Stadsnieuws Veertig jaren in dienst van de muze der 1 oonkunst De viering van den Koninginnendag. 31 AUGUSTUS DE VLAGGEN UIT t V LLL. tj4-A- U -j- j kif/f r t ipm 'c c c Jlocfc iftot JfocA zot. TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1935. Geen vuurwerk aan personen beneden 21 jaar. Kindermiddagen Heldersche Courant. Visscherij. 2 September 1895 - 2 September 1935 40'jarig bestaan van de /Vluziekschool A J. Leewens OP BEZOEK 6lJ EEN JEUGDIGEN 65-JARIGE I "f" J j ri-.Lt r F r -Hf- Licht op voor alle voertuigen. Donderdag 29 Aug. Vrijdag 30 ti) 20.25 uur 20.23 uur Ds. E. R. Damsté, vroeger te Huisduinen, thans te Ransdorp, ontving een beroep naar Sluipwijk (bij Gouda). Te 's Gravenhage slaagde voor Wiskunde L O. onze stadgenoot, de heer N. J. van Gor- stlen. Elders in- dit nummer is opgenomen het programma van het carillonconcert,, dat ter gelegenheid van den Koninginnendag Zaterdag gegeven zal worden. Hier volgt een overzicht van het door de beide plaatselijke vereenigin- g< n samengesteld programma. Te 11 uur parade op het Westplein, te ge ven door de Koninklijke Marine in samenwer king met de landmacht. Te 1.30 verzamelen zich de deelnmers aan en de spelleiders van de kinderwedstrijden die op het voetbalterrein, aan den Bolweg zullen worden gehouden, op de Rijkswerf, waarvan te 2 u. wordt vertrok ken. Voorafgegaan door de Oranje-Harmonie- kapel gaat de. stoet' door Bierstraat, Spoor-' straat, Koningstraat, Koningsplein, Polderweg en Middenweg naar het terrein. Voor de win naars zijn mooie prijzen beschikbaar gesteld, welke per groep worden uitgereikt. De kinj- dereh zullen op versnaperingen worden ge- tracteerd. Omstreeks 5 üur zijn deze spelen geëindigd. Des avonds te 8 uur zal door het Stedelijk Muziekcorps, Directeur de heer Joh. F. Palaj, een concert worden gegeven in de muziek tent in het Julianapark. Ten 9 ure verzamelen zich de deelnemers aan den lichtstoet op hét terrein der Rijkswerf, eh te 9.3Ö heeft de af- marsch plaats naar den Bolweg. De volgende route zal daarbij worden gevolgd: Weststraat, Kanaalweg, Koningstraat, Spoorstraat, Bierstraat, Weststraat, Keizer straat, Julianapark, Prins Hendriklaan, Ko ningsplein,' Polderweg, Middenweg," Bolweg. Ook hiervoor zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Te 10.30 groot vuurwerk op.het sport terrein, waarmede de dag besloten wordt. STEDELIJK MUZIEKKORPS. (Dir. F. Pala.) Programma van het 4e Zomerconcert op Zaterdag 31 Aug.,' 's avonds van .8.30 tot 10 uur, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, in het Julianapark. 1. a. Wilhelmus van Nasouwe, Marnix, arr. Walter Boer. b. Heil Oranje, Feestmarsch, M. Kleij. 2. Ons Vorstenhuis, Fantaisie, L. F. H. Leistikow. 3. Wer kann Dafür, Wajzer, J. Gilbert. 4. L'Echo au Bois, Devertissement. V. Gallen. 5. Le Moulin dans la Vallée, Ch. de Carmont. 6. Nederland Bovenal, Potp., Jac. ter Hall. 7. Alte Kameraden, Marsch Karl Teike, I arr. E. Larué. 