Het Amstelmeer Julianadorp Callantsoog. Breezand. Anna Paulowna. TIELDHRSCHE COURANT VAN DONDERDAG .5 SEPTEMBER IQ35- GEMEENTERAAD. De plantengroei Door: J. K. S. Vergadering van Dinsdag 3 September. De Voorzitte opent de vergadering met een welkomstwoord, speciaal aan de nieuwgckozen raadsleden. De Burgemeester hoopt, dat in de nieuwe periode van 4 jaar krachtig zal worden samengewerkt tot heil van de gemeente. Daarna gaat spr. over tot de installatie der nieuw-gekozen raadsleden. Alle leden leggen den eed resp. de belofte af. Hierna had de wethoudersverkiezing plaats, waarover wij in ons blad van gisteren reeds berichtten. Vastgesteld worden de notulen van de vergaderingen van 2 Juli, 12 Juli en 6 Au gustus 1935. Voor kennisgeving aangenomen wordt het bericht van aanneming der benoeming tot onderwijzeres aan de school voor B.L.O. van mej. A. J. de Snaijer en tot onderwijzer van den heer M. Quant. De heer Uithol (Nat. Herstel) maakt een opmerking naar aanleiding van het be paalde in art. 42 sub 2 van de wet op het Lager Onderwijs. Wethouder De Boer antwoordt, dat door de benoemde functionnarissen alles zal wor den gedaan, wat van een goede(n) Neder- landsche(n) onderwijzer (es) bij het O.L. wordt verwacht. beplanting Sportterreinen. De heer Uithol vraagt of voortaan, als er beplantingen aangeschaft moeten worden, die niet gratis verstrekt worden, gedacht kan worden aan ie plaatselijke bloemisten, door b.v. een openbare inschrijving te houden. De heer Terra (R.K.) wijst er op, dat men bij de aanschaffing moet letten op den meest geschikten planttijd. De heer ?.ot (C.D.) is vóór de bijlage, doch wil weten uit welke kas deze belang rijke finantieele post oestreden wordt. Voorzitter: Uit onvoorzien. De heer Bot' Is er wel werk aan voor 15 werkloozen, welk aantal in de bijlage wordt genoemd De Voorzitter: Niet iedere werklooze is er voor geschikt, doch er zijn onder de velen toch zeker wel 15 te vinden, die eenig verstand van tuinderswerk hebben. De heer Eylders (A.K.) plaats de op merking, dat in een vorige vergadering van den Raad besloten was geen werken meer in werkverruiming uit te voeren. Nu het even wel hier toch weer gaat gebeuren, zal spr. nochtans zijn stem aan de bijlage niet ont houden. De heer Boogaard (S.D.A.P.) verklaart, na met enkele opmerkingen op de gezegden van vorige sprekers te zijn ingegaan,, dat zijn fractie vóór de bijlage zal stemmen. Spr. is er een sterk voorstander van om de ge- heele buiten-omgeving van gewas en boom beplantingen te voorzien. De heer Feenstra Kuiper (Gem. Be lang) wil, in verband met het hooge bedrag, dat met de aanplantingen gemoeid is, weten hoe groot de werkelijke waarde van de planten is. En voorts hoeveel er met deze werkverschaffing aan steunverleening uitge spaard wordt. Het is de wethouder Smits (R.K.), die den heer F. K. van antwoord dient. Spr. vertelt, dat men de Sierteeltcentrale heeft bezocht om de planten aan te wijzen, die het meest voor aanplant in Den Helder geschikt zijn. De 3 millioen planten, die de Centrale opgekocht heeft, liggen over alle deelen van ons land verspreid en het ligt er nu maar aan, waar de geschiktste planten vandaan moeten komen, wil men den invloed bepalen, die de transportkosten hebben op de totale kosten. Op de tweede vraag kan de wethou der thans niet antwoorden, maar zoodra het werk achter den rug is, zal hij het mede- deelen. Het voorstel werd daarna aangenomen. Zonder discussie evenzoo worden aange nomen het voorstel tot het toekennen van sub sidies aan besturen van bijzondere bewaar scholen en het voorstel tot het wijziging van de verpleegcontracten Marine-Hospitaal en St. Lidwina-Ziekenhuis. Aan de orde is dan het voorstel om Bur gemeester en Wethouders te machtigen tot het sluiten van een overeenkomst met Gebr. van Koningsbruggen voor het uitoefenen van autobusdiensten binnen de gemeente. De heer Boogaard vraagt wanneer het taxibedrijf nu eens van gemeentewege ge regeld wordt. De Voorzitter deelt mede, na gecon stateerd te hebben, dat dit niet aan de orde is, dat een regeling van gemeentewege in de bedoeling ligt. De heer Schoeffelenberger (Opp.) constateert, dat de firma Koningsbruggen een schandalig loon betaalt. Volgens spr., wordt er door de chauffeurs 12 uur per dag gewerkt en een 24.per week verdiend. De heer S. kan zich niet