T FOTO-PAGINA HELDERSCHE COURAN l CTJ Sport SMtdimmbji&it De keizerin van Abessinië voor de radio Hitier legt den eersten steen van een reuzenbouwwerk De Italiaansche krachtproef. Senator Huey Long toch overleden. Poging tot opstand in Portugal. De strijd om de monarchie in Griekenland. Marineberichten. Burgerlijke Stand Den lezers 250 guldec Zjj verzoekt allen vrouwen ter wereld, voor den vrede te bidden. In de radiorede, Dinsdagavond door de Keizerin van Abessinië voor alle vrou wen ter wereld gehouden, riep zij met vuur uit„Dat de hemel ons beware voor een beschaving, die rouw brengt en ver woesting aanricht", zoo meldt Reuter uit Addis Abeba De Keizerin sprak verder o.a. ook over de „machtige legers, die zich gereed maken om ons land te bezetten, onder het bedriegelijke voorwendsel, beschaving te brengen aan ons vreedzaam herdersvolk, dat dicht bij de natuur leeft en in de gemeenschap met God. Op alle breedtegraden en onder alle klimaten hebben de vrouwen den vrede lief. Zij hebben een afkeer van bruut geweld. Zoowel Italiaansche als Abessinisehe moeders lijden bij de gedach te aan het onherstelbare kwaad, dat de oor log zou kunnen teweegbrengen. Abessinië verlangt in het geschil, dat het land opge drongen is, slechts naar vrede. Zijn geweten is gerust. Het bereidt den vreemdelingen, die er op eerlijke wijze komen werken, een broe derlijk welkom". De Keizerin besloot haar rede met een be roep op alle vrouwen ter wereld, eensgezind te bidden om de misdaad van een oorlog te verhoeden, en haar invloed te oefenen op de staatslieden ten gunste van de rechtvaardig heid en den vrede. De Keizer zal heden voor de radio een rede houden. Radiorede keizerin van Abessinië opzettelijk gestoord? Van deskundige zijde doet men opmerken, dat het er allen schijn van heeft, dat de radio rede, die door <16 Keizerin van Abessinië is uitgesproken en die vervolgens vertaald is door prinses Tsjap, hoogstwaarschijnlijk door een onbekende opzettelijk gestoord is. Het viel n.1. op, dat een ftalve graad aan weerszijden van de golflengte waarop het Abessinisehe station werkte, alfe seinen duidelijk doorkwa men,, terwijl daarfusschenin niets anders te hoorqu viël dan ^en reeks onduidelijke gelui den. Deze storingsgeluiden hielden geruimen (tijd aan nadat redelijkerwijs gesproken de toe spraak* van, de Keizerin geëindigd moest zijn. Dit hgd vermoedelijk ten doel de aandacht af van opzettelijke storing. „Zooals de machtige bouwwerken uit vroe gere periodes nog getuige zijn van hun tijd, zoo zal dit geweldige bouwwerk eens de grootheid van het nationaal-socialisme en zijn leider tot in verre eeuwen verkondigen." Deze woorden sprak burgemeester Liebel van Neurenberg tot Adolf Hitier, toen hij dezen verzocht, den eersten steen te willen leggen voor den bouw van de nieuwe con greshal. De bouw ervan zal acht jaar duren. Het was een verrukkelijke September- middag en heel de garndiose vertooning, die hier plaats vond, speelde zich af in het stra lende licht van den zomerdag. Het schouwspel is van een ontzagwekkende pracht en een meesterlijke regie, al deze kleuren, dat licht, dat rood en dat wit van de vlaggen, het rood, wit en goud van de standaarden. Op het platform staan acht metselaars, met blauwe schorten over hun witte pak, den troffel in de hand. Verder is er op de eere tribunes weer een drom van hooge militairen, diplomaten en eeregasten. En terwijl de muziek langzaam over het veld golft, wijkt de rij van standaarden uA elkaar en treedt een roode vlag met wit hakenkruis te voorschijn. Het is de bloedvlag. Twee zwarte S.S.- mannen met getrokken degen loopen naast den vaandeldrager en zoo gaat het met stijven pas tot op het platform. En even later gaat er een eindeloos' gejubel op. Hitier komt. Een kleine gedaante, die vlug voorschrijdt, gaat naar het podium, waar hij omstuwd wordt door al de grooten van het Derde Rijk. Het is de stem van den burgemeester Liebel, die dan over het veld klinkt. Hij, gewaagt van de pracht van het oude Neurenberg, hij getvaagt van de rijke historie van deze stad en deze historie, zoo zegt hij, komt voor ons weer in een nieuw licht, nu andermaal de oogen van de wereld op Neurenberg gevestigd zijn. Neurenberg vervult wederom zijn rol als oude rijksstad en dit karakter zal behouden blijven, omdat nu de Führcr ons dit nieuwe bouwwerk hier in