8. Wien Neêrland's Bloed, J. W. Wilmjs. CARILLON-CONCERT. Programma van het Carillon-concert ie geven op Zaterdag 31 Augustus 1935, ter ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, van 89 u. n.m. door den stads- beiaardier Tj. Joh. Dito. I. Wilhelmus Marnix van St. Aldegonde 2. a. Roeit wakkere schepelingen van het wrak naar de kust Tj. Joh. Dito (Opgedragen aan .Burgemeester W. F. G. L. Driessen.) b. Een lied van de zee. Thema met Variaties Tj. Joh. Dito (Opgedragen aan den heer P. Bandsma, Secretaris-Penningmeester Nêd. Zeered- dingwezen Monument.) c. Berceuse Fr. Chopïn d. Wals Fr. Chópin e. Melodie A. Rubinstein 8. a. An der schonen blauen Donau Johan Strauss b. Faust Ch. Gounod c. L'Invitation ;V ia Valse C. M. vón Webér d. Hoort gij de wilde golven St. Clover 4. a. Natuur A. J. Leewerjis b. Ave Maria Fr, Sch'ubert c. Wiegenlied W. A. Mozait d. Standchen Fr. Schubett e. Solvegs Lied E. Griég 5. a. Gavotte J. S. Bach b. Menuet L. van Beethoven c. Traumerei R. Schumapn 6 Leuke Volksmelodieën. Het monument zal bij deze gelegenheid ver licht zijn. 1 t POSTDIENST OP KONINGINNEDAG. Het hoofdkantoor en de. beide postagent schappen Tuindorp en Zuidstraat zijn op 31 Augustus a.s. gesloten voor de. behandeling van postwissels (met uitzondering van tele grafische), postbewjjzen, quitantiën, belas- tingbetalingen, postchèque- en girozaken (met uitzondering vaii stortingen en chèques met spoedbehandeling). Na 13 uur zullen genoemde kantoren ge sloten zijn voor alle postzaken en dus alleen open zijn voor den telegraaf- en telefoon dienst, alsmede voor het afhalen van de post door de busrechthouders. De derde busllchting zal niet worden uit gevoerd. De derde briefpostbestelling zal niet wór den uitgevoerd. Reeds opgenomen in het Adv.blad van gisteren. Het laatst van Augustus is voor de vuur werkfabrikanten een rijke tijd en voor menige argelooze wandelaar een periode van ver schrikkingen. Naar het voorbeeld der ouderen, meent de lieve jeugd immers de verjaardagen van het vorstelijk huis niet beter te kunnen vieren en voor te bereiden dan met het ont steken van rotjes, voetzoekers, zevenklap pers, bommen etc. Meermalen is de Spoor straat dagenlang het object van ,„deze aan slagen" geweest. Daarvoor zal de politie nu een stokje steken. Zij heeft daartoe een een voudige, doch doeltreffende bepaling in het leven geroepen, waarin het verboden is, vuur werk of ontplofbare stoffen te verkoopen of af te leveren aan personen beneden 21 jaar. De leveranciers zijn dus gewaarschuwd en de jeugd zal geen pogingen behoeven aan te wenden vuurwerk te koopen. GEMEENTERAAD. Hedenmiddag 2 uur voortzetting van de discussies over de salarisregeling in den ge meenteraad'. LEGER DES HEILS. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Vrijdagavond te 7 uur aankomst van het muziekkorps van Grimsby Citadel (Engeland) aan het station. Het Stedelijk Muziekkorps zal het Engel- sehe Volkslied spelen, daarna de Engelsehe musici. Vervolgens zal burgemeester W. F. G. L. Driessen eeh woord van welkom spreken. Het zal zeer op prijs gesteld worden, als de bevolking van Den Helder de vlaggen dien dag zou willen uithangen. Velen worden aan het station verwacht. Te 8 uur 's avonds zal een welkom worden uitgesproken in de Ned. Herv. Kerk. Programma's verkrijgbaar bij den heer C. van Loo, Spoorstraat, alsmede Spoorgracht 33. Wij herinneren er. nog even aan dat meisjes van 11, 12 en 13 j., dochtertjes van onze abon-, né's, die aan onze kindermiddagen hun mede werking willen verleenen,' zich hedenmiddag 4 uur aan kunnen melden aan het jongens troephuis van de padvinders, Djjkje 41. EEN AUTO VOOR 30 CENT. Het Comité voor de Zomerpostzegels heeft als eersten prijs in den