Ons Bont maakt uw mantel als nieuw HAARDEN KACHELS VAN WILLIGEN J. J. H. KOOPMAN Volgende week verrassingen, f 75.00 Haardkachel f 41.00 Julianadorp 't Zand. Anna Paulowna. Wieringen. Heldersche Courant Vu Ifoaard! Wieringerwaard. Schagen, Texel. net najaar nadert. Groote keuze Lage prijzen Pelterijenhandel Weststraat 14 Visscherij. Breezand. Een interview met den heer Groneman. Vergadering H.M.V. Landbouw. Eierland's eeuwfeest. Marineberichten. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1935- HET RIALTO-PROGRAMMA. Het ontvoeren van kinderen is een mis daad, waartegen streng opgetreden dient te worden; is er erger verdriet voor een moeder denkbaar dan dat haar kind haar ontstolen wordt? Het moet verschrikkelijk zijn dat kan een ieder zich indenken. Het kon niet uitb'.ijven of een dergelijk gegeven hóe triest ook moest het scenario voor een film worden en het is de Paramount, die er zich met bekwame artisten op geworpen heeft om een kidnap-drama in al zijn reali teit voor het bioscoop-bezoekend publiek te brengen. Voor zoover de krantenberichten over de ontvoeringen van Lindbergh's baby, de van der Bilt-kid nog niet zouden kunnen ont roeren zou de film het wel kunnen doen, meende men. We moeten eerlijk bekennen: het valt nog al mee. Inderdaad is er in de hoofdfilm het geval van de ontvoerde baby het is de bekende Baby Leroy (vooral be kend uit „Bedtime Story" met Maurice Che- valier) maar gelukkig is de regie zoo fijngevoelig geweest om ons voor wreedheden e.d. te sparen. Men voelt als 't ware de heele film door, dat het lieve kind weer bij z'n moeder uitstekend vertolkt door de Duit- sche Dorothea Wieck (let op haar „Ger- maansch"-Engelsch!) terecht zal komen. En zoo komen we tot de uitspraak, dat de werkelijkheid helaas wel eens erger gebleken is dan dit „spel". De scène, waarin de moeder ontdekt, dat haar kind gestolen is, had o.i. wel iets intenser, wat „echter" gespeeld kun nen worden (Miss Fane had nog gelegenheid om verstandelijk te redeneeren, e.d.). Naar mate het einde nadert neemt de spanning toe: het eenig werkelijke sensationeele is nog de autorit, die de reddende vrouw met „baby Michael" te doorstaan heeft, alvorens de gelukkige moeder haar kind in de armen kan drukken. Uit het Polygoon-nieuws noemen we de mooie opnamen van den Polderdag in de Wieringermeer en van de Ned. Rondvlucht 1935. Bing Crosby, Amerika's huidige filmheld, zingt zijn nieuwste songs in „College Humor". Een film met Amerikaansche verve en enor miteiten; Crosby zingt te pas en te onpas. Interessant is de demonstratie van Ameri- kaansch voetbal, die in de film verwerkt is. „DE KONINGIN VAN MONTMARTRE". Hedenavond in Casino. Wij verwijzen nog eens naar de advertentie betreffende de operette voorstelling door „Die Jonghe Haghezangers" op hedenavond in Ca sino, waarbij de bekende Operetteschlager, „De Koningin van Monmartre" zal worden opge voerd door dit uitgebreide Amsterdamsche ge zelschap, bestaande uit ruim 40 personen, en dat over eigen koor en orkest beschikt. Hun opvoeringen te Amsterdam hadden zeer veel succes, wat hen aanleiding geeft ook hier een opvoering te geven van deze geestige en aller aardigste operette. In verband met den langen duur der ope rette verzoeken „Die Jonghe Haghezangers" nog te willen melden aat de opvoering uiterlijk om 8.15 zal aanvangen. Na afloop wordt weer het traditioneele bal gegeven met de Casino band. „DE MEID" IN CASINO DOOR HET DE BOERVAN RIJK ENSEMBLE. Wij kunnen nog mededeelen, dat in de door het De Boervan Rijk-ensemble te geven volksvoorstelling van „De Meid" op Zondag avond a.s. zullen medewerken de bekende