Radio-programma Heldersche Courant WtwiidaJ: aUtt vlihhtn HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 17 SEPTEMBER 1935. BINNENLAND Einde van den zomertijd. De officieele openstelling van het Julianakanaal. Een plan voor een wereldtentoonstelling te Amsterdam. De Winterpuzzle M ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR! Sluiting der Staten-Generaal. GEMENGD NIEUWS Familiedrama in de Anna Vondelstraat te Amsterdam. Per! wne voor VIJF wasschen 16 ct Inbraak in een r.k. kerk. Twintig hooimijten afgebrand Een overval met berooving opgehelderd. De inbraak te Krimpen aan de Lek. Vier brutale inbraken te Ymuiden. Geheime radiozenders in beslag genomen. Op een vluchtheuvel overreden. Een windhoos. P 1 IVi OLIVP prijzen (Fongers rijwielen) Verkeersongelukken. Buitenland. De Chineesche bandieten. Brand in een goederen' trein. Dokwerkers weigeren een Ita- liiianseh schip te lossen. Toen het Italiaansene scuip Sa/oia te Lu- derits (Zuid-West-Afrika, uit Kaapstad aan kwam, weigerden circa zestig inlandsche dokwerkers aan het werk toog en eenigen in hun de keuze tusschen werken of gearres teerd worden, waarna het meerendeel der dokwerkers ana het werk toog en eenigen in hechtenis genomen werden. DE KONINGIN. 26 September naar Amsterdam. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt ligt het in het voornemen van de Koningin Zich op Donderdag 26 September naar Amsterdam te begeven voor het jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad. Aanwezig bij de legeroefeningen In Gelderland. De Koningin zal 'rydag 20 dezer in den loop van den namiddag naar Het Loo ver trekken teneinde g «turende eenige dagen de legeroefeningen in Gelderland bij te wonen. SECRETARIS-GENERAAL VAN DE DEPARTEMENTEN VAN LANDBOUW EN VAN HANDEL, ENZ. Bij Kon. besluit vr.n 12 September is mr. dr. A A. van Rhyn aangewezen als secreta ris-generaal van het departement van land bouw en virscherij en van het deparement van handel, nijverheid en scheepvaart. 6 October. De minister van binnenlanasche zaken heeft in een circulaire aan de gemeentebestu ren er nader de aandacht op gevestigd, dat dit jaar de zomertijd zal eindigen op 6 Octo ber, des voormiddags 3 uur. De Koningin en Pries Juliana aan wezig. Gisteren is in tegenwoordigheid van H:M. de Koningin, van Prinses Juliana, den minis ter van waterstaat, de commissaris der Koningin in Limburg en vele andere autori teiten en onder zeern groote belangstelling van de zijde van het publiek de officieele opening geschied van het Julianakanaal, dat, zooals men weet, ten dienste van de scheepvaart eenerzij ds en in het belang van het groote industriegebied anderzijds, in het Zuiden van Limburg, vrijwel parallel aan de Maas is aan gelegd. Met het openstellen van dit Juliana kanaal hoopt men nu eindelijk de oplossing te hebben gebracht voor vele moeilijkheden en vraagstukken, waaronder er ook waren van internationalen aard. Het Julianakanaal is bestemd voor schepen van ten hoogste 2000 ton. Het is verdeeld in drie panden. De breedte op den water spiegel is 46.5 meter over een breedte van 16 meter is het 5 meter diep. De dijken, met 4 meter breede kruin reiken tot 3 meter boven het kanaalpeil. Behalve de bruggen óver de 4 schutsluizen zijn er elf bruggen voor het landverkeer over het kanaal ge bouwd. De onderkant van deze vaste brug gen ligt op zijn minst zeven meter boven den waterspiegel; de doorvaartwijdte is op zijn minst bijna 60 meter, zoodat de scheep vaart van deze bruggen nergens last heeft. De schutsluizen hebben een vaarwijdte van 14 meter en een lengte van 136 meter. Bij den aanleg is rekening gehouden met de mogelijkheid naast elke