Wieringen. Wieringerwaard. Schagen, Texel. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1935. Gemeenteraad van Wieringen, 469e STAATSLOTERIJ een nieuwe DAMESFIETS 2 pond GEHAKT halfom CHR. GOES, Oostslootstraat. AdresEmmastraat 53. meensehapsbelang den doorslag zou geven. Hij kon zich niet voorstellen, dat iemand, die pas in den raad was gekozen (gedoeld werd op den heer Op 't Veld), reeds dadelijk geschikt was voor de functie van wethouder en vroeg, of 't niet beter zou zijn de onderling ge maakte afspraak te niet te doen en den heer Lubbert, die getoond had over de noodige capaciteiten te beschikken, te handhaven als wethouder. De heer Keuris betoogde, dat de af spraak al weken te voren gemaakt was, dat het hem speet, dat de heer Lubbert, die zeker door een groot deel van de bevolking als wet houder gewenscht wordt, dit toch niet zou worden, maar dat hij het eens gegeven woord niet kon breken. De heer Dekker onderschreef de woorden van den heer Keuris, waarna de stemming plaats vond. De heer Keuris werd met algemeene stem men gekozen; de heer Op 't Veld met 6 stem men (5 op den heer Lubbert). De Voorzitter sprak daarop woorden van gelukwensch tot de benoemden en van afscheid tot de anderen. In zijne herbenoeming kan de heer Keuris zien een waardeering zijner medeleden voor het werk, dat hij in de afgeloopen vier jaren in het belang der gemeenschap gepresteerd heeft. Door de gewijzigde samensteling van den Raad is dus de heer Lubbert als wethouder afgetreden, een ambt, dat hij sedert 22 Jan. 1926 vervulde op een wijze, die verre boven mijn lof verheven is, aldus de spr. Wat de heer Lubbert in deze moeilijke tijden speciaal voor de inwoners van Breezand geweest is, zal ik niet trachten te schetsen, doch wil wel zeggen, dat m.i. vooral voor Breezand het verlies van den heer Lubbert als wethouder groot is, want de heer Lubbert is niet te vervangen. Ook voor de gemeente is het verlies groot, want door ons renteloos voorschot aan de bloembollenkweekers en door de bloembollen veiling, zit deze gemeente zoo in en met het blóémbollenvak, dat het als een zegen is te beschouwen, dat de gemeente een wethouder heeft, die vakman is en zoowel bij de bloem bollenveilingen als bij de Banken bekendheid heeft. Hij is dus hier moeilijk te vervangen. De heeren Keuris en Op't Veld danken voor des Voorzitters felicitatie en de heer Lubbert voor de tot hem gerichte woordx. Met ontroerde stem zei hij, dat het hem hard viel den wethouderszetel te moeten verlaten, maar dat hij zich gelukkig achtte, nog deel van den Raad uit te maken. Verder dankte hij den Voorzitter, z'n mede-wethouder Keuris, den sercetaris, den heer Keyzer en de andere ambtenaren voor hun medewerking. Nadat bij de rondvraag nog eenige leden den Voorzitter hadden bedankt voor z'n vrien delijke woorden, tot hen gericht, volgde sluiting. ESPERANTO. De Esperantoclub „La verda Stelo" zal dezen winter bij genoegzame deelname een Esperanto-cursus organiseeren. De leider zal dan zijn Roland Dupuis uit Normandië (Frankrijk). Den Oever AUTO-ONGEVAL OP DEN AFSLUITDIJK. Dinsdagochtend is op den afsluitdijk een auto, waarvan de as, brak, van den weg ge raakt en tusschen 2 ploegen werkvolk door, zonder iemand te raken in den berm terecht gekomen. De auto was met 3 kooplieden op weg van Alkmaar naar Friesland, toen even voorbij Breezand de as brak en het wiel werd weggeslingerd. Ter plaatse waren een ploeg straatmakers en een ploeg steenzetters werk zaam, waartusschen, wonder boven wonder, zonder iemand te treffen, het gehavende ob ject door schoot. De inzittenden kwamen er met den schrik af. UITBREIDING VISSCHERSVLOOT. Begin dezer week is te Makkum op de werf van den heer Amels met goed gevolg te water gelaten de stalen motorkotter „Trio", bestemd voor de Gebr. E., N. en P. Rotgans alhier. Het schip heeft een lengte van ongeveer 19 meter en een breedte van 4.35 m. De motor, een snelloopende viertact Deutz-Diesel van 65 pk., zal hier ter plaatse door de fa. O. J. Bosker in het vaartuig worden gemonteerd. Het doet ons genoegen te kunnen constatee- ren, dat de Wieringer visschers