Herman Nypels' Wie doet het ons na! En de prijzen? DestakingindeTilburgsche textielindustrie. Oost-Indie. Volgende week verrassingen, Laval verklaart te Genève, verplichtingen uit Jiecê ópst Jlod id. dat Frankrijk zijn het Handvest zal nakomen. BINNENLAND LUCHTVAART BUITENLAND TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1933. De Gouverneur-generaal en de N.S.B. Begrafenis jhr.mr.Gerhard Sandberg. Noord- en Zuid Hollandsche Redding Mij. Om in 't najaar met zoo'n keuze Regenjassen, Demi- Saisons, Overhemden, Handschoenen en Onder goederen voor den dag te komen Inderdaad beneden iedere verwachting. Komt zelf Komt met Uw familie Komt met Uw kennissen Komt kijken in Kledingmagazijnen. Speciale maata fdeeling. Pri nses Juliana op de kaasmarkt te Alkmaar. De opening der Staten-Generaal. Rijwielbelastingmerken. Een nieuwe postzegel. Het aan den grond loopen van twee mijnenleggers. Kanon afgegaan op de „Fiores.". Zeevliegtuigen voor de K L.M.? De Postvluchten van en naar Indië. De bijeenroeping van den Rijksdag. De gezondheidstoestand van Koning Leopold. onmiddel/ij'R verdwijnen de pijnen met AKKER's KLOOSTÏRBALSEM De rechten der gehuwde vi ouw. Heldersclie Courant De belangwekkende rede van Laval. Dwaas gerucht. Op vragen van het Tweede Kamerlid Schalker: 1. Kan de regeering mededeelen of de tot heden nog niet weersproken geruchten, dat de gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië lid is van de N. S. B. juist zijn? 2. Indien de regeering op deze vraag beves tigend moet antwoorden, is zij dan niet van meening, dat deze gouverneur-generaal, op grond van de desbetreffende regeeringsbeslui- ten, uit 's lands dienst behoort te worden ont slagen heeft de minister van koloniën, voorzitter van den raad van ministers, geantwoord: 1. De regeering is niet voornemens ieder dwaas gerucht te weerspreken en zeker niet een, dat zóó dwaas is als het in deze vraag bedoelde. 2. In verband met het antwoord op de eerste vraag vordert het hier gevraagde geen antwoord. KAPITEIN W. C. J. VERSTEEGH. Eervol ontslag uit den militairen dienst. Bij. Kon. besluit is aan den kapitein der in fanterie W. C. J. Versteegh, vlieger van de Luchtvaartafdeeling, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Kapitein Versteegh wij hebben het eeni- gen tijd geleden reeds gemeld zal zich naar Ned.-Indië begeven, om daar op te treden als chef van den vliegdienst van de Kon. Ned.- ïnd. Luchtvaart Mij., als opvolger van kapi tein Koppen. "Wel nooit is er zulk een groote deelnemende belangstelling geweest bij de teraardebestelling van een nog jongen man, schrijft de Nw. Rt. Crt., als Donderdagmiddag bij de begrafenis van den Soesterbergschen luitenant-vlieger jhr. mr. Gerhard Sandberg, die de vorige week Donderdag te Angora bij de demonstratie van een nieuw Fokker-gevechtsvliegtuig op zoo noodlottige wijze om het leven is gekomen. Voor huize De Laak aan de Parklaan te Eindhoven, van waaruit de begrafenis plaats had, stonden honderden in eerbiedig stilzwij gen en den gansöhen weg langs, dien de stoet volgde tot de begraafplaats bij den Ouden To ren te Woensel, zelfs waar hij in de buiten wijken der stad langs akkers en velden ging, stonden weer honderden, die den droeven op tocht gadesloegen en het hoofd ontblootten, wanneer de lijkauto langzaam voorbij reed. Op de Philipsfabrieken hingen de vlaggen halfstok. De minister van defensie had zich laten vertegenwoordigen door res. luit.