenwel tegengesproken. Een wilde staking by 9 fabrieken; ruim 1100 werklieden niet aan het werk gegaan; actie door communis ten van buiten de stad. J/ien bericht uit Tilburg: De communisten hebben kans gezien en kele honderden Tilburgsche textielarbeiders tot een wilde staking te verleiden. Maandag bpgon het al op een paar fabrieken, waar de arbeiders voor de poort samenschoolden en weigerden naar binnen te gaan op het uur van, aanvang, De directies stelden een ultima tum, echter zonder resultaat. Dé fabrieken moesten gesloten worden; slechts in enkele afdeelingen kon het werk nog eenigszins aan den gang gehouden worden. Dinsdagmorgen had het conflict zich uitgebreid tot negen fa brieken. Zes van- deze fabrieken zijn nu heelemaal gesloten, in de overige is de normale gang van zaken min of meer gestoord. Het zijn nipt alleen jeugdige arbeiders, <ïie gestaakt hebben, maar ook volwassenen hebben zich dóór de communisten laten overreden. In tótaal zijn ongeveer 1100 hian in staking ge gaan. Óp het oogenblik is alles rustig in de me nigte, die voor de fabrieken samenschoolt. Communisten, in hoofdzaak van buiten de stad, hebben de leiding. De politie ondervindt geen moeilijkheden bij de handhaving van de Het eerste Kamerlid mr. Briët,, stelt de vraag, of de voortdurende aanwezigheid van den gezant al daar niet gèwenscht is. Het lid van de Eerste Kamer mr. Briët, heeft de volgende vragen gericht tot den mi nister van buitenlandsche zaken; 1. Is de minister niet met ondergeteekende vaaj meening, dat de onafgebroken tegen woordigheid te Rome van H. Ms. gezant al daar in de huidige ernstige omstandigheden' van het grootste belang is? 2. Zoo ja. welke bijzondere redenen hebben den minister dan aanleiding gegeven om mr. J. A. N. Patijn, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Rome, voor te dra gen voor de benoeming tot vertegenwoordiger van Nederland ter zestiende zitting van de vergadering van den Volkenbond, welke is bij- De sowjet-ambassadeur te' Washingtqn heeft inzake de protesten van het Amerikaah- sche departement vah buitenlandsche zaken tegen de redevoeringen, 'welke zijn uitge sproken op het jongste congres der Commu nistische Internationale te Moskou] verklaard, dat de aldaar uitgesproken gevoelens onbë- teekenend zijn, in vergelijking met de voort durende anti-sowjet-propaganda in de -Ver eenigde Staten. Trojanowski voegde hieraan toé, dat zijn regeering het departement van buitenland sche zaken van repliek zou dienen. Uit Washington wordt nog gemeld, dat de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en.de Sowjetunie in de toekomst slechts be perkt zullen worden tot zuivere formaliteiten, wanneer Rusland niet officieel de besluiten van de Komintern loochent. i De Amerikaansche bladen publiceeren tal rijke verklaringen uit politieke ringen, o.a. van senatoren, waarin instemming wordt be tuigd met het Amerikaansche protest te Moskou. Reuter meldt uit Parijs: De Amerikaansche protestnota aan de Rus sische regeering, wegens de besprekingen op het te Moskou gehouden congres van de Komintern, wordt in de rechtsche bladen met voldoening weergegeven. Het Journal ziet hierin het voornemen van Roosevelt, de agitatorenin toom. te houden. De Amerikaansche president, die een sociaal president wil zijn, zal niet toegeven aan demo cratische eischen, die zijn groote hervormings plannen zouden kunnen benadeelen. Hoofd voorwaarde voor een algemeen herstel is .de uitschakeling van alle agitatoren. Ook de Matin is enthousiast over de nóta van Roosevelt. Eindelijk, zoo schrijft het blad, vindt men eens een democratische republiek, die nog niet tot het vazallendom is gezonken. Amerika heeft de Moskousche revolution- nairen uitgenoodigd, omtrent het weerzin wekkende congres van de Komintern nadere opheldering te verstrekken; men; kan dezen stap slechts goedkeuren, want