Radio-programma of f 3S>' in contanten worden gewonnen! BINNENLAND Maar bovendien eens per CAA maand een extra prijs van J Ovw LUCHTVAART GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG SEPTEMBER 19; ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR! De dood van Koningin Astrid. Koninginnedag in ver- schiilende plaatsen van ons land. De Koningin in Schotland. De begrafenis van Koningin Astrid. Hofrouw gedurende twee weken. IK wil óók een FONGERS winnen Dagelijks: een rijwiel! Extra prijs: eens per maand, van f500. Rouwdienst in de Residentie. Wethoudersverkiezing te Amsterdam. Het conflict te Tilburg. Het afscheid van Minister Deckers van Defensie. Buitenlandsche vliegers bij de K.L.M. Veiligheid van het luchtverkeer. Binnenland. Een zak met nieuwe rijksdaalders. ;^Hr 'TTX Hier pijn en daar pijnl Aspirin is de pijnstiller bij uit nemendheid. 1 a 2 Aspirin-fableften verjagen Uw pijnen. Verwonderd zult U mompelen: Uilsluitend verkriigbaar in de oranje-bandbuisjes v. 20 labl. 70 cis. en oranjezakjes v. 2 labl. a 10 ets. ZUID-AFRIKAAN SCHE BOOTWERKERS WEIGEREN ITALIAANSCTIE SCHEPEN TE EADEN. De havenarbeiders te Kaapstad weigeren het Italiaansche stoomschip Sabbia te laden, dat een lading bevroren vleesch, bestemd voor de troepen in Oost-Afrika, in zou nemen. De arbeiders weigeren, omdat zij niet wil len medewerken aan een oorlog. De beslissing hiertoe is genomen jp een vergadering van den bond van havenarbeiders. Ook te Durban nebben zwarte bootwerkers geweigerd bevroren vleesch te laden in een Italiaansch scnip. Anaere bootwerkers hebben toen dat werk verricht. Het vakverbond heeft besloten een beroep te doen op het gewe'en van Zuid-Afrika om de houding van de bootwerkers te Kaapstad te verdedigen. Hierva" is mededeelh.g gedaan aan minis.er-president Hertzog Aan de ande re havens is een verzoek tot medewerking gedaan. Hoe de Belgische Koningskinderen op de hoogte werden gesteld. Een aangrijpende scène speelde zich op het kasteel Stuyvenberg af, toen de twee oudste kinderen van Koningin Astrid op de hoogte werden gesteld van het verscheiden van hun moeder. De Koning, die eerst van plan was het zjjn kinderen zelf mede te deelen, was tenslotte toch niet in staat zich van deze vreeselijke taak te kwijten en droeg daarom een van de hofdames van Koningin Astrid, de gravin Roy de Blicquy, die de Koningskin deren heel goed kent, en die zelf moeder van drie kleine kinderen is, op, de schokkende mededeeling te doen. Prinses Joséphine kreeg les, en prins Bou- dewijn was aan het fietsen, toen zij binnen geroepen werden. De hofdame vertelde de kinderen, dat hun moeder vertrokken was op een lange reis, van waar zij nooit meer terug zou keeren. Prinses Joséphine begreep dadeljjk, dat er een ongeluk gebeurd moest zijn en barstte in tranen uit. Prins Boudewijn, die nu ook kon raden dat er iets droevigs was gebeurd, begon ook bitter te weenen. Be komst der familieleden. Prinses Stephanie en prinses' Clementine, dochters van koning Leopold II zijn te Brus sel aangekomen, om de begrafenis van Ko ningin Astrid bjj te wonen. Verder is aangekomen de zoon van prinses Clementine Prins Napoleon. Gistermorgen zijn verder aangekomen prins Karei van Zwe den en prinses Ingeborg, de ouders van Ko- nigin Astrid en hun zoon prins Karei. Ook zijn geariveeri prins Olaf van Noor wegen, en prinses Martha. Zij werd er op het station ontvangen door de prinsen Axel van Denemarken en Bertil van Zweden. De vorstelijke personen begaven zich ter stond naar het paleis en knielden neder bij het stoffelijk