-gen. Ray- makers. Ook op de begraafplaats bij den Ouden To ren, waar de stoet om omstreeks twaalf uur aankwam, was de belangstelling enorm groot. Jubileum van de afd. Harlingen. De afdeeling Harlingen van de Noord- en Zuid-Hollandsche reddingmij. bestaat 25 jaar. Donderdagmidag had in tegenwoordigheid Van het hoofdbestuur van de N. en Z.-Holl. Redd. mij. de uitreiking plaats van de gouden medailles aan de beide bestuursleden der plaatselijke commissie, de heeren A. E. Han- nema en F. Fontein Jac.zn., die gedurende al de 25 jaren dat de afdeeling bestaat, resp. als penningmeester en secretaris hun beste krachten aan haar hebben gegeven. De heer Tegelberg reikte namens het hoofd bestuur aan de beide jubileerende bestuurs leden de gouden medaille uit. Eén van de le den van de bemanning voerde vervolgens het woord. De heer Fontein bracht daarna den heer Tegelberg dank voor de aangename verras sing en verklaarde steeds met vreugde zich aan de mij. te hebben gegeven omdat deze hooge belangen voorstaat. Ook de heer Hanema dankte voor de onder scheiding en uitte zijn waardeering over het eerste klasse materiaal dat de afd. Harlingen bezit en over de groote toewijding der beman ning. Ook andere sprekers voerden nog het Woord. Wijziging van het mengpercentage van boter in margarine. Van 25 op 10 pet. gebracht. In verband met de wijzigingen, welke ten aanzien van de boterpositie zijn ingetreden, Is bepaald, dat ingaande Maandag 16 Sep tember het mengpercentage van boter in margarine wordt teruggebracht van 25 op 10 pet. Verder is de heffing op de boter voor de productie van 15 September verlaagd tot 95 cent per kg. Vanmorgen was het Waaggebouw op de Kaasmarkt te Alkmaar met vele kleurige vlaggen getooid, waaronder de standaard van Prinses Juliana. Het was bekend geworden, dat de Prinses, alvorens het congres voor armenzorg en weldadigheid bij te wonen eeh kort bezoek zou brengen aan de Kaasmarkt, waarbij zij den wensch te kennen had gege ven, dat dit bezoek onopgemerkt zou blijven. Even over half tien arriveerde de Prinses ver gezeld door freule de Braauw en baron Baud en voorafgegaan door de motorpolitie en de auto van den burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, die H.K.H. aan de grens der gemeente had begroet. ZÜ onderhield zich geruimen tijd met den waagmeester, den heer Wagenaar en met den oudsten kaasdrager, den heer Dijkman, die onlangs zijn 60-jarig jubileum gevierd heeft, waarmede de Prinses hem nog hartelijk ge- lukwenschte. De heer Dijkman demonstreerde vervolgens het wegen van de kaas, waarbij de Prinses haar verwondering uitte, dat een bijna 80- jarige nog met deze gewichten werkte. Bui ten het waaggebouw stonden de kaasdragers opgesteld, die bij het passeeren van H.K.H. eerbiedig de gekleurde hoeden afnamen. H.K.H. gebruikte de lunch ten huize van den burgemeester. SLUITING ZITTING STATEN-GENER A AL. Bij Kon. Besluit is het volgende bepaald: De tegenwoordige zitting der Staten-Gene- raal zal worden gesloten op heden Zaterdag 14 September, des namiddags te 3 uur. De minister van binnenlandsche zaken wordt ge machtigd, zich op dit tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, teneinde in een vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting te sluiten. De weg, dien de stoet zal volgen. De deelneming van militairen aan de plechtige opening. Blijkens een garnizoensorder zal de stoet ter plechtige opening der Staten-Generaal op Dinsdag 17 September te 1 uur den volgenden weg nemen: Noordeinde, Heulstraat, Lange Voorhout (over het schelppad), Tournooiveld, Korte Vijverberg, naar het gebouw der Rid derzaal op het Binnenhof. Langs denzelfden weg