puzzlewedstrrjd de be schikking over het- nieuwste model 5-persoons Ford-auto. Door inzending van een puzzle- kaart, beplakt met twee zomerpostzegels vah 10 cent/ tezamen kostende 30 cent, kan men dézen auto of een der bijna duizend andere fraaie prrjzen winnen. Notafis Ludwig uit Amsterdam houdt streng toezicht op de trek king. Wie nog mee wil doen, haaste zich. Puzzlekaarten zijn verkrijgbaar aan alle plaatselijke Comité's of aan het Hoofdcomité, Tesselschadestraat 9, Amsterdam (W): Zo merpostzegels kan men aan alle postkantoren koopen. EEN-JARIG BESTAAN HEINGELSPORT- VEREENIG1NG DEN HELDER. Tweedaagschconcours en een feestavond. De hengelsportvereeniging „Den Helder" heeft voor haar leden een tweedaagsch visoh- concours uitgeschreven, hetwelk zal gehouden worden op Zaterdag 31 Augustus en op Zon dag 1 September in het water genaamd „De Kromme Tocht". Het vertrek der deelnemers heeft plaats met autobussen vanaf het Ko ningsplein op Zaterdag 31 Augustus om 3 u. in den namiddag en op Zondag 1 September om 7 u. v.m. Terugkomst resp. om 7 u. en 11 u. De prijsuitreiking zal plaats hebben op Za terdag 7 September in „Musis Sacrum", waar ter gelegenheid van het éénjarig bestaan de vereeniging een feestpröpagandaavond voor hare leden en genoodigden houdt. Zie voorts de advertentie in de „Heldersche Courant" van 3 September a.s. SOIREE DANSANTE H.F.C. „HELDER"'. Men verzoek ons te verwijzen naar de in dit blad voorkomende advertentie van de H.F.C. „Helder", waarin bijzonderheden ver meld staan voor het aanvragen van introduc ties voor de Soirée Dansante op Zaterdag 7 September a.s. in Casino. ONGELUK OP DE BUITENHAVEN. Dinsdagavond te circa 6 uur vond op de Buitenhaven een vrij ernstig ongeluk plaats. Bij het vastleggen van een jacht kwam een 74-jarige man zoodanig met zijn hand tusschen schip en tros bekneld, dat zijn vingers af ge kneld werden. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar het Hospitaal overgebracht. PAARD OP HOL. Dinsdagmiddag te omstreeks 4 uur schrok een zich op de Sportlaan bij hét H.R.C.-ter- réin bevindend paard zoodanig, dat h'et op hoi sloeg. Eert 19-jarigè joügèman, zelcere 'M„ Voorzag ongelukken, ging Kèt per fiets achternaèp traeHtte het dier té grijpen, Nd eenigê pogin gen slaagde'hij hierin. Bij hetteriigbren^ën evénwel kwam hét opgewonden dier wederoih zöó te schrikken voör een auto, dat het andermaal de beénen nam. Het gevolg hiervan was, dat de jongen eenige meters meegesleurd werd en een ver nielde fiets plus diverse ontvellingen te incas- seeren kréég. Het paard kwam later hij het land tot rust. NIEUWE AFZETGEBIEDEN VOOR BRITSCHE HARING. In de N. R. Ct. lezen we: Ook in Groot-Brittanië levert de afzet vail haring natuurlijk groote moeilijkheden op en zoekt men daarom ijverig nieuwe afzetgebie den voor dit product. Volgens The Fihsing News legt men zich te Fraserburgh in den laatsten tijd vooral toe op den uitvoer van haring in den vorm van kippers naar Hon'g- knog, Zuid-Afrika, Zuid-Amerika, Canada, en in gezouten staat naar Palestina. De kippers, welke naar bovengenoemde overzeesche lan den worden gezonden, worden iets sterker gezouten en veel zwaarder gerookt en de kis ten, waarin het vervoer plaats vindt, zijn met ijzeren banden omwikkeld om hen te verster ken. De toeneming van de Joodsche bevolking in Palestina, welke