Sport Voetbal VJ&kmmn IVoteïMto Zwemmen AiMdlsh HELDHRSCHR COURANT VAN DINSDAG 10 SEPTEMBER 1935. GEMENGD NIEUWS Verkeersongelukken in 1934. Koolziekten in Noord-Holland. De muggenplaag op de afsluitdijk. Brandstichters bekennen. Buitenland. Vijf anti-fascisten vrijgesproken. WIE WIL 250 GULDEN VERDIENEN Nog meer Duitsch protest jegens het Amerikaansche vonnis inzake de Bremen". De Dixie kan gered worden. Na den orkaan. De eerste Schermutselingen. H.R.C-SC.A. 4 2. 250 GuLDEN VERD1F NEN Binnenland. Totaal 44,705 ongelukken (41,816 in 1933; aantal slachtoffers 14,936 (13,028). In het dezer dagen verschenen Statistisch Overzicht Verkeersongevallen 1934 publiceert het Centraal Bureau voor de Statistiek uit voerige gegevenr, omtrent de in ons land door de politie geconstateerde verkeersongelukken gedurende het .aar 1934. Hieraan zijn de vol gende bijzonderheden ontleend: In totaal werden geconstateerd 44,705 (41,816 in j.933) veikeersongelukken, waar van 13,430 (11,803) met lichamelijk letsel voor een of meer personen. In 7122 (5832) van de vorenbedoelde gevallen kwam behalve lichamelijk letsel, tevens materieele ^chade voor, terwijl 31,269 (30.012) ongelukken uit sluitend materieele schade tengevolge had- den;in 6 (1) gevallen zijn de gevolgen onbe kend gebleven. Het aantal slachtoffers van de verkeers ongelukken bedroeg 4,936 (13,336), waar van 398 (427) personen ter plaa .se van het ongeluk zijn gedood. Bovendien zijn voor zoover is gebleken in 1934 tengevolge van de bekomen verwondingen no' 346 personen overleden, waardoor het aantal gedoode slachtoffers is gestegen tot 744 (een verge lijkbaar cijfer voor 1933 ontbreekt). De oorzaken der verkeersongelukken wa ren blijkens de statistiek in resp 78.6 pet. (67.1 pet.) en 7.6 pet. (7.5 pet.) der gevallen fouten van bestuurders van vervoermiddelen en fouten van voetga -gers, dus oorzaken van persoonlijken aard. Gebrek aan vervoermid delen en de mestand van den weg (incl. slip pen en doorglijden) waren resp. 2.4 pet. (2.3 pet.) en 5,6 pet. (6,7 pet.) der gevallen oor zaak van een erke»rs> "geluk, terwijl 4,3 pet. (5,7 pet.) der ongelukken aan andere oorzaken waren toe te schrijven en in 1,5 pet. (1,7 pet.) der gevallen niet is kunnen worden vastgesteld. Men schrijft aan de N. Rott. Crt.: De koolziekten, die in het uitgesterkte tuibouwgebied in Noord-Holland de verschil lende koolsoorten gedurende de laatste Jaren meer of minder hebben aangetast, treden dit jaar in bijzonder ernstige mate op. De twee meest gevreesde koolziekten, de vailers en de draaihartigheid, hebben zoo danig huisgehouden, dat er op tal van akkers zoo goed als geen kool onaangetast is geble ven. In geen jaren zijn de gevolgen van deze koolziekten zoo ernstig geweest. Het beschot zal dan ook heel gering zijn. De K.N.A.C.. ontving op een betreffend verzoek van de directie van de Zuiderzeewer ken bericht, dat bestrijding van de muggen plaag op den Afsluitdijk heden nog niet plaats vond. Wel wordt van deskundige zijde geregeld een onderzoek naar soort en broed plaatsen van de muggen ingesteld, doch er is nog geen inzicht gekregen, hoe deze plaag met kunstmatige middelen moge zijn te be strijden. Een tweetal mannen uit Laren (N.-H.), wel ke de politie te Apeldoorn heeft aangehouden onder verdenking zich te hebben schuldig ge maakt aan het stichten van brand in een woonhuis aan de Morellenlaan 9 te Apeldoorn, hebben een bekentenis afgelegd. Zij zullen ter beschikking worden gesteld van de Justitie. De beide mannen zouden by hun bekentenis hebben gezegd het feit te hebben gepleegd in opdracht van den eigenaar van de woning. Verontwaardiging in de Duitsche pers." Onder dezen titel hebben wij Zaterdag een kort bericht opgenomen betreffende een vrij sprekend vonnis van een Amerikaansch rech- r ten aanzien van het verwekken van wan- .lelijkheden bij het vertrek van het Duit- fcthe s.s. „Bremen" op 27 Juli, in de haven V' New York. Duitschland is men begrijpelijkerwijs h--t zeer ingenomen (om het maar zacht te z -pen) met dit vrijsprekend vonnis. ,1e Berlijnsche avondbladen van Zaterdag b-vatten een uitvoerig telegram uit New York, waarin melding gemaakt wordt van deze vrijspraak. De beschuldigden waren op het bekende passagiersschip „Bremen" bin nengedrongen en er o.a. in geslaagde de Duit sche vlag met het hakenkruis in het water te werpen. De verkondiging van dit