De winter-puzzle van Heldersche Courant. dé DE PLECHTIGE OPENING VAN DE STAT EN GENERAAL RKLEY Stadsnieuws van de Witte A 8 O N N E MJENT S G E L D E N vóór 1 October 5 ff Een hoofdprijs van 250 gulden, een tweede prijs van 109 gulden, een derde prijs van 50 gulden en tal van andere fraaie prijzen. Intee k e n b i I j e t Wij brengen thans een geweldige sorteerin'g moderne Pendules reeds vanaf f S.75 Pendules met Blm Bam vanaf f 11.73 Keizerstraat 103 liaHl[SS| Uit het politie-rapport. De toestand van schipper Van Baars. Wij vragen Groote drukte in de binnenstad. - De eerewacht der mariniers. - Colijn, een man van groot formaat en toch bescheiden. - In de Ridderzaal. - Bij het Paleis. - Het geschut dondert. - De troonrede. WRIGLEYS KAUWGOM TWERDF, BLAD Aan onze postabonnó's doen wij het verzoek de abonnementsgelden voor het vierde kwar taal ten bedrage van 2, per postwissel over te maken ol op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Wegens een reorganisatie in de admini stratie zullen wij voortaan steeds 14 dagen vóór het kwartaal om is om overmaking van het abonnementsgeld verzoeken. Wij vertrouwen dat onze postabonne's hunne medewerking zullen willen verleenen. DE ADMINISTRATIE. Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag Woensdag 17 18 Sept. 19.41 uur 19.39 uur BURGEMEESTER VERSTEGEN, 1 November met pensioen. Bij. Kon. besluit is aan A. G. A. Verstegen op zrjn verzoek met. ingang van 1 November eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Koog a. d. Zaan. .AANKOMST INDISCHE MAIL. De N.V. Stoomvaartmaatschappij „Neder land" meldt dat de speciale boottrein met passagiers en post in aansluiting op het s.s. „Johan de Witt" Woensdag 18 September te 10.20 van Genua zal vertrekken. Aankomst Donderdagmorgen 19 September, ona 10.02 Amsterdam C.S. STEDELIJK MUZIEKCORPS. Dir. Joh. P. Pala. Programma van het 5e. en laatste Zomer- concert op Woensdag 18 Sept., van 8 tot 9.30 uur, ter sluiting van het zomerseizoen: 1. Colonel Bogey, Marsch Kenneth J. Alford 2. Rose Marie, Ouverture Sam. Vlessing 3. An der schonen blauen Donau, Wals Johann Strauss 4. Luisa di Montfort Michael Bergson Célèbre Solo poür Clarinette (Solist J. Meijer) 5. Polonaise de Chopin, op 40, No 1 M J H. Kessels 6. Rigoletto, Fantaisie G. Verdi 7. Carmen, Marsch arr. J. Briffaux UITSLAG AANBESTEDING. Zaterdag 14 September 1.1. werd door ar chitect L. Sok openbaar aanbesteed „bouw winkel en toonzalen en bijkomende werken" perceel Spoorstraat 49, voor rekening N.V. Behangerij en Stoffeerderij Jb. Harjer en Zoon. 1 Ingeschreven werd voor: Massa: A. de Kloe 5700; v. d. Voorst 6150; A. Bolt 6430; A. Smit 6840; v. d. Plas 6995; Gebr. Riemers 7149. Massa zonder schilderwerk: A. de Kloe j 5050; W. Labout 5200; D, Koger 5330: Joh. Steeman 5370; A, Bolt 5469; Reijers- Vlaming 5492; v. Pelt 5690; CU. Goes 5700; Braggaar 5840; A. Smit 5960; K. Duinker 5970; Venema 5985; Geus en Molenaar 5990; Uiterdijk, Wieringerwaard, 6150; W. A. Ran 6250; H. Hagen 6450; Roomeijer 6477; Minnebo en Walboom 7150; Schilderwerk: Meijer 700: A. Sok 745; De Bunje 851; Coenen 885; N. Zijp 950; Kwak en Zn. 970; Spijkerman j 1000.65; G. Zwart 1095; Casper en Groenendijk 1100." Waar niet anders genoemd, allen te ,Den Helder. AANBESTEDING RIETSNÏJDEN EN KROOZEN. Door het bestuur van den Polder ..Het Koegras" werd Zaterdag aanbesteed het rietsnijden en kroozen in de vaarten en slooten van den polder, hetwelk voor de 12 perceelen in totaal gegund werd voor de som van 283.64. MODESHOW S. HERSCHEL. Wegens omstandigheden is de heer S. Her schel genoodzaakt de aangekondigde modeshow uit te stellen tot 25 September a.s. UITSLAG VERLOTING HELDERSCHE ESPER ANTI STEN-VEREEN IGIN G „NOVA SENTO". HKL! >1' ('UK COURANT VAN, DINSDAG 17 SKPTEMBKR 1935 mucatK. .0 «cy. -v-TZZ--*---ir niaHMgP^f *- - j-'ilL!