BIJVOEGSEL VAN DE HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1935. Julianadorp Callantsoog. Anna Paulowna. QEMEENTERAAD. Wieringerwaard. Wieringen. Texel. Vergadering der Burgerkies- vereeniging inzake de samen= voeging van Callantsoog en Zijpe. Breezand. Een filmkamp op Texel. CONCERT VAN „KUNSTZIN". Der gewoonte getrouw, zal evenals vorige jaren, door de Harmonie „Kunstzin", onder leiding van den heer J. van Glabbeek, een concert in de muziektent gegeven worden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. Gaarne had men dit op Zater dagavond gedaan, doch vele leden hadden hiertegen bezwaren; dit concert werd dus vastgesteld op Vrijdagavond te 8.30 uur. Het programma luidt aldus: 1. Wilhelmus van Nassouwe; 2. Pan Europa, Marche; 3. Sobre las Olas, Valse; 4. Sarie Mareis, Marsch; 5. Sinsérité, Fantasie; 6. Feestmarsch. 7. Sous la Chamille, Fantaisie; 8. Daar komen ze aan, Marsch-Potpourri. Dinsdagavond vond te Groote Keeten een vergadering plaats van de Burgerkiesvereeni- ging ter bespreking van het rapport over de eventueele samenvoeging van Callantsoog en Zijpe. De heer M. Vries spreekt zijn leedwezen uit over de geringe opkomst. Het betreft hier toch een zeer belangrijke zaak. Het bestuur der Kiesvereeniging vond het wenschelijk om een bespreking te houden met de kiezers, om eventueele wenschen te vernemen. Spr. dringt aan op openhartigheid. De heer mr. D. Bree- baart, als gewoon lid aanwezig, zal zoo noo- dig uiteenzetting geven. Bespreking van het rapport. Na voorlezing van de inleiding van het lijvi ge rapport, besluit spreker, dat de begrooting voor de fictieve gemeente voorzichtig is opge zet. Overal is rekening mee gehouden. Het is onjuist, dat Callantsoog bij samenvoeging meer belasting zal moeten opbrengen voor bij dragen aan de kanalisatiewerken in Zijpe. Deze bijdrage is reeds in het rapport ver werkt. Persoonlijk voordeel? De heer Breebaart, welke het woord ver krijgt, merkt op, dat het gemakkelijk geweest zou zijn inplaats van 7000 een voordeel van 20.000 te verkrijgen. Men beweert, dat spre ker slechts persoonlijk voordeel nastreeft. Spr. verklaart, dat dit de houding van een schurk zou zijn. Zeker, er zijn ambtenaren wier sala ris zal worden verhoogd. Maar zou „men" ook zoo zwaar tillen, als het omgekeerde het geval zou zijn? Men spreekt van annexatie. Dit is onwaar. Beide gemeenten worden opgeheven en een nieuwe gesticht. Alle verordeningen zullen vervallen en nieuwe worden vastgesteld. Ieder, die zijn betrekking verliest, wordt door wachtgeld schadeloos gesteld. Aan de hand van het rapport zet mr. Bree baart eenige belangrijke zaken uiteen. Vervanging Gemeente-verloskundige. Velen meenen, dat als het werk der ge meente-vroedvrouw door den gemeentearts wordt waargenomen, de minder gesitueerden het dokterstarief niet zullen kunnen betalen. Het thans geldende tarief zal ook door den gemeentearts worden gevolgd! Schoolartsendienst. Wat de school te Callantsoog betreft, zal bij eventueele samenvoeging der gemeente, deze school bij den schoolartsendienst „District Den Helder" blijven aangesloten. Wijkverpleging. Gezien de vergelijkingen met de gemeenten Anna Paulowna en Wieringerwaard, zal het aantal van 2 wijkverpleegsters voor de gecom bineerde gemeenten voldoende zijn. De wijk verpleegster van N. Zijpe zal Callantsoog er bij kunnen nemen. Brandweer. Uit het rapport blijkt, dat de eventueele nieuwe gemeente slechts één brandspuit zal bezitten, n.1. de motorspuit te