Julianadorp Anna Paulowna. Anna Paulowna. Wieringen. Wieringerwaard. Schagen, Texel. Als menschen en booten naar de diepte der zeeën afdalen. 250 GULDEN VERDIENEN HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 10 SEPTEMBER Voor electrische reparaties, ankers wikkelen, naar A. NEEHUS, Krugerstraat 124 WIE WIL (Zie het volgend nummer van de Heldersche Courant) Personeele belasting. SPAN PAARDEN OP HOL. Maandagvoormiddag geraakte een span paarden van den heer D. J. de G., dat ge spannen was voor een wagen, op hol. In vliegende vaart ging het langs den weg, die daar het land in loopt. Vol ontzetting werden de paarden nagestaard, want de jeugdige bestuurder, Anth. van M., zat op den wagen. Deze, ziende dat zijn krachten te kort schoten, om de paarden weer in be dwang te krijgen, nam een kloek besluit, en heeft den wagen aan de achterzijde weten te verlaten. Spoedig daarna lagen paarden en wagen in een moddersloot. Inmiddels schoot van alle kanten hulp toe, die de paarden weer spoedig op den wal haalden. Een der dieren had eenige ontvellingen opgeloopen, aangericht was. Het is echter beter afge- loopen, dan het zich op het eerste gezicht liet aanzien. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN. Het Consultatiebureau, hierboven genoemd, zal op 13 September a.s. geopend worden, en onder leiding staan van dr. Olree. Met ingang van dien datum zullen dus alle moeders uit Anna Paulowna en omgeving de gelegenheid krijgen des Vrijdags om de veertien dagen van half vier tot half vijf met hun kinderen, voorzoover deze niet ouder zijn dan anderhalf jaar, op de zittingsuren te komen, en raad in te winnen. Verder kunnen zij vernemen, welke voeding voor elk kind de juiste is. Men be- grijpe dus wel: het bureau is niet bestemd voor zieke kinderen. Deze behooren op het bureau niet thuis, en mogen er zelfs niet komen. Het is niet noodig verder uit te wrjden over het belang van de Consultatiebureau*. Op alle plaatsen, waar een dergelijk bureau be staat, toonen de moeders door een druk be zoek, dat zij van de beteekenis van dit belang doordrongen zijn. Moge dit ook het geval blijken te zijn te Anna Paulowna, en het Con sultatiebureau, dat in de Chr. School aan de Zandvaart gevestigd is, zich in een druk en blijvend bezoek verheugen. HENGELSPORT. De hengelaarsvereeniging hield Zondag haar eersten onderlingen wedstrijd in den Middenvliet. De vier prijzen, die beschikbaar waren, wer den gewonnen door J. A. ter Mijtelen met 24 stuks; P. Winnubst met 8 stuks; P. Nieu- wenhuizen met 7 stuks; H. A. Sierhuis met 6 stuks. In het geheel werden 61 baarzen gevangen, waarvan slechts een boven de gestelde maat was. De andere 60 gingen dan weer terug in hun element met de boodschap, dat ze maar gauw groot moesten worden! i FLORALIA- EN MIDDENSTANDS TENTOONSTELLING. Na onze inleiding over deze tentoonstelling in het blad van Zaterdag j.1. zullen ze ons nu in hoofdzaak bepalen tot de opgave van de bekroningen. De jury, die deze moest toeken nen, bestond uit de dames Baken, De Graaf, Harder, 't Hart, Keyzer, Rezelman, Vorst man en Van der Waal. Haar uitspraak was: Planten, uitgereikt aan kinderen! Collea's: 1. Rie Geerligs; 2. Jopie Smit; 8. Annie Dekker. Afrikanen: 1. Jan Alkemade; 2. Annie Dekker; 3. Herman Wielart. Lobelia's: 1. Rie Geerligs; 2. Lammie Schuiling; 3. Dirkje Spigt. Planten, uitgereikt aan volwassenen: Salvia's: De dames: 1. De Beurs; 2. Groet) 3. Jes. Fuchsia's: De dames; L De Beurs) 2. Groet; 3. Harder Jr. Sedums: De dames: 1. Groet; 2. De Lange; 3. Naastepad Jr. Vrij inzendingen Groep cacteeën: De dames: 1. De Lange; 2. Tauber; jongej. De Graaf. Bloeiende planten: De dames: L Van der Goes; 2. De Lax,ge; 3. Harder Jr. Bladplanten: De dames: L Groet; 2. Kep- pel; 3. Blaauboer. j Eervolle vermeldingen: Annie Dekker fuchsia), Nel Raven (Afrikaan), Wim Schut- ling (collea) en de dames Harder Jr. (sé- dum), Tauber en Dekker (cactus), Van der Goes (bloeiende plant). Maakte de afdeeling Floralia naar onze meening minder indruk dan het vorig jaar (we bedoelen hier de particuliere inzendingen en niet die van de bloemkweekers-handelaars, die juist zeer mooie stands hadden), de mid denstanders kwamen in grooter