overschot van de vorstin. Koning Eeopold's toestand be vredigend. Reuter meldt uit Brussel: Afgezien van den zenuwschok, welke Ko ning Leopold begrijpelijkerwijs heeft gekre gen, laat zijn gezondheidstoestand niets te wenschen. Hij heeft zijn zesde rib gebroken, doch de breuk is pijnloos, en geneest, evenals de won den aan gelaat en hand, op normale wijze. Nederlandseh-Indië betuigt deel neming. De gouverneur-generaal zond den Koning van België een telegram van deelneming in de volgende bewoordingen: „Diep ontroerd door het plotseling ver scheiden van H. M. Koningin Astrid, betuig ik uwe Majesteit, mede namens de ingeze tenen van Ned.-Indië, eerbiedig mijn oprechte en hartelijke deelneming. „Uwe Majesteit houde zich overtuigd van ons medeleven met Uw Huis en Volk bij den rouw over Haar aan wie ook wij met diepen eerbied en groote sympathie terugdenken. De Jonge, Gouverneur-generaal." Op 4 September zal in de kathedraal te Batavia een plechtige uitvaartdienst met een gezongen mis van Requiem worden opgedra gen voor de zielerust van Koning Astrid. Te Amsterdam. De vlaggen in de stad waren er, en de rood-wit-en-blauwe wimpel van de beugels der tram, maar ze hingen druipend neer in de regenvlagen, die elkaar met korte tussehen- poozen opvolgden en bijna een onafgebroken stortregen werden. Van feestelijkheden was er dan ook al heel weinig in Amsterdam te bespeuren. De kin deroptochten hadden wel plaats, maar met stille trom, de draaiorgels wegschuilend onder de druipende zeilen, zetten de tamelijk ver laten straten als plichtmatig in de muziek, maar vonden weinig belangstelling, het was in één woord een Koninginnedag-viering In mineur. De heer J. Vincent bespeelde het Paleis carillon en op vele pleinen in de stad en in het Vondelpark gaven fanfarecorpsen con certen. Wat de kinderfeesten betreft, de Amster- damsche Oranje-jeugdbond, die de leiding hierbij als gewoonlijk in handen had, heeft al het mogelijke gedaan om de jeugd ditmaal tengevolge van de slechte weersomstandig heden niet teleur te stellen. Tegen twaalf uur begonnen de optochten, gelukkig terwijl het even droog was, naar de verschillende feest terreinen in de buitenwijken der stad, waar f WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1935. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. 8.00 Orgelspel J. Jong. 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. i. d. Continubedr.De Zonne kloppers o.l.v. C. Steyn en Mr. J. S. J. Brou wer (lezing). 11.00 RVU. Kniples Mevr. L. de Vries-Hani- burger. 11.30 Vervolg van 10.15: De Flierefluiters o.l. v. E. Walis. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. I.151.45 E. Walis en zjjn orkest. 2.00 Voor de vrouwen. 2.15 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 E. Walis en zijn orkest 6.30 RVU Dr. G. Stuiveling: De tijd van '80. 7.00 H. W. Sandberg: De politieke toestand in Frankrijk. 7.20 Orgelspel J. Jong m.m.v. J. Vogel (plano) 8.00 Herh. S.O.S.-Berichtqi. 8.03 Berichten en VARA-Varia. 8.15 Gramofoonplaten. 8.30 A. de Vries: Voor klaar...?? 8.45 VARA-, rkest o.l.v. H. de Groot m.m.v. T de Lorme (alt-mezzo). 9.15 „De beesten zijn los", spel van F. van Duin. VARA-tooneel o.l.v. W. v. Capellen. 10.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. II.00 Gramofc oplaten en Pianosoli I Rossican. Hilversum, 301 M. NCRV -uitzending. 8.00 Schriftlezing én meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. A. Schep. 11.00—12.00 Ensemble van der Horst. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Vervolg concert. 1.30 Gramofoonplaten. 