zal naar het Paleis worden teruggekeerd. Een detachement, sterk 80 ruiters (korpo raals en manschappen) van het Ile reg. hu zaren, onder bevel van een ritmeester, waarbij de standaard en het muziekcorps, opent den stoet. Bij dit detachement bevinden zich de regimentscommandant en diens adjudant. De stoet zal worden gesloten door een detachement, eveneens van 80 ruiters, onder bevel van een ritmeester. Een compagnie van het regiment grena diers, ter sterkte van 100 man onder bevel van een kapitein, met vaandel en de Kon. Mil. Kapel, wordt als eerewaeht opgesteld aan het Paleis Noordereinde. Bij deze com pagnie bevinden zich de commandant van het regiment met zijn adjudant. Een afdeeling van het Korps Mariniers ter sterkte van 70 man, met vaandel en het mu ziekkorps van de Koninklijke Marine, onder bevel van een kapitein, stelt zich als eere waeht op aan de Ridderzaal. Bij deze eere waeht bevindt zich de commandant van het korps mariiners. Het verdere gedeelte van het Binnenhof wordt afgezet door een afdeeling mariniers ter sterkte van ongeveer 80 man. Gedurende den duur van de plechtigheid zullen op het Malieveld minuutschoten wor den afgegeven door een batterij van de le artillerie-brigade. Een maatregel ten gerieve van de bekeurden. Aan een nieuwe door den minister van financiën uitgevaardigde insructie tot uitvoe ring van de Rijwielbelastingwet wordt de vol gende bepaling ontleend: Berijdt een persoon in strijd met artikel 4bis der wet een rijwiel, dan wordt van hem niet opnieuw een boete gevorderd, indien hij een te zijnen name staande quitantie Rijwiel belasting no. 16 of 17 vertoont, waaruit blijkt, dat niet langer dan twee etmalen geleden ter zake van eenzelfde overtreding een boete is voldaan. Besprekingen van den burge meester in Den Haag. Nog steeds vertoonen de stakers geen nei ging den arbeid weer op te vatten. Er zijn geringe schommelingen in het aantal stakers, maar practisch komt het hierop neer, dat de fabrieken niet kunnen draaien. Woensdagmiddag was het totaal aantal van 4273 gekomen op 4301 en gistermorgen was het aantal 4318. De burgemeester heeft Woensdag in Den Haag besprekingen gevoerd, o.a. met den minister van binnenlandsche zaken, mr. de Wilde. De fabrikantenbond heeft zich op het standpunt gesteld, dat hervatting van het werk tegen de verlaagde loonen de eenige oplossing is. De bazen keuren de wilde staking af. De rk. textiel-bazen-bond St. Andreas heeft vergaderd onder leiding van den heer Grim berg, ter bespreking van de houding van deze'organisatie ten opzichte van het huidige conflict. Ruim 200 leden namen aan de bij eenkomst deel. De voorzitter constateerde, dat het zuiver een wilde staking betrof. Dat een groot deel der betrokkenen grieven hebben geuit tegen hun bestuur, gaat buiten de zaak om en moeten de betrokkenen zelf maar uit vechten. Wij, zeide spr., als bazen-organisatie, staan buiten de wilde staking en ook buiten dezen loonstrijd. Wij zijn een schakel tusschen patroons en arbeiders. Daar deze loonkorting door de bevoegde instanties, de besturen van St. Lambertus, Unitas en Eendracht is aan vaard, hebben de bazen den plicht niet alleen zelf te werken, maar ook de werklieden aan te sporen aan den arbeid te gaan. De aanwezigen keurden het standpunt van het bestuur nadrukkelijk goed. Prof. Aalberse weigert opnieuw bemiddelend op te treden. Op een hernieuwd verzoek van de Tilburg- sche stakingsleiding aan den rijksbemiddelaar, prof. Aalberse, om bemiddeling in het con flict, heeft prof. Aalberse gisteren telegra fisch geantwoord: Na ontvangst van uw brief opnieuw inlichtingen ingewonnen hebbend, moet ik bij de conclusie blijven, dat er voor mij bij dezen stand van het conflict geen kans van slagen is bij bemiddelend optreden. Ten bate van het Nationaal Lucht vaartfonds; frankeerwaarde 6 cent, bijslag 4 cent. Met ingang van 16 October zal op de post kantoren een bijzondere postzegel verkrijg baar worden gesteld, waarvan de bijslag bo ven de frankeerwaarde ten bate komt van het Nationaal Luchtvaartfonds. De frankeerwaarde bedraagt 6 cent en de bijslag 4 cent. Het zegel is ontworpen door den beeldenden kunstenaar M. C. Escher en stelt voor het deel van den aardbol, waar Nederland zich bevindt. Er teekenen zich daarop de schadu wen van drie vliegtuigen af en de woorden Nederland 6 cent. Langs een der smalle en de aansluitende lange zijde is als randschrift aangebracht: Voor het Nationaal Luchtvaart- fonds. In verband hiermede kan de zegel liggend of staand worden opgeplakt. Zij wordt uitgevoerd in rotogravuredruk. De kleur is bruin, de afmetingen zijn dezelfde als die van de crisiszegels. De zegel is geldig \oc> fraiiheering tot en met 31 December 1936. De Marineraad behandelde Donderdagmid dag onder voorzitterschap van prof. mr. Taverne de aangelegenheid van Hr. Ms. mijnenleggers Hydra en Van Meerlant, die in den ochtend van 17 Mei j.1. in het Slijkgat met de schroeven den grond hadden geraakt, waardoor beschadigingen aan de schroef bladen waren veroorzaakt, tengevolge waar van beide mijnenleggers een paar dagen in het dok hebben moeten liggen. De commandant van de Hydra, luit. ter zee Merens, verklaarde, dat hij te zeven uur 's ochtends van Hellevoetsluis was vertrokken op weg naar Nieuwediep en dat bij het Slijk gat eenige visschersschepen in den weg lagen. Ongever 36 uren tevoren was hij eveneens langs het Slijkgat gekomen en had toen 6 meter gelood, zoodat get. meende, nu wel zonder nieuwe peilingen te kunnen passeeren. Tusschen ton en lichtboei stootte zrjn schip evenwel met het reeds genoemde gevolg. De commandant van de Van Meerlant, luit. ter zee De Ronde, wiens schip eenige uren later was vertrokken langs dezelfde route, hftd evenmin op het moment van het passee ren van het Slijkgat gelood; hij zou daartoe eerst een eind verder zijn overgegaan. Beide mijnenleggers hadden een vrij zware lading mrjnen aan boord. Getuige De Ronde zeide o.a. nog, dat met zijn schip niets zou zijn gebeurd, indien hij niet had moeten uitwijken voor de visschers. Een doode, drie gewonden. Soerabaja, 13 September. Het flottielje vaartuig „Fiores" is gisteravond van schiet oefeningen teruggekomen. Aan boord bevond zich één doode en verschillende gewonden. Bij het houden van de schietoefening is n.1. een kanon afgegaan, waardoor de matroos le kl. J. J. Ursum door een voltreffer werd gedood. Een schipper, W. van Baars, is zwaar gewond, terwijl tevens een inlandsch kwartiermeester en een inlandsch matroos 2e klasse gewond werden. De „Fiores" stond onder commando van lui tenant ter zee le klasse D. C. M. Hetterschij, den vroegeren commandant van de „K. 18". De „Fiores" is direct te Soerabaja binnen- geloopen, waar de slachtoffers naar de Cen trale burger ziekeninrichting zijn vervoerd. De overleden matroos Ursum zal Zaterdag ochtend ter aarde worden besteld. (Aneta). Links het slachtoffer J. J. Ursum, rechts de zwaar gewonde schipper W. van Baars. De Telegraaf geeft de volgende nlet-offi- cieele lezing van het gebeurde. De „Fiores", een flottielje-vaartuig, dat rechtstreeks onder commandant Wiemers res sorteert, was