aantal expo- seeren en in het openingswoord, dat de heer Koorn Zaterdagavond sprak, dankte hjj, naast de inzenders(sters) van planten en bloemen, ook vooral hun aanwezigheid op deze tentoonsteling. Spr. bracht eveneens dank aan L en W. voor het verleenen van vergunning tot net houden van een verloting; aan de jury voor de wijze waarop zij zich van haar moeilijke taak kweet; aan den heer Slikker voor het beschikbaar stellen van een zaal; aan den heer Dekker, die zoo'n groot aandeel had in het geschixtmaken van deze zaal tot gelegenheid voor het houden van de tentoonstelling; aan de hoofden van scholen, die met de kinaeren van de hoogste klasseh de tentoonstelling bezochten en verder aan allen, die op de een of andere wijze tot het slagen er van meewerkten. De heer Koorn hoopte, dat het bezoek der kinderen tot ge volg mocht hebben, dat het volgend jaar meer planter ingezonden zouden worden en eindigde met den wensch, dat mooi weer een druk bezoek zou aanmoedigen. Nu over gebrek aan belangstelling had men met te klagen. Zondag in den vooravond, waren reeds duizend toegangsbewijzen ver kocht en nog seeds kwamen toen nieuwe be zoekers. Vooral na afloop van de gondelvaart. Wat was daarbg een volk op de been aan de Kleine Sluis en wat trof men het uitstekend met het weer. Een experiment, dat zeker nog eens herhaald zal worden, want, zoo ergens, dan heeft de organiseerende commissie daar- succes mee gehad, t' Was een buitengewoon aardig gezicht, al die versierde en verlichte kano's over 't gladde water en tusschen het riet voort te zien glijden en we beklaagden de jury, die de beschikbare prijzen moest toe kennen Zij had zeker wel iederen deelnemer een bclooning willen geven. Maar dat gaat nu eenmaal niet. De prijzen werden als volgt toegekend: le pr. Annie Dekker, 2e pr. Nic. Keijzer, 3e pr. Bouke Zon; 4e pr. Rinus Wis- sekerke. Deze, evenal de bovengenoemde prijzen, werden Zondagavond door den heer Koorn uitgereikt, nadat de heer C. Kaan Az., die met de heeren C. Rezelman Dz. en R. Rezelman de jury voor de gondelvaart vorm de, nog had uiteengezet voor welke moeilijk heden men bij de beoordeeling kwam te staan. Daar het in het late uur onmogelijk was een juist oordeel over de versiering te vellen had men bij het toekennen der prijzen in hoofdzaak de verlichting laten gelden. Na dank gebracht te hebben aan de jury en allen die op eenige wijze aan de tentoon stelling of gondelvaart meewerkten, mocht de heer Koorn ten slotte met recht constatee- ren, dat het geheel goed geslaagd was. Hlppolytuslioef KAPELTOREN GERESTAUREERD. Het is alsof ook de toren van de oude kapel op zijn eigen wijze wilde bijdragen tot ver hooging der feestvreugde temidden der Flora viering. De laatste beletselen zijn deze week weggenomen en het schilderachtige torentje prijkt weder in zijn volle schoonheid boven den Oever. Slechts de oude Wieringers zullen zich de laatste restauratie, ongeveer 60 jaar geleden, nog kunnen herinneren. De laatste jaren ging het mis, zoowel met den toren als met het uurwerk, hetwelk als gevolg van het uit het lood zakken niet betrouwbaar meer aanwees. Gelukkig is bijtijds ingegrepen en heeft de aannemer W. Hermans in samen werking met den schilder C. Bakker Jb.zn. kans gezien den kapeltoren in zijn zelfde ge daante, maar dan ook op geen enkel punt afwijkend, te doen herrijzen, frisch, aantrek kelijk en pittoresk en, wat eveneens van belang is, met een thans zuiverloopend uurwerk. Den Oever MIDDENSTANDSVEREENIGING „WIERINGEN". Naar wij vernemen, houdt voornoemde Mid- denstandsvereeniging hedenavond 8 uur in 't Hötel Centraal van den heer S. Kaan te Hippolytushoef haar algemeene jaarvergade ring. De agenda bevat o.a,: rekening en ver antwoording; bestuursverkiezing; bespreking contributie, een te houden winkelweek, enz., enz. AUTO IN BRAND. Toen de Maharadja van Pantiala met zijn drie prinsessen en verder gevolg j.1. Zondag namiddag over den betonweg op Wieringen reden, sloegen ter hoogte van den Lonje-weg er plotseling vlammen uit de machine. De chauffeur, 't onheil ziende, stopte terstond en gooide alle deuren van den auto direct open. Een klein defect aan den motor was de oorzaak; het defect was door den