ondanks de minder gunstige tijden voor hun bedrijf, niet bij de pakken gaan neerzitten. Steeds meer wordt tot mechaniseering van het visschers- bedrijf overgegaan. Het aantal aken met mo toren wordt steeds talrijker. De nog aanwe zige1 benzinemotoren worden bijna allen ver vangen door ruwoliemotoren. Ook worden er geregeld zwaarder machines in de schepen geplaatst. Zoo is dezer dagen in het vaartuig van den heer P. Lont (Vet) een Deutz-twee- tact motor geplaatst met een capaciteit van 110 pk. Op het moment is dit de zwaarste motor, die hier voor de visscherij gebezigd wordt. Wij hopen, dat de visschers, die hun be drijven zoo modern en economisch mogelijk gaan inrichten, hiervan de vruchten zullen plukken. VERLEGGING VAN HET VISSCHERIJ- GEBIED. Reeds geruimen tijd geleden maakten wij van deze plaats melding, dat in verband met de afsluiting van de Zuiderzee de plaatsen voor het zetten van palingfuiken zeer zijn be knot. Teneinde onaangenaamheden te voor komen zijn de plaatsen ten Noorden en ten Zuiden van den afsluitdijk dan ook reeds enkele jaren door de Visscherij-inspectie bij o mg aangewezen. Door het groot aantal gegadigden zjjn deze z.g. „stekken" niet gioo,., mede door het feit, dat overal langs (tn door verschillende omstandigheden geen vischwant geplaatst kan worden. Zij, die et geluk mochten smaken, voor de uitwate- ungssluizen een plaatsje te veroveren, waren cr het best aan toe, daar hier de meeste paling werd gevangen, doch dit was slechts voor een enkeling. Door deze omstandigheden z'jn enkeie visschers naar ander vischterrein gaan uitzien. En hun oog is daarbij gevallen op de Dollart, de binnenzee tusschen Gronin gen en Duitsehland. Reeds zijn eenige vis schers daarheen vertrokken en deze week zulen meerderen hun geluk daar gaan be proeven. Wat of de resultaten hier zijn moe ten we nog afwachten. OUDHEIDKUNDIGE VONDST? Dezer dagen vond de heer C. Rotgans, in zijn palingkuil, waarmede hij in het IJssel- meer vischte, een geheel begroeide urn van bijzonderen vorm. Naar men ons mededeelde, zou het voorwerp uit den Romeinschen tijd dateeren. NALATIGE KIEZERS. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht Den Helder is voorne mens de kiezers uit deze gemeente, die niet aan de verkiezingen op 17 April en 26 Juni van dit jaar hebben deelgenomen en sedert dien, ook na schriftelijke aanmaning, niets te hunner verantwoording hebben doen hooren, op te roepen ter terechtzitting van het kan tongerecht op 29 October a.s., des nam. 1 uur. Het aantal nalatigen bldraagt pl. m. 45. WERKLOOSHEID. Het aantal tewerkgestelden in de Werk verschaffing in de Wieringermeer bedroeg in deze gemeente aan het einde van de vorige maand 319. Bovendien staan bij de arbeidsbemiddeling nog een tiental werkloozen ingeschreven. INLEVERING VAN RIJKSGOEDEREN. De inlevering van rijksgoederen door dienst plichtigen zal dit jaar moeten geschieden op 1 October a.s. te 10.30 u. in het raadhuis te Hippolytushoef. Aan deze inlevering moeten deelnemen alle dienstplichtigen van de landmacht van de lichting 1920. Den Oever. BROODWAGEN AANGEREDEN. Bakker Terpstra van Oosterland had Woens dag tegen 12 uur, als gewoonlijk, zijn motor- carrier, geladen met broodjes, aan de rechter zijde van den Molgerdijk, geparkeerd om zijn klanten ter plaatse te bedienen, toen uit de richting Den Oever de, heer N. M. per auto kwam aanrijden en door een defect aan de stuurinrichting van rechts naar links uitweek om pardoes tegen de versche broodjes op te tornen. Carrier en broodjes bleken daartegen niet bestand, want beide kwamen in den sloot terecht, eerstgenoemde werd vrijwel geheel vernield, de broodvoorraad was grootendeels onbruikbaar geworden. Aan het niet direct wanhopige gezicht van bakker Terpstra be hoefde niet te worden getwijfeld of verzeke ring zou de schade dekken, hetgeen bij infor matie inderdaad ook het geval bleek te zijn. Persoonlijk letsel kwam bij dit ongeval overi gens niet voor. FLORAFEESTEN NADEREN. De jaarlijksche Florafeesten te Den Oever, welke elk jaar meer belangstelling, ook van buiten Den Oever, trekken, staan weer voor de deur. Wij