indenken, dat B. en W. met de firma in realtie treden. Voorzitter: Het rekensommetje van den heer Schoeffelenberger is niet juist. Het Voorstel werd zonder stemming aan genomen. Voorstel tot het wijzigen van de gemeente- begrooting dienst 1935, ter tegemoetkoming aan een tweetal bezwaren van Gedeputeerde Staten. Bij dit voorstel tevens te behandelen het in de raadsvergadering van 27 dezer aangehou den voorstel tot vaststelling van de 13e wijzi- gingsbegrooting en van de 7e wijziging der begrooting voor Gemeentewerken 1935. De Voorzitter constateert, dat na de gehouden besprekingen van den wethouder van Onderwijs met een lid van Gedeputeerde Staten, de post in de begrooting uitgetrokken voor aanschaffing van schoolbanken voor het openbaar en bijzonder lager onderwijs ad 1.200.waarschijnlijk geen bezwaren meer zal ondervinden. Toch acht spr. het veiliger den post in een suppletoire begrooting onder te brengen, waartoe hij den Raad verzoekt te besluiten. Na een vraag van den heer Feen stra Kuiper en een kort verklarend woord van wethouder van der Vaart gaat de Raad hier toe over. De heer Biersteker (Gem. Belang) kan zich er niet mee vereenigen, dat de 1%% loonsverhooging tot 1 October a.s. wordt uit betaald. Het personeel is al gewend het zon der de 114% te moeten stellen. Bovendien lijkt het spr. gevaarlijk, daar Gedeputeerde Staten dan wèl de Kroon ernstige bezwaren zullen maken. De heer Biersteker verklaart dan ook, dat hij zal tegenstemmen. De heeren Terra en Uithol vallen hem bij. De heer E ij 1 d e r s beziet het voorstel eens, daar waar het betreft een loonsverhooging van 1%% in plaats van een compensatie van 1%% voor verplichte 10% pensioenstorting. Als tot loonsverhooging overgegaan wordt <W gaat daarmee een heele administratieve rompslomp gepaard, alsmede dient de pen sioengrondslag gewijzigd te worden. Ten tweede gelooft spr. niet, dat den amb tenaren een weldaad bewezen wordt met die 1%%, men moet er geen gokpartijtje van maken. Het College spreekt over bezuiniging op loonen en salarissen en wil nu vanaf 1 Juli 1.1. tot 1 October a.s. een verhooging! Spr. laakt de houding van Gedeputeerde Staten, die zich z.i. in dezen op de vlakte houden. De heer v. d. Veer A.R.) wil het nog drastischer doen en wil de 114% voor zoolang die al door het personeel genoten werd terug vorderen. Daar gaat echter niemand mee ac- coord. De heer Biersteker laat nogmaals waarschuwende woorden hooren: Als het aan de Regeering overgelaten wordt om hierin te besluiten, bestaat de kans dat ze het geheele voorstel verwerpt. De heer v. d. Vaart repliceert namens het college, waar hij begint met den heer Bol ders gelijk te geven, dat aan de verhooging een heele administratie annex is. Daarvoor moeten we echter niet uit den weg gaan, meent de wethouder. Zijn er veranderde om standigheden, die de verlaging rechtvaardi gen? Neen, aldus spr. Momenteel staan we op het standpunt, dat de 114 niet uitbe taald moet worden, maar zijn er gegronde redenen aanwezig om de rechten van het per soneel te beknotten? Spr. adviseert om het voorstel aan te nemen, steunende op het raadsbesluit van het voorjaar. Men moet zich niet te veel laten leiden door de voorzichtig- heidspolitiek. Laat de Kroon zich maar eens uitspreken, maar laat de Raad nu eens niet terug marcheeren. Laten we het voorstel van den heer Biersteker c.s. achter de hand hou den voor het geval Gedeputeerde Staten af wijzend mochten beschikken. Zooals spr. de stemming in den Raad peilt, gelooft hij niet, dat men in de toekomst een salarisverhooging van 114% zou willen. Het amendement-Bier steker wordt daarna in stemming gebracht en verworpen met 6 stemmen voor en 15 te gen. Vóór stemden de heeren Uithol, Feenstra Kuiper, Biersteker, v. d. Veer, Erjlders, en Terra. Vervolgens wordt de onderhavige bijlage vastgesteld. Benoeming van Kaadscommissiën. De heer Uithol stelt voor, dat de Voor zitter de commissies zal samenstellen en dat hij daarbij rekening zal houden met het be roep van de raadsleden. De Voorzitter: Dat is in strijd met art. 60 van de Gemeentewet. Met uitzondering van de commissies voor Onderwijs en Grondbedrijf wordt over de sa- mensteling der onderscheidene commisises gestemd. De Commissie voor Onderwijs en Grond- j bedril wordt samengesteld als voorgesteld. Commissie voor Publieke Werken, Gekozen