bekwamen chauffeur spoedig in orde gebracht, zoodat het hooge gezelschap zjjn tocht naar den Oever kon voortzetten. FLORAFEESTEN TE DEN OEVER. Met eenigszins guur, doch gelukkig droog weer zijn Zaterdagavond de traditioneels Florafeesten ingezet met een muzikalen rondgang door het dorp met de muziekver- eeniging „Apollo", onder leiding van haar onder-directeur, den heer Jac. Bakker, welke zeer veel publiek op de been bracht, 't Slot van den rondgang was de groote tent van den heer Scheltus, welke geplaatst was aan den Gasthuisweg. Hier opende de voorzitter van Flo ra, de heer C. Tijssen M.Czn., met een wel gekozen woord de tentoonstelling. Laat ons maar direct zeggen, dat alles wat hier te aanschouwen viel, wederom de stout ste verwachtingen heeft overtroffen. Door bestuursleden in samenwerking met Wouter Hegeman was het tentoonstellingslokaal in een ware lusthof van bloemen en planten her schapen. Alles opgesteld in keurige gras gazons gaf een bijzonaer fraaien aanblik Het vakmanschap van de heeren kwam hier bij zonder voor den dag. Verder was door rappe handen het geheele gebouw keurig versierd. Een woord van hulde aan het bestuur van „Flora" is hier zeker op zijn plaats. Den heer C. Koorn Vzn. een woord van dank voor al hetgeen hij belangeloos beschikbaar stelde voor de grasgazons enz. In dit schitterende bloemen- en planten- milieu sprak de heer Tjjsen voor een talrijke schare bezoekers zijn openingswoord uit. Spreker bracht in de eerste plaats een woord van dank aan de leden van „Apollo", voor hun medewerking. Verder verheugde het spr. weer zoo'n groot aantal Inzendingen aanwe zig te zien, te meer daar het hier ingezon- dene geen beroeps-, doch alles amateurwerk is. Met een woord var welkom aan „Apollo", daarbij nogmaals de goede harmonie memo- reerende, verklaarde de voorzitter deze 29ste tentoonstelling voor geopend. Hierop werd nog een marsch ten gehoore gebracht, waarna talrijke bezoekers naar binnen of buiten gingen, laatstgenoemden om zich op het feestelijke kermisterrein te ver maken. Hier is het den geheelen avond druk geweest en de zweefmolen en andere kermis attracties maakten goede zaken. Ook de ver schillende café's, al dan niet met gelegenheid tot dansen, waren druk bezocht. Zondagochtend, terwijl het tentoonstel lingsgebouw voor het publiek gesloten bleef, en de keurmeesters, de heeren Van Amers foort, bezig waren hun, ongetwijfeld moei lijke, taak te vervulle.i, hebben wij nog eens op ons gemak de diverse inzendingen be keken. Hierbij vielen ons enkele inzendingen op, welke door hun uitgebreidheid speciaal de aandacht trokken. Daar was, om enkele voorbeelden te noemen, de inzending van dgn heer Arie Bakker, een rijke sorteering cac teeën, welke een lust om te zien was. Daar naast een iets kleinere, dcch met 51 stuks niet minder belangrijke inzending cacteeën van mej. M. Poel, welke ook een speciale vermelding verdient. Dan een fraaie hoek pronkjuweeltjes, inzending van den heer V. Koorn Jzn. en de niet minder aantrekkelijke stand van mevr. Houwing-de Wit. Dat de keurmeesters hier geen lichte taak hadden, stond vast. Na den geheelen ochtc id bezig te zijn geweest konden erst tegen 2 uur de resultaten in hun geheel worden overzien. De uitslagen der keuring luiden als volgt: Begonia's, le prijs P. Poel; 2e prjjs Wed. W. Snooi; 3e prijs C. Wiegman; 4e prjjs P. Bakker Ezn.; 5e prijs C. Bakker Jzn.; 6e prijs A. Kejjzer «.Hippolytushoef); 7e prijs D. Verfaille; 8e prijs S. Verfaihe; 9e prijs J. He geman; lüe prjjs Jb. Molenaar. Een 5-tal bestuursprijzen werden toege kend aan A. Poel Nz., Ma Tijssen, M. Bak ker. J. Metselaar en M. Tijsen Czn. Primula Abionia. le prijs C. Bais; 2e pr(js Wed. W. Sntoi; 3e prjjs J. Metselaar Jbzn.; 4e prijs W. Hermans; 5e prijs A. 3uma; 6e prijs F. Doesburg. Een 3-tal bestuursprijzen werd toegekend aan J. Bakker Pzn., P. Poel en D. Verfaille. Fuchsia. 