sluis een tweede tb bouwen. Het Julianakanaal is een wel zeer treffend voorbeeld van de enorme energie, de parate kennis, het taaie doorzettingsvermogen en het welhaast verbluffende vernuft van de Nederlandsche waterbouwkundigen, die hier de reputatie welke zij over de geheele wereld hebben, waarlijk weer hoog hebben gehouden. De venclar ng, welke minister Gelissen Vrijdag op de wereldtentoonstelling te Brus sel aan de ertegenwoo uigers van de pers deed, dat hij het denkbeeld van den voorzit ter van den K. v. K. te Amsterdam, den heer Gottfr. H. r. rone om te Amsterdam in 1938 een wereldtentoonstelling te houden, niet alleen met sympathie begroet, maar ook met warmte zal steunen, hee t te Amsterdam be grijpelijk volooening gew-kt. De heer Crone verklaarde, dat hij door deze toezegging aan genaam verast is, en dat hij zich nu met medestanders in verbinding zal stellen om de zaak in dit nieuwe licht te beschouwen. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, verklaarde, dat hij zich op hetzelfde standpunt stelt als minister Gelissen en dit ondanks het feit, dat de omstandigheden na vroegere besprekin ,en van dit uenkbeeld, er niet op verbeterd zijn. Het tot stand brengen van een dergelijke onderneming ligt niet direct op den weg van »3t gemeentebestuur, maar als uit en door een kring van mannen, op wie men bouwen kan, het initiatief komt, dan is het zeer zeaei de -aak van de over heid, om achter hen te gaan staan. En dat zal te Amsterdam zeker het geval zijn. Het eerste idee is geweest een verkeersten- toonstelling te maken. Daama deelde lr. de Blocq van Kuffeler mede, dat hij er veel voor gevoelde een tentoonstelling betreffende de Züiderzeewerken te hebben. In de derde paats zal in 1938 het stadion /.yn zilveren jubileum vieren. Maar vooral moge in dit verband de aandacht gevestigd worden op het 40-jarig ©Pijnen van rheumatiek-aanvallen maken U 6oms machte loos. Neemt bij de eerste verschijnselen van zo n aanval Aspirin. Ook U komt dan tot de conclus.e: UUllultond «rk'iiob^v In de oraniüwndbulTjei v. 20 tabl. 70 ets. en oranjeiakjes v. 2 tabl. 10 cti. 'IOC f£X) van de Zit de blzonderheden op pag. 3 ven dit nummer m .cl regeeri-igsjubileum van de Koningin, dat ove" drie jaar staat gevierd te worden. Een der attracties van de tentoonsteling zal zijn een demonstratie van wat Nederland in zoo rijke mate op folklorisch gebied vertoonen kan. Heel Nederland za' hierbij op groote schaal betrokken worden en wellicht ook Ne- derland3ch-Indië. (Nw. Rott. Crt.) Vereenigde vergadering van de beide Kamers in het gebouw van de Tweede Kamer. Zaterdagmiddag om 2 uur 45 is de ver eenigde vergadering geopend van de beide Kamers der Staten-Generaal tot sluiting van het zittingsjaar, onder oorzitterschap van mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, voor zitter var. de Eerste Kamer. De Voorzitter doet voorlezen een Kon. be sluit van 12 September, waarbij den minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd, ten 3 uur des namiddags, zich te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in een vereenigde vergadering der beide Ka mers de zitting in naam ler Koningin te slui ten. De voorzitter benoemt een commissie die den minister in het gebouw zal ontvangen en uitgeleide zal doen. Deze commissie bestaat uit de Eerste Ka merleden Heerkens, Thyssen en Droogleever Fortuyn en de Tweede Kamerleden mej. Meyer Rutgers van Rozenhurg, van den Heuvel en Kampschoer. Kort daarop treedt de minister, voorafge gaan door de leden der commissie, de verga derzaal binnen. Sluitingsrede van den minister van binnenlandsche zaken. De heer de Wilde, minister van binnenland sche