Radio-programma VERVALSCHT cn MINDERWAARDIG! c 250 GULDEN VERDIENEN LI STER I N E| TANDPASTA! Treed Lansbury af AMERIKAen RUSLAND UIT ZWITSERLAND. De verkiezingen voor de Poolsche landdag. Betoogingen voor den vrede. Hoop op vredelievende regeling opgegeven? BINNENLAND H M. de Koningin in Engeland. Contributie- kaarten Drukkerij De Boer WIE WIL De Maharadja van Patiala in ons land. Plechtige uitvaart mgr. J. D. J. Angenent. Het Friesche volks- sanatorium. De heer David Hamburger overleden. Propaganda voor de Zuiderzeewerken. In de schittering van gezonde tanden demonstreert zich de jeugdige frischheid van den mond (ffiLf)BfeCHH COÜRANT VAnHiIMsÓAG'ro' SHPvTHViBHR '1935- goed op weg naar algeheel herstel. Koningin Leopold heeft intusschen zijn da- gelijksc'ne werkzaamheden hervat en ontving als voorheen de leiders van de verschillende paleisdiensten. De verjaardag van den kleinen prins Bou- dewijn werd Zaterdag in intiemen kring ge vierd. Als arbeiderslelder in het Lagerhuis. i. I I De meeste Londensche bladen melden het aftreden van Lansbury als parlementair arbei dersleider. Algemeen vis men van oordeel, dat zijn be zwaren tegen het gebruik maken van geweld in welke omstandigheid ook, hem in een moei lijke houding gebracht heeft ten opzichte van de officieele politiek der Labour-partij, die de toepassing van sancties eischt tegen Italië fn het conflict met Abessinië. 1 In een interview over het toepassen van sancties in het Italiaansch-Ethiopisch confliêt verklaarde Lansbury, dat zijn positie op het congres van de vakvereenigingen een anoma lie was, aangezien hij de meening van de La- bourpartij uiteenzette inzake de sancties, ter wijl hijzelf als steeds een tegenstander is van het gebruik van wapenen, zoowel door den Volkenbond als door een particuliere natie. „Onder de bestaande omstandigheden zou den mijn collega's en ik het noodig kunnen oordeelen, dat er een leider komt, die met meer overtuiging dan ik de meening van de partij kan uiteenzetten", zeide Lansbury. Hij verklaarde evenwel trouw te blijven aan de Labourparty. LANSBURY ZAL NIET AFTREDEN. George Lansbury heeft nader in een onder houd verklaard, dat hij niet zal aftreden ais leider van dt labourfractie van he' Lagerhuis, althans n et onmiddellijk, hoewel zijn persoon lijke beginselen inzake het opnemen 'Vah wa penen niet ir, overeenstemming zijn met dié, welke de meerderheid er - partij aanhangt. De parlementaire arbeiderspa. tij heeftgeeh stappen genomen cm de quaesue van het lei derschap de partij te bespreken en waar schijnlijk zal niets worden gedaan vóór de jaarlijksche partijconferentie, die binnenkort te Bringhton zal worden gehouden. Ambassadeur der Ver. Staten met onbepaald verlof. De ambassadeur van de Vereenigde Staten in Moskou. Üfeullitt, heeft Moskou verlaten om met vacantie te gaan. De tijd van zijn verlof, is nog niet bepaald. Bullitt wordt ver gezeld van den tweeden en derden secretaris van de legatie, die eveneens voor langen tijd met vacantie gaan. Gezantschapsraad Wiley van de Ameri- kaansche ambassade is als consul-generaal overgeplaatst naar Antwerpen, terwijl voor- loopig nog niets bekend is var» een benoemen van een opvolger. Als Amerikaansch zaakgelastigde zal een der secretarissen van de legatie, Henderson, fungeeren. EEN BEGROOTINGSTEKORT VAN 60 MILLIOEN. Ook Zwitserland doorleeft zijn crisis: het land staat thans nog voor een begrootings- deficit van 60 millioen francs. Hiervoor zal thans een financieel overgangsprogramma worden opgesteld (dat van 1933is daartoe niet voldoende), dat door een reeks van be zuinigingen en loonsverlagingen voor bonds- ambtenaren met