moderne Overjas J. J. H. KOOPMAN f7.50 voor elke beurs PELTERIJENHUIS GEMENGD NIEUWS Vergiftiging? HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1935- voor het najaar voor de winter voor de regen voor de fiets voor de auto gemaakt of naar maat voor heren, Jongeheren en kinderen, in: Herman Nypels' Kledingmagazijnen, Den Helder Binnenland. De inbraak bij Wilton- Feyenoord te Schiedam. De brandstichting te Apeldoorn. Gemaskerde overval te Groningen. Jeugdige inbrekers gearresteerd. Ongeluk bij den brugbouw te Vlake. De storm De moord op Sonja Beugeltas. GROOTE KEUZE MODERNE BONTSOORTEN. DOORSTEEKKRAAG, Botsing tusschen auto en wielrijder. Auto in brand gestoken. WESTSTRAAT 14 Dood door schuld. Aan den dood ontsnapt. Aardbeving op Hokkaido. Nieuwe dijkdoorbraken in de provincie Kiangsoe. Vechtpartij in een Brusselsche bioscoop. Herfst. Een vierling. TO Eigen dessins, bij geen ander verkrijgbaar Zie de étalages! Al zijn 's lands financiën in precairen toe stand, we hebben vertrouwen, dat het vis- scherijvraagstuk krachtdadig ter hand zal werden genomen, vooral omdat hierin hoofd zaak stimuleerenden arbeid kan worden ver richt, terwijl de noodige financieele hulp op zuiver economische basis kan worden ge schoeid. Zoowel op de Noordzeekustvisscherij als die op het IJselmeer is het stormachtige weer van belemmerenden invloed geweest. De kustvisseherij was nagenoeg stilgelegd, terwijl die op het IJselmeer in zeer beperkte mate werd uitgeoefend. Groote schade werd geleden door de fuiken- visschers langs den afsluitdijk, enz., en ook langs onze kust zijn deze er lang niet zonder kleerscheuren afgekomen. „liet Volk" wordt uit IJmuiden meege deeld, dat den laatsten tijd de trawlers flinke besommingen maken en dat vooral de z.g. schelvischbooten ver (ongeveer 1000.bo ven de gemiddelde besomming uitkomen. De correspondent verklaart, dat het daar aan is toe te schrijven, dat telkens weer boo ten „zeilklaar" wordt gemaakt en uit, als een zucht, den bemoedigenden roep „Zou het eindelijk den goeden kant opgaan??" Het doet prettig aan, eindelijk eens een op timistisch geluid te laten hooren. We hopen, dat deze „vleug" van blijvenden aard zal mogen zijn. HET SPABEN VAN DE PLATVISCH. Er duiken telkens in de bladen berichten op, die suggereeren om te komen tot een puf- verbod. Nu is het weer een correspondentie aan de N. Rott. Courant, die aan het slot deze zin snede bevat, „dat blijkens de resultaten van de proeven de gunstige invloed, welke een verbod van den aanvoer van ondermaatsche piatvisch op den platvischstand in de Noordzee kan hebben, belangrijk genoeg is, om zulk een maatregel te rechtvaardigen". De schrijver der correspondentie haalt aan een artikel uit „The Fishing News" van den Britschen bioloog D. E. Thursby Pecham, die proeven heeft genomen met schol en bot, welke na de vangst in tanks werden gedepo neerd en later overboord gezet. We lezen daaromtenrt het volgende: De proeven werden genomen tusschen 10 en 13 Mei van dit jaar tijdens een reis van het onderzoekingsvaartuig van de Britsche Regee ring George Bligh. Dit schip was voorzien van tanks, bevattende circuleerend zeewater. In die tanks werden zeer kort nadat het trailnet scheep gehaald yas ot een kwartier, een half uur en een uur nadat de vangst aan boord was gestort, gevangen schollen en botten losge laten. Daar verhieven deze gedurende twee da gen, waarna de visschen dood of levend wer den opgevangen en gemeten. Het weder was slecht en de zee buitenge woon ruw. Daardoor werd de visch natuurlijk erg door elkaar geslingerd, maar anderzijds was de tempeatuur laag voor den tjjd van het jaar en de hemel bewolkt. De omstandigheden waren dus dezelfde als in het voorjaar, winter en herfst. In hoeverre in den zomer dezelfde resultaten zullen worden verkregen, zal uit alsnog te nemen proeven moeten blijken. Gevischt werd met een gewonen ottertreil; iedere trek duurde drie uur en de vangst ge schiedde op de Brownbank en de gronden van de Brown Ridges. Bij de proefnemingen