1" prijs S. Tijsen Jbzn.; 2e prijs W. Stadig; 3e prijs H. Grootemaat; 4e prijs Jb. Kuiper; 5e prijs Gez. M. en G. Tjjsen; 6e prjjs P. Klein Sr. Een 2-tal bestuursprijzen werd toegekend aan Wed. D. Tijsen en Jb. Molenaar. Hortensia, le prijs niet toegekend; 2e prijs P. Blankman; 3e prijs M Zegel. Groepen p anten, te prijs Jan Smit Gzn. 2e prijs H. Grootemaat; 3e prijs D. Bakker Johzn.; 4e prijs S. Zomerdijk; 5e prijs W. Stadig; 6e prijs C. Bakker Jaczn. Een 3-tal bestuursprijzen werd toegekend aan Jac. Kuiper, Gez. Tijsei en D. Verfaille. Groepen cacteeën. le prijs Arie Bakker; 2e prijs Ma Poel; 3e prijs C. Cornelissen; 4e prijs Necltje Zomerdijk; 5e prijs J. Koorn Vzn.; 6e prijs Jac. Lont; 7e prijs Terpstra; 8e prijs C. Tijsen M.Czn. Mooist ge/.weekte plant, le prijs bladbego nia Jb. Kuiper; 2e prijs bladbegonia Jan Bak ker Johzn.; 3e prijs Aloé, Dirk Verfaille; 4e prijs Asperagus Sprengerie, Poel; 5e pita Ster v. Bethlehem (blauw), Wed. W. Her mans. 8 bestuursprijzen in deze afdeeling werden toegekend aan resp. S. Wagemaker met Azalea; M. Tijsen met bladbegonia; J. de Wit met Clivia; D. Blauboer met Ster v. Bethle hem (wit); J. de Wit met Coleus; Dirk Ver faille met Sedum Siebolui; Dirk Verfaille met Tratus Cantia; N.N. met Kentia palm. Bouquetten v. kinderen, le prijs Trijnie Metselaar; 2e prijs Nettie Rotgans; 3e prijs Jac. Kaleveld; 4e prijs Miek Smit; 5e prijs Vrouwtje Blankman; 6e prijs Clazien Lont. O Er is geen nieuws onder de zon, en wat nu is, was altijd, staat in het Oude Boek. Inderdaad, vele nieuwe uitvindingen, die knappe koppen in de laatste tijden gedaan heb ben, blijken onze voorvaderen in de grijze oud heid, zij het in anderen vorm, onvolmaakter, gekend en er ook gebruik van gemaakt te heb ben. De onderzeebooten met het daaraan verwan te duik- en berging-bedrijf, dateeren niet zoo als velen meenen uit de laatste tiental jaren. Wat het duik- en bergingswerk betreft, dit schijnt reeds in den tijd van Aristoteles een bloeiend bedrijf geweest te zijn, dit bleek ons toen wij hierover eens oude archieven raad pleegden. „L'histoire de la Marine" schrijvende over: „Les origines des appareils de plongeur de oorsprong der duikertoestellen) merkt hierbij op: Des 1'antiquité on lit dans les problèmes at- tribués Aristote: (Reeds in de grijze oudheid leest men in wer ken, toegeschreven aan Aristoteles, aat:) „Waneer men duikers in het water neerlaat, in een omgekeerde vaas, dit hun ademhaling zal vergemakkelijken." Immers, aldus wordt verder opgemrekt, die omgekeerde vaas, vult zich niet geheel met water, doch, wijl deze met kracht op 't water vlak wordt neergedrukt, zal de lucht in die omgekeerde vaas, door den waterdruk om hoog geperst worden en zal zich zoodoende bij het hoofd van den duiker een bepaalde hoe veelheid gecomprimeerde lucht bevinden. Waardoor, en waarin hij kan ademhalen. Natuurlijk kon die duiker uit den tijd van Aristoteles echter geen capriolen met zijn duikerklok maken en was oppassen de bood schap, want, wanneer de vaas ook maar even zou kantelen, vulde deze zich geheel met va- ter, wat zeer onaangename gevolgen voor den tijdgenoot van dien grooten wijsgeer en na tuurkundige kon gehad hebben. Zeer lang schijnt de duikerklok op dit be trekkelijk laag peil van ontwikkeling te zijn gebleven. Het eerst duikapparaat, dat met een slang, met de atmosfeer buiten het water in verband stond, schijnt eerst op veel lateren datum, in 1430 in zwang te zijn gekomen. Hierover schrijft een Fransche geschied schrijver dat het bestond uit: „Un habit et d'un casque en cuir (een kleedingstuk en een helm van leer), de laatste voorzien van een slang, die naar de oppervlakte van het water leidde, waar twee vlotten lagen. In 1628 ging men weer een stap verder en opdat de duiker op zijn gemak zou kunnen werken en zich vrij onder water kon ver plaatsen werd hij voorzien van een heel ge schikte leeren kap, zóó waterdicht genaaid, dat lekken uitgesloten was. Vanaf zijn hoofd, tot aan zijn middel, zat hjj hierin. Ook zijn armen waren tot de ellleboo- gen bedekt en alles was waterdicht afgeslo ten. Bij de oogen waren twee kijkgaten aange bracht, terwijl van het boveneinde, bij de kruin een groote slang naar de wateroppervlakte liep, die drijvend werd gehouden door twee met lucht gevulde waterblazen van een koe. In dien tijd was er voor de duikers druk j werk aan den winkel, want er waren nogal heel wat zeeoorlogen gevoerd en menig schip met kanonnen, lag op den bodem en op die ka nonnen waren ze erg tule... daar