werden de heeren: Kraak (S.D. A.P.), Meyer (V.D.), Schoeffelenberger en Van Zwijndrecht (C.H.). Commissie voor de Gemeentereiniging. Benoemd werden de heeren Bot, Terra, Hoornsman (V.D.) en Steenlage (S.D.A.P.). Commissie voor Water- en Lichtbedryven. Deze commissie is als volgt samengesteld: de heeren Boogaard, Van Loo, Van Zwijn drecht en Ran (R.K.). Commissie voor de Financiën. Benoemd worden de heeren Biersteker, Meyer, v. d. Heide (S.D.A.P.) en Eylders. Aanbieding der Gemeenterekening voor 1934 en benoeming van de Commissie voor het nazien der rekening. De Voorzitter benoemt, zooals zijn ge woonte is, één lid, dat, reeds langer in den Raad zit en twee jongeren, in dit geval de heeren Bot, Hoornsman en Uithol. Rondvraag. De heer Hoornsman vraagt of het College de circulaire van den Minister van Sociale Zaken ontvangen heeft. Zoo ja„ of het College daar de noodige aandacht aan wil schenken. De heer Uithol: Zoudt u mij ook kunnen inlichten hoe het thans staat met de wijzi ging van de precarioverordening, n.1. dat voor vlaggestokken, welke uitsteken boven gemeentegrond geen belasting meer ver schuldigd is? Wordt daaraan nog gevolg ge geven Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft op 10 Sept. 1934 een adres aan den Raad gericht, inhoudende wijziging van deze ver ordening. Bij schrijven van 11 Oct. 1934 is toegezegd, dat zulks bij de eerstvolgende wij ziging dier verordening overwogen zal wor den of daarin tegemoet kan worden gekomen. M. d. V. Het wil mij voorkomen, dat dit uitstel afstel zal worden. De heer v. d. Vaart verklaart er niets tegen te hebben, dat deze materie nog vóór 1 Januari in den Raad komt. Vervolgens denk ik even terug, aldus de heer Uithol, aan den in den aanvang van deze vergadering afgelegden eed, en zit ik in dezen raad als vertegenwoordiger van een nieuwe groep, die te allen tijde de belangen van de gemeente Den Helder vóór alles moet stellen. Het zal mij M. d. V. aangenaam zijn in de komende periode mijn beste, krachten te kun nen geven voor het algemeen dus het Na tionaal en het belang der gemeente Den Helder. Tijdens de vele raadsvergaderingen die ik bijwoonde op de publieke tribune, heb ik helaas dikwijls moeten constateeren, dat het algemeen belang, dus het belang der gemeen schap, werd verdrongen door het partijbelang. M.i. behooren groep- en partijbelangen in den Raad niet naar voren te komen, waar door tevens wordt vermeden, dat de Raad een kampplaats of strijdterrein wordt der politieke partijen en wat altijd ten koste gaat van het algemeen belang. De gemeenteraad diene slechts het gees telijke- zedelijke- en economisch-welzijn der gemeentenaren in het kader der Nationale gedachte. Vervolgens vraagt de heer Uithol, of in Den Helder op de openbare scholen wel ons Volks lied geleerd wordt, zoo niet, kan er dan een order worden uitgevaardigd, dat op de open bare scholen ons Volkslied moet worden on derwezen Het is m.i. onbestaanbaar, dat het leeren van ons Volkslied op de openbare scholen achterwege wordt gelaten. Wethouder de Boer kan hierop niet per tinent antwoorden, is echter van meening, dat er aandacht aan moet worden geschonken. De wethouder zal er naar informeeren en zijn bevindingen mededeelen. De heer Terra dringt aan op bespoediging naar aanleiding van de door den heer Hooms- man te berde gebrachte circuliare. De heer Schoeffelenberger prote steert naar de wijze van vragen stellen van den heer Uithol. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter om 11 uur deze, op de publieke tribune druk bezochte, vergadering. MAGGI ALS GASTVROUW. Menigeen zal zich waarschijnlijk den demon stratieauto der fabriek van Maggi's Voe dingsmiddelen te Amsterdam herinneren, die destijds Den Helder bezocht. De in deze model-keuken bereide Maggi's Soepen en Bouillon werden door de kook- leeraressen aan iedere belangstellende aange boden, terwijl zij de huisvrouwen ook met practische raadgevingen van dienst waren. Men heeft toen echter bij lange na niet alle huisvrouwen kunnen bereiken, zoodat de auto en haar bezetting binnen enkele dagen wederom als gastvrouw zal fungeeren om nieuwe kennismakingen aan te knoopen en wellicht oude te hernieuwen. Correspondentie. W. M. Een dergelijk verzoek valt onder de advertenties. Wjj kunnen er niet aan vol doen. FLORALIATENTOON STELLIN G. Woensdagmiddag