zaken, plaatst zich achter de minister tafel en houdt de volgende sluitingsrede: Hare Majesteit de Koningin heeft mij op gedragen de zitting der Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. Vele belangrijke maatregelen, in het bijzon der in verband met de voortdurende moeilijke tijdsomstandigheden, kwamen, dank zij Uwe medewerking tot stand. Naast de maatregelen ter bescherming van de vaderlandsche nijver heid en van den land- en tuinbouw verdienen daarbij vermelding de voorziening in de ge meentelijke kosten van werkloosheidszorg, de wijziging in de financieele verhouding tus schen Rijk en gemeenten en de regeling tot het algemeen bindend en onverbindend ver klaren van ondernemersovereenkomsten. De Koningin heeft mij opgedragen U Haren dank te betuigen voor de zorgen en de toewij ding, ook dit jaar weder aan 's Lands belang besteed. In naam van Hare Majesteit de Koningin en daartoe door Haar gemachtigd verklaar ik dez< zitting der Staten-Generaal te zijn ge sloten. De Voorzitter sluit, nadat de commis sie den minister heeft uitgeleid en in de ver gaderzaal is terugekeerd, daarop de vergade ring. ONTSLAG BIJ DE A.K.U. TE ARNHEM. Aan 285 man wegens geringen afzet. De directie der A. K. U. deelt mede: Aan de kunstzijdefabriek te Ede zal ontslag aangezegd moeten worden aan ongeveer 160 mannen en 125 jongens en meisjes, wegens geringen afzet. DE OPLOSSING VAN DE CRISIS. Open brief aan minister Coiyn. Door den directeur van A. J. ten Hope's Handel My, N.V. te Roterdam is de volgende open brief aan Zijne Excellentie H. Colijn, Voorzitter van den Ministerraad, te 's-Graven- hage gericht: Excellentie, Zeer zeker zullen zeer vele Nederlanders, evenals ik, met voldoening terugdenken aan den inhoud Uwer radio-rede op 1 Augustus j.1. en het was zeker te wenschen, indien Uwer Excellentie op deze wyzte meermalen met het Nederlandsche volk voeling zoudt kun nen houden. Met voldoening zien wij dus, dat U tracht, den chaos in ons land, ontstaan door den alge- meenen economischen toestand, te verbeteren, maar persoonlijk twijfel ik, of dit U zal ge lukken, indien niet gelijktijdig de internatio nale economische chaos wordt verbeterd. Tot dit laatste heeft Uwe Excellentie, zoo ver tenminste het Nederlandsche volk kan nagaan, hiertoe nog niet veel kunnen doen, althans niet veel kunnen bereiken. Persoonlijk geloof ik ook niet, dat eenige betere internationale samenwerking is te verwachten, indien dit door onderlinge be spreking langs diplomatieken weg moet komen. Bestaat er geen mogelijkheid, dat Uwe Excellentie, bekend over de geheele wereld, aan alle regeeringen een bespreking in Nederland voorstelt, te houden door twee of drie afgevaardigden van elk land, geen diplo maten, maar vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, om te bespreken de mogelijk heid van een practische oplossing vajr het economische vraagstuk. Het komt mij voor, dat elk behoorlijk onderlegd en practisch koopman het vol komen met mij eens zal zyn, dat het hun bij onderlinge bespreking mogelijk zal zijn te komen tot conclusies in het belang der ge heele wereld. Indien eventueel de regeeringen zich niet zouden willen verplichtingen mede te gaan met deze conclusies, dan bestaat toch de mogelijkheid dat by diplomatieke besprekin gen, indien deze onverhoopt daarna nog noodzakelijk zouden blijken, deze als uitgangs punt dienstig zouden zijn. Ik ben overtuigd van de vele moeilijkheden aan dit vraagstuk verbonden, maar als ik alleen ons land als voorbeeld neem, dan ben ik ook overtuigd, dat vele maatregelen het gros der inwoners tot den bedelstaf zal bren gen. Alle kunstmatige hulpmiddelen zijn uit den booze, doch, indien