2.00 Orgelspel R. Parker. 3.00 Chr. lectuur. 3-303.45 Gramofoonplaten. 4.00 Viool-recital R. ie Rütte. A. d. vleugel: H. Endt. 5.00 Kinderuur. 6.00 Orkestmuziek (gr.pl). 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Per ibureau. 7.15 Reportage. 7.25 Causerie namens de Neder). Vereen, van Joden-Christenen: les Kuiper van Biltho- ven. 7 30 Landbouwhalfuur. 8 00 Berichten. 8 05 Almelo's Chr. Mannenkoor o.l.v. A. E. P. Sommer, Chr. Zangver. „Soli Deo Gloria" o.l.v. J. A. Ketel, Chr. Muizekvereen. „Ar- monia" o.l.v. K. de Rook. (Om 9 00 Cau serie Dr. J. Smit en om 10.00 Berichten). 10.3011.30 Gramofoonmuziek. DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1935. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Ensemble Lismonde en declamatie A. v. d. Horst. 12.30 Gramofoonplaten. 1.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. I.45 Zang door Betsy Kinsberteen. A. d. vleu gel E. Veen. 2.00 Cantabile-orkest o.l.v. E. Beeckman. 2.45 Vervolg zang en piano. 3.003.45 Vervolg orkestconcert. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonplaten. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Ensemble Jetty Cantor. 6.30 Sportpratftje H. Hollander. 7.00 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. 8.00 Berichten. 8.05 Mededeelingtn. 8.10 „In één adem" gevar. programma m.m.v. Kovacs Lajos' orkest, Pierre Palla (piano), de Cavelli's (accordion), en Louis Noiret (piano). 9.20 Ik ben van de week in/bij... geweest, door G. Czopp. 9.30 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte, m.m.v. M. Orobio de Castro (cello). 10.30 Gramofoonplaten. li.00 Berichten. 111012.00 John v. Brück's orkest uit „Pa- lermo", Scheveningen. Hilversum, 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10 00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. J. L. de Vries. 10.45 Gramofoonplaten. II.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en orkestconcert. 2.00 Handwerkles. 3.003.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing Ds. C. Brunt, m.m.v. bariton en orgel. C.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelconcert S. P. Visser en gramof.pl. 7.00 Ned. Chr Persbureau. 7.1F Repo-fage. 7.30 Journ. weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Berichten. 8 05 Arnhemsche Orkestvereen. o.l.v. J. Spaanderman, m.m.v. M. Engelenburg (piano). 9.00 Causerie Dr. C. J. Honig. 9.30 Studentenliederen (Gr.pl.). 10.00 Berichten. 10.05 Vervolg concert. 10.4512 00 Gramofoonmuziek. de kinderen nu niet met spelen in de open lucht, maar in de verschillende clublokalen prettig beziggehouden zijn. s In den loop van den morgen en middag hebben harmoniecorpsen, acht ln getal, muzi kale marschen door de binnenstad en de buitenwijken gemaakt, en zoo aan dezen ver regenden Koninginnedag nog wat vroolijkhcid bijgezet. Te Rotterdam. Het weer was verre van fraai, de we er- verwachting voorspelde niet veel goeds en des nachts heeft het aan één stuk door gestortregend, terwijl er een stijve zuidwester stond, welke af en toe allures van een echten najaarsstorm aannam. Het slechte weer ten spijt, had de stad toch een feestelijk aanzien. Trams en bussen droegen den gebruikeljjken vlaggentooi. Het feest is begonnen met een Vaandelschouw op do binnenplaats van het stadhuis. De gebruikelijke koraalmuzlek is dit jaar in verband met de restauratie van dejn St. Laurenstoren op het dak van het Witte Huis ten gehoore gebracht. Onmiddellijk sloot hierop aan de Beiaard- bespeling op den stadhuistoren. In de Burgerzaal werd daarna het fee?t op officieele