Radio-programma Op en om het Binnenhof. Man slaat zij n vrouw dood. Groote inbraak te Amsterdam. GEMENGD NIEUWS Het belangrijkste nieuws HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG Binnenland. Schoonzoon steekt zijn schoonvader. Drie jaar gevangenisstraf geëischt. Te Zaandam had een jeugdig echtpaar dat op een woonschuit woonde, herhaaldelijk ru zie. Het gebeurde vaak dat de vrouw weg liep en naar haar ouders ging om daarna weer naar de woonschuit terug te keeren. Er volgde wel eenseen woordenwisseling tus- schen schoonvader en schoonzoon. Op 30 Juni was de vrouw weer teruggekeerd. Kort daar op arriveerde haar vader. Een twistgesprek eindigde in een vechtpartij. De schoonzoon wond zich zoo op, dat hij een mes greep en zijn schoonvader in den buik stak; de steek gleed echter af op een sigarenkoker en de schoonvader liep slechts een schram in de zijde op, waarop de schoonzoon hem nog een steek in den rug toebracht. Deze is toen weg- geloopen en naar het ziekenhuis gegaan, waar hij verbonden werd. Donderdag stond de schoonzoon wegens po ging tot doodslag voor de rechtbank te Haar lem terecht. Uit getuigenverklaringen bleek, dat de schoonzoon tegenover den schoonvader doodsbedreigingen had geuit. De officier van justitie eischte een gevangenisstraf van 3 Jaar met bevel tot onmiddellijke gevangen neming. Uitspraak 26 September. Nadat deze haar zuigeling zou hebben vermoord. Donderdagochtend werd de Haagsche po litie gewaarschuwd, dat reeds eenige dagen geleden een moord zou zijn gepleegd in het pand Geest no. 71a te 's-Gravenhage. Dit bleek bij onderzoek inderdaad het geval te zijn. In genoemd perceel werd een handel in tweedehandsch goederen gedreven door den 26-jarigen H. G. O., die gehuwd was met de 22-jarige E. M. O. Het huwelijk was zeer slecht, er waren twee kinderen, een school gaand jongetje en een meisje van 3 weken. Dinsdag ontvingen de ouders van de vrouw een verzoek van O. om den jongen van school te halen, aangezien, naar O. mededeelde, zijn vrouw was weggeloopen. Het jongetje is toen bij de schoonouders ondergebracht. Donder dagochtend werd ten huize van O.'s schoon ouders een brief van O. bezorgd. Deze hield de ontstellende mededeeling in, dat hij zijn vrouw had doodgeslagen. Als reden gaf hij op, dat zij het meisje van 3 weken gedood had. Na ontvangst van dezen brief hebben O.'s schoonouders de politie gewaarschuwd, die bij haar onderzoek in genoemd perceel het lijk van de vrouw vond, badende in bloed, op een matras liggend in een kelderput. Bij het eerste onderzoek van de politie werd het lijk van het kindje niet gevonden. Verder con stateerde de politie, die haar onderzoek in stelde onder leiding van den waarnemenden commissaris hoofd-inspecteur Zimmerman, dat Woensdag de geheele inboedel uit het huis was weggehaald door iemand, aan wien deze inboedel blijkbaar verkocht was door O. Ook het parket is Donderdagochtend ter plaatse geweest. Signalement van den dader. De dader is voortvluchtig. Zijn opsporing is per radio verzocht. Zijn signalement luidt: lengte 1.73, donker blond haar, blauwe oogen, tenger figuur, kleine ooren .lichtgrijze flanellen broek, grijs colbertjasje, hoog boord met das, geen hoed. Het lijkje van het kind gevonden. Bjj een nader onderzoek heeft de politie in in denzelfden kelder, waar het ljjk van de vermoorde vrouw is aangetroffen, ook in een hoek, het lijkje van het kind gevonden. Het kind was blijkbaar reeds geruimen tijd dood. Het lag in een deken gepakt op een kussen. Sporen van geweld werden er niet op gevon den. De moord op de vrouw is bljjkbaar ge pleegd met een moersleutel, die, met bloed KHEUMATISCHE KNOBBELS OP DE VINGERS. „Steeds vermoeid en lusteloos." Een sprekend