Radio-programma BINNENLAND VIRGI HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1 Nood van de Nederlanders in Duitschland. Nederlandsche schepen voor Italiaansche troepentransport. Provinciale Staten van Noord-Holland. De zuivering van Oss Tornado over golf van Mexico GEMENGD NIEUWS Nieuws uit Oss. Inbraken te Rotterdam. Felle brand te Tilburg Buitenland, De staking in de Tilburgsche textielindustrie. Een aanvaring in het Kanaal. K.L.M.-leiders naar Amerika. Het einde van de zomer schijnt toch nog niet gekomen. Dreigende staking van havenarbeiders. Anti-oorlogs-betooging. Het stoomschip Dixie op een klip geloopen. Boonen die van de mestvaalt worden gehouden. Ighe macht over zijn kinderen ontzet. Zón drie kinderen zijn ter beschikking van den voogdijraad gesteld. Men verwacht, dat de justitie er toe zal overgaan nog meer men- schen uit het Ossche milieu uit de ouderlijke macht te ontzetten. Een particuliere correspondent van de N. Rott. Crt. vertelt van den nood, welke onder de Nederlanders in Duitschland, en vooral aan Rijn en Roer, heerscht. Men weet in Ne derland, dat een zeer groot percentage dezer landgenooten sedert jaar en dag werkloos is en dat voor hen de kans, ooit weer aan slag te geraken, steeds geringer wordt. In prin cipe bestaan er voor den Duitschen patroon geen bezwaren om ook Nederlandsche arbei ders in dienst te nemen. Van officieele Duit- sche zijde is zulks herhaaldelijk bevestigd. De werkelijkheid ziet er echter vaalt anders uit en dientengevolge is van belangrijkeda ling van het aantal Nederlandsche werkloozen in Duitschland nog niet veel te bespeuren. In hun overgroote meerderheid blijven zij op steun aangewezen en deze steun komt in de overgroote meerderheid der gevallen uit Ne derland zelf. In den loop der jaren zijn de steunbedragen geringer geworden. Het ging niet anders. Voor de steuntrekkers was het hard maar zij zagen meestal ook wel in, dat de middelen van Nederland steeds beperkter werden. Vele Nederlanders zijn naar het vaderland terug gekeerd in de overtuiging, aldaar beter met de steunbedragen te kunnen rondkomen en in de hoop aldaar gemakkelijker arbeid te zullen vinden. Worden de toestanden in Duitschland niet beter en blijft de kans op arbeid voor de Nederlanders zoo gering als zij heden is, dan is het waarschijnlijk, dat een repatrieeren op groote schaal niet voorkomen zal kunnen worden, ja zelfs zal moeten worden aanbevolen. Een zeer droevig hoofdstuk is dat van de Nederlandsche jeugd in Duitschland. De kin deren, die vaak een Duitsche moeder hebben, beschouwen zich wel degelijk als Nederland sche kinderen wat duidelijk blijkt op Ko ninginnedag en met St. Nicolaas. Maar buiten de feestjes, welke door de plaatselijke Neder landsche vereenigingen worden georganiseerd, kan er van een Nederlandsch leven der jon gens en meisjes nauwelijks sprake meer zijn. De Nederlandsche cursussen^ welke in een groot aantal steden van West-Duitschland bestonden, zijn, uit bezuiniging, gesloten op een tijdstip, waarop zij noodzakelijker wa ren dan ooit, aangezien de kans naar Neder- te moeten verhuizen voor deze kinderen met den dag stijgt. De „Nederlandsche Bond in Duitschland" tracht thans met de zeer be perkte middelen, waarover hij beschikt, en kele vroegere officieele cursussen in leven te houden en hij heeft hier en daar zelfs nieuwe cursussen opgericht. Vrienden in het vader land steunen dit werk. De „Nederlandsohe Bond in Duitschland" is ook de eerste geweest, die de uitzending der Nederlandsche kinderen van minderbemiddel- de ouders in Duitschland