Schagerbrug. Verschillende aanwezigen kunnen zich hier mede niet vereenigen. Wat moet er gebeuren, als er op meerdere plaatsen tegelijk brand is? Zal de spuit langs de smalle, onbeharde wegen zooals die te Koegras nog voorkomen, op tijd kunnen zijn? De heer Breebaart antwoordt, dat de brand weer te Callantsoog momenteel onvoldoende is. De brandspuiten zijn niet tegen een feilen brand opgewassen. Er bestaat echter een regeling, dat omliggende gemeenten elkaar zullen helpen tegen kostprijs. Tevens kan bij watergebrek van de brandkranen gebruik worden gemaakt. De badplaats Callantsoog. Callantsoog gaat als badplaats steeds meer vooruit. Juist door deze snelle uitbreiding zal de kleine gemeente Callantsoog een te klein budget blijken te hebben, om de belangen der badplaats behoorlijk te behartigen. Een ge meente van 6400 inwoners zal dit beter kun nen dan één van 1000. Onder het bestuur der nieuwe gemeente zullen zoowel Callantsoog èn Petten èn St. Maartenszee tot grooteren bloei komen. De heer Sleutel is bevreesd, dat door te groote bloei toch later belastingen geheven moeten worden. De heer Breebaart antwoordt, dat hij den vooruitgang op gepaste wijze wil bevorderen. Het college van B. en W. en de Raad moeten met wijs beleid optreden. Dit is echter alles nog toekomstmuziek. Onderwijs. In dit deel van het rapport wordt het wen schelijk geacht, om de leerlingen uit Koegras, welke binnen de 5 km van 't Zand wonen, en thans de school te Julianadorp bezoeken, over te plaatsen naar 't Zand. Hierdoor zou. niet alleen bezuiniging worden verkregen, maar tevens zou de O. L. School te 't Zand weer een driemansschool worden. Betreffende dit punt bestaat bij de vergadering ontevreden heid. De heer Lakemond noemt het een on- houdbaren toestand, als jonge kinderen meer dan 4 km moeten loopen om de school te be zoeken. Spreker merkt op, dat zeker alle ouders in Koegras er zoo over denken. Ook andere aanwezigen spreken in dezen geest! De heer Breebaart antwoordt, dat het rap port niet staat of valt met dezen maatregel. Wanneeer het inderdaad al te bezwaarlijk is, zou spr. er persoonlijk vóór zijn om dit ge deelte uit het rapport te lichten. Koegrasgedeelte bij Den Helder. Eenige aanwezigen blijken nog steeds de hoop te koesteren, dat het Koegrasgedeelte van Callantsoog bij Den Helder zal worden gevoegd. Met deze kwestie valt of staat het rapport. Immers in Koegras heeft een lijst gecirculeerd, waarin aansluiting bij Den Hel der werd verzocht, of anders onvoorwaarde lijke samenvoeging met de gemeente Zijpe. Dit verzoek is voorzien van zeer vele handteeke- ningen aan Gedeputeerde Staten gericht! Dienst Maatschappelijk Hulpbetoon. Een ambtenaar zal worden Belast met de loozenzorg en de Arbeidsbemiddeling. De werk- administratie van het Armbestuur, de Werk verschaffing te Callantsoog, aldus de heer Breebaart, zal niet veranderen. De werkloozen zullen dus niet te werk gesteld worden op de zelfde wijze als de werkloozen te Zgpe. Schagerbrug het middelpunt der nieuwe gemeente. De heer Lakemond meent, dat dit niet goed is.-Hij vindt het erg bezwaarlijk voor elke kleinigheid steeds een reis naar Schagerbrug te moeten maken. De heer Breebaart merkt op, dat als men van Kogeras naar Callantsoog moet dat toch ook een heel eind is. Schager brug is wel degelijk het centrum. Aan de be zwaren zal echter worden tegemoet gekomen, doordat er: le. Een bode te Callantsoog gevestigd wordt. 2e. De gemeente-ontvanger zal er zitdagen houden. 