zijn in staat enkele bijzonder heden, het programma betreffende, mede te deelen. Vrijdag a.s. kunnen de planten vanaf 9 uur v.m. worden ingezonden. Terughalen is niet eerder mogelijk dan Woensdag 11 September. Zaterdagavond houdt „Apollo", onafscheid baar aan Flora verbonden, te half 8 een muzi- kalen rondgang door Den Oever, na afloop waarvan de tentoonstelling aan den Gast- huisweg wordt geopend. Zondagnamiddag te 2 uur worden behendigheidswedstrijden op rij wielen (geen racefietsen) gehouden waaraan geldprijzen tot 10.zijn verbonden. Zon dagavond 9 uur, na een fakkeloptocht, een grootsch vuurwerk, hetwelk ongetwijfeld zal inslaan aangezien wij dit de laatste jaren heb ben gemist, zij het dan ook dat wij toen hard draverijen er voor in de plaats kregen. Maan dag vermeldt het programma een geeostu- meerden voetbalwedstrijd voor veteranen, aanvangende te 2 uur n.m., waarvoor een aan tal prijzen beschikbaar zijn. Na afloop hiervan touwtrekken. t Des avonds geeft „Apollo" een muziekuitvoering voor de leden van Flora, terwijl de feesten Dinsdag worden besloten met een* concert in het tentoonstellingsgebouw. gehouden Dinsdagmiddag, 3 uur. Installatie raadsleden. De heeren J. Tijssen, Th. Boeren, M. de Haan, M. Kooij, M. Bakker, O. J. Bosker, Mw, D. WitSlikker, Jn. Lont Cz., Jn. Doves, L. Wigbout en D. Oden leggen den eed resp. de belofte af en werden daarna gelukgewenscht. U is benoemd op een oogenblik, waarop de gemeente een moeilijken tijd doormaakt, zegt de Voorzitter. Wel is de crisis hier later ge komen dan Ieders, doch ook wij zitten er thans middenin. Dit is niet de schuld van den Raad, doch een gevolg van de groote werkloosheid. Het is niet langer mogelijk een sluitend budget te krijgen zonder regeerings- steun. Daarin ligt reeds opgesloten, dat de lasten zoo hoog mogelijk opgevoerd dienen te worden. In de afgeloopen periode zijn ver schillende voorstellen achterwege moeten blijven met het oog op de financiëele draag kracht der gemeente. In de komende periode zullen echter zeer zeker voorstellen komen, waarvan het moeilijk zal zijn ze aan te ne men, doch waartoe wij door de omstandig heden verplicht zullen zijn. Spr. meent het hierbij te kunnen aten, daarbij de hoop uit sprekende, dat na deze periode voor de ge meente weer betere tijden zullen aanbreken. Wethoudersbenoeming. De heer Oden wenscht eerst een verkla ring af te leggen. Spr. zegt, dat de uitslag der verkiezingen heeft uitgewezen, dat de V.D. hier de grootste fractie zijn. Tweede fractie is eenter de S.D.A.P. gebleken te zijn, wat er op wijst, dat een groot deel der bevolking vei trouwen in deze fractie heeft In de fractievergadering in dan ook besloten eventueel de medeverantwoordelijkheid te dragen in het Dagelijksch bestuur, waarop de partij met het oog op haar aantal zetels, tevens recht heeft. Spr. zet dan uiteen de re den waarom zijn fractie bij de eerste stem ming op een V.D. voor de tweede echter zal stemmen op een lid van de S.D.A.P. De heer Bosker antwoordt, dat er een bijeenkomst is geweest, vaarin gevoeld werd, dat samenwerking noodig is met alle fracties. Dit is vooral in de tegenwoordige benarde tijden noodig, om te redden wat er te redden valt. In de vorige Raadsvergadering heeft de heer Oden het echter noodig geacht beschou wingen over de begrooting te houden, o.a. over de verhoog.ng der opcenten op de perso- neele belasting. Hij voegde daaraan toe. dat, als de bevolking geweten had, wat haar bo ven het hoofd hing, de V.D. heel wat minder stemmen zouden hebben gekregen.. Het was wel geen rechtstreeksche beschuldiging, doch waar de verantwoording door de S.D.A.P. werd afgeschoven, bleven de Vrijz. voor de verantwoordelijkheid over. Daar deze woor den in een openbare vergadering zijn gespro ken, ligt het op den weg der Vrijz. deze ook in een openbare vergadering te weerleggen. Wat de wethoudersverkiezing betreft, de S.D.A.P. staat wat stemmenaantal betreft, direct achter de Vrijz. In normale omstan digheden zou het dan ook logisch zijn, dat de S.D.A.P. voor een zetel in aanmerking kwam. De V.D. staan echter niet alleen; de visschers