nu bleek, dat van de schollen, welke onmiddellijk na de vangst in de tank waren gelaten, ruim de helft in leven bleef; dat dit ten aanzien van de exemplaren, welke na een half uur in de tank gingen, met twee vijfde het geval was en voor degene, die een uur lang op het dek hadden gelegen, met een derde. Ten opzichte van de bot, waarmede minder proeven werden genomen, waren de uitkom sten minder gunstig. Van deze bleef 46 in leven, indien zij onmiddellijk na de vangst in de tank werden geworpen en 40 indien dit pas na een kwartier of een uur het geval was. Tot zoover dit bericht. Nu doet zich in de eerste plaats de vraag voor: hoeveel procent van de „ondermaatsche" Visch kwam levend aan dek? We stellen deze vaag met aanhaling van hetgeen staat in het voorstel van de Visscherij- Jentrale zelf, dat maatregelen tot het sparen 'an jonge visch beoogde. Deze zinsnede luidt: ,Zich eenige illusie te maken omtrent het lot 'an het overgroote deel van de jonge visch, lie na in den trawl gevangen te zijn en aan lek gebracht, nog weder te water geworpen vordt, is uitgesloten. Het grootste deel daar- ran is als verloren te beschouwen." Dit stemt overeen met de conclusie van Dr. 'enh's rapport over dit vraagstuk en stemt aede overeen met de ervaring van de visschers elf. Zijn de visschers dan tegen het sparen van >nge visch? In geenen deele, maar dan met oeltreffende maatregelen. Kent men thans ie maatregelen? Ja. het afzetten van bepaalde vischgebie- ïn in de Noordzee. Maar dat kost veel, wordt beweerd. Zonder kosten zal dat inderdaad niet gaan. aar als men daarvoor trawlers neemt met si deskundige bemanning van visschers. on- :r het gezag van een koopvaardij-officier, e internationale politie-bevoegdheid krijgt, Hen de kosten niet hoog zijn, vooral als l deze vaartuigen tevens weet te bezigen or opleiding van jonge visschers. Dan kon er, al is dat niet in cijfers uit te i ken, zelfs misschien nog rendement in tn de betrekkelijke kringen wordt immers meening uitgesproken, dat. wanneer er meer emplooi komt voor onze visschers- ïen, er een tekort aan geoefend per- zal zijn. doudt men de trawl vangstmethoden van thans, dan kan er geen sprake zijn van spa ren van jonge visch. DEFILEERMARSCH VOOR DE LANDMACHT. Door den heer L. F. H. Leistikow, kapel meester der Kon. Marinekapel, is een défi- leermarsch geschreven ten dienste van de landmacht, en getiteld B.V.L.-défileer-marsch. Het werk is door den heer Leistikow op gedragen aan Generaal Duymaer van Twist, voorzitter van de Nationale Landstormcom missie. Het kwam den laatsten tijd meerdere malen voor, dat de Koninklijke Marinekapel ter opluistering medewerkte op de z.g. land- stormdagen, die in verschillende plaatsen van het land worden gehouden; zoodoende be stond aan een dergelijk werk behoefte, waar in door den heer Leistikow thans is voldaan. De componist mocht van den secretaris van Z. E. Generaal Duymaer van Twist een dank betuiging ontvangen. Drie personen gearresteerd. Het gestolen bedrag is bijna geheel teruggevonden. Hoe de inbraak is gepleegd. De inbraak bij Wilton-Fijenoord, waarbij 38.000 is gestolen cn die de politie al sedert Februari heeft bezig gehouden, is Woensdag, zooals wjj reeds hebbtn gemeld, tot klaarheid gekomen. Het was bekend geworden, dat een 19- jarige Schiedamscne werklooze jongeman, A. M., uitgaven deed, die hij zich in normale om standigheden zeker niet kon veroorloven. Hij kocht b.v. een volledige installatie om te gaan kampeeren. De recherche heeft hem eenigen tijd gadegeslagen en naar aanleiding van ver schillende feiten is men Woensdag overgegaan tot huiszoeking in zijn ouderlijke woning. Op zolder werd, tusschen den vloer verstopt, een pak Hollandsch bankpapier en een hoeveelheid Engelsche ponden, ten bedrage van ruim 15.000 gevonden. Bovendien is in een porte feuille, achter een balk verstopt, 2000 ge vonden. Onmiddellijk is tot arrestatie van A. M. en zijn 48-jarigen vader, C. M., overgegaan. Bij het eerste verhoor verklaarde de vader het