zeer veel houdt van pe kelharing, heeft een voortdurende toeneming van de afzetmogelijkheid in dat gewest ten gevolge. Een visscher uit Fraserburgh heeft dan ook bij wijze van proef versche haring, in ijs verpakt, naar China gestuurd. De Chineezen zijn verzot op dit artikel en er was veel vraag naar. De haring kwam in goeden toestand aan. De vervoerkosten vormen evenwel een bezwaar. Uit dit bericht uit de N.R.Crt. ziet mei), dat men ook in Gr. Brittannië niet stil zit om nieuwe afzetgebieden voor de haring te ver krijgen. En hetgeen de Brit kan, zal ook 'te Hollander kunnen. Wij hebben ontzaglijk uit gebreide koloniën en meer dan tot dusvejr hebben we voor vischafzet, in gezouten eh gerookten staat, ons oog daarheen te richten. Zelfs zou de proef van in ijs verpakte ha ring naar China zijn geslaagd en het komt ons gewenscht voor, dat ook een dergelijke proef door ons land wordt genomen t.o.v. onze koloniën. Weliswaar zijn de kosten van vervoer nog een bezwaar, doch als blijkt, dat het mógelijk is de visch goed over te krijgen, kan de vrachtprijs nader onder de oogen wor den gezien. Wat betreft het zenden van haring in ge zouten staat naar Palestina, waar die bij de Joodsche bevolking daar gewild schijnt te zjjn, kan misschien ook voor de Hollandsche haring Déiangstelling gaan bestaan. Er is aanstonds een jonge categorie Israë lieten, die door hun verblijf in den Wiermger- meerpolder, allicht interesse zullen hebben voor Hollandsche producten.. Feit is, dat allerlei mogelijkheden dienen te worden aangesneden om het vischbedrijf nieuw leven in te blazen. In dit verband treft het ons ook, dat in De Telegraaf voor de visscherij een toenemende belangstelling wordt aan den dag gelégd en het blijkt daaruit herhaaldelijk, dat ook Den Helder als visscherijcentrum wordt erkend, - hoe gaarne men blijkbaar dit van andere zijde schijnt te willen negeeren Evenals wij deden, bepleit men daar ook hét toekomstige vervoer van visch per vlieg tuig. Zeer zeker zullen er nog veel moeilijkheden zijn te overwinnen vóór het zoover is, maar ook ons komt het voor, dat meer aandacht aan deze vervoermogelijkheid dient te worden geschonken. Het gaat er toch om de visch zoo versch mogelijk naar bepaalde centra te brengen en het vliegtuig zal daarvoor in de toekomst het aangewezen vervoermiddel rijn. Zijn misschien de vervoerkosten thans nog hoog, het laat zich aanzien, dat ook deze, door allerlei technische voorzieningen, aanstonds lager zullen worden. Tegenover hoogere vervoerkosten kunnen nu reeds deze twee gunstige factoren gesteld worden n.1. prima verschheid van de visch en minder rjsgebruik. In elk geval zijn we in de kentering van een geheel andere outillage, ook in het visch bedrijf, en we uienen daarmede rekening te houden. Wat Den Helder betreft, kan men daar in de eerste plaats zorgen voor de meest versche visch, die in het bun in levenden staat kan worden aangevoerd in een haven, die altijd uitstekend frisch water bevat, zoodat de viscn daarvan absoluut geen nadeeligen invloed on dervindt. Dat is een natuurlijk voordeel van groote waarde, die waarschijnlijk zal blijken als Am sterdam straks voor een goed deel zijn visch vanuit Den Helder zal gaan betrekken. In die richting zijn veel overleggingen ge houden en waarschijnlijk reeds de volgende maand kan demonstratiéf worden getoond, dat Den Helder nog een behoorlijk visscherij centrum is, dat men zoo maar niet kan uit schakelen. Dat ieder en vooral de vissehers daartoe mogen meewerken om deze plannen te doen slagen! 