inbegrip van het spoorweg personeel, dit tekort moet wegwerken. Het nieuwe programma moet het mogelijk maken, dat men in de beide komende jaren noch tot leeningen behoeft over te gaan, noch zijn toevlucht moet nemen, tot de nationale bank. Van den kant van de staatsbegrooting is er geenerlei gevaar te duchten voor de valuta. Oude grondwet blijft gehand haafd. Voorts wordt bericht uit Genève: Het Zwitsersche volk heeft in een bonds- referendum het voorstel tot algeheele her ziening van de Zwitsersche grondwet, welke uit het jaar 1874 stamt, verworpen met de overweldigende meerderheid van 510.000 te gen 193.000 stemmen. Het initiatief tot deze volksstemming is uitgegaan van 80.000 leden van nationale eh conservatieve organisaties en is door jong1- liberale, alsmede katholieke en evangelische conservatieve kringen, gesteund. Deze groe pen vertegenwoordigden het standpunt, dat belangrijke grondwetsartikelen niet meer in overeenstemming zijn met de tegenwoordige omstandigheden, dat de grondwet zekere tendenzen van dezen tijd', zooals b.v. het be ginsel van den corporatieven staat, recht moet laten wedervaren en dat van dit begin sel uit het economische stelsel moet worden herzien. Overigens zijn de meest uiteenloopende eischen gesteld, die elkaar gedeeltelijk tegen spreken; en het bleek, dat het te zeer aan een eensgezind beginselprogramma ontbrak dan dat de meerderheid zich met herziening van de grondwet zou hebben kunnen vereeni- gen. Besliste tegenstanders van het voorstel toonden zich de grootste twee partijen, de vrijzinnig-democraten en de sociaal-democra ten. De bevolking heeft aan de debatten over Jaet voorstel slechts in zeer geringe mate deelgenomen en ten slotte heeft de opvatting ,tje zege behaald, dat deze crisistijd, waarin de loop der gebeurtenissen nog niet valt te overzien, niet geschikt is voor een algeheele herziening van de grondwet. Teekenend is, dat het voorstel slechts in twee landelijke kantons een zeer geringe meerderheid heeft gevonden, Vooral in de aan D.uitschland grenr Blende kantons was de meerderheid tegen d£ grondwetsherziening zeer groot. Zondag zijn in Polen voor de eerste maat gpder, ,de nieuwe kieswet verkiezingen gehouj- dtn gpor (Jen Landdag. De linkselie groepeii der. ...oppositie hadden besloten om tegen dé §ioW° ikicswet te.jprotesteeren, door niet aait de yorjlfiezjngcn/deg}; te; nemep. i <P>e -RR'iit'kxhadiiln .yerthand met dé te:.ver 1 "lusten)Ojh dgn y.erktezihgsdag,Za tcrdagohugjzpeKingjfii cja^n vorriclüembü ,ver- iy',i;51VVV>A(»'- CV he" Deze tabletten, welke ook hier te lande onder den prijs verkocht ^unnen worden, zijn uiterlijk niet van de echte Aspirin-tabletten te onderscheiden. De samenstelling van de vervalschte tabletten is zeer minderwaardig en kan door de ontzettend vieze behandeling schadelijk voor Uw gezondheid ujn. De vervalschers -zijn inmiddels dopr de Antwerpsche politie onschadelijk gemaakt. - U kunt zich tegen deze vervalsching beschermen, door uitsluitend de echte Aspirin-tabletten tegen den vastgestelde» prijs van 70 ets. per buis,* of 10 ets. per zakje in debetrouwbare Apotheken en Drogisterijen te koopen. ER BESTAAT IN HOLLAND SLECHTS EEN u SOORT ASPIRIN-TABLETTEN. WAARVOOR DE BAYER-FABRIEKEN GARANTIE GEVEN. DEZE Z1TN KENBAAR AAN DEN ORANJE-BAND OP DE VERPAKKING EN HET BAYER-KRUIS ER BESTAAT GEEN „HOLLANDSCHE ASPIRIN" schillende vooraanstaande leden van de natio naal democratische, de boeren- en de socia listische oppositiepartijen, waarbij verschil lende personen werden gearresteerd wegens het in bezit hebben van opruiende geschriften. De eerste uitslagen bevestigen, dat er een groot aantal