De heer jaar Extra nummer Held. Courant Stadsnieuws 5 Een van onze medewerkers zal van de begrafenisplechtigheden, die heden te Brussel plaats hebben, uitvoerig verslag geven. In verband hiermede zal morgen een speciaal nummer verschijnen van de Held. Courant. Het ADVERTENTIE- BLAD zal op de gewone wijze uitkomen. Koninginnedag te Den Helder. Een ingetogen viering Een gouden Jubilaris: j Belangrijk bericht voor vacantiegangers. 1895 1935 Een gröotsche huldiging in Casino. Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 3 Sept. Woensdag 4 20.14 uur i 20.12 uur gelukwensch h. m. de koningin. Door het Bestuur der Alg. Oranjevereeni- ging is het volgend telegram verzonden aan Hare Majesteit de Koningin: „Het bestuur der algemeene oranjevereeni- ging te Den Helder, biedt, namens hare leden, hierdöor Uwe Majesteit zijne eerbiedige ge- lukwenschen aan met de herdenking van den geboortedag van Uwe Majesteit. Het- bevestigt hiermede tgvens zijne ver knochtheid en gevoelens- van aanhankelijkheid aan tiwe Majesteit en Haar Koninklijk Huis. j Namens het Bestuur, de Secretaris', v V^S v -*-• van Gessel." i Er waren nu niet bepaald gunstige factoren aanwezig om van een uitbundig gevierden Koninginnedag te kunneri spreken. Allereerst was daar het droevige verscheiden van de jonge Belgische vorstinne Astrid, dat bij voor baat een domper zette op eventueele feest vreugde. Ten tweede werkte het weer aller minst mede, althans in den morgen en in de eerste uren van den middag, toen de regen constant hit .de sluizen des hemels neer sijpelde. Wel klaarde het later veel, zeer veel op, doch als een dag eenmaal somber begint, moet er veel gebeuren, wil de eerste impressie „verwerkt" worden. En ten slotte is het feit, dat Hare Majesteit Zelve buitenslands vertoefde, onbewust toch een factor geweest waaronder het enthou siasme geleden heeft. Het was als de verjaar dag van de Moeder, die niet thuis was In het grauw van den Zaterdagmorgen wfepperden 'reeds vroég - de nationale dundo^- rkén Van vele1 Buizen - en apenbare gebouweh. Vooral op de -Binnenhaven, - Spoor- en' Koning straat, Singel en Hoofdgracht werd drujk •goTÜagd. -■ :-!■•■- 'v Later kwamen er vele- vlaggen bij-, wij be doelen op-de Buitenhaven, toen daar n;l. om 9 uur bij de vlaggenparade alle schepen 'tege lijkertijd gepa-voiseerd - werden.- Dat vervroi^- lijkte het- aspect van de. Buitenhaven zeer! Zooals gebruikelijk is, hielden de comman danten van de onderscheidene Hr. -Ms. schepein en instellingen na de vlaggenparade een toe spraak tot de „voor den boeg" geroepen officieren en overige leden der bemanning. Deze .plechtigheid werd besloten met het uit brengen van een driewerf hoezee op H.M. de Koningin. Om 9 uur des morgens, 12 en 16 uur des middags werd van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" een eeresaluut van 33 schoten afgevuurd. Zooals reeds gemeld werd, ging de parade niet doorpeen heel gemis op den Koninginne dag! Men is zóó gewend aan dit immer Imposante schouwspel, dat het werkelijk vreemd aandeed een Koninginnedag zónder parade mee te maken. De kinderen moesten lijdelijk toezien, hoe een bulletin voor het bureau van de „Helder- sche Courant" verscheen, waarop de jobs tijding te lezen stond, dat in verband met de weersomstandigheden de kinderfeesten een week uitgesteld moesten worden. Dat was een heele teleurstelling voor ze. Maar, nu ze er over heen zijn, kunnen zij zich vast verheugen over den dag van a.s. Zaterdag; In dit geval is uitstel geen afstel, en wat in het vat der beide Oranjevereenigingen zit, verzuurt niet! Voor den overzichtschrijver is er geen ondankbaarder baantje, want hij zou nu wel eens iets willen schrijven over iets, dat wé) doorgegaan was. Edoch, ook het concert van het „Stedelijk Muziekkorps" was afgelast; een terbiedig zwijgen ter eere van de Koningin, wier verjaardag niet meer gevierd zal wor den Om 9 uur 's avonds was het weer vlaggen parade, waarbij de vlaggen een tegenover gestelde beweging maakten en snel binnen boord verdwenen. Aan boord van verschillen de schepen bleef men echter „optreden naar buiten uit". Het was met de zoeklichten, dat men er wat vroolijkheid in bracht. Hoog scheerden de lichtstralen