Bij den dood van Koningin Astrid, HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 3 SEPTEMBER 1935- Gemeenteraad Bij een concours van de vischclub „Den Helder". Met slechte tanden heeft Uw jeugd spoedig afgedaan LISTERINE TANDPASTA Visscherij. Uit het politie-rapport. Burgerlijke Stand Aiiiobiisdicnbten binnen de gemeente. Krachtens de desbetreffende overeenkomst van 17 Maart 1931 eindigt de aan de Gebr. Van Koningsbruggen alhier verleende con cessie voor het uitoefenen van autobusdien sten binnen deze gemeente op 15 Sept. a.s. In verband hiermede is door B. en W. overwogen op welke wijze na dat tijdstip in de behoefte aan deze diensten zal moet worden voorzien. Zij zijn daarbij uitgegaan van het votum uitgesproken in de raadsvergadering van 24 October 1933, nl., dat, indien t.z.t. zou blijken, dat de verschuilende diensten in de afgeloopen concessie-periode door de onder nemers naar behooren zijn uitgevoerd, bij het verleenen van een nieuwe concessie speciaal met hunne belangen rekening waren te hou den. Om deze redenen zijn zij, alvorens an dere maatregelen te beramen, met de Gebr. Van Koningsbruggen in onderhandeling ge treden. Daarbij is mede in aanmerking ge nomen, dat de diensten steeds tot tevreden heid kleine overtredingen daargelaten van het college zijn uitgevoerd en voorts, dat de ondernemers, die destijds een vrij groot risico hebben aangedurfd, thans eenmaal op het bedrijf zijn ingesteld. Tenslotte is, nadat de Commissie van bij- Stand voor de financiën eenige malen is ge hoord, het resultaat van die onderhandelingen, geweest, dat de Gebr. Van Koningsbruggen zich bereid hebben verklaard een nieuwe overeenkomst aan te gaan, waarin de con cessie voor volgende jaren is geregeld. Uit die overeenkomst, blijkt, dat de voor naamste verschilpunten met de vorige over eenkomst de volgende zijn: a. De concessie wordt aangegaan voor het tijdvak van een jaar, met dien verstande, dat zjj geacht wordt telkens voor een jaar te zijn verlengd, wanneer niet door een der partijen ten minste 6 maanden voor het verstrijken van het contractjaar aan de wederpartij schriftelijk opzegging van de overeenkomst is gedaan. b. De aanvangspunten van de diensten op Huisduinen en Duinoord zijn van het Stations plein naar de Fazantenstraat verlegd. Ook reeds thans wordt, onder goedkeuring van B. en W. van af dit punt naar Huisduinen en Duinoord gereden. c. Het nieuwe contract bevat een volledige dienstregeling voor de diensten op Huisduinen en Duinoord. In vergelijking met de bepalin gen der bestaande overeenkomst achten B. en W. dit een belangrijke verbetering. d. Het aantal autobussen, dat in de dien sten op Huisduinen en Duinoord moet rijden, zal in het vervolg door den Commissaris van Politie worden beoordeeld. e. Tarieven. Dienst Fazantenstraat-Huisduinen: De retourprijs wordt voor kinderen beneden 14 jaren van 0.10 op 0.15 gebracht. Voorts zullen aan daarvoor in aanmerking komende personen weekkaarten k 1.per persoon en scholierkaarten a 0.50 per persoon per week worden verstrekt, terwijl het tarief voor inwoners van Huisduinen op 0.10 per per soon (enkele reis) is vastgesteld. Dienst Fazantenstraat-Duinoord: Hiervoor zullen retourtarieven worden in gevoerd ad 0.30 voor volwassenen en 0.15 voor kinderen beneden 14 jaren, waardoor het tarief van dezen dienst gelijk wordt aan het tarief van den dienst Fazantenstraat-Huis duinen. Voort zullen ook in dezen dienst aan daarvoor in aanmerking komende personen weekkaarten a 1.per persoon worden verstrekt. B. en W. kunnen zich met deze tarieven vereenigen. Geheel nieuw is de bepaling, dat in de diensten op Huisduinen en Duinoord gelegen heid zal worden gegeven tot het vervoer van personen binnen de bebouwde kom tegen be taling van 0.10 per persoon. f. De te volgen routes zullen in den ver volge door den Commissaris van Politie wor den aangegeven. Deze bepaling achten B. en W. uit een practisch oogpunt te verkiezen bo ven de bestaande, waarbij de routes in de overeenkomst zijn vastgelegd. g. Arbeidsvoorwaarden chauffeurs: Tegen de aanvankelijk door B. en W. voor gestelde bepaling, volgens welke het maxi mum aantal diensturen der chauffeurs per etmaal 12 uur en het minimum weekloon 25..