vergaderde hqt bestuur der vereeniging „Julianadorp Vooruit", ten einde de aanstaande Floralia-tentoonstelling te regelen. Vastgesteld werd, dat deze gehouden zal worden op Zaterdag 21 en Zondag 22 Sep tember, in het lokaal van den heer A. Kossen. De uitgegeven planten kunnen ter beoordee ling ingezonden worden op Zaterdag 21 Sep tember van 12 tot 2 uur. Hierna heeft de be oordeeling plaats door de jury, terwijl de ten toonstelling voor het publiek geopend zal zijn Zaterdagsavonds van 7 tot 10 en Zondags middags van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur. Ook kunnen planten ter opluistering wor den ingezonden, benevens losse bloemen in bouqUet of vaas. Hiervoor worden ook een paar prijzen uitgeloofd. Inzenders van bloemen hebben vrije toe gang, terwijl tot dekking van de kosten van verdere belangstellenden 10 cent entree zal worden geheven. Ook zal er een kleine verloting aan wor den verbonden, behoudens goedkeuring van B. en W. De prijs der loten is slechts 10 ct. Wij wekken ieder op te zorgen, dat deze ver loting slaagt. De trekking kan dan reeds des Maandags na de tentoonstelling, dus op 23 September, des avonds 8 uur plaats hebben. ALGEMEENE VERGADERING VAN DE COÖP. BOERENLEENBANK TE KOEGRAS. Bovengenoemde vergadering had Woens dagavond plaats in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen. Volgens de presentielijst waren 51 stemge rechtigden aanwezig. De Voorzitter van den Raad van Toezicht, de heer J. Kossen, heet allen welkom en zegt verder, dat ieder wel zal begrepen hebben, waarvoor hij hedenavond ter vergadering is geroepen. Daarna worden door spreker sympathieke woorden gewijd aan de nagedachtenis van wijlen den heer D. Vries. 17 jaar heeft hij deel van het Bestuur uitge maakt en bezocht altijd trouw de vergaderin gen. Zijn adviezen die steeds zakelijk en van aangenamen aard waren, werden dan ook altijd geaccepteerd en u zult begrijpen, dat zijn heengaan voor ons bestuur een gevoelige slag was, al valt het niet te ontkennen, dat zulks voor eigen zaak en gezin van nog veel meer gewicht is. Ik ben er dan ook van over tuigd, dat ik namens u allen spreek, dat de naarh De Vries in eerbiedige herinnering bij ons zal blijven voortleven. Voortgaande zegt spr., dan werd in zulk een geval de hulp ingeroepen van een plaats vervangend bestuurslid en werd zulks dan door loting uitgemaakt, dit nu was niet mogelijk daar1 de heer R. Tromp toen reeds ongesteld wai'en wij meenden hem niet te moeten lastig vallen. Helaas is ook de heer Tromp kortge leden ons door den dood ontvallen, en ook aan ftem wenschen wij een aangename herinnering te bewaren. Verder vertrouw ik, dat u in de opengevallen plaats een bekwaam man zult kiezen en verklaar ik de vergadering voor ge opend. De notulen werden door den secretaris, den heer J. de Vries, gelezen en vastgesteld. Ver volgens is aan de orde de verkiezing van een bestuurslid. De eerste vrije stemming bracht geen meerderheid, zoodat een tweede vrije stemming werd gehouden, waarbij met 32 van de 51 uitgebrachte stemmen werd gekozen de heeer P. Pluister, die deze benoeming accep teerde, dank zeggend voor het in hem gestelde vertrouwen, en zou trachten de belangen der Bank naar beste weten te behartigen. Tot plaatsvervangend bestuurslid werd bij acclamatie benoemd de heer C. Tromp, die zulks aanvaarde. De rondvraag leverde niets op. j De Voorzitter bracht de vergadering dank voor de gedane keuze om de vacature aan te vullen. Voorts werd dank gebracht aan den heer K. Bregman, die tijdelijk als bestuurslid heeft gefungeerd en daaraan naar beste weten heeft medegewerkt. Daarna volgt sluiting. KERMIS 1935. De jaarlijksche kermis behoort weer tot het Verleden. In ons nummer van Dinsdag j.1. hielden we reeds een kleine beschouwing over de eerste kermisdagen. We kunnen dus m kort zijn. Maandagavond traden m hotel „Duinzicht" op „The Funny Boys wt S( gerbrug met een show-programma. De auU was zeer goed bezet en het talnjk P" heeft zeker het gebodene op prijs gestel l, g - zien. het hartelijk applaus, hetwelk steeds weer opklaterde. Dinsdag vonden volksspelen plaats vooi dames. Ditmaal bestond het feest in een wed strijd met kruiwagens waarop drie manden waren gestapeld. Slechts weinigen bereikten zonder tegenspoed het eindpunt. Van de 44 deelneemsters werden de prijzen gewonnen door mevr. Ambuur 4.Diet Mooij 3.mej. N. van Twuijver 2.