voorbeeld hoezeer Kruschen Salts er toe medewerkt urinezuur uit het lichaam te verdrijven, vindt ge in het vol gende schrijven, dat wij zoojuist van een dame ontvingen. „De gewrichten mijner vingers waren opge zwollen, zoowel als de gewrichten mijner teenen; deze zwellingen werden langzamer hand uiterst pijnlijk. Ik voelde mij bovendien lusteloos en steeds erg vermoeid. Rust en een dieet werden mij voorgeschreven; tegelijker tijd begon ik met Kruschen Salts. Dit is nu achttien maanden geleden ik voelde mij toen inderdaad doodziek. Ik nam Kruschen Salts precies als voorgeschreven, in een glas warm water op de nuchtere maag en U kunt mij gelooven ik ben nu een geheel ander mensch. U kunt er op rekenen, dat ik niet zal nalaten ook aan anderen het geheim van mijn succes te vertellen." Mevr. W. R. M. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen ingewanden, nieren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor urinezuur en andere afvalstoffen, die de oor zaak kunnen zijn van rheumatiek, jicht en ischias, volkomen uit het lichaam worden ver wijderd. Kruschen Salts werkt direct op Uw bloedsomloop, zoodat frisch, zuiver bloed door Uw aderen stroomt, vermoeidheid en luste loosheid verdwijnen, en worden vervangen coor onvermoeide energie en opgewektheid. S halende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij voorkomt. bevlekt, in de nabijheid van het l\jk werd ge vonden. Men neemt aan dat de vrouw reeds in den nacht van Maandag op Dinsdag om het leven ia gebracht. De brief, waardoor de ouders van de vrouw voor het eerst kennis kregen van het drama, was te Rotterdam gepost. De inhoud laat de mogelijkheid open, dat de man na zijn daad zelfmoord heeft gepleegd. Anderzijds kan men veronderstellen, dat hij slechts aldus heeft geschreven om zijn aftocht te dekken, daar hij het blijkbaar is geweest, die den inboedel heeft verkocht en laten weghalen, wat dan geschied zou kunnen zijn om zich eenig geld voor zijn vlucht te verschaffen. Twee kluizen opengebrand en ongeveer f 3000 gestolen. In het kantoorgebouw van den gemeen telijken woningdienst aan de Stadhouders kade te Amsterdam, het vroegere admi nistratiegebouw van de tram, is Woens dagnacht een groote inbraak gepleegd. Toen Donderdagmorgen te 8 uur de werk sters het gebouw binnenkwamen, zagen zij, dat de deur van het groote kluis in het kan toor van den kassier, dat evenals verschil lende andere kantoren uitkomt op de hal ge lijkvloers, wagenwijd openstond. Ter hoogte van het slot was in de dikke stalen kluis deur een groot gat van ongeveer iy2 decime ter gebrand, de geheel kromgetrokken en af gesmolten besohermingsplaat lag er voor op den grond, en er stonden twee ijzeren fles- schen, die later gebleken zijn een zuurstof- en een acethyleencylinder te zijn. Ook lag er een gummislang op den grond. Voor de ven sters hingen tafelkleeden en stonden ten over vloede op den kant gezette tafels, waarmede de inbrekers het schijnsel van de steekvlam, waarmede zij de kluisdeur opengebrand heb ben, afgedekt hadden, zoodat het van de straat af niet te zien is geweest. Bij het onderzoek, door de politie en het personeel van den woningdienst ingesteld, bleek, dat de inbrekers, toen zij de groote kluisdeur open hadden gekregen, de eerst in de kluis staande groote brandkast onder handen hebben genomen, en met het door hen gewenschte resultaat. Ook hiervan was de beschermingsplaat voor het slot weggebrand, waarna zij de scho ten van het slot weg hadden kunnen duwen en dus de deur openen. De buit, welke zij hier vonden was niet te versmaden, het was zil vergeld in geldtrommels, ten bedrage van on geveer 2500, opgehaalde huurpenningen van gemeentewoningen, en geld, dat gereed lag