er blijkt vjit, dat de Amerikaansche regeering niet lang praat, doch direct handelt, wanneer men haar te na komt. Wanneer men zijn oor te luisteren legt in de kringen van de stakende fabrieksbevolking te Tilburg, dan verneemt men, dat de groote grief niet zoozeer gaat tegen de werkgevers, ja zelfs niet tegen de loonsverlaging als zoo danig, als wel tegen de leiding van „St. Lam bertus", de i vakbond, die vooraf niet vol doende overleg met de georganiseerde arbei ders zou hebben gepleegd en, toen eenmaal de kogel door de kerk was, d.w.z. toen de be sturen van de werkgeversorganisaties en „St. Lambertus" de nieuwe loonsverlaging na ge zamenlijke onderhandelingen hadden aan vaard, de arbeiders niet in een ledenvergade ring bijeengeroepen heeft, om goed- of af keu. ring te doen uitspreken over het werk van de bondsbestuurders. Dit geldt niet in even groote mate tegen het bestuur van de socialistische organisatie de „Eendracht", die wel een keer zijn leden, in totaal ongeveer 300 („St. Lambertus" telt er 4000), heeft bijeengeroepen en alle werk- geversvoorstellen liet verwerpen, maar thans weigert ook deze organisatie thans de leiding van de wilde staking over te nemen. Dit is gebleken in een ledenvergadering, waar de bondsvoorzitter Rengeling uit Enschede den loop van zaken uiteenzette en de arbeiders wees op hun verantwoordelijkheid bij de voort zetting van deze wilde staking, waarbij de „Eendracht" blijft weigeren op eenigerlei wijze de leiding over te nemen, met alle scha delijke geldelijke gevolgen voor hen, die zich bij de stakingsbeweging aansluiten. Burgerwacht, en tamboers en hoornblazers v. d. Vierkant-Club. 10.15 Berichten. 10.2011.30 Gramofoonmuziek ter inleiding van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina. VRIJDAG 30 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M, 8.00 VARA; 12.00 AVRO; 4.00 VARA; 8.00 VPRO en AVRO; 11.00 VARA. 8.0Ó Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie J. Lemaire. 10.30 VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Vervolg orkestconcert. 12.00 Gram.pl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en Gram.pl. 2.00 Voordracht W. v. d. Hoog, 2.30 Gram.pl. 3.10 De AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. 4.00 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn, 5.00 Voor kinderen. 5.30 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 7.0Ö Mr. J. Sj. Brouwer: Vivisectie. 7.20 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 7.50 Nieuwsber., herh. SOS-Ber. 8.00 Dr. J. W. Samberg: Roeping. 8.30 U. h. Kurhaus, ScheveningenResidentie orkest o.l.v. Carl Schuricht, m.m.v. Bronis- law Hubermann (viool). Om 9.15 Prof. Dr. J. Llndebaum: De hechte Band. 10.15 H. W. M. J. Kits Nieuwenkamp: Hebben familiewapens ons iets te zeggen? 10.45 Nieuwsber., Vrijz. Godsd. Persbureau. 11.00 Jazzmuziek (Gram.pl.), 11.30—12.00 Gram.pl. ZATERDAG 81 AUGUSTUS, Hilversum, 1875 M. 8.00 NCRV; 12.00 AVRO; 4.00 NCRV; 8.00—12.00 AVRO. 8.00 Aubade o. d. Coolsingel te Rotterdam: Groot koor o.l.v. Mevr. M. C. Grimberg Huyser en de Rotterd. Harmonie o.l.v. A. Haanstra. 8.40 Gram.pl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Dr. K. Dijk. M.m.v. Dameskoor o.l.v. F. Kloek. 11.15 Concert door W. Ravelli (bariton) en F. Kloek (orgel). 12.00 Klokkenspel en uurslag v. d. Kath. Ba siliek te Den Bosch. 12.01 Carillonconcert door T. v. Balkom m.m.v. 25 leden van het 's-Hertogenbosch Muziek corps o.l.v. M. Ogier Jr. 12.30 Jetty Cantor en haar ensemble. I.30 Majoor b.d. W. G. de Bas: Oranievreugde en Oranje-zorgen. 2.00 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte m.m.v. Th. Denijs (bas). (Om ca. 3.00 Hoe Indië Koninginnedag viert). 4.00 Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.15 Kovacs Lajos' orkest m.m.v. Armand en Carolus (xylofoon). 