onthoudingen geweest is. In sommige kiesdistricten van Warschau ver schenen slechts 30 pet. van de stemgerech tigden. Thans blijkt, dat zich ook verscheidene incidenten hebben voorgedaan, echter niet in de gebieden der minderheden van de Oekraïrte. Twee personen zijn gedood, eenigen gewond en talrijken gearresteerd. Een nader- bericht spreekt van drie dooden. Ofschoon het resultaat- nog niet in cijfei-s kan worden uitgedrukt,valt réeds te zeggen, dat de eerste toepassing van de nieuwe kies wet voor de regeering een teleurstelling qn een ernstige zedelijke nederlaag beduidt. De zedelijke nederlaag ligt hierin, dat de afschaffing van het algemeen kiesrecht en de insteling van een systeem van selecteeren en de uitsluiting der partijen, door het groote publiek beantwoord is, zooals de oppositie dit dadelijk had voorgesteld, n.1. door bij de stem ming thuis te blijven. JAPANSCHE EISCHEN WEGENS TREINAANSLAG. ;|r Door China ingewilligd. Het antwoord van China op de Japansche vragen inzake dén aanslag óp de trein Moek- denPeiping door bandieten op 15 Aug. j.1. nabij Tsjinwangtao is aan den Japanschen consul alhier overhandigd. De consul ver klaarde, dat de Chineezen de eischen inwil ligen. De vertegenwoordigers van de besturen der Socialistische Arbeiders Internationale en van het Internationaal Verbond van Vakvereeni gingen hebben onder voorzitterschap van den Belgischen vertegenwoordiger De Brouckère een gemeenschappelijke vergadering gehouden, waarin een resolutie werd aangenomen, waarin de houding van Italië tegen Abessinië agres sief wordt genoemd en den Volkenbond (Je steun van I.V.V. en S.A.I. wordt toegezegd bij het treffen der sanctie-maatregelen, die tegen eiken aanvaller noodzakelijk zijn. De inhoud dezer resolutie werd ter kennis gebracht van het secretariaat van den Volken bond en van den voorzitter van den Volken bondsraad. De deputaties van twaalf andere landen overhandigden terzelfdertijd soortgelijke reso luties aan de vertegenwoordigers van hun onderscheidenlijke regeeringen. OOK FRANKRIJK MAAKT AANSPRAKEN OP CONCESSIE IN ETHIOPIË. In verband met de petroleum-concessie, die de Negus aan een Amerikaansche maat schappij had verleend, is in Frankrijk veel gesproken over een overeenkomst, die in 1919 tusschen een Fransche maatschappij en den toenmaligen Ras Tafari, thans keizer van Abessinië, is gesloten. De leider van deze Fransche maatschappij, de groot-industrieel Bayard, heeft thans in een verklaring aan „Le Journal de Roubaix" deze geruchten bevestigd en nadere mededee- lingen hieromtrent gedaan. De onderhandelingen, aldus verklaarde hij, dies destijds met den Abessinischen troonop volger waren gevoerd, hadden als uitgangs punt dè belofte gehad, de maatschappij de exploitatie van den geheelen Abessinischen bodem toe te vertrouwen. De Abessinische staat zou daarvoor een millioen goudfrancs, 1 thaler per ha en 30 van de nettowinst ontvangen. Na een nauwkeurig onderzoek van den bo dem had men geconstateerd, dat Abessinië zeer rijk is aan goud, platina, nikkel en dia mant, terwijl slechts geringe hoeveelheden petroleum gevonden werden. Op grond van deze onderzoekingen is daar op in 1919 de overeenkomst tot stand geko men en op 75 jaar vasgesteld. De Abessinische regeering heeft tot 1924 regelmatig het haar toekomende bedrag ont vangen en de overeenkomst is op het oogen- blik nog van kracht. De maatschappij is dan ook vastbesloten, haar rechten te doen gelden; reeds heeft zij onlangs den Franschen minister van buiten- landsche zaken, evenals Mussolini, hiervan in kennis gesteld. ABESSINIKRS BEZETTEN HUN POSTEN. 