voor uitbetaling van loonen en salarissen. In een tweede, kleinere brandkast in de zelfde kluis was een groot bedrag van dui zenden guldens weggesloten. De inbrekers hebben getracht ook deze brandkast te for- ceeren, maar hebben dit werk halverwege moeten staken, hetzij dat zjj onraad hebben meenen te vernemen, hetzij,wat waarschijn lijker is, wegens het feit, dat de cylinders niet genoeg zuurstof en acetyleengas bevat hebben. Hoe het ook zij, de deur van deze brandkast toonde de duidelijke sporen van de bewerking, waaraan zij echter nog lang ge noeg weerstand heeft kunnen bieden. Op de 1ste verdieping van het gebouw be vindt zich in een der lokalen ook een groote kluis, welke de inbrekers op dezelfde wijze hebben weten te openen. Hierin lagen echter alleen administratieve bescheiden, boeken en statistisch materiaal geborgen, doch geen geldswaarden, zoodat hun werk hier ver- geefsch is geweest. De inbrekers moeten zeker eenige uren in het gebouw vertoefd hebben, en op hun ge mak, stelselmatig en zonder eenige stoornis hun werk hebben verricht. Dat men met vakkundigen te doen heeft, blijkt hieruit, dat de politie-scheikundige van Ledden Hulsebos, die vanmorgen aan het onderzoek deel nam, nergens een vingerafdruk heeft kunnen vinden. Trouwens zij hebben geen enkel spoor dat tot hun ontdekking zou kunnen leiden achtergelaten. Het is gebleken, dat zij het gebouw zijn binnengekomen door een poortje in een gang aan den Overtoom en een deur, die zjj beide gemakkelijk met een valschen sleutel heb ben kunnen openen. Naar de meening der politie moeten zij, gezien het omvangrijke werk dat zij verricht hebben, ten minste met z'n tweeën of drieën geweest zijn. Gelijk wij reeds hebben medegedeeld, is er voor ongeveer 3000 gestolen. De eigendom men van de gemeente zijn op eigen risico te gen brand en inbraak verzekerd. Het gebouw van den Gemeentelijken Wo ningdienst is, zooals uit het gebeurde wel blijkt, des nachts zonder bewaking. Weekkromek Kabinet en Eerste Kamer vereenigd in rouwbetoon. - Dr. Colijn doet net, of er niets gebeurd is - Winkel', verkeers en scheepvaartaangelegenheden behandeld. - De tweede Staten' dam" Een Prinsjesdag van groot gewicht. Den Haag, 12 Sept. '35 't Is toch niet precies gegaan als dr. Colijn zich had voorgesteld betreffende het eerste contact tusschen zijn nieuw Kabinet en de Volksvertegenwoordiging! Reeds vóór den derden Dinsdag kwam er een kort samen treffen, al was het dan „slechts" in de Eerste KamerJ.l. Dinsdag-avond verga derde namelijk de Senaat, in hoofdzaak om de regeling betreffende uitverkoopen en op ruimingen in het winkelbedrijf af te doen. Doch het grootste deel der vergadering was gewijd aan de plechtige herdenking van Ko ning Astrid's overlijden en aan het bijna even plotseling verscheiden van griffier Beelaerts. Achter de groene tafel zat een goed deel van het „nieuwe" ministerie. De eenige „homo novus" van het gezelschap was mr. Slingenberg, de pas benoemde minister van Economische Zaken, die immers van de ban ken der Senatoren naar het allerhoogste ge stoelte der eere is overgestapt. Dr. Colijn zat weer als van-ouds in het midden en werd voorts nog geflankeerd door de heeren Slotemaker, Van Lidt de Jeude, De Wilde, Oud en Gelissen. De premier zag er bepaald monter uit, een bewijs, dat zijn bergreis lang geen kwaad heeft gedaan! Overigens was er aan de mi nisters werkelijk niets „nieuws" te zien. En zij kwamen immers, alsof er niets gebeurde, een aantal wetsontwerpjes verdedigen, welke door het vorige Kabinet waren ingediend en reeds in de Tweede Kamer afdoening von den. Doch, zooals gezegd: voordat men daaraan kon beginnen, ging president De Vos van Steenwijk de Kamer vóór in rouw. Allereerst