*' L - - «-f d h) r U r 3: O <-+■ <3- O r+ co 3 d 0 w' 3 3 O O O 29 396 43 i>43 3° 450 44 248 3' 345 45 233 32 844 46 1495 33 973 47 820 34 161 48 639 35 301 49 166 36 1412 5° ii5 37 771 5' J22 38 1211 52 1112 39 3'° 53 592 40 188 1 269 15 361 2 453 >6 130 3 227 17 1316 4 707 18 1110 5 ii3 19 871 6 984 20 415 7 805 21 515 8 22 22 80 9 258 23 1302 10 333 24 94o 'i 7.93 2 5 328 12 924 26 1310 13 1017 27 923 41 676 14 1016 28 419 42 1252 De prijzen kunnen afgehaald worden bij Kapsalon A. Möls, Jan in 't Veltstraat 72. Prijzen, welke binnen 3 maandën niet afge haald zijn, vervallen aan de vereeniging. MODERNE AANRIJDING. Op de Keikgracht stopte een auto op het sein van den bestuurder van een groentenwa- gen. Enkele fietsende jongens, die achter den auto reden, konden niet snel genoeg remmen en rolden over en door elkaar. Behalve enkele fietsbeschadigingen en huidontvellingen, wel ke niet ernstig waren, liep deze aanrijding- wir-war goed af. DE NIEUWSTE HOLSTER BRANDES- RADIOTOESTELLEN. Op uitnoodiging van de firma De Zeeuw, Weststraat. 96, welke den alleenverkoop heeft van de Kolster Brandes-apparaten voor Den Helder, Texel en omstreken, zijn wij in de gelegenheid gesteld om de superieure kwali teit van afwerking en geluid te bewonderen. De heer de Zeeuw demonstreerde met alle typen K. B. apparaten van dit seizoen, waar van de fabriek 8 nieuwe uitbrengt. Het zijn alle superheterodyne ontvangers, welke zijn uitgevoerd in moderne notenhouten kasten die een sieraad zijn in' de huiskamer. Het type K. B. 427 zal volgens de verwachting van den heer de Zeeuw het populaire toestel van dit seizoen zijn. Het is een 4 iamps super heterodyne ontvanger met ingebouwden elèe- tro-dynamischen luidspreker met 3 bandfilter- kringen 1 H.P. en 2 M.F., waardoor een zeer goede selectiviteit verkregen wordt, een ge- Reeds is de toeloop van abonné's op de Heldersche Courant begonnen. Ieder wil in hét bezit komen van een der groote geld prijzen. Die mogelijkheid bestaat ook voor U! Op pagina drie van dit nummer vindt U de bizonderheden van onze winter-puzzlei De puzzle is eenvoudig gehouden, omdat wo niemand buiten willen Sluiten een kans te maken. Meerdere verrassingen zullen dezen winter voor onze abonné's en hun kinderen volgen. Want niet alleen wil de Heldersche Courant de vriend zijn van de ouderen, maar ook de kinderen van onze abonné's moeten hun lec tuur vinden in „het familieblad". Het Kinderhoekje zorgt wekelijks voor aardige verhaaltjes, leuke puzzles en gezellige raad sels, waarbij onder de goede oplossers weke lijks een boek wordt verloot. Voor de dames zijn er iedere week de eigen pagina's in ons populaire bijvoegsel, dat behalve ontspanningslectuur, ook op voedkundige en leerzame artikelen bevat, terwijl natuurlijk de moderubriek niet ont breekt. Zoo wil de Heldersche Courant ieder wat wils geven, om daardoor „Familie-blad" in den ruimsten zin des woords te zijn. De abonnementsprijs kan geen bezwaar zijn, 1.50 per kwartaal, week-abonnement 0.12. Voor den omtrek 1.65 per kwartaal en 0.13 per week. Abonneert U heden, U ontvangt dan de nummers tot 1 October gratis en bovendien bewijzen van deelname aan alle wedstrijden van de Heldersche Courant en een gratis toegangsbwrjs voor een der Kindermiddagen. Onze colporteurs beginnen morgen hun tocht door de stad. Als U Uw in teekenbiljet nog niet hebt ingezonden, geeft U dan bij hem op. Denkt er aan! 21 September beginnen we met onze Winter-puzzle. Abonneert U dus spoedig! Ondergeteekende, adres plaatsnaam abonneert zich met ingang van 1 October op de Heldersche Courant, f I 50 per f 0.12 verschijnende nummers gratis. (Handteekening) Doorslaan