Ons Bont maakt uw mantel als nieuw i. J. H. koopman HAARDEN KACHELS VAN WILLIGEN Volgende week verrassingen, f 75. Haardkachel f 41.'00 Volgende week verrassingen, De Abessijnsche kwestie. Julianadorp, Wieringen. Heldersche Courant Schagen, Vulhaard Heldersche Courant Laatste berichten. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1935. Het najaar nadert. Groote keuze Lage prijzen Pelterijenhandel Weststraat 14 LEVÉRTRAA Visscherij. BUITENLAND De ontvangst in Italië. oo Terugkeer tot den vrijhandel als redmiddel. GEMENGD NIEUWS Een schoener vergaan. Heethoofden. Geweldige brand te Nngata. De Chineesche bandieten Marinebenchlen. Het ongeluk op de „Mores". Visscherijberichten -ÏE3S p' g t S=h jiL-j jm-UW 1 1111 j 1 HET RIALTO-PKOGRAMMA. Het ontvoeren van kinderen is een mis daad, waartegen streng opgetreden dient te worden; is er erger verdriet voor een moeder denkbaar dan dat haar kind haar ontstolen wordt? Het moet verschrikkelijk zijn dat kan een ieder zich indenken. Het kon niet uitblijven of een dergelijk gegeven hóe triest ook moest het scenario voor een film worden en het is de Paramount, die er zich met bekwame artisten op geworpen heeft om een kidnap-drama in al zijn reali teit voor het bioscoop-bezoekend publiek te brengen. Voor zoover de krantenberichten over de ontvoeringen van Lindbergh's baby, de van der Bilt-kid nog niet zouden kunnen ont roeren zou de film het wel kunnen doen, meende men. We moeten eerlijk bekennen: het valt nog al mee. Inderdaad is er in de hoofdfilm het geval van de ontvoerde baby het is de bekende Baby Leroy (vooral be kend uit „Bedtime Story" met Maurice Che- valier) maar gelukkig is de regie zoo fijngevoelig geweest om ons voor wreedheden e.d. te sparen. Men voelt a's 't ware de heele film door, dat het lieve kind weer bij z'n moeder uitstekend vertolkt door de Duit- sche Dorothea Wieck (let op haar „Ger- maanseh"-Engelsch!) terecht zal komen. En zoo komen we tot de uitspraak, dat de werkelijkheid helaas wel eens erger gebleken is dan dit „spel". De scène, waarin de moeder ontdekt, dat haar kind gestolen is, had o.i. wel iets intenser, wat „echter" gespeeld kun nen worden (Miss Fane had nog gelegenheid O verstandelijk te redeneeren, e.d.). Naar mate het eindê nadert neemt de spanning toe: het eenig werke'ijke sensationeele is nog de autorit, die de reddende vrouw met „baby Michael" te doorstaan heeft, alvorens de gelukkige moeder haar kind in de armen kan drukken. Uit het Polygoon-nieuws noemen we de mooie opnamen van den Polderdag in de Wieringermeer en van de Ned. Rondvlucht 1925. Bing Crosby, Amerika's huidige filmheld, zingt zijn nieuwste songs in „College Humor". Een film met Amerikaansche verve en enor miteiten; Crosby zingt te pas en te onpas. Interessant is de demonstratie van Ameri- kaansch voetbal, die in de film verwerkt is. „DE KONINGIN VAN MONTMARTRE". Hedenavond in Casino. Wij verwijzen nog eens naar de advertentie betreffende de operette voorstelling door „Die Jonghe Hagiiezangers" op hedenavond in Ca sino, waarbij de bekende Operetteschlager, „De Koningin van Monmartre" zal worden opge voerd door dit uitgebreide Amsterdamsche ge zelschap, bestaande uit ruim 40 personen, en dat over eigen koor en orkest beschikt. Hun opvoeringen te Amsterdam hadden zeer veel s eses, wat hen aanleiding geeft ook hier een c voering te geven van deze geestige en aller- a ligste operette. 