WIE WIL. 250 GULDEN VERDIENEN llieuwe constructie VAN WILLIGEN huishoudscholen Stadsnieuws Jtod. Jtoci TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 10 SEPTEMBER n Dankbetuiging van Hare Majesteit de Koningin. Visscherij. VAN Politierechter Alkmaar Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 10 Sept. Woensdag 11 19.58 uur 19.56 uur - Bö den Zondag JJ. te Alkmaar door de Nederlandsche Kennelclub ..Cynophilia ge houden wedstrijd behaalde „Ivan van Mevr. Visser Dijkstraat 5, alhier een eersten prijs met de qualificatie „uitmuntend", lvan is een Russische windhond van de soort Barzois. Op het 7 September te Amsterdam ge houden examen van den Alg. Nederl. Politie bond, behaalde onze stadgenoot, de heer C. Joffer, leerling van den politievakcursus al- hier, het diploma met aanteekening. MARINE-SANATORIUMFONDS. De opbrengst van de Zaterdag 7 September j.1. gehouden speldjesdag ten bate van het Marine-Sanatoriumfonds bedroeg 355.07. Het bestuur van het Marine-Sanatoriumfonds dankt allen, die medegewerkt hebben dit resultaat te bereiken. Het Bestuur der AlgemeeneOranje-Vereeni ging alhier ontving van den particulier Secretaris van H. M. de Koningin, S. Baron van Heemstra, het volgend schrijven: Hare Majesteit de Koningin heeft mij opge dragen. Bestuur en Leden der Algemeene Oranje-Vereeniging te Den Helder Haar dank over te brengen voor de aangeboden geluk wenschen en voor de daarbij wederom geuite gevoelens jegens Haar Huis, die Hare Majesteit zeer waardeert. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER Nieuwe zaken: Den Helder: Woningbureau „De Speurder" (eig. J. Dik Jr), Boerhaavestraat 50. Opheffingen. Den Helder: Stichting „De Katholieke Pers", Keizer straat 8589. HET RHYTHMISCH SYMBOLISCH SPEL DER SPEELTUINVEREENIGING. Neen, wat de weersgesteldheid Zaterdag middag betrof, daarbij paste slechts een ge rechtvaardigd pessimisme. Tusschen twaalf en drie uur was het eigenlijk één dreinerige motregen, welke afgewisseld werd door luttele minuten zonneschijn. Wij vreesden derhalve het ergste Maar zie.even vóór drie brak een, zij het wat waterig, zonnetje door, dat het ge- heele speeltuincomplex achter de Kemphaan straat op het laatste nippertje nog een vroolijk cachet gaf. Wat de publieke belangstelling aangaat, van jeugdzijde was deze wel goed; uit het kamp der ouders was ze echter absoluut onvoldoende, hetgeen, de belangrijkheid der opvoering in aanmerking genomen, zeer te betreuren is. Maar ter zake: op het terrein zagen wij o.a. Burgemeester Driessen, wethouder Smits en den heer Uithol, hetgeen o.i. wel demonstreert, dat er ook in onze vroedschap interesse voor dit werk bestaat. De aanblik van 't veld was aardig; er was een keurig podium en tooneel in elkaar gezét en aan de vier zijden hingen tal van vlaggen; ten slotte werd door de gratis aangeboden geluidsinstallatie der firma van Baaren de entr'acte muziek verzorgd. Het was de heer Lticker, welke in een kort openingswoord de aanwezigen welkom heette en de waardeering van de vereeniging uit sprak voor diegenen, welke medewerkten om dit spel voor te bereiden. In het bijzondér noemde hij daarbij de heeren Steeman en Polak, welke het leeuwendeel voor hun reke ning namen. Hierna wordt direct met het spel aange vangen: zooals wij reeds schreven, bestaat dit uit een soort inleiding, waarin de „vier eenheid" van het speeltuinbeginsel wordt ge demonstreerd, gevolgd door een door de vier afdeelingen gezamenlijk op te voeren jeugd- spel: „Het speeltuinwerk in woord en beeld". De declamatie, welke deze uitbeelding be geleidde, verzorgde de heer L. van Loo. Deze eenheid nu kwam inderdaad duidelijk uit doOr de vlaggenparade: om beurt kwarh een achttal vertegenwoordigers, vooraf gegaap door tambours, op en heschen nun vlag. 