HAARDEN EN KACHELS UITNODIGING Jiock Jioch zot. BUITENLAND LUCHTVAART Oost-lndie. BINNENLAND Meer stilte! Italië en de Volkenbond. Commissie van 5 benoemd Stappen van den Paus TOT BEZICHTIGING ONZER NIEUWE TOONZAAL VAN DE AFDELING EEN KEURCOLLECTIE VAN NIEUWE MODELLEN IS TENTOONGESTELD Oproeping van de Engelsche vlootreserve? De deviezenprocessen jegens Duitsche Katholieke zusters. Fokker gedagvaard. Roosevelt over het wetsprogramma. Weereen Nederlandsche vlieger verongelukt. Twee vliegtuigen tegen elkaar gebotst. Een sleeptocht van 16 zweefvliegtuigen De Postvluchten van en naar indië. Koningin en prinses naar Sussex TWEEDE BLAD Een oproep van den Haagschen hoofdcommissaris van politie, die ook voor onze stad geldt. De nieuwe Haagsche hoofdcommissaris van politie heeft zich tot de burgerjj gewend met tweeërlei publicatie: de eerste een herinnering voor iedereen en geenszins uitsluitend voor autorijders aan de regelen van het verkeer, met een opwekking tot nauwkeurige naleving en een waarschuwing, dat daarop meer dan tot dusver zal worden gelet: de tweede een aanmaning tot meer stilte. Het zijn beide zaken, die, de verkeersregelen vooral in a er- lei opzichten m wettelijke voorschrif ten of ver ordeningen zitten en die dus geacht worden bekend te zijn. maar die, wij kunnen het dage lijks vaststellen daarom nog volstrekt niet algemeen in practijk gebracht worden. Het verbod van onnoodige signalen heeft het getoeter naar onzen indruk nauwelijks be perkt. Bij zijstraten wordt er altijd nog naar hartelust getoeterd en dit is, de hoofdcommis saris van politie vestigt er de aandacht op voor menigeen dan ook blijkbaar een veront schuldiging bij voorbaat voor het geval van een ongeluk. Hoe menigmaal ziet men een auto in snellen gang een zijstraat passeeren (waar dan toch verkeer van rechts uit kan komen), met hard getoeter als eenige voor zorg. Voor ons gevoel is dit een vorm van slecht en onveilig rijden. Autorijders, die zoo veel toeteren, vertrouwen wij bij instinct niet wat de veiligheid betreft. Zij nemen het air aan het met de veiligheid zeer goed te meenen, maar men moet hun eens voor de voeten komen dan merkt men wel, dat zij er niet consideratie mee gebruiken. Een stoot of wat op den hoorn en maak dan maar, dat gij uit hun baan komt, van aanstalten om u, door vaart minderen of wat dan ook, te ontzien, is in den regel niet het minst te bespeuren. Heeft men het ongeluk, een café in zijn buurt te hebben, dan kan men bijvoorbeeld goed meepraten van den open knalpot van motorfietsen. Het is een plaag, die zich vooral 's avonds openbaart. Als de gasten van het café op of kort voor het sluitingsuur gaan vertrekken, davert het geknal van den knal- pot door de straat. Het heeft ons genoegen gedaan te lezen, dat er nu eindelijk streng tegen opgetreden zal worden. De ergste van alle lawaai-makers is echter, na of naast den auto, zonder twijfel de radio. De radio is een van de hinderlijkste vormen van burengerucht. Met de gramofoon. De radio is echter toch wél de ergste, want hij draait uit zichzelf door; van de gramofoon moet men ten minste nog de platen verwis selen en hierbij kan men op den duur een zekere vermoeidheid, resp. verveling verwach ten. De radio heeft men maar aan te zetten en hij produceert zijn hoeveelheid geluid, des noods den lieven langen dag en den schoonen, kalmen zomeravond, dat men eindelijk eens van de hitte en het rumoer des daags zou kunnen bekomen, door. Vooral in den zomer, als iedereen zijn deu ren en vensters wijd open heeft is het radio- gekrijsch een erg euvel. Op dit gebied kennen velen niet de meest elementaire égards, die men toch aan zijn medemenschen verplicht is, tenzij zij uit onnadenkendheid of sleur zondi gen. Het effect is trouwens hetzelfde: menige van de mooie avonden, die wij dit jaar gehad hebben is ons vergald door de impertinente indringerigheid van een radio, die ergens, soms op een heelen afstand, aan één stuk door stond te brullen. Men mag zijn buren volgens de