Radio-programma Op en om het Binnenhof. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1935. WaekkroniKk DRAlSfjlAvAN-VALKENBURQ'S- 'RAy LEEUWARDEN GEMENGD NIEUWS Aanvaring tusschen een Engelsch en een Fransch sch p De ladder in het proces Hauptmann Honderden dooden in Florida. Iets over belastingen. Inkomstenbelasting. Tijdschriften en Weekbladen De allesbeheerschende tragedie - Benauwde berichten - Maar er zijn toch lichtpunten I Een gedenkwaardig woord. Geruchten rond de komende Troonrede. - Gaande en komende parlementsleden. Den Haag, 5 Sept. 1935. Het allesbeheerschende gebeuren in het land onzer Zuider-buren heeft ook in onze ge westen een wijle de eigen zorgen en moeilijk heden doen vergeten. De politieke, economi sche en sociale vraagstukken waren even op den achtergrond geraakt, de natie treurde mee met het zwaarbeproefde volk, met den dubbel zwaar getroffen Koning en zijn gezin, men voelde de kleinheid van het menschelyke streven als de machtige en mysterieuse Dood zijn hand- naar het brooze leven van den ten slótte nietigen aardling uitstrekt, op zoo schokkende wijze De verjaardag van ons Hoofd van Staat anders altijd een dag van ongetemperde vreugde en opgewektheid ging voor een deel achter de ook op ons land geworpen die pe schaduw schuil. Er waren hier en daar extra feestelijkheden op touw gezet, in ver band met het eenigszins bijzondere kaïakater van den feestdag, maai' indien men vooruit geweten had... Van officieele zijde werd ieder feestvertoon gemeden. Een der laatste orders van minister Deckers, als hoofd van Defen sie, was het af lasten van alle parades. De dagen snellen voort en zoo heeft het dagelrjksche leven, met zijn tallooze vraag stukken, welke om een oplossing vragen, den gewonen loop hernomen. De moeilijkheden, waarin ons land dag aan dag gedompeld is, laten ook niet toe, dat men zijn. aandacht lang laat afleiden. Onze economische voor uitzichten zijn nog allesbehalve verblijdend, de werkloosheid blijft zichop onrustbarende wijze handhaven en uit tal van plaatsen ko men nog steeds noodkreten over den slechten toestand. Wel heel slecht gaat het momenteel den tuinbouw! Uit het vlak bij de residentie gelegen Westland komen telkens de meest-mistroos- tige berichten. Weer gaan bergen kostelijk groen en fruit naar den mesthoop! Niet min der dan vijf en tachtig procent van den aan voer van tomaten verhuist naar de mest vaaltEn wat nog verkocht wordt maakt krankzinnig lage prijzen: 3 en 4 cent per KG. Ook met de vruchten gaat het bedroevend, de prijzen maken de productiekosten niet eens meer goed Onze bodemcultures worden wel zwaar be proefd! Maar ondanks alles mogen wij niet versagen, want er zijn in de duisternis toch heusch ook nog lichtplekken. In de pers is een staatje verschenen, ontleend aan een pu blicatie van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, en waaruit blijkt, dat Nederland in 1934 weer heel wat meer heeft uitgevoerd dan in '33. Een vijf en dertig landen worden genoemd, belangrijke landen, zooals Enge land, Spanje, Italië, Zweden, Rusland, Fin land, Zuid-Afrika, die allemaal in '34 méér van ons zijn gaan afnemen. De „Nederl.", die ook de aandacht op deze opmerkelijke gege vens richtte, schreef erbij, dat een en ander „wijst op energie, op uithoudingsvermogen en op kalm doorzetten. Als een schroef. Je erin draaien." En vanzelfsprekend werd vervolgens den raad gegeven: „Deze handelsbeweging be wijst te meer, dat onze handel, opereerend ook in gebieden die vroeger min of meer „buiten de belangstelling" lagen, moet kun nen rekenen op een voorlichtingsdienst, die tip-top in orde is. Modern, zakelijk geschoeid en bij. De Regeering doet reeds veel. Meer is noodig op dit terrein." Voorts heeft de rede, welke de heer Graadt van Roggen gehouden heeft ter gelegenheid van de opening der Jaarbeurs zeer de aan dacht getrokken. Wel moest hij toegeven, dat op