heeft georganiseerd. Hij heeft, zoolang er in Nederland nog pleeg ouders en gelden voor dit mooie doel te vin den waren, honderden jongens en meisjes van eiken leeftijd en elk geloof met vacantie naar Nederland gestuurd en hierbij prachtige resultaten bereikt. Toen zijn middelen uitge put waren, is dit werk van officieele Neder landsche zijde voortgezet. De leiding ligt ook heden nog in haden van de „Cosa", de „Com missie van Samenwerking bij Hulpverleening aan behoeftige Nederlanders in Duitschland". De middelen dezer Commissie zijn beperkt en van de uitzending naar Nederland heeft men, om redenen van financieelen aard, thans ge heel afstand gedaan. Met het bedrag, over hetwelk de „Cosa" beschikt, kunnen in Duitschland heel wat meer kinderen worden geholpen, dan naar Nederland zouden kunnen worden uitgezonden hetwelk tenslotte den doorslag gaf. Uitvoerig vertelt de correspondent dan van een uitstapje, dat hij naar zoo'n Duitsche Kinderkolonie maakte. Naar verluidt ia het in den aanvang van Juni naar Italië verkochte stoomschip Klip fontein van de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Mij., dat door bijzondere omstan digheden nadien nog 3 maanden in de Coen- haven te Amsterdam opgelegd bleef, Maandag avond in een der dokken van de Ainsterdam- sche Droogdok maatschappijen opgenomen. Het oude schip, dat aanvankelijk door de Italianen gesloopt zou worden, zal thans als troepen transportschip voor Oost-Afrika worden ge bruikt. De Italiaansche deskundige heeft in het dok de schroefas en den bodem aan een in spectie onderworpen; de naam Klipfontein is inmiddels reeds veranderd in Gloria Star. Met man en macht wordt thans gewerkt aan het in orde brengen van de turbine, waarna het schip zoo mogelijk nog vandaag onder Ita liaansche vlag en met een Italiaansche be manning zal vertrekken. Ook het sloopen van het destijds naar Italië verkochte oude mailschip Prins der Neder landen zou voor onbepaalden tijd uitgesteld zijn, aangezien Italië ook dit schip noodig zou hebben voor het transport van troepen. IH STA VERBAASD OVER DIE TRIUMPH-WAT 'N GOEDE TABAK EN FIJNE SMAAK VOOR SLECHTS I CENT! De Nrjmeegsche correspondent van het Alg. Handelsblad vertelt interessante bijzon derheden omtrent de zuivering van Oss, die thans, naar hij zegt, voltooid is. Alle misda digers, die deel uitmaakten van de bende, be vinden zich in hechtenis en deveiligheid is thans in Oostelijk Noord-Brabant zeker niet minder verzekerd dan overal elders in het land. Er zijn den laatsten tijd fantastische getallen genoemd van het aantal gearresteer de personen; wanneer men de berichten goed gevolgd heeft, zou men tot een totaal van ver boven de honderd personen komen. Zóó erg is het intusschen niet, al is de werkelijk heid voor een stadje van rond 15.000 inwoners al erg genoeg! Sinds het.begin van de cam pagne zijn door de marechaussee en de ge meentepolitie in totaal 67 personen gearres teerd, daarvan zijn er 15 op vrije voeten ge steld, zoodat zich thans nog 53 personen, die bij de wandaden van het „milieu" betrokken zijn, in arrest bevinden. De instructie tegen deze 53 arrestanten is in vollen gang. De processen-verbaal, die door de marechaussee en de gemeente-politie zijn opgesteld, vormen een dossier van zeer grooten omvang en daarbij komen natuur lijk nog de noodige paperassen, die door de justitie worden samengesteld. De bekentenis sen zijn als een lawine, losgekomen en aan vankelijk was het een schier onontwarbaar raadsel om uit te zoeken, wat men den ver schillenden personen nu eigenlijk ten laste kon leggen. De