politie-ver- ordening per radio niet hinderen en in het ergste geval kan men tegen deze overtreders dan ook zelfs proces-verbaal laten opmaken. In elk geval kan men er de politie bij halen om hem tot meer stilte en gesloten deuren of vensters aan te manen en in den regel zal dat ook wel helpen. Maar wat een onaangename procedure! Het is al vervelend als men het, zonder de politie ook maar te noemen, be leefd most gaan vragen. Zooals het zoo dik wijls verveleNd is zijn mede-menschen er op te moeten wijzen, dat zij iets doen, dat niet in den haak is. En het moest dan ook niet noodig zijn, dat men zulke demarches doet, laat staan met de politie dreigt of deze zelfs requireert. Er zullen er onder degenen, die met hun knalpot knallen of hun radio vrijwel bij open venster laten brullen, wellicht zelfs zijn, die meenen, dat zij hun mede-menschen en het geval van den knalpot bijvoorbeeld een of meer leden van het vrouwelijk geslacht, die het „sportief" en „reuze" vinden met hun lawaai plezier doen. Het is zaak zulke naieve philantropen uit den droom te helpen en degenen, die het zonder eenige bedoeling, alleen maar uit sleur en om dat zij er niet bij gedacht hadden, dat het wel eens lastig kan zijn voor anderen, er toe op te wekken, voortaan maar wél eens na te denken. et gasbedrijf roept ons toe: „Breekt met de oude sleur verwarmt met gas uw inte rieur". Wij maken op dit rijmpje een variant aan het adres van de onnadenkenden en sleur- radio-lawaaimakers. „Breekt met de oude sleur. Houdt uw radio-muzlek binnen de deur". En binnen het raam natuurlijk! Werkt mede, spant u nu eens in minder lawaai te maken of te laten maken, denkt er aan, dat er onder uw mede-menschen zijn, die eigenlijk wel eens wat rust kunnen gebruiken, misschein bekomt het u zelf óók beter, wat meer rust om u heen te hebben. Wij zijn alle maal gewend aan lawaai en wij zijn er niet gelukkiger bij geworden. Laten wij het nu, samenwerkende, ook eens ernstig probeeren met wat meer stilte! (Nw. Rott. Crt.). Of: Miissolini en de groote mond. De Geneefsche correspondent van het Hbl. schryft: De Italianen aarzelen. Tusschen hun aan vankelijke houdling, die als het ware aan den Volkenbond of wien ook het recht ontzegde om zich bezig te houden met hetgeen Italië als de verdediging van levensbelangen in Afrika beschouwde, tot hun besluit van Vrij dagmiddag om zich niet te verzetten tegen de behandeling van de totale Italiaansch—VAbes- sinische quaestie door een commissie van rapporteurs uit den Volkenbondsraad, ligt een aanmerkelijk en opmerkelijk verschil. De raad heeft nu met algemeene stemmen, behalve die van Italië, tot de benoeming van zulk een commissie van rapporteurs besloten. De taak dier commissie zal zijn voorstellen te doen omtrent de oplossing van het geschil. In die commissie zitten, behalve drie niet direct betrokken mogendheden: Turkye, Spanje en Polen, ook de twee groote mogend heden, die in Abessinië even aanzienlijke be langen hebben als Italië zelf, nX Engeland en Frankrijk. Engeland is in deze quaestie boven dien de voornaamste tegenstander van Italië; Frankrijk in mindere mate, al heeft het dui delijk laten blijken de Italiaansche methode evenmin goed te keuren. Italië had zich tegen deze ontwikkeling van zaken openlijk kunnen verzetten, door tegen te stemmen, al zou dit aan het raadsbesluit zelf niets veranderd hebben, omdat voor een procedure-quaestie slechts een gewone meer derheid van stemmen noodig is. Maar een Italiaansch tegenstemmen ware een demon stratie geweest van een houding, welke een open conflict met den Bond niet uit den weg wil gaan en daartoe hebben de Italianen blijk baar In dit stadium geen moed of lust gehad. Zij hebben zich liever van stemmen onthouden en dit door den raadsvoorzitter laten mede- deelen, aangezien zij zelf immers niet aan wezig wilden zijn in de raadsvergadering, daar deze aangelegenheid in tegenwoordigheid van Abessinië aan de raadstafel werd besproken. Dit toont opnieuw de inconsequentie van de Italiaansche