1 verband met den langen duur der ope ra..e verzoeken „Die Jonghe Haghezangers" nog te willen melden aat de opvoering uiterlijk om 8.15 zal aanvangen. -Ta afloop wordt weer het traditioneele bal gegeven met de Casino band. „SE MEID" IN CASINO DOOR HET DE BOER—VAN RIJK ENSEMBLE. Wij ku.i..on nog nieueueeien, dat in de door het De Boervan Rijk-ensemble te geven volksvoorstelling van „De Meid" op Zondag avond a.s. zullen medewerken de bekende keurtroep van dit ensemble: Esther de Boer- v_:i Rijk, Jaap van der Poll, Adolphe Ham burger, Marcel Berckmans, Mieke Flink-Ver- s.raete, Fie ae Vries-de Boer, Lize v. d. Poll Hamakers, en Loesje Bouwmeester. De vertooning zal te kwart over acht aan vangen. En daarmede de wintersche genoegens. We kunnen het niet meer ontkennen: nadat de Augustusmaand in de straling van de zomerzon tenonder gfgaan, en we de r in de maand kregen, is de prachtige zomer aan het verdwijnen en gaan we langzaam en gelei delijk den herfst in, de bruine kleur van de bladeren, en nog meer van die dingen, die er op wijzen, dat aan alles een eind komt. We zullen ons moeten gaan instellen op wintersche genoegens. We willen daarom vandaag beginnen u maar vast iets mee te deelen over de Abonnements-tooneelvoors tellingen in „Casino". Hieromtrent heeft de directie van „Casino" een circulaire verzonden aan de abonné's, waaruit wij een en ander zullen mededeelen. Er worden 6 voorstellingen gegeven, waar over reeds met een groot aantal tooneelgezel- schappen in den lande van den allereersten rang onderhandelingen worden gevoerd. De abonnementsprijs voor deze zes voorstellingen bedraagt slechts 5.75 plus rechten, feitelijk dus slechts ca. 1.per voorstelling. Zelfs de grootste pessimist ten aanzien van de slechte tijden enz., zal moeten toegeven, dat dit eigenlijk geen bedrag is voor een eerste rangs-voorstelling. Want men weet, dat we hier de eerste rangs gezelschappen krijgen uit ons land, die met de mooiste stukken komen. Deze abonnementskaarten, die men vooruit betaalt (plaatsbespreking en stedelijke be lasting enz. worden telkens per voorstelling afzonderlijk verrekend), zijn niet persoonlijk. Wie dus om een of andere reden bij een tweede of derde voorstelling verhinderd is, kan zijn kaart aan een huisgenoot of een DRAlSrtlAvAM-VALKEfiBURC^S-* LEEUWARDEN familielid geven. Met plaatsbespreken hebben de abonné's de voorkeur boven niet-abonné's. Deze laatsten betalen bijna het dubbele. De voorstellingen vinden plaats op een der 4 eer ste dagen der week; de juiste datum wordt tijdig bekend gemaakt. Hoewel dus op het oogenblik nog geen datum kan worden opgegeven ook is nog niet bekend welk gezelschap en welk stuk zal worden gegeven is het toch zaak, dat men zich thans reeds als abonné aanmeldt. Van prima voorstellingen door prima gezelschap pen is men reeds bij voorbaat verzekerd. Zooals we zeiden, zijn aan de abonné's dezer dagen de aanmeldingsformulieren verzonden; wie er geen heeft ontvangen, meldt zich wel even bij de directie van „Casino", nietwaar met en adres? Deze formulieren moeten vóór 20 September worden ingevuld. SOVJET-RUSLAND AFZETGEBIED VOOR ONZE VISCH? In de N. R. Crt. komt een uitvoerig artikel voor over de visscherij in Sovjet-Rusland en de aankoopen in het buitenland. De schrijver ervan heeft een onderhoud gehad met den Russischen hoogleeraar Wla- dimir Tsjernavin, thans in Engeland, die verklaarde, dat Rusland nog enorme voor raden haring, waarop het volk daar verzot is, zou kunnen opnemen. Hoewel handelsmoeilijkheden thans nog haast onoverkome.ijkt bezwaren opwerpen om tot invoer in Rusland te komen, is voor ons het feit, dat daar nog een haast onbe perkt gebied voor onze haring (en misschien ook voor andere soorten visch) ligt, een aan wijzing om de aandacht van onze Regeering en onzen handel zich in die richting te oriën- teeren. Volgens de N. R. Ct. heeft