3 (Slot). i r Nadat wij in ons nummer van 20 Augustus een aanvang hadden gemaakt met de publi catie van een interview betreffende onzen aanstaanden jubilaris, in het opschrift ge noemd, hebben wij dit artikel Dinsdag j.1., 27 Augustus, vérvolgd. Heden plaatsen wij hèt slot ervan en wij zijn daarbij in de gelegen heid den lezer tevens eenige motieven te geven uit composities, in den loop der jaren bij verschillende gelegenheden door den heèr Leewens gemaakt. Wij vertrouwen, dat onze lezers dit zullen waardeeren, en zien met be langstelling den jubileumdag van 2 September tegemoet. Mooie uitvoeringen van de af- deeling „Toonkunst". Toen ik in 1920 of '21 Toonkunst weer terugvond, ben ik de afdeeling tot heden getrouw gebleven. Mooie uitvoeringen, o. a. Bruch's „Lied von der Glocke", reeds ge noemde oratoriums van Haydn en Mendels- sohn, de operette „De klokken van Corne- ville", Handei's „Judas Maceabaus" en Mes sias", het „Requiem" van Verdi en het reeds gereleveerde „Weihnachts-oratorium" van Bach heb ik mogen leiden. Van de solisten, die optraden behoef ik slechts de namen te noemen van Jo Vincent, Annie Woud, Tom Denijs, Louis van Tulder, Ravelli, Ankie Wickevoort Crommelin en vele anderen. Thans worden voorbereidingen getroffen om tot de uitvoering van Bach's „Matthaus Pas sion" te geraken, wat zeker wel een toppraes- tatie van de afdeeling mag genoemd worden en mij, naar ik hoop, een ongekende bevredi ging zal schenken. De hegeleiding in boven genoemde werken werd meermalen door het Marine-orkest van hier en laatstelijk door het Bach-orchest van Amsterdam, verzorgd. Dat een klein ensemble dikwijls tot groote daden in staat blijkt te zijn, getuigt wel het Dubbelmannen-kwartet „Internos", waarover ik een 10-tal jaren den staf heb mogen zwaaien. Het op hun concerten durven enga- geeren van solisten met wereldnaam als Percy Grainger, Marix Loevensohn, het Concertgebouw-sextet, de beide Wellerson's (cello en viool) terwijl voor de bege leiding meermalen een concertvleugel uit Amsterdam moest worden betrokken, en het desondanks hebben van een batig saldo, getuigt wel van de publieke waardeering voor deze uitvoeringen. Ook hier werd met succes aan verschillende concoursen deelgenomen. In de jaren 19141920 was het de Kath. Volkszang-vereeniging, waar ik kon beschik ken over een propagandakoor van 150 kinderen en 60 0. 70 volwassenen. Hoeveel „Leeuwerikliedjes" zijn toen al aan 't publiek geleerd en verschillende cantates voor kinder koor uitgevoerd, terwijl bij het 5-jarig bestaan het mogelijk bleek door de grooteren Haydn's „Jaargetijden" te doen uitvoeren. Voortvloeiend uit meermalen door een Kath. gemengd koor gegeven gelegenheids- Zuivere wollen vlag met wit gelakten stok, orange knop en extra zwaren practischen houder geheel compleet 3.25 Kinder-vlaggen, diverse maten 7J-15 - 25 Onze magazijnen zijn Zaterdag31 Augus tus van 1 tot 5 uur gesloten. uitvoeringen, is in 1934 opgericht „Helders Kath. Gemengd Koor", een ensemble met mooi materiaal, hetwelk na éénjarig bestaan in staat bleek te zijn onlangs in de 2é afdee ling van den Bondswedstrijd te Alkmaar een