houding. Of men wil een geschil in den Volkenbond bespreken, of men wil dat niet. In het laatste geval neemt men in het geheel geen deel aan de onderhandelingen. In het eerste geval kan men zich bezwaarlijk onttrekken aan discussies, waar ook de andere partij aanwezig is. Italië heeft uit prestige overwegingen echter toch die laatste manier van doen gekozen. En eiken keer dat Abessinië aan de raadstafel verschijnt en het woord neemt, zooals zyn goed recht van bondslid en van partij in een geschil tusschen bondsleden is, ziet de Italiaansche delegatie zich nu ge noodzaakt om te verdwijnen. Of dit nu het Italiaansche prestige bevordert, is een vraag, welke men zich ook in Italiaansche kringen wel eens heimelijk zal stellen. Maar de orders uit Rome zijn nu eenmaal orders. Dat Italië niet weg wil uit den Volkenbond en men te Genève probeert te bemiddelen, zonder dat de Italianen er zich tegen ver zetten, is in ieder geval winst, constateert de correspondent. MUSSOLINI HEEFT EEN MILLIOEN SOLDATEN. Naar verluidt zullen binnenkort nog 50.000 man van de lichting 1912, die wegens familie omstandigheden niet of slechts drie maanden hebben gediend, onder de wapenen worden geroepen. Het geheele gemobiliseerde Italiaansche leger zal dan ongeveer 1.000.000 man sterk zijn. HET SUEZKANAAL. Naar Reuter uit Cairo meldt, heeft de Egyptische regeering drie rechtsgeleerden, on der wie een bekend Geneefsch jurist, opge dragen een onderzoek in te stellen, of het volgens de bestaande verdragen mogelijk is het Suezkanaal te sluiten. Men is hier van meening, dat overeenkom stig de statuten van de Kanaalmij. de sluiting van het kanaal niet mogeiyk is, doch dat de Volkenbond wel het recht heeft het kanaal te sluiten, aangezien de statuten van de Kanaal mij. geregistreerd zyn brj den Volkenbond. Dezer dagen wordt het raport van de juris ten over deze kwestie verwacht. Het Arabische blad El Ahram deelt mede, dat in officiëele Britsche klingen de berichten over een samensmelting van het Britsche en Egyptische leger onder Britsch commando worden tegengesproken. Evenmin is juist, dat de Britsche regeering in een nota van Egypte zou hebben geëischt, dat alle verkeerswegen, havens en vliegvelden ter beschikking van de Britsche militaire autoriteiten zouden worden gesteld. Italië verlaat wederom demonstratief de vergadering. Na een besloten bijeenkomst van den Vol kenbondsraad is te ruim 5 uur gisterenmiddag de Raad in openbare zitting bijeengekomen. Zoodra de voorzitter den Abessinischen ver tegenwoordiger verzocht, plaats te nemen, stond baron Aloisi van zijn zetel op en verliet wederom, vergezeld van de overige leden der Italiaansche delegatie, de zittingzaal. Na het vertrek der Italinaen besloot de Raad tot instelling van een Commissie van Vijf, die thans de verdere Volkenbonsbe- moeiingen in dezen zal hebben voort te zetten. Door de benoeming van deze raadscommissie is de Raad thans op een ongewoon snelle en bevredigende wijze door alle procedure- quaesties heengekomen, die hij te regelen had voordat de besprekingen over een vreedzame oplossing van het geschil mogelijk zouden worden. Thans kan dus het eigenlijke werk in deze richting beginnen. De taak van de Raadscommissie. Nadat aldus de quaestie van de samen stelling van de Raadscommissie van Vijf een bevredigende oplossing nad verkregen, werd men het ook spoedig eens over de omschrij ving van de taak der commissie. De commissie is niet benoemd op grond van artikel 15 van het Volkenbondsverdrag, doch heeft zonder aanduiding van eenig artikel van het Volken bondsverdrag de opdracht gekregen „de Italiaansch-Abessinische betrekkingen in haar geheel te onderzoeken, om een vreedzame op lossing te vinden". De Abessinische delegatie kon zich bij het verlangen van de andere raadsleden, dat artikel 15 niet uitdrukkelijk zou worden genoemd, te gereeTTer neerleggen, omdat de commissie, indien zij onafhankelijk van artikel 15 werkt, sneller zal kunnen arbeiden. Nadat in de vertrouwelijke besprekingen, en