economisch gebied „het haantje van den toren" nog altijd hardnekkig den verkeerden kant uitwijst, maar dat nam niet weg, dat de secretaris-generaal toch vertrouwen bleef hebben in de energie van onze zakenmen- schen en daarbij sprak hg een waar woord ten aanzien van de tallooze criticasters, die niet ophouden onze Regeering van alle kwaads te verdenken. „We mogen niet uit het oog verliezen," aldus de bij uitstek des kundige spreker, dat bij alle critiek, welke men zoo gul ten opzichte van de binnen- en buitenlandsche politiek onzer Regeering ten beste geeft, in het buitenland een zeer sterke overtuiging leeft, dat in het groote spel der wereldeconomie Nederland géén quantité né- gligeable is, dat Nederland op economisch, financieel en monetair gebied de oogen open heeft, goed georiënteerd is, er een eigen meening op na houdt en, ten opzichte van verschillende vraagstukken méér dan menig ander land, wéét wat het wil. Het feit is niet te loochenen en mag niet worden onderschat" zoo ging de heer Graadt van Roggen ver der „dat wdétr ter wereld politici, econo men en zakenmenschen in internationaal ver band tezamen komen, om te overleggen, naar Nederland geluisterd wordt, met het Neder- landsche standpunt rekening wordt gehou den, Nederlandsche voorstellen niet alleen ter tafel, maar ook tot hun recht komen en dat aan Nederlandsche leiding vertrouwen wordt geschonken. Dat het Nederlandsche namen zijn, die in dezen tijd een internationaal ge zag hebben juist dóór, waar het felst gestre den wordt, komt ons land niet alleen naar buiten, maar ook naar binnen, niet alleen nu, maar ook voor later ten goede." Dit zijn ongetwijfeld woorden, welke waard Zijn dagelijks te worden herhaald, om al de genen, die maar lichtvaardig oordeelen en be schuldigen tot nadenken te stemmen. Een en ander behoeft natuurlijk niet te be- teekenen, dat de huidige regeerders geen fouten kunnen maken, dat gerechtvaardigde critiek niet goed mogelijk zou zijn. Er is on getwijfeld veel, dat anders en beter had kun nen worden aangepakt, maar die waarheid blijkt meestal achteraf. Daarom hebben de criticasters het zoo heel makkelijk. Het zal hun spoedig blijken of de' Regee ring in de hoofdlijnen van haar beleid veran deringen heeft aangebracht. Hier en daar wordt al gefluisterd, dat de Troonrede zal zorgen voor een „verrassing". Nu kan men iets dergelijks makkelljjk profeteeren als men er verder niets concreets bij voegt! Op dat gebied blijven de geruchten nog maar steeds uiterst mager. Of er komt geen opzienbarend nieuws, óf men weet ten departemente nu eens grondig het stilzwijgen te bewaren Het wordt waarlpk meer dan tijd. dat de politieke onzekerheid aangaande een al of niet samengaan van het nieuwe Kabinet met de Tweede Kamer verdwijnt. De komende Troonrede zal aan vele „insiders" reeds een antwoord kunnen geven, maar de „buiten wacht" blijft raden en gissen. Daarbij: Het Staatsstuk, door H. M. in de "Ridderzaal voor te lezen, kan uiteraard niet anders dan hoogst beknopt zjjn en zal eventueel slechts met enkele woorden nieuwe plannen aankon digen. In negen van de tien gevallen blijft nadere „toelichting" noodig, wil er sprake kunnen zijn van overeenstemming tusschen de formeel niet, doch reeël wel bestaande op positie in ons Lagerhuis. Het is niet aan te nemen, dat de Troonrede zoo maar dadelijk de voornaamste Katholieke wenschen zal in willigen. En evenmin kan dr. Colijn weer in zee zijn gegaan met het voornemen, verder eenvoudig te doen alsof er niets gebeurd is. Zijn twee Katholieke collega's zouden daar toch stellig geen genoegen mee hebben geno men. Van beide zijden zal men wat toegevend moeten zijn. Doch dat de Troonrede reeds in staat is, den vrede te bewerkstelligen, lijkt mij twijfelachtig. Daarom mag het m i. lang niet uitgesloten worden geacht, dat .de Kamer aanstonds na de solemneele plechtigheid een politiek debat in groot