— zou mogen bedragen, hebben de on dernemers ernstige bezwaren geopperd. Ten slotte is overeenstemming verkregen in dien zin, dat het aantal diensturen per etmaal ge middeld hoogstens 12 uur, waaronder begre pen 2 uren schaftijd en het arbeidsloon ten minste 20.— per week zal mogen bedragen. Ten slotte vestigen wij er in het bijzonder Uwe aandacht op, dat in de nieuwe overeen komst is vastgelegd, dat de ondernemers ver plicht zijn ook den winterdienst op Huisdui nen zonder subsidie te onderhouden. Voorgesteld wordt B. en W. te machtigen deze overeenkomst aldus aan te gaan. Wijzigen verpleegcontracten. Ingevolge het bepaalde van het in 1924 ge sloten contract voor de verpleging van bur ger-patiënten in het Marine-hospitaal, dient om de vijf jaren in onderling overleg te worden nagegaan of de daarin genoemde tarieven her ziening behoeven. Dit onderzoek heeft voor het eerst in het jaar 1929 plaats gehad. In het naar aanleiding hiervan uitgeschre ven rapport aan B. en W. werd in overweging gegeven een eventueele herziening der ver- pleeegtarieven tot later uit te stellen. In overleg met den Minister is toen aldus besloten. Thans zijn de volgende tarieven voor gesteld, welke vanaf 1 Januari 1935 zullen gelden: 5.20, wanneer de patiënt behandeld wordt voor een interne ziekte 5.50); 6.20, wanneer verloskundige of heelkun dige hulp wordt verleend 6.50); 6.20 bjj opname in de barak voor besmet- telijke ziekten op de vrouwenafdeeling 6.50); 4.25 als boven op de mannenafdeeling 4.50); terwijl voor gezonde zuigelingen en als af trek voor gezinsleden van marinepersoneel zal worden berekend 1.40 1.50), en waarbij de tusschen haakjes geplaatste bedragen de bestaande verpleegprijzen aangeven. De Minister van Defensie gaat met deze tarieven accoord. Een ontwerp-wijzigingsover- eenkomst hiervoor is bij de stukken gevoegd. B. en W. vestigen er voorts 'sRaads aan dacht op, dat punt 10 van het in 1930 geslo ten contract voor de verpleging van R. K. patiënten in het St. Lidwina-Zieltenhuis be paalt, dat de in die overeenkomst genoemde tarieven op dizelfde wijze en op hetzelfde oogenblik veranderd worden als deze tarieven verandering ondergaan in het contract, dat de gemeente ter zake van de verpleging van bur gerpatiënten in het Marine-hospitaal met het Rijk heeft gesloten. De verpleegprijzen, welke in de overeenkomst met de R. K. Ziekenver pleging ,,St. Lidwina" zijn vermeld, zullen der halve met de hierboven voorgestelde bedragen in overeenstemming dienen te worden ge bracht. Bij die wijziging, welke eveneens in een ter inzage liggende ontwerp-overeenkomst is ver vat, is tevens rekening gehouden met de des tijds door den Minister van Defensie gedane verklaring, dat hij aan R. K. patiënten blijvend wenscht te vergunnen om zich, geheel of ge deeltelijk, voor rekening dezer gemeente in de R. K. Ziekenverpleging „St. Lidwina" te doen verplegen, indien zij dit wenschten, waardoor de laatste alinea van het contract kan ver vallen. B. en W. verzoeken den Raad hun tot het sluiten van beide bovengenoemde wijzigings overeenkomsten machtiging te willen ver leenen. VOORSTEL TOT HET OVERPLAATSEN VAN ONDERWIJZEND PERSONEEL. B. en W. schrijven aan den Raad. Door mejuffrouw E. W. Visser, onderwijzeres aan school Tuindorp, is het verzoek gedaan om werkzaam te worden gesteld aan school no. 6 of school no. 7, zulks om gezondsheids- redenen, Van de onderwijzeressen, werkzaam aan laatstgenoemde scholen, bleek mejuffrouw M. W. Treffers (school no. 6) tegen een even tueele overplaatsing naar school Tuindorp geen bezwaar te hebben. De Inspecteur van het Lager Onderwijs alhier heeft tegen een personeelsverwisseling in dezen geest evenmin bezwaar, terwijl ook de be trokken schoolhoofden er mede accoord gaan. W(j stellen U thans voor, om, te rekenen met ingang van 8 September 1935, over te plaatsen a. Mejuffrovw E. W. Visset als onderwijzeres, van school Tuindorp naar school 6; b. Mejuffrouw M. W. Treffers, als onder wijzeres, van school 6 naar school Tuindorp. HUISWERKCURSUS 1935—1936. De heeren Alb. Lever, M. v. d. Horst en A. Kramer, Hoofden van Scholen alhier, ver zoeken ons te verwijzen naar de in deze courant voorkomende advertentie, waarin zij