3e. Er zal een Agentschap der Arbeidsbe middeling zijn. Na de behandeling van het rapport vraagt de heer Slot, of alles wat in het rapport staat, waar is. De heer Breebaart antwoordt, dat met dit rapport zijn goede naam op het spel staat. Alle cijfers over voordeelen zijn aan den lagen kant geraamd De heer Kuiper vraagt of alles zoo zal uitkomen als het rap port het aangeeft. De heer Breebaart antwoordt, dat afgezien van maatregelen van hooger hand, welke dan voor beide gemeenten afzonderlijk zouden gelden, dit rapport een juist beeld van de werkelijkheid zal blijken te zijn. Onde^' 'inlezegging, sloot de heer M. Vries omstreeks middernacht de vergadering. VOORDRACHT. Naar we vernemen is de heer A. van Meer- ten, Hoofd der O. L. School te Callantsoog, geplaatst als no. 1 op d«* voordracht van leeraar Engelsche Handelscorrespondentie aan de Handelsavondschool te Den Helder. BLOEMENBOLLENVEILING. Uitslag van de gehouden bloembollenveiling op Dinsdag 27 Augustus door de N.V. Bloem- bollenveiling „Breezand" i.o. te Breezand. Elt. Inglesc. Yellow z 12 op 1.20 z 11 1 Dwt. Will. Copland z 12 op 1-20 Pr. Elisabeth z 12 op 1.20 z 11—12 1 Brt. Parg. Fantasie z 12 op 4.25 H. I. Wedgewood z 9—10 0.60 Imperator z 8 op 0.22 z 7—8 0.08 z 6—7 0.04 Yellow Queen z 6—7 0.10 Hyacinthen. E. R. Gertrude 16—17 3.50 E. W. L'Innonencce 18—19 5.— 16—17 3.50 Narcissen. D. N. Von Sion I p. kg. 0.13 E. N. Sir Watkin I 1 Spring Glory I 1- HET A.S. KONINGINNEFEEST. Het programma van feestviering ter ge legenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin is door de Oranjevereeniging op ongeveer dezelfde wijze samengesteld als vorige jaren. Des morgens brengen de kinderen een aubade brj den Burgemeester, maken in Breezand een rondgang met muziek en kun nen daarna aardige prijzen winnen bij de kin derspelen. Des middags worden eerst volksspelen ge houden en daarna, op het A.D.O.-terrein, de reeds door ons aangekondigden voetbalwed strijd. Een concert in de muziektent en tenslotte een groot vuurwerk vullen het programma van den avond. De gymnastiekvereeniging D.O.K.E.V. zal op den Zondagmiddag, na Koninginnedag, een demonstratie geven achter de zaal van den heer Borst. Tot opvolgster van mej. A. Pranger, als leidster van de bewaarschool, is benoemd mej. J. Hoveling van Den Helder. VERGADERING MIDDEN ST ANDS- VEREENIGING. Op de, bij den heer Slikker gehouden ver gadering van de Middenstandsvereeniging, werden na opening door den heer C. Kaan en goedkeuring der notulen eenige ingekomen stukken behandeld. Bij de behandeling van het schrijven van het Comité van Actie voor het Middenstands- bedrijf, werd betreurd, dat niet alle leden de bespreking van dit belangrijke punt der agenda meemaakten. De twintig aanwezige middenstanders namen met algemeene stem men het bestuursvoorstel, dat op dit schrij ven betrekking had, aan en besloten de niet aanwezige leden nog tot Vrijdag gelegenheid te geven zich daarvoor bij den secretaris aan te melden. Ook het bestuursvoorstel om f 2.50 bij te dragen voor een gedenkteeken op het graf van den heer Ingenool, oud-directeur van het Bureau van den Middenstandsbond, werd aangenomen. De heer Ingenool heeft in ver schillende functies een groot deel van zijn leven gewijd aan de belangen van den mid denstand. Een aanwezig oud-lid der afdee- ling schonk voor dit doel eveneeens een bijdrage. In verband met de aankoopen door middel van het werktuigenbureau van de H.H.v.L. zal een schrijven gericht worden aan het