9.15 Flitsen v. d. Koninginnedag-Viering in ons land. 9.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep ni.m.v, Denis Gonet (tenor), 10.30 Gram.pl. II.00 Berichten, 11.1012.00 De AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. Het was Dinsdag 25 jaar geleden, dat een van de pioniers van de Nederlandsche lucht vaart, Clement van Maasdijk, bij een proef vlucht op de heide achter Warnborn om het leven kwam. In verscheidene plaatsen van ons land had hij goedgeslaagde proefvluchten gehouden en ook te Arnhem had zich een comité gevormd voor dergelijke demonstraties. Deze demon straties zouden des Zondags 28 Aug. aanvan gen en aan den vooravond wilde van Maas dijk zijn toestel probeeren en een proefvlucht maken. In den loop van den middag was dit niet mogelijk, omdat er te veel wind was, doch tegen den avond, toen het vrijwel blad stil was, besloot van Maasdijk een kleine vlucht te maken. Hij werd geassisteerd door zijn mecanicien en leerling: den heer Mouton. De start ging zeer vlot en het toestel steeg gemakkelijk tot op een hoogte1 van 50 meter; Toen begon echter het toestel, zooals toe schouwers zagen te schommelen en plotseling viel het recht naar omlaag. Men vond van Maasdijk dood onder zijn toestel. Hij was verpletterd door den motor, die niet voor hem, maar achter, hem zat. Op de plaats waar van Maasdijk viel, de Ringallee op het landgoed Warnsborn, is spoe dig daarna een eenvoudig gedenksteen ont huld, en ook op het graf, op de begraafplaats Moscowa te Arnhem, werd een monument ge plaatst, dat de herinnering aan dezen pionier der luchtvaart gaande houdt. Vele belangstellenden waren aanwezig bij het graf van van Maasdijk op uitnoodiging van een broeder van den aviateur, den heer J. G. van Maasdijk. HOE WILEY POST VERONGELUKTE. Bewoners van Point Barrow in Alaska, diê gekampeerd waren op ongeveer' 15 mijl af stand van Barrow, hebben op den 15en dezer het ongeluk van Wiley Post, den Amèrikaah- schen vlieger, zien gebeuren. Het vliegtuig was op korten afstand van het kamp geland en de vliegers hadden den weg gevraagd naar Barrow. Toen het vliegtuig weer was opgestegen, zagen de menschen in het kamp BIJEENROEPING PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Ter verkiezing van een lid van Ged. Staten. By Kon. besluit is machtiging verleend aan den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland tot het bijeenroepen van de Staten van die provincie in buitengewone zit ting op Woensdag 4 September 1935, teneinde aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van Ged. Staten, ter vervanging van mr. M. Slingenberg, die, in verband met zijn be noeming tot minister van sociale zaken, hééft opgehouden lid van de Provinciale Staten te zijn. Hilversum, 301 M. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. D. G. W. L. Roder. 11.0012.00 Zang door Rie Ochel (als). A. d. vleugel W. L. Doortmont. 12.15 Gram. pl. 12.30 Orgelspel R. Parker. 1.30 Ensemble Van der Horst, 2.30 Chr. Lectuur. 3.003.45 Vervolg concert. 4.00 Geniemuziek te Ütrecht o.l.v. J. R. v. d. Glas. 5.00 Declamatie L. Sotekouw, 5.45 Vervolg concert. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reporotage. 7.30 Literaire causerie A. Kuiper. 8.00 Berichten. 8.05 Chr. Gem. Zangver. „Sursum Corda", te Zutfen, m.m.v. kinderkoor, D, Draaisma (viool), C. Bute (orgel) en P. Westerhoud (piano). Leiding: A. C. Schuurman. 9.30 Oranje-optocht en Taptoe te Water graafsmeer. M.m.v. de Stafmuziek v. d. Hilversum, KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en orkestconcert. 2.00 Carillonconcert. '2.30 Gram.pl. 3.004.00 Kinderuur. 4.15 Gram.pl. en Schlagermuziek. 6.20 Lezingen en Gram.pl. 7.35 Gram.pl. (Om 8.00 Berichten). 8.30 Orkestconcert en voordracht. 9.40 Schlagennuziek cn gram.pl, (Om 10 00 Berichten). 11.0012.00 GraniofoonmuzieU-

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2