zij onvermijdelijk zijn, zal in vele gevallen de hulp op andere wijze hunnen plaats hebben. Ik zoude Uwe Excellentie dus dringend willen verzoeken, de voorgestelde bespreking met het Buitenland te bevorderen en daar naast voor ons land een commissie van ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven in te stellen, om te onderzoeken, wat hier gedaan en gelaten moet worden met het oog op de crisisinstellingen en contingenteeringen. Met verschuldigden eerbied, w.g. A. J. ten Hopè. Binnenland. DE KWESTIE VAN DE TARWE-FRAUDE IN GELDERLAND. Wij zijn gerechtigd namens den officier vain justitie te Arnhem mede te deelen, dat hét accountants-onderzoek bij den A.B.T.B. na 2 maanden is geëindigd. Afgezien van de fraude van H„ welke geconstateerd is, zooals door de A.B.T.B. zelve was vastgesteld, is uit dit onderzoek gebleken, dat van strafbare feiten in ge melde organisatie geen sprake is geweest. 1 (Nw.Rott.Crt.). Vader, wiens kinderen aan zyn ge zag zouden worden onttrokken, be werkt zijn zwager met een bijl. In de Anna Vondelstraat te Amsterdam heeft zich Vrijdagavond een familiedrama afgespeeld, waarbij een 46-jarige man zdo ernstig werd mishandeld, dat hij met zwaije verwondingen in het Tesselschade Zieken huis moest worden overgebracht. Het slacht offer had zich om ongeveer 7 uur naar aan leiding van een familietwist per auto naar een perceel in de Anna Vondelstraat be geven, waar hij een paar kinderen van zijji -Ö- uit wit linnen of katoen Verdrijft onaangename geuren en doodt alle ziektekiemen Handelsond. Emko Apeldoorn zwager, die aan het gezag van den vader moesten worden onttrokken zou afhalen. Laatstgenoemde, een 29-jarige man, ontstak, toen hij den auto voor zijn deur zag stil houden in hevige woede. Hy liep gewapend met een bijl het huis uit en sleurde zijn zwager, die juist den auto verliet, uit den wagen, waarna hy hem met de byl verschil lende wonden toebracht. Voor omwonenden, die van alle kanten waren toegeschoten den woesteling konden overmeesteren, had deze zich losgerukt en de vlucht genomen. Het slachtoffer, dat hevig bloedde, is per auto van den geneeskundige dienst naar het Tesselschade Ziekenhuis vervoerd. Hij had een ernstige hoofdwonde en een kaakfractuur opgeloopen, terwijl ook verschijnselen van hersenschudding zijn gesconstateerd. De dader heeft zich later op den avond by de politie van het bureau Leidsche plein ver voegd, waar hij is opgesloten. Offerblokken geledigd. I In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de R.K. Kerk te Uithoorn ingebroken. Door middel van een tuimelraam is men naar binnen gekomen. Een viertal offerblok ken werden met breekijzers van den muur gerukt en van den inhoud ontdaan. Met een in den muur gemetseld offerblok heeft men blijkbaar meer moeite gehad, aan gezien de muur geheel is uitgebikt. De inbre- ker(s) is (zijn) er niet in geslaagd dit soliede blok te openen. Vervolgens is nog getracht, het tabernakel te forceeren in welken arbeid men gestoord schijnt te zijn, zoodat de inhoud onaangeroerd is gebleven. Via een ladder, welke zich in een der kerklokalen bevond, is men vervolgens door het raam naar buiten gegaan. De inbraak werd omstreeks zeven uur Zon dagmorgen door den koster ontdekt die onmiddellijk den burgemeester waarschuwde. Deze stelde een uitgebreid onderzoek in. Zaterdagmiddag zijn 20 hooimijten, toebe- hoorend aan den heer H. Ridderbos te Wa terhuizen, staande op het land aldaar, door brand vernield. Men vermoedt dat hooibroei de oorzaak is. Door een molenwiek doodelijk getroffen Zaterdag speelde te Gent in de Over-Be- tuwe het 8-jarig zoontje van den heer Hoog veld op den omloop van een