voor het houden van schietoefe ningen gedurende een paar dagen uitgevaren. Donderdag was de laatste dag der oefeningen. De ochtendoefening was afgeloopen en de „Fiores" was in Straat Madoera voor anker gegaan om de middagoefening voor te berei den. Het ongeluk geschiedde met een 15 c.M. kanon. Dit zijn kanonnen met z.g. gescheiden lading, d.w.z., dat de huls met de explosieve stof van het projectiel-zelf gescheiden is. Men was bezig een van die hulzen zonder projectiel te passen, doch men had daarbij verzuimd, uit het sluitstuk den slagpln weg te nemen. Op den mond van het kanon be vond zich nog de stop. Het kanon was langs- scheeps gericht. Terwijl men bezig was met het stuk, werd tezelfdertijd bevel gegeven het anker te lichten. Daartoe begaven zich schip per Van Baars en de matroos Van Ursem naar de voorplecht. Een schip als de „Fiores" is uitgerust met een zoogenaamde centrale vuurleiding, d.w.z. dat van den commandotoren uit, door op een knop te drukken, alle stukken kunnen worden afgevuurd. Juist op het moment, dat men bezig was, de huls te passen, probeerde de artillerie-officier in den commando-toren of de installatie wel goed werkte. Toen ontplofte de huls, ten gevolge van het feit, dat men den slagpin er niet had uit genomen. De stop werd uit den vuur mond geslagen en versplinterd. De mannen op de voorplecht werden door deze splinters getroffen. Van Ursum was nagenoeg op slag dood. Van Baars is er zeer ernstig aan toe en men vreest, dat hij een oog zal moeten missen. De „Fiores" is een van de drie flottielje vaartuigen in Indië. Dit type is feitelijk een moderne kanonneerboot. De bemanning bestaat uit 139 man, waar van 67 inlandsche schepelingen. Een Marine-commissie voor ad vies naar de V. S. met een Regee- ringsopdracht. In aansluiting op hetgeen in ons nummer van Dinsdag 1.1. werd vermeld, vinden wij in het Handelbl. thans het volgende: Een Marine-commissie, onder leiding van kapitein ter zee H. Ferwerda, laatstelijk com mandant van het vliegkamp „De Kooy", en verder bestaande uit den officier M.S.D. le klasse J. N. Kramer en den officier-vlieger der 2e klasse P. Vroon, zal zich per s.s. „Sta tendam" op 14 September a.s. voor. een ver blijf van circa vier weken naar de V. S. van Noord-Amerika begeven ter uitvoering van een haar verstrekte Regeeringsopdracht. Genoemde commissie reist samen met den directeur der K.L.M., den heer Plesman, en zal o.m. van advies moeten dienen bij de even- tueele aanschaffing van zeevliegtuigmateriaal voor die luchtvaartmaatschappij. Verder zal een bezoek worden gebracht aan den Amerikaanschen Marine-Luchtvaart dienst, die evenals in Nederland en Japan, ge heel gescheiden is van den vliegdienst van het leger. Kolonel H. Ferwerda, de leider van de Commissie, Heenreis. De „Kwak" is Vrijdag 13 September van Bagdad vertrokken en dien dag te Karachi aangekomen. De „Nachtegaal" (terugreis) vertrok 12 September van Athene en arriveerde den zelfden dag te Schiphol. De vliegtuigen voor de luchtcarteering Uit Athene vertrokken. De drie de Havilland vliegtuigen, welke op weg zijn naar Indië en gebruikt zullen wor den bij de karteering van een gedeelte van Nieuw-Guinea, zijn gisterenmorgen om 11 uur Athene vertrokken. Waarover Hitier zal spreken. Een officieele mededeeling omtrent een bij eenroeping van den Rijksdag op Zondagavond, vermeldt alleen, dat Hitier in deze zitting een verklaring zal afleggen over de buitenland- sche politiek. Naar de Berlijnsche correspondent van de Times evenwel uit betrouwbare nat.