'Twee vlaggen wapperden tenslotte rechts eh twee links op het podium. Zij flankeerden toen echter nog een mast zónder vlag: en wel diegene, waaraan de ver- eenigingsbanier zou komen. Het was de heer Steeman, welke meedeelde, dat men deze vlag had kunnen aanschaffen, dank zij het eere-lid, den heer J. van Hoek, die men voor de schenking natuurlijk ten zeerste dankbaar is. Ter waardeering van deze geste heeft men voor den gullen gever een oorkonde opgesteld, welke de heer S. voorleest. Hierna spreekt de burgemeester enkele woorden. Deze geeft zijn waardeering te kennen voor het vele werk, dat de leiders zich ongetwij feld hebben moeten getroosten, alvorens men tot deze uitvoering kon overgaan. Hierbij voegt hij echter ook een ernstig woord: „Ik wil," aldus spr., „op dezen middag geen roet in het eten gooien, doch vestig er de aandacht op, dat het met de financiën der gemeente niet opwaarts gaat. In dit verband kan dan ook niet verwacht worden, dat de subsidies verhoogd zullen worden, zoodat men voornamelijk aangewezen zal zijn op het particulier initiatief". Het is zijn wensch, dat men dit nog belang rijk zal kunnen stimuleeren. Na deze woorden klinkt het hoornsignaal en komen de vertegenwoordigers der 4 af deelingen op, teneinde de vereenigingsvlag te hijschen. Even later wappert hij vroolijk boven de vier andere uit, hiermede duidelijk het symbool uit doen komend. Met begeleiding van het orchest zingen de jeugdige artisten daarna, gezamenlijk opge steld, het Speeltuinlied, waarmede het eerste gedeelte van de uitvoering besloten wordt. Wat het door de vier afdeelingen daarna opgevoerde spel betreft, dit geeft een voor stelling (zoowel rhythmisch als symbolisch) van de vier jaargetijden, een zich zoo bij uit stek eigenend onderwerp voor de jeugd. Het is hier de plaats eens even de aandacht (Zie het volgend nummer van de Heldersche Courant) te vestigen op het buitengewoon moeilijke werken met een zóó jong en zóó vitaal ensemble. De deelnemers wisselden herhaaldelijk en tal van malen moeten de leiders practisch weer van voren af aan beginnen. Dat men dan tenslotte gereserveerd is betreffende den uiteindelijken uitslag, zal men kunnen be grijpen. Doch als er dien middag iets meeviel, dan was het wel dat. Het bleek, dat de heer Polak eer van zijn werk had en, zij het na eindeloos zwoegen, toch met iets voor den dag ge komen was, dat er zijn mocht. Natuurlijk, daar zijn aanmerkingen te maken, doch deze nemen niet den gunstigen indruk weg, welke het geheel op ons maakte. De Lente-vertolksters kwamen op, met bloemenkransen getooid. en demonstreerden rhythmisch de vreugde en schoonheid van deze wedergeboorte in de natuur. De Zomer volgt, waarbij de jongedames met vlaggetjes opkomen, daarna de Herfst, en tenslotte de Winter. Ongetwijfeld viel de syboliseering van dit jaargetij bij het publiek het meest in den smaak. Daarbij kwam, dat de vertolksters gestoken waren in echt- winterhabijt, hetgeen het karakter van het uitgevoerde natuurlijk nog eens extra onder streepte. Het was de heer L. van Loo, die ieder dezer vier gedeelten inleidde met een toepasselijke declamatie. Na deze opvoering, welke door de aan wezigen met interesse werd gevolgd, vorm den de leden van alle afdeelingen een groep op het podium en zongen gezamenlijk het Lied van den Speeltuin. Het zijn de heeren Steeman en Lücker, die tot slot nog enkele woorden spreken, en daarbij de medewerkers natuurlijk in hun dankwoord niet vergaten. O.i. kan de Speeltuinvereniging dan ook inderdaad terugzien op een alleszins ge slaagden middag, waarvan het alleen maar jammer is, dat niet meer ouderen een gang naar de Kemphaanstraat noodzakelijk achtten. Want bij alles blijft dit een der voornaam ste fundamenten van het speeltuinwerk (zoo niet de voornaamste)medewerking en inte resse van de zijde der ouders. NIEUWE AVONTUREN DER HENGEL- SPORT-VEREENIGING. De viering van haar 1-jarig bestaan. Ja, ja, het gaat voorspoedig met de baby, welke Zaterdagavond in Musis Sacrum's zalen haar éénjarig bestaan heeft gevierd en dat op een wijze, zóó daverend, zóó vreugde vol, dat wij reeds