len prijs te behalen. In 1908 deed ik mijn entrée als zangleeraar hij de onderwijsopleiding, toen nog in het oude normaalschooltje in de Kolensteeg. Dat was een goedé tijd, als men ln aanmerking neemt dat meerdere jaren de volle 100 pro cent bij de staats-examens slaagden. Bij de concentratie der scholen: Den Helder, Hoorn en Alkmaar tot één Rijkskweekschool te Alkmaar, ben ik daarheen mee verhuisd, bovendien geef ik een viertal jaren tevens aan de bijzondere Kweekschool alhier les. Een 6-tal jaren fungeerde ik als zang-exami nator bij de onderwijs-staatsexamens te Amsterdam. De buitengewone abonnements concerten. Vóór dat het organiseeren van buitenge wone abonnementsconcerten zijn beslag kreeg, werden in 1913 en 1914 reeds derge lijke concerten door ons georganiseerd, waar o.m. in het begin van den grooten oorlog de groote Canadeesche violiste Kathleen Parlow belangloos is opgetreden ten behoeve van het plaatselijk steuncomité, waarhij een batig saldo van 322.96 aan den toenmaligen voorzitter, den heer ds. Buiskool, kon worden overhandigd. Wanneer ik naga welke ensemble's en solisten op de hieruit voortvloeiende eigen lijke abonnements-concerten zi|n opgetreden, waarvoor van de leden een contributie van 5 werd gevraagd (3 concerten), dan moet mij van 't hart, dat ik nog altijd niet begrijp dat deze werkelijk buitengewone uitvoerin gen wegens gebrek aan belangstelling moesten worden opgeheven. De meest be roemde strijkkwartetten als: de Budapesters, het Dresdner- en Parijsche strijkkwartet, het Italiaansche- en het Rosekwartet uit Weenen, benevens tal van grootheden op het gebied van zang, piano, viool, cello, waren de optre dende solisten, ook Nederlandsche artisten als Noordewier, Willem en Kees Andriessen, Rosa Spier (harp) traden bij deze gelegen heid op. Dankbaar gedenk ik nog steeds het door persoonlijk initiatief, binnen het bereik der burgerij brengen der Marine-concerten, waar bij ik nog gaarne mijn respect betuig aan wijlen den heer C. de Boer Jr. en het gemeentebestuur van Den Helder voor ver leende subsidie. Koninklijke bezoeken. Een voorrecht was het bij verschillende gelegenheden meermalen voor de Kon. familie hij hun bezoek aan Den Helder, te mogen zingen. Reeds in 1904, toen de jeugdige Ko ningin onder regentschap en in hijzijn harer Koninklijke Moeder hier een bezoek bracht, brachten wij H. H. Majesteiten een zang- hulde. Een mooie stonde was ook de ont hulling van het Marine-Monument op het Havenplein 14 Oct. 1922, waar hij de komst van H. M. en haar Koninklijke Gemaal, op het Stationsplein de Cantate van Hazebroek ILtt, "Uvtk.té, tooi - H«n-. v-Coot CANTATE, gewijd aan de jnagedachtenis van de mannen onzer vloot, die als slachtoffers van hun plicht zijn omgekomen bjj rampen gedurende de mobilisatiejaren. Gezongen bij gelegenheid van de plechtige onthulling van het marine-monument,: woorden Van Selly de Jong, voor gemengd, mannen- en kinderkoor met orkest begeleiding. fyluziek van A. J. Leewens. Eenige motieven uit het openingskoor. OZü hx^-L^-vovv--/U-vv- cte. - daUv.öLV /Uvo Ukvjtk..^ Ju*. ye.Z^.cU UI 9U«. tidL cGLO. üttxek.