BUITENLAND Oorlog verwacht op 26 Sept. Oosulndië. BINNENLAND LUCHTVAART De Postvluchten van en naar Indië. GEMENGD NIEUWS Laatste berichten fNJAJ AARSBUlENl. Wat HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 17 SEPTEMBER 1935. DE TROONREDE Texel. De 16e Volkenbonds vergadering- De veiligheid in Egypte. Litauen en Duitschland. Bezoldigingsbesluit. Een amokmaker. Amok te Tandjong Balei. Belangrijke tariefsverlaging in het telegramverkeer met Ned.-Indië. Om den Gordon Benett beker. Inbraken in de buurt van Weert. Ernstige brand in een garage te Rotterdam. Door een auto overreden en gedood. Een nieuwe wijze van stelen. Wervelwind boven Engelsch stadie. Hen kruiser in twee tempi gebouwd. De dood vanEvelyn Hoey. voor weer vandaag? terste rijen goed op hun teenen staande, een stilte valt Kleine vaantjes worden uitgestoken, dan te midden van de gevallen stilte, dondert het ge schut, ten teeken, dat de Koningin der Neder landen zich naar de Ridderzaal begeeft. Stram staat de eercwacht en presenteert het geweer. Ontroerend mooi klinkt dan het oude Wilhelmus, ingezet door de Koninklijke Mili taire kapel. De Koningin en de Prinses, beiden dragende het breede lint van het Grootkruis der Orde van den Nederl. Leeuw, stappen in den gouden koets... dan onder daverend gejuich van de menigte rijdt het als in een sprookje voorbij. Acht paarden trekken de ranke, sierlijke koets, naast elk paard gaat een koetsier, aan beide zijden van de koets loopen statig 4 lakeien. Ter rechterzijde merken wij op den chef van het Militaire Huis van de Koningin, den vice- admiraal b.d. T. Bauduin, ter linkerzijde de gouverneur der Residentie, luit.-generaal Jhr. W. Roëll. Dan gaat statig de stoet door de Heulstraat en gaat het via het Lange Voor hout, over den Korten Vijverberg naar het Binnenhof. Op 't Binnenhof. Hier staat de eerewacht opgesteld, be staande uit een afdeeling van het Corps mariniers. Prachtig militair in de houding staan ook hier de mannen, die in het Saargebied den naam van de Nederlandsche marine hebben hooggehouden. Het corpsvaandel is hoog opgericht te midden van deze kranige militairen. Bij de eerewacht merken wij op kolonel Dorren en zijn adjudant. Dan onder de tonen van het Wilhelmus, gespeeld door onze onvolprezen Marine kapel, verlaten H. M. de Koningin en Haar Dochter, onder hartelijke toejuichingen van het publiek de Gouden koets en betreden statig het bordes, dat leidt naar de Ridder zaal, welker hoofdingang door een rood- fluweelen baldakijn met gouden franje is ver sierd. Alvorens H. M. binnentreedt, wordt Zij op het bordes begroet door de officieren van de Zeemacht van Haar Militaire Huis, w.o. wij opmerken Vice-admiraal b.d. Zegers Rijser, J. J. Rambonnet, A. ten Broecke Hoekstra, Jhr. G. L. Schorer; de Schout-bg-Nacht b. d. Jhr. J. C. F. von Mühlen, kapitein ter zee C. baron de Vos van Steenwijk en den Adju dant in gewonen dienst kap.-luit. ter zee N. A. Rost van Tonningen. Dan betreden onder geleide van de Com- misie van ontvangst de Vorstinnen de Ridder zaal. Plechtig wordt aangekondigd: H. M. de Koningin! Een diepe stilte valt en waardig schrijden beide Oranjetelgen naar den troon. Links van de Koningin zet zich Prinses Juliana. Dan vangt de Koningin aan met heldere stem de troonrede te lezen: Leden der Staten-Generaal, In dezen zorgvollen tijd Mij wederom in Uw midden bevindend, gevoel ik Mij gedron gen allereerst uiting te geven aan Mijne deelneming in het lot van allen die onder den druk der tijden gebukt gaan. Inzonder heid ben Ik met deernis vervuld jegens hen die door werkloosheid getroffen zijn. Verhouding tot het buitenland. Hoewel men nog niet zeggen kan, dat de internationale politieke toestand voor Neder land aanleiding geeft tot bezorgdheid en hoe wel het tot voldoening stemt, dat het vriend schappelijk karakter hetwelk onze verhou ding tot de andere mogendheden pleegt te dragen, ongerept bewaard bleef, volgt de Re geering nochtans de ontwikkeling der ver houdingen in