door het firmament, dan vielen ze neer om een voorbij fietsende juffrouw te beschijnen De Lichtstoet. Voor den lichtstoet bleek, ondanks het feit, dat velen - den geheelen dag in het onzekere Verkeerden of deze al dan niet zou doorgaan, enorme belangstelling te bestaan. Éven over 8 begon het publiek zich reeds in den omtrek van de Werf op te stellen en te negen uur was het er zwart van het volk. Het is ongetwijfeld jammer, dat deze licht stoet een mislukking is geworden. De ver wachting, dat tal van plaatselijke winkeliers met een „Licht-stand" aanwezig zouden zijn, werd jammerlijk teleurgesteld. Slechts een enkele had gevolg aan de uitnoodiging ge geven. En zoo werd het een groep, waarbij een 10- tal fakkeldragers gevolgd werd door de Oranje Garde, welker leden eveneens gewapend warén met toortsen en diverse verlichte emblemen Met zich voerden. Het was „Winnubst", hetwelk voor de Marschmuziek zorg droeg. Voor het zeer groote publiek, dat zich een geheel andere voorstelling van deze „licht- stoat" gemaakt had, was het tenslotte wél een desillusie. Het vuurwerk V; ij kunnen ons geen herdenking van den verjaardag van onze geëerbiedigde vorstin voorstellen zonder een vuurwerk tot besluit Zoo had dan ook Zaterdagavond om onge veer 10 u. 30 op het oude „Helder-terrein" weer een vuurwerk plaats, dat in tegenstel ling met den lichtstoet, uitstekend slaagde. Duizenden nieuwsgierigen hadden zich naar de plaats van dat gebeuren begeven. Het weer werkte gelukkig mee, de lucht was helder en kans op regen nihil. Even over half elf vlogen de eerste vuur pijlen cmhoog om óf met een daverenden knai uiteen te barsten óf een regen van gekleurde sterren omlaag te werpen. En nu volgden in snelle opeenvolging de stukken elkaar op; steeds weer afgewisseld door vuurpijlen die het luchtruim inschoten of verlichting van het terrein door potten ben- gaalsch vuur. Magnesiumzonnen ontbrandden en wierpen haar gekleurde lichtkogels naar alle kanten, terwijl een ,,diamant"-waterval groote vuurmassa's neerwierp. Vooral de groote slot-decoratie, bestaande uit de woorden „Leve de Koningin" in blok- letters van diamantvuur, omgeven doof een groot decoratief vuurwerk, was de moeite van het zien waard. We zijn dan ook overtuigd, dat de vele toeschouwers, die juist door de uitge strekte omgeving die om het terrein ligt, het vuurwerk allen goed hebben kunnen zien, vol daan naar huis zijn gegaan. DE UITGESTELDE KINDERFEESTEN. Wij verwijzen naar de advertentie in het nummer van heden betreffende de uitgestelde kinderspelen, welke thans worden gehouden op Woensdagmiddag. De kinderen gelieven aan het terrein van den Bolweg te komen, dus niet aan de Rijks werf; de optocht door de stad vervalt dus. De toegangsprijzen voor het terrein zijn onveranderd, dus 0.10 en 0.25. De reeds gekochte' entréebewijzen zijn thans geldig. DE UITVAART VAN KONINGIN ASTRID. De directie van het Rialto-theater deelde ons mede, dat zij reeds hedenavond in staat is in het journaal de plechtige uitvaart van Koningin Astrid, die vandaag te Brussel plaats heeft, te vertoonen. ORANJE HARMONIEKAPEL. Dir. J. J. W. Hertsworm. Populair concert, te geven op Vrijdag 6 Sept., van 8.3010 uur, in het Julianapark. 1. De Heilige Stad St. Adams. 2. Marche Militaire Fl. Menn. 3. Ouverture Symphonique Sam. Vlessing. 4. Transcription Psalm 42 H. Broekhuizen. 5. Suite Balet, 5 stuks Fr. Popy. 1. Entrée Mazurka. 2. Pizzicati. 3. Valse Lente, 4. Largo. 5. Finale Galop. 6. Twee oüd-Hollandsche liederen. a. Beleg van Bergen op Zoom 1626. A. Valerius. b. Strijdzang der Geuzen, 1570. A. Valerius. 7. Ned. Volksliederen Potpourri Fr. Jakma. 8. Fantasie Tannhauser R. Wagner gearr. G. Gadenne. 