wijze ingezet. De voorzitter, mr. A. van der Hoeven, heeft een rede gehouden. Hierna was hét woord aan den burgemeester, mr. P. Droog- leever Fortuyn. Tjjdens de nu volgende aubade begon het te gieten, de oranjgetrouwen lieten zich ech ter niet afschrikken. In verband met de omstandigheid dat dit jaar de Koninginnedag op Zaterdag viel, zijn in de synagoges bijzonder diensten gehouden. In de Groote Kerk is een bid- en dankstond gehouden. Het is niet vaak gebeurd, dat op Konin ginnedag een bodem van de Nederlandsche vloot in de Rotterdamsche haven lag. De ge bruikelijke minuutschoten, welke des morgens ter eere van het nationale feest worden ge lost zijn dan ook hier haast onbekende klan ken. Klokke negen uur dreunde vandaag het geschut van het hier op de boeien gemeerd liggende pantserdekschip Hr. Ms. Hertog Hendrik. Een vrij groot aantal straten had deelgeno men aan den gebruikelijken wedstrijd in straatversieren. In Den Haag. Ook voor de Residentie is de Koninginne dag wél slecht begonnen, met regen en een donkere lucht, die met méér regen dreigdje. De stad had, zoo nat als zij was, onder de regenbuien dan ook weinig aantrekkelijks. Een oogenblik scheen er hoop op opklaring te zijn. De regen hield tenminste op, maar de lucht bleef even dreigend en de animo om de straat op te gaan nam dan ook blijkbaar maar weinig toe, het bleef stil in de stad. Des middags had een bloemencorso plaats. Te Apeldoorn. Ter eere van den verjaardag van de Konin gin wapperde van de openbare gebouwen en tal van particuliere huizen de nationale drie kleur. Van de gelegenheid tot het teekenen van de felicitatie-registers ten paleize 't Loo werd druk gebruik gemaakt. Het gemeente bestuur zond H. M. schriftelijk zijn geluk- wensch. Het bestuur van de Oranjevereeni- ging Apeldoorn Het Centrum bood de Konin gin en Prinses Juliana ook schriftelijk zijn gelukwensch aan, vergezeld van twee pro gramma's ln luxe uitvoering van de feesten die het voor dezen Koninginnedag had samen gesteld. De Oranjevereeniging ApeldoornHet Cen trum had op het gemeentelijk landgoed Marialust een feestterrein ingericht; voorts had zij volksspelen uitgeschreven. Des middags had een nationaal concours- hippique plaats, waarvoor veel belangstelling werd getoond. H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses hebben een tocht gemaakt door Trossack's Land, dat zoo bekend is geworden door de „Lady of the Lake" van Walter Scott. Haar verjaardag heeft H. M. rustig te Fillans doorgebracht. Een feestje, waarop leden van den Schotsehen adel tegenwoordig zouden zijn, is niet doorgegaan. Hoewel het bezoek van H. M. aan Balmoral is afgelast wegens het tragische verscheiden van koningin Astrid, neemt men aan, dat H. M. koning George en de koningin volgende week op Balmoral Castle zal bezoeken. Verleden week is aan H. M. een aardige verrassing bereid. Het lied St. Fillans' welkom aan Koningin Wilhelmina dat John Clark van het doedelzakkenkorps te Comrie heeft gecomponeerd, is voor H. M. uitgevoerd, wat Haar zichtbaar genoegen verschafte. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de Koningin minstens tot 6 September in Schot land zal blijven. Reuter meldt nog uit Londen: In den middag heeft Koningin Wilhelmina, vergezeld van de Prinses, baronesse van Heekeren. baronnesse van Heemstra en jbr. de Jonge van Ellemeet, haar adjudant, een tocht ondernomen naar de 900 voet hoogen top van de kaap van Grieff, welke de gansche streek van Strathearn domineert. Van dit punt uit heeft men een van de verrukkelijkste vergezichten van Groot-Brittahdië. De Koningin reed naar den z.g. wenschboom en daarna wandelde het gezelschap naar de oriënteertafel, waar de Koningin en de Prinses met groote belangstelling het machtige ver gezicht op Strathearn vergeleken met haar wandelkaart. Het uitzicht was uitstekend en de Koningin uitte herhaaldelijk Haar bewondering. Vertegenwoordiging Koningin. van H.M. de H.M. de Koningin zal zich bij de plechtige teraardebestelling van het stoffelijk overschot van de Koningin van België doen vertegen woordigen door een deputatie, bestaande uit den oppermaarschalk, jhr. V. Boreel van Oldenaller en den kamerheer, jhr. mr. C. Dedel. In verband met het overlijden van de Koningin van België heeft H. M. de Koningin hofrouw voorgeschreven voor den tijd van twee weken, ingaande 1 September, waarvan een week halve en een week lichte rouw. Alleen met het doel nieuwe afnemers te maken voor Palmolive zeep de schoonheidszeep vervaardigd uit olijf- en palmoliën loven wi) lederen dag een splinternieuw Fongers rijwiel 4a uit. De wedstrijd is zoo eenvoudig dat elk kan winnen 11 er is gelijke kans voor iedereen. En als U dit verkiest kunt U, In- plaats van een rijwiel, ƒ35.— contant krijgen I Iedereen kent Palmolive zeep. Duizenden vrouwen hebben er de charme van haar teint, de frischheid en aantrekkelijkheid van haar fluweelzachte huid aan te danken. Als U nog geen gebruiker bent van Palmolive zeep, neem dan deze gelegenheid te baat, om vast te stellen wat zij voor U zal doen, De regels voor dezen wedstrijd zijn niet moeilijk. Het is alles zeer eenvoudig: wij willen alleen weten waarom U Palmolive zeep verkiest. En hiervoor kennen wi) deze waardevolle prijzen toe. Daarenboven, als extra prijs, eens per maand een bedrag van ƒ500.- voor de beste inzending dier maand, Voor nadere bizonderheden zie hiernaast. Ga dus naar Uw winkelier en vul nog heden Uw inschrijf-formulieT in. Iemand moet dagelijks winnen. Misschien UI Ga naar Uw winkelier en koop 3 stukken Palmolive zeep voor 37'/i ct. Van hem ontvangt1 U een inschrijf-formulier met alle bizonderheden. ^^Schrijf op dit formulier In 30 woorden of minder, waarom U Palmolive zeep verkiest. Wi) kijken niet naar literaire waarde de beste Idee zal winnen. Qstuur Uw ingevuld formulier naar Palmolive, Postbus 671, Amsterdam-C., onder bijvoeging "van 3 zwarte banden der Palmolive verpakking, Het staat ieder vrij zooveel inschrijf-formulieren te zenden als hij wil. Voor ieder formulier 3- zwarte banden bijvoegen. VroogUwwinkelierom Uw inschrijf-formulier. Vanwege de Belgische legatie is heden ochtend om elf uur in de R.K. kerk aan den Boschkant (Princessegracht) een plechtige rouwdienst gehouden, in verband met hét overlijden van de Koningin van België. Het „Hdbl." verneemt, dat door de sociaal democratische Raadsfractie is bepaald, dat de S.D.A.P.-candidaten voor het bezetten van drie wethouderszetels zulen zijn de heeren S. R. de Miranda en E. Boekman, oud-wet houders en F. van Meurs. Zij zullen a.s. Dinsdagmiddag met f»eun van de heeren Ketelaar (v.d.), Roobol (C.D.U.) en dr. de Hartogh (Onafh.) worden gekozen. De stakers in de textielindustrie te Tilburg hebben een tweetal vergaderingen gehouden, waarbij het leidend comité der stakers uit drukkelijk heeft verklaard, dat, niettegen staande de stakende arbeiders 60% van het loon der vorige week hebben ontvangen, en daartegen schriftelijk hebben verklaard, Dins dag acht uur het werk weer te zullen her vatten, van deze hervatting geen sprake kan zijn. Men heeft de vorige week tot aanneming der gelden geadviseerd, omdat