bekentenissen waren in vele gevallen wel eens al te vlot en de veronder stelling is niet te gewaagd, dat verscheidene „gladde jongens" gepoogd hebben door „er maar op los te bekennen", een hopelooze ver warring te stichten. De justitie verwacht, dat de eerste zaken binnenkort naar de openbare terechtzitting kunnen worden verwezen. Het ligt in de be doeling in de tweede helft van October een aanvang te maken met de behandeling van deze zaken voor de arrondissementsrecht bank te 's-Hertogenbosch, Vermoedelijk zal het eerst de zaak van den moord op den café houder Van der Pas bedreven door den wiel renner Ceelen, in behandeling komen. Daar bij zullen waarschijnlijk bijzonderheden aan het licht komen, die een verklaring opleveren voor den beruchten moord op Gerrit de Bie, door diens neef Piet de Bie, die zooals men weet in hoogste instantie ter zake veroordeeld is tot vijftien jaar gevangenis straf en eerst daarna, voor den brigadecom mandant van de Kon. Marechaussée te Uden, een volledige bekentenis heeft afgelegd. De heer Kooiman opnieuw be noemd als lid Ged. Staten, Mr. C. H. Guépin herdacht. Woensdagmorgen kwamen de Provinciale Staten van Noord-Holland in buitengewone vergadering bijeen ter voorziening in de va cature in het college van Gedeputeerde Sta ten ontstaan door het aftreden van mr. Slin- genberg. Na opening der vergadering hield de voor zitter een korte rede ter herdenking van de nagedachtenis van mr. C. H. Guépin. Vervolgens werd de heer A. J. van Leusen, arts te Velsen, toegelaten als lid der Staten ter voorziening in de vacature-mr. Slingen- berg. EEN MONSTERVISCH LANGS DE KUST. Ongeveer een week geleden ontdekte men langs de kust te Egmond aan Zee een groo te visch, volgens de vischers een z.g.n. hille of haringjager. Hij kwam zoo dicht bij het strand, dat de badenden verschrikt de vlucht namen. Men trachtte tevergeefs het. dier te vangen. Thans is dezelfde visch, zooals men gevoe gelijk kan aannemen, door op het strand ge spoeld. Het blijkt nu een butskop te zijn, waarvoor de latijnsche naam is hyperrodon rostratus. Deze visch kan 9 M. lang worden. Het gevonden exemplaar is ruim 4 M. lang. Langs onze kust komt deze visch zeer zeld zaam voor. Sinds 1750 is dit de 9de vondst. De deskundigen van het natuur-historisch museum te Leiden interesseeren zich zeer voor deze vondst en hebben de visch overgebracht naar het museum aldaar. Vele mensehenlevens verloren. Omtrent den orkaan, die de laatste dagen Florida en een gedeelte van den West-Indi- schen Archipel heeft geteisterd, worden thans enkele nadere bijzonderheden bekend. Op de Kcy-eilanden zouden meer dan ioo menschen zijn gedood. Do tornado, die een der hevigste sedert 1926 wordt genoemd, heeft de noordkust van Florida bereikt. Hij zou thans eerugszins in kracht afnemen. Troepen, oorlogsschepen en Roode Kruis- colonnes begeven zich op verzoek van presi dent Roosevelt naai de getroffen streken om, hulp te bieden. Ook Mexico geteisterd. De uit de Antillen Zee komende cycloon streek ook over Mexico en veroorzaakte op verscheidene plaatsen ernstige schade. Te Port Manzanillo zonken een kanonneerboot en een douanevaartuig. De rivier de Lima trad buiten haar oevers, waardoor verscheidene personen verdronken. Ook in Guadalaraja, de hoofdstad van den staat Jalisco, maakte de overstrooming vele slachtoffers. Verkiezing lid Gedeputeerde Staten. De voorzitter nam hierna opnieuw het woord om te zeggen, dat de vacature, voor welke vervulling de staten in buitengewone zitting zijn bijeengeroepen, er een is van zeer buitengewonen aard. Het vroegere medelid, reeds eerder lid van het college van Gedepu teerde Staten en na zijn herkiezing in 1931 het vorige jaar opnieuw tot die functie aan gewezen en daarin dezen zomer herbenoemd, werd door het vertrouwen van H. M. de Ko- ningni tot het ambt van minister van Sociale Zaken geroepen. In 's lands belang heeft mr, Slingenberg die hooge functie aanvaard en h'j heeft daarvoor een betrekking moeten neerleggen, die hem lief was en waarin hij uitnemend op zijn plaats was. De heer Reinalda (s.