keurtroep van dit ensemble: Esther de Boer- van Rijk, Jaap van der Poll, Adolphe Ham burger, Marcel Berckmans, Mieke Flink-Ver- straete, Fie de Vries-de Boer, Lize v. d. Poll Hamakers, en Loesje Bouwmeester. De vertooning zal te kwart over acht aan- vange" En daarmede de wintersche genoegens. We kunnen het niet meer ontkennen: nadat de Augustusmaand in de straling van de zomerzon tenonder gegaan, en we de r in de maand kregen, is de prachtige zomer aan het verdwijnen en gaan we langzaam en gelei delijk den herfst in, de bruine kleur van ae bladeren, en nog meer van die dingen, die er op wijzen, dat aan alles een eind komt. We zullen ons moeten gaan instellen op wintersche genoegens. We willen daarom vandaag beginnen u maar vast iets mee te deelen over de Abonnements-tooneelvoors tellingen in „Casino". Hieromtrent heeft de directie van „Casino" een circulaire verzonden aan de abonné's, waaruit wij een en ander zullen mededeelen. Er worden 6 voorstellingen gegeven, waar over reeds met een groot aantal tooneelgezel- schappen in den lande van den allereersten rang onderhandelingen worden gevoerd. De abonnementsprijs voor deze zes voorstellingen bedraagt slechts 5.75 plus rechten, feitelijk dus slechts ca. 1.per voorstelling. Zelfs de grootste pessimist ten aanzien van de slechte tijden enz., zal moeten toegeven, dat dit eigenlijk geen bedrag is voor een eerste rangs-voorstelling. Want men wefet, dat we hier de eerste rangs gezelschappen krijgen uit ons land, die met de mooiste stukken komen. Deze abonnementskaarten, die men vooruit betaalt (plaatsbespreking en stedelijke be lasting enz. worden telkens per voorstelling afzonderlijk verrekend), zijn niet persoonlijk. Wie dus om een of andere reden bij een tweede of derde voorstelling verhinderd is, kan zijn kaart aan een huisgenoot of een DRAISrtlAvANVALKEHBURG'S-' familielid geven. Met plaatsbespreken hebben de abonné's de voorkeur boven niet-abonné's. Deze laatsten betalen bijna het dubbele. De voorstellingen vinden plaats op een der 4 eer ste dagen der week; de juiste datum wordt tijdig bekend gemaakt. Hoewel dus op het oogenblik nog geen datum kan worden opgegeven ook is nog niet bekend welk gezelschap en welk stuk zal worden gegeven is het toch zaak, dat men zich thans reeds als abonné aanmeldt. Van prima voorstellingen door prima gezelschap pen is men reeds bij voorbaat verzekerd. Zooals we zeiden, zijn aan de abonné's dezer dagen de aanmeldingsformulieren verzonden; wie er geen heeft ontvangen, meldt zich wel even bij de directie van „Casino", nietwaar met en adres? Deze formulieren moeten vóór 20 September worden ingevuld. SOVJET-RUSLAND AFZETGEBIED VOOR ONZE VISCH? In de N. R. Crt. komt een uitvoerig artikel voor over de visscherij in Sovjet-Rusland en de aankoopen in het buitenland. De schrijver ervan heeft een onderhoud gehad met den Russischen hoogleeraar Wla- dimir Tsjernavin, thans in Engeland, die verklaarde, dat Rusland nog enorme voor raden haring, waarop het volk daar verzot is, zou kunnen opnemen. Hoewel handelsmoeilijkheden thans nog haast onoverkome-ijkt bezwaren opwerpen om tot invoer in Rusland te komen, is voor ons het feit, dat daar nog een haast onbe perkt gebied voor onze haring (en misschien ook voor andere soorten visch) ligt, een aan wijzing om de aandacht van onze Regeering en onzen handel zich in die richting te oriën- teeren. Volgens de N. R. Ct. heeft de firma Tinus Vrolijk te Scheveningen, die de geheele ha ring voorraad 1934 van de Visscherij-Centrale had overgenomen, deze thans verkocht aan Rusland. Dit is reeds het derde jaar, dat men van uit Scheveningen veel