kunnen ook geacht worden tot de V.D. te behooren. Besloten is één V.D. en één visscher te kiezen. Spr. geeft de verzekering, dat dit geen antipathie tegen de S.D.A.P. of een ha- rer leden is. Wat de heer Oden echter in de vorige vergadering heeft gezegd, is niet goed, vooral omdat dit gebeurde tijdens de bespre kingen over de wethoudersbenoeming. De heer Oden repliceert en zet dit recht. Van beschuldiging van de V.D. is geen sprake geweest. Mw. D. Wit—Slikker dankt voor de vriendelijke woorden. Zij hoopt, dat in de ko mende periode de samenwerking goed zal worden; beter dan nu. Tot heden is de S.D.A.P. steeds gedwarsboomd en worden de voorstellen van die Ajde steeds afgestemd. Zij noemt daarbij voorbeelden. Tot wethouder wordt benoemd met 10 stemmen en 1 blanco de heer Bosker. Bij de 2e stemming wordt met 7 stemmen benoemd de aftredende wethouder J. Tijsen Jzn. 3 stemmen werden uitgebracht op den heer Oden en 1 Dlanco. Desgevraagd verklaren beiden hun be noeming aan te nemen en worden door den voorzitter gelukgewenscht. Rondvraag. De heer Bakker vraagt hierna of het niet noodig is, dat de weg opnieuw wordt geteerd. De V o o r z i tte r antwoordt, dat er verschil van meening is onder de deskundigen. De deskundigen bij uitstek meenen van niet; de hoofdingenieur echter van wel. De heer Oden acht het ook wel ge wenscht, daar verschillende natte plekken lek zijn. De Voorzitter zegt, dat het in ieder ge val de aandacht heeft. RAAD WIERINGERWAARD Vergadering van den Raad op Dinsdag 3 September des namiddags 3 uur ten raadhuize. Na de beëediging der raadsleden neemt de voorzitter 't woord en wijst op de moeilijke taak, welke den nieuwen raad wacht. Voor zitter vergelijkt den raad met den vader van een groot gezin met beperkt inkomen, 't Is dan zeer moeilijk om ieder gezinslid te ge ven wat 't toekomt. Een groote voldoening zal het zijn, aldus voorzitter, als onze ge meente aan het eind van deze 4-jarige periode nog zelfstandig zal zijn. b Thans wendt voorzitter zich tot de niepyv gekozen leden, de heeren van der Kolk en Rol. Van der Kolk is hier geen onbekende, de heer Rol de debutant, die zich eerst nog wel wat zal moeten inwerken. Voorzitter spreekt den wensch uit, dat de onderlinge samenwerking niets te wenschen zal overlaten en dat de leden voldoening zul len hebben van hun benoeming. ftYAl Benoeming wethouder! Periodiek aft rei, end zijn de heeren Koster en Sleutel, waarvan laatstgenoemde niet her kozen kan worden. O' In de 2e vrije stemming wordt de heer Kos ter herbenoemd met 4 stemmen, hij neemt zijn benoeming nog niet aan, maar wil die nog in beraad houden. Tn de vacature Sleutel v.ordt na herstem ming tusschen de heeren Sijbrands en Blaau- boer, benoemd de heer Sijbrands met 3 stem men; deze neemt zijn benoeming aan en wordt door den voorzitter welkom geheeten. Rondvraag.. De heer Goosens informeert naar werk- objecten, nu de werkloosheid weer groot er, wordt. De Voorzitter wil dit in comité be spreken evenals een onderwerp van den heer Visser. o: o Hierna gaat de raad in comité. HOLLANBSCIIE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Dinsdagavond hield de Holl. Maatschappij van Landbouw, afd. Wieringerwaard een al gemeene vergadering ten huize van den heer v. d. Woude. Aanwezig 21 leden. De voorzitter, de heer P. Visser Azn, open de met een kort woord deze bijeenkomst en heette allen welkom, in het bijzonder Burge meester Haringhuizen en den heer Koster als Hoofdbestuursleden en den heer Hofsté, Di recteur der Kaasfabriek. Ingekomen was een schrijven van den heer C. Rezelman, inhoudende een verzoek in ver band met het aanschaffen van een schooning s- inrichting voor de tarwe. Medewerking van de tarwecentrale, en de, afd. Wieringerwaard werd hiervoor verzocht om het mogelijk te maken, dat ook de land bouwers van Wieringerwaard daarvan gebruik kunnen maken. Dit verzoek zal worden ge steund, waarvoor de heer Rezelman het be stuur zeer dankbaar was. Punt 5: Verkiezing van 2 bestuursleden, af tredend zijn de heeren D. Sleutel en P. Blaau- boer Cz. Eerstgenoemde had in de bestuursvergade ring te kennen gegeven