de firma Tinus Vrolijk te Scheveningen, die de geheele ha ring voorraad 1934 van de Visscherij-Centrale had overgenomen, deze thans verkocht aan Rusland. Dit is reeds het derde jaar, dat men van uit Scheveningen veel haring naar Rusland verkoopt. Er is door deze transactie heel wat werk gelegenheid ontstaan. En het ligt voor de hand, dat deze ruiming van gunstigen invloed moet zijn op de haringprijzen van teelt 1935. De reederij Frans Vrolijk heeft van Rusland een groote partij zout gekocht. Een millioen kilogram is reeds via Rotterdam te Schevenin gen aangekomen en in de zoutpakhuizen op geslagen en een tweede zending is binnenkort te verwachten. Dit zout is hoofdzakelijk bestemd voor het gebruik aan boord van de aan de haringvis- scherij deelnemende schepen. Schaarschte aan haring in Noorwegen, af zet van de oude partijen haring, het lijkt of er voor de Hollandsche haringvisscherij inder daad wat perspectief is. Nog pas hadden we te Katwijk over deze visscherij een noodkreet gehoord, zoodat men ook daar deze berichten wel met genoegen zal vernemen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 8 uur, Ds. M. van Wichen Zendingsgebouw ,41e Ster der Hope". 's Morgens 10 uur en 's avonds 7.30 uur, de heer Th. Looij, van Rotterdam Den Oever BOERDERIJBRAND. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de oude boerderij, thans eigendom van den staat, voordien van den heer C. Koorn Jzn, staande aan den Betonweg achter Oosterland, tot den grolld toe afgebrand. Toen de brandspuit van Hippolytushoef ar riveerde, stond het gebouw reeds in lichte laaie en kon deze zich slechts in hoofdzaak bepalen tot het nablusschen. De boederij stond reeds circa drie weken onbewoond, terwijl, zooals bekend, veertien dagen geleden in het zelfde pand een begin van brand was ontstaan, welke in de kiem kon worden gesmoord. Om trent de oorzaak tast men ook ditmaal in het duister. De brand werd om ongeveer twee uur ontdekt door een wielrijder, die over den be tonweg ging. Een aantal zeer oude muurtegels ging eveneens verloren. AUTO-BOTSING. Twee zwaar gehavende personenauto's, de een gekanteld aan de IJsselmeerzijde van den afsluitdijk nabij K. M. paal 10,5 tusschen het Monument en Breezand, de andere 70 M. ver der aan de tegenovergestelde zijde, vormden het resultaat van een aanrijding, welke Woens dagavond ongeveer half 10 plaats vond. Op dat oogenblik kwam met groote snelheid uit de richting Friesland een Noordhollandsche wagen, waarin zich 2 dames en 2 heeren be vonden, aanrijden welke een vóór rijdenden auto wilde passeeren. Op het laatste oogen blik werd ingezien, dat deze manoeuvre, met het oog op een tegenligger, moest mislukken, weshalve wederom werd getracht achter den voorligger te komen. Ook dit mislukte, want met een geweldigen klap vloog de auto tegen den tegenligger, een uit de Garage Veltman te Leeuwarden efkomstigen, met vader en zoon bemai.de auto op, welke 70 meter verder tegen den berm werd geslingerd en grootendeels vermeld op zijn kant bleef liggen. Ofschoon de vader ernstige armwonden opliep, kwamen wonderlijk genoeg de zoon en de inzittenden van den anderen auto er met den schrik af. De marechaussee heeft de auto's in verband met het onderzoek, in beslag genomen. bizonderheden over de die de dezen winter aan haar abonné's biedt. (Zie ook de adv. op pag. 7) MARKTOVERZICHT. Er was Donderdag een groote aanvoer van vette koeien, met redelijken handel. De duur ste koe bracht 210,op, afkomstig van den heer Meurs uit Winkel (goed 25 cent). Drukker wordt het nu op de gelde- en kalf- koeienmarkt. Ook de handel is iets beter. Pinken en stieren waren