formaat uitlokt, het zij via een adres van antwoord op die Troon rede, hetzij door middel van een inter pellatie-aanvrage. Of het zeer verstandig zou zijn onder de versche indrukken van de Re- geeringsmededeelingen een debat te ontkete nen mag twijfelachtig worden genoemd. Als men eenvoudig wacht tot November, dan ligt de schriftelijke voorbereiding van de alge- meene beschouwingen achter den rug en heeft men dus volop gelegenheid gehad, el kaar terdege aan den tand te voelen. Wat vanzelfsprekend zijn groote waarde heeft. Maar daar staat tegenover-, dat onzeker heid, welke tot "het midden van Slachtmaand duurt, weer haar sprekende nadeelen heeft. Het „Hbld.", dat zich afvraagt, of een on middellijk volgend contract wenschelrjk is en dan via een Adres, schrijft over deze kwestie o.a.: „Bijzondere omstandigheden zijn op het oogenblik zeker aanwezig. In breeden kring voelt men de nadeelen van een onzekerheid omtrent de politieke situatie, een onzeker heid, die op het zakenleven, en vooral op het financieele leven in ons land duidelijken invloed doet gelden. Een zeer uitvoerig debat over het adres zou o.i. niet op zijn plaats zijn, dat behoort meer bij de begrooting. Maar enkele korte verklaringen van fractie leiders zouden aanleiding kunnen geven tot een enkele zinsnede in een adres van ant woord, waardoor tot uiting werd gebracht, dat tenminste wat de groote lijnen aangaat, thans geen onoverbrugbaar verschil meer bestaat tusschen het Kabinet en de meerder heid der Kamerleden. Over details kan men dan bij de begrooting praten. Maar dit adres zou den lande thans tijdelijk rust verschaffen." Men moet niet denken aan wat er gebeu ren zou als onverhoopt geen overeenstem ming kan worden bereikt. Maar de Katholie ken weten nu, welke moelijkheden aan een heengaan van Colijn vastzitten. Edoch: het rooken van de vredespijp moet hun mogelijk worden gemaakt! Al-meer verdwenen oude gestalten uit de beide takken onzer Volksvertegenwoordiging! De wethoudersbenoemingen in de diverse ste den des lands heeft de Tweede Kamer een paar van haar „oude getrouwen" gekost. Den Haag legde beslag op de heeren Snoeck Hen- kemans en Feber en Rotterdam riep den heer Brautigam tot de waardigheid. Ze zullen alle drffe aftreden als Kamerlid, waarmee gezegd kan worden, dat men blijkbaar niet ongaarne de Hoogedelgestrenge voor de Edelachtbare waardigheid omruilt! En de heer Kooiman werd wederom be noemd tot Gedeputeerde van Noord-Holland, wat waarschijnlgk ook beteekent, dat deze kundige en invloed hebbende figuur mede den kring van honderd verlaat. Met den heer Snoeck Henkemans gaat een figuur heen, die meer dan een kwarteeuw het parlementaire werk heeft meegemaakt en die vooral op het sociale terrein op den voor grond trad. Hij en de heeren Ketelaar en K. ter Laan behooren tot de laatstovergebleve- nen uit den vóór-oorlogschen tijd. Het aftreden van ir. Feber zal meer wor den „gevoeld" dan dat van den heer Henke mans, die in den laatsten tijd weinig meer aan het parlementaire werk deelnam. Ir. Fe ber was de kundige Indische specialiteit van de Katholieke fractie, en het is niet direct duidelijk wie zrjn plaats zal innemen. De heer Brautigam heeft in zijn eerste Ka merperiode bewezen, een uitmuntende kracht te zijn (wat o.a. bleek bij zijn optreden tij dens de debatten over het befaamde Belgi sche verdrag), doch in de tweede periode kwam hij minder op den voorgrond. Er zullen opvolgers verschijnen, waarmee gloednieuwe persoonlijkheden hun intrede doen. Gehoopt mag worden, dat de „ruil" geen slechte is. Ook zou het lang geen kwaad kunnen, als er eens wat meer goede redenaars in deze politieke arena verschenen, want daaraan heeft de Kamer kennelijk gebrek. Zeker, de meeste dames en heeren kunnen hun woordje wel doen, maar pur sang rede naars vindt men toch maar schaars. Zelfs de „kopstukken" munten op dit gebied niet altjjd uit. Een