zich niet meer hev- kiesbaar te stellen, wegens zijn leeftijd. Het bestuur was een andere meening toegedaan, en zag liever dat de heer Sleutel zitting hield in het bestuur. .,,v K,; Dit voorstel werd gedaan aan de, algem. vergadering en hier bleek dat allen zich hier mee konden vereenigen, zoodat de heer Sleu tel bij acclamatie werd herkozen. Voor den heer Blaauboer, welke niet herkiesbaar was, werd gekozen met 14 van de 21 stemmen de heer M. Blaauboer Pz., die zijn benoeming aanvaardde. Bespreking eventueel te houden lezingen. Hierover was een schrijven ingekomen van den Keuringsdienst met de bedoeling een le zing te houden over de teelt voor zaaizaden, peulvruchten enz. Na eenige bespreking wordt besloten zich hiervoor in verbinding te stel len met den landbouwconsulent, den heer Lienesch uit Schagen. Bij het behandelen van den beschrijvings brief voor de algemeene vergadering der Hol- landsche Maatsch. van Landbouw, en bespre king der agenda, wordt in verband met het aftreden en niet herkiesbaar zjjn van den heer R. Schenk, op voorstel van den heer Daniël Kaan met algemeene stemmen besloten, den afgevaardigde mandaat te geven om den heer Breure uit de Haarlemmermeer als can- didaat te steunen. Als lid der Fin. Commissie zal gestemd worden den heer Joh. de Veer uit Schagen. Bij de rondvraag volgden nog enkele be sprekingen door den heer Daan Kaan, ten eerst de opzegging var het Collectie- Ar- beidsconti ..ct, en de klacht van velen van het niet bekend zijn van de melksteunbeper- king. Dit laatste was volgens spr. in het Landbouwblad toch wel bekend gemaakt. Hierna volgde sluiting. AANBESTEDING, Dinsdag werd voor rekening van den heer A. de Wit te Hoorn aanbesteed het sloopen van het bestaande pand, bewoond door den Jieer Jb. Castricum en be' ter plaatse bouwen van 3 woningen met be.gpiaats. Ar' hiteci de heer J. L. Overtoom te Baarn. Ingeschreven werd voor metsel- en tim- jnerwerk door: P. Schotten, Schagen 9450. B. P. Zeeman, Schagen 8900. L. Doorn, St. Maartensbrug 8850. p. de Geus, St. Maarten 8800.-— J. van Stipriaan, Schagen 8725. Th. Boekei en Co., 't Velt 8690. Fr. Blaauboer en v. d. Hoorn, Sch. 8575. Doedens en Schilder, 't Zand 8368. tJ. Schipper, Schagerbrug 8334. C. P. Dekker, Schagen 8330. p. Koning, Schagen 8315. Gebr. Veeter, Schagerbrug 8180. A. Molenaar en A. J. de Koning, Hoorn 8145.— A. Kruiver, Schagen 8110. P. Tuin, 't Land 8050. C. Koning, Schagen 7959. M. Schoen, Schagen 7843. Voor scnilderwerk door; tJ. Baltus, 't Zand 750. tv. ten Kate, Middenmeer 650. j. Goedhart, Schagen 6.30. J. Schot, Schagen 625. P. J. Renooij, Schagerbrug 625. j. Koning en P. Hoeve, Schagen 600.— P. Weeland, Schagen 521. H Snip, Schoorl 405. j De gunning is aangehouden. VEKROOPING. Ten overstaan van notaris C. L. van den Berg te Schagen werd Dinsdag j.1. in open bare verkooping verkocht het woonhuis met café, genaamd de „Moriaan", aan de Markt te Schagen. In bod gebracht tot 8500. werd het in siag gemijnd voor 9650.door den heer G. Dorbeck te Schagen, zijnde de perste hypotheekhouder. TEXELSCHE FOKVEEDAG. De traditie getrouw, viel ook nu weer regen op den Texelschen Fokveedag, die Woensdag plaats had en die was uitgeschreven door de jVfd. „Texel" van de H. M. v. Landbouw, den t.B.T. en het Texelsch Schapenstamboek. I Omstreeks half tien werden de keurmees ters bijeengeroepen in Hotel „De Oranje boom", waar de voorzitter van de H. M. van Landbouw, de heer A. Keijser R. Johz., een openingswoord sprak. Spr. wees daarin op de Afwezigheid van den vroegeren voorzitter van de H. M. van Landbouw, den heer C. Keij ser Hz., die wel nooit op een Fokveedag zal hebben ontbroken, doch nu wegens ernstige ziekte in het ziekenhuis te Den Helder is op genomen. Spr. hoopte op een spoedig herstel. Vervolgens feliciteerde de heer Keijser de bestuursleden van het Schapenstamboek, die naar Texel waren overgekomen, met het 25- jarig jubileum dezer Vereeniging ën reikte aan den heer Govers, namens de beide Texel- sche vereenigingen, een groote foto van een Texelsche Schapenboerderij over, om te plaat sen in het gebouw der Vereeniging. Hierna