ditmaal niet aan wezig. Graskalveren stug. Vette koeien stil, nuchtere kalveren duur, handel vlug. Paar den goed duur. Oude slachtschapen 12,tot 20, Handel matig. Jonge vette schapen goed. Tot 17.Lammeren voor de slacht hoog ste prijs 10,ver de weide 7,Handel matig. Mag-re schapen stug. Prijzen tot 12,In bokl en en geiten was weinig te doen. Ook veite varkens waren te tellen. Handel trekkend. Hoogste noteerir.g 22 cents. Big gen en schrammen goed Wat de kippen en konijnen betreft, bleef alles bij het oude. De rede van Laval te Rome met terughoudendheid, elders met groote voldoening vernomen. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Genève meldde gisteravond: De redevoering van Laval was vanochtend natuurlijk in zoo overheerschende mate de groote gebeurtenis van den dag, dat de Volkenbondsvergadering aan de volgende sprekers, die trouwens weinig belangrijks zeiden, nauwelijks meer aandacht schonk. De Volkenbondsvergadering zal morgen een voormiddag- en een namiddagbijeenkomst houden ter voltooiing van de algemeene dis cussies. Algemeene instemming te Parijs. De correspondent van het blad te Parijs meldde gisteravond: De rede van Laval is hier met algemeene instemming ontvangen. Zelfs de uiterste linkerzijde kan hem nauwelijks haar vertrou wen onthouden, nu hij zich vastberaden bij het standpunt van Hoare aansluit. Een Italiaansche waarschuwing. Naar Reuter uit Parijs meldt, verneemt de Belgische legatie aldaar, dat de Italiaansche consul te Dzjiboeti aan de 14 Belgische offi cieren, die zich op weg bevonden naar Addis Abeba, waar zij recruten zullen opleiden, heeft medegedeeld, dat indien een Europeaan wordt aangetroffen die in het bezit is van wapenen en tegen Italië vecht, hij op staan- den voet zal worden gefusilleerd. Do gestoorde radiorode. Men heeft thans vastgesteld, dat de storing waardoor de radiorede van de Keizerin van Abessinië in Europa niet gehoord kon worden, veroorzaakt is door het draadlooze station van Tasjkent in Turkestan, dat veel krachtiger is dan de zender van Addis Abeba en dat foto's doorseinde. Te Rome is de rede van Laval met veel begrip ontvangen. Men ziet in, dat het hoofd van een regeering, die haar buitenlandsche politiek baseert op den Volkenbond, tot plicht had haar trouw aan het pact uit te spreken. Men heeft eerbied voor de pogingen van Ue Fransche vertegenwoordigers om hun tradi- politiek te blijven volgen. Men legt er echter tioneele principes inzake de builenlandsche den meesten nadruk op, dat het Italiaansche standpunt inzake het conflict in niets gewij zigd is en dat Italië den weg zal volgen, dien het zich uitgestippeld heeft. Overigens neemt men in de politieke krin gen te Rome groote terughoudendheid in acht. EN Nieuw model met buizencirculatie, compleet geplaatst met manteiplaat en pijp Nieuw model vakkundig geplaatst Alléén de betere fabrikaten bij Een uitlating van RoosevclL Amerika houdt zich onzijdig. Roosevelt, de president der Ver. Staten, heeft gister zijn volkomen instemming be tuigd niet het beroep van Huil op de onier- teekenaars van het pact van Kellogg om den vrede te handhaven. In de wekelijksche persconferentie op het Witte Huis heeft Roosevelt onomwonden ge zegd: „Indien een oorlog uitbreekt, zullen de Ver. Staten strikt onzijdig blijven, zulks krachtens de onlangs uitgevaardigde wetge vende maatregelen, die een onzijdige houding en een embargo op den uitvoer van wapenen voorschrijven." Een radio-rede van den negus. In een radio-rede heeft de negus van Abes sinië gisteravond te Addis Abeba op de tegen Abessinië ingebrachte beschuldigingen geant woord, en o. a. gezegd: „Wij willen geen