Buitenlandsch Overzicht fAPTOE dkker's Gk!ij$ircèk mM Een krachtige rede van minister de Graeff voor de Assemblee te Genève. ..VELO" NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA 63ste JAARGANG KONIJN's AUTOMATIC Ons land heeft zich vrijwillig en weloverwogen gebonden. FEUILLETOrv jVu sCecfits CDe prijs is verlangd. f jö? werking, is verhoogd/ n „VELO" TAFELBILJART COURANT Abonnement per 3 maanden bfl vooruitbet.: Heldersche Courant 1 50- Koegras, Anna Paulowna, Breezand. Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2.-! NederL Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, idem per mail en overige landen 3.20. Losse nos. 4 et; fr. p. p. 6 ct Weekabonnementen 12 ct Zondagsblad resp./O.SO, 0.70, 0.70, 1._. Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50 1 70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16006. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. De spanning te Genève neemt toe. Nederland spreekt z.ch uit voor de volledige handhaving van de Volkenbondsver- plichtingen. Is Mussolini nog tot inkeer te brengen? De hevige spanning" te Genève. De spanning te Genève stijgt met den dag en vooral de rede van Hoare, de Engel- sche minister van bui- tenlandsche zaken heefi er toe bijgedragen de partijen scherper tegen over elkaar te stellen. Dat was te begrijpen. Zoodra Engeiand zich, zonder reserves, op handhaving van de Volkenbondsbeginselen zou plaatsen, zou het Mussolini tegenover zich vinden, omdat hij daardoor in zijn plan nen gehandicapt zou worden. Frankrijk heeft nog niet gereageerd op de rede van den En- gelschen minister. De tweeslachtige houding van Frankrijk maakt dat ook wel uiterst moeilijk. Het wil de vriendschap van Italië niet verspelen en voelt in eigen belang toch ook de noodzakelijkheid van de handhaving van de Volkenbondsbeginselen. Met eenige spanning wordt nu uitgezien naar Frankrijks an':woord. De Nw. Rott. Crt. schreef erover: Laval toont nog geen haast om de rede van Hoare te beantwoorden. Dat wijst nog altijd op gebrek aan instemming. Daarbij komt sLeeds meer het feit naar voren hoezeer Laval zich door zijn overeenkomst met Mus solini gebonden gevoelt. Men hoort nu ook meer over een geheim militair accoord tus- schen Ialië en Frankrijk. Dit beperkt zich niet tot de nauwelijks nog als geheim te beschouwen bepalingen die het Italië mogelijk maken zijn grens naar Frank rijks kant van troepen te ontblooten en die Zuid-Slavië beschermen tegen een veront rustend bezetten van de Italiaansche grenzen naar' hun land. De Volkenbond heeft reeds ve'e teleurstellingen gebracht, doordat de geest van de volkeren nog niet rijp blijkt voor zijn gezonde beginselen. Daartoe behoort ook dat de geheime diplomatie van een vroeger tijdperk nog niet tot een eind is gekomen. Nog worden de volkeren militair gebonden zonder dat zij weten hoe ver hun verplichtin gen ga~ Het is echter zeer twijfelachtig of Laval hieraan zal kunnen vasthouden. Herriot een der vaders van het protocol van Genève van 1934, heeft zijn vreugde niet verheeld over hetgeen Sir Samuel Hoare heeft gezegd. Men spreekt zelfs reeds van een dreigement van de Fransche linkerzijde om uit de regee ring te treden. Laval echter zet zijn taai ver zet nog voort, ofschoon op den terugtocht. Telkens hoort men dat zijn besprekingen met H re een bevredigend karakter hebben ge dragen. Maar veel verder is men nog niet gekomen. Laval zegt dat er geen reden is tot sterke besluiten zoolang Italië de vijandelijkheden nog niet begonnen heeft. Dat is natuurlijk volmaakt juist. Maar de Eng°IsJien verlan gen nu te weten wat de besluiten van I.aval zullen zijn als Italië daartoe overgaat, omdat zij hem niet vertrouwen. Het antwoord daar op geeft hij niet alleen nog niet, maar hij laat zelfs in het duister hoe het zal uitvallen als het niet meer kan worden uitgesteld. De houding der Italianen te Genève