mededeelen, dat de door hen verzorgde huis werk-Cursus met toezicht op en hulp bij de studie voor alle inrichtingen van onderwijs heden aanvangt. REHOBOTH-BIBLIOTHEEK Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, wordt de Rehoboth-Bibliotheek, na een maand gesloten te zijn geweest, morgenavond om half acht weer heropend. Opnieuw kreeg deze Bibliotheek een flinke uitbreiding door de aanschaffing van 180 nieuwe deelen. De keus is hierdoor weer aan merkelijk ruimer. Ongetwijfeld zullen vele oude en nieuwe lezers dan ook hun weg naar deze Bibliotheek vinden- Ook de jeugd kan te kust en te keur terecht. De Bibliotheek is gevestigd in de corridor van de Rehobothkerk, waarom gebruik ge maakt wordt van de ingang in de Ooievaar straat aan de zijde van de kazerne O. Z. D. LEESBIBLIOTHEEK C. J. M. V. Volgens een advertentie in dit blad, wordt deze bibliotheek Donderdag a.s. 7 uur n.m. geopend. In de afgeloopen vacantie-maand is de bibliotheek geheel vernieuwd en gemo derniseerd terwijl vele van de modernste boeken werden aangeschaft. We hopen, dat velen hiervan gebruik zullen maken. EEN BELANGRIJKE UITVOERING VAN SPEELTUINVEREENIGING „DEN HELDER". Een rhythmisch-symbolisch kinderspel. Zooals men waarschijnlijk reeds in een des betreffende annonce in ons blad van Zater dag gelezen zal hebben, heeft de Speeltuin- vereeniging „Den Helder" het plan, a.s. Zaterdagmiddag te 3 uur op het speelterrein aan de Kemphaanstraat een openlucht-uit voering te geven en wel een rhythmisch- symbolisch spel. Hoewel wij op een en ander in ons blad van Donderdag uitvoeriger zulien terug komen, willen wij thans reeds opmerken, dat het hier iets betreft, hetgeen wel de attentie waard is. Door circa 100 kinderen uit de 4 afdeelin- gen zal symbolisch weergegeven worden de samenwerking der vereeniging, het principe van het geheel. De -idee is afkomstig van den heer D. Stee man, terwijl de uitvoering door hem en de Gebr. Polak geregeld werd. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER Nieuwe zaken: Van 27 Augustus—3 September 1935. Texel Wijzigingen: Nederlandsch Califomië (eig. B. Kok), Nieuwe Aanleg, pension. N. V. In- en verkoopkantoor van den L.T.B., Haarlem. Filiaal gevestigd te Texel, Den Burg, Weststraat 8. „Baars" Onze stad mag zich verheugen in het be zit van een weliswaar nog jonge, maar zeer levenslustige vereeniging, die zich de vreed zame beoefening van de hengelsport ten doel stelt. Haar naam is even eenvoudig als het doel vredig is, n.1. Heldersche Vischvereeni- ging „Den Helder". Wij weten, dat het vereenigingsleven in ons stedeke in groote lijnen gezond is en dat er vrijwel geen lid van een Heldersch huis gezin is, dat zach nu heelemaal niet beroe men kan op het lidmaatschap van een of andere vereeniging of organisatie. Ieder voor zich gaat het maar eens na... Maar dat in een jaar tijds een vereeniging zóó bloeiend kan zijn als de onderhavige vischclub, is toch wel vermeldenswaard. Vis- schen is niet ieders vak, ofschoon het toch door iedereen gedaan kan worden, maar toch telt de één-jarige een respectabel leden- en donateurstal, dat zoo om en nabij de 150 is. Zaterdag geven de hengelaars hun le feest in „Musis Sacrum" en naar wat wij uit het programma te zien kregen, opgeteld bij de ervaringen, die wij bij den hengelwedstrijd van Zaterdag j.1. opgedoken hebben, voor spellen wij niet anders dan een prachtige vangst van jolijt. Om het eens even over het concours van Zaterdag te hebben. Een bus met een kleine 30 enthousiasten, die allen met de onontbeerlijke attributen als hengels, wurmenbakkies alsmede met de „weitasch" gewapend waren, zette zich prompt om 3 uur vanaf het Koningsplein in beweging met het oogmerk de „Kromme Tocht" te bereiken. Nu is het tijdperk, dat men een autobus instappende afscheid moest nemen van alle bloedverwanten nog wel niet zóó lang voorbij, maar toch is het tegen woordig zoo, dat men per bus veilig en wel ter bestemder plaatse arriveert. Om half 4 was het slagveld bereikt, een breede sloot, aftakking van het Balgkanaal. Vlug en handig werden de voorbereidingen voor den aanval getroffen. Vanwege den stevigen tegenwind werden de jassen er bij aangetrokken, onderwijl de scheidsrechters onder