thans voorspellen, dat het haar in de komende tijden wel voor den wind zal gaan. Al wie dacht, dat de belangstelling maar zoo-zoo zou zijn, kwam bedrogen uit. De zaal was tot op den laatsten stoel bezet en dat met een publiek, dat zich uitsluitend naar de Koningstraat begeven had, teneinde nu eens „uit" te zijn... eens met recht netjes feest te vieren, kortom, om er een avond van te ma ken, vreugdevol tot in elk onderdeel. En... zoo geviel het, dat te omstreeks half 9 de voorzitter van de hengelende Jutterij, de heer Bakker, naar voren trad en het openings woord sprak. Hij zeide het op prijs te stellen, dat zóóvelen opgekomen waren en hoopte, dat ook deze avond mee zou werken om den band tusschen de leden onderling nauwer aan te halen. Daarna verschijnt de ijverige secretaris, de heer Reus, die mededeelt, dat in dit jaar het ledental maar eventjes met 300 gegroeid is. Hijzelf bleek daar best over te spreken te zijn, doch niet minder over de medewerking, welke men op elk gebied ondervindt, niet in het minst van de zijde der autoriteiten. Het bestuur, stemmig opgesteld op het podium, wordt door eenige afgezanten offi cieel gehuldigd en ziet zich bedacht met een schitterende bloemenmand. Een ander lid deelt mee, dat de verrassing, welke men voor dezen avond in petto had. helaas niet doorging. Bij Begeer in Utrecht zijn namelijk insignes besteld, voorstellende natuurlijk een... baars, doch deze had men in de korte spanne tijds niet meer kunnen leveren. Wij behoeven natuurlijk niet te vermelden, dat al deze onderdeelen afzonderlijk gepaard gingen aan orkanen van enthousiasme, het geen evenzoovele bewijzen zijn van levenslust en -vatbaarheid van deze jonggeborene. Nadat een foto van het voltallige bestuur genomen is, treedt een belanrijke hengelaar in de hengelaarswereld naar voren, en wel de heer De Vries, lid van het H.B. Deze heer zegt met stomheid geslagen te zijn over hetgeen Den Helder presteerde. Veel heeft hij meegemaakt in zijn functie van hoofdbestuurslid, maar zóó iets nog nimmer. De heer De Vries gaat er even dieper op in, noemt tal van zaken, welke men den henge laar verwijt, doch welke ook weer ontzenuwd worden. Wat de tegenwerking van vroeger betreft, hierin schijnt een kentering gekomen te zijn. Men ondervindt vriendschap van tal van instanties en als het zoo mag doorgaan, kan hengelend Nederland zich veilig achten. De heer Reus leest nog een gelukwensch op rvjm voor van enkele zich in het hospitaal bevindende leden, waarna de heer Den Brasem zijn Visch- clubjournaa! voordraagt. Dit geschiedt op de wijze van A is het Aapje... zit geestig in elkaar en valt dus wonderwel in den smaak. Vooral de persoon lijke aanvallen op diverse leden gaan er als baars" in „Numero 5: „Leve de Hengelsport" komische scène: een vijftal achtenswaardige leden huppelt op de planken rond, meevoerend alle requisieten, die des visschers zijn... Het was ongelooflijk dwaas en stormen van lach salvo's gieren door de zaal. Eenige liedjes bracht vervolgens Mevr. PeetersSchutte, waarvan de meeste strofen door de aanwezigen meegezongen werden. Deze hengelliederen waren gedicht door den heeren Polak en Zwitser op muziek van den heer Steinroth, en waren meermalen ad rem. Na de pauze, welke door de opstelling voor het tooneelstuk veel te lang duurde, kwam eerst nog het uitreiken der prijzen aan de winnaars van het concours. De een pikte dit en de ander dat en allemaal waren ze best tevreden. „Hengelmaniakken" heette de één-acter, geschreven door den heer Polak, en opge voerd door de hengelaars. Nu, dat was prach tig. De rollen bleken goed geleerd te zijn en op gepaste wijze werd een der leden er tus schen genomen. Dit moet iemand zijn, die wondere gebeurtenissen beleefd tijdens vis- schen en deze moesten vanzelfsprekend voor het nageslacht bewaard blijven. Enfin, er werd zeer veel en zeer spontaan om gelachen en wijkunnen niet anders zeg gen dan dat men eer van het werk had. Er