ze niet alleen als oud roest, maar ook opnieuw als vecht- materiaal gebruikt werden. In 1680 vond Borelli een duikapparaat uit, dat zeer veel verbeteringen toonde. Het bestond uit een groote koperen bol, j voorzien van een glas. Hierin stak het hoofd van den duiker. Het evenwicht werd geregeld, door, indien noodig, lucht uit te laten. De duiker was hierin niet meer afhankelijk van een slang, die naar boven leidde, doch door middel van kranen, kon hij zelf de lucht in dien bol ververschen. Een drietal bestuursprijzen werden toege- kenu aan Jeannette Lont, Eva Kaleveld en kinderen J. Rotgans. Het eerste nummer op het programma van de Florafeesten luidde vooi den Zondag „behendigheidswedstrijden", welke om twee uur aanvingen, nadat „Apollo" een muzikalen rondgang door Den Oever naar net feestter rein had gemaakt. Een talrijk publiek was opgekomen om de verrichtingen van de rijwielacrobaten gade te slaan. Menige scène gaf aanleiding tot groote hilariteit en er werd onbedaarlijk ge lachen om de zotte Intermezzo'De wed strijden namen den geheelen middag in be slag en eindigden circa vijf uur met het vol gende resultaat: le prijs 10,C. v. d. Kreeke; 2e prijs 7,50 M. Tijsen Jzn.; 3e prijs 5,S. Lont Gzn.; 4e prijs 2.50, P. Looy; 5e prijs 1. F. v. d. Kreeke; 6e prijs, eveneens een gulden, J. Klein. Na afloop eer wedstrijder begaven de talrijke bezoekers zich naar het kermis terrein, waar weldra een uitbundige pret heerschte. Tegen negen uur des avonds schaarde een ieder zich achter „Apollo", teneinde in fak keloptocht zich naar den Moigerdijk te be geven, waar het vuurwerk zou worden af gestoken. Dat het vuurwerk in trek was bleek wel uit de enkeie 'uizenden welke zich op en langs den dijk nestelder om met hun „oh's" en „ah's" het vuurwerk te begroeten. Preciet half tien ging ue eerste vuurpijl de lucht in en vele magnifieke stukken volgden zonder tusschenpoozen. Uit het applaus, het welk niet van de lucht was, bleek de groote Instemming van het publiek, hetwelk door bijzondere omstandigheden dit vuurwerk tijdens de Florafeesten reeds enkele jaren achtereen heeft moeten missen. Vooral het slotnummer „Leve Flora", geflankeerd door draaiende zonnen, vuurspuwende toortsen en knallende vuurpijlen, vormde een schiteren- den aanblik. Zeer voldaan trok een ieder na afloop van het vuurwerk, wederom onder de vroolijke tonen van een door „Apollo" gespeelden marsch naar Den Oever, waar het kermis- en dansvermaak weldra hoogtij vierde en tot laat in den nacht voortduurden. Voor den Maandag stend cp het piogramma Hij was werkelijk zonderling uitgedost, die zeebodem-wandelaar. Aan zijn looden zooien, zaten groote grijpsklauwen met zware nagels. Toen wij over dit toestel een beschrijving lazen in „de la Marine", meenden wij verband te zien, tusschen dit toestel en het apparaat dat thans gebruikt wordt, om menschen uit een verongelukte duikboot gelegenheid te ge ven zich te redden, met welk toestel wij on langs zelf een proef onder water mochten ne men. In Spanje werd het duiken ook als vak oe- oefend. Ook over het duik- en bergingssysteem in dit land doet L'histoire de la Marine interes sante mededeelingen. Wij citeeren hieruit: „Jean Faisnier en 1538, Tolèdo, assista „une demonstration faite par deux Grecs en „présence de Charles Quint". In plaats van, zooals nu, in 1935, een in ternationale voetbalwedstrijd Holland-Engs- land in 't stadion te Amsterdam te houden, werden in 1538 internationale duikwedstrtj- den gehouden, tusschen de beroemde duiker Jean Faisnier en twee Grieken. Er waren veel supporters, wel tienduizend en Karei de V woonde den wedstrijd bij. Jammer, dat toen Han Hollander er nog niet was, die zou zeer zeker, „mir nichts, dir nichts" naar den zeebodem zijn afgedaald om via de radio een levendig verslag te geven. Ach neen, dat kon iet, de radio was er toen nog niet of, of... zal het wellicht nog eens blijken, dat ook hier, het Oude Beek gelijk heeft en er niets, absoluut niets nieuws onder de zon is en ook de radio oudbakken kost? In ieder geval, als Den Helder eens slecht in zijn financiën komt ('t moet nu nog boter tje tot den boom zijn!) wat let ons dan, een internationalen duikwedstrijd, éi la die van Jean Faisnier te organiseeren. 