Kreks familie. De Zuidpoolstreek, 7ATconAr. CPPTFMRFR 1935 PAG. 6 T JIJT-rr^ Beste jongens en meisjes. Dat was een goed begin. Ik geloof niet dat er vorige jaren ooit zoveel oplossingen de eerste de beste keer binnenkwamen. Misschien komt het door de storm, die het spel buiten onmogelijk maakte, misschien kwam het omdat ik jullie twee weken later op appèl geroepen heb dan anders, waardoor jullie hard aan zyn komen lopen. In ieder geval heb ik vandaag al een hele stapel briefjes voor me liggen en als jc nu ook weet dat ik vandaag o zo bitter weinig tijd heb, dan -ar, je begrijpen dat ik even bezorgd gekeken heb. Dat was niet aardig, hè, voor jo'n spontane ont vangst door jullie. Maar je moet het me maar niet kwalijk nemen, volgende week hoop ik weer rustig met jullie te kunnen babbr' -i, vandaag zal het in versneld tempo moeten gaan. Ik vond het wat ieuk, dat ik direct alweer zoveel Texelse vriendinnetjes aan trof. Ja, die Helderse krant heeft heel wat goede vrienden op Texel en hoopt door de campagne, die ze op touw gezet heeft, nog heel wat harten daar te ver overen. Nog een paar weken en dan ko men we ook weer naai Den Burg, er wordt druk aan het programma gewerkt, dat weer e g aardig belooit te worden. Het boek is deze week gewonnen door: FEMMIE HOELANDT, Ruyghweg 169. Hemt Koopman, De Waal (T.j. Jij bent de eerste Henk, die vandaag een ant woord krijgt. Ik behöet nu niet meer in lettergrepen uan jou .e schrijven, want ik zie wel aan je briefje dat je al een hele baas wordt. Je kan nu ook fietsen, hè? Is dat even fijn. Nelly Boot, De Waal (T.). Ja, 't ljjkt wel lang geleden, Nelly, dat we elkaar voor 't laatst schreven, maar 't is toch nog niet zo lang hoor, want die zomer is gauw omgevlosen. Ik zou lièm nog wel een beetje vast villen houden, maar van daag wijst de kalender onverbiddelijk 21 September (hersft) aan en we hebben het van de week gemerkt, want niet alleen op Texel, maar ook in Den Helder werden de haren van je hoofd getrokken als je buiten liep, en je neus moest je vastbin den, anders woei hij pardoes het Marsdiep in. Gelukkig dat ae 1 erfst en winter, be halve storm en regen, ook veel gezellige dingen bieden, hè? Aantie Eelma De Waal (T.). Die tocht door Ouwehands dierenpark te Rhe- nen, heb ik in gedachten met je mee kun nen maken, Antie, want daar zijn we twee weken geleden ook met de kinderen ge weest. Wat ligt het daar mooi, hè, zo mid den in de boss u. Heb je die luie kroko dillen ook gezien? Ze lagen bij tientallen over en door elkaar. Wij vonden er niet veel aan. Die apen waren veel leuker. Jam mer dat je poes en ;e hond dood zijn, maar gelukkig dat er plaatsvervangers waren, die ook „lief" zijn. Nog gefelici teerd, hoor, met de verjaardag van je moeder. Martha du Porto. Op Vlieland ben ik nog nooit geweest, Martha, en dus weet ik ook niet hoe fijn net daar wel was. Maar misschien maak ik op zulke mooie dagen als jij had ook nog wel eens een oversteekje en kan je dan vertellen hoe ik genoten heb, als de storm tenminste niet plotseling het feest komt verstoren, want dan mag je liever in je bed liggen, dan op het water te dobberen. Of ben je nog nooit zeeziek geweest? Cisca du Porto, de Waal (T.) 