kwamen natuurlijk bloemen voor de da mes en toen... toen was men aan de verloting toe, en werd zoowat de halve zaal voorzien van grootere of kleinere presenten. Van stil levens tot worsten... van vaasjes tot Edam- mer kaasje... En daarna... wel daarna gingen de stoelen op zij en ving het bal aan, dat de meestèn nog enkele uren bijeen hield en beweest, dat ook hengelaars nog wel iets anders kunnen dan baarzen, snoeken en ander watergedierjte verschalken... Een éénjarig bestaan, dat er in ging. DISTRIBUTIE VAN VISCH. Dit vraagstuk staat of komt steeds meer te staan in de belangstelling van velerlei groepen der bevolking, zelfs bij die, welke niet rechtstreeks bij het vischbedrijf zijn be trokken, omdat ook deze laatste groepen meer en meer beseffen, welk belangrijk stuk volkskracht er bij dit bedrijf is betrokken. Had van landbouw en visscherij, tot dus verre de landbouw de grootste aandacht, dan kwam dit niet slechts, doordat landbouw van een grooteren omvang is dan de visscherij, maar sproot hoofdzakelijk voort uit den ge- groeiden organisatorischen vorm, waarin landbouw zich wist te doen gelden en van zich te doen spreken. Nü zich, ook bij de visscherij, de organisa torische vorm in allerlei schakeering baan- breekt, ontplooit zich ook de belangstelling in breeder kring, welke tot uiting komt in de kranten, die, meer dan vroeger aandacht wij den aan visscherij-vraagstukken En als hoogste uiting van deze belang stelling mag gelden de instelling van het De partement van Landbouw en Visscherij. Toch wekt het weer eenige bevreemding als men, de omschrijving lezende van de tak ken van dienst, welke onder het nieuwe de- parlement komen te ressorteeren, een geheeie opsomming krijgt van een reeks van diensten, die betrekking hebben op landbouw en vee teelt in den ruimsten zin, en dat eindelijk komt de simpele omschrijving van het vis- scherijbedrijf met het eene woord: de vis scherij. Hoewel dit verzamelwoord „de visscherij" wel het geheeie bedrijf kan omvatten, hadden we toch graag (gezien de omschrijving van landbouw en veeteelt) een ruimere omschrij ving ook van de takken van dienst voor de visscherij gezien. Alvorens over dit laatste een ooi-deel te hebben, dienen we even af te wachten, hoe alles zich zal ontwikkelen. Misschien, dat ook zonder nadere omschrij ving, het geheeie gebied der visscherij zal worden bestreken, maar de vraagstukken óp visscherij gebied zijn van zoo verscheiden aard, dat een nadere aanduiding gewenscht zou zijn, omdat een oriënteering op dat gebied vaak belangstelling wekt. Bij „visscherij" denkt de menigte alleen aan het visschen. We kunnen ons echter niét voorstellen, dat het Departement zich uitslui tend zal bezig houden met de productie, want de distributie is van even belangrijken aard. Is de visscherij-Centrale nu het lichaam, dat zoowel productie als distributie be- heerscht? t.8 Ja, want beide groepen zijn daarin, in oii- derscheiden geledingen, vertegenwoordigd ep kunnen dus influenceerend werkzaam zijn. Maar daarnaast staan de dieper ingrijpen de zaken, zooals de credietverstrekking, voOr het stimuleeren van den meest modernen bouw van schepen, voor netten, voor koel- technisch ingerichte magazijnen, voor con- serve-industrie, voor ombouw in snurrevaad, enz. Het visscherij-proefstation te Utrecht 1$, door het ontbreken van subsidie, te weinig in de gelegenheid in de daarvoor geschikte Matrassen zonder sierrand. Extra stevig gemaakt. Uitzakken onmogelijk. Matrassen met ingenaaide schotten. leder deel kan zelfs een kind met kapok bijvullen. Geen bobbels zooals bij ge wone genopte matrassen. Een ideale ligging en even goedkoop als onze gewone kapokmatrassen. plaatsen te demonstreeren, welke nut dit in stituut voor de visscherij kan afwerpen. Dit zijn enkele punten, die het visscherjj- bedrijf raken en we hopen, dat binnenkort, evenals voor landbouw een officieele mede- deeling zal komen, die een nadere omschrij ving