in een korte raadsbijeenkomst achter gesloten deuren, overeenstemming over het boven staande was verkregen, konden de besprekin gen in de openbare raadsbijeenkomst over het Italiaansch-Abessinische geschil zeer kort zyn. Heden belangrijke rede van Pius XI? Na de opzienbarende toespraak van den 26sten Augustus, waarin de paus zijn gezag hebbende meeniDg te kennen gaf over de rechtvaardigheid van een eventueelen oorlog in Abbessinië, ontplooit de Vaticaansche diplo matie een groote activiteit. Men spreekt er te Rome over, dat de paus voornemens zou zijn, een beroep op de naties te doen, zij het langs diplomatieken weg of in een meer open baren vorm, als een uiterste poging om het welhaast onvermijdelijk schijnende conflict te bezweren. Vooralsnog bewaart men echter in bevoegde v. WILLIGEN Vaticaansche kringen hieromtrent de uiterste réserve. Zoolang de besprekingen in Genève duren zullen dan ook wel geen stappen van Vaticaansche zijde te verwachten zijn, terwijl bij de uitermate ingewikkelde situatie van het conflict het Varicaan uiteraard de grootste voorzichtigheid zal betrachten, om de partijen en vooral het gevoelige Italië, niet te prikkelen. Voor de katholieke kerk zijn bij een even tueele oorlog in Afrika, vooral de belangen der missie zeer ernstig betrokken. De katholieke missies in Afrika, en vooral in Midden-Af rika, waar ook vele Nederlandsche priesters werken, vertoonen een buitengewonen bloei en vormen, zooals ook Pius XI, die de missiepaus genoemd wordt, zelf meermalen heeft verklaard, één van de meest hoopvolle gebieden voor de ver breiding van het katholicisme. Volgens de overtuiging van gezagvolle personen nu lijdt het geen twijfel, dat het katholieke missiewerk juist onder de zwarte volken buitengewoon geschaad zou worden door een Italiaanschen aanvalsoorlog tegen Abessinië. Reuter bericht uit Londen: Het gerucht gaat, dat de regeering voornemens is om, mochten de omstandigheden dit eischen, een beroep te doen op de reserve van de vloot, welke bestaat uit manschappen en kader, die te werk zijn gesteld in arsenalen en havens en elk jaar 14 dagen doorbrengen aan boord van een oorlogsbodem. Het was totnogtoe niet mogelijk, bevestiging van dit gerucht te ver krijgen. DE TOENEMENDE DUURTE IN BELGIË. Verhooging der loonen met 5 pet. Uit Brussel meldt men: In verband met de stijging van de kosten van het levensonderhoud, dit als gevolg van de devaluatie van den Belgischen frank, worden de salarissen, vergoedingen en pensioenen van bet personeel in rijksdienst met 5 pet. verhoogd. Deze maatregel zal 1 October in toepassing treden. Ingevolge een overeenkomst, getroffen door de regeering met de provinciën en de gemeenten, zal dezelfde verhooging ook voor de tractementen van de ambtenaren en arbei ders in dienst van deze provinciën en gemeen ten gelden. Voor zekere gewesten, als Brabant en Hene gouwen, beteekent zulks een verhooging der uitgaven met verscheidene miliioenen francs. VOOR POSTZEGEL-VERZAMELAARS. Een Astrld-zegel. Binnenkort zal er een postzegel met den beeldenaar van koningin Astrid worden uit gegeven. Er is nog niet vastgesteld of het een gewone rouwzegel zal zijn, zooals er ook een is uitgegeven na den dood van koning Albert, of een postzegel, die iets duurder zal zijn dan de daarop aangegeven waarde en die ten bate van de Belgische vereeniging ter bestrijding der tuberculose zal worden verkocht. HET CONGRES DER N.S.D.A.P. Hitier heeft in het Bruine Huis te Müncheu besprekingen gehouden over de voorbereiding van den a.s. partijdag. Vele vooraanstaande leden van de regeering en de partij hebben daaraan deelgenomen. De luchtvaartautoriteiten te Neurenberg hebben het vliegen boven Neurenberg en den naasten omtrek voor den duur van den Rijks- dagpar.y der N.S.D.A.P. van 9 tot en met 17 dezer. Aankomst en vertrek op het vliegveld Neurenberg is slechts toegestaan aan regee- ringsvliegtuigen en toestellen van de geregelde lynen. D3 CHEF DER STAATSPOLITIE TE BERLIJN GEARRESTEERD. Naar het