haring naar Rusland verkoopt. Er is door deze transactie heel wat werk gelegenheid ontstaan. En het ligt voor de hand, dat deze ruiming van gunstigen invloed moet zijn op de haringprijzen van teelt 1935. De reederij Frans Vrolijk heeft van Rusland een groote partij zout gekocht. Een millioen kilogram is reeds via Rotterdam te Schevenin gen aangekomen en in de zoutpakhuizen op geslagen en een tweede zending is binnenkort te verwachten. Dit zout is hoofdzakelijk bestemd voor het gebruik aan boord van de aan de haringvis- scherij deelnemende schepen. Schaarschte aan haring in Noorwegen, af zet van de oude partijen haring, het lijkt of er voor de Hollandsehe haringvisseherij inder daad wat perspectief is. Nog pas hadden we te Katwijk over deze visscherij een noodkreet gehoord, zoodat men ook daar deze berichten wel met genoegen zal vernemen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 8 uur, Ds. M. van Wichen Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Morgens 10 uur en 's avonds 7.30 uur, de heer Th. Looij, van Rotterdam EEN PRACHTIG SUCCES. We vernamen, dat de 4J^-jarige stamboek stier Hendrik, eigendom van W. Jimmink Hz., G. Rampen en A. Baken, allen alhier, op de deze week te Utrecht gehouden Nationale foktentoonstelling buitengewoon uitblonk. Op den eersten dag behaalde bedoelde stier, in de rubriek 5-jarige stieren en ouder, n.L den eersten prijs, terwijl hij op den daarop volgen den dag het nationale kampioenschap be haalde. Gezieen de groote mededinging uit alle provincies, is dit een prachtprestatie. Door den Minister van Landbouw werd aan den heer Jimmink den kampioensprijs, zijnde een groote zilveren krans, uitgereikt, waarbij Z.E. zich eenige oogenblikken met den heer J. onderhield. PREDIKBEURT. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 en 's middags 3.30 uur de heer P. Boon. POSTJUBILEUM. A.s. Maandag, 16 September, zal de heer C. Liefhebber 25 jaar in dienst zijn bij ac Posterjjcn. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. M. A. G. Vorstman Geref. Kerk. 's Morgens 10 uur, Ds. E. Jansen, 's Middags 2.30 uur, Cand, Vis, van Kolhorn. HINDERWET. Ingevolge de Hinderwet werd vergunning verleend aan de Bataafsche Imp. Mij. te Den Haag tot het oprichten van een benzinepomp installatie op een terrein van den heer A. Klein bij het nieuwe café aan den Akkerweg Aan J. Smit tot het oprichten van een smederjj in de Kliefstraat. POLITIE. Door den heer Bergsma, Brigadier van de Rij ks veld wacht, ter standplaats Hippolytus- hoef, is proces-verbaal opgemaakt tegen een werkloos arbeider die van gemeentewege wordt ondersteund en die naast zijn onder steuning nog andere inkomsten genoot die. aan het gemeentebestuur werden verzwegen. VISSCHERIJ. Door den Directeur-Generaal van de Zuider zeewerken is vergunning verleend aan J. Lont jzn. en aan D. Bakker tot het plaatsen van een taanketel op het opslagterrein te Den Oever. BURGERLIJKE STAND van 6 t.m. 12 Sept. 1935. Geboren: Maria Wilhelmina, d. v. S. Lont en G. Wit; Maria Elisabeth, d. v. D. Baijs en E. H. Hippler. Ondertrouwd: J. ten Bokkel en S. Kooij; J. W Heikens en M. Beer. ONDERWIJS. Ter vervanging van mej. van Hoboken aan wie ziekteverlof is verleend, is tot tijdelijk onderwijzeres aan de O.L. School te Den Oever benoemd mej. Oostwoud te Haarlem. UITSLAG AANBESTEDING. Ingeschreven werd voor glas-, schilder- en behangwerk der nieuwe brood-, koek- en be schuitbakkerij van den heer Arwerd, aan de Pompsteeg, als volgt: N. en J. Lont, 540; G. v. d. Wal 516; Firma Kraak en Zonen 495; N. Bruul 485. Allen alhier. Gegund aan den laagsten inschrijver. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Oosterland). 's Morgens 10.30 uur, Ds. van Beek. Ned. Herv. Gem. (Hippolytushoef). 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 'sMorgens 10 uur, de heer O. Deen. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) 's Middags 2.30 uur, de heer O. Deen Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. W. Meihuizen Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 'sMorgens 10 en 's middags 2.30 uur, Cand. J. Oranje. Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 uur, Leesdienst 's Middags 5 uur, Cand. J. Oranje bizonderheden over de die de dezen winter aan haar abonné's biedt. (Zie ook de adv. op pag. 7) Den Oever BOERDEKIJBKAND. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de oude boerderij, thans eigendom van den staat, voordien van den heer C. Koorn Jzn, staande aan den Betonweg achter Oosterland, tot den grond toe afgebrand. Toen de brandspuit van Hippolytushoef ar riveerde, stond het gebouw reeds in lichte laaie en kon deze zich slechts in hoofdzaak bepalen tot het nablusschen. De boederij stond reeds circa drie weken onbewoond, terwijl, zooals bekend, veertien dagen geleden in het zelfde pand een begin van brand was ontstaan, welke in de kiem kon worden gesmoord. Om trent de oorzaak tast men ook ditmaal in het duister. De brand werd om ongeveer twee uur ontdekt door een wielrijder, die over den be tonweg ging. Een aantal zeer oude muurtegels ging eveneens verloren. AUTO-BOTSING. Twee zwaar gehavende personenauto's, de een gekanteld aan de IJsselmeerzijde van den afsluitdijk nabij K. M. paal 10,5 tusschen het Monument en Breezand, de andere 70 M. ver der aan de tegenovergestelde zijde, vormden het resultaat van een aanrijding, welke Woens dagavond ongeveer half 10 plaats vond. Op dat oogenblik kwam met groote snelheid uit EN Nieuw model met buizencirculatie, compleet geplaatst met mantelplaat en pijp Nieuw model vakkundig geplaatst Alléén de betere fabrikaten bij de ncuUng Friesland een Noordhollandsche wagen, waarin zich 2 dames en 2 heeren be vonden, aanrijden welke een vóór rijdenden auto wilde passeeren. Op het laatste oogen blik werd ingezien, dat deze manoeuvre, met het oog op een tegenligger, moest mislukken, weshalve wederom werd getracht achter den voorligger te komen. Ook dit mislukte, want met een geweldigen klap vloog de auto tegen den tegenliggei, een uit de Garage Veltman te Leeuwarden e f komst igen, met vader en zoon bemande auto op, welke 70 meter verder tegen den berm werd geslingerd en grootendeels vernield op zijn kant bleef liggen. Ofschoon de vader ernstige armwonden opliep, kwamen wonderlijk genoeg de zoon en de inzittenden van den anderen auto er met den schrik af. De marechaussee heeft de auto's in verband met het onderzoek, in beslag genomen. DE BEKENDE VEEFOKKER BEHAALT OP DE NATIONALE VEETENTOONSTELLING TE UTRECHT EEN RECORD AANTAL PRIJZEN. Gisteren hebben we den heer Groneman eens bezocht, om het een en ander te verne men betreffende de successen, welke werden behaald op de groote Nationale Fokveeten- toonstelling te Utrecht, welke was uitge schreven door het N.R.S. De heer Groneman was met een 15-tal die ren op deze tentoonstelling vertegenwoordigd. Op onze vraag hoeveel dieren er in totaal uit de provincies waren, vernamen we, dat er 832 dieren waren ingezonden waarvan uit Noord-Holland 70 stuks. De verschillende veesoorten, bestaande uit zwartbonten, roodbonten en blaarkoppen wa ren onderverdeeld in inzendingen van den lichten en van den zwaren grond. Allereerst liet de heer Croneman ons de prachtige medaille zien, uitgeloofd door