is eigen aardig. Zij laten de krachtigste dreigementen hooren in de kringen van den Volkenbon I. Er heerscht beslist verbittering in hun gelede ren. Aloisi is onhandelbaar, maar zijn onhan- DAQ EN NACHT ^ar^eid ten deele dubbelzinnig. Hij zal tamUel Hoare's rede niet antwoorden neet het nu; maar dat kan even goed uit voorzichtigheid als uit nurkschheid voortsprui- Slechts is het helaas al te duidelijk, dat een vreedzame regeling voorloopig geen ander 6 ct heeft dan de noodlottige beslissing te verdagen, zucht het blad. In deze hoogspan- nings-atmosfeer heeft onze minister van bui- tenlandsche zaken, jhr. de Graeff, Donderdag een redevoering gehouden, waarvan men elders op deze pagina een uitvoerig uittreksel vindt. Belangrijk was bovenal wat hij zeide over het conflict, dat den toestand hier nu be- heerscht, zoo schrijft de Nw. Rott. Crt. naar aanleiding van deze redevoering. Nederland erkent de noodzakelijkheid van rekening te houden met het verlangen van zekere volken in koloniale opzichten. Er moet daarvoor een oplossing gevonden worden. De Volkenbond ®ag geen lichaam zijn ter bevordering van versteening van den bestaanden toestand, maar hij moet integendeel het tot stand brengen van onvermijdelijk geworden wijzi gingen met algemeene overeenstemming vergemakkelijken. Het werk van de organen van den Volkenbond vindt onze minister in dat opzicht belangrijker dan het zeer theo retische befaamde artikel 19 van het Hand vest. Mocht echter een lid van den Volken bond trachten zichzelf met geweld te helpen, dan kan Nederland slechts een categorisch „neen!" daartegenover stellen. En onze mi nister ging nog verder. Hij zeide wat nu nood zakelijk gezegd moet worden. Nederland zal zoo noodig in vollen om vang zijn verplichting, bij het aanvaarden van het Handvest aangegaan, nakomen. Het getuigt van bezadigd overleg, dat onze regeering niet dreigt den Volkenbond te ver laten, ingeval het Handvest niet wordt toe gepast, zooals in sommige delegaties thans gemompeld wordt. Na minister de Graeff heeft de Zweedsche minister van buitenlandsche zaken gesproken, die eveneens te kennen gaf, dat men nu toe passing van het Handvest moet verlangen ter voorkoming van oorlog. Wat de slavernij ln Abessinië betreft, zoo zeide hij onder andere, dat is nu niet een kwestie tusschen Italië en Abessinië, maar tusschen den Volkenbond en Abessinië. Is Mussolini nog tot inkeer te brengen? Met de discussies in de raadscommissie van vijf, die zooals men weet ook het geschil tusschen Italië en Abes sinië onder het mes heeft, vlot het evenmin best. Donderdagmid dag zijn de heeren weer bijeengeweest en ook toen blijkt het weer geen koek en ei geweest te z(jn. Zoo meldt de Geneefsche corr. van de Nw. Rott. Crt. o.m.: Tijdens de bijeenkomst liepen pessimisti sche geruchten, dat de commissie met het oog op de weigering van Aloisi om met de commissie in onderhandeling te treden over een mogelijk compromis, vanavond reeds haar rapport aan den Volkenbondsraad zou vast stellen en daarin verklaren zal, dat het haar niet mogelijk was geworden een verzoening tusschen de beide partijen tot stand te bren gen en dat zij geen heil in verdere verzoe ningspogingen zag. Gelukkig is het zooover nog niet gekomen. Een afzien van iedere ver dere verzoeningspoging zou ondanks de tegen woordige houding van de Italiaansche dele gatie, die overleg inderdaad onmogelijk maakt, toch onhandig zijn geweest, aangezien men nog steeds rekening moet houden ftiet de mogelijkheid, dat Mussolini, na kennisneming van de algemeene discussies in de Volken bondsvergadering, die Zaterdag vermoedelijk zal afloopen, zijn houding toch nog zal wijzi gen en met de raadscommissie alsnog in overleg zal willen treden. De reeds dezer dagen gebleken krachtige strooming in de Volkenbondsvergadering om eventueel tegen een geweldplegend Italië tot sanctiemaatregelen over te gaan