't Onderwaterstation is bij ons Helderschen vlak in de buurt, en 10.000 duiksupporters zullen heel wat vertier brengen in onze veste. Maar: „Revenons nos moutons". In de duikerklok van Halley (1690) ging het schijnbaar erg gezellig toe. Hierin zitten twee duikers genoegelijk te genover elkaar, en even verder, op den bodem van de zee, wandelt een collega-duiker met een helm op 't hoofd, waaraan een slang ib verbonden, die naar de duikerklok loopt. Het uiteinde van die slang houden de col lega's in de klok in de gecomprimeerde lucht, welke in het bovengedeelte van de duiker klok zit. Blijkens oude gravures uit dien tijd, lag er toen ook op den zeebodem massa victualiën, scheepsbehoeften, kogels en kanonnen. Een Heldersche Jutter en trossensnijder zou het water uit den mond loopen, dat hij niet in dien tijd in en op en onder dat water ge leefd heeft en „ausgerechnet", juist ln dezen belabberden crisistijd, waarin de haring, die ze uit het water opduiken geen cent waard is en bovendien in het Marsdiep en onder wa ter niets meer te jutten valt. In 1773 werd door Freminet een duikerklok gedemonstreerd, waarmede h(j 32 minuten op den bodem van de Seine wandelde. In 1774 ging een ander met dit toestel dui ken op een diepte van 16(4 meter in Havre. Dit was toen al een groote prestatie, en daarom mogelijk, wijl dit pak zeer zeker de vooriooper was van de tegenwoordige moderne duikerpakken. „Het was een geheel leeren pak, bevestigd aan breede, zware, koperen ringen, die den waterdruk tegenhielden. Boven op 't hoofd was een luchtreservoir. Dat was in 1774. Iederen keer opnieuw trachte de mensch die per en dieper door te dringen in de geheimen der zee, sterker en meer geprepareerd dan het voorgeslacht kwam hij terug. Het jaar 1797 was een mijlpaal, want in dat jaar kwam Tulton in Frankrijk..» (Wordt vervolgd). een gecostumeerde voetbalwedstrijd welke door gebrek aan deelnemers niet kou door gaan. Hiervoor is in de plaats gekemen ton glijden voor jongens. De uitslag van deze glij partij, waarbij door het publiek hartelijk ge lachen w°rd, luidde als volgt: le prijs A. Baartmai.; 2e prijs K. v. Wijngaarden; voor de kleineren: le prijs Bos; 2e prijs P. Boorsma. Hierna volgdi hardiooper door dames met hindernissen: le prijs J. de Boer; 2e prijs J. Kaan-Kijzer; 3e prijs J. Tijsen-v. Heukelen; 4e pr\js E. van Kalsbeek. Na dezen wedstrijd, dii nog al lang duurde, kwam de clou van den middag, n.1. touwtrek ken voor dames en heeren. Eerst werd door de heeren getrokken in twee ploege van twin tig man. Winnaar de ploeg van J. Tijssen Jzn. Jr. Door de aames werd ook in twee ploegen getrokken, winnaars de ploeg van mevr. M. Tijssen-Wiegman. Dit was tevens het eind van de feestelijkheden van dezen middag. Des avonds werd in de concertzaal van den heer Lont een uitvoering door „Apollo" ge geven voor de leden van Flora, na afloop waarvan verschillende zangspelen werden uit gevoerd o.a. „Mislukte serenade", „Cupido zegeviert" en tot slot „Boer en Fotograaf". De uitvoering, welke voor een goed bezette zaai plaats had, is uitstekend geslaagd. Voor hedenavond staat op het program ma een concert in het tentoonstellingslokaal te geven door de mandolineclub „Oost-Wie- ringen", onder leiding van den heer S. Bruul. DE JAARLIJKSCHE KORTEBAAN- DRAVERIJ. De jaarlrjksche kortebaandraverij behoort weer tot het verleden. De opkomst van de paarden was zeer goed; er verschenen 12 aan de start. Wat de belangstelling van de zijde van het publiek betreft, deze was iets minder, maar toch vrij goed. Eerste omloop. Betthy Worthy wint in twee ritten van Colna M.; Sur Uhlon B. had drie snelle ritten noodig voor Benker. Navarra verliest 'n twee ritten van Marie P. Gretha H. wint gemakkelijk in twee ritten van Qualiteit. Puk G. liet het er leelijk zitten en verloor in tw ritten van Saraband. Nordeck stuurt Minni M. In twee ritten naar stal. Tweede omloop. Marie P. verloor in drie rit ten van Nordeck; Saraband in twee ritten van Grethen H.; Sur-Ulhan B. in twee ritten van Betthy Worthy. Derde omloop. Nordeck verloor in drie rit ten van Grethen H., zoodat deze de derde prijs werd toegewezen. Om prijs en premie werd nu