-d.) legde namens de sociaal-democratische fractie een verklaring af, waarom de sociaal-democraten op den heer Kooiman hun stem uitbrengen. De heer Asscher (v.b.) van in de verkla ring van den heer Reinalda aanleiding diens woorden met groote kracht af te wijzen, en protesteerde heftig tegen de tweeledige ver klaring van den heer Reinalda. Uitgebracht werden 63 stemmen, waarvan 1 blanco, 17 op den heer Boissevain, 39 op den heer Kooiman en 5 op den heer Seegers, zoodat de heer Kooiman gekozen is. De heer Kooiman verklaarde erkentelijk te zijn voor dit vertrouwen en zeide de benoe ming gaarne te aanvaarden. Binnenland. De beruchte Jan C., bijgenaamd de Ceel, uit Oss, die voor de marechaussee reeds tal van zware misdrijven heeft bekend, o.m. den afschuwelijken moord op den caféhouder Jan van der Pas, blijkt nog meer op zijn kerfstok te hebben. De marechaussee heeft sedert geruimen tijd een onderzoek ingesteld naar een groot aan tal verdachte branden, welke de laatste jaren te Oss hebben gewoed. Hierbij is een brand op het tapijt gebracht, welke in het jaar 1929 de kapitale boerderij van den landbouwer Vaaske van Dinther aan den Berghemschen weg te Oss geheel in de asch heeft gelegd. De oorzaak van dezen brand was nooit opgehel derd. Doordat de bewoners zelf te goeder naam en faam bekend stonden, moest worden aangenomen, dat de brand door derden was gesticht. Bij het onderzoek kreeg de mare chaussee verschillende aanwijzingen in han den, welke er op wezen, dat C. de hand in deze brandstichting moest hebben gehad. De Ceel, die in het huis van bewaring te 's-Herto genbosch verblijf houdt, werd door de Ossche marechaussee danig aan den tand gevoeld en tenslotte viel hij door de mand en legde een bekentenis af. Voorts verdenkt de marechaussee zekeren Th. van B. uit Oss van brnadstichting in drie hooimijten op den Achterschaijk te Oss, toe- behoorende aan een Rotterdamsche familie. De verdachte zal in het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch, waar hij wegens andere misdrijven is opgesloten, aan den tand wor den gevoeld. In het CapitooS theater en In de OM Dutch. In den nacht van Zondag op Maandag heb ben inbrekers op twee plaatsen te Rotterdam hun slag geslagen. In het Capitol theater aan den Nieuwen Binnenweg is de brandkast opengebroken en daaruit is 5800 gestolen, in de Old Dutch bar aan den Coolsingel is ook de brandkast geopend en is 600 gestolen. VOOR JODEN VERBODEN DUITSCHE PLAATSEN. VolmalCijj in vlammen. Omsteeks tien uur gisteravond is brand uitgebroken in de wolmalerij van de firma Droge aan de Lange S< .jfstraat te Tilburg. De brandweer is met groot materiaal uitge rukt. Het vuur greep snel om zich heen De blussching is in vollen gang. De Joodsche Perscommissie voor Bijzondere berichtgeving te Amsterdam heeft een lijst samengesteld van Duitsche badplaatsen, ste den en dorpen, waar Joden en niet-Ariërs niet worden toegelaten. In een aantal gevallen werd den Joden zonder meer meegedeeld, dat zjj er voor moesten zorgen, binnen eenige uren de plaats te hebben verlaten. Een