-- fca/i-u. CANTATE. Uit het Mannenkoor, waarin motieven van het Wilhelmus zijn verwerkt. CANTATE. Kinderkoor en vrouwenkoor, zich oplossend in bovenstaand motief. I "Vvu-- VlAVVW TE DEUM. Voor gemengd koor, solokwartet en orkest, gecomponeerd door A. J. Leewens. Eenige maten van den aanhef (zangpartij). PIUS-CANTATE. Symbolische dichttekst van pastoor Weever, voor gemengd- en kinderkoor, soli met orkestbegeleiding, gecomponeerd door A. J. Leewens. Een tweetal motieven,, die het werk beheerschen. OJ2JC Op afcwdcfc tfijiA. SuX la*. Sjl - e J: VvvVx tan t NATUUR. Gemengd koor a Capella. Verplicht koor hoogste afdeeling gem. koren, 49-jarig bestaan Held. Mannenkoor, Gecomp. door A. J. Leewens, 29 Augustus. Wat is er vermakelijker dan een ingezonden stuk Oplossing: Het van venijn druipende ant woord In ons land hebben de ingezonden-stukken- rubrieken hun faam en hun popularitiet uit sluitend te danken aan de relletjesatmosfeer, die er om heen hangt. Kan iemand het ont kennen, dat hij naar die rubriek grijpt met de gezellige gedachte: ,,'s Kijken of ze me kaar weer lekker uitschelden?" „Geachte Redactie. Gisteren bestelde ik in de X-Lunchroom een kop thee. Deze kostte volgens de tariefkaart 20 cent. Wie schetst mijn verbazing, toen de juffrouw mij een kwartje in rekening bracht, en, op mijn pro test antwoordde, dat de prijzen na 2 uur vrjf cent hooger zijn. Ik aarzel niet, dit oplichting te noemen. Er stond niets van op de kaart. Dit is niet de manier om hier toeristen heen te lokken. Integendeel, op deze wijze drijft men de paar vreemdelingen die we nog heb ben het land uit. Veritas". „Mijnheer de Redacteur. Als directeur van de X-Lunchroom moet ik den heer Veritas doen opmerken, dat in iedere zaak waar muziek is, de prijzen tijdens het concert iets hooger zijn. Menschen die bereisder en wereldwijzer zijn dan de heer Veritas, weten dit ook zonder speciale vermelding. Welke vreemdelingen hier verdreven zouden kunnen worden is m(j niet duidelijk. Indien dezen van het kaliber mochten zijn van den heer Veritas, die voor een stuiver naar de krant holt, dan ware het beter dat wij de grens maar heelemaal sloten. J. G. Dun van Ham, Wat wordt er in deze rubrieken al niet ge keft, gebast, gegromd, gebeten! Alles krijgt zqn beurt: ongemanierde kinderen, slaande meesters, brullende luidsprekers, onzindelijke honden, dierenmishandelaars, automaniakken, pensioenkorters. Hoe merkwaardig verschilt dit wijdloopige geklaag en gevit met de korte, amusante mededeeling, waaivoor een Engelschman de rubriek „Letters to the Editor" gebruikt „Mijnheer de Redacteur. Ik hoorde gister avond de nachtegaal. Is dat niet buitenge woon vroeg voor het seizoen?" Den volgenden dag staan er tien brieven van één zin over hetzelfde onderwerp in. „Mijnheer de Redacteur. Ik heb gisteren 500 eekhoorns gezien. Is dit een record?" In het volgende nummer schrijft iedereen, hoeveel hij er al eens heeft gezien. Als iemand schrijft: „Ik heb mijn man voor het eerst op een Dinsdag ontmoet. Is dit èen coïncidentie?" ontstaat er een gedachtenwisseling, die soms maanden kan duren en iedereen blijft beleefd. Als iemand anders schrijft: „Ik heb vannacht gedroomd, dat ik op mijn hoofd door een gas fabriek liep", zullen 40.000 lezers onmiddellijk hun droomen inzenden. En dan vraagt de krantenlezer zich nog af, hoe de redactie altijd de krant vol krijgt! Dezer dagen trof mij in een Engelsch blad het volgende stukje van een inzender: „Toen ik van de week in mijn leege huis terugkwam, hoorde ik tot mijn verbazing mu ziek. Het