—) en mevr. Kruit 1. De commissie voor de volks- en kinder spelen, bestaande uit de heeren J. Brouwer, J. de Waal J. Schager, J. Koegelberg, A. Tho- masz, A. Mi. H. de Wit en H. J. Schut, kan weer op goed geslaagde feesten terugzien. Des avonds heerschte er in de café's een gezellige drukte. Op het kermisterrein was het niet zoo druk als Zondagavond. Het bioscoop theater trok veel publiek met de spannende film „De man met de wassen beelden". Naar we vernemen, blijft het theater nog een week staan. Zaterdag en Zondag draait een Neder- landsche film, namelijk de onlangs uitge komen film „De big van het regiment", welke zeker veel bezoek zal trekken. Van wanordelijkheden tijdens de kermis kwam ons niets ter oore. Slechts vernamen we, dat Dinsdagavond een leeren motorjas van een motor is ontvreemd. De kermis is ten einde. Callantsoog gaat haar winterslaap weer in. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Callantsoog op Dinsdag 3 September. Aan wezig alle reeds toegelaten leden. Voorzitter: H. Kruisveld, loco-burgemees ter. Secretaris: mr. D. Breebaart. Na opening door den Voorzitter worden de gekozen raadsleden beëedigd en plechtig ge ïnstalleerd. Als wethouders worden herkozen de heeren H. Kruisveld en S. Kooger. De beide wethouders besluiten, dat de heer H. Kruis veld weer als loco-burgemeester zal optreden. De heer Kruisveld spreekt een woord van dank voor het vertrouwen in hem gesteld. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, het besluit van den voorzitter van het Cen traal Stembureau, waarbij de heer A. Kruit is benoemd verklaard. De heer Kruit heeft zijn benoeming aanvaard. Na onderzoek der ge loofsbrieven wordt tot toelating besloten. De notulen der vorige vergadering worden na een kleine wijziging goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van den inspec teur der Directe Belastingen, dat de nadere ramingen van het aandeel in de opbrengst van de Vermogensbelasting, Gemeentefondsbelas ting en opcenten Gemeentefondsbelasting resp. luiden 180.—, 1200.— en 2200.—. Schrijven van den heer Boersma betreffen de het aannemen van zijn tijdelijke benoeming als gemeente-geneesheer. Aan den heer J. v. d. Vlies wordt voor het tweede halfjaar 1935 ontheffing van honden belasting verleend. Aan den heer J. Mooij wordt ontheffing van schoolgeld verleend. Na een kleine wijziging in de rekening dienst 1933, wordt de rekening 1934 voorloo- pig vastgesteld. Eveneens de rekening, dienst 1934, van het Algemeen Armbestuur. Aanbieding Begrooting 1936. Aangeboden wordt de Gemeentebegrooting dienst 1936. De gewone dienst is sluitend met een bedrag van inkomsten en uitgaven groot 47.663.52. Waarbij een post onvoorzien groot 783.40. De begrooting van het Algemeen Armbe stuur sluit met een bedrag van ontvangsten en uitgaven groot 4647.waarin begrepen een subsidie uit de gemeentekas van 3400. Rondvraag. De heer Kooger spreekt een woord van dank voor het vertrouwen in hem gesteld. Spr. hoopt met de raadsleden weer even prettig samen te werken als voorheen. De heer Van Graast hoopt als nieuw raadslid eveneens op prettige samenwerking, in het belang van de gemeente. Hierna sluiting. KINDERSPELEN. De op Koninginnedag uitgestelde kinder spelen voor de leerlingen der openbare en bijzonder scholen, hadden Woensdagmiddag plaats. De uitslagen waren: Meisjes. Vlaggetje in stoof: 1. Marietje Smakman; 2. Marietje van Oosten; 3. Gretha Schouten; 4. Nelly v. d. Berg; 5. Annie de Jong; 6. Trientje Broers. Wasch ophangen: 1. Ida Braam; 2. Trien Woesik; 3. Mientje Langelaan; 4. Pietje v I" Werff; 5. Truus Vlaar; 6. Jeantje v. Herpen' Draad in naald steken: 1. Maartje Blaam boer; 2. Neeltje Walraven; 3. Marietje Schem kels; 4. Annie Kortekaas; 5. Rika Swarts: 6. Martha Liefting. Korfballen: 1. Marie v. d. Berg; 2. joukje Piek; 3. Ada Lubbert; 4. Alie Walraven; 5 Tinie Duinhoven; 6. Jopie Vaas. Stoelendans: 1. Margje Petter; 2. Jeltje de Jong; 3. Maric Voorthuizen; 4. Gré Walraven. Jongens. Aardappelrapen: 1. Jan van Loon; 2. Bert Boon; 3. J. Bijwaard; 4. Dirk Broers; 5. Kees Nieuwenhuis; 6. W. Limbust. Zakloopen: 1. Jan Mosk; 2. Joop van Daa- len; 3. Chris v. d. Meer; 4. Daan de Ridder) 5. Lod. Oudshoorn; 6. Wim Ligteringen. Tonnetje rollen: 1. Jac. Koster; 2. Hennie Hartman; 