eenerzijds, en anderzijds de door eenige gedelegeerden, zooals Sir Samuel Hoare, minister de Graeff en Van Zeeland uitgesproken erkenning, dat men aan Italië's oeconomische expansie langs vreedzamen weg zal moeten tegemoet komen, deze belde factoren uit het algemeen debat zouden wellicht nog eenigen invloed ten goede op de houding van Mussolini kunnen hebben. In Volkenbondskringen vermoedt men, dat de Raadscommissie van vijf eerst aanstaan den Maandag weer bijeen zal komen om van het ontwerp harer onder-commissie kennis te nemen, die haar werkzaamheden waarschijn lijk zal gronden op nieuwe denkbeelden van Laval, die een uitbreiding zijn van het te Parijs door Engeland en Frankrijk aan Mus solini gedane aanbod. Erg hoopvol ziet het 't niet uit wat be treft de inkeer van Mussolini en wij vreezen dat hij niet meer te vermurwen zal zijn. „tiet gaat om het bestaan van den Volkenbond." De leider van de Nederlandsche delegatie te Genève, de minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, heeft in de Volkenbondsvergadering het woord ge voerd, waaraan wij ontleenen: De laatste jaren hebben de algemeene debatten in de Assemblée steeds plaats gehad in een sfeer van pessimisme, doch ik geloof te kunnen zeggen, dat de om standigheden, waaronder de zestiende Assemblée samenkomt, zelfs van drei genden aard zijn. Inderdaad wordt het vraagstuk van den vrede op het oogen- blik aan de orde gesteld met een ernst, dien het nimmer te voren had. De Nederlandsche delegatie acht het haar plicht om tot deze jaarlijksche gedachten- wisseling het hare bij te dragen. Er moet erkend worden, dat de Volken bond tot dusverre volkomen is tekort ge schoten ten aanzien van twee principieele marineroman door W l L L I A R 1 S 6) Jo, die hem opmerkzaam gadesloeg en met veel interesse zijn sober verslag volgde, voor- Voelde als 't ware dat deze man meer In haar leven zou gaan beteekenen. Hij sprak eenvoudig en zonder de minste moeite om gewichtig te schijnen. Hij had in zijn voorkomen iets dat haar blik steeds naar hem toetrok, en zij bewonderde zijn fiere houding en de kalme opslag van de staal blauwe oogen, die, naar zij dacht, niet het gevolg waren van zelfoverschatting. „Dus u vaart op de „Octopus", vroeg ze belangstellend. „Wel dan hebben wij u giste ren boven water zien komen, nietwaar Greet Wij zaten op mijn kamer toen we opeens de boot er uit zagen schieten. Zoodra de luiken open waren, kwamen de menschen aan dek en ze begonnen dadelijk allemaal te rooken. „Dat is te begrijpen juffrouw, we hadden ongeveer vijf uur onder water doorgebracht en beneden in de boot mag nooit gerookt voorden. Dat is een heele toer voor ons en zoo dra we dan ook gelegenheid hebben gaan we aan dek om frissche lucht te happen en te rooken." „Maar hoe gaat dat eigenlijk in zijn werk?" informeerde Jo verder. „Als ik tenminste niet te veel vraag hoor. Want ik zie die booten nu wel varen en soms wegduiken, maar ik be grijp er geen steek van." „Ja, dat is niet met een paar woorden te zeggen, juffrouw. Binnen in de boot ziet men niet veel anders dan motoren, dieptemeters, manometers, electrische kabels, pijpleidingen en een groote hoeveelheid kleppen. Voor een leek is dat alles onbegrijpelijk en lijkt het een chaos waaruit hij nooit iets wijs kan worden. Doch het heele geheim van het onderwater varen zjjn een aantal tanks van verschillende grootte, die men vol water laat loopen. Door hem zwaarder te maken laat men de boot dus zinken. Onder water wordt hij electrisch voortbewogen. Wil men weer naar de oppervlakte dan worden die tanks weer leeggepompt, of door midei van samenge perste lucht leeggeblazen. Bij een verblijf onder water van eenige uren wordt de lucht in de boot gezuiverd door kali patronen. Door middel van een buizenstelsel dat verbonden is met groote zuurstofflesschen, die meegenomen worden aan boord, wordt steeds versche zuurstof