vrijsprekend von nis volgde bij monde van rechter Brodslcy, van wien men in de Berlijnsche pers aan neemt, dat hy uit een Zuid-Russisch Joodsch geslacht stamt. De rechter zeide in zijn uit voerige motiveering, dat zij, die in New York tegen deze vlag protesteerden, dat deden te gen het symbool der Nazi-regeering, die oor log voert tegen de religie, die uitsluitend uit religieuze en technologische mtoieven mede burgers vernietigt, geleerde beroepen door het slijk haalt. Daarom noemt het vonnis althans volgens een telegrafisch bericht uit New York, het hijschen van de hakenkruisvlag een provocatie en de Bremen een zeerooversschip. Het was te verwachten, dat de Duitsche pers in zeer scherpe bewoordingen hierop zou reageeren. De „Berliner Börsenzeitung" oor deelt, dat dit vonnis een nog grovere belee- diging van het Duitsche volk is dan indertijd het incident zelf was. Het blad noemt de mo tiveering van het vonnis „een onafgebroken, ongelooflijke onbeschaamdheid, een matelooze en neg nooit vertoonde brutale uittarting van de eer van het Duitsche volk". Daarom richt thans het geheele Duitsche volk aan het Amerikaansche volk de vraag of de Ver. Sta ten en hun regeering zich met dit vonnis ver eenzelvigen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" vindt, wat hier geschied is, eenvoudig „ongelooflijk" en verklaart het „een schande dat zoo iets in Amerika mogelijk is". Het blad zegt: „Het valt moeilijk om de verontwaardiging slechts weer te geven in uitdrukkingen, die men fat soenlijke menschen mag voorzetten. De Ame rikaansche regeering moge zich geen valsch beeld vormen over de mate van verontwaar diging in Duitschland. Zij doet er ook goed aan niet te meenen, dat in deze in Duitsch land nuances van meeningen heerschen. Een land, waarin een rechter de Duitsche vlag een piratenvlag mag noemen, moet begrij pen, dat dit niet alleen internationale be trekkingen problematisch maakt, maar dat in zijn eigen binnenlandsche verhouding iets niet in orde is. Washington heeft het woord." Het „Berliner Tageblatt" schrijft: „Wij zijn overtuigd, dat de fatsoenlijke Amerika nen dit rechterlijk vonnis als een schande voor hun eigen land zullen opnemen." De „Berliner Nachtausgabe" is overtuigd, dat Washington de meening van den rechter in New York niet deelt, verklaart dat het Duitsche volk deze beleediging niet op zich kan laten zitten en verwacht, dat de Ame rikaansche regeering volledig zal goed ma ken, wat deze rechter het geheele Duitsche volk heeft aangedaan. Alle bladen vermelden, dat de Duitsche am bassadeur in Washington reeds zijn beklag bij de Amerikaansche regeering heeft ingediend. Een D.N.B.-bericht uit Washington meldt, dat minister Huil den ambassadeur Luther, toen deze inzake het vonnis van rechter Brodsky namens de Duitsche regeering pro testeerde, geantwoord heeft dat hij den staatgouverneur van New York om een offi cieel rapport zou verzoeken. (Zie het volgend nummer van de Heldersche Courant) De rijksjuristenleider en rijksminister dr. Frank, vdorziter van de Duitsche Academie voor het Recht, heeft onmiddellijk na het be kend worden van de verklaring van den New Yorkschen rechter Brodsky ter gelegenheid van de vrijspraak der by de onlusten aan boord van de „Bremen" betrokken Amerika nen, een vergadering bijeengeroepen van voor aanstaande personen uit de Duitsche wereid van het recht en vertegenwoordigers van ver schillende juridische beroepsstanden. In zyn rede verklaarde Frank o.a.: Rechter Brodsky is een Jood en kan noch onze viag, noch het nationaal-socialistische Duitschland cp eenigerlei wijze beleedigen. Dat een Jood het eerekleed van rechter in de cultureel zoo hoogstaande Vereenigde Staten misbruikt om d onmachtige haat van rijn ras tegen het her boren nationaal-socialistuche Duitschland tfe uiten, is echter een ernstig er. betreurenswaar dig feit. Doch noch het eerlijke volk der Ver. Staten, noch ook de terecht zoo hoog aange slagen justitie van Noord-Amerika hebben iets met dit exces te maken. Het is daarom te be treuren, dat deze uitlating van een Jood kon geschieden onder de bescherming van de Ame rikaansche wet." Ten siotte herinnerde dr. Frank aan het offi- cieele protest, dat onmiddellijk van Duitsche zijde tegen de uitlating van rechter Brodsky en tegen de vrijspraak van de schenders der Duit sche vlag was ingediend en sloten de aanwezi gen zich