9. Marsch Officier off the Day RB Hall. De no. 5 en 7 op veelvuldig verzoek. De heer Joh, Jausseii een hplve, ceu[v 11 bij dé 'NvV. v.h. J. Oortgijsen Cj>. Jubilea zijn er velegewone en buiten gewone. Bij de gewone volstaat de courant gewoonlijk met de eenvoudige vermelding pr van, doch als het woordje '„buitengewone" toepasselijk is, trekt de reporter er op uit en gaat eens praten met hem of. haar, die het aangaat. Wij hebben hier het genoegen iets te kun nen schrijven over den heer Johannes Janssen, wonende Sluisdijkstraat 93, alhier, die Don derdag a.s. het feit herdenkt, dat hij 50 jaren onafgebroken in dienst is bij de firma, tegen woordig zich noemende N.V. v/h J. Oortgijsen Co. Zooals gezegd, er was alle aanleiding om eens met den a.s. jubilaris te gaan praten en wij troffen hem daar, waar hij verwacht werd, n.1. bij zijn werk. Want dat wisten we al vóór we den heer Janssen zagen: het is er één, die met hart en ziel bij zijn werk is. Vriendelijk lichtte het even op in de oogen, toen wij de reden van onze komst vertelden. „Komt U even binnen." zoo luidde de vrien delijke uitnoodiging, en daar zaten we dan in 't bekende kantoortje op het terrein van de firma, aan het eind van de Janzenstraat. Voor ons zat Johannes. Janssen, 72 jaar oud, een rasechte Jutter, want hij werd 15 Septem ber 1863 hier ter stede geboren. De heër Janssen ziet er, ondanks het feit, dat hij een 50-jarigen st; at van dienst achter den rug heeft, patent uit. Hij is het levend voorbeeld van- hem, die goed doet en wel ontmoet, en dat in het werk niet alleen, maar ook het rijk geschakeerde leven daaromheen. Typee rend zijn b.v. zijn woorden: „Rijk hebben we 't nooit gehad, doch we zijn steeds gelukkig samen geweest, mijn vrouw en ik." Eenvoudige, gelukkige menschen, hoe wei nigen kunnen zich zoo noemen Als we den jubilaris eenmaal aan 't praten hebben, vernemen we het volgende: „Ik ben op een ietwat eigenaardige wijze bij mijn baas gekomen. Ik was zonder werk en m'n zwager, die een platboomer had, zou me mee naar Haarlem nemen. Ik sta op den kant juist om aan boord te stappen, toen de oude heer Oortgijsen, die nu dood is, voorbij kwam. Hij maakte een praatje met me en het gevolg was, dat ik in plaats van naar Haarlem, met hem mee naar het z.g. Spijker buurtje ging, alwaar veel aan het hekwerk, de loodsen, enz. te repareeren bleek. Ik zag, dat er wel een winter werk voor me aanzat en zoo kwam ik bij de firma Oortgijsen, toen nog Jansen en Co. geheeten. Tusscheri m'n reparatiewerk door hielp ik wel eens met de schuiten lossen en zoo kwam het, dat de oude baas op"een goeden dag tegen me zei: „Nou, Jan, de reparatie schiet er aardig door, zie er tusschen te komen," waarmee hij bedoelde tusschen het vaste werkvolk! Enfin, dat lukte; naderhand werden de voorwaarden ge regeld, dat was dik voor elkaar en zoo ben ik tot den huidigen dag bij de firma gebleven. Ik begon als timmerman, werd daarna werf- knecht. weer later machinaal houtbewerker en sinds den dood van den ouden heer Oort gijsen, dat is al weer 21 jaar geleden, ben ik aangesteld als werfbaas." De heer Janssen heeft nog de houtmolen op het terrein achter de Janzenstraat mee gemaakt. Op een kwaden Zaterdagmiddag, het was 4 September '97, brandde deze af én toen is het bedrijf heelemaal veranderd. Er kwam stoom, die op zijn beurt verdrongen werd door de electriciteit. „Wat was Uw leukste tijd?" „Dat was in den tijd, toen ik nog in de zagerij stond, in de jaren tusschen '98 tot een jaar of twintig geleden. Er was toen volop, ja zelfs zeer druk werk en je vond het fijn te kunnen werken, zoo hard als je maar kon. „En gaat U er nu gauw mee ophouden'.' „Niks hoor, ik ga gewoon door." Inderdaad, het bleek ons uit alles, dat de veteraan er nog niet aan denkt bij de pakken te gaan neerzitten. Daarvoor is zijn body nog te sterk, zijn geest nog te levendig, zijn oogen te klaar en te open. Hier is geen man aan het woord, die het leven al beu is. Integen- deel, het is nog al zon wat er voor hem schijnt. Omdat hg is een man, die weet te leven, in alle bescheidenheid en allen eenvoud J des gemoeds. We stappen nog even naar de woning in de Sluisdijkstraat. Moeder de vrouw is juist bezig in haar gezellige kamertje en onmidde I- lijk is zij bereid het één en ander mede e deelen. Maar eerst moesten we de oorkont en de plaquette zien, die ter gelegenheid van j het 40-jarige jubileum geschonken werde: Het is de zilveren medaille van de Ned. Maa .