-socialis- tische bron verneemt, zal Hitier in hoofdzaak de kwestie van Memel bespreken en zal hij protesteeren tegen de talrijke inbreuken op het statuut van het Memelgebied. Verder zal hij de rede van Sir Samuel Hoare te Genéve ter sprake brengen, met name de passus daarvan over een billijke ver deeling van de grondstoffen. Vrij zeker zal Hitier ook aanroeren, dat Duitschland's lid maatschap van den Volkenbond op 3 Oet. a.s afloopt. Zeer gunstige brichten. De berichten betreffende de gezondheids toestand van koning Leopold blijven zeer gun stig luiden. De ribbreuk geneest goed en ook de andere verwondingen veroorzaken reeds heel wat minder pijn dan enkele dagen ge leden. De jonge vorst heeft dan ook zijn ge wone dagelrjksche bezigheden al gedeeltelijk kunnen hernemen. Er was gemeld, dat de twee oudste kinderen van den koning, prinses Josephine Charlotte en prins Boudewijn, eenigen tijd verblijf zou den gaan houden bij de ouders en zusters van Onverwachts overvallen U de venijnige steken. Wrijf dadelijk met Kloos terbalsem, welke tot diep in de weefsels door dringt. omdat de stoffen die de pijnen ver oorzaken er door worden verdreven. Doosje 35 ct. Potten 62'/2 ct. en f. 1.04 de overleden koningin, in Zweden. Op verzoek van den zwaarbeproefden vorst is daarvan echter afgezien. Prinses Margaretha van Zweden, van wie de jonge prinses bijzonder veel houdt, zal dan ook waarschijnlijk nog eenige weken te Brussel blijven. Voorts vindt koning Leopold een groote troost bij zijne moeder, koningin Elisabeth die, trots hare pre. caire gezondheid, niet van zins blijkt te zijn, voorloopig althans, naar Italië terug te keeren en lederen avond op het slot te Laken ver scheidene uren in zijn gezelschap doorbrengt. Een adres aan den Volkenbond. Het Internationale vakcomité van arbeid sters, een afdeeling van den Internationalen Bond van vakvereenigingen (V.V.V.) heeft aan de Volkenbondsvergadering een adres ge richt, waarin het de volgende desiderata ken baar maakt: a. dat de gehuwde vrouw het recht krijgt haar eigen nationaliteit te behouden, of wel die van haar echtgenoot aan te nemen; b. Dat het in vele landen reeds ingevoerde recht der vrouw op herkrijging harer vroe gere nationaliteit, tengevolge van ontbinding van het huwelijk of van het overlijden van den echtgenoot, op grond van een internationale overeenkomst algemeen worde ingevoerd; c. dat de vrouwen overal omtrent haar rechtspositie in verband met het huwelijk wor den ingelicht. De strijd om de monarchie in Griekenland. De volksstemming over de monarchie is, naar Reuter meldt, op 27 October vastge steld. bizonderheden over de die de dezen winter aan haar abonné's biedt. (Zie ook de adv. op pag. 7) Reuter meldt uit Genève: Gisterenochtend heeft Laval, de Fransche minister-president, in de Volkenbondsverga dering zijn zoozeer verbeide rede gehouden en o.a. gezegd: Elk Volkenbondslid dient de verantwoor delijkheden die in het Handvest zijn neer gelegd, op zich te nemen. Ik betuig thans nogmaals onze volstrekte trouw aan de bepalingen van het Handvest en verklaar dat wij onze verplichtingen zullen na komen. De leer van de collectieve veiligheid blijft onze wet, en elke verloochening van het Hand vest zou een verloochening van onze idealen zijn. Onze belangen zijn ook ten nauwste bij de verzekering der collectieve veiligheid be trokken, al onze overeenkomsten loopen im mers over Genève en elke inbreuk op Genève zou een inbreuk zijn op onze eigen veiligheid. De rede van Hoare is een gedenkwaardige ge beurtenis in de geschiedenis van den Volken bond en