GRIEKENLAND EN ETHIOP1E, TWEE VRINDEN. ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1935 AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN EEN VRIENDSCHAP, DIE REEDS DATEERT UIT HET JAAR 330 NA CHR. - a - -> VOOR DE door een bijzondere medewerker te Athene. Athene, September 1935 (VPB) Griekenland heeft steeds de beste en aan genaamste relaties onderhouden met het Abessynsche rijk. Niet alleen sedert de wedergeboorte daarvan, doch reeds in de Oudheid en in het Byzantijnsche tijdperk. Men dateert deze traditioneele vriendschap graag in het jaar 330 na Christus, toen Fromentius het Christendom in Abessinië, na een bezoek van den Patriarch van Alexandrië, invoerde. Geen wondèr, dat nu in Griekenland het Abessynsch-Itali- aansche conflict innige droefenis wekt en men een verdwijning van het Ethiopische keizerrijk ten zeerste zou betreuren! Afgezien van de vriendschapsgevoelens van Griekenland ten opzichten van de Abessijnen, bestaan er ook economische banden, die van de grootste beteekenis voor Griekenland zijn. Het gaat hier niet minder dan om een directe Abessynsch- Grieksche waren-uitwisseling, die in verhouding met den Griekschen handel op andere landen betrekkelijk gering te noemen is, doch die de mogelijkheid schept tot een directen invloed, waarop Grieken land zeer veel prijs stelt! Onder de kolonie buitenlanders neemt de Grieksche groep de grootste plaats in. Bijna de geheele Abessynsche handel, in ieder geval een zéér groot deel daarvan, is in handen van Grieken gelegen, die over -het geheele land verstrooid zijn. De meeste—Grieken bevin den zich echter in de hoofdstad, Addis Abeba. Verder vindt men er Grieksche doktoren, apothekers, rechtsgeleerden, hoteliers, suikerbakkers, bioscoop-direc teuren, enz. Van de vier grootere hotels in Addis Abeba zijn er drie in Grieksche handen. Zelfs 'n „Abessynsche industrie" is er aanwezig en die bestaat uit... een Grieksche zeepfabriek met 150 ton maand- productie en een Grieksche hoedenfabriek, die per dag 100 exemplaren aflevert. De zeepfabriek heeft ook nog een eigen olie- fabriek, die de eenige in Addis Abeba aan wezige fabriekschoorsteen bezit en 10 Europeesche vaklieden en 100 inboorlingen werk verschaft. De lijfarts van den huidi- gen keizer is een Griek, Dr. Zervos, die tevens vertrouweling van den Zwarten Monarch is en de functie vervult van Grieksch honorair-gezant. Het is wel een diplomatieke zeldzaamheid, een honorair- gezant en zeer zeker is het voor Grieken land een bijzondere gunst, dat de gezant tevens lijfarts van den keizer en diens vertrouweling is. Reeds keizer Johannes bezat een Griekschen lijfarts, Dr. Parissis, en behalve dat verheugen de Grieken zich in een bijzonder aanzien in Abessinië. De gezantsehapsraad van het Abessynsche ge zantschap in Turkije is b.v. eveneens... een Griek! Hoe groot de belangstelling in Grieken land voor Abessinië is, blijkt duidelijk uit de kortgeleden opgerichte „Abessynsch- Grieksche Vereeniging", met hoofdzetel in Athene, die ondanks de macht van Italië voor Abessinië pvert en tegen de Italiaan- sche uitlatingen aan het adres van Abes sinië en den Negus protesteert bij den Volkenbond, de Engelsche regeering en andere instanties. Zelfs de Grieksche regeeringspers neemt positief stelling tegen Italië en vóór Abes sinië. Daarbij is de taal van de Pers zoo scherp, dat dubbelzinnigheden uitgesloten zijn! Een klein voorbeeld: men vergeleek de rustige, beheerschte en terughoudende redevoeringen van den Ethiopischen heer- scher met de brallende redevoeringen van Mussolini en verzuimde dan niet de Itali anen danig aan de kaak te stellen. Men ontzegt hen het recht „cultura" naar Afrika te brengen, waar zij in Europa op de Dodekanes met middeleeuwsche onder drukking en kwellingen de Grieksche be volking mishandelden, zoodat deze in kleine booten, sommige zelfs op vlotten, voor het „Italiaansche paradijs" en de „zegeningen van de Italiaansche cultuur" moesten vluchten! De Pers in Athene spreekt onomwonden over „Italiaansch barbarisme". Een officieel dementi van het Italiaansche gezantschap over de onder drukking van het Grieksche element op genoemde eilanden, veroorzaakte een ge weldige uitbarsting van ontevredenheid in Athene! De Italianen zijn daardoor voor zichtiger geworden met hun ambtelijke bulletins. Uit dit alles blijkt duidelijk welk een sympathie het Grieksche volk voor de Abessynen heeft! Bovendien heeft thans een Britsche krant onthuld, dat in de kwestie van de vermoording van den Italiaanschen gene raal