toegevoerd in de ver schillende compartementen. Maar er zit nogal wat aan vast om alles goed te laten functio- neeren. Dat is niet in een paar woorden te zeggen. In ieder geval; het is een mooi werk, en ik ben veel liever op zoo'n boot, dan op een groot schip. Je hebt elkaar noodig en bent altild op elkander aangewezen. Vandaar dan ook dat er op die booten altijd een goede geest heerscht. En vooral met ge schoolde menschen Is het prettig samen werken. Natuurlijk is er hoegenaamd geen comfort en moet leder zich behelpen, maar door oefening met wat goeden wil gaat het best. Het afkeurenswaardige in die booten is dat ze voor verkeerde doeleinden gebruikt worden. Behalve dan de reizen die wij nu zullen gaan maken met den professor, die zijn van vrede- lievenden aard. Doch aangezien andere landen ook van die booten erop na houden, zijn wij gedwongen mee te doen en op tegenweer bedacht te zijn." „Nu, ik zou graag eens een tochtje mee maken om al dat gedoe van nabij te bezien," zei Jo. „Maar het wordt mijn tijd menschen, ik moet naar huis. Een anderen keer moet u maar eens vertellen over Indië en het buiten land, mijnheer Woud." Na hen een goedennacht gewenscht te heb ben ging ze heen. Een poosje later ging de bootsman, na de belofte te hebben gegeven om spoedig zijn bezoek te herhalen, zijns weegs. Dienzelfden avond ging Jo, voor zij in bed stapte, voor de kaptafel zitten om heur haar te borstelen en op te maken voor den nacht. Zij maakte het kapsel los en streek de weer barstige, donkerblonde krulletjes die over haar blank voorhoofd vielen naar achteren. Haar zacht bruine oogen glansden en er lag een gelukkige uitdrukking in. Haar gedachten verwijlde! bij den man dien zij dien avond voor het eerst ontmoet had. Wat was hij flink en sterk en wat had hij een rijzige gestalte. Hij was erg gebruind ook en zijn rustige, blauwe oogen kwamen daar goed in uit. Dat is nu de man, het ideaal waarvan ik altijd gedroomd heb, zooals ik me den man heb voorgesteld waarvan ik zou kunnen houden, peinsde ze. Tegen zoo iemand te mogen opzien, die sterke armen om je heen te voelen en dan in die trouwe oogen te mo gen kijken, diep. heel diep en hem dan te hooren zeggen, ik houd van jou. punten, en wel de economische ontwape ning zoo goed als de militaire ontwape ning. Op economisch gebied bevinden wij ons omringd door hooge tariefmuren, de handel wordt belemmerd door contingenteeringen en door de moeilijkheden in de betalingen. Voortdurend worden wjj bedreigd door nieuwe gevaren ,als gevolg van de onstandvastigheid van de munt in een groot aantal landen. En wat de militaire ontwapening be treft, de wedloop der bewapening is met ontstellende hevigheid hervat, zooals men zich dien enkele jaren geleden niet had kunnen denken, overal, te land, ter zee en in de lucht hebben de mogend heden haar bewapening vermeerderd. Men had gehoopt haar te kunnen vermin deren en beperken door de ontwikkeling van een stelsel van collectieve veiligheid, hetwelk den makers van het pact voor den geest stond; doch het vertrouwen in de collectieve veiligheid gaat meer en meer teloor en bewapeningen nemen hand over hand toe. Dit is misschien wel hetgeen het gezag van den Volkenbond het allermeest heeft ge schokt. Deze opvatting van collectieve veiligheid is van stonde af aan aanvaard door de landen die, als het mijne, buiten de conflicten waren gebleven, welke in de laatste eeuw de wereld verontrust hebben. Stellig hebben deze landen zich rekenschap gegeven, dat zij door het 'artikel van het pact inzake de sancties tegen een aanvaller te onderschreven, bij voorbaat in beginsel afstand zouden doen van de mo gelijkheid om buiten het conflict te blijven indien te eeniger tijd een lid van den Volken bond het slachtoffer zou worden van een aanval in strijd met de voorschriften van het pact, doch niettemin hebben zij loyaal die verplichtingen