en met het buitenland met bij zondere nauwlettendheid. Zij hoopt, dat de Volkenbond in staat zal blijken tegenstellin gen in het leven der staten op te heffen en zij zal harerzijds doen wat mogelijk is om dit te bevorderen. De zware rouw waarin het Belgische vorstenhuis en het naburige bevriende Bel gische volk opnieuw gedompeld werden ver vult Mij met innige deelneming. Financiën. De financiën van Rijk en gemeenten ver- eischen in toenemende mate de zorg der Re- geering. De algemeene vermindering der wel vaart, zoowel elders als in het eigen land, is oorzaak van het nog steeds terugloopen der inkomsten voor de publieke kassen, ter wijl tegelijkertijd de uitgaven voor instand houding van de volskracht toenemen. Het aantal mogelijkheden tot verhooging der wel vaart en dus tot gezond financieel herstel door middel van nationale maatregelen is be perkt. Met name kunnen devaluatie van de munt of prijsgeven van den gouden stand aard niet beschouwd worden als middelen die de volksgemeenschap als geheel baat zouden brengen. Ten einde ontwrichting der begroo ting te voorkomen, moet dus de arbeid tot herstel van het telkens weer verbroken even wicht onafgebroken worden voortgezet. Het streven naar beperking der uitgaven blijft daarbij op den voorgrond staan, waarbij in het bijzonder ook te denken valt aan beper king van de nog steeds aangroeiende spoor wegtekorten. Echter zal aan eenige verhoo ging van enkele belastingen niet zijn te ont komen wil de Overheid hare sociale taak kunnen blijven vervullen. Handel en Industrie en Scheepvaart. Ernstig zijn de zorgen, welke blijven druk ken op het Nederlandsche bedrijfsleven. Er zijn zeer weinig teekenen, en zeker geen da den, die op een spoedigen terugkeer van een vrijer goederen- en kapitaalverkeer wijzen. Naarmate de moeilijkheden en belemmerin gen, welke onze buitenlandsche handel schier allerwege ondervindt, bestendigd blijven, zal een doeltreffende, snelle berichtgeving voor handel, nijverheid en scheepvaart tot een meer gebiedende noodzakelijkheid worden. Nagegaan zal worden, of het mogelijk zal zijn geleidelijk de bestaande contingentee- ringsbepalingen te vervangen door andere maatregelen, welke evenzeer steun aan het bedrijfsleven en behoud van werkgelegenheid beoogen, doch die niet het bezwaar mede brengen van de onvermijdelijke en onge- wenschte verstarring van den handel. Ter bevordering van een verdere industria lisatie, zoozeer gewenscht met het oog op werkverruiming, zal stelselmatig het onder zoek naar de mogelijkheden daarvan worden ter hand genomen in samenwerking met re gionale economisch-technologische instituten en een maatschappij voor industrie-financie ring. Nopens dit laatste zal een wetsontwerp U binnenkort bereiken. In het kader van een doelbewuste industriepolitiek zal een wet, waarbij de vestiging van bepaalde nieuwe bedrijven afhankelijk wordt gesteld van de toestemming der Regeering, niet mogen ontbreken. Voorstellen hiertoe zullen even eens spoedig worden ingediend. Een wetsontwerp, 'houdende een regeling inzake vestigingseischen voor den midden stand, dat beoogt hulp te bieden aan dit zwaar getroffen nijvere deel der bevolking wordt voorbereid. De toestand van het meerendeel onzer reederijen is dermate verergerd, dat ook voor het komende jaar steunmaatregelen voor de zeescheepvaart moeten worden ge nomen. Daarnaast zal aan de binenvaart als mede aan de Rijnvaart bijzondere aandacht moeten worden geschonken. Landbouw. Daar ook de Landbouw nog steeds een uitermate moeilijken tjjd doormaakt kunnen de reeds getroffen steunmaatregelen voors hands onmogelijk worden gemist. Deze steun maatregelen zullen in toenemende mate zoo ingericht worden, dat een betere aanpassing van de voortbrenging aan de sterk vermin derde afzetmogelijkheden verkregen wordt. In het bijzonder geldt zulks voor de veehouderij en den tuinbouw. Ook op het gebied van de visscherij blijft hulp geboden. Maatregelen tegen noodlottige prijsdaling zullen hier moe