24 September het offensief der Italianen? De correspondent van het agentschap Bri- tish United Press meldt uit Addis Abeba, dat 25.000 man Abessinische cavalerie uit Gallas naar Ogaden zijn gezonden onder bevel van den veteraan van Adoea generaal Hapta Michael. Volgens betrouwbare berichten moet de hoofdmacht op een afstand van 20 mijl van de grens worden gehouden. In verder afgele gen plaatser in Abessinië zijn onderstanden vah gëwapend beton gebouwd. Verder wordt in Addis Abeba gezégd, dat uit een onderschepte Italiaansche dépêche kan worden opgemaakt, dat het tijdstip van het Italiaansche offénsief is bepaald op 24 Sep tember. (Volgens berichten uit het paleis van den negus höcft men daar op het oogenblik niet meer, tde geringste h»op óp een vreedzame op- lossingi-van liet Ethiopische geschil. Nieuwe mogelijkheid eener oplossing Ethiopisch geschil. Commissie van koloniale experts benoemd. STAATKUNDIGE CRISIS IN GRIEKENLAND. De staatkundige toestand in Griekenland - was op den vóóravond van den terugkeer vah minister-president Tsaldaris, die Zaterdag avond uit Split is vertrokken, aanzienlijk ver scherpt. Sinds Zondagmiddag is de telefoon verbinding met Griekenland verbroken, zoo dat noch uit Athene noch uit Saloniki nadere inlichtingen konden worden verkregen. Een aantal monarchistisch gezinde hooge militai ren heeft besloten van Tsaldaris onmiddellijk bij diens aankomst een ondubbelzinnig ant woord te verlangen op de vraag of hij met het monarchistische denkbeeld accoord gaat en be reid is een volksstemming over den toekom- stigen staatsvorm onverwijld te laten houdeji. Mocht dit antwoord niet bevredigend zijn, dan zouden deze officieren voornemens zijn het inet een staatsgreep te probeeren. De laatste dagen zijn een groot aantal monarchistische vergaderingen gehouden.. Hetministerie van binnenlandsche zaken heeft hierin aanleiding gevonden alle openbare bijeenkomsten en ma nifestaties te verbieden. De regeering spreekt echter alle geruchten pver een op handen zijnde onwenteling met be slistheid tegen. Toch is men in het algemeen van meening, dat de thans aangevangen week voor Grieken land critiek zal worden. van vijf geschil it voor het gisteren De Raadscommissie Italiaansch-Abessinisch weer bijeengekomen. De commissie heeft besloten het Italiaan- sche memorandum en de andere documenten met klachten en beschuldigingen aan hét adres van Abessinië te doen bestudeeren door 'een onder-commissie van vijf koloniale experts uit de vijf landen, die in de commissie ver-,, tégenwoordigd zijn. De benoeming dezer deskundigen-commis sie wordt algemeen als een zekere voldoening voor Italië beschouwd. Het onderzoek dpr koloniale experts zal echter onafhankelijk van de werkzaamheden der commissie v^.n vijf geschieden. De feitelijke bemiddelingjs- pogingen tuschen Engeland, Frankrijk ón Italië zullen na Lavai's terugkeer wordèn hervat. Het streven van de commissie van vijf bje- weegt zich in de richting van de door de Engelsche en Fransche pers reeds uitvoerig" besproken z.g. „Irak-oplossing", d.w.z., dat jer voor Italië in Abessinië een soortgelijke juri dische positie zou worden geschapen als Eh' geland tegenwoordig in Irak inneemt, nadat Irak weliswaar een souvereine staat is ge worden, maar het overwicht der Engelsche belangen op verscheidene gebieden is erkend en ook Engelsche politietroepen ter bescher ming voor bijzonder gewichtige punten zijn toegelaten. De Negus heeft zich geheel in handen van den Volkenbond overgegeven en zal diens be slissing waarschijnlijk aanvaarden, mits de territoriale integriteit en politieke onafhanke lijkheid van Ethiopië niet worden getroffen. H. M. bezoekt oude