3. G. Borst Gz.4. Piet Stam 5. Piet Schenk; 6. Bart Moor. Hardloopen met hindernissen: 1. Piet Ren. tenaar; 2. Kees v. d. Park; 3. Theo Ligtendag; 4. Rinus de Ridder; 5. Leen Pieterse; 6 Eel de Jong. Touw trekken: 1. J. v. Duin; 2. Cor Jansen) 3. Ko Weyers; 4. Jan Schenkels. KINDERSPELEN. De uitslagen van de spelen voor de kinderen van de scholen I en II (Kleine Sluis en Oost- Polder) waren: Blokjes rapen: 1. Herman Liefhebber; 2. Geertje Bakker; 3. Geert van Zandwijk; 4. Jack je Lovink; 5. Lou Borst; 6. Mientje Quist; 7. Jaap Kooiman; 8. Kees Wiegman) 9. Tr. Sweris; 10. Piet Meyer. Ei op lepel: 1. Nel Bakker; Dieuw Voort huizen; 3. Maaike Gijsbertsen; 4. Fie Kossen) 5. Loek de Vries; 6. Tiny de Vries; 7. Bcp Tijsen; 8. Annie Keppel. Vlaggen in stoof zetten: 1. Koos van Drie; 2. Jan Voorthuizen; 3. Arie Pennekamp; 4. Klaas Schuiling; 5. Jan van 't Oever; 6. S. J. Wilms; 7. Cor de Schipper; 8. D. Blaauboer, Ton rollen: 1. Piet Rentenaar; 2. Kees de Graaf; 3. V. Gouma; 4. Cor Meeldyk; 5. M;. Jansen; 6. R. de Vries. Koek happen: 1. Alie Baken; 2. Geertje Buth; 3. G. ter Burg; 4. M. Boerman; 5. Nellie Rampen; 6. Alie Teutelink. Wasch ophangen: 1. Griet Kuiper; 2. Dieuw v. Twuiver; 3. Nelly Sinke; 4. M. Buis; Annie Tijsen; 6. Jaantje Braat. Zakloopen: 1. Gerard van Balen; 2. L. Loer) 3. Wim Schuiling; 4. Simon Kapitein; 5. N. Wagenmaker; 6. Jaap Waiboer. Versierde hoepels, enz.: 1. Jochem Blaau boer; 2. Alie Teutelink; 3. Chris Hoogmoed) 4. Annie Dekker; 5. Henk en Arie Penne kamp; 6. Simon Kooij; 7. Alie Baken; 8. Annie Crum; 9. Nelie Crum; 10. L. Kouseband. GEMEENTERAAD. Bij de opening sprak Burgemeester Lovink den nieuwen Raad toe: Vijf van de elf gekozen leden bekleedden tot heden nog niet het ambt van raadslid, hoewel zij op ander terrein geen onbekenden zijn en sommigen hunner reeds zeer verdienstelijk werk in het belang der gemeenschap geleverd hebben. Het is geen gemakkelijke taak om in deze tijden en dat vooral in deze gemeente, het ambt van raadslid te bekleeden. De verant woordelijkheid is groot, de zorgen en het werk aan het ambt verbonden, niet te onderschat ten. Dat de heeren niettemin den moed en het vertrouwen hadden en de benoeming heb ben durven aanvaarden, stemt tot dank en ik feliciteer de heeren dan ook met het ver trouwen dat de kiezers in hen gesteld hebben en ik hoop en verwacht, dat zij zich dat groote vertrouwen wel zullen waardig betoonen. Met den heer Hooimijer doet in onzen Raad de Ant. Rev. party voor het eerst haar intrede. Ik wensch haar daarmede van harte geluk en feliciteer den heer Hooimijer met dit feit. Dat de kiezers voor hun eersteling juist den heer Hooimijer verkozen, verwondert nie mand, doch verheugt ieder, die wel eens met den heer Hooimijer in een of andere com missie zaken van openbaar belang had te behandelen. Ik hoop, dat de heer Hooimijer ook hier veel goed werk in het algemeen belang zal helpen tot stand brengen. De andere heeren, die, beloond met het op nieuw verworven vertrouwen der kiezers, hun zetels wederom, naar ik hoop voor langen tijd, zullen innemen, biedt spr. zijn hartelijke felicitatie aan. Zes van de heeren legden hierop den eed af en vyf de belofte, waarna de Voorzitter hen geïnstalleerd verklaarde. De notulen werden onveranderd vastgesteld, waarna tot de wethoudersbenoeming werd overgegaan. Daar blijkbaar de uitslag van de stemming reeds te voren vaststond, vroeg de heer Hooimeijer het woord, om z'n twijfel uit te drukken, of bij die verkiezing wel het ge- 1 Het is een feit, dat de vogels door den natuurliefhebber eerder in studie genomen worden dan de planten. En dat is, tot op zekere hoogte, begrijpelijk. De vogels toch, levende dieren, trekken eerder de aandacht, we' zien ze nu eens hier dan weer daar, we kunnen tweemaal 's jaars hun imposanten trek bewonderen en ze blijven dan ook, zelfs voor iemand die al jaren lang op vogels uit gaat, steeds weer even belangwekkend, om hun nesten, eieren, gedrag en om zooveel andere dingen meer. De planten zijn doode, dingen blijven steeds op dezelfde plaats en bloeien slechts een deel van het jaar. Toch zou het verkeerd zijn de planten hierom links te laten liggen. Niet alleen vormen ze een zeer te waardeeren stoffage van het land schap, ook in andere opzichten zijn ze zeer interessant; ik denk hierbij aan bestuiving (bij sommige