ten samengaan met de uitvoering van plannen tot bevordering van den afzet en tot verbete ring van het productieapparaat. Onderwijs. Bijzondere aandacht zal worden gewijd aan de organisatorische en paedagogische vragen inzake het onderwijs, voor zoover deze op het terrein van de Overheid liggen. De juiste en diepere kennis en de zuivere uitspraak van onze Nederlandsche taal zal daarbij ook ver der bevorderd worden. Werkloosheid. Ook in het komende jaar zal de Regeering krachtig blijven optreden tot beperking van het euvel der werkloosheid en tot leniging van de gevolgen er van. Mede daartoe zullen gelden worden aangevraagd tot voortzetting van de inpoldering van het IJsselmeer en tot aanvulling van het Werkfonds. Meer dan ge wone aandacht zal worden geschonken aan het zoo beklemmende vraagstuk der jeugd werkloosheid. Koloniën. De economische en financieele toestand in de overzeesehe gewesten blijft met uitzon dering van Curagao waar deze bevredigend is te achten nog steeds groote zorg eischen. Al zal in Nederlandsch-Indië, naar gehoopt mag worden, over 1936 een begroo- tingstoestand worden bereikt waarbij althans toeneming van schuld voorkomen wordt, toch kan verdere aanpassing van de uitgaven bij de inkomsten niet achterwege gelaten worden. De groei van de inheemsche industrialisatie is aanvankelijk niet onbevredigend. Ook zijn er teekenen, dat de belangstelling van Ne derlandsche zijde voor de stichting van indus- trieele ondernemingen in Indië begint te ont waken. In het afgeloopen jaar zijn tal van maat regelen genomen om het goederenverkeer van Nederland naar Indië te bevorderen. Ook voor het verkeer in omgekeerde richting geschiedde zulks, terwijl meermalen een gelegenheid zich voordeed waarbij Nederland kon helpen om den afzet van Indische producten naar elders te bevorderen. Op dien weg zal worden voort gegaan. Defensie. Met het oog op de gewijzigde internatio nale toestanden zullen U voorstellen worden gedaan tot het treffen van eenige bijzondere voorzieningen in zake de middelen tot ver dediging van het Koninkrijk. Verschillende voorstellen. Naast de voorzieningen, welke verband hou den met de maatregelen die reeds genoemd werden, stelt de Regeering zich voor in dit zittingjaar onder meer aanhangig te maken: voorstellen tot wijziging van sommige bepa lingen der Grondwet en een ontwerp van wet ter voorkoming van particuliere machtsvor ming op het terrein der overheidstaak. Voorts zal worden voorbereid een herziening van het vreemdelingenrecht mede in verband met het vluchtelingenvraagstuk. Met dankbaarheid kan Ik vaststellen, dat Leger en Vloot, zoomede ambtenaren en het onderwijzend personeel van allerlei geleding, in groote meerderheid, zoo hier te lande als in de Overzeesehe gewesten, ondanks de ook van hen gevorderde offers, met toewijding hunne vaak zoo inspannende taak blijven ver vullen. Ook in het komende zittingjaar zal weer veel van Regeering en Kamers gevergd wor den. Met de innige bede, dat de Almachtige God ons allen de kracht en de wijsheid schenke, die Hij alleen geven kan en dat Zijn onmisbare zegen op ons werk moge rusten, verklaar Ik de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. iMARKTOVERZICHT. Ook Maandag was de wolveehandel aan de markt weder zeer belangrijk; vooral de lam- merenaanvoer is nog van beteekenis ge weest. De handel verliep wat vlugger dan vorige week; de prijzen bleven over het al gemeen gelijk. De oude schapen gingen voor 8 per stuk, betere voor 10 en 11. Van grooten omvang was ook nog de rammen- handel; hoewel thans hierbij de ruilhandel een voorname rol speelde, liepen de prijzen van 12 tot 30 per stuk. Rundvee-aanvoer was er weinig: koeien gingen voor 90 tot 125; fok- en gras kalveren vo:r 15 tot 30. Nuchtere kalve ren gem. 7.50 per stuk. Voor biggen werd aan de markt pl.m. 14 per stuk betaald. Slachtvarkens op de boerderij doen 'n goeden prijs: 21—21% 'cent per pond. De eierenprijs aan de veiling leverde wei nig verschil op met dien