gouvernante. H.M. de Koningin, vergezeld van H. K. H. de Prinses, is Zaterdagavond te Preantbridge Park Balcombe in Sussex gearriveerd voor een kort bezoek aan Prinses Alice en dën graaf van Athlone. Moeder en Dochter, de Prinses was op bezoek geweest b(j de herto gin van Norfolk in Arundel Castle, zullen tot hedenmorgen te Preantbridge Park blijven. Het buitenverblijf staat te midden van een van de meest pittoresque boschlandschappen van Sussex en het district wordt vaak be zocht door koningin Mary en andere leden van de koninklijke familie. De Koningen en Prinses Juliana zijn voornemens autotochten te maken in de verschillende deelen van Sussex. Te Saffron Walden in Sussex heeft H. M. de Koningin op Haar doorreis een onverwacht bézoek gebracht aan Haar oude vriendin en gouvernante, miss E. S. Winter. H. M., in ge zelschap van H. K. H. de Prinses, begroette Haar oude leermeesteres allerhartelijkst. De Koninklijke bezoeksters kwamen per auto aanrijden uit Royston en toen de auto den weg naar het huis van de gouvernante kwam oprijden, stonden miss Winter en haar zuster, twee oude Engelsche dames, voor het huis te wachten. De Koningin omhelsde Haar oude gouvernante en wandelde met haar het huis binnen, de Koningin arm in arm met Haar oude vriendin, met wie H. M. menige ■\h I WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1935. Hilversum, 1875 M. V AR A-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten en pianospel J. Jong. 9.00 H. Wiggelaar (viool) en D. Wins (piano). 9.30 P. J. Kers: Onze Keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arbeiders in de Continubedrijven; Fragment uit de revue „Van lach tot lach". D. Wins (piano) en S. de Wolff (lezing). 12.00 Trio Sam de Gorter. 12.40 Gramofoonplaten. 1.10 Vervolg Trioconcert. I.45 Zenderverz. 2.00 Voor de vrouwen. 2.15 Orgelspel C. Steyn. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Harry Lew's Radio Three. 6.30 RVU: Dr. G. Stuiveling: De oprichting van de Nieuwe Gids. 7.20 Palestljnsche Arbeidersliederen door H. Englander en viool-soli door N. de Klijn. 8.00 Herh. S.O.S.-berichten. 8.03 Nieuwsberichten en VARA-varia. 8.15 M. Orobio de Castro (cello) en D. Wins (piano). 8.45 „De Kostwinner", spel van Somerset Maugham, m.m.v. het VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen. 10.15 Orgelspel J. Jong. II.001200 Gramofoonplaten. Hilversum, 301 M. 1 I en gra- NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. H. v. d. Els- kamp. 11.0012.00 Cello-recital Ed. Biele. Aan deh vleugel: mevr. S. Win tershoven. 12.15 Gramofoonplaten. 12.45 Kwintet o. 1. v. P. v. d. Hurk mofoonplaten. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.003.45 Gramofoonplaten. 4.00 Pianorecital. R. Riphagen. 5.00 Kinderuur. 6.00 Causerie J. Kits. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Landbouwhalfuur. 8.00 Berichten. 8.05 Orgelconcert M. E. Bouwmeester, 9.00 Prof. Dr, H. J. Gunning: De jeugd heeft de toekomst. 9.30 Gramofoonplaten. 9.55 Berichten, 10.00 Het Heksterkwartet. 11.0011.30 Gramofoonmuziek. DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1985. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. &D0 Gramofoonplaten. 9:00 Ensemble Jetty Cantor. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Voordracht R. Geraerds. 11.15 Kamermuziek door het Residentie-kwar- tet en voordracht R. Geraerds. 12.15 Gramofoonplaten. L15 De Octophonickers o.l.v. B. Drukker. 2.15 Zang door M. Hagenbeek. Aan den vleu gel E. Veen. 2.303.45 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte (in de pauze: vervolg zangrecital). 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gram.platen. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Kovaes Lajos en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 17.00 Radio-volkszang o.l.v. P. C. Poortman: 7.30 Voordracht Mr. Ph. C. la Chapelle. 8.00 Berichten. 8.05 Mededeelingen. 8.10 Disco-nieuws. 8.40 Tweede episode van „De blauwe sma ragd", naar L. Willnik's roman. Leiding: K. Kleyn. 9.15 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte m. m. v. W. Ludwig (tenor). 10.00 Moderne Zangdeclamatie door Mariette Serlé. 10.20 De AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk. 11.00 Berichten. 11.1012.00 Uit Carlton, A'dam: Tacaks' Hongaarsch Trio en Jean Codolban's dans- orkest. 1 Hilversum, 301 M. NCRV. 10.30 KRO. 7.15 7.30 8.00 8.05 fl.00- (Zie het volgend nummer van de Heldersche Courant) 8.00 KRO. 10.00 I.30—11.30 NCRV. 8.009.15 Gramofoonplaten. 10.00 Morgendienst o.l.v. Ds. C. F. Wester- mann. 10.30 Onbekend. II.00 Gramofoonplaten. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en Gram.platen. 1.30 Gramofoonplaten. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Vrouwen halfuur. 3.303.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing Ds. G. D. A- Oskamp m.m.v» bariton en orgel. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 H. Ludolph (sopraan), P. Lenz. (cello), J. v. Heil (klarinet) cn C. Lankhout (piano). 6.43 Causerie H. Amelink. Foto-praatje door A. Boer. Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. Berichten. Stafmuziek 5de R. I. o.l.v. J. R. v. d. Glas en Chr. Residentie-Mannenkoor o.l.v. L. W. Vischer. 9.00 O. Werkman: 25 Jaren Zendingsarbeid op Oost-Nicuw-Gulnea. 9.30 Vervolg concert (om 10.00 berichten). 11.30 Gram.platen, oude herinnering ophaalde, terwijl Zy met Haar dochter te Saffron Walden de thee ge bruikte om daarna door te rijden en te Aud- ley End den trein naar Londen te nemen. Hedenavond in do Residentie ver wacht. H. M. Koningin Wilhelmina en H. K. H. Prinses Juliana hebben een bezoek gebracht aan Princes Alice gravin van Athlóne, en haar echtgenoot'te Balcombe (Sussex) en zul len heden met de dagboot van de Maat schappij „Zeeland" uit Engeland naar Vlis- singen vertrekken. Zij worden des avonds omstreeks 9 uur aan het Hollandsche Spoor station in de Residentie terugverwacht. Zij zullen zich van daar naar den Ruigenhoek begeven. Bezoek aan Amsterdam en de Zuiderzeewerken. De Maharadja van Patiala (een Britsch- Indische staat) is Vrijdagavond uit Parys in de Residentie aangekomen. De hooge gast, die vergezeld was van eenige leden van zijn hofhouding, heeft Maandag een bezoek ge bracht aan Amsterdam en de Zuiderzee werken. Bij de Karakorum-expedities heeft de Maharadja destijds groote medewerking ver leend. Te Amsterdam heeft de Indische vorst o.a. eëri bezoek gebracht aan de bekende diamant slijperij der firma Asschér. Bezoek aan den Afsluitdijk. Zondagmiddag te half zes arriveerde, bege leid door de rijksverkeersinspectie te Amster dam, de maharadja met zijn gevolg ln een drietal auto's aan de verkeersbrug te Den Oever ter bezichtiging van den afsluitdijk en de zich daarin bevindende sluiswerken. De vorst was vergezeld van zes prinsessen en twee Britsch-Indische hoogwaardigheidsbe- kleeders, voorts van kononel Bowles, sir Pa- trick en zijn echtgenoote en mr. Pauli van de foto-topografische afdeeling in vasten dienst van den maharadja. Het hooge gezelschap werd aan het begin van den afsluitdijk verwelkomd door ir. Fr. J. B. G. Geers, eerst-aanwezend ingenieur van den dienst der Zuiderzeewerken. Voorafgaande door den auto van ir. Geers reed men in zeer langzaam tempo naar het monument op den afsluitdijk, waar zich een groot