voerde de heer Govers even het woord. Spr. wees op den grooten bloei waarin de Vereeniging 't Schapenstamboek zich mag verheugen en dankte voor de medewerking die het Bestuur steeds van de Texelsche Ver eeniging heeft mogen ondervinden. Spr. bracht verder nog even de eerste Texelsche bestuursleden, de heeren D. Keijser Hz. (overleden) en R. Joh. Keijser in herinnering en wees op het feit, dat de bescheiden plaats die in de eerste jaren het geregistreerd vee óp den Texelschen Fokveedag innam, ver anderd is in een groote meerderheid, terwijl het hem is opgevallen, dat het niet-geregis- treerde vee voor het grootste gedeelte nog is ingezonden door veehouders, die ook Stam boekvee houden. Hierna werden de lijsten aan de keur meesters uitgereikt. Voor de rubrieken 1, 10, i3 en 16 fungeerden als kermeesters de heeren Jac. Bran, J. M. Bakker en J. M. Brak. Voor rubrieken 2, 4, 7 en 11 de heeren P. Lap, Jb. Hin en C. Appel. Voor rubrieken 3, 6 en 12 de heeren C. Kuip, S. J. Keijser en K. Bregman, voor rubrieken 5, 8 en 17 de heeren C. A. Witte, Jb. Witte en A. Beijman, voor rubrieken 9, 14 én 15 de heeren D. Hin, A. S. Kikkert en H. J. Keijser. Geregistreerde schapen. Rubr. 1. 1-jarige Rammen. Ie prijs inz, Lap Kzn.; 2e. A. Eelman Dz; 3e. J. Hoo- genbosch, Z. Haffel. I Rubr. 2 2-ja.rige Rammen. Ie prijs D. Hin; 2e. C. de Wit; 3e. H. J. Keijser. Rubr. 3. Oudere Rammen. Ie prijs P. Brans Az.; 2e. Gebr. Koning; 3e. Jac. Eelman Dz. lervolle vermelding: Gebr. Bakker, Spijk. Rubr. 4. Schapen die gemiddeld minstens 3/5 lam hebben geworpen, met 1 ramlam. e prijs Gebr. Bakker, Spijk; 2e. Jb. Eelman Gz.; 3e. Jb. Lap Kn. Rubr. 5. Schapen met 2e ramlammeren. Ie prijs Jb. Lap Kz.; 2e. Joh. Roeper Johz.; 3e. Gebr. Bakker, Spijk. Rubr. 6. Schapen met 1 ooi- en 1 ramlam. Je prijs Jb. Eelman Gz.; 2e. idem; 3e. Jb. Lap Kz. Eervolle vermelding: H. C. Dijt. Westergeest en Jb. Eelman Gz. Rubr. 7. Viertal oudere Fokschapen. Ie prijs Joh. Roeper Johz.; 2e. C. de Wit; 3e. IJ. Lap. Eervolle vermelding: Jb. Lap Kz. Rub. 8. Viertal 1-jarige Fokschapen. Ie prijs Jb. Lap Kz.; 2e. idem: 3e. Jb. Eelman Gz. Rubr. 9. Viertal Ooilammeren. Ie prijs Jb. Zuidewind; 2e. Gebr. Bakker, Spij3e. Jb. Eelman Gz. Eervolle vermelding: Jb. Lap Kz. Ongeregistreerde schapen. Rubr. 10. 1-jarige Rammen. Ie prijs inz. Jb. Mantje Kz.; 2e. Leo Koppen; 3e. S. J. Kejjser. ib Rubr. 11. 2-jarige Rammen. Ie prijs niet toegekend; 2e. H. J. Keijser; 3e. D. G. Bakker. Rubriek 12. Oudere Rammen. Ie prijs Leo Koppen; 2e. Wed. G. Zijm Hal; 2ea. C. Dijt. Eervolle vermelding: Th. Zijm. Rubr. 14. Schaap met 1 ramlam en 1 ooi lam. Ie prijs IJ. Lap; 2e. Gebr. Bakker, Spijk; 3e. Gebr. Koning. Rubr. 15. Viertal 1-jarige Fokschapen. Ie prijs Joh. Roeper Johz.; 3e. M. Zuidewind- kamp. Rubr. 16. Viertal oudere Rammen. 2e prijs M. Zuidewind. Rubr. 17. Viertal Ooilammeren. Ie prijs Gebr. Bakker, Spijk; 2e. M. Zuidewind; 3e. Jn. Schraag Gz. De deelname aan dezen Fokveedag was, mede tengevolge van het jubileum van de Vereeniging 't Texelsch Schapenstamboek, buitengewoon groot. De inzendingen werden over het algemeen zeer geroemd, niet minder dan 153 inzendingen werden ter keuring aan geboden. WOLKEURING. Evenals vorig jaar had tijdens den Fokvee dag in le Vischmarkt te Den Burg een ten toonstelling plaats van de ter keuring inge komen vachten. Daarbij werden de volgende prijzen toegekend: Vacht 1-jarige ram: IA inz. H. C. Dijt, Westergeest, 1B P. Lap Kz., 2e pr. P. Lap Kz., 3e a. Jb. Lap Kz., 3e b. W. S. Keijser, 3e c. idem 3e d. A. Eelman Dz., Oosterend. Vacht Oudere ram: le pr. inz. IJ. Lap, Den Hoorn, 2e C. Kerjser Dz., Ruitersplaats, 3e a. P. W. Koning, Oost, 3e b. C. de Wit, 3e c. M. Zuidewind, de Kamp. Vacht éénjarige Ooi: le inz. Jb. Lap Kz., 2e IJ. Lap Kz., 3e C. de Wit, 4e a. S. J. Keij ser, 4e b. P. Lap Kz., 4e c. Jb. Lap Kz., 4e d. IJ. Lap, Der Hoorn. Vacht Oudere ooi: le pr. inz. Jb. Lap, Den Hoorn, 2e a. C. de Wit, 2e b. Jb. Lap Kz., 3e a. P. Lap Kz., 3e b. Jb. Lap Kz., 4e C. de Wit. RAADSVERGADERING TE TEXEL, op Dinsdag 3 September 1935. Voorzitter: de heer W. B. Oort. Secretaris: de heer