deel dezer plaatsen is ook door Hollanders veel bezocht. Dit merkwaardige, voor de 20ste eeuw zoo beschamend document, bevat do namen van 113 gemeenten, waarbij echter moet worden opgemerkt, dat bijvoorbeeld alle voorsteden van Hannover in één naam zijn samengevat, zoodat dit aantal in feite nog hooger is. Verschillende dezer plaatsen, zoo als Buttenheim, Hirschfeld, Karlsruhe, Mann- heim, alle in Baden, Augsburg, Oberammer- gau, Schweinfurt in Beieren, Altenberg in Franken, het Harzgebergte, Süderode in den Harz, Frankfurt ajn Main, Griesheim bij Frankfurt a/M.,. Homburg, bekende, badplaats en nog vele andere, worden vee) dooi Neder landers bezocht. Het adres dezer joodsche Perscommissie is Sarphatistraat 18 I, Amsterdam. HET CONFLICT IN DE TIBURGSCHE TEXTIELNIJVERHEID. Het bestuur van den Tilburgschen Fabri- kantenbond heeft Dinsdag vrijwel den gan- schen dag eerst zelfstandig en daarna met de leden vergaderd om den toestand te overzien. Gelijk reeds is gemeld, kwam staande de bij eenkomst een brief van de z.g. stakingsleiding met het verzoek om een bespreking. In groote eenstemigheid besloot de fabrikantenbond, op dezen brief een weigerend antwoord te geven, hoogst verbolgen als men is over het onrecht matige aan de stakers gegeven advies om loon te gaan beuren onder de belofte het werk te zullen hervatten en dan toet te blijven staken. Het conflict breidt zich steeds y verder uit. De dag van Dinsdag is in rustige werke loosheid gepasseerd. Het aantal stakers is echter eer toe- dan afgenomen, want in den namiddag heeft ook het personeel van de firma Gebr. Diepen, dat tot nu toe regel matig had gewerkt, het bijltje er plotseling bg neergelegd. Zulks geschiedde later op den dag ook bó de firma's Van Dooren Dams en Pieter van Dooren. De ochtendbijeenkomst der stakers, die zeer druk was bezocht, werd in den namiddag gevolgd door een groote vergadering op de Wielerbaan. Hier werd be sloten om tot de arbeidersorganisaties St. Lambertus en de Eendracht het verzoek te richten, thans de stakingskassen beschikbaar te stellen voor het verleenen van geldelijken steun. Tevens is aan het bestuur van den fabrikantenbond een brief gezonden, met het verzoek, aan de stakingsleiding een onder houd toe te staan. Het Engelsché slagschip „Ramillies", dat met een bemanning van duizend koppen op weg was naar Portland, waar een deel der Britsche vloot zich op het oogenblik verza melt, is op negen mgl afstand van Dover in het Kanaal in aanvaring gekomen met het Duitsche stoomschip „Eisenach", een 4159 br. registerton metende vrachtboot van den Norddeutschen Lloyd. Ofschoon niet om assistentie werd verzocht hebben zich toch onmiddellók sleepbooten naar de plaats van het ongeval begeven. Thans wordt door de Norddeutschen Lloyd gemeld, dat bg de botsing twee leden der be manning van de „Eisenach" om het leven zgn gekomen. Een derde kreeg zware verwondin- een. Voorts wordt een der arbeiders, die met controleering der ketels was belast, vermist, liet schip zelf is van voren zwaar beschadigd. De Ossche stilzwijgendheid, die het mogelgk maakte, dat de misdaad aldaar- zoo welig tierde, heeft ook tot gevolg gehad, dat een man ten onrechte van diefstal werd verdacht en, naar thans gebleken is, onschuldig gevan genisstraf heeft ondergaan. Het betreft een geval van kippendiefstal. De kippenkoopman werd tot 9 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De man heeft deze 9 maanden plus 2 maanden voorloopige hech tenis uitgezeten. Nu evenwel zoovele Ossena- ren aan het bekennen zijn gegaan, is ook ge bleken, dat