H.KH. Prinses-Juliana, welke door hem gewonnen was met zijn groep 8 koeien en 1 stier, toe- behoorende aan één eigenaar. Met deze col lectie werd het kampioenschap behaald. Zijn bekende shów-stier Constantijn-Frans werd tot reserve-kampioen van Nederland uitgeroepen. („Hendrik", eigenaar W. Jim mink te 't Zand werd kampioen). De prijs van Constantijn-Frans was een prachtige lauwertak, welke door Zijne-Excel lentie Min. Deckers bij het défilé werd uitge reikt. Dat de afstammelingen van Constantijn- Frans ook een besten indruk maakten, be wees wel de 2e A. Prijs welke met deze groep werd behaald. Op den eersten dag der tentoonstelling wa ren reeds 14 van de 15 dieren van den heer Croneman bekroond. Om alle individueele suc cessen der fokdieren te vermelden, zou te ver voeren. De voornaamste waren: Maje 18, Individueele klasse le C prijs, en 1 A Prijs in de productie klasse; Kroontje 30 1 C in de individueele klasse; Matje 27 no. 1 1 Ber 3-jarigen; Sara 39 no. 1 A der hokkelin- gen; Matje 30 no. 2 m deze rubriek. Kroontje JJ8 no. 2 der drachtige koeien. De fokker liet ons een groot aantal oranje en blauwe eere-linten zien; allemaal tropheëen ï-fran de tentoonstelling! Voorts vertelde de heer Groneman, dat er jiuit schier allelanden van Europa bezoekers waren om te zien wat Nederland op het ge bied der veefokkerij presteert. De Vóorzitter van het N.R.S., de heer Wib- uit schier alle anden van Europa bezoekers van den heer Croneman. Ongetwijfeld heeft de heer Groneman de plaats Wieringerwaard als fokkerscentrum zeer hoog gehouden. Uit den omtrek werden voorts nog be kroond, van den heer R. L. Waiboer, welke voor het eerst inzond op een groote tentoon stelling, de melkkoe Nel Klaaske 2 met een 1 B prijs en van den heer J. Schenk. Clara 34 met een 3en prijs. BURGERLIJKE STAND. van 512 Sept. 1935. Getrouwd; S. v. Meekeren en T. Kopman. Overleden: K. Brok, 58 j., echtgen. v. M. Kant. Politie. Verloren: een portemonnaie met geld; een rijwielplaatje; een bankbiljet; een arm bandje, een portefeuille; rijbewijs; een wegen belas tingkaart. Gevonden; een halsketting; een porte- monnai; een taschje met abonnement; een portemonnaie, een armband. MA RKTOVERZICHT. Er was Donderdag een groote aanvoer van vette koelen, met redelijken handel. De duur ste koe bracht 210,op, afkomstig van den heer Meurs uit Winkel (goed 25 cent). Drukker wordt het nu op de gelde- en kalf- koeienmarkt. Ook de handel is Iets beter. Pinken en stieren waren ditmaal niet aan wezig. Graskalveren stug. Vette koeien stil, nuchtere kalveren duur, handel vlug. Paar den goed duur. Oude slachtschapen 12,tot 20, Handel matig. Jonge vette schapen goed. Tot 17.Lammeren voor de slacht hoog ste prijs 10,voor de welde 7,Handel matig. Mag're schapen stug. Prijzen tot 12,In bokken en geiten was weinig te doen. Ook veite varkens waren te tellen. Handel trekkend. Hoogste noteerirg 22 cents. Big gen en schrammen goed Wat de kippen en konijnen betreft, bleef alles bij het oude. 55 CENT PER K.G. VOOR DE WOL. Met een prijs van 55 ct. per kg is hier dezer dagen de wolhandel ingezet. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL GEBOREN: Margaretha Gerardina, d. van P. J. Kimman en J. C. Kikkert. POLITIE. Gevonden: 1 sleutel, 1 portemonnaie. De Algem. Vergadering van den Holl. Mij. van Landbouw, gisteravond in hotel „De lm- deboom" gehouden, viel een slecht bezoek ten deel. De voorzitter, de heer A. Keijser R.Johz., gaf bij opening zijn spijt te kennen over de geringe belangstelling, vooral omdat het bijna niet aanging om met zulk een gering aantal aanwezig geldende besluiten te nemen over de vrg gewichtige punten