hoofdbestuur en een ingekomen stuk inzake dienstregeling der spoorwegen gaf aanleiding te verzoeken alle goedkoope treinen ook in Anna Paulowna te doen stoppen voor het opnemen van reizigers. De afrekening van de middenstands-cou rant gaf een batig saldo van f 11.19, dat de vergadering pondpondsgewijze met de R.K. Middenstandsver. „De Hanze" wenschte te verdeelen. Tenslotte werd nog met algemeene stem men het bestuursvoorstel aangenomen om Mr. Dr. J. A. E. Buiskool te verzoeken een lezing te willen houden voor de afdeeling en daarvoor verschillende organisaties uit de gemeente en middenstandsvereenigingen uit de omgeving uit te noodigen, waarna slui ting volgde. FLORALIA-MIDDEN STANDSTENTOON STELLING EN GONDELVAART. Op.de Floralia-tentoonstelling, die op 7 en 8 September bij den heer Slikker gehouden wordt, zullen waarschijnlijk heel wat planten en bloemen ingezonden worden. Er zijn veel planten ter opkweeking uitgereikt, vooral in Breezand. Het plan is niet alleen de jeugdige inzenders en inzendsters des Zaterdags vrijen toegang te verleenen, maar ook de twee hoogste klassen van iedere school tot een gratis bezoek uit te noodigen. De 14 stands van middenstanders inge zetenen en van den heer Geel uit Schagen zullen zeker, evenals de bloemen en planten, veel belangstelling trekken, temeer daar er ook weer een gratis koffie- en theeschenkerij bij zal zijn en muziek de gezelligheid zal verhoogen. Als bijzondere attractie wordt nog des Zondagsavonds (8 September) in de Molen vaart een gondelvaart gehouden van ver sierde en verlichte kano's, waarvoor de op gave bij den heer B. Zon openstaat en een drietal prijzen, beschikbaar zijn gesteld. Op de Dinsdagavond gehouden gemeente^ raadsvergadering werden de volgende mede- deelingen gedaan: Het besluit van den Raad om de verorde ning op het beheer van het gemeentelijk grondbedrijf van kracht te verklaren tot 1 Juli 1936 is door Ged. Staten goedgekeurd, zoo ook de op 29 Juni vastgestelde wijzigin gen in de begrooting 1934 en de begrooting van het grondbedrijf van dat jaar. De verordening tot wijziging van de veror dening, die het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein regelt, is bij Kon. besluit goedgekeurd. De ingekomen verslagen over 1934 van het P.E.N. en den Keuringsdienst voor waren zullen circuleeren. Door het bestuur van de R.-K. school te Breezand zal een aanvrage worden ingediend om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor aanbouw van een nieuw lokaal aan de bestaande school en tot uitbreiding van de installatie voor de centrale verwar ming. De Voorz. merkt hierbij op, dat het aantal leerlingen aan deze school steeds toeneemt en uit een lijst, waarop de kinderen voorkomen, die in dé eerstkomende jaren de school zullen gaan bezoeken, blijkt, dat er eigenlijk wel twee lokalen bij mochten komen. Vóór de Raad echter medewerking kan verleenen, moeten de plannen de goedkeuring van den Minister hebben. Aan den heer N. Zwarthoed wordt daarop wegens vertrek eervol ontslag verleend als lid van de Commissie tot wering van schoolver zuim en als lid van de Plaatselijke Com missie van toezicht op het 1. o. Nadat enkele verzoeken om ontheffing van aanslag in de hondenbelasting waren behan deld, de voorloopig vastgestelde rekening over 1933 was gewijzigd en de rekening over 1934 voorloopig vastgesteld was, kwam de rond vraag. De in den nieuwen Raad niet weerkeerende heeren Jonker, Van den Berg, Komen, Smit en Koorn bedankten B. en W. en hun