wat niet verlangd wordt. k^weel' en tot dien datum toezending van de nog klagen Oom! Voortaan HAAS'mosterdvragen! combineerde variabele selectiviteits- en toon- regelaar, vertraagde automatische volume regelaar en uitschakelaar, ingebouwde netzeef, contacten voor aansluiting van een piek up, en ultra korte golf voorzet-apparaat. Terwijl de nieuwe K. B. Fortune afstemschaal het zoeken en identificeeren van stations ten zeer ste vergemakkelijkt, de naam van den ont vangen zender wordt geprojecteerd in een dér twee vakjes van de schaal, hij ontvangst vafn de lange of korte golf. Naast deze wereldbekende K, B. toestellen, mochten wij ook kennismaken met het nieuw ste product van onze nationale radiofabrte- ken Philips Radio te Eindhoven, welke even eens voor ons gedemonstreerd werden. Hét zijn de „Octodyne" serie, waarmede Philips dit jaar zijn intrede doet met het super heterodyne schema. Alle zijn uitgevoerd met een uitwisselbare stationsnamenschaal. Deze uitvoering bezorgde dit onderdeel den bijnaam van de „brievenbusschaal". Zij, die meer willen weten van de prijzen én technische bizonderheden, vragen de bro chures aan bij genoemde firma, welke gratis verkrijgbaar worden gesteld. „Ö3E JONGHE HAUHEZANGERS"., Opening van het najaarsseizoen in Casino. Ter opening van het najaarsseizoen gaf Zaterdagavond de Operette-vereeniging „Die Jonghe Haghezangers" uit Amsterdam hier ter plaatse een voorstelling. Opgevoerd werd „De' Koningin van Montmartre", een drie- bedrijvige operette, die al geruimen tijd als succesnummer op het repertoire dezer ver eeniging staat. „Die Jonghe Haghezangerq" behooren niet tot de eigenlijke beroepsge zelschappen; voor het grootste deel is huh werk van dilettantischén aard. Het is een vrij groot troepje, dat een eigen orkest be zit en over goedgeschoolde en geroutineerde krachten beschikt. Op enkele uitzonderingen na, bleek uit niets, dat we hier niet met bé- roepsmenschen te doen hadden. Vooral Cor de Ligt als oude apache wist zich de syrrj- pathie van de zaal te verwerven door zijh onovertroffen humoristische en levendige actie. Odette, de Koningin, Annie Kwakeï- naat, zag er bekoorlijk uit; zij is het brave meisje, dat onder alle omstandigheden braaf blijft, en dat dan ook loon naar werken ont vangt. Verder was er nog Tiny Roos, die eek gracieuse Zizi was, ook Willy de Ligt moét worden genoemd als de deftige echtgenoote van den ouden baron. Deze zelf, Paul Koppeiï, was een statige oude heer. Zooals we zeiden heeft het gezelschap; gei eigen orkestje. Dat gaf uitstekende muziek, zoodat ook in dit opzicht veel te prijzen valt. i 'T „DE MEID". Esther de Boervan Rijk hejt fenomeen der planken. Waar 99 van de 100 hedendaagsche too- neelschrijvers van droomen, doch waarvoor zij zelfs in de verste verte geen kans krij gen, namelijk het scheppen van volle zalen hij een getal opvoeringen, hetwelk aange duid wordt met 3 nullen, daarin slaagt Her man Heijermans, dramaturg bij de gratie der muzen zelf, nog steeds voortreffelijk. j En het is dóArom zoo frappant, omdajt Heijermans nog steeds onaantastbaar blijkt te zijn voor de grijze schimmen van crisisj tooneel-apathie en meer van dergelijke narigp heden. Mag dan „De Meid", welk stuk Zondags avond voor een vollef!) Casino-zaal ging4, niet het chef d'oeuvre van dezen volksche^ dichter-schrijver zijn, het is ongetwijfeld een van z'n meest sprekende en meest gespeelde scheppingen, welke ook door de waarlijk meesterlijke wijze, waarop Esther de Boer- van Rijk de titelrol nu reeds sinds jaar en dag vervult, al lang op het lijstje der vader- landsche klassieken prijkt en dat met een zéér eervolle vermelding. Esther de Boer-van Rijk... het levens raadsel van onze planken. Ze worden zeldzaam, deze