der laatste weken; betaald werd een middenprijs van 3.per 100 st. (eieren van 60 K.G.). CORRESPONDENTIE. Een lezeres vraagt naar een cursus voor Eerste Hulp bij Ongelukken. Deze wordt ge geven door de plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis. Vervoeg u bij den heer Ritsma, Kanaalweg 24, die u nader kan inlichten. Dezelfde lezeres informeert naar een cur sus voor pedicure. Voor zoover ons bekend, bestaat die hier ter stede niet. Kan misschien een onzer lezers ons nader inlichten? Engeland zou er bij betrokken worden. Addis Abeba, 13 Sept. (D. N. B.) In politieke kringen alhier is men van meening, dat, ondanks de bemoeiingen van den Volkenbond en van Engeland, Italië den 26sten September den oorlog zal be ginnen. Men houdt er rekening mede, dat ook Engeland in den oorlog verwikkeld zal worden en dat het zwaartepunt van den oorlog naar Egypte zal worden verplaatst. De Echtgenoote van den Engelschen gezan heeft groote voorraden verbandstoffen voor het Abessinisch Roode Kruis besteld. De Italiaansche gezant heeft bij de Abes- sinische regeering om militair geleide verzocht voor de naar Addis Abeba teruggeroepen consuls. Eihde van dc algemeene discussie. De Volkenbondsvergadering heeft gisteren de algemeene discussies voortgezet en ten einde gebracht. De Valera verklaarde in een redevoering, die den diepen ernst van het tegenwoordige oogenblik zeer treffend schilderde, dat Ier land zijn plichten als Volkenbondslid naar de letter en naar den geest volkomen zal na leven, indien de tragische keuze tusschen den Volkenbond en Italië niet langer te vermijdenj mocht zijn. De gedelegeerden van Panama en Haiti legden een dergelijke verklaring af. „Geen vijandelijk schip of vlieg tuig zal Egypte kunnen bereiken". Reuter meldt uit Cairo: Naar de bladen melden heeft admiraal' Forbes, de command. van de Britsch vloot; die te Alexandrië ligt, tijdens 'n lunch bij den minister-president verklaard, dat alle voor zorgsmaatregelen en toebereidselen waren getroffen om de veiligheid van Egypte ter zee en in de lucht te waarborgen, teneinde het hoofd te kunnen bieden aan alle onvoor ziene omstandigheden, die zich eventueel in de internationale politiek zouden kunnen voorzien. Door deze maatregelen zou geen vijandelijk schip of vliegtuig Egypte meer kunnen bereiken. Naar het D.N.B. meldt, is de vraag naar katoen van den nieuwen oogst in verband met den onzekeren toestand in de internationale politiek, zeer gering. Aan de exporteurs te Alexandrië is ver zocht, overzeesehe transporten tegen oorlogs gevaar te verzekeren. De Egyptische ver tegenwoordigers der groote assurantiemaat-) schappijen hebben van hun hoofdkantoren in structies gekregen op goederentransporten naar Oost-Afrika dubbele premies te eischen. De stemming op de beurs te Alexandrië is door deze maatregelen zeer gedrukt. Maatregelen in Abessinië. Naar de Daily Telegraph meidt, heeft de Negus nog geen mobilisatie gelast en zal hij zulks niet doen voordat de vredespogingen te Genève mislukt zijn of de Italianen zijn gebied binnenrukken. De mobilisatie-order ligt klaar. De troepenbewegingen naar de beide fronten zijn versneld. Per trein en langs den weg vertrekken voortdurend troepen uit de hoofdstad. De regeering laat door omroepers de be volking op de hoogte brengen van den drei genden toestand. Zij roepen de dorpsbewoners bijeen op het dorpsplein en vertellen hun dan, wat het verlies van onafhankelijkheid zou beteekenen. Oorlogsbeschuldiging. Reuter seint uit Kowno: De uitlatingen, die Hitier gisteren in den Rijksdag te Neurenberg aan het adres van Litauen heeft gedaan, worden hier als een oorlogsdreiging opgevat, die den vrede in Oost-Europa in gevaar brengt. De regeering zal zich tot de mogendheden wenden, die het handvest van den Volkenbond hebben onderteekend, met het verzoek Duitschland te waarschuwen. Litauen wijst er op, dat de verkiezingen in het Memel- gebied op wettige wijze, onder de oogen van de vertegenwoordigers dezer