vanwege het droeve gebeuren in België, waar aan hij een korte, doch van diep meeleven getuigende rede wijdde. Dr. Colijn sloot zich daar namens de Re geering van heeler harte bij aan. Wat even eens het geval was na wat mr. De Vos had gezegd over het zeer betreurde heengaan van den griffier der Kamer, dr. Beelaerts van Blokland. Men kon duidelijk aan de stem des presidents hooren, dat hij sprak over een ge storven vriend. De Kamer en de ministers hoorden, eerbiedig staande, naar de woor den van den Voorzitter. Aldus was het eerste contact tusschen Kabinet en Volksvertegen woordiging wel zeer somber! De eigenlijke agenda vorderde niet veel tijd. Na een korte discussie over het uitver- koop-ontwerpje, dat voetstoots werd aan vaard, waren de zaken afgedaan. Alleen had nog de toelating plaats van mr. Van Rap- pard, als opvolger van wijlen mr. Harm. Smeenge. De liberale afgevaardigde heeft er zijn Tweede Kamer-lidmaatschap aan gegeven en inderdaad zal hij zich in dit milieu aan genamer voelen. Toch was deze avondvergadering niet de „hekkesluiter" van de huidige parlementaire periode. Den volgenden dag kwam de Senaat wederom bijeen en wel voor het afdoen van gewichtiger zaken: Het wetsontwerp nopens het verkeer op de wegen en dat tot steun aan de noodlijdende scheepvaart. Sommigen meenden te kunnen verwachten, dat de Kamer in die dagvergadering eens met vragen voor den dag zou komen, verband houdend met de Kabinetswisseling. De zon derlinge figuur, dat een nieuw Kabinet zoo zonder meer rustig met het Parlement zaken gaat afhandelen, zaken nog wel, die door het vorige ministerie gedeeltelijk zijn afgedaan, gaf daartoe wel aanleiding. Maar de heeren zijn verstandiger geweest en hebben de ne telige kwesties kalmpjes laten rusten. Zelfs heeft men een poosje gepraat over dingen, welke nu eens geen verband met de huidige economische moeilijkheden hebben, iets, dat in deze dagen wel aan den balk mag. In dien dus het verdere contact tusschen Kabi net en Kamers zoo op rolletjes loopt als deze eerste samenwerking tusschen Ministerie ep Senaat, nu, dan zou er haast wel een wonder moeten gebeuren Zonder moeite kreeg de Regeering de wets ontwerpen nopens regelen van het verkeer op de wegen en steun aan de zeescheepvaart van de Kamer los. Er werd wel over gepraat, maar op heel rustige wijze. Men weet, dat het ontwerp, betreffende het verkeer een soort machtigingswet is, die eigenlijk door Alg. Maatregel van Bestuur gecompleteerd moet worden. De Volksvertegenwoordiging kan im- merst toch niet precies oordeelen over aller lei verkeers-technische aangelegenheden, ten aanzien daarvan is het departement veel be ter op de hoogte. De heer Jansen de Limpens (R.-K.), die het debat over de aangelegenheid opende had groot gelijk, toen hij opmerkte, dat het van de uitvoeringsmaatregelen zal afhangen in hoeverre met deze wet een algemeene ver keerswet wordt benaderd. Het laat zich daar om denken, dat heden verschillende leden van de gelegenheid gebruik maakten om met mi nister Van Lidt de Jeude even van gedachten te wisselen over in de naaste toekomst te ne men maatregelen. Vooral de heer Ter Haar ,C.H.) had werk gemaakt van een lijstje met desiderata, dat hij ijverig étaleerde. Ook zijn partijgenoot Kolff die heden in den Se naat voor het eerst sprak deed ettelijke duiten in het zakje, sneed zelfs een juridi sche kwestie aan, waardoor de oud-president van het Bossche gerechtshof, mr. Van Sasse van Ysselt, uit zijn tent werd gelokt. Als er zaken van het recht te behandelen zijn is de wakkere veteraan en nestor er steeds als de kippen bij! Het ging namelijk over de kwestie aan gaande het omdraaien van de bewijslast bij auto-ongevallen. De automobilist