- schappij voor Nijverheid en Handel, waarcp staat: Vermeerdering van Volkswelvaart het doel der Maatschappij. Het mooie getuig-,, schrift vermeldt: Verleend op voordracht van het Departement Helder, wegens getrouwe plichtsbetrachting gedurende veertigjarigen dienst. Daar zaten wij tusschen de beide ouderen, die om beurten uit de dagen en jaren, die, achter hen liggen, vertelden. Geen klacht werd gehoord, daar waar de slagen van het leven ook hier zijn sporen hadden achter gelaten, hadden de twee geleerd te verdragen, te vergeten, te berustenMaar uit elk woord straalt de heerlijkheid van het Geluk hoog uit boven het weinige, dat tegenslag wasEn daarom was het voor ons zoo'n onverdeeld genoegen te luisterenDe rijpe, wijze ervaring sprak Wij weten niet precies wat er gaat ge beuren a.s. Donderdag, trouwens het gaat slecht om op de dingen vooruit te loopen. Doch laten wij den heer Janssen een plezie- rigen, vreugdevollen dag toewenschen, die een onvergetelijke voor hem en zijn vrouw •moge worden Eere wien eere toekomt. Aan hen, die thans van vacantie zijn terug gekeerd, wordt hiermede bekend gemaakt, dat in de afgeloopen maard Augustus, de 'thans vee) ruimere en geheel gemoderniseerde winkelzaak in luxe, huishoudelijke en ver lichtingsartikelen van de fa. J. F. Schellinger, Van Galenstraat 48, alhier, heropend werd. Een buitengewoon geslaagde sorteering en uiterst concurreerende prijzen maken het zeer zeker de moeite waard eens een kijkje te gaan nemen. Uw bezoek zal ten zeerste wor den gewaardeerd. (Adv.) Gisterenavond hebben nageffoeg gehepl muzieklievend Den Helder, endaarnaast ocjk tal van anderen den jubileerenden muziek meester en toonkunstenaar, den heer A. 'J- Leewens een huldiging bereid, welke zóó spontaan, en zóó intens meegeleefd is. dat men gevoegelijk mag aannemen, dat deze" voor den jubilaris een der schoonste dagen uit zijn ambtsperiode geworden is. j Over zijn populariteit hier ter stede, zijn f kennis eri tact, waarmede hij 40 jaar lang zoo velen de beginselen van de muziek heeft trachten bij te brengen, kunnen wij ko't" zijn. Verscheidene malen hebben wij geduren; Ie de laatste weken beschouwingen en artikelei, den heer Leewens betreffende, in onze kolom men opgenomen, zoodat wij ons alleenlijk aan de feiten van dezen inderdaad zoo bijzonderén avond kunnen houden. Allereerst dan, was daar de Serenade, welke gebracht werd door het ,,StélleliJk( Muziekcorps" om circa half acht. I Eenige honderden belangstellenden wc/ondén déze huldiging in de Prins H'endrikiaèÊribij en ook tóén de heer eti mevrouw' Lèé'Wei is in een autö plaats namen en vóofaïgijjg'é; n,i door het corps, den wég naar het' Helden'der Zeeplein opgingen, volgenden velen den stoet..; A. J. Leewens. Zoodra men bij het Monument gearriveerd was, speelde onze stadsbeiaardier, de héér Tj. Joh. Dito, welke reeds te half 8 met zijn programma een aanvang had gemaakt, een compositie van den jubilaris zelf, „Natuur!'. Het was een treffend moment, den heer Lee wens aandachtig te zien luisteren naar de op het speelsche windje meegenomen klankein van zijn eigen werk. Terwijl het Ave Maria van Schubert volg de, ging het gezelschap verderop en wél Casino-waarts. Wat de zaal, waar de feestelijkheden zoiji- gehouden worden, betreft, deze had hét Comité geheel in stijl laten versieren. Aan weerszijden van de Bühne hingejn schilden, waarop aangegeven de jaartallen, welke voor den jubilaris zoo belangrijk wareit: 1895 en 1935. Voorts waren aan weerszijden van de zaal schilden opgehangen, waarop de namen van de belangrijkste werken, welke in den loqp der jaren door den heer Leewens met zijn menschen uitgevoerd werden, vermeld ston den. Een prachtige staat van dienst...... daar hingen o.a. Oratorium Elias...... Die Jahres- zeitenWeihnaehts-OratoriumDie SchöpfungPaulus...... etc. etc Casino was inmiddels, (kwart voor acht), vol geloopen, zoowel beneden als- boven en het wachten was dus op de dingen dte te gè- beuren stonden. Het was de moeite waard om eens een oogje te laten gaan over al degenen, welige acte de présence gegeven hadden. Het is ondoenlijk om ook maar een poging te ondernemen alle instanties te noemen; Vari nagenoeg alle vereenigingen zagen wij ver tegenwoordigers. Daarbij hadden blijk van belangstelling gegeven Burgemeester Dries- sen, Zijne Excellentie Schout-bij-Nacht Kruys, Overste Bentz van den Berg, Garnizoenscom mandant» verscheidene katholieke geestelij ken, wethouder de Boer, eriZ. Eri terwijl men