mogendheden worden gehouden. Toezicht van Engeland, Frankrijk en Italië. Het Litausch Telegraaf Agentschap deelt het volgende mede: „De vertegenwoordigers van de mogend heden, die de Memel-conventie hebben onder teekend, hebben zich op 12 dezer tot de Litausche regeering gewend en er op aange drongen, dat de vrijheid bij de op 29 dezer te houden verkiezingen voor den Landdag van Memel wordt gewaarborgd. „Wij geven de verzekering, dat deze voor stellen volkomen in overeenstemming zijn met de houding der Litausche regeering en met de door haar in verband met de verkie zingen genomen maatregelen. De vertegenwoordigers der mogendheden- onderteekenaars hebben op 13 dezer in dezen zin bericht ontvangen." A.N.P. meldt uit Kowno: Groot-Brittannië, Frankrijken Italië, de landen die het Memel-statuut hebben onde»-- teelcend, hebben hun diplomatieken vertegen woordigers opdracht gegeven zich naar het Memel-gebied te begeven, teneinde aldaar op 29 dezer de verkiezingen waar te nemen. Een toelichting van Hitier. Na de rijksdagzitting had Hitier een aantal aanzienlijke personen uit alle deelen van het rijk voor een afscheidsbijeenkomst in het hotel Deutsches Hof genoodigd. Bij deze ge legenheid dankte hij de verantwoordelijke leiders der partijorganisatie en wees hij nog maals op de beteekenis van de nieuwe wetten. Hit. v •klaarde o.a., dat deze nationaal- socialistische wetgeving de eenige mogelijk heid opent voor een draaglijke houding tot de in Duitschland levende Joden, terwijl de Joden in Duitschland de gelegenheid krijgen voor eigen volksleven op elk gebied, zooals tot nog toe in geen enkel land het geval is. In ver band hiermede herinnerde Hitier aan het bevel voor de partij, elke individueele actie tegen Joden achterwege te laten. De indruk in Rusland. In een artikel over het congres te Neuren berg constateert de Izwestia, dat honderden treinen in den kortst mogelijken tijd 800.000 personen naar Neurenberg vervoerden en dat tienduizenden auto's en vrachtauto's nogmaals honderdduizenden aanbrachten, waaruit het blad concludeert: „De feestelijkheden waren niet het doel. Het congres was een gelegen heid voor een proefmobilisatie der militaire reserves en aldus een der belangrijkste episo des van de oorlogsvoorbereiding. Het derde congres der natlonaal-socialistische partij is geen „Congres der Vrijheid", maar een oor logscongres". Fransche persstemmen. De Figaro schrijft: Hitier heeft over Litauen en Memel in heftige termen gesproken en zelfs de bedrei ging van „onherstelbare daden" geuit, die binnenkort gedaan zouden worden. Wjj heb ben reeds lang gedacht, dat van dien kant de eerste ernstige terugslag van de Ita- liaansch-Abessijnsche spanning zou worden gevoeld. De Abessijnsche kwestie kan het begin worden van een stortvloed van gebeur tenissen, waarvan niemand kan zeggen, waar ze op uit zullen loopen. In dit verband klin ken de woorden van Hitier als een waar schuwing. Geen proportioneele korting. Batavia. Het Bat. Nwsbl. meldt, dat de heer Beets nagenoeg gereed is met het aan brengen van wijzigingen in het herziene be zoldigingsbesluit voor landsdienaren volgens het bekende schema. Door deze wijzigingen zullen in totaal ongeveer 7.000.000 van de 10.000.000 vrijkomen, welke de regeering uit den salarispost wenscht te verkrijgen. Het ligt in het voornemen om de resteerende 3.000.000 op andere wijze te verkrijgen dan door proportioneele korting (Aneta). Vier dooden. Medan. Uit Tandjong Belei wordt gemeld, dat Vrijdagnacht, een inlander in de kam pong Kwala Bangko in het landschap Kwa- loeh, amok maakte. Hij heeft vier personen gedood, vier zwaar en vier licht gewond. De dader is opgesloten. (Aneta.) Zeven dooden. Tandjong Balei. Uit nadere berichten blijkt, dat de amokpartij geen vier dooden, doch zeven dooden eischte, waaronder drie vrouwen. Voorts zijn twee vrouwen zwaar gewond en zeven mannen licht. Het drama greep plaats in de kampong Kwala Bangko, tijdens een godsdienstige bij eenkomst een