leiding van Oome Piet met paaltjes voor eiken deelnemer een rayon van 5 meter afpaste, waarbinnen men z(jn hengelkunst moest botvieren. Aldus was 't strijdperk, dat er overigens zeer vredig uitzag met zijn wui vend riet en kabbelende golfjes, spoedig in een dertigtal gelijke partjes verdeeld. De hengelaars stelden zich op, hun wapen fier- opgeheven. Daar blies Oome Piet op z'n misthoorn. Een ieder hield den adem in, nu ging het gebeuren Ten tweede male ontlokte de voorzitter- kamprechter een hartverscheurende dissonant aan zijn instrument, dat wat geluid betreft, beslist kon meten met het beroemde „Wun- derhorn". Toen plensten alle hengels als ware het er één, in het donkere nat, de wedstrijd was be gonnen Nauwelijks een minuut was verloopen of secretaris Reus stiet de fameuze jachtkreet „Baars!" uit, ten teeken, dat hjj tuk had. Inderdaad spartelde aan zijn hengeltouw in het blauwgrijs der lucht een baars, het beest mocht nauwelijks den naam hebben. Want het had nog slechts de aanvallige lengte van 12 en een halve centimeter bereikt. De om standigheid, dat de Nederlandsche wet soms wel eens verstandige voorschriften lanceert, verleende het dier leven en vrijheid, want de maat is 18 centimeter. Zoo elegant als het dier er uitgezwiept werd, zoo argeloos werd het in zijn dorado teruggeworpen: gewogen en te klein bevonden... Bij dezen eenen keer bleef dat trouwens niet, wij kunnen wel zeg gen, dat het haast niet anders was. Want van de 75 baarzen, die er in den loop van de drie maal drie kwartier door de gezamen lijke hengelaars opgehaald werden, bleken er slechts 4 (zegge en herzegge vier) boven de maat te zijn. De grootste, die gevangen werd, bleek na zorgvuldig langs het liniaal tje gemeten te zijn, zich niet verder uit te strekken dan over een afstand van nog geen 20 centimeters. De strijd was er niet minder spannend om. Nauwelijks was de visch van den heer Reus genoteerd of des heeren v. d. Burghs hengel was de torser van een 12% cm-baars, direct gevolgd door een van 14% cm. die van den heer v. d. Kuyl. Deze had hiermede, wat grootte betreft, de leiding, doch moest die spoedig weer afstaan aan den heer Tim- mers (15 cm) en deze op zijn beurt weer aan den gemoedelijk visschenden heer Ybes (16 cm). Opnieuw zette de heer Tïmmers een verwoede aanval in, die met een tastbaar succes beloond werd, want niet alleen, dat hij de leiding overnam, doch zijn buit was de eerste bovenmaatsche baars, n.1. 19 cm. In triomph werd het hevig protesteerende beest door Oome Piet naar het netje ge bracht, dat voorbestemd was om als tijde lijke verblijfplaats van de te vangen baarzen te dienen...... Bij deze eene sensatie in de eerste drie kwartier van den wedstrijd bleef het niet. Een noodkreet steeg op uit de voorste gele deren. Toen wij kwamen aangeloopen leek het inderdaad niet minder dan pp een cata- stropheDe wurmen van één der deel nemers bleken uit het bakkie ontsnapt te zijn en lieten zich zoo maar niet terug vin den. Controleur en pers zochten mee naar de vluchtelingen, die ten slotte, juist toen zij op het punt stonden een duik in de sloot te ne men, door den rechtmatigen eigenaar bij den kraag gevat werden. Het tweede gedeelte van den strijd had een paar honderd meter verder plaats. Om daar echter te komen, moest een hindernis in den vorm van een wankelend hek genomen worden. Hoe het gelukt is, kunnen we niet navertellen, maar allen, op één na, betra den zonder kleerscheuren het nieuwe too- neel. De heer Verkerk was aanstonds met goede bedoelingen,, bezield, want niet zoödra had Oome Piet opnieuw op duidelijk ver staanbare wijze van zijn aanwezigheid blijk gegeven, of hij haalde een baars van 19% cm uit het water. Daarmede sloeg hij zijn rivaal Timmers met een halven centimeter. Hoe de overigen ook inlegden en uitsloegen, zij slaagden er niet meer in des heeren Ver- kerks baars in lengte te overtreffen. Onder- tusschen werd nog een andere strijd uitge streden, n.1. die, welke het grootste aantal zou ophalen. Hierbij kwam duidelijk aan het ilcht, dat de leden van de vischclub heusch wel in staat zijn de right men in the right places te zetten. Aanvankelijk gaven de se cretaris en de voorzitter, de heer G. Bakker, elkaar