die in behandeling kwamen. Vervolgens werden door den secreta ris, den heer Noorddjjk, notulen gelezen van enkele bestuurs- en algemeene vergaderingen. Daarna deelde de voorzitter mede, dat men met den Smedenbond had onderhandeld om de kosten van hoefbeslag te brengen van 2.80 op 2.40, doch hiermee was geen resultaat bereikt. Ook was er van een voorgestelden lamsvleeschdag, eens per week, in deze ge meente niets gekomen. Bij behandeling van de ingekomen stukken werd besloten om te trach ten in den loop van den winter (in samenwer king met de L.T.B. en de afd. Eierland) de aangeboden film van Chilisalpeter, voor de leden te geven. Op verzoek van den voorzitter deelde de heer Noorddijk mede, dat hier een comité v. propa ganda is gevoerd voor het gebruik van zui velproducten, dit op verzoek van de Prov. Kern van de Ned. Ver. Hierin hebben zitting personen van alle landb.organisaties op Texel; de vereeniging heeft de beschikking over een millioen voor propaganda. Op Texel zal men als eerste propaganda zich wenden tot de hoof den der scholen om hun medewerking te ver- leenen voor melkgebruik op de scholen; voor proefneming zijn gelden beschikbaar. Vervolgens werd voorlezing gedaan van een schrijven waarin mededeeling werd gedaan, dat men afwijzend had beschikt om voor de Texelsche veehouders een uitzonderingspositie te maken, hetgeen in een gemeenschappelijk verzoek van de plaatselijke vereeniging was verzocht. Men zal echter deze zaak hierbij niet laten en trachten in audiëntie met den Minister van Landbouw een en ander nog eens nader te bespreken. Hierna kwam de beschrijvings brief van de Alg. Vergadering van het Hoofd bestuur aan de orde (te houden op Woensdag a.s. te Alkmaar). Besloten werd adhaesie te betuigen aan een adres van de afd. Alphen a. d. Rijn om pogin gen aan te wenden om een einde te maken aan de regelmatige bevoordeeling van den akkerbouw, waarvan een groote omzetting van 't veehoudersbedrijf in akkerbouw het ge volg zal zjjn. Verder zal aan de afgevaardigde worden opgedragen te stemmen tegen de voorgestelde contributiewijziging, waarbij de contributie per hectare wordt betaald. Tot afgevaardigde werd gekozen de Voor zitter, tot plaatsverv. de heer S. Keyser Jbz. Bij de rondvraag kwam bestrijding van het Rotkreupel weer aan de orde. Besloten werd te trachten aan de opgerichte Vereeniging meer uitbreiding te geven en dan als eerste maatregel met de gemeente in overleg te tre den tot het aanstellen van een onbezoldigden rijksveldwachter, die tegen eenige vergoeding controle uitoefent Nadat nog besloten was om een schrijven te zenden aan den oud-voorz„ den heer C. Keij ser Hz., die thans herstellende is, doch nog steeds in een ziekenhuis vertoeft, werd de vergadering gesloten. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u„ Ds. Visser. H. Doop. Aangifte Zaterdag van 8—9 u, aan de pastorie. Oosterend, v.m. 10 u„ de heer B. v. Zweden 's av. 7.30, de heer B. v. Zweden Herdenking 40-jarig bestaan Jongel.- en Meisjesvereeniging Waal, v.m. 10 uur, Ds. van 't Hooft (H. Doop) Den Hoorn. v.m. 10.30 u., Ds. v. Petegem De Cocksdorp, v.m. 10.30 uur, Ds. Salm Zuid Eierl., n.m. 4 u., Ds. Salm. Oudeschild, v.m. 10 uur, Ds. Scholte, Doopsgezinde Gemeente. Waal, v.m. 10 uur, Ds. Vis. Den Burg, Hervatting Zondagsschool. Gereformeerde Kerk Den Burg, (geb. Fanfare) v.m. 10 uur, Ds. v.d. Leer n.m. 3 uur, de Heer L. Berger voorbereiding H. Avondmaal Oosterend, v.m. 10 u. de Heer L. Berger Voorbereiding H. Avondmaal n.m. 3 uur, Ds. v.d. Leer Gereformeerde Kerk (H.V.) Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 u., Preeklezen. Voorbereiding H. Avondmaal. 