z.g. gebedencursus, waarbij de kampongmenschen zich gedurende tien dagen aan het gebed wijden. Teneinde niet gestoord te worden in hun godsdienstige overpeinzingen waren allen op gesloten in een kleine door klamboes afge sloten ruimte van een kampongwoning. De dader, die van Maleischen landaard is, verklaarde tijdens de bijeenkomst plotseling Allah's stem te hebben vernomen, die hem een bevel gaf, waaruit de dader begreep dat Allah offers eischte. Aan het bevel gehoorzamend, greep hij zijn piso blatti (kapmes) en slachtte onmiddellijk zeven menschen, die niet konden vluchten, aangezien zij waren opgesloten, ter wijl hij de anderen verwondde. De dader werd tenslotte door kampong-menschen overweldigd en gearresteerd. Hij verklaarde geen berouw te hebben, aangezien hij slechts aan een op dracht van Allah had voldaan. De gewonden zijn buiten levensgevaar. Voornamelijk uit de kringen van handel en industrie zgn meermalen stemmen opgegaan tot verlaging van het telegramtarief tusschen Nederland en Ned.-Indië. De reeds geruimen tijd door de Nederl. P.T.T.- administratie gevoerde onderhandelingen heb ben er thans toe geleid, dat met ingang van 1 October de tarieven met 25 pet. verlaagd worden, hetgeen beteekent, dat de kosten van een gewoon telegram dan f 1.50 per woord zullen bedragen; voor code-telegrammen; 90 cent (min. f 4.50); voor uitgestelde telegram men: 75 cent (boven 100 woorden 47 cent); voor brief telegrammen 47 cent (min. f 9.40 voor 20 woorden) en voor perstelegrammen tegen verlaagd tarief32 ceDt. O Gisteren zgn dertien ballons te Warschau gestart. In aanwezigheid van den Poolschen presi dent en vele leden der Poolsehe regeering, heeft Zondag de start plaats gehad van den wedstrijd om den Gordon Bennettbeker. Het was zonnig herfstweer, terwijl er een matige wind stond. Alle dertien ingeschreven ballons waren aan wezig. Voortgestuwd door den kalmen wind dreven de ballons langzaam in Zuid-Oostelijke richting naar Lemberg weg. Het zal afhangen van de windrichting in de hoogere luchtlagen of de ballons in Zuid-Rusland dan wel in Roe menië zullen kunnen landen. bliek was buitengewoon groot. Naar 6 waren cr omstreeks 40.000 belangstellenden naar het terrein van den start ge Naar men weet doen de Nederlandsche bM lonvaardcrs de hoeren M. ten Bos c" van Tijen in den Poolschen ballon Torum onder Nederlandsche vlag aan dezen wedstrijd mee. De „Kwak" (heenreis) vertrok 15 Sept. van Akyab, arriveerde te en vertrok van Me dan en arriveerde denzelfden dag te Bandoeng. De „Sperwer" (terugreis) vertrok 16 Sept. van Athene en arriveerde denzelfden dag op Schiphol. De „Perkoetoet" (terugreis) vertrok 16 Sept. van Rangoon en arriveerde denzelfden dag te Jodhpoer. De „Oeverzwaluw" (heenreis) vertrok 16 Sept. van Bagdad en arriveerde denzelfden dag te Jodhpoer. Binnenland. Te Weert is 5000 gestolen. In de laatste nachten opereert in de buurt van Weert een dievenbende. Tjjdens afwezig heid der bewoners is Zondagavond Ingebroken in de woning van den bakker H. Boeken, waar een geldkistje, inhoudende f 5000, is gestolen. Twaalf auto's een prooi der vlammen. Gisterennacht heeft een uiterst felle brand gewoed in een garage, die uitkomt aan den Mauritsweg te Rotterdam. De brand, die om 1 uur ontdekt werd, nam dadelijk een zeer grooten omvang aan en had een gevaarlijk karakter, omdat het pand, waar het vuur woedde, geheel ingesloten lag. Twaalf auto's zijn totaal vernield en nog eenige andere wagens werden beschadigd. De garage boven welke een opslagplaats was gevestigd het was een vrij oud pand van twee verdiepingen is totaal afgebrand. Gistermiddag 5 uur is bij het stoompont- veer te Velsen een ernstig ongeluk geschied. De 17-jarige mej. R. Brinkhorst uit Velzen, die deo wekelijkschen cursus bij de zusters te Driehuis had bezocht, was met de stoom- pont Kennemerland het Noordzeekanaal over gekomen. Bij het afrijden van de pont greep zij een touw, dat bevestigd was aan een grooten vrachtauto, die met een lading bananen