bleek dat de radio was blijven aan staan. Mijn kamer was vol vlinders, die op de muziek dansten, en de aanblik daarvan was zóó liefelijk, dat ik dacht u een genoegen te doen door het u mede te deelen." Inderdaad, een aandoenlijk beeld, en als wé werkelijk vaa vlinders hielden, zouden wij over ons heele land op elke tien meter luid sprekers neerzetten, vooral in de bosschen en de weiden, opdat deze lieve schepselen er naar hartelust bij konden dansen. Maar dat zal een andere lezer nog wel voorstellen. en bij het monument zelve de cantate van de dichteres Selly de Jong, muziek van mij zelve, door een groot gemengd- en kinder koor is gezongen. De onthulling op 4 Juni 1.1. van het horstbeeld van den Prins der Neder landen en het Reddingsmonument op het Westplein, waar door een koor van ruim 400 personen met medewerking van het Stedelijk muziekkorps is gezongen, ligt 'nog te versch in het geheugen om daar verder over uit te wijden. Een krachttoer was het, bij de ge boorte van Prinses Juliana de „van 't Kruijs- cantate" in 14 dagen tijds, met een koor van 600 personen en een kinderkoor van 400 jongens en meisjes in te studeeren, waarbij ik door den heer Joh. Asma krachtig werd ge steund. De componist zelf heeft toen de uit voering met succes gedirigeerd. Wat betreft dé door mij gecomponeerde werken mag ik noemen o.a. „de Pius can tate", „de Marinemonument cantate", een „Te Deum", alle met orchestbegeleiding. Een Priester cantate met orgel en verschillende mannenkoren a capella voor kerk en zaal. Met de leerlingen mijner muziekschool hoop ik in het najaar mijn 35e jaarlijksche voor- drachts-oefening (openbare les) te geven. Hoeveel leerlingen in deze 40-jarige periode van het onderwijs aan de muziekschool heb ben geprofiteerd is wel eenigszins af to leiden uit het feit, dat meerdere dagen ruim 10 uur werd les gegeven. Voor diploma Ned. Toonk. Vereeniging te Den Haag, alsmede voor toelatings-examen voor het Conserva torium werden eenige leerlingen met succes opgeleid. Of er na bovenstaande beschouwingen nog te wenschen ia? O zeker! Neem b.v. alleen maar het lesgeven door onbevoegden. Hoe menigeen heeft bij deze voor een prijsje „do kat in de zak" gekocht. Sinds de staatsman Thorbecke het gevleu geld woord: „Kunst is geen regeeringszaak" heeft gesproken, wordt speciaal op gebied van muziek door velen dit domein beschouwd als „bijverdienste"! Gelukkig komt er licht in de duisternis, daar juist dit jaar de muziekexamens, welke voorheen onder protectoraat van de Kon, Ned. Toonkunstenaars Vereeniging en Maat schappij tot bevordering der Toonkunst zijn afgenomen, door den minister van Kunst en Wetenschappen tot staatsexamens zijn ge proclameerd. Het volhardende strijden van genoemde vereenigingen wordt hiermede glansrijk beloond, hun examenprogramma's zijn onveranderd door den staat overgenomen. Wij zijn hiermedo aan het eind van onze beschouwingen. Dat de heei Leewens een be langrijke plaats in ons muzikaal leven in neemt, blijkt hier wel uit. Trouwens, de vor ming van de verschillende comité's, en de geldinzameling, waarvan wij melding maak ten, waarborgen reeds bij voorbaat, dat dit in wijde kringen onzer burgerij erkend en gewaardeerd wordt. En dat wij 2 September a.s. een grootsche huldiging kunnen ver wachten!

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5