Neurenberg geeft, een bouwwerk, dat tot verre eeuwen den roem van het nationaal-socialisme en zijn leider zal verkondigen. Duitschland, Neurenberg, zij leven hoog! De Führer treedt naar voren. Klaroenen schallen. Thans neemt hij het woord en hij verkondigt het; „Dit is een gebouw, voor eeuwen Dit is een getuigenis voor latere van de historische beteekenis van het natio naal-socialisme." Dan geven de metselaars hem den troffel; een steen wordt neergelegd. Langzaam metselt Hitier den steen in. Een doodsche stilte valt over het veld. Van alle kanten zijn filmoperateurs en fotografen toegesneld. Tientallen camera's richten zich op die eene gedaante, die daar metselt; men kan bijna een speld hooren vallen. Uit een zware nabije batterij worden vreug deschoten gelost en door die schoten menigt zich het geluid van de muziek, de hoofden ontblooten zich, armen strekken zich uit. Uit tienduizenden kelen wordt het Deutschland-< lied meegezongen, gevolgd' door het Horst- Wessellied. De architect van het gebouw, Franz Ruft, schrijft ov%r het plan: „Ingevolge den wil van den leider is het gebouw zoo gemaakt, dat het eeuwen kan trotseeren. Met het leggen van de fundamen ten alleen gaat meer dan een jaar heen. Ruim 60.000 menseden zullen er plaats kunnen vinden; alleen het podium reeds zal toegang bieden aan enkele duizenden. Het wordt een van de allergrootste bouwwerken ter wereld. Acht jaren lang zal men er minstens mee bezig moeten zijn." Naarmate het Congres vordert, wordt het nog steeds voller in Neurenberg. Het auto verkeer is stopgezet. Alleen de auto's van de leiders der verschillende corpsen mogen rijden. Er zijn honderden en honderden van deze prachtige auto's. Slechts op één plaats is het rustig. Dat is voor het hotel Deutséher Hof. Hier woont de Eührer. Al de straten z\jn afgezet door de zware gestalten van de lijf garde. BATALJON VROUWELIJKE ETHIOPISCHE SOLDATEN. Het eerste bataljon vrouwelijke soldaten staat gereed uit Addis Abeba naar het front te vertrekken, zoodra de vijandelijkheden uit breken. Het bataljon is georganiseerd door Yvayyaro Abbebatt Charkoz, een rijke jonge vrouw, die het bevel voert. Het is bewapend met nieuwe automatische Mauser-geweren, waarvan het meerendeel evenwel van oud model is. Men verwacht echter, dat het batal jon de beschikking zal kunnen krijgen over nieuwe modellen wapens, voordat het naar het front zal trekken. De beweging onder de vrouwen om militai- len dienst te nemen, die de goedkeuring van den keizer wegdraagt, is ongeveer 2 maanden geleden begonnen. millioen burgers in Italië op de been. V, gens een besluit van den Duce, zal men binnenkort tien' millioen burgers in eenige oogenblikken mobiliseèren. De klokken zullen luiden, sirenen loeienen de trommels weer klinken. Allen, die behboren tot de fascistische formaties, dus alle arbeiders, kinderen, jonge lieden, balillas (jeugd), avantgardisten, zullen zich direct naar de aangegeven plaatsen be geven en daar tot middernacht blijven. Ge durende die enkele uren zal Italië dus een millioen soldaten onder de wapenen hebben en tien millioen burgers, die op militaire wijze zijn georganiseerd. De enorme demonstratie van macht moet een antwoord geven op wat men in Italië be schouwt als een internationale anti-fascisti sche cöalitie. De aangekondigde proefmobilisatie heeft Londen niet verbaasd, seint Reuter. Men had deze krachttoer in Engeland verwacht en het bevestigt de meening van hen, die een oorlog in Abessinië onvermijdelijk achten. Men denkt zelfs, dat deze proefmobilisatie zal samenval len met den dag, waarop de vijandelijkheden uitbreken. Uit Baton Rouge wordt gemeld, dat de Amerikaansche Senator Huey Long Maandag is overleden. De geneesheeren gebruikten zuurstof-appa raten om zijn ademhaling te verlichten en hébben voor de tweede en derde maal bloed transfusie toegepast. Op deze behandeling heeft Long evenwel in het geheel niet gerea geerd, hetgeen de chefgeneesheer van het ziekenhuis bedenkelijk achtte. Dr. Weiss, die den aanslag op Huey Long heeft gepleegd, is reeds op het plaatselijk kerkhof begraven. Honderden woonden de be grafenisplechtigheden bij o.a. vrijwel alle dok toren uit Baton Rouge. <Ii) het ziekenhuis komt een gestadige stroom van sympathiebetuigingen voor Long binnen. Zijn aartsvijand Walmsley, burge- m<jester van New Orlean3, publiceerde