moet immers bewijzen, dat hij onschuldig is, ook al is het tegendeel niet gebleken. De heer Kolff achtte deze uitzondering op algemeen geldende rechtsregelen af te keuren. Wat de heer Van Sasse nu juist wel toejuichte, mede gezien de p ractijk. De bewindsman hield zich maar wat buiten den wind door op te merken, dat hij wacht op meerdere statistische gegevens, om in deze met vrucht te kunnen oordeelen. Z.Exc. weifelt dus ietwat. De heer Ter Haar draagt blijkbaar het „ros der democratie", de fiets, een niet al te goed hart toe, want hij zag het rijwiel aan de spits als oorzaak van ongelukken. Maar ook de arme voetganger werd min of meer inge deeld bij de verkeers-anarchisten. De Sena tor vroeg in elk geval strengere reglemen teering voor deze achterlijke verschijning op den modernen weg. De benzineridders kwamen er echter ook niet heelhuids af. O.a. kwam de Senator op voor twee achterlichten voor auto's en voor een verbod om te dicht bij elkaar te rijden. Ten slotte kreeg ook de tram een lik uit de pan, wijl zij maar stug het aanbrengen van richtingaanwijzers meent te mogen nalaten. De heer Gelderman (Lib.) nam de gelegen heid te baat om nog eens ernstig te pleiten voor oplossing van het vraagstuk betreffen de voorrang op hoofdwegen. Minister Van Lidt de Jeude was natuurlijk zoo beleefd toe te zeggen, met de verstrekte raadgevingen rekening te zullen houden. In- tusschen maande h(j tot voorzichtigheid met het trekken van conclusies uit statistische ge gevens. Doch de wet zal het ontwikkelings proces van het verkeer moeten volgen. Z.Exc. onderwierp enkele" wenken aan een beschouwing, zoo wat betreft de fietsen. Ge vraagd was om een verplicht rood achterlicht, doch de minister achtte een reflector met wit achterspatscherm voorloopig voldoende. De heer Ter Haar had gepleit voor een alge meen gebod voor wielrijders om steeds het rijwielpad te gebruiken waar dat mogelijk is, doch de bewindsman was minder positief. Hij sprak namelijk over geschikte rijwiel paden, doch aangezien dit adjectief lang niet op alle peddelwegen van toepassing is, heeft een gebod zijn bezwaren. Bepaald toegezegd heeft de minister bitter weinig; het bleef, moest eigenlijk wel blijven bij bespiegelingen. De beslissingen volgen later. „Zeer spoedig" kondigde Z.Exc. aan. Ir. Van Lidt de Jeude werd „afgelost" door collega Gelissen toen aan de orde kwam het ontwerp betreffende rentelooze voorschotten ten behoeve van de zeescheepvaart. Bij de discussie hierover Was eigenlijk het meest van belang de kwestie aangaande de tweede Statendam, 't Was de heer Wibaut (S.D.), die deze zaak het eerst behandelde. Maar aanstonds drong hij krachtig aan op doortastender maatregelen tot steun aan de zeescheepvaart. In deze stelde hij de Regee ring eigenlijk wel wat in gebreke. Hij zag een „al te enge commercialiteit". Welke gees tesgesteldheid de Senator blijkbaar ook vreesde inzake het nieuw te bouwen schip, want hij kwam op tegen het denkbeeld, goed- koopere aanbiedingen uit het buitenland te accepteeren. Vervolgens besprak de Senator die wel dra uit den kring van vijftig zal zijn verdwe nen de geschiedenis met den Kon. Holl. Lloyd, inzonderheid wat de pensioenkwestie betreft. De Regeering had die verplichtingen wat behooren te vergemakkelijken, vond de heer Wibaut. Die voorts poogde een welwil lender stemming bij de Regeering ten opzichte van den Lloyd te kweeken. Wat ook den heer Ter Haar (C.