aanvaard. Nederland, welks grondgebied in drie we- relddeelen is gelegen, dat dientengevolge mo gelijk blootgesteld is aan gevaar bij een bot sing van groote mogendheden en dan ook ver knocht is aan de traditioneele zelfstandig- heidspolitiek, die het buiten den strijd der anderen moet houden, is dezen nieuwen weg niet op luchthartige wijze ingeslagen. Neder land heeft dit gedaan, overtuigd dat het nieuwe stelsel van collectieve veiligheid een zoodanig voordeel voor het welzijn der we reldgemeenschap, waarvan ook dit land deel uitmaakt, zal kunnen bieden, dat onthouding zijnerzijds tekort zou doen aan zijn plicht tot internationale samenwerking. De gebeuretenissen van den laatsten tijd hebben in geenen deele het inzicht der Neder landsche regeering op dit stuk gewijzigd. Ik hecht er aan, om u nogmaals de verknocht heid van mijn regeering aan den Volkenbond te betuigen, zoomede om haar vasten wil te bevestigen, de verplichtingen, welke het pact aan haar leden oplegt, ten volle na te komen. Vraagt men of behoeften aan expansie een staat het recht vermogen te geven om tot daden van geweld over te gaan en op deze De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Dooreen nieuwe toevoeging is de werking nog sterker, nög doeltreffender geworden. Een lepel AKKER's ABDIJSIROOP werkt thans 2x zoo snel als voorheenl Een ongeëvenaarde werking tegen t hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans t 75 ct. F 1.25 F 2.00 F 3.50 3 dagen 6 dagen 12 dagen 24dagen gebruik gebruik gebruik gebruik wijze te verkrijgen wat men daar niet heeft, dan moet het stellige antwoord luiden; neen. Zelfs onder zulke omstandigheden zal het nimmer veroorloofd zijn met geweld zich van anderer nationaal erfdeel meester te maken. Wat mij betreft, zoo hecht ik er aan, dat het handvest door de stichting van de Vol kenbondsorganen de mogelijkheid opent van contact en overleg tusschen de staten en al dus het sluiten van overeenkomsten verge makkelijkt, die per slot van rekening in het belang van alle betrokken partijen zullen zijn. Maar er is bovenal een andere factor van kapitaal belang door de vraag hoe in het al gemeen de wereldvrede gehandhaafd dient te worden. De geachte vertegenwoordiger van Groot-Brittannië heeft er ons in aangrijpende bewoordingen over gesproken. Mijnerzijds moge ik u er aan herinneren, dat art. 23 van het pact billijke bejegening van den handel eischt van alle leden van den Volkenbond. Zijn de thans bestaande toestanden in over eensteming met dit artikel van ons handvest? Het is onze diepe overtuiging, dat men nimmer den wereldvrede zal kun nen verzekeren door een economische politiek te volgen, welke het éene volk tegen het andere opzet en aller bestaan bedreigt. Deze politiek zal onvermijdelijk krachten ontketenen, waartegenover alle maatregelen om den oorlog te voorkomen, alle maatregelen van collectieve veiligheid machteloos zullen blijken. Inderdaad be hoort de integrale toepassing van de open deur de spil te zijn van elk stelsel, dat 'n waren Volkenbond in stand wil houden. Getrouw blijvende aan het handvest van onze internationale gemeenschap koestert de Nederlandsche regeering den hartgrondigen wensch, dat het werk van den vrede geves tigd worde, eenerzijds op den grondslag van de collectieve veiligheid, anderzijds op dien van een billijke behandeling van den handel. brengt gezelligheid in huis, is van hoogste kwaliteit, belastingvrij en ongelooflijk goedkoopl Verkrijgbaar Ln onze lOOiilialen ln Nederland Contante betaling geen verelichtel DE KLEINE STATEN VOOR DE VOLLB VOLKENBONDSVERANTWOORDE- LIJKIIEID. In een samenvatting van de algemeene be schouwingen in de Volkenbondsvergadering van gisterenochtend meldt Reuter uit Genève: De kleine staten zijn er voor dat de Vol kenbond zijn volle verantwoordelijkheid in de huidige crisis op zich zal nemen. Minister-president Van Zeeland verklaarde, dat