een verklaring, waarin hij dc schietpartij „op recht betreurde". Het huis van Afgevardigden is in neerslach tige stemming bijeengekomen en heeft een wet aangenomen, die ten doel heeft de herkiezing van rechter Pavy, den schoonvader van Weiss, te verhinderen. In de vroege ochtenduren is Dinsdag te Lis sabon een revoiuticpoging tegen de regeering ondernomen, die echter docr het energieke op treden van de regeering in de kiem werd ge smoord. De ma'ine-officier Mendcs Norton poogde de kruiser Bartholomeus Dias tot openlijken opstand te brengen. Hij werd echter door den commandant van den kruiser Correia da Silva gearresteerd en bevindt zich reeds 'n de ves ting Ameizoeira. Naar verluidt zijn ook diver se aan de regeering vijandige elementen ge arresteerd o.a. de bekende officier Alemeida. Zoodra de samenzwering bekend werd, werd te Lissabon de verscherpte uitzonderings-toe- stand afgekondigd. De citadel waar de staats president woont, de post- en telegraafkanto ren de radio-stations, kazernes en openbare gebouwen worden door de politie bewaakt. In het land heerschte absolute rust. Dins dagmiddag kwam de ministerraad bijeen. Reuter meldt uit Athene, dat de republi- keinsche minister van binnenlandsche zaken Rallis is afgetreden en dat de minister-pre sident Tsaldaris voorloopig zijn portefeuille zal waarnemen. Tsaldaris heeft in een proclamatie uiting gegeven aan zijn verontwaardiging over 3e voorvallen van Dinsdag. Hij voegt hieraan toe dat men de daders strenge straffen heeft opge legd. Bij beschikking van de.i minister van defen sie is de luitenant .er zee der 2e kl. J. W. E. Calten Houwing, dienende a.b. H. M. Wacht schip te Vlissingen, 6 September ter beschik king gesteld. Hr. Ms. Hertog Hendrik en de divisie onder zeebooten vertoefden 7 er 8 September te Gö- teborg. De groep torpedojagers Kortenaer en van Ghent, alsmede Hr. Ms. torpedoboot Z 5 ver bleven 7 en 8 September te Oslo. Officier van administratie e kl. der zee macht J. P. Scheepmaker, wien vergund is uit Oost-Indië te repatrieeren, is 4 Septem ber met het m.s. Indrapoera van Tandjong Priok vertrokken. van Den Helder Van 10—11 Sept. 1935. ONDERTROUWD: G. H. V. d.' Molen en M. C. Horsteh; T. Block en W. C. Viss..; T. Veldman en A. J. Mierhaza; R. Vredevc'.i en A. W. A. de Wit; K. Muije en N. Tiessc F. de Haas en J. S. J. v. d. Kuip; N. P. G. van Steijn en H. G. Spierings; L. Beijen en E. Verblauw; L. P. Bontes en H. KraK. BEVALLEN; Th. H. Gonggrijp—Haasmann, z.; P. SpringerStolp, d.; C. de Vriesv. d. Veen, z.; W. MudBakker, z. WIELERBAAN WIEBINGEN. Hedenavond om half zeven interessanto trainingswedstrijden op de Wielerbaan. Zie. niervoor de advertentie in dit blad. POSTDUIVENVEREEN. „VICTORIA". Zondag 8 September hield onze vereeniging haar 3e wedvlucht van de navlucht vanaf Lier, afstand 203 km. Duiven los te 8 uur met Z.O. wind, hier N.O.; aantal duiven Hl* Prijzen werden behaald: De Ruiter 1, 2, 13, 15, 17, 23; v. d. We-f 3, 10; Bruin 4. 12, 1».' Duinker 5, 11, 22; Bunck 6, 20, 21; Ramler 7; Troost 8, 9, 25; Blc^ker 14; Nypels 16, 19! Rietveld 24. De eerste duif werd geconstateerd te 11-3® uur, de 25ste te 11.58 uur, zoodat het con cours vlot verliep. Vrijdag a.s. inkorven van 6.30 tot 7.30 uur voor Vilvoorden. van de Heldersche Courant wachten groote verrassingen' Een puzzle waarvan de hoofdpriJs |S' (Zie het volgend nummer van de Heldersche Courant) De koepel van de St. Pauls kathedraal te Londen in tloodlight ter gelegen heid van het congres der Engelsche vereeniging van electro-technische ingenieurs Te Santpoort is Woensdag voor de 176ste maal de traditioneele ringrijderij gehouden, waarvan hierboven een aardig moment Manschappen van de 1ste Artillerie Brigade te sportdag welke Woensdag in de in actie tijdens den militairen werd gehouden Een optocht van praalwagens, betrekking hebbende op ambachten en bedrijven uit Rotterdam, trok Woensdag door de straten der Maasstad ter gelegenheid van de V.V.V.-week H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn Woensdagavond van Haar vacantie in Schotland in het vaderland teruggekeerd. De vorstelijke personen verlaten het schip na aankomst te Vlissingen' Henne te Ravensburg in gesprek met den Hertog van Coburg tijdens een pauze in den internationalen zesdaagschen autorit

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 12