-H.) op het sprekersgestoelte bracht met hetzelfde doel. De heer Droogleever Fortuyn (B.B.) achtte de credieten niet voldoende; er zal ook op andere wijze gesteund dienen te wor den en dan niet aldus, dat de eene maat schappij de ander beconcurreert met over heidsgeld Rotterdam's burgemeester bepleitte verder de belangen van de kleine zeescheepvaart en was eveneens van oordeel, dat de tweede Statendam onder geen beding in het buiten land mag worden gebouwd. Minister Gelissen trachtte allen gerust te stellen. De Regeering zal met helpen heusch niet wachten tot het te laat is! Overigens vergete men niet, dat in alle andere landen eveneens steunmaatregelen zijn genomen om de scheepvaart te helpen. Reeds heeft de Nederlandsche Regeering niet weinig gedaan, vond de bewiijdsman en er zal verder nog meer worden ondernomen, ook voor de kleine vaart. De tweede Statendam! De bewindsman her- hinnerde aan het simpele feit, datniet de Regeering de nieuwe Statendam bestelt, maar: de HollandAmerika-lijn. Doch de noo- dige toezeggingen vanwege de Regeering zijn gedaan. De berekeningen zijn thans in vollen gang en worden deskundig gecontroleerd. Bij deze zaak is ook een kwestie van nationale trotsch gemoeid, vond Z. Exc. Wat den mi nister niet belette te zinspelen op de moge lijkheid, dat de order toch in het buitenland geplaatst wordt. Deze mogelijkheid is ten slotte toch heel wat minder ergerlijk dan men op het eerste gezicht zou meenen, al thans, de minister maakte duidelijk, dat een veel goedkoopere aanbieding van een buiten- landsche werf betaald zou kunnen worden met Nederlandsche voortbrengselen, waaraan veel arbeidskracht besteed is. Inderdaad krijgt de zaak zoo een ander aspect, maar tochWij hebben niet voor niets wereldvermaarde scheepsbouwwerven! Wat betreft den K. H. L., verschillende be sprekingen zijn nog gaande. De Amsterdam- sche maatschappij wil den dienst onderhou den met bestaande, de Rotterdamsche met nieuwe booten. De gedupeerde ex-geëmployeerden van den Lloyd zullen ten slotte toch nog door vader tje Staat eenigermate in bescherming wor den genomen! Z.Exc. gaf toe, dat de Regee ring door haar jarenlange steunverlenin gen in het verleden in deze een plicht heeft te vervullen. De minister verklaarde wel een weg te zullen vinden, die bevredi gend is. Aan een systeem tot vernieuwing van de zeevloot wordt gewerkt en wel in de rich ting van halveering. Twee oude schepen zul len worden ingenomen om er een nieuw voor in de plaats te stellen. In verband met de geslonken perspectieven voor de zeescheep vaart is dit denkbeeld gezond. Ook de kleine kustvaart zal bij de saneering betrokken worden. Nadat de Kamer nog eenige contingentee- ringsontwerpen voetstoots had aangenomen, volgde het „slotstuk": voorlezing van de no tulen der vergadering. Een teeken, dat dit de laatste zitting was in de huidige parlemen taire periode, welke immers a.s. Zaterdag een einde zal nemen. De dag nadert, waarop eindelijk de zegelen zullen worden verbroken. Nog steeds lekte niets uit aangaande mogelijk komende dingen. Er is allerwege gespannen afwachting, niet het minst in Katholieke kringen. Men ver keert daar nog geheel in het onzekere om trent de houding, welke straks tegenover het nieuwe Kabinet-Colijn moet worden aange nomen. Ten deze hangt alles af van den in houd der a.s. Dinsdag door H.M. inmiddels weer gezond en wel en stormachtig begroet in het vaderland teruggekeerd! in de Ridderzaal voor te lezen Troonrede. Nog zel den werd zoo reikhalzend naar het jaarlijksche staatstuk uitgezien als ditmaal! Intusschen verscheen het Voorloopig Ver slag der Tweede Kamer nopens het wetsont werp tot verlaging van vaste lasten. Wat te verwachten was geschiedde: er worden tal rijke ernstige bedenkingen gemaakt. Er zijn groepen aan het woord, die slechts van deva luatie heil verwachten. Weer anderen dringen aan op spoedige indiening van aanvullende ontwerpen. Een categorie acht den opzet on begonnen werk. Ook acht men de rechtszeker heid in het