debat-middag in ons Lager huis biedt maar zelden oratorische genie tingen. Naturulijk mag de inhoud van een betoog nooit ondergeschikt worden gemaakt aan de wijze, waarop het wordt voorgedragen. Het verlangen naar „goede spiekers" wortelt dik wijls in de behoefte aan oppervlakkige "klink klank. Doch dat meent niet weg, dat het clubje der oratorisch begaafden inderdaad versterking behoeft. In den Senaat is het anders gesteld, daar zijn in verhouding be paald meer goede sprekers. Hoe het daarmee in de naaste toekomst zal zijn, na de vernieuwing, moet worden af gewacht. De spreekluet zal in elk geval zeer toenemen, nu ook een N.SJB.-fractie haar intrede gaat doen... Men zal nu te meer ge neigd zijn, de degens te kruisen en als het gaat tusschen meesters van het woord, dan wordt het een goeden tijd voor de klanten der publieke tribune! Parlementariër. Buitenland. Het Britsche passagiersschip Doric, me- tetende 16484 ton, dat 736 passagiers aan boord had heeft veertig mijl uit de Portu- geesche kust een aanvaring gehad met het 2166 ton metende Fransche stoomschip For- migny. Vierhonderd passagiers van de Doric zrjn overgenomen door een ander Engelsch passagiersschip Orion en 150 anderen door de Viceroy of India. De bemanning van de Doric is voorloopig aan boord gebleven. De Formigny is slechts licht besohadigd. De Doric bevond zich op de thuisreis naar Engeland van een tocht door de Middelland- sche zee. Alle passagiers van de Doric zijn gered. De schade, die het schip heeft opgeloopen schijnt minder ernstig te zijn, dan men vreesde. Het Fransche s.s. Formogny heeft zijn reis voortgezet. De aanvaring werd veroorzaakt door een hevigen mist. Het. Handelsblad bevatte dezer dagen een interessant „wetenschappelijk detective-ver haal", omtrent ,de ladder, die in de ontvoe ringszaak van de baby van de Lindberghs zoo'n belangrijke rol vervulde en leidde naar het spoor van Hauptmann, die veroordeeld is voor dit feit, zooals men weet. Het was een interview dat het blad had met den houtdeskundige aan het laborato rium van het Amerikaansch Sta&sboschbe- heer te Madison in Wiscousin, dr. Arthur Köhler. die ter gelegenheid van het Int. Bo- taniscl Congres te Amsterdam vertoeft. Deze dr. Köhler heeft thans, op ultnoodiging van The International \ssociation of Wood Ana- tomists en den Bond voor ï'aterialenkennis in het Botanisch laboratorium een rede gehouden over zijn arbeid, die geleid heeft tot het opspo ren van den vervaardiger van de ladder in kwestie. Zooals men zich wellicht herinneren zal, was deze ladder vrijwel het eenige bewijsstuk dat op het erf der Lindberghs werd gevonden. Het is nu wel interessant eens te vernemen hoe langs wetenschapplijken weg dit spoor leidde tot de arrestatie van Hauptmann. Dr. Köhler ving zijn bteoog aan met een woord van protest tegen den indruk, door sommige Amerikaansche bladen gewekt, als zou het bij het proces tegen Bruno Haupt mann, den vermoedelijken ontvoerder van het kind, zijn toegegaan als bij een tooneelvoor- stelling. Spreker heeft het heele proces bij gewoond en alles is volkomen waardig ver- locpen, terwijl de orde tijdens de zitting zeer streng is gehandhaafd. Daarna gaf de spreker een uitvoerige uiteen zetting van hst zoo uiterst moeilijke research- werk, waarbij hij zijn relaas met lichtbeelden Illustreerde. Vier en hal ven dag heeft dr. Köh ler noodig gehad voor het microscopisch on derzoek naar de houtsoorten waaruit het ma teriaal van de ladder was samengesteld. Men vond een tweetal soorten, waarvan één afkomstig was van de z.g. North Carolina- Atlantische kust. Dit materiaal werd echter nergens aangetroffen, noch in de villa van Lindbergh noch bij personen, die ervan ver dacht werden bij de zaak te zijn betrokken. ZONDAG 8 SEPTEMBER 1935. Hilversum, 1875 M. 8.55 VARA, 12.00 AVRO, 5 00 VARA, 6 00 VPRO, 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Orgelspel J. Jong. 9.00 Postduivenberichten. 