molen. Toen de wieken in beweging werden gebracht, werd het jongentje door een der wieken getroffen. Hy werd vrywel onmiddellijk gedood. De daders achter slot en grendel. Zaterdagavond 3 November is een overval gepleegd in een apotheek aan uen Crooswijk- scheweg te Rotterdam. Twee mannen kwa men binnen toen er een juffrouw in de zaak was en bedreigden haar met een revolver. Op het geroep van de juffrouw kwam een assi stente, die boven de ::aak woont naar bene den, waarop de overvallers de vlucht namen. De politie stelde een onderzoek in, wat echter geen resultaat had. Dezer dagen evenwel kwam het de politie ter oore, dat de 17-jarige loopjongen A. v. d. WOENSDAG 18 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. 10.00 VPRO. 6.30 RVU. 8.00 Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: Orvitro- pia o.l.v. J. v. d. Horst m.m.v. B. v. Don gen (zang), S. Sipos (cymbaal), Ir. M. Stam (lezing), J. Lemaire (declamatie) en de Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 12 00 Gramofoonpl. 12.30 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 1.00 Gramofoonpl. I.151.45 Eddy Walis en zijn orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonpl. 5 45 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.30 RVU. Dr. G. Stuyveling: De Overwin ning van de Nieuwe Gids. 7.00 Sportuitzending. 7.20 Vervolg orkestconcert. 8 00 Herh. SOS-berichten, Nieuwsberichten, VARA-Varia. 8.15 Gramofoonplaten. 8.30 Toespraak A. Pleysier. 8.40 Vervolg orkestconcert m.m.v. E. de Haas (zang). 9.25 „Nachtboot Dover-Calais", spel van W. Roland. Leiding: W .van Capellen. 10.10 Gramofoonplaten. II.20 Dr. B. Premsela: Moeilijkheden in het huwelijk. 11.4012.00 Orgelspel Joh. Jong. Hilversum, 301 M. NCRV-uitzcnding. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. I. Groenenberg.' 11.0012.00 en 12.15 Ensemble van der Horst 1.00 Orgelspel R. Parker. 2.00 Gramofoonplaten. i 2.30 Vergadering Zendingsgenootschap Evang. Broedergemeente m.m.v. sprekers, koor en Koper-ensemble. 5.00 Kinderuur. 6.00 P. v. d. Berg: Plantenluizen. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonplaten. 7.30 Gramofoonplaten. 7.40 Causerie Dr. B. A. Knoppers. 8.00 Berichten. Gramofoonplaten. 8.50 Lezing Dr. H. J. Honders. 9.30 Bachkoor en -orkest, m.m.v. solisten o.l.v. A. Schellevis (Uit de Bethlehemkerk, Den Haag). Om 10.05 Berichten. 10,5011.30 Gramofoonmuziok. DONDERDAG 19 SEPT. 19S5. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble Rentmeester. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Rentmeester. 11.00 Voordracht O. Zeegers en Fransche chansons door Elisabeth de Haan. 12.00 Cantabilé-orkest o.l.v. E. Beeckmann en de Two Hodlars (accordeon). 2.00 Gramofoonplaten. 2.15-3.45 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonplaten. 5.40 De AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 H. v. d. Vegt (viool) en N. Wagenaar (piano). 7.30 Gramofoonplaten. 7.40 Loewe-Balladen door W. Strienz (bas). A. d. vleugel: E. Veen. 8.00 Berichten. 8.10 „De zorgen aan den kant", gevar. pro gramma m.m.v. Kovacs Lajos'orkest, Lu- ciano (mondharmonica), de Song-Singers en Louis Noiret. 9.30 Vierde episode van „De blauwe smaragd" spel van L. Willink. Leiding: Kommer Kleyn. 9.55 Het omroeporkestt o.l.v. Ignaz Neumark m.m.v. Ignaz Blochmann (piano). 11.00 Berichten. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum, 301 M. 8.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00— 12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. J. J. v. Petegem. 10.45 Gramofoonplaten. 11.00 Dito. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofnoplaten. 12.30 Orkestconcert en Gramofoonplaten. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing Ds. P. J. F. v. Voorst Vader, m.m.v. bariton en orgel. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Gramofoonplaten. 6.00 Jo Juda (viool) en A. Juda (piano). 7.00 Ned. Chr. Persubreau. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Berichten. Gramofoonplaten. i 8.30 Causerie Dr. J. Karsemeyer. 9.00 Orgelconcert H. Loohuys, 10.00 Berichten. 10.05 Gramofoonplaten. 10.15 To v. d. Sluys (sopraan) en B. Renden (piano). 11,0012.00 Gramofoonmuziek. H die destijds in dienst is geweest bjj deze SX* „i vrienden -em n,tvoer,Se inlichtingen had gegeven over de mnch 0 van de zaak aan den Crooswykscnen weg. De loopjongen werd verhoord en daarna kon men de verdachten, die den overval des tijds gepleegd hadden, irresteeren, n.1. de 44-jarige F. J. E. J. B.„ de 18-jarige M. B.. de 18-jarige L. van Y. en de 18-jarige O. de G. Gebleken is, dat de laatste twee in de apo theek zijn geweest, terwijl de anderen buiten een oogje in het zeil hielden. De G. wordt op het oogenblik in een inrichting voor zwakzin nigen verpleegd. Tegen de anderen is proces verbaal opgemaakt. De gestolen brandkast gevonden. Vrijdagavond heeft de landbouwer N. tje Jong zijn scliouw verlegd. Hij is daarby in de sloot gestooten op een hard voorwerp, dat by onderzoek een brandkast bleek te zijn. De politie werd daarvan in kennis gesteld en Zaterdagmorgen is de brandkast opge haald. De brandkast was eenigen tyd gele den gestolen bij een inbraak ten huize van de J. In het bijzyn van den burgemeester en den veldwachter en twee hoofdagenten uit Rotterdam, is de inhoud nagezien. De landbouwer De Jong kon uit de ge gevens, zooals de papieren lagen, constatee- ren dat het geld, ruim 2000, was verdwe nen, maar de overige geldswaardige papie ren nog in de kast aanwezig waren. Vandmiddag zouden de rechercheurs een nader onderzoek instellen. Uit de verklaring van de hoofdagenten uit Rotterdam kan men wel vaststellen, dat beroepsinbrekers aan het werk zijn geweest. De kast is onge veer 50 meter van de woning verwijderd ach ter een schuurtje in de sloot gevonden. f I Te IJmuiden is Vrijdagnacht ingebroken bij vier bewoners van de Nachtegaallaan. Bij alle vier zijn zij binnengekomen door een raampje, dat werd vernield om het te kunnen openen. De huizen werden beneden geheel doorzocht en het was de inbrekers alleen om geld te doen. Bij allen werden ech ter maar kleine bedragen meegenomen. Bij den heer V. werd een portefeuille, welke zich in een jas aan den kapstok be vond, doorzocht, doch een portemonnaie met geld in een daarnaast hangenden mantel werd niet meegenomen." In sommige huizen hebben de inbrekers zich te goed gedaan aan vruchten. Zeven inbeslagnemingen. Den laatsten tyd wordt streng opgetre den tegen het euvel van de clandestiene radio-zenders, die vaak regelmatig radio uitzendingen verstoren en het genoegen van de luisteraars naar de omroepzenders beder ven. Dezer dagen heeft de Rijksradio-contrölq- dienst niet minder dan zeven clandestienfe zenders opgespoord en in beslag genomen; zulks geschiedde in samenwerking met dje gemeentepolitie te Haarlem (5 stuks) en tjb Aardenhout (1 zender); voorts is nog een zender in Amsterdam in beslag genomen. Zooals bekend, bestaat voor den bonafide amateur gelegenheid een vergunning als radio-zendamateur te verkrijgen. Twee menschen ernstig gewond; chauffeur, die niet nuchter was. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een auto, bestuurd door zekeren O., afkomstig uit Wageningen, die onder invloed van sterken drank verkeerde, tegen een vluchtheuvel op de Steenstraat te Arnhem gereden. Hij reed twee personen aan, die op den vluchtheuvel op een tram wachtten. Beiden moesten gewond naar het ziekenhuis worden overgebracht. Eén van hen, de sergeant Wernink, afkom stig uit Enschede, had een hersenschudding bekomen en zijn linkerarm gebroken. Het tweede slachtoffer, een dame, bleek enkele snijwonden te hebben bekomen en kon na ver bonden te zijn, naar huis worden vervoerd. De chauffeur is in arrest gesteld en de auto in beslag genomen. Groote schade te Bergschenhoek. Zondagavond om kwart voor zeven, toen de meeste bewoners van Bergschenhoek ter kerk waren, naderde plotseling, na eenige regen buien, uit Zuid-Westelijke richting een wind hoos. Ooggetuigen verklaarden, dat de hoos veel geleek op een reusachtige slurf van een olifant. De kleur was donker grauw. Terwijl het breede bovengedeelte scheen uit te schie ten uit een grijsgrauw wolkenbed dat even eens dreigend naderde, kronkelde het verdere gedeelte als zoekend door de lucht en raakte het smalle gedeelte de aarde. De nadering ge schiedde met groote snelheid. Zonderling klonk het loeien van den wind. Het geleek meer op brullen en razen. Enkele oogenblikken later kwamen de eérste verschijnselen van de enorme kracht, die de hoos ontwikkelde. Tien tallen ramen van broeikassen enz. werden als veertjes opgenomen, draaiden enkele keeren door de lucht en werden daarna, soms vele meters verder vernield neergesmakt. Een zin ken dak werd opgenomen en kwam een eind verder aan de ovrzijde van den weg terecht. Chrysanten en tomaten, in de kassen ge plant, werden vernietigd. Alleen in de tuin derij van de fa. Mostert is de toegebrachte schade op 1000.— geschat. Ook te Bleiswyk heeft de hoos nog een spoor achter gelaten. Daar zyn bij den tuinder J. Struik 150 ramen vernield. By het bedryf van de firma L. C. Moerman gingen 100 broeiramen verloren. Persoonlijke ongelukken zyn niet gebeurd. Ook een windhoos boven Zeeland (N.-Br.). Groote schade. Zondagavond ca. 7 uur is het dorpje Zeeland (N.-Br.) geteisterd door een windhoos, die voornamelyk over de buurtschap de Brand los brak en slechts eenige seconden duurde. In weerwil daarvan werden groote verwoestingen aangericht; ontelbare boomen werden ontwor- werden gedurende de eerste h van September gewonnen door^ Sept. 2 3 Me|. G. V. d. Brink. Jan Everlsemtraat 44 j Me|. A. Jacobs-Böhten, Kaldenkerkerweq io"eriiQl0. 4 H. Rouwenhorst, Tulpenlaan 22, Apeldoorn V,"'o. 5 P. Bet», Lagedijk 22. Zaandijk, 6 G. van Oei. Valkenboichkade 39 b. Den H 7 J. van Wamel, Broeklaan 42. Assen. a°®' 9 Mevr. A. Spaander Honing. Parklaan 12. R 10 John. C. Cameroa, Bllderdljkatraat 46b. Rom'"?1 11 J. van Noort, Van Beverenitraat 2. Schtecj am' 12 Me). J. w. Klopper», Oran|epletn 4, Haarled 13 Aart Foppen», Groen v. Prln»tererstraat 14 14 Mevr. Heeien, A 30, Oudewater.' eerdant, Hoe óók U een Fongers ter waarde van 30 n (of in contanten 135kunt winnen? K stukken Palmolive zeep,- vraag Uw wink°l?3 om een inschrijf-formulier en schrllf j! ,r woorden of minder 1 30 „waarom U Palmolive zeep verkiett" Stuur Uw antwoord aan Palmolive Postk 671Amsterdam, onder bij voeging vaii 3 zwaru banden van de Palmolive zeep verpakking Prijzen: een Fongers rijwiel per dag ééns per maand een extra prijs van f 500^ teld, terwijl van een groot aantal de kroo werd afgerukt. Het achterhuis van de bo derij van den landbouwer J. v. Tiel op de Branii werd geheel weggeslagen. By de boerderij van den landbouwer v Elzen werden 3 boomen ontworteld die op het dak terecht kwamen. De hoeve werd ernstig beschadigd. Ongeveer 15 huizen leden schade In de geheele buurtschap werden de dakpan' nen afgerukt. Een aantal boomen kwam de lichtleiding terecht, met