figuren, dié men ziet yerschijnen, omgeven van geur en sfeer van vele, vele tientallen jaren tooneel- arbeid... van een menschenleven. En als men dan deze vitaliteit ziet, dezé hevigheid in het heieven van haar creatiej dat zich overgeven aan een idéé, dat „Dé Meid" heet, en dat alles nog wel bij een op+ voering, die toch maar „in-de-provincie" isj dan, ja dan beseft ge de grootheid van dezé vrouw, die daar kans ziet om in een wereld! waarin wellicht de „Umwertung aller Werto'! het meest opvallend verschijnsel is, eeii publiek te boeien. En niet te boeien alleen: het te begrijpen en vast te houden in een omknelling, die ook voelbaar blijft, wanneer het doek voor de laatste maal valt. Zij worden zeldzaam, deze figuren, ver-! tegenwoordigers van een vorige generatie. En nu het stuk zelf: och, reeds meerdere malen namen wij een gedetailleerde beschrij ving op, zoodat wij thans met een globale beschouwing volstaan kunnen. Over „Mie"... nu ja, natuurlijk niets dan goed en dat niet, let wel, omdat zij nu een maal mevr. de Boerv. Rijk is, maar omdat haar wijze van opvatting zoo buitengewoon goed was. Van het overige ensemble noemen wij nog Jaap van der Poll, overtuigend en begaafd spélend, Adolphe Hamburger, Mieke Flink- Verstraete, Fie de Vries-de Boer en Lize van der Poll. Zij allen demonstreerden op afdoende wijze, dat duizendste opvoeringen hoegenaamd geen duizendste cliché's behoeven te zijn, integen deel, dat zij ondanks een formidabelen staat van dienst, frisch en waarachtig kunnen blijven. En toen dien avond voor het laatst de voorhang neer ging, waren het lelies en rozen waarachter het vriendelijk gerimpeld gelaat van „De Meid" schuil ging. Bloemen en ovaties... een spontane dank van een publiek, dat beseft dat daar een vrouw stond, die volksche kunst geeft in haar meest grandioze allure. CARILLON-BESPELING. FSRD. TIMMERMANS. Hedenavond 89.30. In aansluiting op de berichtgeving van het klokkenspel-concert van hedenavond, verzoekt de Heer Toon de Hoogh, beiaardier, mee te deelen, dat de heer Timmermans niet alleen een bekend beiaardier is, zooals wij schreven, maar dat deze stadsbeiaardier van Rotterdam en Schiedam één der eerste in den lande is. De heer Timmermans was de eerst-gediplo- meerde carillonist in Nederland. Hij behaalde dit diploma in Mechelen, al waar hij leerling was van den Vlaamscheb grootmeester in het klokkenspel, den heer Jef Denijn. Bovendien wist deze oud-leerling van Jef Denijn meerdere malen een eersten prijs te behalen in Nederland, zoodat wij er zeker van zijn dat hedenavond het klokken spel van het Dorus Rijkers monument be speeld zal worden door de meesterhand. Wij wekken allen op deze kunst van avond te gaan beluisteren. Minderjarige op 't pad. Door de politie werd een uit Amsterdam afkomstige minderjarige jongen, die alhier zwervende werd aangetroffen, aangehouden, teneinde morgen teruggebracht te worden naar zgn woonplaats. Diefstal van konijnen en kippen. Door een vijftal bewoners dezer gemeente werd aangifte gedaan, dat Zaterdagnacht van hun erven of bij hen in gebruik zijnde wei landen konijnen werden ontvreemd. In totaal werden 37 konijnen en 5 kippen uit hun hokkeh medegenomen. De recherche stelt een onder zoek in. Door een vrachtauto werd een op het Ko ningsplein staande verkeerszuil aangereden, die daardoor zoodanig werd beschadigd, dat vernieuwing noodzakelijk is. De bestuurder van die vrachtauto is bekend. Een persoon; die in het Algemeen Politie blad stond gesignaleerd, werd aangehouden. Hij betaalde de boete, waarna hij op vrije voeten werd gesteld. Door de recherche werd een vrouwspersoon aangehouden, die verdacht wordt van oplich ting van eenige paren schoenen ten nadeele van eenige schoenwinkeliers hier