C. Jonker. Tegenwoordig alle 13 leden. Beëediging raadsleden. Na opening brengt de Voorzitter in herinnering, dat tot toelating der 13 gekozen raadsleden is besloten, waarna de leden de eed en belofte afleggen. De Voorzitter richt hierop een wel komstwoord tot den nieuwen Raad, in het bijzonder tot de 4 nieuwe leden. Benoeming Wethouders. De Voorzitter stelt aan de orde de benoeming van twee wethouders, er op wij zende, dat voor eiken zetel afzonderlijk ge stemd wordt. De heer Parlevliet, sprekende namens Alg. Tex. Belang, wijst er op, dat de partij, waartoe spr. behoort, het grootste aantal stemmen heeft behaald bij de verkiezing en dat zij zich voor een zetel beschikbaar stelt. De heer Bruin (S.D.A.P.) merkt op, dat zijn fractie bereid is een plaats in het Dage lijksch Bestuur in te nemen. De fractie heeft in verband hiermede overleg met anderen ge pleegd. Alhoewel een der raadsleden, die den doorslag kan geven, van meening is, dat één van links en één van rechts zitting behoort te hebben, is spr. fractie er niet in geslaagd een accoord te bereiken. De heer Parlevliet deelt mede, dat, aangezien spreker en zijn partijgenooten geen kans op een zetel hebben en zij het verkeerd achten, dat beide wethouders tot de rechter zijde behooren, zij zich genoodzaakt zien hun stem te geven aan de S.D.A.P. De heer Epe heeft den sleutel in handen; spr. hoopt, dat hij er een juist gebruik van maken zal. De heer Epe heeft in eerste instantie ge ijverd voor 1 wethouder van rechts en 1 van links en in verband daarmede geconfereerd met de C.H., de A.R. en de S.D.A.P. Laatst genoemde fractie heeft hij vrij mandaat ge geven om te onderhandelen met de R.K. Toen gebleken was, dat men met de gekozenen op lijst 9 (Alg. Tex. Belang) niet wenschte sa men te werken, bleef er geen andere keus over dan samen te gaan met de A.R. en R.K. Thans verbaast het spreker ten zeerste te vernemen, dat de S.D.A.P. stemmen van lijst 9 wil aanvaarden, van de partij, waar tegen zij bij de besprekingen zoo vierkant stelling namen. De heer Dogger zegt, dat de heer Epe abusievelijk de conclusie trekt, dat door de S.D.A.P. met de gekozenen van lijst 9 zal worden samengegaan. De fractie van de S.D. A.P. zal op haar eigen candidaat stemmen. De heer Parlevliet wil trachten tot een zuiverder combinatie te komen en brengt in het geding, dat bij 2 rechtsche wethouders bijv. het openbaar onderwijs behartigd zal moeten worden door een rechtsch College van B. en W., hetgeen nog te sterker zou spreken, als tot Burgemeester benoemd mocht worden, iemand eveneens tot de rechterzijde behoo- rende. De heer H e n k e s deelt mede, dat toen de pogingen tot samenwerking van de S.D.A.P. met de C.H., de A.R. en den heer Epe tot geen resultaat leidden, naar aanleiding van het standpunt van laatstgenoemde contact is ge zocht met de R.K., van wie bekend was, dat zij zich voor een zetel beschikbaar stelde; ook dit heeft tot geen resultaat geleid, met ge volg, dat de heer Epe thans voor de beide zetels op rechtsche leden zal stemmen. Overgaande tot de stemming, worden uit gebracht zeven stemmen op den heer K. Vla ming en 6 stemmen op den heer J. Henkes, zoodat tot wethouder is benoemd de heer K. Vlaming. Bij de hierop volgende stemming worden uitgebracht zes stemmen pp den heer J. Cz. Kager, vier stemmen op den heer J. Henkes, één stem op den heer K. Vlaming en twee stemmen in blanco. Derhalve is tot wethouder benoemd de heer J. Cz. Kager. De heer Parlevliet uit er zijn groote verwondering over, dat de S.D.A.P., die bij monde van den heer Bruin te kennen gaf de verantwoordelijkheid te zullen aanvaarden, blanco gestemd heeft, waaruit spr. niet an ders kan concludeeren, dan dat de partij voor de verantwoordelijkheid terugdeinst. De Voorzitter noemt deze uitlating misplaatst; de stemming is geheim. Op de desbetreffende vraag van den Voor zitter verklaart de heer Vlaming de benoe ming tot wethouder aan te nemen. Spreker heeft deze beslissing tevoren rijp overwogen en is tot de conclusie gekomen, dat, aangezien hij in zijn elfjarige zittingsperiode den tijd van hoogconjunctuur heeft medegemaakt, zich in dezen moeilijken tijd niet terug mag trekken. De heer Kager zegt gebruik te zullen (Niet officieel) 4de klasse, 3de Ijjst I Trekking van Woensdag 4 September 1935 j Hooge Prijzen t 1000.