oor log, maar als hij uitbreekt, zullen wij hem niet lijdelijk ontvangen. Abessinië hoopt van gartscher harte, dat een eerzame minnelijke schikking, welke strookt met recht en recht vaardigheid en met het Handvest onder de auspiciën van den Volkenbond tot stand zal komen." EEN ABESSYNISCHE VOORZORGS MAATREGEL. Woensdagmiddag heeft de Kroonraad te Addis Abeba vergaderd. Volgens een bericht van de grens van Eritrea hebben de Abessi- niërs 18.000 man uit de eerste linie eenigszins teruggetrokken, teneinde botsingen te voor komen. Een krachtig pleidooi van Lord Arnold, dat Engeland de leiding zal nemen. Lord Arnold, die onder-staatssecretaris van koloniën is geweest in de eerste arbeidersre- geering in Engeland, schrijft in de Star dat sir Samuel Hoare in zijn groote reis te Genève den weg naar den wereldvrede heeft aange geven, toen hij wees op het vitale belang van een vrije verdeeling van 's werelds grondstof fen tusschen de groote industrielanden. De drie machtige, onrustige naties zijn Italië, Duitschland en Japan. Hun onrust spruit voort uit dezelfde redenen. Zij willen twee dingen, een plaats waar hun overschot aan bevolking heen kan en grondstoffen voor "hun industrie. Zij vormen op het oogenblik de punten van ge vaar in de wereld. Zij zien uit naar bezittingen en afzetgebied in koloniën, omdat zij beseffen, dat dit het eenige middel is om te voldoen aan de gerechtvaardigde aanspraken van hun bevolking. Italië en Japan hebben te worstelen met een belangrijken bevolkingsaanwas, voor Duitschland ligt de zaak eenigszins anders, zijn bevolking is niet gestegen en stijgt ook niet in die mate als in Italië en Japan het geval is, maar Duitschland heeft zijn koloniën ver loren en bovendien een deel van zijn gebied in Ëfuiöph. Zijn levenslustige bevolking kan niet als voor den oorlog emigreeren en zijn afzet gebied wordt door protectionistische en ande re maatregelen steeds meer beschermd. Italië's bodem is niet rijk genoeg om een bevolking van 43.000.000 zielen te voeden en voor Japan geldt hetzelfde. Voor beide lan den is de emigratie vrijwel onmogelijk ge maakt en ook hun afzetgebied wordt meer en meer beperkt. Wat moeten zij onder die omstandigheden beginnen? Kunnen zij uitgaan op verovering van vreemde landen gelijk andere landen voor den oorlog hebben gedaan? Als zij hun ver plichtingen volgens het pact van Kellogg, dat den oorlog als werktuig van nationale politiek verbiedt, nakomen, kunnen zij het niet. Maar dit pact bevat geen voorziening tot het weg nemen van territoriale onbillijkheden langs anderen weg. Dit is wel het geval met het Volkenbondsverdrag, maar in de praktijk is dit in dit opzicht ook tekort geschoten. Wat dan wel gedaan kan worden? Het Britsche rijk kan veel doen en dient de leiding te nemen. Het kan het meest doen van allen omdat het ongeveer een kwart van 's aardrijks oppervlak in bezit heeft en zijn volken eveneens onge veer een kwart van de geheele wereldbevol king uitmaken. Het vraagstuk van afstand van Britsch gebied stuit op moeilijkheden, maar langs anderen weg kan veel gedaan wor den om rechtmatige grieven weg te nemen. Het Britsche rijk dient terug te keeren tot zijn politiek van voor den oorlog door zijn ge bied als afzetgebied op dezelfde voorwaarden als voor zijn eigen onderdanen open te stellen voor alle landen der wereld. Dit zou Duitschland, Italië en Japan weer in de gelegenheid stellen hun industrieproduc ten te ruilen voor de grondstoffen en levens middelen, waaraan zjj behoefte hebben. Ten zij het Britsche rijk zijn gebied weer opent als afzetgebied, zijn de vooruitzichten vol gevaar. Na enkele jaren zal de