9.05 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.30 Gramofoonpl. en piano-recital C. Steyn. 10.25 Schaakpraatje S. Landau. 10.45 Orgelspel J. Jong. 11.15 A. Pleysier: Van Staat en maatschappij. 11.30 Gram.platen. 12.00 Klokkenspel en uurslag van de Ned. Herv. Kerk of Nicolai-kerk te Appinge- dam. 12.01 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz. 12.40 Het schilderij van de maand door J. v. Doveren. 1 00 Vervolg Omroeporkest. 2.00 Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Residentie-orkest o.l.v. I. Neumark m. m. v. Lia Fuldauer (sopraan). 4.30 Gramofoonplaten. 5.05 Orgelspel C. Steyn. 5.30 Sportpraatje en -nieuws, Gram.platen. 6.00 Boekbespreking D. Coster. 6.30 Gesprek over oudeliedenzorg. 6.45 Kerkdienst uit de Waalsche Kerk te Breda, v. h. Vrijz. Prot. Verbond. Voorg.: Ds. J. Zuurdeeg. 8.00 Nieuwsberichten. 8.10 Mededeelingen. 8.15 Kovacs Lajos' orkest m.m.v. „The Black- bird Singcrs". 9.00 Radio-Journaal. 9.15 Gramofoonplaten. 9.30 Concertgebouw-orkest o.l.v. Ed. v. Bei- num m.m.v. J. Bembaur (piano). 10.30 Gramofoonplaten. 11.00 Berichten. 11.10—12.00 De AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. Hilversum, 301 M. 830 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonplaten. 9.50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Sëhe- veningen. Voorganger Ds. J. G. Feenstra. Orgel: C. Vroolrjk. Hierna gewijde muziek. 12.15 Orkestconcert, lezing en gramofoonpl. 4.15 Ziekenlof. 5.00 Herdenkingsdienst ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan der Suriname-zen- ding in de Ned. Herv. Kerk (Groote Kerk) te Hilversum. Voorg.: Ds. B. J. C. Rijnders. Hierna gewijde muziek. 7.45 Gramofoonplaten. 7.50 Lezing. 8.10 Berichten. 8.15 Schlagermuziek. 9.00 Gramofoonplaten. 9.10 Zang. 9.20 Orkestconcert. Gram.platen en zang, 10.30 Bericht. Gramofoonplaten. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Esperanto. MAANDAG 9 SEPTEMBER 1935. Hilversum, 1875 M. i Algemeen programma verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9 00 Ensemble Rentmeester, 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Vervolg'•ensemble Rentmeester. 11.00 Orgelconcert Fr. Hasselaar, m.m.v. H. Sala (sopraan). 12.00 John van Briick's orkest en gramofoon platen. 3.154.00 Kovacs Lajos' orkest. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Disco-causerie Max Tak. 5.30 AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk. 6.20 Gramofoonplaten. 6 40 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 7.30 Dr. A. A L. Rutgers en G. J. Staal: 2 eeuwen Hernhutterzending in Suriname. 8.00 Berichten. 8.05 Mededeelingen, 8.10 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gramo foonplaten. 9.20 Reportage uit de Rotterdamsche Chinee- zenwijk te Katendrecht. 9.45 Het Renova-kwintet. 10.30 Kovacs Lajos' orkest. 11.00 Benchten. 11.1012.00 Uit „Central", Den Haag: Da mesorkest „Peuschgens" en Hans Lennarta' dansorkest. Hilversum, 301 M. NC'RV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. W. J. v. Lokhorst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Gramofoonplaten. 12.30 A'damsch Salonorkest o.l.v. D. H Ph. Kiekens. 2.00 Voor de scholen. 2.304.00 Ged. uitzending van de Maranatha- conferentie te Zeist. 4.15 Gramofoonplaten. 5.15 Pianokwartet „Die Haghe". 6.30 Vragenhalfuur. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenhalfuur. 8.00 Berichten. 8.05 Orgelconcert A. C. Schuurman. 9.00 C. van Dijl: Wandeling door Oud-Amster- dam. 9.30 Chr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" o.l.v. J. Th. Westerdael, m.m.v. H. Nieland (piano). (Om 10.15 Berichten). 10.3011.30 Gramofoonmuziek. DINSDAG 10 SEPTEMBER 1935. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Cantabile-orkest o.l.v. E. Béeckman. 11.00 Mevr. E. LotgeringHillebrand: Eten, koken (II.) 11.30 Vervolg concert. 12.30 Orgelspel Pierre Palla. 