het gevolg deze onklaar raakte en het dorpje den heelen avond in duisternis was gehuld. Vele paien van de leiding werden uit den grond gerukt Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Een fietser op slag gedood. Zondagochtend omstreeks tien uur ia 30-jarige G. Arts uit Malden, die per fiets uit een zijstraat kwam en de Mooksche Baan te Nijmegen wilde oprijden, door een auto aan. gereden. De wielrijder was op slag dood. De auto, welke een tamelijk groote vaart had, reed na de aanrijding van den weg af en botste tegen twee zware boomen. De bei^e spatborden en de wielen werden totaal ver nield, terwijl ook een zijde van den auto werd ingedrukt. De inzittenden kwamen® goed af. Alleen de bestuurder kreeg een lichte wonde aan een arm. Onder de tram. 50-jarige man het slachtoffer, Op het Damrak te Amsterdam is Zondag, avond omstreeks half acht een 50-jarige man aangreden door een motorwagen van lijn 16. Het slachtoffer kwam onder de tram terecht en is in stervenden toestand naar het Bin nengasthuis vervoerd. SCHIPPER OVER BOORD EN j VERDRONKEN. Een bekend schipper van de Minui- der visschersvloot. Zondagmorgen is te IJmuiden binnengeko men de stoomtreiler Potter, IJmuiden 49, waarvan de schipper, PI. Zwaan, overboord is geslagen en verbonken. Het ongeluk is Vrijdagavond geschied. Het schip was toen visschende bij goed weer, ter wijl de opvarenden, behalve de twee wacht- lieden, in het achterin zaten te eten. Da schipper begaf zich het eerst weer aan dek en toen, men na eenigen tijd het net weer zou inhalen, miste men hem. De wachtsman op de brug had den schipper niet gezien. Het geheele schip werd doorzocht, maar de schipper werd niet gevonden. Men moest dus wel tot de conclusie komen, dat hij overboord geslagen en verdronken was. Na nog eenigen tijd rondgevaren te hebben, werd de thuis reis aanvaard om de droeve tijding aan de weduwe te brengen. De schipper was een der bekendste schippers van de IJmuider vis schersvloot. Plundering van missiehuizen Volgens te Peking ontvangen berichten worden zestien Nederlandsche en Belgische geestelijken thans feitelijk belegerd in hun missiehuizen in de provincie Sjensi. Tot dus ver is nog geen enkel bericht ontvangen over de 12 Spaansche geestelijken, die thans reeds 2 maanden van ieder contact met de buiten wereld zijn afgesloten. Gisteren zyn nadere bijzonderheden ont vangen over den moord op den geestelijke Biron in het Lolo-land in het Zuid-Westen van Setsjoean op 21 Augustus. Bandieten hebben daar den geestelijke gebonden, hem een ketting om den hals gelegd en hem aldus over een zekeren afstand voortgesleept waarna zij hem met den ketting wurgden. Het missiehuis werd geplunderd, ve)" sóheidene gedoopte Chineezen werden a gijzelaars naar de bergen meegevoerd. Van officieele zijde wordt er nochthans op gewezen, dat de strijd tegen de roode lég®* in China weliswaar langzaam, maar dan o gestadig vorderingen maakt. i blind» Men heeft do lyken van 5 passagiers gevonden. Reuter meldt uit Monroe (Louisiana) Bij de ontsporing van een goederentrein raakten drie tankwagens met ruwe o i brand" ,ns tfer- Onder de overblijfselen van de wa"'' ende den tot nu toe de lijken van 5 rondtre handwerklieden gevonden, die als k'"1 jyg,. sagiers medegereden waren. Volgens ringen van geredde arbeiders zouden '/A^rjerg de tankwagens nog 30 40 blinde Pa3S^eeB3 hebben bevonden, die waarschijnlijk cV^^on, in de vlammen zijn omgekomen. Vij den werden naar het ziekenhuis gen1" arj,ei- Twee doctoren hebben een van °vaatge' ders, die tusschen de overblijfselen ^gteO klemd zat met zakmessen een been amputeeren.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2