vinnig partij. Tot 6 ging het gelijk op, de anderen bleven met 1 en 2 ver achter. Toen hanteerde de voorzitter zijn hengel ver der als een voorzittershamer (niet al te let terlijk opvatten), althans hij kwam Jnet steekhoudende argumenten in den vorm van een serie baarzen voor den dag. De schriba stak den brand nog eens in de pijp, zette den hoed een beetje dieper in de oogen, doch het hielp nietLater kwam ons ter oore, dat de heer Bakker met een gouden haakje gevischt had. Geen wonder, dat hjj daarmee de meeste baarzen sloeg, in het Rijk van Neptunus zijn nog geen devaluatie-voorstanders. In tegen stelling met het goud, bleken de baarzen op honing heelemaal niet te reageeren, als we ten minste een der deelnemers mogen geloo- ven Eer we het wisten waren de drie maal drie kwartier vervlogen en was de wedstrijd ten einde. Althans die van Zaterdag, want den volgenden morgen vroeg was de tweede serie deelnemers aan de beurt. Deze hebben wij echter niet aan het werk gezien, wel ont vingen wij de onderstaande cijfers: De uitslag van Zondag was: Totaal 49 deelnemers. In totaal werden 178 baarsen verschalkt, of gemiddeld per persoon 3. De grootste was 28 cm en werd gevangen door den heer Prinsen. Het grootste aantal, n.1. 12 stuks door den heer Blok, 9 stuks door de heeren A. de Wolf en Hofstra, 8 stuks door de heeren Blokhof, Van Gein en Bijster, 7 stuks door de heeren Wever, Steenbergen, 6 stuks door de heeren Does, Doolaard en Die- terich, 5 stuks door de heeren De Wolf, Cats- hoek, Ligthart, A. Boon, Janzen en Wilsum. De overigen resp, 4, 3 en 2 stuks. 8 deel nemers hadden geen enkelen baars aan den haak gegekregen. Verlengt Llu> jeugdige bekoring door hei uiterlijk van Uu> tanden Tweemaal per dag Listerine gebruiken is een gewi a borgde verzorging Groote Kleine tube tube 50 25 cent» reilt» 10.000.000 geestdriftige gebruikers over de geheele wereld De uitslag van Zaterdag was: In totaal werden 79 baarsen verschalkt. De grootste was 19.5 cm en werd gevangen door den heer Ve. terk,; het grootste aantal, 17 stuks door den heer P. Bakker, 12 stuks door den heer v. Vuuren en 6 stuks door den heer Reus, de overigen een gem. van 2 stuks. In onze Zoetwatervisscherij komt een artikel van een N.H. binnenvisscher voor, waarin deze een minimummaat voor aal en paling bepleit van 30 cm. Hij acht, dat niet alleen bevorderlijk voor den palingstand, doch is er van overtuigd, dat de opbrengst der palingvisscherij daaronder niet zal lijden. Hij haalt een voorbeeld aan, dat twee visschers beiden 100 pond paling vingen en die aan denzelfden handelaar verkochten. De eene visscher zette de paling onder 30 cm weer in het water, terwijl de andere deze soort ver kocht. De opbrengst van den eersten visscher waren nog 4.50 meer dan die van den an deren. Zooals bekend, is de minimum-vangstmaat voor paling in Denemarken 35 cm, en de vischstand is daar op uitstekend peil gebleven. Meermalen bepleitten we in deze rubriek ook hier te lande een dergelijke minimum- maat te stellen, omdat we daarin het middel zagen, ook onzen palingstand weer op peil te brengen. Wel zagen we daarin tijdelijk na deel Voor sommige visschers, maar in de toe komst voordeel. In dezen overganstijd zou er dan iets op gevonden kunnen worden den be nadeelden visscher te helpen. Uit het aangehaalde voorbeeld blijkt, dat het nadeel waarschijnlijk denkbeeldig zou zijn, zoodat tenslotte daardoor de tegenstand, die er bij de visschers nog tegen verhooging van de minimummaat bestond, overwonnen zou zijn. Getracht toch moet worden, dat we niet slechts in de toekomst weer in eigen paling behoefte kunnen voorzien, maar dat er weer net als vroeger, voorraad tot uitvoer beschik baar kan zijn. In den tijd, dien het opvoeren van den palingstand zal noodig hebben, is er misschien wel een dusdanige wijziging in de wereldconstellatie gekomen, dat palinguitvoer weer loonend zal zijn. In de N. Visscherij Crt. komt een uitvoerig artikel voor over de Katwijkerloggers en het Visscherij bedrijf te IJmuiden, waarin een uit voerig overzicht wordt gegeven van de loo- nen, die de bemanning kan behalen en waarin wordt aangetoond, dat alleen, doordat de op brengst van de puf geheel ten goede komt aan de