1.00 Kovacs Lajos' orkest. I.30 Gramofoonplaten. 2.004.00 Omroeporkest o.l.v, N. Treep, m.; m.v. B. v. Zanten (cello). In de pauze: Pia-; norecital Bé Gerris. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.05 Voor kleine kinderen. 5.35 Het Lyra-trio. 6.20 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.30 Cubaansche muziek (Gr.pl.). 8.00 Berichten. 8.05 Mededeelingen. 8.10 Gramofoonplaten. 8.20 1ste Episode van „De blauwe smaragd", •spel van L. Willink's roman. Leiding: K. Kleyn. 8.50 Uit Boedapest: Concert o.l.v. Dohnanyni, m.m.v. Bela Bartok (piano) en Anne Bat- hay (zang). 10.00 Het AVRO-Aeolian-orkest. 10.45 Gramofoonplaten. II.10—12.00 Uit „Haeck", den Haag: Lajos Kiss' zigeunerorkest. Hilversum, 301 M. KRO-uitzending. 8 00—9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en Schlagermuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.004.00 Schlagermuziek en grampl. 4.15 Orkestconcert en gram.pl. .7.15 Causerie. 7.35 Gramofoonpl. 8.00 Berichten. 8.05 Gramofoonpl. 8.30 Causerie. 8.45 Populair concert. 9.15 Causerie. 9.30 Vervolg concert, 10.15 Orkestconcert (Om 10.30 Berichten). 11.3012,00 Gramofoonplaten. Na dit negatieve resultaat zette dr. Köh ler het microscopisch onderzoek voort, dat hem leerde op welke wijze het hout was be werkt, n.1. met een beitelzaag met acht sne den. Er bleken echter niet minder dan 1598 zaagmolens te zijn die beitelzagen gebruik ten. Bovendien vertoonde het hout een teeken van een afwijking van een der messen. De zaagmolen waar ook een dergelijke afwijking was, werd eindelijk ontdekt in Zuid-Carolina. Verder bleen dat bij het zagen van het hout een rol was gebruikt, die pas na 1 September 1929 in bedrijf was gesteld. Aan dezen datum had men dus een belangrijk houvast. Men kon nu nagaan aan welken houthandel tusschen genoemden datum en het lijdstip van het misdrijf was gekeverd. Nu bleek, dat Haupt mann, die reeds was gearresteerd wegens het uitgeven van een bankbiljet, dat deel uitmaak te van het losgeld van Lindbergh, bij een van deze houthandels nad gewerkt en een week na de dood van het kind zijn ontslag had ge nomen. Het ondeizoek in de woning van Hauptmann wees uit, dat de vloer van zjjri zolder bestond uit planken van de pijnboom soort, welke in den zaagmolen was aange troffen. Een van deze planken was afgezaagd. Het hout van de ladder vertoonde dezelfde spijkergalen als die van de dwarsbalken, waar op de plank was bevestigd geweest, terwijl verder de snede van de zaag op het hout van de ladder en op dat van den zolder dezelfde bleek te zijn. Twijfel aan de herkomst van de ladder was. dus uitgesloten. Het onderzoek was ten einde en volkomen geslaagd. Vele millioenen schade. De berichten omtrent de gevolgen van den tornado in Florida worden steeds ernstiger, doch de daarin gegeven cijfers inzake het aan tal slachtoffers loopen zeer #Jeen. Het aantal dooden wordt door het Roode KruiS geschat op 500, andere berichten echter spreken reeds van 700, waarvan alleen op het eiland MatecumDe 300 400. De schade loopt reeds in de millioenen, vooral 'Tabipa is zwaar getroffen. De fruit oogst is op vele plaatsen vernield. Woensdagavond had men 300 lijken van slacthoffers geborgen. De gouverneur van Florida heeft bevel ge geven de Nationale Garde te mobiliseeren ten einde de geteisterde streek hulp te verleenen. Een journalist, die over de geteisterde land streek heeft gevlogen, deelde mede, dat niets meer overeind staat en dat niets gespaard bleef. Versplinterde huizen en vernielde schepen liggen verspreid langs de kust. Slechts 25 bewoners van het eiland Isla Morada, behoorende tot de Key-eilanden, zijn aan den dood ontsnapt. Honderdvijftig lijken zijn geborgen; men gelooft echter, dat er nog tweehonderd onder de puirihoopen liggen. Vele overlevenden en gewonden redden hun leven door zich aan een boomstam vast te klampen. Aangenomen wordt, dat