naar Beverwijk op weg was. Tusschen den auto. en het hek van de landingsbrug geraakte het meisje bekneld, viel van de fiets en kwam ohder den auto. De beide achterwielen gingen haar over het hoofd, zoodat zij onmiddellijk dood was. Buitenland. MACHINIST TIJDENS TREINRIT KRANK ZINNIG GEWORDEN. Uit Warschau wordt gemeld, dat nabij Stanislau een machinist tijdens den rit krankzinnig werd. Hij liet den trein met ver hoogde snelheid, zonder acht te slaan op de signalen door een onveilig sein rijden. Ge lukkig kon de stoker den machinist over meesteren en zoo lang in bedwang houden totdat hij den trein tot stilstand had ge bracht. De dieven rammen met een auto een deur. Te Londen hebben eenige heeren een vol komen nieuwe wijze bedacht om een diefsta) uit te voeren. Zaterdagochtend reed er een zware auto door de Phoenixstraat (Euston), die hij een sigarettengroothandel achteruit de stoep opreed en zoo met den achterkant de deur van den sigarettenwinkel ramde en tevens den ingang van den winkel verstopte. Er sprongen eenige lieden uit, die in razen de snelheid den voorraad van den winkel in den auto wierpen. Even later klonk er een fluitsignaal en de heeren sprongen weer ijlings in den auto, die snel weer verdween. De buit bestond uit eenige duizenden doozen met sigaretten. Aan den anderen kant lieten de dieven eenige zakken, die vermoe delijk hadden gediend om den achterkant van den auto wat te beschermen en een nog warme pijp achter. De politie zoekt naar een auto met een beschadigden achterkant. Het stadje Sandbach in Cheshire is gister door een wervelwind geteisterd die veel over eenkomst vertoonde met de cycloon die Bor- culo eenige jaren geleden geteisterd heeft. Een pikzwarte wolk kwam eensklaps opzet ten en even later ontstond een windhoos die alles op zijn weg meesleurde zoodat b.v. een stuk schoorsteen een volle 3 mijl verder is neergeploft. Maar de windhoos was nauwe lijks 20 yard breed en aangezien hg de hoofdstraat van het plaatsje links liet liggen is de schade betrekkelijk gering. Boomen, daken, antennes werden echter meegesleurd maar vlak op den grond was de windsterkte niet zoo groot. Er zijn slechts enkele men schen door stukken steen of puin getroffen en licht gewond. Binnen 4 minuten was de hoos verder getrokken zeewaarts. Paris Soir meldt, dat de kruiser Dunkerque, waarover al bericht is, niet op een helling, maar in een bassin gebouwd is. Als deze een heid te water gelaten wordt, zullen slechts e® Orkaanachtige windstooter, zware plasregens. Dat was vanmorgen een minder aane ontdekking, toen de wind loeiend' op"*1®* slaapkamers stond en zware plasregens0"29 ruiten zwiepten. We hadden gisteren wel 116 merkt, dat het onaangenaam guur weer en dat we niet al te veel illusies meer mo T* maken over een eventueelen nazomer dat het hedenmorgen cot zulke felle uitba^,*®1, o"at! y.mi komen, kon niemariH gen zou komen, kon niemand voorzien xr om elf uur gisteravond was de wincik, ?S normaal, n.1. 4 tot 5, maar vannacht om uur of drie liep zjj snel >mhoog, totdat hoogste cijfer hedenmorgen 10 werd genot,. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, uT" wind van orkaanachtige kracht; even vó' uur hedenmorgen werden twee stooten o 9 teekend van 30.l> en zelfs van 31.3 j» °Pge- Per seconde, later, te half 11, zelfs een van ni minder dan 33.3 M.! Terwijl 23 M. reeds ala orkaan genoteerd wordt. De barometer di reeds laag stond, is nog eenige graden e£. zakt, maar er zijn symptomen, die wijzen 0 eenige verbetering in den toestand. Van de jonge boomen op onze grachten had. den vooral die op het Singel zwaar van deze irkaanachtigen wind te lijden. Bijna loodrecht stond de wind er op en de stammen, die dez zomer zich zoo aardig ontwikkeld hebbe" werden met geweldige kracht heen en weer g* zwiept. Enkele werden reeds van hun stwi losgeslagen en ten speelbal van den mecdoo- genloozen wind. In heftige golven werd het Singelwater omhoog gestuwd, en daartus- schendoor waren het felle slagregens, die het verblijf op straat uiterst onaangenaam maak- ten. Wie niet anders kon, waagde zich straat, enkele onfortuinlijken waren er die overvallen werden door de regens en dan maar haastig een schuttend dak zochten... Het was vere van aangenaam dezen morgen. Javastraat en omgeving. Van de R.K.