v. d. H. het slachtoffer is gewor den van de Ossche stilzwggendheid en dat bij onschuldig is veroordeeld. De beruchte Ossche misdadiger L. V., bij genaamd Bgs de Sijp, heeft de hand in dit misdrijf gehad en thans bekend. Bg justitieele beschikking is de beruchte Ossche misdadiger Piet de Bie uit de ouder- Een studiereis. Naar verluidt, zullen de heeren Plesman en Guilonard, resp. directeur en onder-directeur van de K.L.M., de volgende week Zaterdag naar Amerika vertrekken. Het doel van de reis is de organsiatie van verschillende lucht vaartmaatschappijen te bestudeeren, terwijl tevens de noodige aandacht zal worden be steed aan de ontwikkeling van de Amerikaan- sche vliegtechniek. In verband hiermee zullen ook eenige vliegtuigfabrieken worden bezocht. De studiereis zal zich uitstrekken over tal van onderdeelen van het Amerikaansche vlieg- wezen, zoo b.v. ook ten aanzien van den strijd tegen hinderlijke klimatologische factoren. De heer Guilonard zal zich in het bgzonder bezig houden met de resultaten van nieuwe tech nische vindingen, welke in Amerika met meer of minder succes worden toegepast! HOOGERE MONOPOLIEHEFFING OP GRANEN EN VEEKOEKEN. Onder dagteekening van 30 Augustus 1935 heeft de toenmalige Minister van Economi sche Zaken verschillende beschikkingen geno men. waarbg met ingang van Woensdag 4 September 1935 de monopolieheffingen op alle granen en derivaten daarvan met een bedrag van f 0.50 worden verhoogd. Deze maatregel was noodzakelijk met het oog op de sterk gedaalde prijzen van rogge en gerst, alsook met het oog op de positie van het Landbouw- Crisis-Fonds, dat ondanks verschillende steunverlagingen versterking van middelen noodig heeft. Door het verhoogen van de monopoliehef fingen met f 0.50 zullen de rogge- en gerst- prijzen in het binnenland met f 0.50 stijgen, daar de denaturatietoeslag gehandhaafd blijft. Eveneens is met ingang van gelijken datum de wisselende heffing op den invoer van vee koeken met f 0.50 verhoogd, terwgl bij afle vering van in het binnenland bereide veekoe ken uit oliehoudende zaden, pitten en noten een heffing van f 0.50 is gelegd. Maatregelen zijn voorts getroffen, waardoor de voor de industrie nadeelige gevolgen van deze verhoogde heffingen zooveel mogelijk zullen worden weggenomen, terwijl mede o.a. voor de pluimveehouderij de nadeelen zijn weggenomen door verhooging der restituties, dit laatste naast de steunverleening bij uit voer van eieren naar Duitschland en maat regelen, welke in overweging zijn ter verdee ling van een bepaald bedrag onder de pluim veehouderij. Het ligt tenslotte in de bedoeling de bedra gen, welke uit de verhoogde heffingen op vee koeken zullen worden verkregen, aan te wenden voor de melkveehouderij, waarvoor andere maatregelen nog in overweging zijn. Te New Orleans. Een algemeene staking van havenarbeiders dreigt het geheele scheepvaartverkeer van New Orleans te stremmen. Twee duizend ha venarbeiders, aangesloten bij den internatio nalen bond van havenarbeiders, zouden aan de staking deelnemen. De New Orleans Steamship Association heeft geweigerd ge volg te geven aan de eischen der arbeiders inzake hoogere loonen. De vakvereeniging is voornemens nog deze week de staking uit te roepen. Tegen Italië's drijven, Ingevolge een oproep van het internatio naal verbond van vakvereenigingen en de soc. arbeiders-internationale, om in de groote ste den der niet-dictatoriaal geregeerde landen betoogingen te houden tegen het dreigende oorlogsgevaar, nu de laatste besprekingen be treffende het conflict tusschen Italië en Abessinië