A.N.P. uit Berlijn verneemt, Is de chef der staatspolitie by het Berlynsche hoofdbureau van politie von Steinmeister, ge arresteerd. Ook eenige zijner ambetenaren zijn in hechtenis genomen. Over de motieven van deze maatregelen is nog niets bekend. Volgens een lezing is er sprake van financieele mal versaties. HITLEU BIJ DE MANOEUVRES. Adolf Hitier is in het kamp van Milnster aangekomen, teneinde de manoeuvres van het zesde legercorps brj te wonen, waaraan de generaais vom Blomberg en von Fritsch deel nemen. DUITSCHE LEENING? Er deden gisteren te Berlijn allerlei geruch ten de ronde over een buitenlandsehe leening van niet minder dan 2 milliard mark, welke de rijksregeering by een Engelsch-Neder- landsch consortium zou sluiten. Deze leening zou worden gegarandeerd door een tabaks monopolie, hetwelk door het rijk volgens het Oostenrijksche voorbeeld zou worden gegaran deerd. Beweerd werd zelfs, dat de onderhan delingen vrywel ten einde zijn gevoerd. Beves tiging /an deze geruchten was nergens te verkrygen en men gaf aan de „N. R. Ct.", waaraan wij het bovenstaande ontleenen, in goed ingelichte kringen zelfs den raad alles eenvoudig tegen te spreken. Ach Ja, dat is verreweg het gemakkelijkst in zulke gevallen! Onthulling van een Oosten rykseh katholiek blad. Het in Oostenryk verschynende tydschrift „Katholisches Leben" bevat in zijn nummer van heden een artikel, waarin sensationeele bijzonderheden worden medegedeeld over de achtergronden van de deviezenprocessen, die in Duitschland tegen vooraanstaande personen en leiders van geestelijke orden aanhangig zijn gemaakt. Het artikel wint aan beteekenis door de mededeeling, dat het voor zyn ver schijning te Rome te bevoegder plaatse is ge lezen. By de verschillende deviezenaffaires, zoo wordt gezegd, mat men met twee maten. Aan den eenen kant legde men den geestelijken orden de betaling van schulden, tot dekking waarvan zij verplicht waren, als een misdaad ten laste, maar aan den anderen kant heeft men tot dusver nagelaten te onderzoeken, op welke wijze de gelden, welke ten behoeve van de nationaal-socialistische propaganda naar Oostenrijk en naar het buitenland in het alge meen zijn gevloeid, met de deviezenbureau's zijn verrekend. By de deviezenprocessen tegen de kerk en tegen de geestelijke orden was het, of de Duit sche justitie op een exercitieterrein bewegin gen uitvoerde. Reeds bij de arrestaties kwam een onmiskenbare tendens aan het licht om een smadelijke godsdienstvervolging te openen en bij de behandeling der processen werd de Duitsche justitie tot boeleerster van het hate lijkste pogrom. Het blad somt dan een aantal namen van hooge geestelijken op, die in de gevangenis werden geworpen. Met gefingeerde brieven werden leden van geestelijke orden naar Duitschland gelokt, om daar door de Gestapo te worden opgevangen. By huiszoekingen zijn geheime stukken, die op zuiver persoonlijke kwesties betrekking hadden, gestolen. Zusters, die als ziekenverpleegsters voor de rechtbank verschenen, werden gedwongen om het ge waad van hun orde aan te trekken. Men onderbrak hier zelfs de zitting voor. Na nog een aantal concrete gevallen van ongehoorde behandeling van geestelijken te hebben aangegeven, beantwoordt het blad de vraag, waarom er aan deze processen zoo plotseling een einde is gekomen. Het deelt mee, dat men zich in Engeland zeer grondig met deze kwestie heeft bezig gehouden. Van dezen kant ook zijn herhaaldelijk zeer onaan gename vragen aan politieke instanties ge steld. Ten slotte dreigde men met het leveren van toelichtingen op verschillende rekeningen courant, die nazi-leiders in het buitenland hadden loopen, deze dreigementen zijn 't sein geweest tot een algemeen retireeren op het exercitieterrein. DUITSCHE BOEKEN. Een stimulans betreffende den geestelijken toestand in een land geeft de boekenproduc tie, welnu, de productie van Duitsche boeken daalde van 21.600 boeken in 1933 tot 20.850 in 1934. Het aantal boeken, welke zich met godsdienstige en theologische