bevolking van Groot- Britannië stationnair zijn en van dat oogen blik af zal zij gaan verminderen, en zulks, naar te voorzien valt, in steeds erger mate. Bovendien bedraagt de blanke bevolking van de Dominions maar ongeveer 25.000.000 zielen. Mag men verwachten, gezien de snelle aanwas van de bevolking in andere landen, dat het Britsche rijk met een stationnaire of zelfs dalende blanke bevolking dit groote gebied zal kunnen handhaven? Het is zeker, dat dit alleen zou kunnen als het de tariefmuren, waarmede het den wereld handel belemmert, verlaagt. „Wij moeten", zegt Lord Arnold, „een eind maken aan deze malle politiek van te trachten een kwart van 's werelds oppervlak in te perken binnen een tariefschutting. Het zal niet gemakkelijk val len deze politiek te wijzigen, maar het kan ge beuren en het zal gebeuren, als men inziet, dat het alternatief waarschijnlijk een nieuwe wereldoorlog zou zijn. bizonderheden over de die de dezen winter aan haar abonné's biedt. (Zie ook de adv. op pag. 7) Buitenland. Drie opvarenden verdronken. De Zweedsche schoener Aegil is gisteren in de Sont gezonken; drie leden der bemanning zijn verdronken, waaronder de kapitein. Reuter meldt uit Mexico (stad): In de Kamer is een honderdtal revolver schoten gelost. Twee afgevaardigden werden zwaar gewond en een andere, Martinez Valadez genaamd, is gedood. Het incident gebeurde tijdens de debatten over een wetsontwerp tot wijziging van het reglement. De besprekingen ontaardden in een alge meene ruzie. Omtrent het gebeurde in de Kamer wordt nader gemeld, dat de afgevaardigden een waren veldslag leverden, waaraan het publiek van de galerij deelnam. Onder de gewonden bevindt zich Luiz Men- dez, oud-gouverneur van den staat Michoacan. De politie heeft het Kamergebouw omsin geld; in de stad heerscht groote opgewonden heid. Nog een slachtoffer van de schict- party. De schietpartij In de Kamer heeft een tweede slachtoffer geëischt, want Donder dagavond is een der gewonde afgevaardigden aan zijn kwetsuren bezweken. De beide lijken zijn in de Kamer op baren geplaatst. 1100 gebouwen verwoest. Tenminste 50 gewonden. Reuter meldt uit Tokio: In de aan de noordkust van Japan gelegen stad Niigata heeft in den nacht van Donder dag op Vrijdag een ontzaglijke brand gewoed. De voornaamste winkelstraat van de stad, waar zich ook een bankgebouw, een spaar bank, een schouwburg en het hoofdgebouw van politie bevinden, is volkomen door de vlammen vernield. Men is er nog steeds niet in geslaagd den geweldigen brand te bedwin gen. Vooral de voorstad Sjibata heeft ook te lijden gehad. Vijftig personen werden bij den brand gewond. In totaal zijn 100 gebouwen verwoest, waaronder een school, een zieken huis, een kazerne en een postkantoor. Nader wordt gemeldt: Wegens gebrek aan water, heeft de brand in Niigata, ondanks de heldhaftige pogingen van de brandweerlieden en van de troepen, binnen korten tijd zulk een enoimen omvang aangenomen. Onder de verwoeste huizen bevinden zich ook de voornaamste regeeringsgebouwen Men heeft het vuur thans in bedwang. Later: Tengevolge van den brand zijn 6000 per sonen dakloos. De schade wordt geschat op ongeveer 3 millioen yen. volle uren gewoed, maar het vuur is nu onder controle. Plundering van missiehuizen. Volgens te Peking ontvangen berichten worden zestien Nederiandsche en Belgische geestelijken thans feitelijk belegerd in hun missiehuizen in de provincie Shensi. Tot dus ver is nog geen enkel bericht ontvangen over de 12 Spaansche geestelijken ,die thans reeds twee maanden van ieder contact met de bui tenwereld zijn afgesloten. Donderdag zijn nadere bijzonderheden ont vangen