't Eeuwfeest van den polder Eierland, met het daaraan verbonden volksfeest, mag in alle opzichten geslaagd heeten; niet weinig heeft het buitengewoon fraaie weer der laat ste dagen daartoe bijgedragen. Woensdag, na afloop der kinderfeesten, heerschte al spoedig een groote drukte op het feestterrein; de tent, die ruim 1000 personen kon bevatten en waar in ter afwisseling van het bal een Cabaret gezelschap optrad, liep bjjna geheel vol, ter- wjjl zich b(j de verschillende andere „kermis vermakelijkheden" eveneens veel publiek op hield. Donderdagmorgen trok de Historische Alle gorische optocht, die vanaf De Cocksdorp door bijna geheel Eierland trok, de belang- steling van bijna geheel Texel; honderden personen hadden zich langs den bijna 18 km langen weg geschaard. Het bestuur der feestcommissie had aan de samensteling van dezen optocht veel zorg be steed. Een voorstelling werd gegeven van de wording van den Polder, voorop gingen eenige ruiters, daarna volgde een ouderwetsche lan dauer, waarin een viertal heeren hadden plaats genomen,^gekleed in, een deftig cos- tuum. Daarachter volgden twee wagens met grondwerkers, die sloten en dijken kwamen aanleggen; een vierde wagen bevatte een stuk dijk, waarvan zich aan de eene zjjde de bedwongen god Neptunus bevond, aan de an dere enkele arbeiders. Vervolgens zag men nu de aankomst van emigranten, meest Zeeuwsche boeren in hun nationaal costuum; ook echter kleederdrachten uit andere pro vincies, vooral ook trok een oud Texelsch paartje de aandacht. Vervolgens kwamen de ouderwetsche ploegen, de oogstwagens en de godin van den Landbouw. Nadat eerst nog een der eerste handdorschmachines was ge passeerd, kwam een zeer moderne dorsch- machine, getrokken door een tractor. Ook gingen nog in den stoet mee moderne zaai- machines, zelfbinders, etc., die een allerduide lijkst beeld gaven, op welk een hoog peil de landbouw in den polder Eierland thans s Tenslotte volgde een groote wagen, V* de feestcommissie en een klein muziek schap een plaatsie had rrekree-pn r„ eïel- schap een plaatsje had gekregen. In cle h "1 stemming arriveerde het gezelschap te geveer 1 uur weer aan De Cocksdorp L0*1" omstreeks 2 uur de Volksspelen een aan &ar namen. anï Even willen wij nog melding maken een schitterende expositie van etsen en s v* derstukjes van den kunstschilder N. do 'j uit Heemskerk, alle vervaardigd op Tc""8 De heer De Jong heeft zich toegelegd op w teekenen van de meest typische boerderij huizen en kerkjes uit de gemeente; zijn werk staat op hoog peil. Bij het gehouden volksfeest werden a» prijzen gewonnen'. Bjj hindernisrijden te paard: le. p. de Bl0i« 2e. S. v. Egmond, 3e. K. Stolk, 4e. p. Bubg, man. Hinderniswedstrjjdle. C. Zuidema, 2e M. Reuvers, 3e. R. Stolk. Zakloopen dames: le. H. Stark, 2e. m- Blom, 3e. M. Djjt, 4e. T. de Blois. Broodjeshappen dames en heeren: Ie. mel J. de Graaf, 2e. mej. H. Blom, 3e. de heer s Dros, 4e. de heer C. Zuideman. Strijd om den man: le. F. Barends-Bakker 2e.' J. Hoekstra, 3e. C. v. Groenen, 4e. Blom. Strijd om de vrouw: le. K. Nieboer, 2e. R, Buijs, 3e. N. v Egmond, 4e. P. Meindersma. ZIJDEN VLAG VOOR MINISTER DECKERS. Een marine-traditie. In het „Utrechtsch Nieuwsblad" van 7 September j.L vraagt de gep vice-admiraal mr. J, C. Jager zich af, of het geen waardig antwoord zou zijn geweest op de dagordér waarmede minister Deckers afscheid nam van de weermacht, indien hem door de ge zamenlijke Marine- en Legerautoriteiten de onderscheidingsvlag was aangeboden, die de minister tal van malen bij zjjn bezoeken aan vloot of leger heeft gevoerd. Een der aloude tradities in de