België bereid is tot het uiterste te gaan om zrfn verplichtingen na te komen en zjjn deel te dragen in de gemeenschappelijke verantwoor delijkheid. San dl er (Zweden) zeide, dat hij getroffen is door de vertragingen in de behandeling van het Italiaansch-Abesaijnsche conflict voor den Raad. Niettemin erkende hij, dat enkele ver tragingen gerechtvaardigd waren. De Volken bond aldus spr. moet zich verzetten tegen het doordrijven van een regeling met militaire bedreigingen. De Zweedsche regee ring is er voor, dat de Volkenbond handelt in het volle besef van zijn verantwoordelijkheid. Minister De Graeff (Nederland) sprak in denzelfden geest en zeide o.a.: De kleine staten, die zich langen tijd onzijdig hebben gehouden in de Europeesche geschillen, heb ben zich bij den Volkenbond aangesloten, of schoon zij daardoor hun neutraliteit prijs gaven ten gunste van de beginselen van den Volkenbond. Italiaansche persstemmen. De Noord-Italiaansche bladen spreken open lijk hun afkeuring uit over de rede, die de Britsche minister van buitenlandsche zaken te Genève heeft gehouden. De Corriere della Sera spreekt van een teleurstellenden indruk en noemt Hoare een „immoreelen moralist", wiens verklaringen den diplomatieken toestand rond het Italiaansch- Abessinische conflict geenszins verbeterd hebben. De heer Hoare is zoo hoffelijk geweest, het dilemma openlijk, zg het ook in gemaskeerden vorm, op de Fransche regeering af te schui ven. Thans aan Frankrijk het woord. De Turijnsche Stampa noemt de rede een „monument der huichelarij". Het blad be spreekt in dit verband ook de houding van Duitschland jegens Italië en noemt deze voor beeldig. Wanneer ook de andere staten zich bij de houding van Duitschland zouden aan sluiten, dan kon Europa en de geheele wereld verlicht ademen. De indruk in Abessinië. Reuter meldt d.d. Donderdag uit Addis Abeba: De rede van den Britschen minister van Bui tenlandsche zaken heeft te Abessinië diepen indruk gemaakt. Zij wordt overal door strooi biljetten in de Ambarische taai verspreid. Da Keizer zelf hoopt, dat Engeland een oorlog zal kunnen verhinderen. Naar het Duitsche Nieuwsbureau verder nog meldt, zijn in regeeringskringen in Abes sinië door de rede van Hoare zoodanig aange moedigd, dat Abessinië thans wellicht op zijn standpunt zal blijven staan en geen andere concessies meer zal doen dan die welke tot dusver zijn aangeboden. Fransche persstemmen. De groote redevoering van Sir Samuel Hoare wordt in de Parijsche bladen zeer uit voerig besproken. De correspondent van In- transigeant te Genève legt er den nadruk op, dat de redevoering een diepen indruk heeft gemaakt. Vooraanstaande leden van de Itali aansche delegatie hebben de redevoering ge matigd van vorm, doch niet verzoenend ge noemd en er aan toegevoegd, dat deze rede voering niet geschikt is een overeenstemming tot stand te brengen. Laval heeft zich er toe beperkt te zeggen, dat de redevoering te be langrijk is om er reeds nu een oordeel over te kunnen uitspreken. Wat moest dat een groot geluk zijn. Zij boog zich wat naar voren om beter in den spiegel te kunnen zien en lachte tegen haar beeld. „Ben ik mooi genoeg om een man als hij te kunnen boeien?" vroeg ze zacht. „Ach, ik weet wel dat ik niet mooi ben, maar ik geloof niet dat hij in de eerste plaats op schoonheid let. Hij lijkt me iemand te zijn die niet op uiterlijkheden let en... Maar kom, dwaas kind," zei ze, opeens het hoofd achter over werpend en haar lokkenpracht schuddend „wat ben je toch aan 't fantaseeeren. Al is hij een man naar mijn hart, dan wil dat nog niet zeggen dat hij in mij zijn ideaal ziet! Eigenlijk moest ik me voor mezelf schamen. Ik ben toch al 26 geweest en daar zit ik waarempel te fantaseeren als een bakvisch die op het eerste gezicht verliefd is geworden en meteen al trouwplannen maakt. Schaam je Jo, kruip diep onder de dekens van schaamte en ga