de stakenden 60% van de werktijden gedurende die week hebben gearbeid en dus recht hadden op 60 van het arbeidsloon. Het hoofdbestuur van St. Lambertus neemt aan, dat toch enkele fabrieken aan het werk zullen gaan ten ge volge van rechtstreeksche onderhandelingen van directies met de arbeiders, waarbij eenige propagandisten van genoemde organisatie hun medewerking hebben verleend. De buiten de R.K. vakbeweging staande R.K. vereeniging van textielbazen St. Andreas heeft aan haar leden schriftelijk medegedeeld, Üat rij geenszins recht hebben op eenige uit- keering, als rij tot deelneming aan deze staking overgaan. Had men aanvankelijk voor relletjes ge vreesd, gedurende de kermisdagen, die thans worden gevierd en waarbij alles te Tilburg stilligt, nog nimmer heeft men hier zoo'n slappe kermis medegemaakt als deze, wat ook zijn oorzaak vindt in het bar slechte weer en in het feit, dat er geen geld meer onder de menschen is. Wanneer men den volksmond mag geloo- ven1), dan heeft het er allen schijn van dat het conflict in de Tilburgsche textielindustrie nog niet in zijn vollen omvang is geëindigd. Integendeel de stakingsleiding blijft ijveren voor een voortzetting totdat de volle loons verlaging zal zijn ingetrokken. Zondagmor gen is aan alle kerken en op verschillende drukke verkeerspunten een manifest ver spreid, dat gretig aftrek vond. Zondagmiddag werden voor het noordelijk en zuidelijk deel der stad druk bezochte ver gaderingen gehouden, waarin het standpunt van het stakingscomité nogmaals werd uit eengezet. De werkgevers-organisatie had Maandag morgen nog geen standpunt bepaald om trent de houding, welke Dinsdag zal wor den aangenomen voor het geval zich onver hoopt onvoldoende personeel zal aanmelden. Met vrij groote waarschijnlijkheid kan wor den aangenomen, dat er dan naar werkkrach ten zal worden gezocht onder de talrijke werkloozen die bij de arbeidsbeurs staan in geschreven. De dag van heden wordt met groote span ning tegemoet gezien. Tot nu toe is alles rustig. De voor humor blijkbaar gevoelige zetter van het Alg. Handelsblad, had hier van „Volkenmond" gemaakt. Aan boord van Hr. Ms. schepen en in beide inrichtingen aan den wal van de Koninklijke Marine is gisteren de volgende dagorder van den scheidenden Minister van Defensie bekend gemaakt: Bij het neerleggen van het ambt van Minis ter van Defensie, dat ik het voorrecht had gedurende ruim zes jaar te bekleeden, is het mij een behoefte, den officieren en onder officieren en allen, die de eer hebben tot de Nederlandsche weermacht te behooren, of haar op andere wijze te dienen, een hartelijken afscheidsgroet te zenden. Ik betuig hun mijn oprechten dank voor de medewerking, welke ik van hen mocht ontvangen en spreek mijn groote waardeering uit voor de liefde en toe wijding, waarmede zij hun taak hebben ver vuld. Mij ook na het scheiden van een ambt, dat mij lief was geworden, één blijvende gevoelen met de Koninklijke marine en de Koninklijks landmacht, beveel ik mij aan in aller herinne ring. Ik draag de overtuiging mede, dat Koningin en Vaderland in de ure des gevaars op onze weermacht kunnen rekenen. L. N. DECKERS. Deze dagorder is bij legerorder eveneens aan de troepen der landmacht bekend ge maakt. Met een enkel woord is reeds bericht, dat de K.L.M. overweegt buitenlandsche vliegers aan te nemen. Daaromtrent wordt thans officieel gemeld: Bjj de K.L.M. zullen, in verband met de be hoefte aan aanvulling van haar corps vlieg tuigbestuurders met eenige ervaren piloten, twee buitenlanders daarvoor tijdelijk worden