zich iri dé nog resteerende minuten met elkaar onderhield, speelden leden van de Orkest-Vereeniging „Harmonie" onder des heeren Jac Bos' vaardige leiding wat entr'acté-muziek, iets,-- wat natuurlijk ook al weer de stemming stimuleerde. Precies 8 uur arriveerde de heer en mevrouw Leewens. Ditwerd doorgegeven naar de zaal, waar men zich' en masse van de zetels verhief en Handels Zegezang inzette. Onder- de toonen- van dit spontaan en uit volle borst gezongen lied kwam de jubilee- rende musicus met zijn echtgenoote, vooraf gegaan door den voorzitter van het comité, Ds. Enklaar, binnen. Oogenblikkelijk werd daarna een aanvang met het zeer uitgebreide program gemaakt, een lofwaardig besluit, waaraan men zich den geheeleix verderen avond hield. Er zat tempo in de afwerking en het feit dat het toch nog laat geworden isK,doet hieraan niets sif. - AKhiëf'htet •|schéwm',fleès"«ri friet- het pró-'' gram-ma! wérd een aanvang -geblaakt. j Het bracht allereerst een' tweetal nümméfs,. uitgevoerd 'door hét symphorïië-Ofkest vin het Stafinuziek-corps. Hét éérste, Rössini's ouverture tot Dié italienèrin in Algier, accen tueerde al direct, het beschaafde karakter, hetwelk den avond kenmerïttè, Correct strak gehouden oogstte deze ouverture (in den dubbelen zin van het woord), een dank baar applaus. Daarop volgde zéér zuiver La Husarde, de bekende wals van Ganne. De voorzitter van het Uitvoerend Comité. Ds. Enklaar, opende vervolgens met een kort woord officieel den avond. Ook namens zijn mede-comitéleden sprak hij zijn voldoening uit over het feit, dat zoóvélen aan de uitnoodi ging, hier: aanwezig .te zijn, gehoor gegeven hadden. Dit toch demonstreerde op prachtige wijze de groote eenheid, welke men in deze oiidervond. Hij meroreerde de spontaniteit, van allen om direct mede te werken. Dit moet voor den jubileerenden, muziekmeester wel een zeer groote Voldoening zijn. Spr. hoopt, dat het hem niet al te zwaar zal vallen op een dergelijke wijze gehuldigd te worden. Het mag toch ook wel eens! Zéér veel deed gij voor Den Helder, aldus de heer Enklaar, en thans moogt ge Uw. ge dragen achten door veler sympathie. Het is de wensch van allen, die hier thans bij elkaar zijn, zoowel leerlingen, oud-leerlingen en vele anderen, dat ge nog tal van jaren met Uw werk voort mag gaan en dat deze avond een blijvende herinnering zal zijn, welke vol is van de waardeering der geheele gerneente. Op de waardeering van dezen avond hebt ge recht. Lang leve de heer en mevrouw Lee wens. Hierop volgt een ware ovatie van hoera-geroep. Eenige mededeelingen volgen dan. Er is o.a. nog een telegram binnengekomen van mej. Regina Beuming, oud-leerlinge van den heer Leewens, een gelukwensch van „Ons Genoe gen", een schrijven van het raadslid van Loo, een bericht van verhindering van den Direc teur der Rijkskweekschool te Alkmaar en eveneens van den Commissaris van Politie. Tenslotte overhandigt Ds. Enklaar den heer Leewens een album, als herinnering aan dit feest. Het is uitgevoerd in bruin leer, terwijl de bladen beurtelings rood en geel gekleurd zijn, zijnde de kleuren van het Heldersche wapen. Erin werden diverse foto's van de- stad opgenomen, benevens een portret van den jubilaris. Tenslotte bevat het de uit te spreken feestrede van den heer Enklaar en de handteekeningen van al de bestuursleden, wier vereenigingen dezen avond mee hielpen organiseeren. Hierop volgt: Zangdemonstratie van Helders R.K. Gemengd Koor, ditmaal onder leiding van den heer C. W. Rusting. Uitgevoerd werden „Natuur", een compositie van den heer Leewens zelf,, en „Krysanten" van Koop. Het moet prettig voor den geestelijken vader van „Natuur" geweest zijn, zijn werk zoo piëteitvol voorgedragen te hooren. Nummero 5 is een der belangrijkste pro grammapunten van dien avond, en wel: de feestrede van Ds. H. A. Enklaar. Tusschen de bedrijven hadden zich de heer en mevrouw Leewens, benevens het geheele Uitvoerend; Comité, naar het tooneel begeven en nog waren zij niet goed en wel gezeten, of daar verscheen reeds de eerste bloemenhulde, een magnifieke mand van chrysanten, cadeau gedaan door het comité. Dan vertelt ons de heer Enkiaar, dat het de nadrukkelijke wensch was van ai de deelnemers aan de