geld verdiend te hebben met speculatie. Toen de zoon echter bekend had, baatte ook den vader geen ontkenning meer. Later is geble ken, dat de vader inderdaad had gespeculeerd, doch daarbij geld had verloren. De zoon heeft met een vriend, den 18-ja- rigen G. L., de inbraak gepleegd. Deze G. L. is onmiddellijk op zijn werk bij Wilton ge arresteerd en heeft na confrontatie met den mededader eveneens bekend. Hij verklaarde zijn aandeel in den buit, namelijk 17.000, verbrand te hebben en wenschte verder niets te zeggen. Ook bij hem is echter in de ouder lijke woning een onderzoek ingesteld, waar in een kistje tusschen dubbelen bodem 15.500 gevonden is aan Nederlandsch bankpapier. In totaal is dus 30.500 in beslag genomen, en voorts een aantal van het gestolen geld ge kochte goederen. Een van de daders had zich nog een pleizierreisje naar Duitschland ver oorloofd. Bij een nader verhoor hebben de drie aan gehoudenen een volledige bekentenis afgelegd. De inbraak is uitgegaan van L. Deze heeft een sleutel weten te krijgen, die op de in de maak zijnde kluisdeur paste. Hij heeft het plan aan zijn vriend medegedeeld en samen zijn zij in den nacht van 21 op 22 Februari langs een ladder door een tuimelraam naar binnen gegaan. Na met eenige moeite de kluis deur te hebben open gemaakt, hebben zij de loonzakjes geleegd en het bankpapier in een daar gevonden groote actetasch gedaan. Den buit hebben zij later eerlijk gedeeld. De verdeeling van de uitgeloofde belooning, 10 pet. van het gestolen bedrag, zal in over leg met den officier van justitie geregeld worden. verantwoorden gehad wegens aanranding van de eerbaarheid, gevolgd door doodslag op het slachtoffer. Verdachte was verminderd toerekenings vatbaar verklaard in het door de psychiaters uitgebrachtfe rapport. Het O. M. had tegen verdachte levenslange gevangenisstraf ge- ëischt, overeenkomstig welken eisch ver dachte werd veroordeeld, wegens doodslag gepleegd om zich bij betrapping op heeter- daad te onttrekken aan strafrechtelijke ver volging. Donderdag eischte de procureur-generaal mr. D. Reilingh bevestiging van 't vonnis der rechtbank, waarbij verdachte tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. De verdediger, mr. Th. Eskens, drong aan op een korte gevangenisstraf en de ter be schikkingstelling van verdachte van de re- geering. Een nieuwe misdaad aan het licht gekomen. In verband met het onderzoek naar de brandstichting in een villa te Apeldoorn, waarbij B. en G. uit Laren, C. uit Huizen en de eigenaar van de villa, V. uit Naarden, als verdachten zijn gearresteerd, heeft men ernstige aanwijzingen gekregen ten aanzien van een tweede misdaad van vroeger datum. Vernomen wordt n.1., dat C., die, zooals bekend, verdacht wordt de beide inwoners van Laren tot de brandstichting te hebben aangezet en hun een huissleutel te hebben verschaft, thans onthullingen heeft gedaan, welke geleid hebben tot de aanhouding van zekeren B. R.. die vroeger te Laren woonde. C. zou bekend hebben, dat hij in samen' werking met B. R. in Juli 1933 een land huisje aan de Gooiersgracht-Zuid in brand heeft gestoken. De politie heeft vroeger in verband met dezen brand een onderzoek ingesteld en B. R. en C. toen op de kermis te Laren aan getroffen. C. had de polis van de brandverzekerings maatschappij in zijn zak. De Eemnesscher politie vond echter geen aanleiding tot ar restatie aanwezig, daar zij van meening was, dat de beide mannen een geldig alibi had den. De verzekeringssom is toen dan ook uit gekeerd. Door koelbloedig optreden van een directeur mislukte de overval. Twee gemaskerde, met revolvers gewapende mannen hebben Donderdagmiddag, toen het personeel naar huis was, een inval gedaan in het kantoor van de N.V. Tabaksfabriek Theodorus Lieftinck in de Raamstraat te Groningen. Zij hielden den bediende, die al leen op het kantoor aanwezig was, een revol ver voor en commandeerden „handen om hoog". Eén van hen liep het vertrek door naar het kantoor van den directeur, den heer P. E. Arent en