gedrang. Aldus gaat het verslag voort. Wel zjjn er „vele leden", die het uitgangspunt der Re geering, namelijk, dat de aanpassing van vaste lasten en huren aan een lager kosten niveau door wettelijke maatregelen dient te worden gesteund, kunnen aanvaarden. Uit de debatten, in Juli, over het ontwerp aangaande verlaging van uitgaven weet men ongeveer, hoe door de diverse politieke par tijen over het vastelasten-ontwerp gedacht wordt. De Christ. Historischen waren ertegen, de Katholieken begeerden consequente door voering der deflatie. De Troonrede zal moeten aangeven, hoe de Regeering die deflatie verder denkt doorge voerd te krijgen. Zouden de „hoofdsommen" nu in het geding worden gebracht? Een ding staat vast: Overeenstemming tusschen Kabinet en Volksvertegenwoordiging is thans een primair landsbelang, dat wordt alom beseft. Daarom zal straks ongetwijfeld het uiterste worden betracht om een herhaling van Juli te voorkomen. Parlementariër. h i- •t- 1)118 ein- tan- dus leten weg- loes- een Binnenland. In Amsterdam zijn na naarstige po. gingen drie wielrijders en twee auto- mobilisten opgespoord, die zich go. durende drie jaren steeds stipt aan alle verkeersregels hebben gehouden. Een lluldigingsconiité is in oprichting, ZONDAG 15 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. 8.55 VARA; 10.00 VPRO; 12.00 AVRO; 5.00 VARA; 8.00 AVRO. 8.55 Orgelspel J. Jong. 9.00 Postd. en voetbalnieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.45 A. Pleysier: Van staat en maatschappij. 10.00 Mevr. L. SpelbergStokmans: Een woord tot de ouders. 10.15 Inl. orgelspel. 10.30 Kerkdienst u. d. Woudkapel, Bilthoven. Voorg.: Ds. J. J. Thomson. 12.00 Uurslag en klokkenspel v. d. Waag te Alkmaar. 12.01 Filmpraatje L. J. Jordaan. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. I.15 Lyra-trio. 2.00 Boekbespr. Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Zang door de Liedertafel „Zang en Vriendschap", o.l.v. K. Böhne. 3.00 Uit het Kurhaus: Residentie-orkest o.l.v. I. Neumark, m.m.v. C. Lankhout (piano). 4.30 Gram.pl. en sportnieuws. 5.00 Zenderwiss. 5.05 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 5.40 S. Sipos(cymbaal) en I. Rossican(piano). 5.50 Sportpraatje. 6.05 H. Wiggelaar (viool) en D. Wins (piano). 6.20 Sportnieuws. 6.30 Gram.pl. 6.45 J. v. Zutphen: Helpende handen bjj nij pende zorg. 6.55 Gram.pl. 7.00 De Flierefluiters, o.l.v. E. Walis, m.m.v. Lisette Stevens, B. v. Dongen en I. Rossican. 8.00 Berichten. 8.15 Concertgebouwstrijkorkest en Vrouwen koor, o.l.v. Mr. J. den Hertog, m..m.v. B. v. d. BoschSchmidt (sopraan) en R. Hahn (alt). 9.00 Radio-Journaal. 9.20 „Wij beoefenen de gezelligheid", gevar. progr., m.m.v. het Omroeporkest o.l.v. N. Treep, e „Song-Singers", A. de Haas (lied jes) en hef tooneelensemble. II.00 Berichten. 11.10 Gramofoonplacen. 11.1512.00 aVRO Decibels o.l.v. EddyMeenk Hilversum, 301 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— Ij tC KRO. 8.30 Morgenwijding, o.l.v. Ds. C. J. Hoekendijk, m.m.v. Mej. C. de Jager (zang) en B. van Doorn (orgelbegeleiding). 10.00 Hoogmis. 11.45 Gramofoonplaten. 12.15 Orkestconcert, lezing. 2.00 Ciuserie. 2.30 Orkestconcert. 3.00 Lezing. 3.30 Gramofoonplaten. 4.30 Vooi de zieken. 5.00 Kerkd. u. d. Geref. Kerk, Heerenveen. Voorg.. Ds. A. J. Bouma. Org.: R. Teule. Hierna zang door Chr. Orat. Vereen., Hee renveen, o.l.v. Broekstra. 7.15 Gramofoonplaten. 7.45 Berichten, causerie. 8.10 Berichten, schlagermuziek. 8.45 Zang en piano. 9.00 Lezing. 9.10 Orkestconcert, gramofoonplaten. 10.15 Reportage. 10.30 Berichten. Gramofoonplaten. 10.40—11.00 Epiloog. MAANDAG 16 SEPTEMBER 1935. Hilversum, 1875 M. Algemeen programma verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie Janny van Oogen. 