zal geven van „visscherij". Wat betreft de distributie, bepaalt men zich tot enkele minimumprijsstellingen, die echter slechts de poort tot de distributie openen. De verdere weg van dit apparaat is echter niet afgebakend. Op dien weg ontmoeten voorloopig klein en groothandel elkaar. Die ontmoeting kan leiden tot een elkaar de hand reiken. Het streven is daarop gericht, zooals een agenda punt van het jongstleden gehouden congres aanduidde. Dat men elkaar de hand nog niet heeft ge reikt, kan nog niet zóó worden aangemerkt, dat het niet eenmaal zal gebeuren. Er is op het congres ook gesproken over wat primair is: productieregeling of distribu tie. O.i. kunnen ze gelijkertijd ter hand wor den genomen, want men kan beide deelen niet afgescheiden van elkaar denken. Dat er nog heel wat zal vallen te regelen, is wel duidelijk. Het distributie-apparaat begint pas enkele richtlijnen uit te stippelen. Er is nog een groote tegenstelling in de groepen. Denken we aan venters, winkeliers, grossiers, klein handel-grossiers, enz. Venters, die een stad beheerschen, waar zich ook meer winkeliers hebben gevestigd; ventverboden hier en daar. Door deze te noemen, ziet men al de be zwaren rijzen om uiteindelijk tot een regelen de oplossing te komen. Maar er komt wat teekening in, doch vóór de geheeie schets gereed is, zal er nog heel wat overleg plaats moeten hebben. Dat overleg kan ten slotte culmineeren in het instituut van de Visscherij-Centrale, die ten slotte niet slechts zal kunnen volstaan met het verleenen van subsidie aan visch- propaganda, doch vee', dieper zal moeten in grijpen. Dat dit alles moeilijk is, daarvan zijn we overtuigd, maar, met goeden wil van alle kanten, zal er iets te bereiken zijn. Aan de N, R. Crt. wordt bericht, dat er weinig oesters zich bevinden op de natuur- banken, maar dat op de zaaiperceelen de productie overvloedig zal zijn. Ook de Engelschen maken gebruik van buitenlandsche zaai-oesters, en zooals gezegd, ook daar is de winning goed. Reden te meer om ook voor de Waddenzee de zaai-oesters te planten en naar we in het vorige nummer schreven, zouden dit thans de Fransche oesters kunnen zijn, waarvoor sub sidie dient te worden aangevraagd. Ook deze aangelegenheid mag niet worden verwaarloosd, omdat geen enkele mogelijk heid der zeeproductie ongebruikt mag wor den gelaten. Uit het vischbericht aan den Amsterdam- schen vischafslag blijkt, dat van 4 tot 4.50 is besomd voor het lit levende garnalen van 15 kg Dit is een buitengewoon hooge prijs, die wel geen stabielen vorm zal aannemen, maai waarschijnlijk is te danken (of te wijten) aan het schaakspel, dat thans g espeeld wordt tusschen grossiers en kleinhandel. We hopen hierop nader terug te kunnen komen. i Eindelijk mogen we nu eens melding ma ken van een visscherij-overzicht in de N. R. Grt., hetwelk een wat ander geluid laat hoo- ren, ten opzichte van de visch door de Hol- landsche vaartuigen aangevoerd. Gewag wordt gemaakt, dat onderscheiden vischsoorten door de visschers werden aange bracht, die schijnbaar aan de eischen van den handel kon beantwoorden en welke ook goe den prijs opbrachten. Schertsenderwijs wordt dit toegeschreven aan hetgeen op het congres van den klein- vischhandel is gezegd over den vischaanvoer. Maar hoe het allemaal moge zijn, het ver heugt ons ten zeerste, dat het nu toch blijkt, dat, zoo noodig, de Hollandsche visscher aan den Rotterdamschen eisch kan voldoen. Daaraan twijfelden we wel niet, maar deze erkenning uit Rotterdam moet toch even worden aangestipt. Extra wordt vermeldt, dat Texelsche vis schers hun vangsten met volgeladen vracht auto's aanvoerden en dat de prijzen, daarvoor gemaakt, goed waren. We hopen, dat ook de consignatievisch be hoorlijken prijs heeft opgebracht, waardoor de handel met meer vertrouwen visch naar de Rotterdamsche markt zal kunnen zenden. Volgens een verslag in de N. R. Crt. is te Katwijk een protestvergadering gehouden in verband met den' maatregel der Visscherij!