te Genève voor de deur staan, is vanwege de S.D.A.P. en den Amsterdam- schen bestuurdersbond een openbare vergade ring gehouden in het Concertgebouw. De groote zaal was geheel gevuld met belang stellenden. De eerste spr., de heer S. de la Bella se cretaris van het Nederlandsch verbond van vakvereenigingen, noemde het optreden van Italië tegen Abessinië in strijd met het sta tuut van den Volkenbond, van welken we, al dus spr., mogen verwachten, dat hij alles zal doen om den oorlog te voorkomen en als het daartoe moet, sancties toe te passen. Van de Nederlandsche regeering verwachten we, dat zg Nederland in dezen zin in den Volkenbond zijn invloed zal doen gelden. Vurig hopen wij, aldus spr., dat de oorlog, die nu wel onafwendbaar schijnt, de overwin ning van Abessinië en daarmede den dood van het fascisme in Italië zal brengen. Ir. J. W. Albarda, leider der soc.-dem. Ka merfractie, hield vervolgens een rede, waar uit hg zeide, dat Italië, of liever zijn dictato riale regeering, wel de laatste is, waaraan het brengen van beschaving in Abessinië toe vertrouwd kan worden. Mussolini's misdadig avontuur bedreigt niet alleen Abessinië en Italië maar de heele we reld met het grootste onheil, maar bovendien brengt het de grondslagen van den Volken bond in gevaar. Schiet deze thans tekort, dan is zijn aanzien verloren en wordt zijn voort bestaan twijfelachtig. Ten slotte nam de vergadering een motie aan, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de Volkenbond aan zijn verplichtingen zal voldoen. Geconstateerd wordt, dat Italië schuldig staat in het conflict met Abessinië en dat de arbeidersbeweging bereid is, alle medewerking te verleenen aan de sancties, die de Volkenbond tegen den oorlogverwelt- kenden staat zal toepassen. Voorts wordt in de motie ieder opgeroepen tot den strijd te gen het fascisme. 8.05 Orkestconcert en gram p). 10.05 Schlagermuziek. 10.30 Berichten. Gram.pl. 10.45 Schlagermuziek. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1935. Hilversum, 1875 M, 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO en AVRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie R. Numan. 10.35 Gramofoonplaten. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Gramofoonplaten. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.00 Voordracht E. Hess-Binger. 2.20 Gramofoonplaten. 3.10 AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. 4.00 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 5.05 Kinderuurtje. 5.30 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 6.15 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 7.00 S. de Wolff: De ontwikkeling der wereld conjunctuur. 7.20 Orgelspel C. Steyn. 7.50 Herhaling S.O.S.-Berichten. 7.53 Nieuwsberichten. 8.00 Ds. J. W. Samberg: „De overwinnende mensch". 8.30 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Resi dentie-orkest o.l.v. Carl Schuricht, m.m.v. Frieda Leider (sopraan) en M. Oehman (tenor). Om 9.15 A. F. J. Portielje: Het stre ven in de natuur. 10.15 Declamatie Ben Royaards en Georgette Hagedoorn. 10.45 Nieuwsberichten. Vrijz. Godsd Pers bureau. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.3012.00 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 7 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzendmg. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.VARA- tooneel o.l.v. W. v. Cappellen, C. Steyn (orgel) en gram.pl. 12.00 Harry Lew's Redio Three. 12.45 Gramofoonpl. I.001.45 Vervolg trioconcert. 2.00 Gramofoonpl. 2.20 Trio Sam de Gorter. 