gereden door Betthy Worthy en Grethen, deze beslissing werd in drie snelle ritten verreden en ten slotte gewonnen door Bethy Worthy. De volledige uitslag was: le prijs Bethy Worthy 325 m„ eig. S. v. d. Oord) berijder B. Cats); 2e prijs Grethen H. 325 m., eig. N. J. Silver (berijder B. Nottelman); 3e prijs Nordeck 315 m., eig. berijder B. Cats, Sloter- dijk; 4e pr. gedeeld door Marie P. 310 m., eig. berijder J. Wagenaar, Amsterdam; Saraband 310 m., eig. berijder J. Strooper, 't Zand; Qualiteit 315 m., eig. berijder C. Vergaai, Am sterdam. Om ruim half zes was deze draverij afge- loopen. waarna de prijsuitdeeling volgde bij de heer v. d. Woude. Een zeer gezellig bal in de drie café's besloot dezen dag. VERKOCHT. Het woonhuis, annex café en stalling, ge naamd „De Moriaan", aan het Markt alhier, bewoond door den heer P. Baars en eigendom van den heer G. Dorbeck, is onderhands ver kocht aan den heer C. van Mook te Den Helder. DOOPSGEZINDE JONGERENDAG. Zondag is te Texel een Doopsgezinde Jon geren-Dag gehouden. Tot dit doel arriveerde een zestigtal jongelieden op Texel, aan wie door verschillende leden der Doopsgezinde Gemeente op gulle wijze logies was aange boden. Zaterdagavond arriveerden de buiten Texel woonachtigen. In de Doopsgezinde Kerk te Den Burg werd te 8 uur een korte samen komst gehouden, waarna de jongelui zich naar hun verschillende tijdelijke tehuizen be gaven. Zondagmorgen kwart over tien werd in de kerk een godsdienstoefening gehouden, die geleid werd door Ds. A. Vis van Den Burg. die tot tekst had gekozen: „Ga heen in deze Uwe kracht". Met de grootste aandacht werd naar deze woorden geluisterd. Nadat in de verschillende kosthuizen den maaltjd was gebruikt, maakte het gezel schap, waarbij zich ook de Texelsche Jonge ren hadden gevoegd, een autotocht over het eiland. Gereden werd langs Panorama en Den Hoorn, waar de Doopsgezinde Kerk werd be zichtigd. Van hieruit werd de tocht voortgezet naar de Westermient, waar in de Dennenbos- schen Ds. Smidts van Den Helder het gezel schap toesprak. Spr. had tot onderwerp ge kozen „Museumbezoek". Deze toespraak werd eveneens met aandacht gevolgd. Van hier af werd naar De Koog gereden, maar daar het intusschen vrij laat was ge worden, kon hier niet lang vertoefd worden. Slechts even begaf men zich per auto naar het strand, waarna men per „Marsdiep" we der vertrok. M A RKTO VE KZICHT. Zeer belangrijk was de wolveehandel; er werden vooral zeer veel oude schapen ver handeld; de aanvoer had echter op de prijzen een ongunstigen invloed. Voor oude schapen werd ongeveer een gulden per stuk minder betaald dan vorige week. Ook de lammeren- handel was nog van beteekenis; verhandeld werden nog pl. m. 130 stuks, de prijzen liepen van 4 tot 7 per stuk. Evenals andere jaren is thans na beëindiging der rammenkeuring de rammenhandel zeer belangrijk- deel der aangevoerde rammen Kjnt m<!er«ii hand in ruilhandel; de prijzen lienr.,5 Van d» tot 35 per stuk. 1 v^n De biggen vyaren weer best in r>rt) markt; gemiddeld 13 per stuk. Vav^11 de boerderij doen 20 cent per pond °P Rundvee was er weinig; nuchtere k deden gem. 8; graskalveren tot ten 35 gulden. n hoogat# De eierenprijs aan de veiling leverd verschil op bij vorige week; de (eieren van 60 kg) bedroeg 2.95 enPrtl stuks. ')er 100 De wolhandel is nog steeds niet be K°nne^ HET FILMKAMP OP TEXEL Ondanks storm, regen en onweer Ea», op het Texelsche strand geregeld dó 1116,1 de opnamen voor de film „Jonge h"^ ,met Toch schijnt het verblijf in de duinen bH ongunstige weer den spelers wel wat 'Jhet bar te worden. Het voornemen bestaat& ook om a.s. Donderdag het kamp, dat n de buitenste duinenrij is opgeslagen o'".Uatl brengen naar een weiland, dat aan 'den^ t9 der duinen ligt, terwijl de tenten, die gro !