Marine is het immers, dat aan een vlagofficier, die gedurende eenigen tijd het bevel over een deel onzer Marine heeft gevoerd, bjj het verlaten van den zeedienst door de commandanten van de onder zijn bevel staande schepen op plechtige wijze de commando-vlag wordt aangeboden, die, zo& mogelijk op het laatste moment, dat hij het bevel voerde, gewaaid heeft. Vele gepen, sionneerde vlagofficieren onzer marine h&- waren als kostbare herinnering aan hun diensttjjd een zijden commando-vlag, opge borgen in een fraai kistje. Het ware wenschelijker geweest, indien vice-admiraal Jager zich beter op de hoogte had gesteld, alvorens hij den marine-officieren in de schoenen schoof, dat zij een goede mili taire traditie hebben veronachtzaamd. Toen minister Deckers 29 Augustus jJ. af scheid nam van de marine-autoriteiten in Den Helder, werd hem, in tegenwoordigheid van alle hoofdofficieren, door Schout-bij-nacht T. L. Kruys, namens het officierskorps der K. M. der zijden onderschijdingsvlag (2 ge kruiste ankers op een wit veld, van boven en onderen omzoomd door ons rood-wit-blauw) in een keurig kistje aangeboden. Bij besch.kking van den minister van defen sie is de off. van adm. der le kl. J. K. Leijen, geplaatst bij de Hoogere Krijgsschool, den 9en September 1935 ter beschikking gesteld. Aangenomen in den zeedienst. Leerlingen ond.off.-vlieger G. A. Dijkstra, J. J. A. F. Vermeulen, J. P. G. v. d. Boogert, P. G. G. Bolland, P. J. Aarts, G. D. Rebel, H. J. Hebbij, H. M. Galama, G. van der Meer, K. van Mullingen, C. van der Plas, F. Her man, J. A. van den Heuvel, J. Gijzemijter, H. Scheepstra, met 2 September 1935. Vligtuigmkr. maat (M) H. C. W. Knip, 28 Augustus 1935. Met ontslag uit den zeedienst. Opper-schrijver S. Spoelder, 11 Sept. 1935. Stoker-olieman L. van den Oever, 11 Sept, 1935. Opper-schrijver A. Schoe, 25 Sept. 1935. Korp.-machinist F. W. Leeger, 1 Oct. 1935. Opper-telegrafist W. van Iterson, 16 Oct. 1935. Tamboer le kl. J. van der Kuip, 20 Oct. '35. Korp.-machinist J. van den Bos, 23 Oct. 1935, Serg.-vliegtmkr. (M) A. Bruin, 29 Oct. '35. Opper-konst. H. F. Arnoldus, 2 Nov. 1935. Marinier le kl. L. J. Everts, 28 Sept. 1935. Stoker-olieman H. van Zuiden, 4 Oct. 1935. Bevordering. Stoker le kl. J. A. Koningstein tot stoker- Olieman, 1 Sept. '35. Stoker 2e kl. L. Pauw tot stoker le kl. 1 Sept. '35. Thuisvaren ingetrokken van: Marinier le ki. E. E. Agterop per m.s. „Ve nezuela", 29 Ang. '35 van Curagao. Aanwijzing thuisvaren Korp.-macht. W. Weterkamp per m.s. „J« de Wit", 28 ug '35 van Tg. Priok. Marinier 3e kl. A. Eising per m.s. „J- de Witt", 28 Aug. '35 van Tg. Priok. Matoos 2e kl. H. Scholder per m.s. „Baloe- ran", 25 Sept. '35 van Tg. Priok. Ondervolgende schepelingen zjjn den 4en September 1935 per m.s. „Johan van Oldebar- nevelt" in Nederland uit Oost-Indië aangeko men: Sergts. torpmr. E. H. Herlaar, J. Nadort, G. Sont, Sergt, vlieger A. Zwaag; Matroos le klas G. H. Taylor Parkins, matroos le klas M. P. van Boven, Marinier le kl. H. C. A. Knaap. BEVORDERINGEN IN OOST-INDIK- 1 Maart 1035* Marinier 2e kl. A. H. Keuken tot marinier le kl. 20 Maart 1935: Majoor-ziekenverpl. opperzlekenvcrpleger. 1 Mei 1935: Matrozen 2e kl. J. v. Djjk, D. C. Janse, Hartman, M. Douma tot matroos le kl. Stokers le kl. H. Groen en W. C. de J tot stoker-olieman. 1 Juni 1935: Stoker le kl. J. C. Baljé tot stoker-o-ic" 1 Juli 1935: j o0r- Serg.-konstabel J. J. Kroes tot konstabel. L. W. Vredenbregt tot Haven van Nieuwediep 13 Sept. 1935. „^trokK*® Aangekomen van Londen en ecUyvar'1 naar Harlingen het Eng. s.s. den".

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 22