met klem bij dit protest aan. Verschillende New Yorksche bladen betreu ren de uitspraak. MOORDAANSLAG OP SENATOR HUEY LONG. Op den bekenden Senator Huey Long, den „dictator van Louisiana", den grooten vijand I van president Roosevelt, is een moordaanslag gepleegd. Long is door revolverschoten getroffen en ernstig in de maagstreek gewond. De aanslag had plaats in een der wandel gangen van het gebouw, waar het Congres van Louisiana bijeenkomt, en werd gepleegd door een jongen dokter. De dader is terstond doodgeschoten met een machinegeweer van het escorte, dat Long geregeld vergezelt. Long is in allerijl naar een ziekenhuis ver voerd en geopereerd. Over de toedracht van den aanslag op Huey Long meldt Reuter nader: Een onbekende heeft twee revolverschoten gelost op den strijdlustigen senator Long, toen deze in de wandelgangen van het Se naatsgebouw liep en zich naar de zitting wil de begeven, waarin zou worden gestemd over een voorstel, dat een versterking beteekende van zijn dictatuur in Louisiana. Met twee kogels in het onderlijf is Long in zeer ern- stigen toestand in een ziekenhuis opgenomen. De dader werd doorzeefd met kogels, welke twee mannen, die Long altijd vergezellen, op hem afschoten. Een ooggetuige verhaalde, dat het bloed uit Long's mond stroomde, toen hij uit het ge bouw werd weggedragen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De dok ters hebben terstond operatief moeten in grijpen. Zijn toestand is thans bevredigend. De doodgeschoten dader van den aanslag op senator Huey Long is een arts uit Baton Rouge, 30 jaar oud, en genaamd A. C. Weiss Jr. Deskundigen hebben een bezoek gebracht aan het op een rif vastzittende s.s. Dixie dat een waarde vertegenwoordigt van 3V4 millioen dollar. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat het schip behouden kan worden. De kapitein en een kern der bemanning blijven aan boord. Reuter meldt uit Miami: Het Roode Kruis schat het aantal dooden en vermisten ten gevolge van de orkaan op 446. Volgens officieuse schatting bedraagt hun aantal ongeveer duizend. De gouverneur heeft gelast de nog onge- kiste lijken te verbranden, ten einde epide mische ziekten te vermijden. Eersto ronde van den K.N.V.B.- beker. .leider en Succes stellen teleur. B.K.C. overtreft onze ver wachtingen. De eerste ronde van den K.N.V.B.-beker is bijkans geheel afgewerkt en overal waar de voetbal de eerste officieele wendingen maakte werd de ééne verrassing na de andere ge noteerd. Om maar bij ons district te blijven! Daar zien we, dat een bijna volledig Helder in Nieuwe Niedorp klop krijgt met 43. Dat Succes het cn tot een overwinning kan brengen op Zaanlandia, maar ook dat het zwak gewaande B.K.C. er kans toe zag om zich door een fraaie 21 overwinning op Schinkelhaven in de volgende ronde te plaat sen! De cijfers van de beide eerstgenoemden zijn niet bepaald moedgevend voor de compe titie, doch met name van Helder kan veel beter verwacht worden, daar de ploeg om on begrijpelijke redenen na de rust ver onder haar vorm bleef. Overmoed na den 30 voor sprong, waarmee gepauzeerd werd? Zoo ja, dan is deze goed afgestraft en komt nog juist op tijd. Voorst moeten wij toegeven, dat ter rein en scheidsrechter nu niet bepaald fac toren waren die een overwinning tot de on middellijke mogelijkheden maakten. Nieuwe Niedorp bleek na de rust een flinke, doch hardwerkende ploeg te zijn, die geen grooten indruk vestigde al is de ex-Alcmariaan Hil Peereboom hard op weg er iets goeds te creëeren. Succes lijdt de laatste weken aan een depressie, die haar noodlottig kan worden In de competitie. Wij hebben het ons wel eens afgevraagd of het wel goed zou gaan, daar het eerste elftal in den zomer vrij veel ge speeld heeft en dat na een vermoeide compe titie en zware promotie-competitie. De vierde klasser Zaanlandia wist met 21 in de meerderheid te blijven. H.R.C. deed wat van haar verwacht werd, althans zij won met de cijfers 42 van de vierde klasser S.C.A. Over het spel wa3 men echter nog niet tevreden, eveneens een veeg teeken zoo dicht bij de competitie. Voor bij zonderheden verwijzen we naar bijgaand ver slag. B.K.C. overtrof onze verwachtingen, schre ven we reeds en zoo is 't ook. Zou zij een rol van beteekenis gaan spelen in de vierde klasse? Blijkens de 21 overwinning is zij er toe in staat en we zijn dus zeer nieuwsgierig naar de eerste resultaten in