°e' deels van linnen waren, worden vervan door stevige houten tenten. ""Kai We vernamen, dat vorige week, toen h gezelschap zich naar Den Burg had bee om de bioscoopvoorstelling daar bij te w door den hoogen waterstand des avonds jS hun terugkeer het kamp slechts kon bere'iÜ worden door tot aan het middel door het w t te waden. Een wel wat al te frisch bad b" s lage temperatuur der laatste dagen. De «j opnamen zullen evenals tot nu toe od hï strand en in de duinen plaats hebben. On twijfeld zal het nog geruimen üjd duren ew men met de opnamen op Texel gereed k Indien de film later eens in Pen's Bioscoo^ theater wordt afgedraaid, zal stellig ij!l Texelaar deze film willen zien. LIJK AANGESPOELD. De vorige week is bij paal 16 een ljjk aan gespoeld, dat in verregaanden staat van ont binding verkeerde. Het lijk van een mans! persoon) was totaal onherkenbaar. BURGERLIJKE STAND. van 79 September. GEBOREN: Cornelis, z. v. Jaspert Vinke en Krijntje van der Knaap; Duvera, d. v. Een- drik van Heerwaarden en Klasina Ran; Dirk, z. v. Euft Dingenus Westdorp en Jannetje den Braven. OVERLEDEN: Jacoba Gorter, 41 j„ geh. met Auke Laan. POLITIE. GEVONDEN: een gouden broche en een bos sleuteltjes. Krachtens art 37 der wet wordt hg, die na 15 Januari belastingplichtig wordt, aange slagen naar den toestand bjj den aanvang zij ner belastingplichtigheid over zooveel 12da gedeelten van het jaar als er nog niet geheel verstreken maanden overblijven. Omtrent ét toepassing van dit voorschrift op een perceel dat geleidelijk van meubels wordt voorzien handelt het arrest van den Hoogen Raad, op genomen in B. no. 4991. Iemand voorzag een door hem met ingang van 1 April gehuurd perceel in den loop van die maand geleidelijk van meubelen totdat hij het op 25 April be trok. Hij was toen van oordeel, dat de aan slag naar den grondslag mobilair moest wor den geregeld naar den toestand, zooals die was toen de eerste meubelen, zijnde een stoel, een zeil en schoonmaakgereedschappen, te samen voor een waarde beneden 200, daarin aanwezig waren, omdat op dit oogenblik de belastingplichtigheid een aanvang nam. De inspecteur stelde den aanslag evenwel vast naar een mobilairwaarde van 1000, zijnde de waarde bij het betrekken van het perceeL De Raad van Beroep handhaafde den aan slag uit overweging, dat in art 37 de wet onder „toestand bij den aanvang" van de be lastingplichtigheid, voor wat betreft de be lastingplichtigheid naar den grondslag mobi lair, is te begrijpen de staat van meubilee, ring, zooals die ten tijde van den aanvang der belastingplichtigheid als de normale bin nenkort kan worden tegemoet gezien. Art. 38 der wet bepaalt voorts, dat voor zooveel de grondslagen huurwaarde en mobi lair betreft, aanvang van belastingplichtig heid na 15 Januari plaats heeft, telkens wan neer een perceel in gebruik wordt genomen, met uitgezondering van het geval, dat men binnen 6 weken van het eene perceel naaf het andere verhuist. De vraag rees nu of men een winkel in gebruik neemt b(j de opening dan wel bij meubileering. Het antwoord op deze vraag gaf het arrest vermeld in Beslissing no 4967. Belanghebbende huurde met ingang van Febr. 1930 een perceel met de bedoeling onl dit als schoenwinkel in te richten en te g®^ bruiken. Omstreeks 15 Febr. werd de vónke betimmering aangebracht en op den laats Februari de meubels en pasbankjes. In eerste dagen van Maart werd vervolgens zaak geopend. De inspecteur legde daa een aanslag op over elf maanden; bela.??l hebbende meende dat hij slechts over maanden moest worden belast. De Raad van Beroep oordeelde den slag juist, uit overweging dat, waar het ceel in de maand Februari voorzien was meubels, voorraad, enz. het beschouwd m worden als reeds toen bij belanghebben gebruik te z(jn. Onze winkelier betoogd® tegen voor den H. R., dat de winkc in Maart was geopend, zoodat er vö r tjjd geen sprake was, dat het pand toestand verkeerde, waarin verkoop schoenen aan het publick mogelijk jgg, p De H. R. hanhaafde evenwel den aa^ In Februari was, zoo luidt het a1"1" appel' perceel reeds gemeubeld; mitsdien ha lant het toen in gebruik en was hij belastingplichtig. De omstandigheid. 1 perceel in kwestie voor winkel m°cS non en deze vóór 1 Maart niet geopend 's belas- worden, doet niet ter zake, daar e ^jui" tingplicht het gevolg is van het in jjel hebben van een gemeubeld percee van het exploiteeren van een winke Er is geen nieuws onder de zon. - De eerste duike'S. - Een onderwaterstadion in 1538? - In 1773 wandelt Freminet 32 minuten op de bodem van de Seine. - Het jaar 1797 is een mijlpaal.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6