wij verheugen ons over onze nauwe samenwerking met Engeland bij de verdedi ging van den vrede en de bescherming van Europa. Hoare heeft den vasten wil van Engeland om zonder voorbehoud aan het systeem van collectieve veiligheid mede te werken betuigd en geen land heeft deze woorden met grooter voldoening ontvangen dan Frankrijk, geen land heeft beter de verre strekking er van kunnen beseffen dan Frankrijk. In de krachtige pogingen van den Volken bondsraad om een oplossing (van het Ita- liaansch-Abessijnsche geschil) te vinden ben ik vast besloten mijn plicht als lid van den Volkenbond en als vriend van Italië te vervul len. Al het mogelijke zal worden gedaan om aan de rechtmatige behoeften van Italië tege moet te komen onder eerbiediging der rech ten van andere leden van den Volkenbond. Er bestaat geen enkel verschil van meening tus schen Engeland en Frankrijk bij het zoeken naar een minnelijke schikking van het conflict. Onze verplichtingen zijn in het Hand vest omschreven en Frankrijk zal er zich niet aan onttrekken. Op 3 Februari hebben de Engelsche en de Fransche regeering een gemeenschappelijk program opgesteld. Tegen de uitvoering daar van rezen zooveel beletselen, dat men zich moest afvragen of het geen schoone droom was aan de verwezenlijking te gelooven. Is het mogelijk, vroeg Laval, dat deze droom thans op het punt staat vervuld te worden? Wij zijn allen door het Handvest gebonden en Frankrijk zal zich 14 September. De groote drama's om ons heen mogen ons de kleine niet doen vergeten, te meer, wanneer zij ook hun ver makelijken kant hebben. Vanouds is het tragi-komische immers indrukwekkender dan het komische-tout-court! Het volgende is een drama der geheelont houding. Diegenen onder mijn lezers, die uit overtuiging of geldgebrek (of beide) tot de zeer respectabele klasse der alcoholmijders behooren, behoeven niet te vreezen, dat ik hen In hun beste gevoelens krenken zal. Ik beschouw sterke drank als een plaag voor de menschheid, vooral wanneer men visite heeft, die acht glazen wisky drinkt alsof de wijnhandelaar geen maandrekening stuurt, en dus is niets verder van mij dan het alco holgebruik aan te moedigen. Er was dan drie jaar geleden een Holland sche matroos, die verliefd was geraakt op een Hollandsche boerendeern. Op een dag vatte hij moed, na dezen moed naar Jan- maatstrant kunstmatig te hebben aangewak kerd, en vroeg haar, zijn vrouw te worden. Nu behoorde het meisje tot de soort, die een scherpen reuk heeft. Zij haalde diep adem en zei: „Ik trouw geen man, die drinkt". „Ik ben geen drinker," zei de matroos. „Ik drink een oorlam omdat het tot mijn beroep hoort, en mijn beroep is geheiligd door Michiel Adriaanszoon de Ruyter en Maarten Harpertzoon Tromp". „Al noem je er Simon de Wit en de Gruy- ter bij", zei het frissche Hollandsche meisje, „ik trouw ook geen man, die weinig drinkt. Als je geheelonthouder wilt worden en lid wordt van onze vereeniging, dan wil ik je vrouw worden." „Alla," zei de lachende knaap, „voor jou laat ik ook snert en hutspot staan. Breng jij dat maar voor me in orde, ik ga op reis en raak geen neutje meer aan." De lachende knaap scheepte zich in en zwierf drie jaren lang door alle zonnige lan den en over alle kokende zeeën, die men be denken kan. Alcohol roerde hij niet meer. Hij dronk water, water en nog eens water. Zijn maag was er zoo weinig aan gewend, dat hij er ziek van werd en er tweemaal bijna aan sneuvelde. Maar het geluk, dat hem wachtte maakte hem sterk. De gedachte aan alcohol bracht hem het water in den mond en