problemen bezig houdt, steeg van 2030 tot 2230. Door Amerikaansche Senaats commissie. Anthony Fokker, de bekende Nederlandsche vliegtuigbouwer, is gedagvaard om voor de Senaatscommissie van onderzoek naar den handel en de fabricage van wapens en muni- tiet te verschijnen. De voorzitter van deze commissie, Nye, verklaarde niet te kunnen onthullen, wat aan Fokker zou worden gevraagd. DE ACTIE TEGEN FOKKER IN AMERIKA Hy begrijpt er zelf niets van. Reuter meldt uit New-York: Verwacht wordt, dat Anthony Fokker binnen twee weken verschijnen zal voor de senaats commissie van Nye. Naar verluidt heeft Fokker verklaard; „Ik heb direct van Nye noch van de regeering ook maar iets gehoord. Ik begryp dan ook niet, wat dat allemaal te beteekenen heeft." Zijn vertegenwoordiger, Carter Tiffany, beeft verklaard, dat de eenige vliegtuigen, die den laatsten tijd uitgevoerd zijn, 28 Douglas-toe- stellen zyn geweest, waarvan het meerendeel bestemd was voor de K. L. M. De tyd om op adem te kamen aangebroken De journalist Howard heeft Roosevelt ge zegd, dat de zakenwereld vreesde, dat geen verbetering in den toestand mogelijk was, zoolang de regeering niet ophield met experi menteeren. Roosevelt antwoordde hier o.a. op, dat, toen de huidige regeering aan het bewind kwam, zy op zich nam een uitgebreid wetsprogram- ma uit te voeren en het scheen ons, dat dit programma zoo spoedig mogelyk moest zyn uitgevoerd. „Thans is dit programma gefundeerd en moet het voltooid worden. De tfld voor een adempauze is thans ongetwijfeld aange broken." Roosevelt sprak verder er zijn tevredenheid over uit, dat de huidige tijd belooft verbete ring te brengen. De verklaring van Roosevelt wordt be schouwd als een belangryke aanwijzing, dat geen wetgeving op groote schaal meer te ver wachten valt, tenminste niet voor de ver kiezingen van einde 1936. Te Ankara in Turkije gevallen. Luitenant-vlieger jhr. mr. G. Sand- berg, die Donderdag in het byzijn van talrijke Turksche autoriteiten te Ankara een demonstratie zou geven met het militaire Fokker-vliegtuig van het nieu we type C 10, is tijdens deze vlucht af gegleden en gevallen. Het vliegtuig werd geheel vernield en luit Sandberg werd op slag gedood. Luitenant Sandberg was een van de be kwaamste Nederlandsche officieren-vlieger; sedert 1922 was hy verbonden aan de mili taire luchtvaart-afdeeling te Soesterberg. Hij kwam daar als reserve-officier en voltooide vervolgens zyn studie in de rechten, waarna hij echter toch de militaire luchtvaart koos voor zijn verdere carrière. Reeds verscheidene jaren was hy op Soes terberg als instructeur werkzaam en by tal- xooze gelegenheden is hij opgetreden als in- viieger voor de Fokker-fabrieken, als hoeda nig hy ook thans de reis naar Turkije heeft ov'dernomen, die hem helaas noodlottig is geworden. De C 10, waarmede het ongeluk is ge schied, was een der nieuwe typen militaire vliegtuigen van de Fokker-rabrieken, een twee persoons-jager-verkenner, uitgerust met een Rolls Royce-motor van het model Castrel 5 met een capaciteit van ca. 600 pk. Een aantal vliegtuigen van dit type is reeds geleverd aan het Ned.-Indische leger, terwyl een aantal vliegtuigen van het model C 10 voor het Nederlandsche leger in bestel ling is en waarschijnlijk over eenige maanden zal worden afgeleverd. De Turksche regeering overwoog den aan koop van eenige van deze nieuwe Fokker machines, waartoe luitenant Sandberg met de C 10 te Ankara zou d^monstreeren. Vleugels klapten samen. Omtrent het ongeluk van Jhr. Sandberg met de Fokker CX te Ankara meldt Reuter nog de volgende bijzonderheden: Het vliegtuig bevond zich sinds verschei dene dagen te Ankara, waar vele buitenland sehe fabrieken vliegdemonstraties verricht ten voor verkoopsdoeleinden, aangezien de Turksche regeering voornemens was vry gToote opdrachten te geven voor het leveren van leger- en civiele vliegtuigen. Jhr. Sandberg demonstreerde met de CX. Hij bereikte een hoogte van omstreeks 3000 m. Toen zagen de deskundige waarnemers op het vliegveld