bemanning, een eenigszins dragelijk bestaan wordt verkregen. Komt er een pufverbod, zoo heet het, dan zou geen voldoende loon voor de bemanning zijn te verkrijgen, waardoor vele loggers zou den komen stil te liggen. Dat het pufverbod met ingang van 1 Aug. niet zou zijn ingevoerd, zou, volgens dien schrijver, zijn te wijten aan den druk der Katwijksche en Scheveningsche reeders. In den opzet van het artikel wordt gesug gereerd, dat de wijze waarop het treilbedrijf der loggers wordt uitgevoerd de ondergang van het IJmuider reederbedrijf tengevolge zou hebben. Maar tenslotte wordt gepleit voor een puf verbod, hetgeen noodig zou zijn voor verbete ring Van den vischstand in de Noordzee. Nu weten we tenslotte hier in Den Helder wel, dat een pufverbod (bedoeld is dan het aanbrengen van puf) niets, maar dan ook niets, bijdraagt tot bevordering van den vischstand, want dat de gebezigde vischme- thoden met het trawlnet oorzaak zijn van de vernietiging van reusachtige hoeveelheden jonge vi3ch en dat juist de trawlers de groot ste vernietigers dezer jonge visch zijn. Het eenige verschil tusschen trawlers en treilloggers en kustvisschers is, dat de traw lers de puf (die toch al dood is) overboord zetten en de loggers en kustvisschers deze puf aan land brengen en daarvoor een be paalde som krijgen, omdat de vischmeel- fabrieken er de grondstof aan ontleenen, die weer o.a. de eendenboeren noodig hebben. Bereikte men met een pufverbod inderdaad het op peil brengen van den vischstand dan stond de zaak anders. Maar nogmaals, we weten dat dat niet het geval is. Het geval wordt dus in de N. Visscherij Crt. onjuist gesteld en het is noodig, dat daarop gewezen wordt, want het raakt hier de be langen der kustvisschers. Voor het sparen van jonge visch is het eenige afdoende middel het afzetten van be paalde gebieden in de Noordzee, waarop de visscherij wordt verboden. Het schijnt nog altijd noodig te zijn dit te herhalen, want telkens duikt weer het sugge- reeren voor invoering van een pufverbod op en dan meest vanuit IJmuiden. Dat de IJmuidensche reeders zich in de wielen achten gereden door de vischaanbreng- sten van loggers en kustvisschers mag nog geen motief zijn om dat te beargumenteeren met een in wezen onpractisch pufverbod. Wil men regeling van vischaanvoer waar door betere stabiliteit in de vischpr^en komt, dan dient men onderling overleg te plegen want zoowel de trawlboot als de logger kustvisschersvloot hebben recht om te bestaan en vechten daarvoor, maar men ge rui <- steekhoudende argumenten. Een pufverbod bjj de tegenwoordige vischmethoden is een onding. De vi8scherij-overzichtschrijver van de N.R.Ct. meldt, dat het ingetreden koude weer dadelijk een gunstigen invloed heeft gehad op betere prijzen van kook-, maar vooral bak- visch, waarnaar veel vraag was en de prijzen zeker tienmaal zoo hoog waren als waarover de Goereesche secr. der visscherijver. toen schreef. De aanvoer van visch zoo heet het, hield de afgeloopen week lang geen gelijken tred met de vraag en daarom wordt nog altijd gepleit voor visch uit het buitenland. We blijven dit niet goed begrijpen en achten onze Hollandsche vloot best in staat om in onze vischbehoeften te voorzien. Dit hiaat dient te worden overbrugd en overleg tusschen reeders (visschers) handel en vischafslag te Rotterdam is noodzakelijk. Een bejaarde wielrijder, die zich op de Zuidstraat bevond, reed door onbekende oor zaak tegen een boom. Hierdoor kwam hjj te vallen en brak een been. Per brancard werd hij overgebracht naar het Marinehospitaal. Door een bewoner van de Zuid werd aangifte gedaan van vermissin zjjn rijwiel. Van Door een bewoner van de Kerks» werd aangifte gedaan, dat aan zijn adres*011* rjjwiel is af te halen. 