Tellini, in het jaar 1923 de bewijzen van de schuldeloosheid van Griekenland aanwezig zijn, doch dat men Griekenland veroordeelde als „vriendelijkheid" tegen over Italië! Mussolini bezette toen Corfoe, met de bedoeling daar te blijven! De Itali aansche vloot beschoot de „vesting" Corfoe, een vesting uit dé Middeleeuwen, waarin men Klein-Aziatische vluchtelingen had ondergebracht! Het gevolg van deze tac tiek was het vermoorden van vrouwen en kinderen, die met den moord op generaal Tellini even weinig uitstaande hadden, als Griekenland zélf! Griekenland werd echter door Italië gedwongen tot een schatting en moest op het Syntagmaplein de Itali aansche vlag tijdens een parade den groet brengen!... Vanzelfsprekend is het, dat het offici- eele Griekenland goede en vriendschappe lijke betrekkingen met Italië moest onder houden. Bij een Ab'esSynsch-Italiaansche oorlog zal het zich strikt neutraal ge dragen! Eveneens zal het de strikte neu traliteit in acht nemén, wanneer het con flict zich tot 'in de Middéilandsche Zee zou uitstrekken en. de -Engelschen en de Itali anen elkaar in de haren zouden vliegen!... Doch in tijden Van nood kan men niet altijd zoo'n politiek blijven volgen en daar om blijft het nog steeds de vraag of de Italianen, indien zij met hun bommen werpers over Grieksch gebied moeten vlie gen en Griekenland hen op grond van hun neutraliteitsrechts weigert te. laten vlie gen, deze neutraliteit in acht zullen nemen en niet zullen schenden, zoodat Grieken land tot gewapend ingrijpen gedwongen ware! Griekenland kan de Italiaansche vliegtuigen met de enkele luchtwaardige machines, die dit land bezit, nïfet dwingen. En ook de Engelschen zullen, naar hün oude machtsspreuk: „right or wrong - my country" wel niet aarzelen het land te be zetten, als dit in verband met hun strate gische planneiLnoodig blijkt te zijn. Voor al de Grieksche havens vormen uitstekende bases voor éeg Middellandschen Zee-oorlog! En Griekenland zou in beide gevallen dat hebben ervaringen in den wereldoorlog geleerd met platonische protesten moe ten tevreden zijn, in de hoop slechts buiten het conflict der groote mogendheden te kunnen blijven! Hoe het ook ztj de Grieksche Pers eischt thans reeds, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken, Maximos, ook bij zijn Balkanbondgenooten zal aandringen op de strengste neutraliteit in geval van bovengeschetste mogelijkheden op de Mid- dellandsche Zee. Dichter: „Denkt u, dat er eenige kans bestaat, dat ik mijn gedicht geplaatst krijg?" Uitgever: „Misschien wel. Ik heb ook het eeuwige leven niet." Zija heete bronnen zqn zeer beroemd. Wanneer men een uit 1900 stammende atlas voor zich neemt, dan zal men tever geefs naar Addis Abeba, de hoofdstad van het keizerrijk Abersynië, zoeken. Dat is begrijpelijk, want Addis Abeba bestaat nog niet eens vijftig jaar. Eerst in 1887 besloot Memelik H, toentertijd slechts ko ning van Schor, zijn residentie ce verleggen naar de „Fil-Uaha" d.i. „heet waterbron". Het was hoofdzakelijk de wensch van zijn gemalin, Koningin Taitu, dat de vorste lijke paleizen hierheen werden geplaatst. Het voorbeeld van den koning trok na tuurlijk veel navolging. Talrijke groote heeren, zooals gezanten, officieren en diplomatieke personen, die allen weer een gevolg van personeel en slaven hadden, verhuisden met den vorst mee, zoodat alleen het koninklijk verblijf en de gebou wen rondom dit verblijf een stadje op zich zelf vormden. Het plaatsje „Fil Uaha" werd omgedoopt in „Addis Abeba" en uit „heet waterbron" ontstond „nieuw bloe i" (Abessijnsche benaming voor Addis Abeba) Eerst toen kwam de plaats in bloei. Memelik liet in de groeiende stad talrijke groote gebouwen optrekken. De tenten, waarin het gevolg van den koning aan vankelijk verhuisde, moesten plaats 'ma ken voor kleine woningen en alzoo breidde Addis Abeba zich geleidelijk aan uit. Addis Abeba, dat thans ongeveer 80 tot 90.000 inwoners telt, is evenWel altijd een stad gebleven, waar zeer onregelmatig is gebouwd. Naast het schitterend, in Oos- tersche stijl opgetrokken gebouw van Het militaire gerec-itsnof, vindt men een straatje met krotwoningen,, waarin de meest onaanzienlijl- en der stad verblijven. Interessant is het te weten, dat de heete bronnen van Addis Abeba, welke bronnen toch aanvankenjk de oorzaak wa ren van de stichting der stad, thans; na bijna 50 jaren, nog een belangrijke rol spelen. In Addis Abeba vindt men drie bad inrichtingen: één voor de voorname inwo ners en vreemdelingen, één voor de bur gers en één