eischte met de revolver in de hand geld. De directeur deed, alsof hij aan dit dreigement gevolg zou geven, maar draaide zich plotseling om en greep den indringer vast. Een worsteling ontstond, waarbij de directeur aan het hoofd werd gewond door een slag met het wapen, maar tenslotte wist hij de revolver te bemachtigen. Tijdens het gevecht gleed het masker van den aanrander weg en ontdekte de directeur in hem een vroegeren arbeider der fabriek, den 23-jarigen G. P. A. De bediende was intusschen in het andere kantoor wèl gezwicht voor het drei gende wapen en had den dief een bakje met zilvergeld gegeven, waarmee de man zich uit de voeten wilde maken. Hij viel echter over de beide vechtenden en liet den bak rollen. Beiden wisten tenslotte te ontkomen, met achterlating van het geld, de revolvers en enkele kleedingstukken. De politie zette de vluchtelingen na, maar heeft ze nog niet ge snapt. indringer eg op de vlucht, doch werd door den nachtwaker ingehaald. Tusschen de beide mannen ontstond een hevige worsteling. De dief wist zich los te rukken en te ontkomen. Het signalement van den man is bekend. Te Maastricht zijn gisteren zes jeugdige personen gearresteerd, die den laatsten tijd in de buurt van Maastricht eenige diefstallen met inbraak hadden gepleegd. De laatste door hen gepleegde inbraak is hun echter noodlottig geworden. In den avond van Zaterdag j.1. werd tijdens afwezigheid der bewoners ingebroken in de villa van H. in het Villapark alhier. Ontvreemd werden o.a. eenige gouden en zilveren sieraden en een bedrag van f 40.Woensdag is men in ver band daarmee overgegaan tot arrestatie van den 20-jarigen R. te Maastricht. Daarna zijn aangehouden J. G., T. H., J. C., T. R. en L. T. allen van den leeftijd van achttien tot twintig jaar, uit Maastricht. Zij bekenden zich te hebben schuldig gemaakt aan een dief stal bij H. in het Villapark alsmede aan een inbraak in de Tramstraat alhier. R. bleek bovendien schuldig te zijn aan diefstal van een rijwiel ten nadeele van B. Daar vermoed wordt, dat de jongens zich nog aan andere inbraken hebben schuldig gemaakt, wordt het onderzoek voortgezet. Na afloop daarvan zullen zij ter beschikking van de justitie worden gesteld. Man door den wind weggedrukt en omlaag gestort. Toen Donderdagmiddag de 18-jarige arbei der J. Paasse uit Hansweert enkele werk zaamheden moest verrichten aan de nieuwe brug te Vlake,werd hij door den sterken wind van zijn standplaats gedrukt met het gevolg, dat hij in een diepte van ongeveer 9 meter is gestort. Vlak boven den grond kwam P. met zijn arm op een verhooging terecht, ten gevolge waarvan deze arm brak. Verder liep P. geen letsel op, doch de ter plaatse ontboden geneesheer achtte overbren ging naar het ziekenhuis te Goes noodzake lijk. Het is wel heel opmerkelijk, dat bij een val van een dergelijke hoogte de verwondin gen bij het breken van een arm zijn geble ven .Echter heeft in dezen ook de sterke wind nog invloed ten goede gehad. P. had tijdens zijn val bemerkt en ook omstanders viel dit op dat hij betrekkelijk langzaam naar omlaag viel. Waarschijnlijk had de wind ter plaatse een sterke opwaartsche beweging. 469e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5e klasse, 4e l(jst Trekking van Donderdag 19 September 19?>j Een der twee verdachten aange- gehouden. Een van de twee verdachten van den over val in de kantoren van de N:V: Tabaks fabriek Th. Lieftinck te Groningen, de 23- jarige G .P. A. die tijdens een gevecht met den directeur werd herkend, is Donderdag avond ten huize van zijn familie te Tolbert- petten gemeente Leek op een afstand van 4 uur van Groningen gearresteerd. De andere verdachte is nog niet gevat. zweminrichting los ge- De procureur-generaal eischt be vestiging van het vonnis, waarby verdachte tot levenslange gevange nisstraf is veroordeeld. Donderdag is voor het gerechtshof te Am sterdam in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 21-jarigen E. P., die door de vijfde kamer der rechtbank op 21 Maart wegens doodslag