8 ^0 Door de kustwacht te Huisduinen w telefonisch kennis geeven, dat er brand in de Donkere Duinen. Het bleek, dat dubbele woning aan den Zanddjjk jn branü stond. Deze is geheel uitgebrand. van Den Helder. Van 29 Aug. GETROUWD: (Herplaatst wegens mu stelling) R. J. W. Franken en C. C. van den Bosch. Van 31 Aug. t.m. 2 Sept. ONDERTROUWD: Kalis, C. Kool en N. F. v. Schaik Nieuwbuurt. en j. BEVALLEN: T. v. Suijlekom- Wiggerta d.; A. Albers—v. Leewen, d.; H. F. Cornelial senVliet, d.M. W. A. BooijenEmmerik, z L. Korbee—Boutmhoorn, d.; C. Mieremet— v. Es, z.; S. J. v. Dijk—Koning, d.; j. c BrandsemaPollé, z.; A. DavidseGriek, z. OVERLEDEN: J. Plujjlaar, 64 j. Q j Strikker—Snooij, 81 j.; I. Vlaming—Kooger 64 j.; G. Hintertür, 84 j. (Door onzen specialen verslaggever). Een schok van ontroering. Meer dan officieele rouw. - Wat de comtesse aan de Kinderen van Koningin Astrid vertelde over den dood hunner moeder Vorstinnen knecht. Een moeder komt tot haar doode dochter. - Omdat Koningin Astrid tot het volk, arm en rijk ging, komt nu het volk, arm en rijk, tot Astrid. De Heldersche trein raast voort naar het Zuiden te midden van de oneindig uitgestrekte Hollandsche landerijen. Hier en daar verhef fen zich heuvels van hoog opgetast dood grasDood en leven raken elkaar in de natuur. Over het land koepelt zich een bleekblauwe najaarslucht... door de coupéraampjes waait èoms de scherpe lucht van verdorrende, ster vende boombladeren. 1 September... de herfstmaand is geko men... er zijn reeds teekenen dat de natuur gaat sterven... dat de doodslaap aanstaande is... Een vogel wiekt Zuidwaarts... Hier en daar waait van een verlaten boerderij langs den weg nog een late vlag, die herinnert aan den dag van gisteren, toen Neerlands Konin- ginne Haar geboortedag vierde. Een schaduw is over dien dag geworpen. De spontane feestvreugde, die zich anders op dien dag baanbreekt, was getemperd. 31 Augustus, anders vol zomer en zonne- weelde, herinnerde in 1935 aan de verganke lijkheid der natuur, deed Holland begrijpen, dat plots de herfst kan komen... de herfst... waarin sterft al wat eens in schoonheid bloeide Een jonge, lieve vrouw, een stralende sprookjes-koningin, die door haar charme, haar lieftalligheid, haar eenvoud, de harten van allen, die haar kenden, veroverde, is in den zomer van haar leven, in den bloei harer jaren, heengegaan Op vreeselijke wijze heeft de dood haar weggerukt van haar man, haar drie kleine kinderen en haar volk... Niet alleen de Belgische koning, en de kleine kindertjes, niet alleen de Belgen rou wen om den dood van deze jonge Koningin. Het was, alsof door heel de wereld een schok van ontroering is gegaan... Groote politieke problemen kwamen er plots door op den achtergrond. De schrikke lijke dood van een reine, lieve Koningin heeft de menschheid een oogenblik als met verlam ming geslagen. Als een prinses uit een sprookje, kwam Zij uit het hooge koude Noorden naar 't Zuiden. Vol vreugde, vol blijdschap en enthousiasme werd zij begroet in het land van onze Zuide lijke broeders... Zij wilden Haar koesteren... haar eeren... Negen jaar lang bleef Zij... toen kwam de herfst, naderde de dood... In 't Belgenland. In Esschen, het Belgische grensstation, hangt de vlag halfstok... Het eerste officieele teeken van rouw... maar er is meer dan offi cieele rouw... Toen wij luttele weken geleden dit station binnenrolden, ten einde ons naar Brussel te begeven, om de aankomst van Koningin Wilhelmina te verslaan, en de joyeuse entrée van de Heldersche onderzee booten bij te wonen, toen waren de treinen gevuld met een groote menigte vroolijke feestgangers, die op weg waren naar de We reldtentoonstelling en om het sprookjesachtig lichtfeest in den avond mee te maken. Nu is alle vroolijkheid als verstorven... Astrid is dood, de jonge vrouw van den Ko ning der Belgen. Er is geen lach en er is geen scherts. Ook het gezapig gekout der Vlamingen is van ernst doortrokken. De pascontróle is ditmaal geen bloote for maliteit... met argusoogen kijkt de gendarme de passen na. Naar Brussel vertrekken thans prinsen, ko ningen en staatshoofden uit heel Europa... De politie wil blijkbaar weten, wie de andere bezoekers zijn. De trein rolt nu Belgenland door... langs aardige roodsteenen boerderijen, waar in de tuinen herfstbloemen vuurrood en paars op bloeien... De treinen zijn overvuld... Het gesprek gaat over Astrid... Velen zijn op weg, om nog voor een laatste maal het marmerbleeke ge- gezichtje te zien van de doode Astrid... die als een gebroken bloem op haar praalbed ligt, over haar heen geurende viooltjes... Hoe de Vorstenkinderen den dood van hun Moeder vernamen. Een dame zit te vertellen hoe het precies gegaan