ter plaatse. Na verhoor is zij op vrije voeten gesteld. Terzake van openbare dronkenschap wer den een tweetal personen aangehouden en ter .ontnuchtering in bewaring gesteld. Proces-vei baal wordt opgemaakt. Van een rijwiel, dat eenige oogenblikken onbeheerd op de Emmastraat stond, werd het belastingmerk ontvreemd. Tegen een aantal personen werd proces-ver baal opgemaakt, terzake van 't leunen tegen een perceel aan de Spoorstraat. Een rijwiel, dat even onbeheerd op de Dijk- straat stond, werd van daar ontyreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. Iets vooruitgaande. Soerabaya 17 September. De toestand van schipper Van Baars, die bij het ongeluk van de „Flores" zwaar gewond werd,- gaat iets vooruit. Direct levensgevaar is niet meer aanwezig. Neemt de folder in uw handen, Van de Heldersche Courant Kijkt nauwkeurig naar de plaatjes, En scherpt daarna uw verstand. Dit is noodig om te komen Tot een gunstig resultaat; Leest aandachtig, d x begrijpt ge, Waar dat alles wel om gaat. Nummer één, u vult uw naam in, Geeft u op als abonné Zeker zijn we, dat ge 't blijft, want De H. C. stelt steeds tevree. Ieder die iets nieuws wil weten, Heeft haar noodig in zijn huis, Zonder H. C. is ondenkbaar, Zacht gezegd het is een kruis. Welke Jutter is een Jutter, Die het Juttertje niet leest? Is 't de prjjs zegt U? dat kan niet, Weest daarvoor maar niet bevreesd. Twaalf cent per week is weinig, Voor hetgeen u daarvoor krijgt, 't Is nu tijd, dus abonneert u, Niemand die meer langer zwijgt. Niet alleen in 't Jutterlandjè, Hoort H. C. in elk gezir Omtrek en ook ver. daarbuiten. Moet H. C. er spoedig in. Om daarin nu eens te slagen, Daarom geven wij u thans, Om het maar eens goea te zeggen, Nu een dotje van e?n kans. Heeft u ze gezien Je prijzen? Ja? U weet waarom het gaat? Vul dan spoedig u\v biljet in, Straks is het misschien te laat. Alex Stribolski. 't Drukwerkj dat gisteren aan onze niet-abonné's in de stad is bezorgd" en dat einde dezer week in de krant voor den om trek zal worden ingesloten. (Door onzen specialen verslaggever.) Prinsjesdag. PrinsjesdagMeer dan een eeuw vormt Nederland een koninkrijk, is het gewoonté, dat het Hoofd van Staat, met den titel Ko ning of Koningin, op den derden Dinsdag irt September het Parlement opent. Typisch, dat deze dag in den volksmond me; Koningsdag heet, maar Prinsjesdag. Hoe het ook zij. De derde Dinsdag in Sep tember vormde altijd een evenement voor den Nederlander. Vooral de laatste jaren staat deze dag in het brandpunt van de belangstelling. Vroeger, toen alles als het ware op rolletjes ging, had „the man in the street" veel minder interesse voor de geste van het Parlement. Nu de economische toestand dusdanig is, dat ook in de groote Nederlandsche huishou ding elk dubbeltje tweemaal moet worden omgekeerd, eer c! het uitgegeven mag wor den, slaan de Nederlandsche mannen en vrou wen met Argus-oogen het werken van het Parlement gade. Vooral dit jaar bl^kt die belangstelling overduidelijk. Reeds meerdere malen mochten wij dezen Prinsjesdag verslaan, en als wij de stemming van het publiek nu vergelijken bij die van vorige jaren, dan treft ons direct een andere mentaliteit. Tóen was het in hoofdzaak de schittering van het décor, het optrekken der hoogwaar- digheidsbekleeders, die de mensehen geschaard langs de wegen ,die naar de Ridderzaal leiden, aangenaam bezig hielden. Nu, tenminste op het oogenblik, dat ik, in den vroegen morgei; mijn indrukken verzamel, nu bespreekt de „man in the street" nuchter en zakelijk ook het „nieuwe" Kabinet Colijn, dat zoo straks met de Kamer in aanraking zal komen. Ter; dege vraagt men zich af, of dit een' zacht- handige, lieflijke aanraking ofeen hard handige zal zijn. ColijnDe naam van dezen