hij dronk het. De andere janmaats bedach ten listen om hem te doen bezwijken; hij hield moedig vol, en overwon. Toen hij thuiskwam, was hij niet zoo vroo- lijk meer als vroeger; hij had daarentegen water leeren waardeeren, en bezat dus een spaarpot. Maar toen hij bij zijn uitverkorene binnenstapte, zat zij aan tafel met haar echt genoot en haar twee kinderen. Ontsteld en een illusie armer, stamelde hij, dat zij beloofd had hem te trouwen als hij lid werd van een geheelonthouders-vereeni- ging. Zij antwoordde nonchalant: „Je bent ge- deballoteerd." En om deze tragische geschiedenis is het, dat ik tranen met tuiten heb gehuild. niet aan zijn verplichtingen onttrekken. (Levendig applaus op alle banken). Nopens het vertrouwen van Frankrijk in den Volkenbond, zeide Lavai woordelijk: „Er komen somtijds moeilijke oogenblikken te Genève voor en er zijn ook werkelijke teleur stellingen geweest, maar desondanks is ons vertrouwen onverzwakt gebleven. „In de commissie van vijf bestudeeren wij elk voorstel, dat in redelijke mate zou kunnen voldoen aan de rechtmatige aanspraken van Italië met eerbiediging van de souvereiniteit van een anderen staat, die ook lid is van den Volkenbond". Mussolini wil wel praten, maar pas nadat de eerste faze van den strijd is afgeloopen. In het weekblad Gringoire brengt Raymond Recouly verslag uit van een onderhoud, dat hij met Mussolini in het Palazzo Venezia heeft gehad. Volgens den door hem tijdens het onder houd verkregen indruk zou het mogelijk zijn, in geval het conflict zou uitbreken, van Mus solini te verkrijgen, dat deze, „zoodra de eerste fase zal zijn afgeloopen, er in zal toestemmen met Engeland en Frankrijk in onderhandeling te treden". Mussolini zei ten aanzien van den huidigen toestand o.a., dat Abessinië, dat zich als een wig tusschen Erithrea en Italiaansch Somali- land inschuift, het natuurlijke expansiegebied voor Italië vormt. Op de vraag van den verslaggever, hoe de meeningsverschillen tusschen Italië en Enge land waren ontstaan, antwoordde de Duce, dat hij in een nota, van 29 Januari zijn plannen tot in alle bijzonderheden aan de Engelsche regee ring uiteen had gezet. Engeland is dus tot In bijzonderheden op de hoogte geweest van alles wat Italië voornemens was, en het zou voor de regeering te Londen gemakkelijk geweest zijn, reeds maanden geleden haar bezwaren te doen kennen. De correspondent schrijft dan verder, dat hij aan een hooggeplaatst iemand, die dagelijks met Mussolini verkeert en de meening van den Duce derhalve precies kent, gevraagd heeft, waarom de Engelsche regeering zooveel tijd noodig heeft gehad om haar standpunt te bepalen. Van deze zijde is hiervoor de volgen de verklaring gegeven. Engeland wil nu een maal niet, dat Italië zijn koloniaal rijk ver groot, vooral echter niet in Abessinië, daar dit een deel van Afrika is, welk werelddeel het zichzelf heeft voorbehouden. Voor de eerste maal moet Engeland thans merken, dat geen tegenstand zal baten, om Italië te weerhou den. De correspondent heeft Mussolini de vraag gesteld of hij na een eerste beslissend militair succes in Abessinië bereid zou zijn met de overige belanghebbende mogendheden over den toekomstigen politieken vorm van Abessinië te onderhandelen. Hiertoe schijnt de Duce tot op zekere hoogte bereid te zijn. Zou Engeland echter direct bjj het begin van de uitvoering der Italiaansche plannen beslisten tegenstand bieden, dan kun nen de ergste verwikkelingen, om niet te zeg«s gen rampen, verwacht worden.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5