- Centrale bepalende, dat het, met ingang van 4 September, verboden is uit te varen met visschersvaartuigen, die na 1 Januari 1934 van eigenaar zijn verwisseld. Hierdoor zouden te Katwijk 17 loggers komen stil te liggen, met een bemanning van ongeveer 120 personen. Alle pogihgen zullen worden aangewend om dezen maatregel ongedaan te maken en de Burgemeester van Katwijk zou daarover een audiëntie hebben. Aangehaald werd op deze vergadering, dat door organisatorisch optreden voorkomen was, dat een puf verbod (sparen van jonge visch) werd doorgevoerd. Ook dit z.g. pufverbod, zoo zeide mén, was in opzet voorgesteld om de loggers van de zee te weren en wel door Invloed van de reederij te IJmuiden, die te sterk in de V. C. is vertegenwoordigd. Zoo althans was de grondtoon in deze vergadering. Nu is het merkwaardig, dat vanuit IJmui den in de N. Visscherij Crt. herhaaldelijk wordt teruggekomen op de loggerkwestie en op het pufverbod. Verleden week wezen we daar ook al op en ln het laatste nummer van de N. Visscherij Crt. komt dit weer tot uiting. Men verwart daar te IJmuiden, schijnbaar doelbewust, het tegelijkertijd binnenkomen van de loggervloot, met als gevolg drukking der vischprijzen, met het nadeelig beinvloeden van den vischstand en pleit daarom voor pufverbod. Dit is, nogmaals gezegd, een argumentatie, die geen steek houdt. Een pufverbod, zonder meer, zal den visch stand niet verhoogen, omdat de vischmethode, door alle treilende vaartuigen toegepast, leidt tot vernietigng van jonge visch. Alleen een vischmethode, die de jonge visch zou kunnen sparen, zou bevorderlijk kunnen zijn voor den vischstand. Zoo'n vischmethode, uitgezonderd de snurre vaad, heeft men echter nog niet. Wil men verbetering in den vischstand brengen, dan dient men te komen tot afzet ting van bepaalde vischgebieden in zee en het verbod om daar te visschen. OP HET WATERPOLOTOUKNOOI DER „H.Z.V.", Het was een koude middag, Het water viel niet mee, Niettegenstaande gingen De poloteams in zee. Het zevental der jutters, Dat van de H.Z.V., Dat vocht geweldig tegen De lui van DjV.W. Een nederlaag was 't einde, De uitslag was éénvijf, De spelers haast bevroren Van koude, blauw en stijf. Het team van Frissche Morgen, Dat sprak weer duchtig mee, Het slot van hunnen wedstrijd, Dat werd een draw, twee, twee. Toen Kwam een pootig troepje, Men noemt haar 't zwak geslacht, Maar wie haar heeft zien zwemmen, Di heeft gezien haar ''-acht. Vooral de dikke dame Der gasten, in het doel, Dat was een ware Kenau, Vermaakte heel den boel. Nog tweemaal zeven knapen, Die kozen toen de zee, En hiermee liep ten einde, 't Tournooi van H.L.V. 't Publiek dat kreeg ten slotte, ('t Stond rillend aan den kant) Een serie mooie sprongen, Gracieus en elegant. Het was een reuze middag, Het was een reuze strijd, Het was ook reuze koud, zeg, Dat is beslist een fee;. Maar één ding is gebleken, En dat is stellig waar, Dit feest dat smaakt naar meerder* Maar dan eèn volgend jaar. En dan niet in September, Er. niet meer in de kou, Maar midden in den zomer, 'k Zie liever bruin dan blauw! Weggie. Met de aankomst van gelijktijdig vele log gers heeft dit niets te maken. Hoeveel maal zullen wé dit nog moeten herhalen Het zal echter herhaald worden zoolang men deze averechtsche argumentatie gelieft op te disschen. DE WONDEREN DER TECHNIEK. Wij verwijzen naar de advertentie van den heer Hilkemeyer, in het nummer van heden, betreffende een tentoonstelling in het gebouw Musis Sacrum. DE KONINGIN VAN MONTMARTRE IN CASINO. Zaterdag a.s. wordt de populaire operette „De Koningin van Montmartre", door het Am- sterdamsche Operette Gezelschap „Die Jonghe Slagherzangers" in Casino opgevoerd. Daar de kosten voor een operette altijd bij zonder hoog zijn is het juist op prijs te stel len, dat dit gezelschap hier komt met een der beste operettes. „De Koningin van Montmartre" wordt ten tooneele gebracht door meer