mede leden voor de prettige samenwerking en uitten hun waardeering voor het werk der ambtenaren. De heer Van den Berg richtte zich daarbij nog in het bijzonder tot den heer Lubbert, hem dankend voor de manier, waar op deze ook de belangen der katholieken heeft behartigd. Allen, ook de heer Smit, die zeide, dat vóór z'n raadslid-zijn de Voorzitter en hij zich niet altijd goed verstonden, waardeerden des voorzitters leiding en zijn werk voor de gemeente. De Voorz. richtte zich tot ieder der schei- lang zijn in den Raad zitting hadden en wat dende raadsleden persoonlijk, memoreerde hoe door hen, ook buiten den Raad om, voor de gemeenschap is gedaan. Spr. zag de leden, die reeds zoo lang zitting hadden, of om speciale bekwaamheden in deze moeilijke tijden nog veel voor de gemeente hadden kunnen doen, ongaarne gaan en noemde in het bijzonder het niet weer-keeren van den heer Komen een verlies voor de gemeente. De heer Kuiken verzocht nog bij de rond vraag "bij de Spoorwegmaatschappij aan te dringen op electrische verlichting van de halte te Breezand. De Voorz. beloofde het te doen, maar verwachtte er niet veel resultaat van. Sluiting volgde. De heer C. Schenk Azn. is bij Kon. Besluit met ingang van 1 October benoemd tot Heemraad van den polder Wieringerwaard. DEMONSTRATIE MET POLITIEHONDEN. Uitgaande van de Politiehonden-dressuur- club „Zijpe er Omstreken", zal op Zondag 1 September, aanvang 2.30 uur, op het Sport terrein alhier een demonstratie met politie honden worden gegeven. De oefeningen zullen door een deskundig persoon per luidspreker geëxpliceerd worden. Het bestuur heeft verschillende autoriteiten uit omliggende gemeenten uitgenoodigd. Voor hondenliefhebbers uit Den Helder bestaat gelegenheid zich met den dienst der firma Naastepad naar Wieringerwaard te begeven; vertrek 12 uur 40 uit Den Helder en uit Wie ringerwaard 5 uur 21. RAAD WIERINGERWAARD. Agenda van Vrijdagavond: 1. Ingekomen stukken o.a.: a. Verslag Keuringsdienst voor waren 1934. b. Verslag vergadering Vleeschkeurings- dienst en begrooting 1936 voor dezen dienst. 2. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening op de heffing van be smettelijke ziektegelden. 3. Voorstel van B. en W. tot plaatsing der gemeente in de 7e klasse der personeele belasting. 4. Voorstel van B. en W. tot opnieuw vast stelling van een verordening tot heffing van 75 opcenten op de gemeentefondsbe lasting. 5. Goedkeuring rekening Burgerlijk Arm bestuur over 1934. 6. Goedkeuring Balans <ten Winst- en Ver liesrekening Volkshuisvesting 1934. 7. Voorloopige vaststelling gemeentereke ning over 1934. 8. Vaststelling af- en overschrijving begroo ting 1935. 9. Aanbieding begrooting van het Burger lijk Armbestuur voor 1936. 10. Aanbieding gemeentebegrooting voor 1935. DOOPSGEZINDE GEMEENTE WIERINGEN. Vrijdag 30 Augustus 8 uur Jongerenkring. Zondag 1 September 10.30 ds. S. Gosses, ber. predt te Medemblik-Twisk. Dinsdag 3 September 8 uur Zusterkring. Hip polytus hoef De verkoop van bloempjes, gehouden op Zondag 25 Augustus j.1. ten bate van de T.B.C.