veroordeeld is tot levenslange ge vangenisstraf. Ook voor het hof is deze zaak met gesloten deuren behandeld. Gelijk men zich herinneren zal, werd op 27 Augustus 1934 te Amsterdam het 8-jarige meisje Sonja Beugeltas vermoord. Het lijkje van het kind werd een dag, nadat de moord was geschied, door de recherche in een ba- nanenloods aan het Waterlooplein ontdekt, verborgen in een groote bananenkist, die voor een deel met stroo was gevuld. Ver dacht van het misdrijf werd nog denzelfden dag de 21-jarige pakhuisknecht E. P. gear resteerd. Deze ontkende aanvankelijk, doch moest tenslotte bekennen de dader van den moord te zijn geweest. Verdachte heeft zich voor de rechtbank te Dravende slagen. Tijdens den hevigen storm, die Donderdag avond boven Dordrecht gewoed heeft, is de gemeentelijke drijvende zweminrichting in de Dordtsche Kil uit elkaar geslagen. De twee badmeesters die zich in een der kleedkamers bevonden, konden zich met veel moeite in veiligheid brengen. Daar zich niemand in de inrichting bevond, hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. Later op den avond is het zwembad, dat zoo goed mogelijk was vastgelegd, weer los geslagen en in de richting van de spoorbrug afgedreven. Een sleepboot heeft het vernielde bad weggesleept. POGING TOT INBRAAK IN EEN POSTKANTOOR. De inbreker ontkomen. Gisterennacht is een poging tot inbraak in het postkantoor te Sevenum gepleegd. Juist had de indringer een ruit stuk geslagen, toen werd betrapt door een nachtwaker. De hij Naar thans bekend wordt, heeft de burge meester van Wijhe het lijk in beslag laten nemen van een begin dezer week overleden blinde mej. A. 1» H. Er zouden zich vergifti gingsverschijnselen hebben voorgedaan. De politie heeft het geval in onderzoek. Er is sectie op het lijk verricht. De resultaten daar van zijn echter nog niet bekend. D.e begra fenis, welke aanvankelijk op Vrijdag was be paald, is tot nader order uitgesteld. Wielrijder gedood. Gisterochtend omstreeks kwart over tien heeft op den hoek Rijswijkschenweg—Jan van der Heidestraat, te 's-Gravenhage, een aan rijding met doodelijken afloop plaats gehad. De heer S. van O., die daar fietste, zou aan den heer L. A., die daar met een auto passeerde, geen voorrang hebben verleend. Tengevolge van de daardoor ontstane aan rijding liep de heer S. van O. een schedel breuk op. Spoedig na het ongeluk is de wiel rijder ter plaatse overleden. Het lijk is naar het gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De autobestuurder liep geen ver wondingen op. matroos vermist. De gezagvoerder, die onmid dellijk van het gebeurde in kennis werd ge steld, liet het schip oogenblikkelijk stoppen en voer terug. De geheele bemanning werd op den uitkijk gezet. Na twee uur teruggestoomd te hebben, dus juist den tijd, welke voorgeschreven staat om terug te keeren wanneer er iemand overboord is gevallen, zag een der uitkijkposten op volle zee een zwarte stip. Onmiddellijk werd order gegeven een red dingboot te strijken, welker bemanning de vol doening smaakte den vermiste, die zich al dien tijd boven water had weten te houden, in uit- geputten toestand binnen boord te halen. Na een zeer kort oponthoud te Ville France zette de „Johan de Witt" de reis naar Algiers voort. Men meldt uit Alkmaar: In het begin van deze week werd door een bewoner van de Liefdelaan te Alkmaar mede- deeling gedaan, dat zijn auto, dien h(J in deze laan geparkeerd had, plotseling verdwenen bleek en den volgenden dag heeft de politie dezen auto terug gevonden op den zeeweg van Heiloo naar Egmond. De wagen bleek geheel uitgebrand te zijn. Bij onderzoek bleek de eigenaar, zekere S., verzekerd te zijn, zoodat geen schade door den diefstal werd geleden. De Alkmaarsche recherche vertrouwde het zaakje niet erg en stelde een onderzoek naar deze verzekering in, waarbij bleek, dat de auto voor een betrekkelijk gering bedrag was ge kocht en voor een tienmaal grootere som was veuzekerd. Na onderzoek bekende de eigenaar ten slotte dat hij met een anderen S. uit Beverwijk den auto in brand heeft gestoken. Proces-verbaal is opgemaakt wegens het doen van een valsche aangifte en wegens brandstichting met het oogmerk zichzelf of derden ten koste van een verzekeraar te bevoordeelen. Het bleek, dat S. uit Beverwijk geen voor deel genoot van deze affaire, maar dat er ook nog een derde, S. uit Haarlem, bij betrokken was, die de helft van de opbrengst zou krijgen. Het drietal, S. S. S., is thans opgeborgen in het Huis van Bewaring te Alkmaar. Buitenland. Hooge Prijzen f 1500519# I 1000.