aantal belangstellenden had vereenigd in afwachting van de komst van den vorst. Hier stapten allen, ook de prinsessen, uit, waarna men de kruin van den afsluitdijk be steeg om van hier uit de Waddenzee te aan schouwen. Dank zij het heldere zicht was Texel in zijn geheel zichtbaar. Het gezelschap vertoefde hier geriiimen tijd en liet zich met groote belangstelling door ir. Geers voor lichten. Hierbij bleek dat de maharadja zeer geïnteresseerd de technische uiteenzettingen volgde. Ondertusschen vermeiden de prinsessen zich met heen en weer te wandelen, waarbij zij uiteraard in haar kleurige geweiden met de roode vlekjes tusschen de wenkbrauwen en zilveren vlekjes op de linkerneusvleugels en met haar fijn besneden gezichtjes veel belangstelling trokken van het publiek. Na ongeveer een half uur ter plaatse te hebben vertoefd, begaven de prinsessen zich wederom in haar auto's, terwijl de maharadja en de overige leden van het gezelschap het monument bestegen om van daar uit het mooie gezicht te bewonderen. Voortdurend werd door verschillende leden van het gezel schap gefilmd, waarbij men niet vergat een paar aardige Wieringsche meisjes te ver eeuwigen. Te half zeven verliet het hooge gezelschap Den Oever om zich via den Wieringermeer- polder naar Volendam te begeven. Zondag avond werd een bezoek gebracht aan Haarlem. Zaterdagochtend heeft de plechtige uit vaart plaats gehad van het stoffelijk over schot van wijlen mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, in de kathedrale kerk St. Bavo, aan de Leidschevaart, aldaar. Het lijk was 's avonds tevoren naar de ka thedraal overgebracht, waar het op de baar gelegd was en waar de metten waren ge houden door mgr. H. J. M. Taskin, kapittel vicaris van het bisdom, met assitentie van pater J. P. Reijnenberg O. F. M. en den heer A. Th. L. Hendriks, neef van den overleden bisschop en kapelaan van de St. Bavo-kathe- draal. In de kathedraal waren een groot aantal vertegenwoordigers byeen van de verschil lende R.K. organisaties en vereenigingen van Haarlem en omgeving en van andere deelen des lands. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda met assistentie van mgr. M. Möllmann, vicaris-generaal van het bisdom, mgr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam, M. Wijtenburg, J. Dankelman, eere-kanunnik van het bisdom en deken van Delft, IL Sou- daal, deken van Haarlem. De Gregoriaansche Requiemmis werd gezongen door het zang koor van de Kathegale kerk onder leiding van pastoor Th. Beukers, voorzitter der St. Gregoruis-vereeniging. Na de H. mis volgde de bijzetting in den bisschoppelijken grafkelder op de R.K. be graafplaats te Overveen. De rouwstoet volgde den weg langs de Leidschevaart en den Zijl- weg. Deze was op het heele parcours afgezet door de leden van de verschillende katholieke mannelijke jeugdorganisaties van Haarlem en andere plaatsen uit het diocees en van de vrouwelijke jeugdorganisatie De Graal. De plechtige bijzetting werd verricht door mgr. Th. Pichot, vicaris-generaal van den overleden bisschop met assistentie van de zcereerw. heeren H. W. Agterof cn F. Bank, secretarissen van het bisdom. Mgr. Pichot sprak de lijkrede uit naar aan leiding van Job 1:2. Herdenking van het 25. bestaan. Jarig, Werd bijgt Het Friesche volkssanatorium te Aun heeft dezer dagen het 25-jarig bestaan** vierd in een bijeenkomst, welke - woond door tal van autoriteiten. De voorzitter, jhr. P. B. J. Vegelin Claerbergen uit Joure, deelde mede, <iatVan stichters van het eerste sanatorium, d<,' en mevrouw Driessen-Vegelin van Cinc-v.66' meroer. Namens het provinciale bestuur van Frje land werd gesproken