10.30 Strijkorkest o.l.v E. Walis. 11.00 Vervolg declamatie. 11.15 XX-Ensemble o.l.v. C. Steyn, m.m.v. B. v. Dongen (zang). 11.45 Schalmei o.l.v. P. Renes. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 1.00 E. Walis en zijn orkest. 1.301.45 J. Huy (saxofoon) en R. Schoute (piano). 2.00 Orgelspel J. Jong. 2.30 N. de Klijn (viool) en J. Vogel (piano), 3.00 Voor de vrouw. 3.30 S. Sipos (cimbaal) en C. Steyn (orgel). 3.45 Gramofoonplaten. 4.15 B. Blez (hobo), en R. Schoute (piano), 4.30 Voor de kinderen. 5.05 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 5.30 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 6.00 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis, 6.30 Muzikale causerie P. Tiggers. 7.10 Dr. H. Polak:. Diamanten, historisch en actueel, 7.30 Zang door Berthe Seroen, m.m.v. M. Gooi (piano). 8.00 SOS-berichten. 8.05 Nieuwsberichten. 8.10 R. Bresser (cello) en R. Schoute (piano) 8.30 Z. Exc. Mr. M. Slingenberg: Zomer post* zegels. 8.45 C. Steyn (orgel), S. Sipos (cimbaal en marimba), E. Walis (viool) en I. Rossican (piano). 9.35 „Zoo'n ongelikte beer", spel van Tsje. chow, bew. Numan. M.m.v. het VARA* tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 10.00 De Bohemiai.s o.l.v. J. v. d. Horst 10.50 Fantasia o.l.v. E. Walis, m.m.v. B. v, Dongen (zang). 11.2012.00 Gram.pl. en pianorecital J. Jong, Hilversum, 301 M. N CRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. W. v. Limburgh, 11.00 Chr. lectuur. 11.30—12.00 en 12.15 Gram.pl. 12.30 Orgelspel Jan Zwart. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Causerie A. J. Herwig. 3.15—3.45 Kniples. 4.00 Bijbellezing Ds. H. Steen, m.m.v. eo-< praan en orgel. 5.00 Gramofoonpl. 5.15 H. Borkent (tenor) en Chr. Veelo (piano). 6.15 Gramofoonpl. 6.30 Vragenhalfuur. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Vragenhalfuur. 8.00 Berichten. 8.05 Arnhemsehe Orkestvereen. o.l.v. O, Glasstra van Loon. 8.30 Zie Hilversum 1875 m. 8.45 Vervolg concert. 9.00 Causerie A. Weiss. 9.30 Vervolg concert m.m.v. F. Zepparonl (viool). Om 9.50: Berichten. 10.4011.30 Gramofoonmuziek. DINSDAG 17 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Vervolg Omroeporkest. 11.00 Mevr. R. Lotgering-Hillebrand: Eten koken (II). 11.30 Gramofoonpl. 12.00 Reportage door Majoor W. G. de Bas en W. Vogt van het Binnenhof te Den Haag. Troonrede van H. M. Koningin Wil" helmina. 2.00 Orgelconcert P. v. Egmond Jr., m.m.Vi A. Jansen (viool). 3.004.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Radiokinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.05 Voor kleine kinderen. 5.35 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonpl. 7.00 Kinderkoor „Zanglust" o.l.v. W. Hesp». 7.30 Disco nieuws. 8.00 Berichten. 8.10 Herh. v. d. Troonrede (gr.pl.) 8.25 Gramofoonpl. 8.30 Taptoe van de Kon. Militaire Kapel o.l.V, Kapt. C. L. Walther Boer (Uit Den Haag)< 9.00 Gramofoonpl. 9.10 Derde episode van „De blauwe sman ragd", spel van L. Willink. Leiding: Kom' mer Kleyn. 9.40 Het Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 10.15 D. Hans: De mililoenen-nota. 10.45 Gramofoonpl. 11.00 Berichten. 11.10—12.00 De AVRO-Decibels o.l.v, Meenk. Hilversum, 301 M. KRO-programma. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert. 12.45 Uitzending Troonrede. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Schlagermuziek. 4.00 HIRO. 5.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 7.15 Lezing. Gramofoonpl. 8.00 Berichten. 8.05 Orkestconcert. 8.30 Militaire muziek. 9.00 Causerie. Orkestconcert. 9.45 Voordracht 10.10 Schlagermuziek. 11.00—12.00 Gramofoonpl. en bchi ziek,

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2