den grooten strijd. Ten slotte richten we onze blikken even naar het Noorden, naar het dappere Texel, dat zich als een leeuw geweerd heeft in Alk maar tegen de Boys, doch een eervolle 42 nederlaag accepteeren moest. We vinden dit een uitstekende prestatie van beide teams; men kan er uit distilleeren, dat de eilanders weer serieuze candidaten zullen zijn voor den eeretitel, en de Boys op hun beurt, doch in de hoogere klasse. Wij wijzen nog even op de volgende uitslagen: AssendelftT.D.O. 2—0. j ZaandijkS.D.Z. 24 (men ziet, dat' dje Zaandijkers geen groote rol zullen gaan spelen De VolewyckersH.V.C. 62. Zij die er nog aan twijfelden, of de Amsterdammers van dezelfde kracht zijn als vorig jaar, vin den het antwoord in dezen uitslag. Het Amersfoortsche H.V.C. was het afgeloopen seizoen kampioen van haar afdeeling en gold als één der sterkste derde-klasse-kampioenen. STORMVOGELS WINT DEN SPAERNE- BEKER. Het door Haarlem georganiseerde Spaerne- beker-tournooi werd gewonnen door Stormvo gels. Na een ontmoeting HaarlemHeracles, om den 3en en 4en prijs, door Haarlem met 61 gewonnen, volgde de eindstrijd Stormvogels-- Velocitas. De sterke verdediging der Stormvogels bleek voor de Noordelijke kampioenen niet te nemen en waar de IJmuidenaren met een aanval, waarin de ex-VSV-speler Van der Lugt een belangrijke aanwinst bleek, met de Groninger defensie minder moeite had, won Stormvogels dezen wedstrijd met 50, na een ruststand van 30. ZILVEREN BAL. EXCELSIOR MET 4—1 VERSLAGEN. De eindstrijd van het Zilveren Voetbal- tour- nooi op Spangen 'e uitgeloopen op een 41 nederlaag voor Excelsior. Hierdoor heeft Sparta, dat in de jaren 1925, 1929 en 1934 reeds den eindstrijd won, voor den vierden keer beslag op lezen zilveren Bal gelegd. Zij staat dus in dit opzicht gelijk met Feyenoord en wijl de wisselprijs driemaal achter elkaar of vijf keer in 't geheel gewonnen moet wor den om definitief in eigendom over te gaan, wordt de Zilveren Voetbalcommissie nu wel zeer scherp belaagd. Overzicht. Het scheen, dat onze stadgenooten hun te genstanders met huid en haar zouden ver slinden, zöö vlot en allesbeheerschend werd er in de le helft gespeeld. Na een half uur spelen was het reeds 30, en had men daarna mét hetzelfde élan blijven doorspelen, misschien dat dan met de pauze de score nog hooger zou zijn geweest. Het spelbeeld na rust was van geheel an deren aard. Behoudens het eerste kwartier (toen de thuisclub stukken sterker was) is het een strijd geweest tusschen twee partijen, die elkaar maar weinig toegegeven hebnen. S.C.A. liet toen zien, toch wel iets beter te kunnen, in haar aanvallen schuilde net zooveel gevaar als in die van H.R.C. en de twee tegen- punten. in deze periode gescoord, waren zeker verdiend. Het spel van H.R.C. H.R.C. kwam in de opstelling uit, zooals gepubliceerd. Het elftal heeft in deze ont- moeting maar matig voldaan. In de voorhoede mankeerde steeds iets, waardoor men in de afwerking te kort schoot. De linkervleugel was nog het beste deel, via dewelke dan ook de doelpunten ontstonden. De half backlinie is in deze opstelling wel eens beter voorden dag gekomen, vooral de spil. Nog altijd werd hier vergeten, dat de beste methode om het spel open te houden, deze is: de vleugels aan het werk te houden. Nu werd de bal veelal naar het midden geplaatst. Verdedigend was het spel beter, maar de spelers dienen toch hun voorhoede meer te volgen. Het achtertrio heeft geen bepaalde fouten gemaakt, al moeten de backs er zich voor hoeden niet te ver op te dringen. Er is wel met veel vuur en geestdrift ge speeld, de w i 1 was zeker aanwezig, maar tac tisch was alles nog lang niet èf. Of H.R.C. in deze opstelling een succesvol competitie-seizoen tegemoet gaat, blijft een open vraag. Spelers als van Es, Siersma, de kanthalfs, Dissel, Hoogendijk en Kuiper (de laatste dan als vleugelspeler!) zijn in elk geval hun plaats waard. Maar de ploeg is nog niet homogeen genoeg. De wedstrijd. Van dezen wedstrijd, die in de beste ver standhouding gespeeld werd, nog het volgende spel verloop. H.R.C. trapt om even over half drie af. Na de gebruikelijke verkenningen, is het de links binnen van S.C.A. wien p.otseling een mooie scoorkans geboden werd, doch zijn schot mi- limeterde den paal en rolde out. Aan den anderen kant beproefde Dissel de sterkte van de lat en 2 hoekschoppen op het doel van de roodwitten