dan gauw slapen, anders sta je morgen te suffen voor de klas." Nogeens knikte zij lachend tegen haar spiegelbeeld en kroop toen in bed om alras in te slapen. De glimlach die om haar lippen speelde, toonde dat zij gelukkig was op haar reis door droomenland. De „Octopus" mat 900 ton. De boot was verdeeld in vjjf comparti menten. Het eerste was verreweg het groot ste, maar daar moesten dan ook achttien menschen eten en slapen. Dit werd het „volks- verbiyf" of ook wei „boegbuiskamer" ge noemd. Voor in de boegbuiskamer waren vier lan- ceerbuizen aangebracht; de onderste twee waren voor torpedo's met een diameter van 53 cm. terwijl de bovenste twee bestemd waren voor torpedo's van 45 cm. Daar bg die lanceermrichting was het oogenschijnlijk een warboel van kleppen en kranen, van meters en verschillende hand- wielen. Maar de menschen. die er mee moesten om gaan, wisten goed den weg in die wirwar. Meer naar achteren, tegen het waterdichte schot stond de electrische kombuis opgesteld en daarnaast, tegen den wand, waren een dieptemeter en een hellingmeter gemonteerd. Aan de andere zijde, tegenover de kombuis, stond een motor voor het onderwaterlood, om ook bij de vaart onderwater te kunnen looden. Daar was ook een waschbak geplaatst, waar de kok en het zeuntje1) het eetgerei schoonmaakten. Aan weerszijden waren rin gen en steunen aangebracht, die dienden om des avonds de kooien op te tuigen, waarin de menschen moesten slapen. Na het volksver- blijf, en door een waterdicht schot ervan ge scheiden, volgde het officiersverblijf. Daarin huisden vier officieren, terwijl nog een hoekje was afgeschoten, dat den commandant tot verblijf strekte. Tegenover het commandementsverblijf be vond zich de installatie voor de draadlooze telegrafie en voor de onderwaterkloksignaal- inrichting. Daarna volgde de centrale. Vandaar uit werd de boot bestuurd. Daarin kwamen alle leidingen uit, werden de tanks gevuld of geledigd en de roeren bediend. Dat was het hart van de boot waar alles kon worden geregeld. Daar waren de twee diepteroeren, het voor- hellingroer en het achterhellingroer, alsook het verticale roer. Achter de diepteroeren, tegen den wand i) Zeuntje is in den regel de jongste ma troos, die eten haalt, het eetgerei schoon houdt enz. Ook onderhoudt hg het logies. zaten de dieptemeters, de heliingmeter en een barometer, zoodat de menschen, die da roeren bedienden, het gezicht daarop hadden. Daar stonden ook de menschen op post bij de waterverdeelbak en de luchtverdeelbak De waterverdeelbak is een inrichting met behulp waarvan men water kan pompen uit de voorhulpballasttank naar de achterhulp- baliasttank, of andersom. Ook kan het water naar buitenboord gepoompt worden. De man, die deze inrichting bedient, krijgt zijn orders van den voorhellingroerganger. Is de boot voor te zwaar, zoodat zij neiging heeft om weg te zakken, dan zal de roergan ger dus commandeeren„pompen van voor naar achter". Is hij achter te zwaar, zoodat zij neiging heeft tot „rijzen", dan natuurlijk andersom, dus „van achter naar voor". Is de boot in zijn geheel te zwaar, zoodat zij moeilijk op de bevolen diepte is te houden, dan wordt uitgepompt. Is zij te licht, dan wordt bijgevuld van buitenboord. Op alle tanks is een luchtleiding, waarvan de klep in de centrale is aangebracht. Deze worden hoofdzakelijk gebruikt in geval van nood, als dus pompen niet vlug genoeg gaat. Die inrichting heet de „luchtverdeelbak". De man, die deze bedient, krijgt zrjn orders van den commandant. Als de luiken gesloten zijn en de tanks worden gevuld, dan zal de lucht uit de tanks in de boot komen, waar men dus overdruk krijgt. Men voelt dan een druk op de trommelvliezen, die echter door slikken weer weggaat. Op den barometer kan men zien hoeveel druk er boven den normalen luchtdruk in het binnenste van de boot is. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1