over den moord op den geestelijke Biron in het Lolo-land in het Zuid-Westen van Setsjoean op 21 Augustus. Bandieten hebben daar den geestelijke gebonden, hem een ketting om den hals gelegd en hem aldus over een zekeren afstand voortgesleept, waarna zij hem met de ketting worgden. Het missiehuis werd geplunderd, verschei dene gedoopte Chineezen. werden als gijze- laars naar de bergen meegevoerd. Van officieele zijde wordt er nochtans op gewezen, dat de strijd tegen de roode legers in China weliswaar langzaam, maar dan toch gestadig vorderingen maakt. ZIJDEN VLAG VOOR MINISTER DECKERS. Een marine-traditie. In het „Utrechtsch Nieuwsblad" van 7 September jj. vraagt de gep vice-admiraaJ mr. J. C. Jager zich af, of het geen waardig antwoord zou zijn geweest op de dagorder, waarmede minister Deckers afscheid nam van de weermacht, indien hem door de ge zamenlijke Marine- en Legerautoriteiten de onderscheidingsvlag was aangeboden, die de minister tal van malen bij zyn bezoeken aan vloot of leger heeft gevoerd. Een der aloude tradities in de Marine is het immers, dat aan een vlagofficier, die gedurende eenigen tijd het bevel over een deel onzer Marine heeft gevoerd, bij het verlaten van den zeedienst door de commandanten van ae onder zijn bevel staande schepen op plechtige wijze de commando-vlag wordt aangeboden, die, zot) mogelijk op het laatste moment, dat hij het bevel voerde, gewaaid heeft. Vele gepen- sionneerde vlagofficieren onzer marine be waren als kostbare herinnering aan hun diensttijd een zijden commando-vlag, opge borgen in een fraai kistje. Het ware wenscheljjker geweest, indien vice-admiraal Jager zich beter op de hoogte had gesteld, alvorens hij den marine-officieren in de schoenen schoof, dat zij een goede mili taire traditie hebben veronachtzaamd. Toen minister Deckers 29 Augustus j.1. af scheid nam van de marine-autoriteiten in Den Helder, werd hem, in tegenwoordigheid van alle hoofdofficieren, door Schout-bij-nacht T. L. Kruys, namens het officierskorps der K. M. der zijden onderschijdingsvlag (2 ge kruiste ankers op een wit veld, van boven en onderen omzoomd door ons rood-wit-blauw) in een keurig kistje aangeboden. Bij besch Kking \an den minister van defen sie is de off. van adm. der lc kl. J. K. Leijen, geplaatst bij de Hoogere Krijgsschool, den 9en September 1935 ter beschikking gesteld. Soerabaya, 14 September 1935. Van deskundige zijde verneemt Aneta n0 dat de omstandigheden, waaronder het onT luk met de „Flores" heeft plaats gehad het volgende. Het flottieljevaartuig zou juist den terug, toch naar Soerabaya aanvaarden, toen he' ongeluk geschiedde. De morgenschietoefenin gen waren afgeloopen en het zou nog eenigea tijd duren alvorens de middagoefeningen zou. den aanvangen. De pauze tusschen beide oefenineng wilde men gebruiken om een losse huls, welke wel gevuld was, doch niet van een projectiel voorzien was, te probee- ren, daar hte namelijk wel eens gebeurd dat dergelijke hulzen een kleine oneffenheid in den mantel vertoonen. Men was juist met het passen van de huls bezig toen waarschijnlijk tengevolge van een mankement aan de elec- trische afvoerinrichting het ongeluk ge beurde. Het sluitstuk was reeds aangedraaid, toen uit de monding verschillende stukken met groote kracht het wachtruim invlogen. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de overleden matroos Ursem en de gewonde schipper van Baars en de beide andere door zulk een stuk getroffen. Nader verneemt Aneta nog, dat het kanon op het voordek gericht stond en bjj de explosie in vermeodelijk ook hot mondstuk met het stuk voor het kanon mee weggeslingerd. Deze vaste deelen troffen den matroos en wel in dê lever, zoodat onmiddellijk de dood intrad. De schipper van Baars werd door kruit- deelen getroffen, de rechterhelft van zijn ge laat is geheel verminkt. Hij heeft zware won den aan armen en beenen, terwijl vermoede lijk een klein vast deel in de buik is gekomen. Hedenmorgen was zijn toestand zorgwekkend. De overleden matroos v. U. is hedenmorgen onder groote belangstelling ter aarde besteld. Verschillende autoriteiten waren aanwezig, o.a. de Marine Commandant uit Soerabaia, den heer Jolles. De twee inlandsche schepelingen die gewond zijn, werden door de luchtdruk op het dek ge smeten. Vermoedelijk hebben zij een hersen schudding opgeloopen. Hun toestand was heden redelijk wel. Het feit, dat er een slagdop in de huls aan wezig was ie tot nog toe nog niet opgehel derd. Juist door deze omstandigheden kon door een toevallige electrische ontsteking het schot afgaan. Het onderzoek door een commissie duurt nog voort. Ong ecorrigeerd Aangenomen in den zeedienst. Leerlingen ond.oif.-vlitger G. A. Dijkstra, J. J. A. I'. Vermei'len, J. P. G. v. d. Boogert, P. G. G. Bolland, p. J. Aarts, G. D. Rebel,, H. J. Hebbij, H. M. Galama, G. van oer Meer, K. van Mullingen, C. van der Plas, F. Her man, J. A. van den Heuvel, J. Gijzemrjter, H. Scheepstra, met 2 Septembe 1935. Vligtuigmkr. maat (M) H. C. W. Knip, 28 Augustus 1935. Met ontslag uit den zeedienst. Opper-schrijver S. Spoelder, 11 Sept. 1935. Stoker-olieman L van den Oever, 11 Sept. 1935. Opper-scn.ijver A. Schoe, '25 Sept. 1935. Korp.-macliinist F. W, Leeger, 1 Oct. 1935. Opper-telegrafist W. van Iterson, 16 Oct. 1935. Tamboer le ki. J. van aer Kuip, 20 Oct. '35. Korp.-machinist J. van den Bos, 23 Oct. 1935. Serg.-vliegtmkr. (M) A. Bruin, 29 Oct. '35. Opper-konst. H. F. Vrnoldus, 2 Nov. 1935. Marinie - 1» kl. L. J. Everts, 28 Sept. 1935. Stoker-olieman H. van Zuiden, 4 Oct. 1935. Bevordering. Stoker le kl. J. A. Koningstem tot stoker olieman, 1 Sept. '35. Stoker 2e kl. L. Pauw tot stoker le kl. 1 Sept. '35. Thuisvaren ingetrokken van: Marinier le ki. E. E. Agterop per m.s. „Ve nezuela", 29 Ang. '35 van Curagao. Aanwijzing thuisvaren: Korp.-macht. W. Weterkamp per m.s. „J. de Wit", 28 ug 35 van Tg. Priok. Marinier 3e kl. A. Eising per m.s. „J. de Witt", 28 Aug. '35 -an Tg. Priok. Matoos 2e kl. H.- Scholder per m.s. „Baloe- ran", 25 Sept. '35 van Tg. Priok. Ondervolgende schepelingen zijn den 4en September 1935 per m.s. „Johan van Oldebar- nevelt" in Nederland uit Oost-Indië aangeko men: Sergts. torpmr. E. H. Herlaar, J. Nadort, G. Sont, Sergt. vlieger A. Zwaag; Matroos le klas G. H. Taylor Parkins, matroos le klas M. P. van Boven, Marinier le kl. H. C. A. Knaap. BEVORDERINGEN IN OOST-INDIË. 1 Maart 1935: Marinier 2e kl. A. H. Keuken tot marinier le kl. 20 Maart 1935: Majoor-ziekenverpl. A. W. Vredenbregt tot opperziekenverpleger. 1 Mei 1935: Matrozen 2e kl. J. v. Dijk, D. C. Janse, A. Hartman, M. Douma tot matroos le kl. Stokers le kl. H. Groen en W. C. de Jonge tot stoker-olieman. 1 Juni 1935: Stoker le kl. J. C. Baljé tot stoker-olieman. 1 Juli 1935: Serg.-konstabel J. J. Kroes tot majoor- konstabel. Haven van Nieuwediep 13 Sept. 1935. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Leeuwar den". 12 Sept. Aangebracht door Middeltongen Kleine tongen Slips Kleine schol x Kleine schol II Schar Levende garnalen 13 Sept. Aangebracht door Middel tongen Kleine tongen Slips Kleine schol I Kleine schol II Schar Levende garnalen korders: „k p. kg 7 10H«7 p- ("2.60-200 per 'lit 2.oü korders: 0_0.92 ?olU>5 pwst - p. "ut 2.60

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10