brachten evenmin resultaat. In middels had H.R.C. zich ingespeeld en was spoedig de meest aanvallende partij. Steeds spande het voor het doel van S.C.A., eenmaal „scheert" de bal de lat en daarna verprutste de rechtsbinnen van H. „een niet te missen" kans door te scherp te richten. Na klein 20 min. werd H.'s superioriteit beloond met een goal, ontstaan na een geweldige strubbeling voor den doelmond. Twee minuten later werd het 20 door een fout van den keeper. Een schot van Zymni wist de keeper nog te stoppen. •Dan, na een uitval, is van Es genoodzaakt uit te loopen en onderschept den bal. De links- builen van S.C.A, slaagt ér maar niet in voorbij Siersma komen, hoewel de eerste toch lang geen slechte speler is. Na precies een half uur spelens brengt Hoogendijk met een prachtschot den stand op 30. Dan schijnt H.R.C. het verder wel te gelooven, begint wat le verslappen, waardoor ue S.C.A.-voorhoeue wat meer vrijheid krijgt, direct gevaarlijk voor het trio van Es-Siersma-Scholfen was ze ech er niet. Na de rust traden de Kacera ov^i-w„^eiend op. Een kwartier lang waren de gasten vol komen ingesloten ea schot op schot werd ge- los Maar het was steeds te ondoordacht en in het wilde weg, en wel om„at men nie» steeds goed positie koos. Le linksbuiten loonde nog het meeste overleg en hij was het die na lö min. spelen met een fraai schot den stand op 4—0 bracht. Dit doelpunt bracht een verras sende omkeering in net spelbeeld. S.C.A., in het geheel niet ontmoedigd door den groo.en achterstand, gooide he_ roer om. Krachtig kwamen de roodwitten opzeilen, ontworstelden zich aan den druk eu het gevolg was een open strijd met gelijke kansen, waarin S.C.A. net zoo gevaarlijk was nis H.R.C. en van Es alle gelegenheid kreeg zijn talenten le demonstree- ren. Wal niet wegnam, dat reeds 2 minuten na het doelpunt van Dissel, ue rechtsbuiten van de gasien een center van den linksbuiten goed opving en bard tnkogelde. Een mooie goal! De racers lieten zich evenmin onbetuigd, zij antwoorden met heizelfde recept, drongen af en toe S.C.A. terug, maar he. schot was niet zuiver genoeg oi ie zacht, waardoor te doelman het lang zoo moeilijk niet had als voor rust. Het was eenmaal werkelijk pech, toon de linksbuiten van H. tien bal tegen de lat kop e. Loch ook van Es bad eenmaal geluk toen de bal buiten zijn bereik van den linlier- paal in het veld terugkwam. Circa 10 minuten voor het einde speel .e de S.-middenvoor den bal heel handig over en uitgeloopen H.-keeper heen en bracht zonder moeite den stand op 42. De laatste minuten bleven zeer spannend; beide doelen ondervonden s eeds dreiging, maar met onveranderden stand kwam hei einde. H.R.C. won verdiend voor S C A. een eer volle nederlaag. Vermelden we nog .lat bij H.R.C. in de 2e helft Post was vervangen door Leavy. WIE WIL (Zie het vo.gend nummer van de Heldersche Courant) ZAANLANDIA—SUCCES 2—1. Succes heeft het in de eerste bekerronde tegen Zaanlandia niet tot een overwinning kunnen brengen. De p.oeg werd met 21 ge slagen, terwijl het spel meer dan teleurstel lend was. Den geheelen wedstrijd door was het een onbeteekenend spelletje, zoowel aan de zijde van Succes als aan die van de Zaankan- ters. Baltechniek en controle waren bij beide ploegr ver zoek Dat tenslotte Zaanlandia won, was meer geluk dan wijsheid, want het winnende doelpunt werd gemaakt in een pe riode, dat Succes sterker was. En niet alleen dat, ook de manier waarop het gemaakt werd was niet correct. In de eerste tien minuten was er een licht overwicht van Zaanlandia, waarbij ze haar eerste corner kreeg te nemen, welke op niets uitliep. Na twintig minuten kreeg de midden voor gelegenheid een i ïverwacht en hard schot in te zenden, wLaroij „eepsr Posthumus tevergeefs poogde den bal te stoppen. Het stond nu 10 voor Zaanlandia en er was een kleine reactie bij Succes. Daar ze evenwel bleef volharden in haar oude fout. van te kort spel, duurde het nog geruimen tijd, voordat de linksbinnen, Jan Lont, de gelegenheid kreeg gelijk te maken. Dat wa3 na vijf en dertig minuten spelen. Het bleef nu verder bij een beetje heen en weer getrap, waarbij even voor rust de rechts back van Zaanlandia uitviel. Na de pauze kon hij gelukkig weer meespe len. Het spel bleef evenals voor de rust op laag peil. Dit veranderde ook niet, toen na twintig minuten Zaanlai.dia de leiding nam, doordat de linksbinnen