mensch van groot formaat, hoor je nu veel noemen door de mensehen, die zich opgesteld hebben langs! de wegen, op het plein voor de Ridderzaal. Zal Colijn en zgn ministerie zich handhaven, zal de muntwaarde van Nederland niet ver zwakt worden? Men bespreekt nu reeds de politieke situatie, die kan ontstaan, door het aftreden van den Nederlandschen Gladstone, onzen „old man". In de vestibule van de stations der Holland- sche Spoor en Staatsspoor is het een over weldigende drukte. Groote menschenmassa's persen zich door de tourniquets. BEVORDERT EETLUST EN SPIJSVERTERING Uit alle deelen van Nederland zijn ze weer opgetrokken naar Den Haag. De gouden kap pen van Friesehe vrouwen, de witte breede kuifkappen der Zeeuwsche schoonen, zie je nu veel in de Stationstraat en Wagenstraat. Voor Den Haag is zoo'n Prinsjesdag een welkome opleving. De café's en lunchrooms, die anders om dezen tijd bijna verlaten zitten en waar dan een geeuwende kellner zich hij het buffet staat te vervelen, zijn nu overvol met bezoekers, die in alle mogelijke dialecten! op deftige en ondeftige wijze een „kleintje met veel meik" bestellen. Vele menschen hebben van Prinsjesdag een gezelligen uitstapjesdag gemaakt. Knus eh gezellig zie je heele Nederlandsche gezinnen gearmd en huiselijk de residentie betreden. Het is nog niet als in andere landen, daaé geneert men zich heelemaal niet te zingen! maar toch vergeleken bij enkele jaren geleden is de Hollander wat minder stijf geworden en hoor je soms in de tunnels van het station, eerst een beetje schuchter, maar dan al kraehtiger, vaderlandsche liederen zingen. De echte gezellige Nederlanders haal je direct uit de menschenmenigte. Dat is de man met zqn klapstoeltje en zijn proviandzak. Dat is een echte nationalist, voor die is heel Nederland zijn huis, waar hij zich gemakkelijk installeert. Bom! Hij zet zijniklapstoeltje neer en gaat zitten midden op dè§J weg en bekijkt dan de overige Nederlandsche Prmsjesdaggangers heel verwonderd, dat ze het zich zoo moeilijk maken en niet doen of ze thuis zijn. Den Haag biedt een kleurigen, fleurigen in druk. Tal van vroolijk wapperende vlaggen worden door de troepen feestgangers meege-, dagen. Ook zie je veel vlaggen meedragen door de afgevaardigden van vereenigingen van de meest uiteenloopende richting. Het wordt drukker en drukker in de be trekkelijk nauwe winkelstraten in het cen trum van Den Haag. Door de Poten beweegt zich een massa „buitenlui", die de laatste snufjes in de modezaken bewonderen. Opstoppingen van het verkeer komen ech ter zoo goed als niet voor. De politie heeft krachtige maatregelen genomen, ten einde alles in goede banen te leidendat wil zeggen, het verkeer van de voetgangers, wanthet rijverkeer hoeft niet geregeld te worden, het is er niet. Paardenkarrenauto's en zelfs de nationale fiets, mét en zonder belasting- plaatje, zie je nu niet meer op den weg, die zoo straks door de Gouden Koets bereden zal worden. Op 't Binnenhof. Het aspect van de residentie is vandaag wel geheel anders dan gewoonlijk Over 't algemeen is de Haegenaar stijf- deftig en erg op de vormen. Luide uitroepen zijn voor de deftige hofstad te burgerlijk. Maar nu de elf provinciën naar de Graven- stad gekomen zijn, hoor je in alle dialecten uitroepen van bewondering, ciitisehe beschou wingen en politieke opmerkingen als bekende Kamerleden zich in uniform op weg naar de Ridderzaal begeven. Op 't plein zelf is 't een wirwar van menschen. Persmuskieten loopen haastig naar de telefooncellen, terwijl de persfotografen met hun fototoestellen druk in actie zijn, om de kopstukken van Nederland vreedzaam onder schot te krijgen. Stram staat voor dé Ridderzaal de eere- wacht van de mariniers. Telkèns als er één hoofdofficier