-bestrijding door „Herwonnen Levens kracht" heeft opgebracht 70.55. Een woord van dank aan allen, die hebben meegwerkt tot een zoo groot succes, is zeker wel op zijn plaats. Den Oever. ONGEVAL OF WANHOOPSDAAD? Door de Rijksveldwacht te Den Oever en Oosterland is aan de Waddenzeezijde van den afsluitdijk, 3 km beoosten Den Oever, een volledige uitrusting kleedingstukken aange troffen, zonder dat een spoor van den eige naar is ontdekt. Tot op heden heeft de man zich nog niet aangemeld, zoodat moet worden aangenomen, dat hij is verdronken. Aangezien ter plaatse in verband met aanwezigheid van kraagstukken en stortsteen nimmer wordt gebaad, ligt het vermoeden voor de hand, dat de man zich van het leven heeft beroofd. Aangetroffen werden een blauw vischgraat colbertcostume, een zwart gelakt Fongers heerenrijwiel, grijze deukhoed, 1 wit en 1 ge ruit overhemd, 1 jaeger stel ondergoed, grijs gestreepte fantasiesokken, zwarte lage schoe nen, grijze pull-over. Op de kleedingstukken werden voorts aangetroffen 1 nikkel horloge met ketting, 2 portemonnaies, waarvan 1 ledig, de andere 1 vierkant stuivertje bevat tende, 1 gouden ring zonder initialen, 1 ledigê portefeuille, 1 compleet stel scheerbenoodigd- heden, terwijl op de fiets een bel was aan gebracht met den naam S. Homminga Rood huis (gr.). Zij, die inlichtingen kunnen verstrekken, worden verzocht, zich bij de Rijkspolitie te Wieringen te melden. POLITIE. Vermist: een jong schaap met langen staart, zonder merkteekenen. Inlichtingen bij den Gemeentebode. OPENBARE VERKOOP. Ten overstaan van notaris Obreen had j.1. Dinsdagavond in 't café van den heer Veerdig ten verzoeke van de heeren Jb. en S. Doves de openbare vrijwillige verkoop plaats van een woonhuis met erf gelegen aan de Klieft- straat te Hippolytushoef, groot 1.88 aren Koopster werd Mej. Cornelia Pietje Dekker alhier voor 2040. EEN LEZING. Voor de V.V.S.U. (Ver. van Vrienden van Sovjet Unie) zal a.s» Zaterdagavond in 't café van den heer Scheltus te Hippolytushoef spre ken Mej. A. Schouten uit Haarlem en de heer J. Groenewoud uit Andijk en wel over hun reisindrukken in Sowjet Rusland- De verga dering is openbaar. Den Burg. De minister van oeconomische zaken heeft aan D. Vlas Wzn., te Oudeschild (Texel), op zijn verzoek ontslag verleend als lid der commissie voor, de visscherij op en den handel in consumptie-garnalen van de Nederlandsche Visscherijcentrale. (St.ct.) CONCERT IN HET PARK OP 31 AUGUSTUS. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin geeft „Texelsch Fanfare corps Zaterdag a.s. een Concert in het Park te Den Burg. ZAKENNIEUWS. De heer A. v. d. Slikke is voornemens zijn kruidenierszaak, gelegen op den hoek Wever straatParkstraat, geheel te verbouwen. De Waal. KAMPEERSCHUUR VAN DEN HEER ROEPER DOOR DEN BLIKSEM BESCHADIGD. Woensdagmorgen omstreeks 6 uur is de bliksem geslagen in een schuur van den heer P. Roeper, de z.g. Boogaard te De Waal, waarin 't vorig jaar door jongens en meisjes, op initiatief van de „Heldersche Courant", op zulk een gezellige wijze is gekampeerd. Brand ontstond niet, doch de kap van 't gebouw werd ernstig beschadigd. De heer C. Kuiper, die bij de schuur zat te melken, ondervond de kracht van den lucht druk, doch bleef ongedeerd. Oosterend. HULPPREDIKER BIJ DE GER. KERK. In de ledenvergadering van de Ger. Kerk te Oosterend is besloten om over te gaan tot het aanstellen van een Hulpprediker, opdat diensten te Den Burg ook 's morgens en 's avonds kunnen plaats hébben. Deze hulp prediker zal afwisselend de diensten te Oosterend en Den Burg leiden. Als zoodanig is thans benoemd de heer L. Berger, candidaat te Rijswijk. ONGEVAL MET EEN DORSCHMACHINE. De heer P. v. d. Slikke, werkzaam bij de dorschmachine van den heer P. Bakker, in bedrijf bij den heer P. Koopman, P. H. Pol der, is Dinsdagmiddag gegrepen door een riem van de pers. Hij bekwam daarbij zulke ernstige verwondingen, dat