— 42 l 400— 1719 3007 5744 f 200.— 424 9602 15737 20585 f 100.— 5500 5814 10870 Prijzen van (70. 76 79 271 304 496 6C4 634 777 898 981 1035 1186 1395 1441 1724 1755 1893 1932 1971 1997 2020 2156 2275 2310 2364 2490 2546 2561 2703 2704 2764 2793 2843 2974 3013 3484 3549 3621 3775 3875 3931 4124 4423 4504 5321 5505 5524 5712 5935 6185 6275 6293 6581 6782 7035 7038 7133 7144 7206 7289 7381 7509 7543 7752 8132 8231 8417 8666 8708 8738 9095 9121 9230 9272 9286 9391 9439 9885 9616 9622 9676 9690 9731 9880 9961 10064 10124 10134 11036 11174 11234 648 1657 2144 2677 3263 4172 6162 7122 7615 3799 9471 9899 11926 12098 12245 12283 12422 12460 12694 12875 12942 13010 13168 13340 13391 13598 13650 13775 13938 13948 14063 14145 14233 14260 14347 14389 14432 14603 14604 14689 14845 15004 15114 15139 p-fts 15204 15273 15364 15378 15688 15742 15748 I5894 15908 15939 16017 16148 16157 16234 16252 16469 16508 16627 16637 16657 16730 16800 17013 17069 17142 17441 17489 17624 17813 17950 18134 I8I75 18519 18357 18733 18773 18832 18867 18876 18918 18925 18944 18954 18981 19216 19503 19532 19561 19682 19724 19973 20037 20102 20197 20243 20124 20436 20519 20682 20713 20773 20844 208S6 20957 Nieten KAN LOS EN VAST OP DEN MANTEL GEDRAGEN WORDEN ALLE TINTEN, ONZE RECLAME Twee gewonden. Gisterochtend heeft op den rijksstraatweg van Soest naar Amersfoort een aanrijding plaats gehad tusschen een personenauto, be stuurd door v. B., uit Soest en een bejaarden man uit Soest, die daar fietste. De laatste werd door den auto van achteren aangereden. De auto botste na de aanrijding nog tegen eenige bcomen, alvorens hij tot stilstand kwam. De chauffeur en de wielrijder zijn beiden met ernstige hoofdwonden en een hersenschudding opgenomen. Vermoedelijk is het onwel worden van den bestuurder de oorzaak van het ongeluk. Maximumstraf geëischt. Voor de Bredasche rechtbank heeft giste ren terecht gestaan de 43-jarige koopman M. H. O., uit Roosendaal aan wien ten laste was gelegd, dat hij op 27 Augustus 1934 als be stuurder van een auto zoo roekeloos heeft gereden, dat hij op den weg van Kruisland naar Gastelsveer den voor hem rijdenden wielrijder P. Rockx heeft overreden, tenge volge waarvan deze is overleden. Voor de zijde van het O.M., dat waargeno men werd door mr. Servatius waren in deze zaak 23 getuigen gedagvaardigd. Het O.M., waargenomen door mr. Serva tius, zeide in zijn requisitoir, dat verdachte's schuld wel degelijk vast is komen te staan. Spr. persisteerde daarom bij zijn eisch en requireerde een gevangenisstraf van 6 maan den, met ontzegging van het recht om motor rijtuigen te besturen voor den tijd van 2 jaar en vernietiging van den auto, waarmee de aanrijding werd veroorzaakt. Uitspraak 3 October. Een overboord gevallen matroos van liet stoomschip Johan de Witt na twee uur zoeken in de Middol- landscho Zee opgepikt. Het s.s. „Johan de Witt" van de Maatschap pij Nederland, hetwelk in verband met den Storm toch reeds genoodzaakt was met ver traging uit Genua te vertrekken, heeft op zijn reis naar Ville "France een curieus avontuur beleefd, hetwelk wederom oponthoud veroor zaakte, maar dat ten slotte toch nog goed afliep, meldt de Tel. Om vijf uur 's ochtends viel ter hoogte van San Remo, zonder dat eenig lid van de beman ning dit bemerkte, een matroos overbootd. Pas tegen zeven uur, dus twee uur later, werd de Voor 25.000 dollar juweelen verdwenen. Uit het huis van George F. Breen, op de terreinen van de Westchester Coutry CM. van welke club hij voorzitter is, verdween in den vorigen nacht voor een waarde van 25.000 dollar aan juweelen, waaronder een diamanten halssnoer, dat alleen reeds .17.000 dollar waard was. Uit Hakodate (op het eiland Hokkaido (Noorden va.. Japan), wordt een hevige aard beving gemeld. De telegrafische verbinding is vernield. Nadere bijzonderheden ontbreken. De oogst vernield. 