planten-families zeer ingewik keld: o.a. orchideeën en vlinderbloemen), ver spreiding, plaats in de natuur en grondsoor ten waarop ze groeien. Men verdeelt de plan ten wel eens in zandplanten (xerofyten), zoutplanten (halofyten), waterplanten (hy- drofyten) en weide- en boschplanten (meso- fyten). En nu ga ik U vandaag eens niet naar den onmiddelbjken omtrek brengen, maar naar het Amstelmeer, waar een zeer merk waardige gemeenschap van planten en dieren ontstaan is. Na ongeveer een uur gefietst te hebben komen we op den dijk, die het voor malige eiland Wieringen verbindt met het vasteland van Noord-Holland. Aan onze rechterhand zien we met riet begroeide, woeste kleigronden en verderop een grooten waterplas, het overblijfsel van het Amstel- diep. Evenals het water rondom een in het water geworpen steen oprijst, zoo ook rees de oorspronkelijke bodem van het Amsteldiep omhoog, toen de zware dijk gelegd werd, waar we nu op rijden. Die grond kwam zelfs boven water. Later werd het Amsteldiep nog verkleind door den dijk om de Wieringermeer en het overblijfsel, een brakke waterplas, heet nu nog het Amstelmeer. De fietsen zet ten we neer en nu loopen we de kleigronden eens op. Gevaar is er niet bij, tenminste niet als we niet al te dicht bij het water komen, want daar golft en borrelt het wel eens onder onze voeten. De zon strooit vele brokken zilver op de golven. Hooge, witte wolken zeilen, als statige galjoenen, door het blauw van den hemel, het zonnepoeder wolkt door de lucht. Natuurlijk groeit er riet, veel ruischend riet, met zwarte pluimen bloeiend. Dat riet heeft onplezierig lange wortelstokken, die overal kruipen en je met alle geweld beentje willen lichten, wat soms wel eens lukt. Op vallend is het, dat de roode oogentroost hier in zoo grooten getale voorkomt. Het is een verwant van de gewone oogentroost, die in onze duinen overal algemeen is: een laag plantje met heel lichtblauwe bloempjes. Ik kende de roode oogentroost wel van een plaats onderaan een duin, waar ze betrekke lijk laag bleven; hier zyn ze veel grooter; ware reuzen in hun soort. Er staan een paar forsche wilgenroosjes, familieleden van de basterwederik, met lichtpurperen bloemen. Aardig is het om even te letten op de wyze waarop de zaden verspreid worden door den wind. De vruchten zijn vrij lang en springen met vier spleten open, waarna de vier deelen omkrullen. Het zaad zit met witte draden vast aan die vier deelen. Springt een vrucht open, wat ge ook bewerken kunt door even in een rijpe vrucht te knijpen, dan zit er even een weefsel van fijne, witte draden tusschen de vier omkrullende zaaddragers, maar de wind verstoort dat weefseltje al gauw en dan dansen de zaadjes meters ver weg, gedragen door de wollige draden. Voortdurend zien we nieuwe dingen en het geeft aangename sen- van den dijk. Buitengewoon forsche, flets- geel-bloeiende melkdistels; rijkbloeiende zee asters, die heele plekken paars kleuren door hun aardige, paarse bloemen mét gele harten kamillen met vele witte bloemen; zilver schoon met zyn aardige, van onder zyde- achtig wit behaarde bladeren en zyn op boterbloemen gelijkende bloemen. En verderop de fijne, witte bekerbloemen van hornbloem, de roode hoofdjes van distels en groote, zich na den bloei samenvouwende, witte schermen van wilde peen, met in het midden een donkerpaars bloempje en fijn verdeeld blad. Boven het wit van de schermbloem fladde ren allerlei bonte vlinders: koolwitjes, citroen tjes, vossen en dagpauwoogjes en soms een énkele koninginnepage; een heel lichtgele vlinder met fraai geteekende vleugels. Bijen, aard- en steenhommels, groene- en blauwe- metaalachtig glanzende bromvliegen, zilver- schitterende zweefvliegen met zwart-wit ge- stréepte achterlijven en dunlijvige, buit- zoekende sluipwespen, brommen en zoemen boven roode en witte klaver en de kleine, teer-rose sterretjes van het melkkruid. We komen nu op zilte gronden, dat zegt ons het melkkruid, bewoner van zilte klei gronden. En inderdaad naderen we nu het water. Nu uitkijken waar we loopen! Een poos lang komen we echte zoutplanten tegen. Rollen-vormende zoutgrassoorten, blauwgroen- berijpte zeemeiden, miniatuur-boomstamme tjes zonder bladeren van zeekraal, sterk geu- penÜe witberjjpte struiken van lemoenkruid en rosé bloemtrossen van de roode oogentroost. Men zou de hier