kortelings gehouden zanghulde voor het Reddingmonu ment, om ook iets bij te dragen aan dit zoo bijzondere feest. Het resultaat wordt gebracht en blijkt te zijn een mand met gele en rose rozen. Dan vangt de eigenüjke rede aan, welke circa 20 minuten in beslag nam en opviel door haar klare uiteenzetting en zeer sympathieke bewoording: Wij citeeren er het navolgende uit: Aan mij, als voorzitter van het comité, is de taak opgedragen, om u namens dat comité, hetwelk verschillende u bevriende ver eenigingen vertegenwoordigt, een woord van hulde en welgemeenden dank te brengen voor alles, wat in den loop der jaren presteerde; en tevens om in dat woord iets weer te geven van de waardevolle plaats die u inneemt (n het Nederlandsche muziekleven, dat mecfe door uw onvermoeid 40-jarig streven tót grooter hoogte is opgeheven. Deze avond is na 40 jaar een samenvatting van al het bijzondere, dat geweest is en wij willen komen tot een totaal-indruk, nu gij na den tocht op den berg staat en den weg over ziet. Die samenvatting van de verschillende successen zou in het kort kunnen luiden: gij staat daar als een ongebroken-gelukkig mensch en uw leven is een geslaagd léven. Wilt ge het in een bijbeltekst, dan kan ge noemd worden het getuigenis over Mozes: „Uw oog is niet donker geworden en uw kracht is niet vergaan". En de vraag, die ons dezen avond moet bezig houden is deze: wat zit daar achter? Wat is het geheimenis? Hóe zijt gij zoover gekomen? Voor zoover het een mensch mogelijk 'is daarin door te dringen, zouden we kunnen antwoorden: het wezenlijk geluk is gebonden aan wetten en voorwaarden van eigen aanleg en aard, die wij hebben te zoeken en te ge hoorzamen. Gezegend was daarom het oogeri- blik der bewustwording' van Uw roeping als musicus. Gelukkig is die mensch, die er in slaagt zijn krachten, vermogens en kunnën naar .zijn aard te ontwikkelen, tot uiting te brengen eii tot een evérfvMcfttig' géheèl' op te bouwen. Alles heeft zijn achtergrond: het zou van daag geen féést zijn, als er .achter dezen avond niet stond dé trouwé arbeid van jaren de onverzwakte dienst aan de muze der toon kunst. Wjj noemen uw leven een geslaagd leven. En het geheimenis, dat daar achter schuilt is inspanning, oefening, trouwe dienst, zelftucht. Het moge modern zijn om te spré ken van Zondagskinderen, wien het geluk in den schoot valt, en te denken, dat wij het slagen in de wereld zoo maar krijgen wie echter een leerschool van 40 jaren heeft door- loopen (en het leven blijft altijd leerschool) weet, dat het in. den regel anders is: een beetje geluk, maar veel studie, oefening, ge duld, volharding en een steeds vernieuwd pogen om een steeds beter vakman te worden. In uw onderhoud met den redacteur van de „Heldersche Courant" hebt gij het zelf ge zegd: „Toen pas (na examen en vestiging als leeraar) moest de. eigenlijke algemeene ont wikkeling nog aanvangen; toen pas leerde ik, wat „studeeren" beteekent. Maar tegelijk ook ondervond ik het genot van de studie". Droomen en luchtkasteelen van de jeugd ggan yoqrbij,,maar liet .wprk blijft- „hét werk,;.dat zijp wijzelf.., Eri tégenw^ën iheijit :ge nqpit .opgezien, want, .activiteit .behoprt l^ij uw wezens Vele. i gaven, waren uw deel, jmaaj. &i) hef>t ook altijdi, geweten ej> een goed -gebruik v^n,. te maken, -want „de nienschelijke natuur js een prachtig instrument, maar niet om ér mee te spelen, maar om er goed op te spelen5'. Ten laatste nog iets over uw meest karak teristieke eigenschappen, die u geholpen heb ben, bij al uw arbeid: ik bedoel ifie ppgewekt- heid en uw onvermoeid jöng-blijven. Uw vermogen om vreugde te dragen en te brengen maakt u tot een goed docent en tot een waardevollen medewerker in de muzikale gemeenschap. In 'uw nabijheid heeft zich zeker menigeen prettig gestemd gevoeld. Wij kun nen ons den heer Leewens niet denken, rond loopend met een bedrukt en zorgelijk gezicht, een ander lastig vallend niet zijn zorgen en verdrietelijkheden. De psychiater Adler schreef eens: „Goede menschen openbaren zich niet alleen in hun handelingen, optreden en spreken maar ook in heel hun uiterlijk wezen, gelaats-, uitdrukking en gebaren, in hun opgeruimd meeleven, en vooral in hun lachen". J