een goed genomen corner er heel handig inliep. Een beetje te „handig" evenwel, de scheidsrechter zag het echter niet en zoo had Zaanlandia op fortuinlijke wijze de leiding genomen, die zij niet weer afstond. De achterhoede met aan het hoofd de rechtsback weerstond alle aanvallen. Succes maakte het hun hierbij echter wel heel gemakkelijk. Het eenige resultaat van de tweede goal was, dat de rechtsbuiten en de middenvoor van plaats verwisselden. En daar men de eenige methode, die nog succes had kunnen hebben, namelijk, door het spel open te gooie.., om zoo de ver dediging uit positie te spelen, niet toepaste, bracht Succes het eigenlijk nog slechts tot een enkel gevaarlijk schot. Een hard schot van Kuiper kwam juist tegen t.en onderkant van de lat waardoor de ba! in het veld terugsprong. Hierna volgde spoedig het einde. B.K.C.-NIEUWS. BKC I onving Zondag Schinkelhaven voor den K.N.V.B.-beker en wist me». 21 te win nen. Deze zege dankt B.K.C. aan hard wer ken en het feit dat S. geen schutters bezat. Bovendien was het spel van S. te kort, hoe wel het in het veld wel tamelijk goed werd uitgevoerd. Zoo op het oog af was er dan ook welhaast een klasse verschil in spelhoogte. Toch sorteerden de zij het sehaarsche BKC-aanvallen net zoo veel, ja zelfs achteraf bekeken nog meer effect; omdat ze een ver rassend karakter hadden en door een feller schot werden beslopen. BKC opende na 6 min. de score. Een algc- meene aanval van BKC brak de aanvankelijke S-overheerscning en J~c. van Wees vuurde een hard hoog schot af waarooor de keeper verrast werd (10.) Binnen een min. was de stand gelyk. De S.- midvoor kreeg en bal in ongedekte positie ui° een uitworp en doelpuntte van dichtbij. (1—1). Zoo bleef de stand tot -1131. Na een half uur spelen moest gestopt woruen voor den S.- rechtsback die een bal zo' danig tegen zijn lichaam kreeg dat -. dokter er aan te pas moest Komen. Gelukkig bleek later met de pijn de ernst van het geval verdwenen te zijn. Vlak na rust heeft Jac. van Wees en tweede male gedoe.punt (21,. BKC heeft toen hard moe ten werken om den voorsprong te handhaven. Met Prins in de goal m wat geluk heeft men dit weten te redden. KC bereikte dus de 2e ronde. Scheidsrechte! Dorjce uit Zaandam leidde uitstekend. De opstelling van »KC was als volgt: Prins; Tauber, van Teulingen; J. Steen voorde, Hoep, K. Steenvoord0; T. Post, J. van Wees, J. de Schipper Jz, Jac. van Wees, J. de Schipper Az. De linkervleugel zal voor den a.s. competi tiewedstrijd tegen Texel worden omgezet. Het deed ons groot genoegen te zien dat BKC haar gepingel absoluut heeft laten va ren. Ook is veel gewonnen door dat de spe lers, na een jaar KNVB routine, het als van zelfsprekend vinden dat er samengespeeld wordt. De overige uitslagen luiden: AtlasBKC 2 62; Atlas 2BKC 3 31. BKC a—Helder a 27; BKC bHelder d 2—12. J. V. C. NIEUWS. Zondagmiddag ontving JVC I bezoek van Zeemacht X voor het spelen van een vriend- schappelijken wedstrijd. Om precies twee uur floot scheidsrechter Tigchelaar de beide elf tallen in het veld. Zeemacht, in hun nieuwe oranje-jersey met witte pantalon en JVC in het blauw-zwari, vormde een fleurig gezicht. Zeemacht won den toss en koos het geringe windvoordeel. In het begin was Zeemacht ge ducht in de.» aanval, maar de beide backs van JVC waren geduchte struikelblokken voor hen. Toen JVC echter iets ingespeeld was, ging de partij mooi gelijk op. Beiue doelen verkeerden beurtelings in gevaar, maar tot doelpunten kwam iet voorloopig niet. Einde lijk had JVC succes en wist den Zeemacht keeper te verschalken Zeemacht liet het er echter niet bij zitten en wist eerst vrij spoedig gelijk te maken, om daarna zelfs de leiding te nemen met 21. JVC speelde u een tijdje slecht. Er werd danig gemopperd, maar het spel verbeterde er niet door. Eindelijk wist de linksbuiten met een ju weel van een goal gelijk te maken. Nu kwam JVC steeds neer opzetten. Steeds zaten ze voor het Z.-doel, n>aar de stand blee. 22. Het was een aangename wedstrijd, die in de beste verstandhouding gespeeld werd. Wij geven Zeemacht een goede kans in de tweede klas N.H.V.B. Menige irste klasser zou aan zoo'n elftal de handen vol hebben. De volgen de Zondag zal J.V.C. de competitie inzetten met een thuiswedstrijd fegen Petten I. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. KNVB.. Succes 1—HRC 1; Helder 1—De Volewijc- kers 1. Texel 1—BKC 1. HRC 2—DWV 2. HRC 3—Helder 2. NHVB. Atlas 1Helder 3; Heldersche Boys 1 4; JVC 1Petten 1; Smoorl 1Succes 2. HRC 5Helder 4; Oudeschilc®!Helder 5; Oudesluis 1—Schagen 2; ZeemachtTexel 2 HRC 6—BKC 2; BKC 3—JVC 2; Succes 3HRC 7; Watervogels 2Zeemacht 2. NEDERLAND WINT VAN DENEMARKEN. Het Nederiandsche amateursteam heeft haar eerste „internationale seizoen" besloten met een goede overwinning op de vertegen woordigers der Deensche wielernatie. Met 28 tegen 20 punten zegevierde het zstal v. Vliet, Ooms, B. Leene, Kropman, Coomans, Verberk over zijn tegenstanders, die slechts in de tijd- races bekwamer bleken. B. Leene boekte een dubbele zege in de sprint en in de sprint op tandem terwijl het jongste lid der ploeg. Kropman, alsmede de invallers Coomans en Verberg zich bijzonder goed van hun taak kweten. D.O.K. MAAKT EEN GOEDE BEURT. Zondag 8 September werd te Vinkeveen de jaarlijksche ronde verreden, georganiseerd door de Wielrenvereeniging „De Germaan", uit Amsterdam, waar eenige renners, amateurs en nieuwelingen van d!*O.K. aan deelnamen. Te 1 uur startten pl.m. 150 nieuwelingen om het traject, groot 8 km, 8 maal af te leggen. Er werd direct met een geweldig tempo inge zet, zoodat er veel valpartijen door de zeer scherpe bochten aan de orde van den dag waren; de D.O.K.-jongens, die nog niet zoo veel routine van dergelijke groote wedstrijden hebben, brachten het er tamelijk goed af, in het bijzonder wel Frans Loons, die als no. 24 de eindstreep passeerde, vlak achter de kop groep, in den tijd van 1 u. 50 minuten. HET POLOTOURNOOI VAN H.Z.V. En nog wat Het aangekondigde polo-tournooi op Zon- 1.1., waaraan op uitnoodiging der Heldersche Zwemvereeniging nog werd deelgenomen door de „Frissche Morgen" en „De Alkmaarsche Waterratten", D. A. W., is ten slotte in 't ge heel geen tournooi geworden, doordat het water reeds dermate afgekoeld was (15" C.) dat het spelen van meerdere wedstrijden door éénzelfde ploeg niet verantwoord zou zijn ge weest. Toch hebben de deelnemende vereeni- gingen er voor zorggedragen, dat H.Z.V.'s polodag, als we dien zoo mogen noemen, schitterend geslaagd is. We kunnen gerust zeggen, dat een mooi stuk propagandawerk verricht is. Wanneer we nagaan, dat alleen reeds bij de plaatselijke vereenigingen 2000 zwemmers (sters) aangesloten zijn, en dat er nog zeer velen aan het strand en op andere plekjes de zwemsport beoefenen en men maakt dan een vergelijking met den toe stand zoo die was vóór H.Z.V.'s bestaan, dan kan men werkelijk niet anders zeggen, dan dat het werken en streven der clubs, haar wedstrijden, diploma zwemmen en demonstra ties, haar onvermoeide arbeid er danig toe heeft bijgedragen de leus van den Nederland- schen Zwembond „Ieder Nederlander Zwem mer", althans voor Den Helder, bewaarheid te doen worden. Zoo wij reeds voorspelden bleken de Hel dersche polospelers niet tegen de Allunaar- ders opgewassen, doch hebben eerstgenoemden veel kunnen leeren. Allereerst speelden H.Z.V. I tegen D.A.W. I, in welken wedstrijd direct de superioriteit der Alkmaarders uitkwam. Een 5 tegen 1 over winning voor D.A.W. verwonderde ons dan ook niet en gaf uitat—snd de verhouding weer. De wijze waarop Jo Timmerman het tegenpunt scoorde verdient allen lof. Als tweede kwamen „Frissche Morgen" I en D.A.W. H in het veld. D.A.W. II verscheen met één invaller uit het eerste zevental en wel Kareisen, die verreweg de beste speler was. Echter hoe deze ook zwoegde, alleen van hem kon toch ook geen overwinning ver wacht worden. Zijn vele goed gerichte schoten werden door F.M.'s-keeper, Bakker, die be paald „zijn dag" had en heel goed werk leverde, schitterend gestopt. Jammer was het, dat Geervliet van F.M. wat pech had door een paar zekere kansen door naast schieten voorbij te laten gaan. Tenslotte eindigde deze spannende wedstrijd ook nog nadat de speel tijd verlengd was in een gelijk spel 22. Als derde partij stond een dameswedstrijd op het programma. H.Z.V. tegen combinatie van D.A.W. en Frissche Morgen. Kareisen die een zoodanige gezonde speklaag bezit dat de 15° van ons zilte nat absoluut geen invloed op hem schenen te hebben bekleedde voor de dames der Combinatie de rol van doelver- dediger en deed dit meer op komische dan loffelijke wijze. Zeer hard werd er gewerkt aan beide zijden en de dames lieten meer malen hun vechtlust zoodanig den vrijen loop, dat de