180.000 menschen dakloos. Uit de provincie Kiangsoe wordt gemeld, dat bij Hiao-se-toean, dat op 15 km ten Oos ten van Peihsien is gelegen, een nieuwe dijk doorbraak groote schade heeft aangebracht. De Hoangho heeft enorme gebieden onder water gezet. Het water is reeds tot de stads muren van Peihsien genaderd. Sedert eenige dagen werken 12.000 man aan dijken, welke nu reeds over een lengte van 25 km zijn aangelegd. Men hoopt op deze wijze een verdere uitbreiding van den water snood in de provincie Kiangsoe te kunnen ver hinderen. Niettemin stroomt het water nog met aanzienlijke snelheid in zuidelijke rich ting. De nieuwe dijkdoorbraak bij Hsiao-se-toean, zoomede een op een noordelijk van deze stad gelegen plaats hebben in het district Peihsien ontzettende verwoestingen aangericht. 180.000 menschen zijn dakloos. Tien dagen voor den oogst zijn de te velde staande gewassen in hoofdzaak boonen geheel verwoest. Postpaketten met bommen ontvangen. Een postambtenaar zwaar gewond. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Weenen meldde Donderdagavond, dat aan het postkantoor te Linz vier pakketten met bommen zijn ontvangen, die geadresseerd waren aan hooggeplaatste personen. Een post beambte werd zwaar gewond. Tusschen voor- en tegenstanders van Mussolini. Naar de correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Brussel meldt, is het aldaar in een bioscoopzaal nabij de Namensche Poort, tij dens de vertooning van het filmjournaal tot een vechtpartij gekomen tusschen voor- en tegenstanders van de Italiaansche politiek ten opzichte /an Abessinië. Er werden in de duis ternis heel wat vuistslagen uitgedeeld en zelfs toen de filmprojectie werd stopgezet en het licht aanging, bleken de handgemeen geraakte toeschouwers niet tot rust te willen komen. Tenslotte daagde de politie op. die de vech tende partijen van elkaar scheidde en de zaal deed ontruir-en. 37 72 83 124 202 207 210 212 303 317 326 329 409 416 418 443 634 564 568 622 685 697 715 817 853 892 894 917 922 941 977 1006 1102 1105 1212 1226 1307 1364 1442 1564 1577 1595 1608 1636 1659 1661 1769 1809 1864 1869 1921 1985 2007 2011 2041 2057 2260 2318 2374 2498 2615 2694 2719 2745 2869 2988 3009 3034 3054 3112 3118 3138 3163 8172 3192 3243 3286 3311 3393 3419 3454 3498 3523 3602 3610 3739 3788 3859 3892 3894 3993 4079 4103 4109 4158 4202 4209 4218 4233 4241 4281 4302 4337 4373 4425 4440 4449 4488 4516 4537 4551 4576 4577 4622 4951 5002 5017 5021 5051 5148 515G 5173 5264 5285 5301 5368 5412 5470 5536 5618 5713 5733 5791 5822 5828 5853 5959 6050 6054 6131 (157 6218 6251 6288 6356 6437 6519 6579 6593 6615 6618 6673 6688 6699 6747 7033 7100 7113 7118 7138 7152 7227 7316 7483 7488 7547 7548 7656 7680 7704 7730 7731 7751 7795 7806 7897 7902 7906 7910 7917 7953 7962 8011 8016 8029 8061 8063 8104 8178 8203 8313 8331 8402 8406 8434 8492 8542 8584 8590 8611 8680 8750 8787 8827 8848 8893 £390 9064 9074 9089 9106 9113 9150 9278 9333 9389 9401 9490 9504 9521 9608 9642 9686 9866 9921 10014 10104 10184 10258 10303 10374 10473 10480 10647 10662 10670 10671 10733 10749 10785 10833 10860 10900 10997 11008 11018 11022 11025 11044 11066 11078 11093 11094 11120 11136 11157 11180 11216 11269 11298 11354 11376 11462 11553 11565 11580 11662 11670 11677 11710 11713 11741 11745 11759 11894 71919 11957 12021 12066 12148 12183 12210 12261 12285 12301 12409 12425 12432 12450 12484 12552 12601 12629 12630 12641 12696 12766 12784 12787 12838 12858 12868 12872 12947 13009 13022 13196 13217 13220 13268 13304 13331 13352 13354 13369 13376 13384 13442 13477 13490 13516 13705 13752 13774 13837 13882 13956 14034 