Ieder, die den heer L. kent, moet uit deze definitie, die op hem past, wel opmaken, dat hij een goed mensch is. En het onvermoeid jong-zijn en jong-blij- ven? Het komt mij voor, dat dit aldus is te verklaren: wie den hem geschonken tijd goéd besteedt en werkend voortgaat, heeft altijd een grondslag om op te bouwen en verder te bou wen aan de symphonie zijns levens. Daarom verwacht hij van iedere komende periode iets schooners en beters en spant zich in met ver- nieuwe krachten. Mogen velen van u dit ge heim des levens hebben geleerd en nog leeren. Is het niet waar, dat gij na 40 jaren, op grond van het voorgaande, nog meer wilt bè- reiken? Is het niet zoo, dat gij nog iets schoo ners verwacht, met een grooten wensch en idealisme uw toekomst tegemoet gaat? Ik las in het interview: „Thans worden voorbereidingen getroffen om tot de uitvoering van Bach's Mattheus- passion te geraken, wat zeker wel een top prestatie van de afd. „Toonkunst" mag ge noemd worden en mij, naar ik hoop, een onge kende bemrediging zal schenken". Heerlijk om bij het oud-worden nog een wensch te dragen en de krachten te spannen voor zijn vervulling. God sehenke u ook deze vreugde en namens allen, die uw werk mét belangstelling en liefde volgen, roepen wij u toe: Moge het u gelukken den geest van dit en andere onsterfelijke werken zóó te vertolken, dat het velen treffe en verheffe in een som beren tijd; blijf met uw muzikale gaven ge tuigen ter eere Gods en tot stichting van uw tijdgenooten! Deze roeping en dienst zij uw blijvende be zieling en glorie! Na deze rede, welke met opvallend veel aandacht beluisterd werd, deelde de heer Enklaar mede, hoe moeilijk het geweest was, om te komen tot een besluit, wat den jubi laris te geven als blijvend aandenken voor dezen avond. Aanvankelijk had men het plan gehad een studiewerk aan te bieden,' de Gregoriaansche muziek betreffende, doch men was hier weer op terug gekomen. Na rijp beraad is tenslotte besloten de uitgetrokken som in een envelop aan den heer Leéwèns tér hand te stelleri. Met zijn ëchtgerioote moét hij nu maar fcelf tiitmaken welk cadeau ér Voor aangeschaft dient te worden. Eveneens wordt geschonken - een muzielt- atlas van Caspar Höwelér, Van de gelegenheid tot complimenteeren maakt hierna gebruik burgemeester Driessen. Deze noemt het een zeer aangename taak den heer Leewens te mogen complimenteeren en zegt in hem, ook namens den Raad, een bur ger te eeren van zeer geeden burgerzin. In dit verband roemt hij de voortvarendheid van den jubilaris bij de onthulling van het Redding monument. Namens het gemeentebestuur overhandigt spr. dan een bloemenhulde: Hierna volgt de heer Visser, die spreekt namens de Zang- en Reciteervereeniging „Harmonie" en eveneens zijn woorden besluit met een bloemstuk. De heer v. d. Vliet brengt zijn complimen ten, namens het Christelijk Mannenkoor, ge stoken in een geestig kleed en zegt den heer Leewens als dirigent steeds bewonderd té heb- 'ben. Ook deze spreker biedt bloemen aan. Het is de heer M. Polak, die vervolgens ten toonéele verschijnt en zijn wenschen, op rijm gezet, uitspreekt. Het behoeft geen betoog dat dit idee in den smaak viel en men meermalen lang en har- telijk lachte om het 'bij elkaar gerijmde. De heer Polak overhandigt tenslotte een alleraardigst „barometer-klokje-theririometer" in één. Dit is dan de laatste der sprekers, aange zien de voorzitter van het comité sprak namens niet minder dan 21 vereenigingen. De heer Leewens neenit dan het woord, en dankt in eenige korte woorden voor het hem dien avond gebodene: Hoe zal ik U allen danken, voor deze grootsche hulde, aldus de heer Leewens, welke mij hedenavond bereid werd. Ondanks het feit, dat ik niet ieder persoonlijk kan be danken, zult' ge begrijpen, dat dit niets afdoet aan mijn groote erkentelijkheid jegens U allen. Dezen dag hebt gij voor mij gemaakt tot een onvergetelijken. - Ik dank God, dat Hij mij de gave, lust en gezondheid heeft geschonken gedurende deze 40. jaren te mogen, arbeiden in de door mij zoo geliefde; woonplaats Den Helder, Waar zal ik trotsch op zijn Ik heb mijn hart en ziel verpand aan de heerlijke muze der muziek, en wie onder deze suggestie zijn loopbaan begint, weldan