hij zich onder dokters behandeling moest stellen. BLIKSEMINSLAG OP DE HOFSTEDE „JACHTLUST" IN E IERLAND. Tijdens een zware onweersbui, die gister morgen omstreeks half elf over Polder „Eierland" streek, sloeg de bliksem in de geheel met graan gevulde schuur van hof stede „Jachtlust", eigendom van Baron Van Tuyl van Serooskerke, bewoond door den heer Joh. van Maldegem. In minder dan geen tijd stond het groote gebouw geheel in brand. Door de groote hitte kon niets worden gered. Rondom de schuur stond de geheele oogst van de boerderij gereed voor het dorschen. Niet minder dan zeven groote graanklampen waren daar neergezet. Een zestal hiervan stond weldra' te branden. Toen de motor spuiten van Den Burg en Oosterend ter plaatse arriveerden, was alles één groote vuurzee. Ook het woonhuis, dat zich op eeni- gen afstand bevindt, liep zooveel gevaar, dat men er de houten gooten reeds af moest trek ken, daar deze zeer geschroeid waren, en men bevreesd was, dat ze vlam zouden vat ten; ook onder het dak begon het reeds te branden. Door krachtig ingrijpen wist men het woonhuis toch te sparen, hoewel het groote waterschade beliep. Ook één zaad- klamp kon men behouden. Zoowel het gebouw als de graanoogst waren verzekerd. Nader deelt men ons nog mede, dat op het moment, dat de bliksem in de schuur sloeg, twee kampeerders daarin voor den regen schuPden. Geen van beiden bekwam eenig letsel. Sedert Dinsdag zijn op Texel de buitenop. nemeningen voor de nieuwe Nederlandsche natuur- en speelfilm „Jonge Harten", welke onder regie en naar het scenario van de hee ren Ch. A. Huguenot van der Linden en H. M. Josephson aldaar wordt opgenomen, in vollen gang. Dank zij de medewerking van het betrokken departement en staatsbosch- beheer kan men werken in een der prachtige natuurreservaten van het eiland. Op een der mooiste punten, bij hoog water geheel van de bewoonde wereld geïsoleerd, is een groot kampement ingericht, waar de medespelenden zijn gehuisvest en in werkelijkheid genieten van het kampleven, dat zij in het ten behoeve van de opnemingen in de onmiddellijke nabij heid gelegen „filmkamp", uitbeelden. De muziek voor „Jonge Harten" wordt ge componeerd door den te Parijs woonachtigen Nederlandschen componist Leo Smit; het door de vrouwelijke hoofdrol te zingen wiegelied is gecomponeerd door den scenarioschrijver en regisseur Josephson. Het mooie weer van de vorige week heeft de opnemingen zeer begunstigd, zoodat reeds een groot aantal scènes gedraaid kon worden. Inmiddels is ook de vrouwelijke hoofdrolver tolkster, Lissy Dernburg in het kamp aange komen, waardoor thans aan de belangrijkere scènes kan worden begonnen. Het blijkt, dat het prachtige Texelsche landschap een uitstekenden achtergrond voor de handeling vormt,terwijl de geïsoleerde lig ging van het kamp rustig werken zonder overlast mogelijk maakt. Dezer dagen zullen diverse scènes worden gedraaid bij en op de robbenplaten, waarvoor reeds verschillende autoriteiten hun medewerking toezegden. Aan het eind van deze week hoopt men zoo ver te zijn, dat de vertolkers der minder belang rijke rollen naar huis kunnen vertrekken, waarna dan de overige spelers nog enkele weken op het eiland zullen moeten verblijven. Van de zijde der Texelsche bevolking wordt zeer veel medewerking en belangstelling on dervonden. Men hoopt er algemeen, dat „Jonge Harten" tevens een mooie propaganda voor het Texelsch natuurschoon zal worden.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9