voor het arme volk en de sla ven. Geen Abessiniër, die zich zelf respec teert, zal één dag overslaan voor het ne men van een minstens één uur durend bad. Sommigen brengen enkele uren lang in het heete water door. Het kwartier, waarin het gezantschap en zijn raad verblijft, is betrekkelijk uit gebreid. Dit kwartier ligt 'niet ver ver wijderd van het Intogogebergte. De wijk is geheel volgens Europeeschen smaak op getrokken. Memelik II bracht na 1896 zijn -buitèn- landsche gezanten in ruime, moderne wo ningen onder. Geheel voor zijn 'rekening liet hij deze paleizen bouwen. Hij wildé geen rekening houden met Oosterscheh stijl, doch uitsluitend met Europeeschen smaak. Daarom vindt men heden ten dage in de gezantschapswijk van Addis Abeba nog zulke fraaie Europeesche huizen, welke wel een beetje eigenaardig aandoen bij al het Oostersche, dat men in de Abes synsche hoofdstad tegen komt Een heer heeft het voorrecht een danié, die te ver in zee was gegaan, terug' op Set strand te brengen. De dame grijpt zijn beide handen en snikt: 4 4' „Meneer, u hebt mijn leven ^ered."! J4 Waarop de jonge man stottert :',,0 mé- vrouw, het is niet de moeite waard." En hij begreep maar niet waarom de dame, zwaar beleedigd, verdween... 2T, HET VERWENDE KIND. L In de meeste gevallen zal het- eenige kind eerder gevaar loopen, verwend te worden, dan zijn medeburgertjes uit het groote gezin. Zijn het vaak de ouders, die uit liefde tot hun eenigste kind het ver wennen, daarnaast doen ooms, tantes en grootouders niet zelden mee. Nu behoeft het niet altijd het eenige kind te zijn, dat verwend wordt, de benjaminnetjes, het ziekelijke kind, het ongelukkige kind en het vlugge kind, worden zeer dikwijls door ouders, broers en zusters verwend. Nu is het eigenlijk zóó, dat ieder kind van jongs af zich tracht te doen gelden. De individuaal-psycholoog Adler verklaart dit door te wijzen op het minderwaardigheids gevoel, dat elk kind heeft en waardoor het met de volwassenen min of meer een strijd gaat aanbinden. Adler zegt, dat het minderwaardig heidsgevoel het willen en denken van elk kind beïnvloed en een groot aantal kinder gebreken te voorschijn roept. Door aan dit gevoel zooveel mogelijk de kracht te ontnemen, kan men de gevolgen er van voorkomen. Wee, wanneer men dit gevoel bij het kind gaat versterken en het laat blijken, dat het eigenlijk zeer veel recht op medelijden heeft! De individueele-psychologie gaat dan ook van deze grondgedachte uit: verdrijf de neiging naar macht en versterkt het sociaal gevoel en de naastenliefde. Minderwaardigheidsgevoel leidt in de meeste gevallen tot een streven zich op alerlei wijzen te doen gelden. En daarom is het begrijpelijk dat men bij dergelijke kinderen en ook bij volwassenen een zekere strijdlust ontdekt, waarbij verschijn selen als onverdraagzaamheid, eigenzin nigheid, afgunst, leedvermaak overdreven plaagzucht, opschepperij, gierigheid, wan trouwen enz., veelvuldig voorkómen. )In een afzonderlijk artikeltje over het niin- derwaardigheidsgevoel kom ik op dit alles nog wel uitvoerig terug. Hetverwennen van kinderenbegint meestal zeer jong reeds.. Dergelijke kinde ren worden doorloopend „gepakt", geklist en vertroeteld. Op alles wordt gelet. Van daag wordt het gefotografeerd,morgen weer gewogen, overmorgen weer iets an ders. Wanneer het huilt, vliegen vier of meer leden van het gezin naar de wieg en trachten het om het hardst te suSsen. Het zijn dikwijls moeders, die dergelijke kinde ren op allerlei wijze vertroetelen. Men moet soms eens hooren, hoe lief en aar dig er met het „engeltje", het „schatte bout je" wordt omgegaan. Nu meene men niet, dat ik aan de liefde van deze ouders twijfel of haar afkeuren wil. Verre van dat, ik wil uitsluitend wijzen op het ge vaar van een te overdreven vertroeteling en verweekeling. Want de kleine krijgt het al gauw in de gaten, dat hij in het mid delpunt der belangstelling staat. Leert al gauw inzien, op welke wijze het zijn zin doorgedreven krijgt! En het aankweeken van deze meening nu, komt het later in het leven duur te staan. Want daar houdt men nu eenmaal geen rekening met ver- weekelijkte en vertroetelde kinderen. Daar ondervindt het kind doorloopend tegen stand, welke niet te overwinnen valt op de hem bekende manieren. Het gevolg is dan ook vaak, dat deze kinderen met schade en schande wijs moeten worden. Zij moeten de pijnen en het leed nog eens doormaken, die vader en moeder in ztjn jeugd voor hem hadden weggenomen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 13