14080 14105 14133 14282 14380 14406 14477 14536 14646 14712 14778 14837 14841 14884 14923 14926 14949 14986 15002 15027 15042 15051 75055 15038 15102 15112 15136 15188 15237 15369 15393 15414 15420 15481 15509 15550 15652 15824 15887 15893 15895 16038 16049 16073 16150 16122 16235 16236 16247 16318 16391 16395 16478 16528 16534 16587 16594 16607 16619 16659 16690 16736 16754 17024 17074 17091 17093 17113 17133 17166 17244 17250 17354 17373 17431 17555 17562 17609 17636 17643 17655 17777 17980 17992 18000 18025 18034 18067 18139 18202 18229 18281 18282 18302 18366 18389 18437 18456 18557 18603 18653 18661 18734 18748 18879 18911 18950 19017 19029 19097 19158 19170 19217 19237 19297 19318 19319 19323 19377 19392 19418 19422 19517 19567 19587 19606 19672 19732 19780 19854 19904 20006 20079 20214 20232 20294 20304 20349 20411 20443 20471 2u478 20508 20565 20569 20571 20590 20611 20633 20641 20675 20732 2C805 20879 20880 20886 20914 20959 20991 Verbetering 5e kl., 3e lijst: 720 m. z. 730, In het district Tsjerewkof (Rusland) heeft do vrouw van een machinist, Sasonof ge naamd, het leven geschonken aan een vierling drie meisjes en een jongen. Moeder en kinde ren bevinden zich in uitnemenden welstand. Thans komt de herfst over het land. De zomer snelde voorbij, grillig en snel als het leven. Een warme September-zon kust hem vaarwel. Frissche najaarsgeuren verdrijven de welriekende sfeer van den bloeitijd der zomer bloemen. De natuur gaat Einders worden. Het is reeds anders. De bladeren aan de meeste boomen zijn nog groen en waar ze bruinen en gelen, daar ritselen de eerste reeds naar beneden. Soms is het of de zomer geen einde wil nemen; hoog vliegen de zwaluwen dan in de lucht de muggen nEi, en libellen schie ten dan voort over velden en slooten, alsof het Augustus ware. De gespikkelde spreeu wen doen dan echt voorjaarsachtig en flui ten en spelen alsof de zomer nog moest be ginnen. Toch hangt er een eigenaardig waas over de nog groene landen. Licht, luchtig, zeld zaam mooi en een beetje triestig. Sterker en schooner dan de zomerbloemen zijn nu de herfstbloemen. Maar ze zijn anders. October en November komen in zicht. Oogsttijd is voorbij. Het land ligt bloot Er is een andere tijd gekomen. Nu keeren op heiige Octoberochtenden de grijze kraaien weer terug uit het Noorden en in verspreide troepen trekken lijsters en vin ken hun winterkwartieren tegemoet. Dan ko men er sombere, kille, natte dagen. Dagen met ijzige dampkou, waarbij spreeuwen en merels zich niet laten hooren en ineengedo ken zitten op de takken der boomen. Tot na eenige dagen van scherpe kou met mist nachtvorst met zonnige dagen komen. Hoe smders is dan het uiterlijk der boomen. Ze zijn in één nacht van vorst oud geworden. Weg is het groen, dat door bruin en geel zoo heerlijk uitkwam. Wat nog hangt aan tak en twijg is slap en bruin gevroren. Op zoo'n Octobermorgen na de eerste nachtvorst, als de zon straalt aan den blau wen hemel en de trekvogels zwerven over 'ie velden, dan klinkt vsm alle zijden weer het vogelgeluid. Veel meer vogels en soorten dan 's zomers krijgt men nu te zien, want de eerste vorst heeft vele uit het Noorden en Oosten hiertoe gedreven. Vinken, keepen, merels en meezen bevol ken dan de kale boomen en heestertwugen. zoodat park en tuin weer in volle belang stelling komen te staan. Zoo maken we in het najsmr kennis met een groot aantal ver schillende vogels. Dan tegen November bJ8 het uit begint te raken met dien prachtige" Octobertijd. en de regen striemend over landen zwiept, en de eerste wintersl°rI" gierend over de huizen varen, dan lijkt weer stil en uitgestorven. Dan wordt het kaler en stiller in duin en vekl, tot de vvi vlokken zwevend vallen en een blanke wad® de velden dekt. waarbij de natuur sid* we in al haar schoonheid openbaart- yaI1 Het moge dan ook herfst zijn. ,u" zo0 wind, of wel ontroerend stil, steeds de getijden, altijd eender, maar altijd sober, maar aangrijpend mooi.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10