dan 40 mede werkenden, terwijl een eigen orkest voor de muzikale illustratie zorgt. Voor de plaatsbespreking enz., welke mor gen aanvangt, verwijzen wij naar de adver tentie in het blad van heden. „DE MEID" Esther de Boerv. Rijk. Het tooneelseizoen in Casino wordt deze week geppend. Als inzet wordt a.s. Zondag de 1000ste op- vaering gegeven van Herman Heijermans „De Meid", waarin mevr. Esther de Boerv. Rijk voor de duizendste maal de rol zal ver vullen van Annemie. Wij komen nader op deze voorstelling terug. MAGGI'S RECLAME-WAGEN IN ONZE STAD. Dezer dagen zal men weer eens den reclame wagen van Maggi door de straten van onze stad zien rijden. De bedoeling van de firma is echter, dat hij meer stil staat daQ rijdt. Want de in fleurige kleedij gestoken dames kunnen dèn slechts hun taak goed vervullen, n,l., om de dames en heeren inwoners van onze gemeente doen kennisnemen van de Maggi's producten. Gratis schenken de dames U een kopje van ééD der geurige, smakelijke soepen, zooals zij het ons op het bureau gedaan hebben. Daarbij verwachten zij, dat men alle éventueele schroom zal laten varen, of overr wegingen: het staat zoo mal e.d. Proeft gerust eens, wat Maggi te proeven geeft. U leert er van en kunt, met een ervaring rijker, beter uw keuze voor soepen, bouillonblokjes en aroma's maken. De hygiënisch tot keuken ingerichte reclame wagen zal deze geheeie week hier ter stede blijven. VERDACHT PERSOON BETRAPT. J.1. Zondagnacht is door den nachtwaker van den particulieren nachtveiligheidsdienst een manspersoon betrapt, die zich op verbo den fabrieksterrein had begeven. Hiervan is direct aangifte gedaan. Een reclameschilder wiens bloed karnemelk werd. De 41-jarige schilder P. K. te St. Maartens brug, die bezig was een reclame op een glas ruit te schilderen, werd door den 6-jarigen Evert Kooy zoo'n beetje in het ootje genomen en bedierf deze kleine booswicht z(jn kunst vol schilderwerk. Hij was zoo onverstandig zich kwaad te maken en het kind een kastij ding toe te dienen en op den grond te weipen. De ouders namen daar geen genoegen mede en het resultaat was, dat de reclameschilder thans terecht stond. De kleine getuige stond nu voor den politierechter te grienen en zijn vandalen werk te erkennen. De straf was dan ook licht: f 1.boete of 1 dag. Wel 'n schurk, maar geen dief. De gehuwde mej. A. J., 'n 55-jarige dame te Den Helder, had het op 28 Juli te kwaad gekregen met zekeren mijnheer H. J. A. C., die haar een wissel had gepresenteerd, waar bij wel geen klappen, maar toch harde 10 September. In deze wereld blijkt langzamerhand werkelijk niets meer onmoge lijk te zijn. Toen wij dachten, dat al wat opzienbarend zenuwschokkend, sensationeel potsierlijk, lie derlijk, dolzinnig, laaghartig, avontuurlijk, fantastisch en fascineerend was, „schon dage- gewesen war", verscheen plotseling de bras- seur d'affaires Rickett op het tooneel er. slaagde er in, door voor Musolini's neus eer concessie op half Abessinië weg te kapen heel Europa in z'n Rickettik te brengen. En wie nu dacht, dat daarmee de grens van het onverwachte, bizarre en denkbare bereikt was, had opnieuw buiten het wijde Fatum gerekend, want drie dagen later stond de arme, ongelukkige Negus droef te staree op de snippers papier, die overgebleven wa- rene van zijn sensatiecontract met Rickett meedoogenloos verscheurd door den gestren- gen heer Franklin Delano Roosevelt, Presi dent der Zeer Vredelievende Staten van Noord-Amerika, diegeendollar-poli tiekmeerwenscht te voeren.' Weder om meenen wjj in onze naïviteit, dat nu het summum van sensatie wel bereikt zal zijn. Maar wij zullen het wel weer bij het ver keerde eind hebben. Maandagavond, en Dins dagavond, en Woensdagavond en Donderdag avond, zullen wij telkens weer de krant open vouwen en lederen dag een slag op onze ka ken ontvangen. Al wat wensehelijk is, zal niet gebeuren. En al wat onmogelijk scheen, zal ons met koeien-van-letters van de 1ste pa gina tegemoet springen. Het is wensehelijk, dat u op alles voor bereid bent. Daarom een kleine voorspelling van wat ons in de komende week kan te wachten staan: Maandag De Negus van Abessinië heeft besloten zich aan te sluiten bij de Unie van Sovjetrepublieken. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de Italiaansche troepen, indien zij Abessinië binnendringen, Russisch grond gebied schenden. De Duce heeft verklaard, dat dit geen verandering zal brengen in zijn plannen. En de Italiaansche bladen zeggen, dat dit Engeland's werk is. Dinsdag Een Fransch journalist heeft de opzienbarende ontdekking gedaan, dat Oeal Oeal, waar de eerste aanval van Abes- syniërs op Italiaansche soldaten heet te heb ben plaats gehad en waardoor de huidige moeilijkheden zijn begonnen, in het geheel niet bestaat. Hieruit zou blijken, dat het heele conflict maakwerk is geweest en dat Italië slechts een voorwendsel heeft gescha pen om Abessinië in te palmen. De Ro- meinsche bladen geven Engeland de schuld van deze onthulling. Woensdag. Het concessie-contract tus schen den „Negus Haile Selassie" en den Engelschman Rickett blijkt niets dan bluf te zijn geweest. Het is geteekend door iemand die zich voor den Negus uitgaf, maar in werkelijkheid een avonturier is, wien het slechts te doen is geweest om de drinkge lagen en diners, die de Engelschman Rickett hem aanbood. De bladen te Rome geven En geland de schuld. Donderdag De heer Rockefeller heeft op het keizerrijk Abessinië een bod gedaan van 50 millioen dollar, op voorwaarde, dat het met Amerikaansche schepen f.o.b. Dzjiboeti naar de Ver. Staten wordt verzonden. De Italiaansche bladen geven Engeland de schuld. Vrijdag De Negus heeft bevolen, dat al zijn onderdanen binnen 14 dagen beschaafd moeten zijn. Eeri schaduwbad van 2 uur per dag, teneinde een blanke huid te bevorderen, is verplicht gesteld. De Romeinsche bladen schrijven, dat Engeland hier achter zit. Zaterdag In het Italiaansch-Abessynisch conflict is een verrassende wending ingetre den. De Negus is onverwacht per vliegtuig te Rome verschenen en begaf ziCh onmiddel lijk naar het Palazzo Chigi, waar hij een onderhoud met Mussolini had. Na afloop daarvan heeft de Duce gelast, dat alle troe pen onverwijld uit Oost-Afrika zullen terug- keeren. Het gerucht gaat, dat de Negus er ln geslaagd is, zich de medewerking van den Nederlander Veraart te verschaffen en dat dientengevolge het regenseizoen in Abessynië voortaan het heele jaar zal duren. De Duce moet toen eindelijk het onmogelijke van een veldtocht hebben ingezien. De opwinding te Rome is onbeschrijfelijk. Den bladen is ver boden, van het bezoek van den Negus mel ding te maken. Zij mogen zelfs Engeland niet meer de schuld geven...... vertellen hun leer- lingen, dat ze met C toïvw moeten blesken (Jtóte bleekt WITTER en bijt nooit gaatjes in Uw goed voor VIJF vasschen 16 ct •".SSV.V.'.Vol Handeliond. „Emka" Apeldoorn woorden schenen te zijn gevallen, althans mej. Aafje stond heden terecht ter zake be- leediging, omdat zij gezegden heer C. zou hebben uitgemaakt voor schurk en diéf Deze scène viel voor op het kantoor der Twentsche Bank en beweerde mej. K., dat zij aan C. geld ter afbetaling op den wissel had gegeven, wat door den heer C. werd ontkerid. Wat mej. J. betreft, zjj erkende wel het woord „schurk", doch niet „dief' te hebben gebruikt. Eisch f 15.— boete of 10 dagen. Vonnis conform. Het staat vast dat de juffrouw hooger be roep aanteekent, zoodat het Hof nog eens van dat buitenkansje kan profiteeren. Kaakslag toegebracht. De laatste van het dozijn verdachten stond terecht naar aanleiding van hét fett, dat hij den getuige, die hem had gesard, 'èen lik op zijn aangezicht gegeven had. De ge troffene en de vedachte waren buren. !De kindéren kregen ruzie, die oversloeg op de ouders. Gevorderd werd f 12.— of 6 dagén. Uitspraak f 7.— of 2 dagen. Sluiting. 10

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5