door' den heer Geerta voor dè gemeente Ooststellingwerf, in WelL" gemeente het sanatorium is gelegen, door den burgemeester, den heer E. van Douwen, voor het Friesche Groene Kruis en namens de ata Leeuwarden, Huizum en Lckkum van de Ver. eeniging tot bestrijding dor t.b.c. door dr. a. Overbosch; voorts o.a. door den heer J. Buis voorzitter van den Raad van Arbeid te Leeul warden, mede namens die in Groningen en Drente door dr. W. C. C. ten Veldhuys voor de afd. Friesland-Noord van de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, die een stoffelijke blijk van waardeering toezegde door den heer Bierma namens de afd. Leeul warden van het Sanatorium, en ten slotte door een oud-patiënt den heer Ligthart uit Sneek, die namens oud-patiënten een geschenk in geld overhandigde. Allen spraken hun groote waardeering uit voor het sanatorium en roemden het resultaat, dat de geneesheer- directeur had bereikt. In een slotwoord van den voorzitter werd in 't kort de geschiedenis van het sanatorium in de afgeloopen 25 jaar gememoreerd. Een geziene figuur in het film" bedryf, voorzitter van de' commissie van geschillen. Te Amsterdam overleed in den ouderdom van acht en zestig jaar de heer David Ham burger, een der veteranen van het Nederland- sche filmbedrijf, sinds vijftien jaar voorzitter van de arbitrage-commissie van den Neder- landschen Bioscóopbond. Het overlijden van David Hamburger ia een slag voor de Nederlandsche filmwereld in het algemeen, voor den Nederlandschen Bioscoopbond in het bijzonder. Hij genoot immers een waardeering, bézat het door allen erkende prestige, dat hem als vrijwel geen ander geschikt maakte om aan de commissie van geschillen leiding te geven. De heer Hamburger uit een bekende Am- sterdamsche koopmansfamilie afkomstig1, was jaren geleden een vooraanstaand dia manthandelaar. Toen de bioscoop-exploitatie zich ongeveer een kwart eeuw geleden begon te ontwikkelen, vatte hy met den heer E. de Hoop het plan op, te Amsterdam een cinema te bouwen, die in overeenstemm.ng zou zijn mpt den groei en b.eteekenis van de film. Het gevolg van dit initiatief was de opening van de Cinema Palace in de Kalverstraat, een feit, dat drie en twintig jaar geleden plaats vond. (De naam Is thans Roxy.) Het was voornamelijk de heer Hamburger, die zich, gezien de ontwikkeling van de bul- tenlandsche centra, op den koop en verhuur van films toelegde, zoodat zich naast het theaterbedrijf van de Cinema Palace een verhuurbedrijf ontwikkelde, dat jaren lang een groot aanzien in Nederlandsche en inter nationale filmkringen genoot. In opdracht van de Noorsche Ingenieurs- vereeniging heeft de heer Johrn Fiirth Klöc- ker, ingenieur te Oslo, een bezoek gebracht aan de Zuiderzeewerken teneinde voor de leden van deze vereeniging in den komenden winter eenige lezingen over dit onderwerp te houden, waarvoor in Noorwegen groote be langstelling bestaat. De vereen.ging Nederland in den Vreemde, ontving den heer Klöcker en stelde hem in de gelegenheid, onder leiding van den admini strateur der vereenging, per auto de werken te bezoeken. De administrateur der vereeniging, die zelf een veel gevraagde en rijk geïllustreerde bro chure over de Zuiderzeewerken schreef, toonde hem, met medeweking van de auto riteiten, alle beziens- en wetenswaardighe den, waarvoor de bezoeker groote belang stelling en stijgende bewondering aan den dag legde. Beschermt deze frischheid met Tweemaal per dag IJsterine gebruiken is een gewaarborgde verzorging Croote tube 50 cents kleine tube 25 cents 10.000.000 geestdriftige gebruiker8 over de gehcclc wereld

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2