komt de rest vanzelf. Hierna dankt de heer Leewens een aantal personen, en besluit: Gij allen hebt mij door deze daad van aan hankelijkheid een aansporing gegeven mijn werk nog een poosje, door te zetten en als ik na deze prachtige huldiging nog iets had om te verzoeken, dan was het dit: werkt allen mee, dat de uitvoering van het machtige werk, de „Mattheus-passion" van Bach, moge slagen. De iutvoering van dit werk zal onge twijfeld de kroon zijn op mijn arbeid. Hiermede is men aan het einde van het eerstegedeelte van den avond gekomen en 'wordt een half uur gepauzeerd. Het geheele programma na de paiizè was gewijd aan instrumentale en vocale kunst en daar' het' zeer uitgebreid is, zullen Wij de diverse onderdeelen slechts aan een korte bespreking onderwerpen. Het stafmuziek-corps, zittende achter een haag van bloemen nu, ving dit gedeelte aan met een -tweetal nummers, Marche Hongroise heer Th. Donkers; die deze piccolo-solo ver tolkteen-dat-óp een 'wijze,als meri hiér ter toltke en dat op een-wijze, als men hief-ter stede reeds jaar en dag kent: brillant. Een 'daverende övatie"was de dank van een vèrrukt auöitoriuni' étt alleen- aan het feit, dat de tijd drong, was het te wijten, dat ér geen da éapo gegeven werd. Volgden een drietal sopraan-soli door mevr. L. BoerdijkSok, met pianobegeleiding door mej. Corry Heijboer. Het waren een Aria uit Joseph Hayd'n „Die'Schöpfung", „Es musz ein Wunde'rbares sein" van v. Oort en „Liefde" van Henriette van Tussenbroek. De zangeres had een gelukkige greep ge daan én voornamelijk de aria van Hriydn werd keurig voorgedragen. Daarbij viel de uit stekende illustratie van mej. Heybóer meer malen op. Eveneens geaccompagneerd door mej. Heij boer, zong daarna de heèr Geert de Boer eenige Italiaansche liederen, benevens het be kende Ombra Mai Fu van Handel. Meermalen wist de heer de Boef een bijzondere tëek'ening aan deze zoo subtiele muziek te géven. Onder leiding van den heer Jac. Bos verscheen het Dubbelmannenkwartet met eenige liederen, waarvan het „Die Vesper" van Beethoven keurig vertolkt werd. Een compliment voor den dirigent is hier zeker op zijn plaats. Het „Muttersegen" ging aan het einde leelijk mis, doch „Ritters Ab- schied" vergoedde weer veel. Een tweetal leerlingen van den hèer Lee wens, de jongedames Luiten, gaven als no. 11 een fantaisie naar Verdi's „Troubadour", ter wijl dezelfden den heer Ramler begeleidden (viool en piano) bij het zingen van „O Salu- taris" van Flégier en het overbekende „Panis Angelicus" van Caesar Frank. Wat den heer Ramler betreft merken wjj op, dat deze een opvallend goed geluid bezit, doch zich dient te hoeden voor het geven van él te veel effect, een euvel, dat, hoewel zeer moeilijk, toch vermeden dient te worden. Het was de heer Peeters', die toen een kort dankwoord sprak en mededeelde, dat, had hij alle aanbiedingen van medewerkers voor dezen avond aangenomen, men hier des mor gens om 6 uur nog zou zittenMen koos daarom het beste er uit. Diverse bedankjes worden nog gesproken: tot de medewerkers natuurlijk, den heer Polak, de band van 7, den heer Heydanus (die de zaal versierde), den heer Peeters (archi tect), den heer Bos, die een leeuwenaandeel had, en last not least den heeren Peeman en v. d. Kuyl,twee stillen in den lande, maar desalniettemin harde werkers. Als laatste nummer volgt dan voor Helders Mannenkoor een drietal te zingen liederen, „Stuurlui" van den heer Leewens, „Ontwaak, schoone Zee" van Olman en „De Rots in Zee" van Richard Hol. Nu, wij zijn reeds heel wat malen in de ge legenheid geweest dit stemmenmateriaal te hooren en weten dus wat het presteert. Ook nu weer werd er goed gezongen. Met vreugde en warm enthousiasme, twee onontbeerlijke factoren. Met trots mag de heer Bos op de resultaten van dezen avond terugzien. Het was kranig! En toentoen was het al dichter bij éénen dan bij twaalven en werd met man en macht begonnen met de stoelen en tafels op te ruimen, want er waren nog zeer velen,die reeds ongeduldig het moment beidden, dat de eerste 'rhythmén van Casino's Band van 7 ^lonken, teneinde nog eenige uurtjes te ge nieten Van Terpsichoré's spel der rappe voétèh.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5