aangesteld. Het zijn de Deensche chef-piloot Steinbeck en de Oostenrijker Heutzmeyer, die beiden een uitnoodiging hebben ontvangen om voor den tijd van een jaar bij de K.L.M. diensten te ver richten, in hoofdzaak op de Europeesche lijnen dezer maatschappij. Beiden hebben zeer groote vliegervaring. Zoodra op deze uitnoodiging de antwoorden zullen zijn ingekomen, kan daar omtrent definitief worden beslist. EEN JAPANSCHE LUCHTLIJN OP BATAVIA? De Japansche luchtvaartmaatschappij over weegt een belangrijke uitbreiding van haar activiteit. In het project heeft zij ook Neder- landsch-Indië opgenomen. Indien zij hiertoe de vereischte vergunning verkrijgt en zich geen onoverkomelijke bezwaren voordoen zal zij een verbinding Japan—Honkong—Batavia exploiteeren. Voorts zijn er plannen in uit werking voor meerdere lijnen. De Minister van Waterstaat heeft Maan» dagmiddag in de Trèveszaal in Den Haag ge* installeerd de commissie, aan welke is opge» dragen een onderzoek in te stellen naar do mogelijkheid van verhooging der veiligheid van het luchtverkeer. De Minister heeft daarbij een toespraak ge* houden, waarin hij o.a. zeide: „De reeks van ongelukken, die onze lucht* vaart geteisterd heeft, deed de behoefte ge* voelen aan een nader onderzoek naar de mogelijkheden, om de veiligheid van het lucht" verkeer te verhoogen. Niet slechts dient de zekerheid te worden verschaft, dat de veiligheid niet verwaarloosd wordt, doch het besef moet doordringen, dat niets verzuimd wordt om de gevaren, die onze luchtvaarders bij voortduring bedreigen, tot het uiterste te beperken. Wij zijn aan de nagedachtenis van de slacht offers verplicht, met pijnlijke nauwgezetheid na te gaan, welke leering is te trekken uit den pioniersarbeid, waaraan zij hun leven ge offerd hebben. Op U, mijne heeren, wordt een beroep ge daan, om van voorlichting te dienen omtrent hetgeen in deze richting redelijkerwijze be reikbaar is. De voorzitter van de commissie, staatsraad Kooien, heeft de rede van den minister be antwoord. Hij wees daarbij o.a. op de wrjde strekking, welke aan de opdracht is gegeven. Zelf kan de commissie haar arbeidsveld uit" zetten en daarin ook de instelling van een Raad voor de Luchtvaart betrekken. Spr. dankte den Minister voor het vertrou wen en hDopte dit niet te beschamen. Op 7 Juli j.1. werd in de omgeving van dW Warmoesstraat te Amsterdam een zak >n0 rijksdaalders gevonden, welks herkomst onbe kend was. De politie te Amsterdam deed een oproep om inlichtingen. Deze oproep is tot nu toe zonder resultaa gebleven. In een fluweelen zak bewaart politie in de Warmoesstraat 74 nieuwe daalders en het mysterie, dat bij dezen scha behoort, is nog niet te doorgronden Van een verliezen van het geld kan in geval geen sprake zijn geweest. De f'iw len zak, gesloten met een zwart koord, acht donkergetinte ringen gehaald, we fluweelen zak aan den onderkant met rand van loovertjes was afgezet, lag straatgoot van de Beursstraat naast Amsterdam, tegenover de Schipper6 netjes gedeponeerd. In den fluweelen za' d! een papieren dito, waarop gedrukt s „Vraagt steeds Sperwer-artikelen; ^P11^", honing op je brood, kleurt de wangen En in dien papieren zak waren de 74 01 rijksdaalders netjes opgeborgen. d9 Daar zich, nóch na de oproeping di0. bladen, nóch na het desbetref feu' '^cld bericht, gegadigden voor den zak '1lC gtced9 hebben aangemeld, won het vermoetb '1 meer veld, dat het geld van misdrijf stig is. Alle onderzoekingen ln ge- zijn echter eveneens zondev resu.w bleven.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2