tot hun ontzetting, hoe de vleu gels van de machine als het ware naar boven samenklapten en het toestel als een steen naar beneden viel. Het vliegtuig, waarmede jhr. Sandberg ver ongelukt is, de Fokker CX, beteekende een poging van de N.V. Nederlandsche Vliegtui- genfabriek om een snelle machine met hoog gaande qualiteiten te construeeren, waarmede iedere militaire vlieger ten slotte zou kun nen vliegen. Immers over het algemeen wa ren dergelyke gevoelige vliegtuigen alleen handelbare instrumenten in de handen van de meest geroutineerden. De Fokker CX is een twee-persoona ver kenner, welke de eigenschappen bezit van een een-persoons jachtvliegtuig, maar welke tevens 800 kg nuttige last kan meevoeren en derhalve ook als lichte bommenwerper bruik baar kan zijn. Er zijn nog niet voldoende gegeven om de oorzaak van het ongeval in zijn vollen om vang te kunnen beoordeelen. Alle dienaan gaande loopende geruchten dienen met het grootste voorbehoud te worden aanvaard. De directie van de Ned. Vliegtuigenfabriek deelt nog mede, dat jlir. Sandberg van 1 Aprii af aan de Ned. Vliegtuigenfabriek ver bonden was. Ondanks den korten tyd, dien hij bij de onderneming werkzaam was, had hij hier vele vrienden gemaakt door zijn eigenschappen en zijn persoonlijkheid. Hij had respect afgedwongen door de groote qualiteiten op vlieggebied, zoodat zijn heen gaan voor de fabriek wel een buitengewoon verlies beteekent. 10 dooden In de buurt van Chateau Porcien in Frank rijk (dep. Ardennen) zijn Donderdagavond om streeks zes uur twee groote vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen en omlaag gestort, waarbij zij geheel werden vernield. Waarschijnlijk is het ongeluk te wijten aan slechte weersomstandigheden. Er zouden tien personen zijn gedood. Een nader bericht meldt: Naar thans wordt vernomen, is de botsing tusschen de beide groote vliegtuigen omstreeks half zes gebeurd. De toestellen waren twee bombardements vliegtuigen van het tweede escadrille te Nancy. Een der vliegtuigen viel brandend omlaag naby de gemeente Saint Jean au Bois en deed ook een naburige loods vlam vatten. Het andere toestel kwam in een 1500 m verder gelegen akker neer. De inzittenden van het eerste vliegtuig werden verkoold, vijf uit het andere toestel kwamen eveneens om het leven. 1355 kilometer in 9 uur. Uit Moskou wordt gemeld, dat te Koktebel, in de Krim, een escadrille, bestaande uit 16 zweefvliegtuigen, die door 6 vliegtuigen wer den gesleept, is aangekomen. De toestellen hebben in volmaakte orde 1355 km afgelegd in 9 uur. De „Kievit" (heenreis) vertrok 6 Sept. van Bagdad en arriveerde denzelfden dag te Jodh- poer. De „Lyster" (terugreis) vertrok 6 Sept. van Rangoon en arriveerde denzelfden dag te Jodhpoer. 5 September. Er zyn in de laatste dagen een paar feiten voorgevallen, die voor ons beroep een buiten gewoon dreigend karakter hebben en waar? tegen uan ook met kracht dient te worden geprotesteerd. In de eerste plaats in Griekenland. De Griek- sein minister van Binnenlandsche Zaken heeft zich verontwaardigd getoond ove» de bericht geving van sommige buitenlandsehe journa listen naar aanleiding van de onlusten onder de krentenboeren. In tegenstelling met zekere berichten ontkent hij, dat zyn huis zou zijn verbrand en dat men zijn vrouw zou hebben lastig gevallen. Hij verklaart, in de betrokken streek zelfa geen huis te bezitten en de jour nalisten hebben de waarschuwmg ontvangen, dat zij uit Griekenland zulien worden gezet, indien dergelijke feiten zich herhalen. Ie plaats dat zoo'n man blij is, dat ztjn huis niet verbrand en zijn vrouw niet gemole steerd is, gaat de ondankbare zich te buiten aan dreigementen tegen actieve iongelui, die niet anders dan hun opdracht vervullen: be richten te geven die andere bladen niet kun nen hebben! Men moet zoo'n opdracht niet onderschat ten. Als de Daily Mail-eigenaar zijn corres pondenten instrueert, iederen dag een sensa tie te telegrafeeren en zoo luidt de op dracht dan heeft de correspondent iederen