of een gouverneur van onze, koloniën de stoep opgaat, klinkt één kort commando en brengt de eérewaëht stratn béti militair'saluut. l?f' -ó Jov i I ,wdds/t nl'Sölq asem a-W Het publiek geniet van de zwaar met goud en zilver bestikte uniformen. Daar komen de ministers op het Binnenhof. Die witte broek steekt bij de donkere gala- kleeding leuk af. De stoere gestalte van minister Colijn verwekt enthousiasme. Hij is, ondanks dat velen zijnpobUéb niét kunnen aanvaarden, toch populair, geacht en gezien. Men heeft respect voor dezen stoeren regeerder, den man, die krachtig het roer van staat houdt. Ondanks zjjn hooge positie, zijn groote qualiteiten, treft in dezen minister, terwijl h(j over het Plein voor de Ridderzaal loopt, zjjn jgroote eenvoud, zijn bescheidenheid, In hem is niets gemaakts, niets geen zucht zich popu lair te maken, Vele generaals en oud-gene raals betreden nu het bordes en begeven zich naar binnen. In de Ridderzaal is het intusschen vol ge- loopen. Binnen in de groote ruimte bewegen zich de Kamerleden en houden gezellig en heel onofficieel met elkaar een praatje. Niet allen hebben hun Kamerjas aan. Zie ik daar ook niet een volbloed Jutter-kamerlid loopen, in smoking?Even wordt het gezellig kouten onderbroken door een hamerklop van den voorzitter, W. L. baron van Steenwijk, en luis tert men goedwillig naar hetgeen de commies griffier der Eerste Kamer voorleest, n.1. het Koninklijk Besluit van de benoeming van baron de Vos van Steenwijk tot voorzitter gedurende deze zitting. De voorzitter, nu officieel in functie, be noemt een commissie die onze Vorstin en de Kroonprinses in de Ridderzaal zal ontvangen en uitleiden. Thans zijn ook alle ministers aanwezig. Buiten drommen de menschen in dichte j ijen langs den weg, die de Landsmoederen Haar Dochter met- de gouden koets zullen afleggen* De gouden koets. Ieder jaar opnieuw oefent deze een magi sche kracht uit op de verbeelding der massa. Het sprookje wordt dan voor luttelen trjd wer kelijkheid. Een koningin in een koets van goud! Overal langs den weg waar de stoet voorhij trekt, wapperen vroolijk de vlaggen. De eerewacht voor het Paleis in het Noorci- einde heeft zich martiaal opgesteld. Ze mag gezien worden die compagnie van het regiment grenadiers. Als uit brons gegoten staan zij daar. In het midden is hun regimentsvaandel geplant. Ook de militaire kapel met tamboers van de grenadiers aangevuld, heeft zich aan beide zijden van het Plein bij het Paleis opgesteld. Plots klinkt er hoefgetrappel, dat snel naderbij komt. Een detachement cavalerie rijdt voor het Paleis. Dit zal dienst doen als eere escorte, om den stoet te openen en te sluiten, Hierachter rijden eveneens te paard, de officie ren van de landmacht van het Militaire Huia der Koningin. Onmiddellijk achter de goudeh koets zullen zij in den stoet volgen. Voorop stellen zich nu 80 ruiters, onder be vel van een ritmeester. Hoog waait boven alles de regimentsstandaard. Heel vooraan gaat het muziekcorps der Huzaren. Dan volgen in galalivrei een rijknecht-majoor en twee rij knechts te paard. Vervolgens komen gala koetsen, waarin de kamerheer-ceremoniemees ter en het verdere gevolg, bestaande uit kamerheeren van de Kortingin, plaats nemen. Ieder zit volgens orde van zijn rang en stand, Naast elke portier gaat te voet een lakei. Dan volgen de grootofficieren alsmede meesteres, mevrouw Douairière grav Lynden van Sandeiibuig en de dienstdoend Dame du Palais, .inevF. van Reigersberg Jakoets zit de opper. de groet- ravirr jMjri -nst doende Vei siuys. In dt ce> emoiiiejneéséei Tijjfrï I-generaal b.d. J. H, r graai Du Monceau. Dan gaat het lang ver- bewe' gébéwen. HWzen «rekken1 "*>chj «fe aéh-

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9