scheidsrechter op sommige oogenblik- ken bijna tot wanhoop gebracht werd. Ook dit partijtje eindigde na verlenging in gelijk spel 11. Tenslotte speelde H.Z.V. II nog een wed strijd tegen F.M. II. Deze ploegen bleken vrij wel tegen elkaar opgewassen te zijn en ook nu kwam het einde met 11. Verder verdient nog vermelding de goede en doortastende leiding, die voor alle wed strijden berustte bij den heer J. C. Laddé, official van den K.N.Z.B. Tenslotte werd deze goede propaganda- middag besloten met een serie sprongen van den duiktoren, uitgevoerd door mej. Remelink en de heeren Christ, Noll en Boonen. Blijk gevende van haar goede gezindheid jegens de zwemsport, was de familie Polak zoo bereidwillig geweest, haar feestzaal „Musis Sacrum" des avonds voor de officieele prijsuitreiking gratis beschikbaar te stellen, waar dan ook allen, die elkaar dezen middag zoo bekampt hadden te acht uur samen kwamen om na een kort doch kernachtig offi cieel gedeelte den avond verder in gezellig heid en dans door te brengen. Heldersche zwemmers (sters) b(j het Amstelkampioenschap. Bij de door het weekblad „Het Leven" on der auspiciën van den K. N. Z. B. georgani- seerden jaarlijkschen 2 K.M. zwemwedstrijd in den Amstel, gehouden op Zaterdag 7 Sept. LL wisten de dames Jurg, Stam, Hellema en de heer J. Smit, leden der Heldersche Zwem vereeniging (H.Z.V.), het parcours allen af te leggen binnen den daarvoor gestelden tijd, n.l. één uur, waardoor hun de bronzen her- inneringsmedaiile van „Het Leven" ten deel viel. WILLY DEN OUDEN VERBETERT WERELDRECORD. •Zy zwemt de 200 meter vrye slag, waarvan zy het record reeds op haar naam stond, in 2 min 25.3 sec. Willy den Ouden heeft weer een wereldre cord verbeterd. Het was thans te Kopenhagen da1 zij het record op de 200 M. vrije slag, dat reeds .net 2 min. 28.6 sec. op haar naam stond met niet minder dan 3.3 sec. verbeterde door het op 2 min. 25.3 sec. te brengen. De eerste 100 M. legde zij af in 1 min. 9.2 sec. HET „AMSTEL-KAMPIOENSCHAP". Het „Kampioenschap van den Amstel" is Zaterdag bij de heeren gewonnen door Charité (ZIAN)en by de dames door mevr. Breukel (ODZ). Kuyper (De Dolfijn) zegevierde in de veteranenklasse, terwijl het politiekampioen- schap werd gewonnen door Wassing (APGS). P. ENGELMAN VERBETERT EEN WERELDRECORD. Snelwandelen over 1500 M. met 0.4 sec, herzien. In den strijd egen de., geduchten snelwan- délaar A. Schwab is ut Pro Patriaan P. J. En gelman er in geslaagd het wereldrecord op de 1500 M. snelwaï delen, met 0.4 sec. te verbe teren. Het officieele record op dezer afstand dat overigens siechts zelden gewandeld wordt staatt sinds 1916 op naam van den Canadees Goulding met een tijd van 5 min. .>3.8 sec. En- glemar deed er heden 5 min. 53.4 sec. over, NIEUW l.ED. RECORD TIENKAMP. Dames houden opruiming onder records Overeenkomstig de verwachtingen heeft de A,.A.C.-er Brasser op den tweeden dag van den tienkamp zyn bestaande record (6560.77 pnt.) met niet minder dan 829.84 punten ver beterd, zoodat het thans met een totaal van 7390.61 punten een zeer eervolle plaats in neemt in de lijst der Nederiandsche records. Bovendien was het treffen tusschen de ster ke damesploegen van ADA en Brunhilde (Groningen) oorzaak, uat een ware opruiming werd gehouden onder de bestaande estafette records, daar werden „neergehaald" de 10 XI 100 M. door Brunhilde, de 4 X 100 M. en Re lais Race door ADA, terwijl last but not last de bekende all-round athlete mej. G. de Koek van Amsteis G. V. een nieuw record vestigde bij den dames-vijfkamp. Wieringerwaa rd, K.N.G.V.-KAMPIOENSCHAPPEN. Zaterdag en Zondag werden te Dordrecht de kampioenswedstrijden gehouden van het K.N.G.V. Door „Olympia" werd weer aan deze wedstrijden deelgenomen; de belangstel ling gold hoofdzakelijk de verrichtingen van K. Schenk Jz. Opnieuw slaagde hij erin, ondanks een bles sure aan de knie, het kampioenschap hink, stap-sprong te prolongeeren met een sprong van 13 meter 85. Tevens werd hij derde bij het discuswerpen met 33 m 81. Ook de dames van „Olympia" behaalden nog eenige successen; Nel van Balen Blanken behaalde met de 80 m Hordenloop een len prijs, tijd 14 sec., nummer 2 werd zij met Hoogspringen 1 m 40, en nummer drie bij het Verspringen met een sprong van 4.87 m. Mej. T. v. d. Kolk behaalde nog een 3en prys bjj het Hoogspringen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7