groeiende planten, tot op zekere hoogte, tot de zandplanten of xero fyten kunnen rekenen. Nu zult ge zeggen: „Ja maar de schorren, waar dan toch wel de meeste zoutplanten zullen groeien, zijn voch tig, staan soms zelfs onder water, en strand en duinen zijn toch droog?" Als ge zoo rede- heert, bekijkt ge de zaak echter van mensche- iijk standpunt. De schorren, zijn door het hooge zoutgehalte zeer hygroscopisch, d.w.z. ze laten het water uiterst moeilijk los. Zoo komen we dus voor het uiterst merkwaardige feit; dat de planten, op een toch zeer voch- tigen bodem, veel moeite hebben om het voor hen noodzakelijke water op te nemen; het is voor de planten net of de bodem weinig water bevatte. Maar zoo is het ook met de planten gesteld, die op zand groeien! Bovendien kan ook' op een schorre de zon fel branden. Het is dus logisch dat planten, die op fysiek zoo verschillend terrein zand en zilt slib groeien, toch in voorkomen en samenstelling veel overeenkomst vertoonen. Laten we eens de eigenschappen van zandplanten nagaan. Zandplanten, die op dorre, droge gronden groeien, moeten bestand zyn tegen felle zon en droogte; ze zullen dus middelen bezitten om zoo min mogelijk water door verdamping te verliezen en zoo veel mogelijk water op te nemen en vast te houden. Middelen voor het eerste zijn: periodieke verkleining van het verdampend oppervlak (helm rolt bij lang durige droogte zijn bladeren op), het bezit van kleine, korte of glanzende blaadjes die zonlicht terugkaatsen); middelen voor het tweede zijn: weefsels, die als voorraadkamers dienst doen (vetplanten o.a. dus: muurpeper, zeeraket) en het bezit van lange, diepe wor tels (helm, zandzegge). Verder vertoonen de xerofyten neiging tot houtvorming, doorn vorming, en vorming van wit- of blauwbe- rijpte bladeren. En al die eigenschappen: van korte blade ren af (zeekraal heeft zelfs geen bladeren) tot vleezige, blauwberijpte bladeren en neiging tot houtvorming toe, vinden we terug bjj onze halofyten! Toch bestaan er in den laatsten tijd heel andere meeningen óver de halofyten, waardoor het onmogelijk wordt ze nog langer met de xerofyten te vergelijken. Voor sommige planten is het zout een ver gif. Bijvoorbeeld de dotterbloem, die onmid dellijk verdwijnt zoodra in een sloot ook maar een spoortje zout aanwezig is. Dat is het ge val in het oostelijk deel van Noord-Holland, ook in onze eigen omgeving. In het westelijk deel, met de duinen, dat nog volkomen zoet is, kunnen we in het voorjaar nog wel de groote gele bloemen zien. Midden in het Koegras loopt dus een denkbeeldige streep: de grens tusschen zout en zoet aan den eenen kant van die streep wel dotters, aan den anderen niet! En nu een vraag. Moeten we nu van de zout planten zeggen: ze hebben het zout in groote hoeveelheid noodig, of: ze zyn tegen het zout (als vergif beschouwd, zooals voor dotters) bestand? En de zee-aster groeit zoowel op zeer zoute als op brakke gronden (misschien ook wel op zoutlooze). Dus dan zeggen we: hij kan desnoods ook met minder zout stel len, of: hij is zoowel tegen veel als tegen wéinig1 zout bestand. Zoo pratend over zout en zoutplanten hebben we het water bereikt. De rietkraag, waar we zoojuist doorgebroken zijn, groeit niet tot aan het water, zoodat een slibbankje vlak langs het water onbe groeid is gebleven. Hier staan vele sporen van kleine pootjes: het gebied van bontbekplu- vieren.' We gaan terug, eerst ontmoeten we weer allerlei zoutplanten, dan komen we langzamer hand op gyonden, waar het zout door regen water is weggespoeld. Hier prijkt hopklaver met vele gele sponsjes, blauwe vogelwikke, havikskruid, weegbree en fijne, in bijscher- men staande, rose bloemen van strand- duizendguldenkruid. En als we na een fietstocht van een uur, onder de bollende zeilen van zomerse wolkenschepen, door het vlakke land, waar roode pannendaken felle vlekken geven in e landschap, waar de zeis het golvend Praaa velt, waar zoowel de boer op den dokkeren e mbstwagen' als de grasmaaier langs den w je hun vriendelyken groet toeroepen, w haangekraai nu en dan van een vertlo_® hoeve de stilte schrilt, als we dan weer Helder binnenrijden, voelen we ons, bruing^ brand en moe als we zyn, zeer voldaan o het genotene, dat als altijd, onze moeite beloonde. Mld Augustus '35.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6