in het oud-strij derskamp op Matecumbe twee honderd per sonen zijn omgekomen. Volgens een door het Roode Kruis te Wash ington ontvangen telegram werden reeds hon derd lijken van oud-strijders terug gevonden in het kamp, dat deze in de nabijheid van Rock Harbor bewoonden. f Uiteraard komt in de huidige tijdsomstan digheden de mogelijkheid van aftrek wegens ondersleuning van behoeftige meerderjarige kinderen sterker dan voorheen naar voren. Indertijd maakten wij hier melding van een arrest van den Hoogen Raad (B no. 5186), waarin de vraag werd behandeld of een meerder jarige zoon, die eindexamen Handelsschool en diverse andere diploma's had, eenige jaren op een Bank had gewerkt, daarna was af gevloeid en sindsdien ondanks tal van sollici taties in alle mogelijke richtingen er niet in geslaagd was om een betrekking terug te krijgen, behoeftig was, zoodat zijn vader krachtens voormelde alimentatieplicht tot zijn levensonderhoud verplicht was en dus deze verstrekking van levensonderhoud van zijn inkomen mocht aftrekken. De vader stel de zich daarbij op het standpunt, dat zijn zoon als niet geschoold, ongeschikt was voor handenarbeid, terwijl bovendien in den tegen- woordigen tijd iedere werkgever volop perso neel kan krijgen dat wel geschooold is; dat zijn zoon bij de heerschende groote werkloos heid niet de minste kans heeft om een betrek king te krijgen, welke dan ook, en dus als behoeftig is aan te merken. Wij vermeldden destijds hoe de Raad van beroep de aftrek niet toestond door zich op het standpunt te stellen, dat het nog niet uitgesloten is, dat de zoon zijn eigen kost kon verdienen anders dan door middel van een betrekking als waar naar hij heeft gezocht of van handenarbeid; dat dus nog niet vaststaat, dat deze zoon op geenerlei wijze in staat is voor zijn eigen onderhoud zorg te dragen en hjj dus niet be hoeftig in den zin der wet is. In Beslissing no 5186 wees de Hooge Raad deze zaak naar den Raad van Beroep terug omdat dit college oordeelde, dat de opvatting van den Raad van Beroep in een oeconomisch voorspoedigen tijd wel houdbaar kan zijn, maar dat de vader zich er juist op beriep, dat de oeconomische omstandigheden (bijzonder groote werkloos heid) ongunstig waren, zoodat had moeten worden onderzocht of rekening houdend met deze omstandigheden, in verband met 4* overige stellingen van den vader, daaruit niet zou volgen, dat de zoon op geeneriet wijze in staat was zichzelf te onderhouden. Het tweede bedrijf van deze zaak wordt ons meegedeeld in het in Beslissing no 6362 thans gepubliceerd arrest. Na de terugwH. zing handhaafde de Raad van Beroep we- derom den aanslag. Overwogen werd nu dat óók als rekening wordt gehouden met de oeconomische omstandigheden, nog met uit de stellingen van den vader volgt dat <ie zoon niet in staat is zich zelf te onderhouden; dat immers nergens uit blijkt en ook niet aannemelijk is, dat de zoon in Mei 1930 toen de oeconomische toestand nog niet zoo slecht was en de werkloosheid nog niet zóó groot, niet op andere wijze dan door de betiekkin. gen, waarnaar hij vruchteloos heeft gesol liet, teerd en het verrichten van handenarbeid zelf in zijn onderhoud zou hebben 'kunnen voorzien. De Hooge Raad was evenwel ook nu nog niet tevreden. Dë Raad van Beroep vermag, zoo leert de cassatierechter, voor een oecono- misch voorspoedigen, althans voor een nor. malen tijd zonder meer aannemen, dat een gezond iemand, die achter den rug heeft eeij opleiding als appellants zoon heeft genoten, door eerlijken arbeid in staat is zijn eigen kost tè verdienen. Echter uit het oordeel van den Raad, dat in Mei 1930 de toestand nog niet zoo slecht was en de werkloosheid nog niet zoo groot was, volgt, dat die toestand toen niet normaal en de werkloosheid reeda niet onbelangrijk boven het normale was. Onder die omstandigheden vermocht de Raad niet volstaan met te overwegen, dat niet