— 15107 f 10010727 Prijzen van 65 25 106 357 376 673 951 953 1683 1986 1991 2450 2456 2735 3079 3106 3483 3752 4005 4216 4815 5383 5485 5850 5965 6070 6208 6332 6343 7123 7319 7550 7590 7664 8404 8710 9245 9393 9399 9684 9918 9985 10154 10545 10589 10691 10914 11103 12264 12555 12637 13064 13662 13771 13911 14192 14310 14583 14652 14718 14840 14922 14971 14975 15012 15075 15110 15175 15244 15247 15353 15384 15410 15809 15839 16239 16275 16552 16564 16575 16617 16893 17151 17172 17447 18224 18315 18421 18720 19034 19442 19536 19576 19781 19870 20074 20418 20459 20493 Verbeteringen 4e klasse, 2e lijst: 1529 m. z. 1539; 15476 m. z. 15470; 18279 m. z. 18276. maken van den bij de wet toegestanen be denktijd. De Voorzitter richt hierop een woord van welkom tot den heer Vlaming. Voor den heer Parlevliet is- dit niet moge lijk. Deze heeft in zijn drie-jarige zittings periode veel en goed werk verricht, in het bijzonder met betrekking tot de werkver schaffing in de commissie van advies inzake de werkloosheid en in het comité voor de verstrekkingen in natura. Aangezien de heer Parlevliet raadslid blijft, meent spreker aan te voelen, dat de heen Parlevliet in een moeilijke positie komt, waar om spr. hem aanbeveelt terug te treden, hoa moeilijk dit ook zal vallen. De heer Parlevliet dankt voor deze woorden. De heer Vlaming dankt daarna den Voq^feitter voor diens welkomstwoord. De heer ÏI e n k e s licht toe met zijn linker buurman, partijgenoot, blanco te hebben ge stemd, omdat naar hun meening vast stond, dat de heer Epe zich verbonden had tegenoven de rechtsche fracties, zoodat de S.D.A.P. geen kans had. Niettemin is de opmerking van den heer Parlevliet over het blanco-stemmen juist. Notulen. De notulen van de vorige vergadering wor den hierop voorgelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken. Het proces-verbaal van kasverificatie ten kantore van den gemeente-ontvanger. Ontslag Burgemeester. Een schrijven van den Commissaris der Ko ningin, toezendende een Koninklijk besluit,; waarbij aan den heer W. B. Oort op zijn ver zoek met ingang van 1 October 1935 eervol ontslag is verleend als Burgemeester der ge meente Texel. Landbouwonderwijs. Een schrijven van den heer M. W. de Graaf, waarin deze verzocht hem niet opnieuw te be noemen in het Bestuur van de. Stichting tot bevordering van het land- en tuinbouwonder- wijs. De Voorzitter deelt mede, dat de leden van het Bestuur met 1 Januari a.s. periodiek aftreden. Genoemde stukken en mededeelingen wor den voor .kennisgeving aangenomen. aangshodm Vooruitbetaald: 10ct. p. regel 1 minimum Niet vooruitbet15 ct. p. regel j 40 en 60 e. Te koop H. D. met zijspan, goed loopend, e. a. bod. Adres: Parallelweg 68, 's avonds na 6 uur. Te koop een goed onder houden zwart FORNUIS met pijpen f8.— Adres: H. Treubstraat 25. Te koop een 2P.K. electro- motor, Ster-driehoek, merk A. E. G., een 500 cm3 motor rijwiel, merk Ariël, t. e. a. b„ Adres: Ruyghweg 136. Te koop een goede Huisk.-tafel groote maat. Prijs 5 Adres: Nieuwstraat 56. Te koop Adres: Hoogstraat. 84. voor 40 cent. Te koop een beste VULKACHEL met beun. Adres: Weststraat 103. Te koop Ramen, Deuren, Ko zijnen, Balken, Trap pen, Dakramen, Dak pannen, Steenen, Buizen,Putten, roode en grijze Tegels, enz. E. JANSEN, Javastraat 115, Tel. 628. LEESBIBLIOTHEEK te koop, in ged., 12 j. best. bibl., 5000 dl. Prima in orde, flink bestaan. Br. onder no. 643, aan het Bureau van dit Blad. Te koop in goeden staat zijnde Motor-carrier 100 c.c. en een Jongens- en Meisjesfiets. Adr.: P. M. HEI JLIGEN BERG, Spoorstraat 99. Tel. 585. 3 pond Riblappen voor I 1. CHRIS GOES, Oostslootstraat. Tel. 415, Te koop1 zoo goed als nieuwe Haard, I Haardkachel, 1 één persoons Ledikant, Matras en Bed, 112.50, 1 Trap vaneen Naaimachine, t 6, 1 Gasfor nuis, wit, I 15.—, 4 aerro Stoeltjes I 5 en 8 modern# Heerenbuaten.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7