-school aan de Javastraat wer den door den hevigen wind ramen van de lokalen ingedrukt; kozijnen werden vernield. Een meisje van de Vakschool, dat een cape droeg, werd door den wind gegerepen, om- hooggevoerd en neergesmakt, waarbij hej zich nog al ernstig bezeerde. Ook een ander kind werd door den wind neergeworpen, doch het liep gelukkig geen verwondingen op. De toestand is in deze buurt funest, de paimea waaien van de schoolgebouwen af! Ook op de Binnenhaven heeft de storm behoorlijk huisgehouden. Zoo zagen we op de Bassingracht een boom, van behoorlijke dikte neergeworpen langs den waterkant. Een hijschboom dei fa. J. de Vries moest het eveneens ontgelden. Deze was opgesteld op een der bekende platte schuiten. Toen de schipper zich omstreeks half tien even naar buiten begaf stortte de boom neer, die ge deeltelijk vernield werd. Voorts was de geheele Binnenhaven be zaaid met takken en boomstronken, welke er wel een idee van gaven op welke wijze deze eerste bode van een ruw jaargetijde zich had aangediend. 199 M. dat bekken verlaten, want om tech nische redenen was het onmogelijk den romp in zijn geheel te bouwen. Later wordt het schip naar een andere kom gesleept, waar het tot 211 M. verlengd wordt. Dit zal de eerste maal ter wereld zgn, dat deze operatie op een slagschip wordt toegepast. Voorloopig is de romp door een houten schot afgesloten. Moord of zelfmoord? Henry Huddleston Rogers, de zoon van een der directeuren van de Standaard Oil, is door de politie van Coatsville (Pennsylvania) in voorloopig arrest genomen, wegens den dood van Evelyn Hoey de film- en variété-ster op zijn luxe boerderij in de buurt van dit stadje. De politie heeft voorloopig vastgesteld, dat Rogers en mej. Hoey twist kregen bij een soupertje, dat de jonge millionnair Woens dagavond aan eenige zijner vrienden aan bood. Op zeker oogenblik verliet mej. Hoey het vertrek en telefoneerde om een taxi. Daarop ging zij naar haar logeerkamer om haar offers te pakken. Precies een kwartier later werd een schot gehoord en de heer Kelly, een van Rogers gasten ging met Catano, den chauffeur naar boven. Zij vonden de actrice volkomen gekleed dood op den vloer voor haar bed liggen. Naast het lijk lagen twee pistolen van welke er een g®" bruikt was. De inspecteur heeft medege deeld, dat volgens de verklaring van den dokter, die de lijkschouwing heeft verricht, de actrice onmiddellijk dood is geweest, maar dat zij dronken was, toen zij zich naar ho ven begaf. Op dat moment verkeerden de gastheer en de meeste zijner vrienden in den zelfden toestand. De politie bezit de getuigenverklaring van Claude Battin een heereboer, die naast Ro gers woont en die toevallig passeerde. Hij heeft gezien, dat eerst Rogers en mej. Hoey twistten, waarbij Rogers getracht zou heb ben haar de telefoon uit de hand te rukken, en dat later James Kelly zich bij hen voegde- Toen schenen de mannen ruzie te krijgen en een oogenblik later hoorde hij het schot, getuige bevond zich echter op te gr0°en afstand om te hebben kunnen hooren wat ge zegd werd. Advocaat Gerard, die Amerikaansch zant te Berlijn was in de eerste jaren na oorlog, zal de belangen van den jongen m lionnair in deze trieste zaak verdedigen. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut Naar waarneming verricht in de° morgen van 17 Sept. Laagste barometerstand 725.0 te ,itz Hoogste barometerstand 769.8 te Barometerstand te Den Helder 73". Verwachting afn®" Aanvankelijk nog krachtige, I*e ^,c0f mende W. tot N.W.-wind, later wC'ringen, krimpende, zwaar bewolkt met op waarschijnlijk regenbuien en iets Temperatuur van het zeewatei1® Shidd®

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6