is toen de kindertjes van Astrid den dood van hun Moeder vernamen. Heel België weet het, maar allen luisteren opnieuw en zijn vol mededoogen voor de drie moederlooze koningskinderen. Ze had een heele zware taak la Comtesse du Roy. Ze kwamen in de kamer bjj de drie kin dertjes en zei tegen 't dochtertje van Astrid, tegen Josephine Charlotte, dat het een groot geluk is e,en goede moeder te hebben. Verwonderd keek Josephine Charlotte de Comtesse aan: Mais nous aussi. (Maar we hebben ook een goede moeder). Votre maman est une sainte, mais elle est partie pour un bien long voyage, elle ne reviendra ni demain, ni après-de main. (Uwe Mama is een heilige, maar Zij is vertrokken voor een heel lange reis, Zij zal niet terug- keeren, noch morgen, noch overmorgen), ant woordde de Comtesse met bevende stem. Maar de kleine Joséphine bleef doordrin gen. Ze begreep niet, dat het een eeuwige reis was en vroeg: Lieve Comtesse, wanneer zullen wij moe dertje dan terugzien? Ik weet het niet, kindje, zei de hofdame met een snik... En Vader, Vader weet het toch wel? Vader... weet het ook niet, Josephine* want je lieve Mama is niet meer op deze wereld... toen zweeg de Comtesse en de kleine achtjarige Josephine begreep. Est... ce... que... maman... serait..« partie pour toujours?... pour toujours comme grandpère? (Is mama vertrokken voor altijd, zooals grootvader?). Toen heeft de Comtesse de kleine Josephine schreiend naar zich toegetrokkeneen oogenblik was het kindje buiten zichzelf..i en de kleine Boudewijn sloeg zijn armpjes om zijn zusje... Is moedertje vertrokken zooals grootvader? Er lijkt een vreemd noodlot op 't Belgische Koningshuis te liggen... Toen Leopold zijn doode vrouw in de armen nam, zag hij de vreeselijke hoofdwonde Huiverend zei hij: Mijn arme vrouw..j precies op dezelfde plek als bjj mijn vader is de doodelijke wonde... Op het Gare du Nord. Astrid ligt nu op haar doodsbed... en voor het Gare du Nord rjjden vele officieele hof- auto's voor... Het plein voor de Noordstatie, welk een somber beeld vertoont het bij eenige weken geleden. Toen was het vol veelkleurige vlag gen, die vroolijk in de lucht wapperden, de terrassen zaten vol schaterende menschen en van uit de groote café's klaterde muziek en schetterde het koper... en nu... Wel een groote menigte dromt op 't Gare du Nord en ook nu is er een machtig va et vient... doch het is alles somber en troosteloos en droef Die hofauto's komen om de Prinsen te halen... bloedverwanten van het doode ko ninginnetje. Er is nu eenheid tusschen de Belgen Allen, zoowel Vlamingen als Walen, staan voor de Noorderstatie gedromd. Ze spreken Fransch en Vlaamsch... maar wat ze zeggen is een adoratie, iets liefs voor de kleine, teere doode in 't Paleis. Ze was veul genegen door het volk, we hielden van de Keuningin, ze wier geere ge zien, bestoefen (vereerd) was ze, das waar en das ok schoon zulle, want 's was een be kwame Keuningin, 't is nou zoo triestig dat ze dood is, triestig veur de kienders Ja meneére, 't was een schoone vrouw, zegt een grijsaard tegen me, dat was ze, en we konden 't vorige weeke niet geleuven hè, voor we veur de werkelijkheid werden gesteld. Toen gingen al die vlaggen hier in eens weg-< Ocherme, veur die kinders. Astrid was een keuningin die in staat was groote dingen voor België te doen. 't Was een goeie vrouw en toen ze uit Zwitserland dood hier wierd ange- bracht, toen stonden de menschen hier te schreien. Ze heb veul armoed weggeholpen- Astrid komt uit het huis der eenvoudigen, van menschen die den arbeid liefhebben- ledereen op het perron van het Gare du Nor heeft het kunnen zien en was diep ontroer Prinses Ingeborg van Zweden, de moeder v Astrid, zwaar in de rouw, stapt weenend u den trein. Burggravin de Lantsheere treedt op toe. Snikkend valt zij haar om den ha,s' dan plots ziet zjj een ouden knecht van j dochter op het perron van het Gare du het verdriet wordt den man te sterk, hij sii luide... en dan gebeurt er een ontroerend allen zjjn tot tranen toe bewogen. Ze z'cn 0,. Astrids moeder, prinses Ingeborg, op den voudigen knecht toetreedt, hem zacht de hand op den schouder legt, hem troos toespreekt...

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6