3.00 Dr. G. Stuiveling: Geestrijke drank of geestelijk leven. •3.20 Vervolg Trioconcert. >4.00 Gramofoonpl. p.05 Orgelsepl J. Jong. j5.40 Literaire causerie. jg.00 N. de Klgn (viool) en R. Schoute (piano) j6.30 Coba Kuurstra (zang) en D. Wins (piano). 7.00 V.R.O. jg.00 Herh. SOS-Berichten, Nieuwsberichten i en VARA-Varia. 8.15 Jubileum-Prapaganda-Avond uit „De Vereeniging" te Nijmegen: VARA-tooneel, i orkesten en solisten. (Om 9.50 Gram.pl.). II.0012.00 Gramofoonmuziek. 275 passagiers aan boord. De Radio Marine Corporation te New York heeft Woensdagochtend een S.O.S. bericht ontvangen van het stoomschip Dixie van de Southern Pacific Line, dat op een klip by Arysfort (Florida) is geloopen met 275 pas sagiers aan boord en nu dringend hulp vraagt. Twee schepen zijn naar de plaats des onheils uitgezonden. Het vaartuig bevindt zich op den weg van een orkaan, die thans in westelijke richting naar de Bahamas eilan den is getrokken, na Cuba bedreigd te heb ben. (De Dixie is een Amerikaansch schip van 8188 ton bruto en 4918 netto, gebouwd in 1927. Red.) Men schrgft van Langendijk aan de N.R. Ct. De laatste weken zijn aan de Noordholland- sche groenten veilingen groote hoeveelheden boonen (snij- en slaboonen) aangevoerd. Door de onmogelijkheid, deze naar Duitschland uit te voeren, blijkt een groot gedeelte onver kocht. Van regeeringswege worden deze „doorgedraaide" boonen opgekocht en in de zouterijen geconserveerd. De aldus gevormde voorraad kan voor bepaalde doeleinden wor den aangewend, b.v. als ruilobject. In ieder geval is het voorloopig een middel om te voor komen, dat deze kostelijke groenten op de mestvaalt terecht komen. Zaterdag is te Broek op Langendijk de zes de droge bloembollenveiling gehouden. De handel was echter buitengewoon stug en slechts ongeveer 4 pet. van de aangevoerde hoeveelheid kon een kooper vinden. De notee ringen waren: Albino 12 en op 120; Mon Trésor 12 en op 1.50, alzoo de minimumprijs; Generaal De Wit 1.80 per 100 stuks. Aan deze veiling wordt in tegenstelling rnet andere contant verkocht. De 400 opvarenden in nood. Van de Dixie is de draadlooze installatie, aldus meldt Reuter nader, beschadigd. Het stoomschip zendt zwakke seinen uit, luiden de: „Wij zijn ten speelbal van een onstuimige zee en harden wind. Er zijn 400 opvarenden aan boord." Het schip, dat het dichtst bg is 650 mijl afstand is het stoomschip Reaper, dat met vollen soom door de woeste zee ter hulp snelt. De schipbreuk van de Dixie. Men meldt uit Miami: Er zgn thans drie schepen in de nabgheid van de bg Arysport op de rotsen gestooten Dixie aangekomen ter assistentie, maar er moet gewacht worden tot de storm wat zal bedaard zijn voor men met de redding van passagiers en bemanning zal kunnen begin nen. Het bericht dat reeds 40 passagiers aan boord van de Reaper zouden zijn opgenomen', wordt niet bevestigd. Hilversum, 301 M Hilversum, 301 M KRO-uitzending. 4.005.00 HIRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. ill.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Schlagermuziek. Gram.pl. en berichten. jl.15 Orkestconcert. 2.00 Voor de jeugd. J2.30 Sport. 3.00 Kinderuur. 4.00 HIRO. 5.00 Orkestconcert en lezingen. 7.35 Gram.pl. (Om 8.00 Berichten.) 8.3Q Gevar. programma. 10.30 Berichten. 10.35—12 00 Gramofoonmuziek. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gram.pi. 11.3012.00 Voor zieken en ouden-van-da gen. 12.15 Gram.pl. en orkestconcert. 3.45—4.00 Gramofoonpl. 4.15 Orgelconcert. 5.00 Schlagermuziek en gram.pl. 7.15 Lezing. 7.35 Gramofoonpl. 8.00 Berichten.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2