aar», nemelijk is, dat de zoon niet in zijn onder houd zou hebben kunnen voorzien, doch had moeten worden aangegeven, door welke soort van eerlijken arbeid die zoon. naar redelijker» wijs aangenomen mag worden, dan wel i« zijn eigen kost had kunnen voorzien. De uit« spraak kan dus, naar 's Hoogen Raad's oor» deel, wederom niet in stand blijven, zoodat deze zaak nogmaals naar den Raad van Be» roep werd terugverwézen om opnieuw met inachtneming van de 'door den cassatierech ter gemaakte opmerkingen uitspraak tc doen. Het verdere verloop werd nog niet gepubli ceerd. Natuur en Mens, Populair geïllustreerd maandblad, gewijd aan de natuurwetenschap» pen en haar toepassing. Uitg. Drukkerij da Hofstad, Den Haag. Inhoud van het ugustus-nummer: Samen leving bij planktonvormen, door Dr. August Koeppel. Sonoma's versteende woud. door Cath. Meursinge-Warnsinck. Corresponden tie. Tijdsbepaling in de geologie, door Dr, P, H. Kuenen. De Doejong, door A. S. Verander lijke sterren en novae, door W. F. van Wolfs winkel. De sterrenhemel, door Jos van Lint bergen. Perspektieven van den landbouw in Oost- en West-Indië, door Dr. Z. Kamerling. Grepen uit de geschiedenis der natuurweten schappen: Een microscopisch cabinet, door Dr. P. H. van Cittert. Spinrag toegepast in de techniek, door J. C. Alders. Boekbespre king. Historia. Maandschrift voor Geschiedenis, Uitg. Kemink Zoon N.V., Utrecht. Inhoud van het Augustus-nummer: Het be zoek van Willem V aan Amsterdam in 1768 door W. van Stadwijck. Het leven van Leonar- dus Cornelius van der Valck door Prof. Mr. R. Fruin. Eerste pogingen tot berging van het Lutinegoud, door Dr. L. C. Suttorp. De rol der Loire-Kasteelen in de Fransche Geschiedenis, door W. H. J. Baron van Heemstra. Twee K<J- njgsmareken, door H. van Enk. Naschriften. Vragenrubriek. Morks Magazijn, geïllustreerd rnaandschift, hoofdredacteur C. van Son. Uitg. Finfia O. Morks Cz., Dordrecht. Inhoud van het Augustus-nummer: Persoonlijkheden. Jeanne Bacilek, door H. G. Cannegieter. Novellen: Balstemming naai Alexander L. Kieliand, door B. A. Meulemann. De Ploegers, door Bram van Striemen. Beel dende Kunst: Jozef Cantré, door Is. van Beu» gem. Schetsen: Adel, een hotelervaring, door A. Penning. Een kijkje in 't Leven der Oudö Egyptenaren II, door Dr. F. C. Dominicus. Tooneel: Lope de Vega, i635 27 Augustys 1935, door Carnelius Conijn; Geheim® Dienst, Spionnenspel in drie bedrijven, I, dool! J. van Randwijk. Boekentafel, door G. v. Hul zen en v. S. Van Heinde en Ver in Woord ea Beeld, door v. S. Het Menangkabouwscb® huis in Den Haag. Jacob van Macrlan» (12351935)Leonard Charles van Noppen f- Surinamc-Jubileunizegels. Voorplaat: Jeanne Bacilek, met vele illustraties en een loss® plaat. Bijvoegsel „Zij", maandblad voor de vrouw met 11 illustraties. Onze Aarde. Geïllustreerd maandblad, Uitg. van Holkema Warendorfs U. Amsterdam. Inhoud van het Augustus-nummer: Somaliland naar Abessinië, door Dr. A M.i Dooi Hcri- lich. Le Grand St. Bernard! door J- Mulder. Setli's tempel te Abydos door P' van Bcmmelen. Bahia, door R. B. van "Wu ten Palthe. Indrukken uit Dalmatië, door J. F. Tjassens Keiser. Holland op Reis. Officieel orgaan van J Alg. Reisvereeniging voor Nederlan< Uitg. A. J. G Strengholt's U. M Amster dam, Inhoud van het nummer van e„0g Een heerlijke drank voor op reis. „ga- van den reisleider (hum.). Vereen g nieuws. Onze Zomerreizen. 'yoot Kers' Keukengeheimen. Maand' '^[rbaajt de Nederlandsche Huisvrouwen, 1 voor economische voedselbereiding. \vcd- tie P. J. Kers Jr, radio-docent. yu®an net P. van der Hert, Bussum Inhouc cea Augustus-nummer: Het samenstel en maaltijd. Iets over •voedin£sfc,(><.jet vei* Drink... eet meer melk. Dia!je. ,nn volg en slot. De Practijk. V „eIJ, vervolg. II. Recepten gewone veget»1'^ Recepien fijne keuken. Rccep e sche keuken, De Banketbakker,

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2