dag een sensatie te leveren, en met beuzela rijen, of een bepaald minister in een bepaalde provincie wel of niet een huis bezit, kam een journalist met ijver, plichtsbetrachting en gevoef voor discipline, zich aiet ophouden. Daarom is het optreden van den Griekschen minister zeer onredelijk. Maar er is nog iets ergers gebeurd. Da Amerikaansche romanschrijver Sinclair Le- wis, die met de „Ile de Fance" naar Engeland is vertrokken, heeft in een onderhoud met journalisten Iers gezegd dat absoluut niet door den beugel kon en voor de leesbaarheid der couranten een zeer gevaarlyk precedent schept. Ondervraagd over politieke en econo mische onderwerpen, heeft hij geweigerd zich daarover uit te laten, „omdat de gedachten, die hij over dez onderwerpen had.... absoluut van geen waarde waren' Nu moet men zich toch in gemoede afvra gen, wat het gevolg er van zal zijn, als deza krankzinnige eerlykheid navolging vindt! Wat zal er nog in de krant kunnen komen, indien alleen dezulken aan het woord komen, wier oordeel wel waarde heeft? Deze kolom zou iederen dag olanco ver schijnen, en vele met haar! Wat maakt een krant amusant Dat iedereen zich een oordeel aanma tigt over alles. Dat morgen B. antwoordt dat A. zich heeft vergist. Dat overmorgen C. bewijst, dat B. zich nog veel harder heeft vergaloppeerd. En dit net zoolang tot de redactie vindt, dat zich nu voldoende men- schen hebben geblameerd om „de discussie te sluiten." Wat vindt Charlie Chaplin van Rickett; Rie Mastenbroek van de New Deal; Roose velt van mr. Marchant; de Dalai Lama van de onbewaakte overwegen; Hajasji van Tilly Kalkhoven; Feng Joe Slang van het belas tingplaatje; Bakhjijs van de mutatie-theo rie? Dit alles te lezen, is bloeiende copyü En daar zal Sinclair Lewis met zijn sabo- tage-methoden een eind aan maken? Dat nooit! Weg met Lewis DE NOOD DER TIJDEN. Vele pensioens-acten beleend. Uit lndië wordt gemeld dat niet minder dan 1969 gepensionneerde militairen, beambten en ambtenaren, van hoog tot laag, bij de Alge meene Volkscredietbank te Batavia hun pen- sioens-acte beleend hebben. Het totaal der daarop uitbetaalde gelden bedraagt f 343.889.33. Het beleenen van 43 dezer acten door tus- schenkomst van de Anti-woekervereeniging te Batavia, vorderde reeds een bedrag van f 45.897.10. Wanneer men nu rekent, dat alle beleeners te Batavia wonen, aangezien de Volkscrediet- banken slechts credieten verstrekken aan da bewoners van de plaats, waar de banken ge vestigd zijn, behoeft nauwelijks te worden ge vraagd of het bij vele gepensionneerden in onze kotta knypt. Straks zal. wanneer nog maals 5 pet. van de pensioenen wordt gekort, het aantal beleende acten ongetwijfeld grooter worden. Reuter seint uit Londen d.d. Vrydag: Na een korte reis door Engeland, zal Koningin Wilhelmina een bezoek brengen aan Prinses Alice, hertogin van Athlone, en den hertog van Athione in Sus3ex. Prinses Juliana heeft St. Fillans reeds ver laten en zal, naar wordt verwacht, zich weer by haar Moeder voegen ten huize van den her tog en hertogin van Athione. DE KONINGIN NAAR UTRECHT. De Koningin zal Woensdag 11 September in den middag een bezoek brengen aan de fokveeparade, uitgaande van het Nederlandsch Rundvee-Stamboek, op het terrein van de veemarkt te Utrecht. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR ARMENZORG EN WELDADIGHEID. Prinses Juliana ter vergadering? Naar wy vernemen, bestaat er gegrond uit zicht, dat Prinses Juliana op Vrydag 13 Sep tember de vergadering te Alkmaar van de Nederlandsche vereeniging voor armenzorg en weldadigheid, van welke vereeniging H. K. H. beschermvrouwe is, zal bijwonen, EX-KONING ALFONS NAAR BRUSSEL VERTROKKEN. Gisterenmorgen is Alfons, de gewezen Ko ning van Spanje, na nog een bezoek te heb ben gebracht aan het opleidingsschip der Argentynsche marine, de Presidente Sarmien- to, dat aan den steiger van de Holland-Ame- rika Lyn ligt, uit Amsterdam vertrokken. De reis ging thans naar Brussel.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5