'k Vind het een reuze idee, Cisca, van jou en Nelly, om me eens in de veertien dagen te schrijven, 't Is wat aardig als we de vriendschaps band blijven onderhouden, en dus.... schrijf. Vond je de Donkere Duinen zo mooi? Nu, we zijn er hier in Den Helder eerlijk ge zegd ook wat trots op, hoor, dat we zo'n mooi park hebben en ik ga er graag naar toe. Als jullie geregeld naar Den Helder komen, dan wip je natuurlijk eens bij me aan, hèC Marie v. d. Berg, Breezand. Of je in Den Haag genieten kan, Marie. Daar heb ik m'n vacantie ook wel eens doorgebracht en dan verveel je je geen minuut, ik kan me dus begrijpen dat jij plezier hebt ge had met je vacantie. Wat een grote hotels hebben ze op Schevenir.gen, hè? Daar kun nen ze bijna l.eel Breezand wel _n weg stop pen. Vond je „de Pier" ook niet prachtig? Corrie de Langen. Zo mooi als het weer in de vacantie was, Corrie, om naar het strand en de duinen te gaan, zo lelijk is het nu, die wind gromt en giert, je durft je neus bijna ..iet buiten de deur te steken, laat staan dat je naar strand zou gaan. Maar di herfst en de winter zijn ook niet voor het strand, hè, die zijn voor het le ven binnenshuis voor '.azen en raadsels op- loss -n e boeken winr O zo. Rieka Sinnige, Julianadorp. Kom, kom, Rieka, niet zo somber, hoor. „Dit is de laatste keer iat ia u schrijf", 't klinkt als een soort 'bedreiging. De MULO rooft toch niet ai de vrije tijd? Natuurlijk gaat je schoolwerk voor, maar zo nu en dan moet ik ook - eens wat van jc horen, hoe hot ~--i en elf broertjes en zusjes. Dus tot een volgende keer als je tijd hebt. Daaaaagg. Johanna Bok. - Gelukkig dat je een klein briefje j. cschreven hebt, joh, nu heb ik je maar een -- woordjes terug te schri' n kan rest oewaren tot ik die grote brief van jou ontvang, die jc me be loofd hebt. Vioolje en Olifant. Natuurlijk ben je niet te groot en te oud Viooltje, om mee te raaaselen". Een menscli is zo oud als hij zich voelt", heb ik eens gelezen en ik hoop dat jij je heel lang zo oud voelt dat je nog met de raadsels mee kunt doen. Jammer dat Olifant z'n vinger knijp gezetten heeft, maar enfin, toch trter z'n vinger dan z'n neus, want je kent het spreekwoord: „Wie zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht. En van je vinger wordt tenminste niets gezegd. Tjibbe is nog niet op school, die wordt met Decenber pas zes, Ita wordt een bij-de-handje, zoals de meeste meisjes, en Jaapje wordt met de dag ondeugender en... liever. Beste jongens en meisjes, hoe graag ik zou willen, ik heb geen tijd meer. De niet beantwoorde briefjes komen dus volgende week aan de beurt. Kindervriend. Hoe een slimme patrijs zich het leven redde. (Een jachtverhaal), door KAREL BEYNE. Kreks was een trotse patrijs. Het vorige jaar was hij weduwnaar geworden. Direct de eerste dag dat er gejaagd mocht wor den, viel zijn vrouw als slachtoffer van de jagers. En niet alleen zijn vrouw verloor hij, maar ook een paar kinderen. Die winter verzorgde Kreks zijn over gebleven jongen zo goed als hij kon, tot zij de volgende lente zich zelf konden helpen. Het werd Juni. En op een mooie dag verlieten achttien jonge patrijzen-kinderen het ouderlijk nest. Kreks had dat in een roggeveld aangelegd, want hij was bang, dat hij in een wei weggemaaid zou wor den. Als een trotse vader leidde Kreks zijn kinderen, die dus voor het eerst uitgingen, naar een aardappelveld in de buurt. Het was bekend, dat daar veel onkruid en in secten waren. Elke dag ging Kreks met de zijnen naar die plek, en de kinderen groeiden als kool! Toen kwam de herfst in het land. Onze twee jachthonden, Wally en Clio, waren de beste jagers van de hele streek, dat wist ik. Tenm<->?te, wanneer het gevogelte betrof. Vóórdat we op weg gingen, waren de honden dol van vreugde. Ze voelden wel, dat nu hun tyd begon. Nauwelijks waren we in het jachtgebied aahgeland, of de honden gingen het ter rein afzoeken. Opeens draaide Wally zich om: hy had de patrijzen in de neus gekregen. Clio, die honderd meter zijwaarts aan het zoeken was, zag, dat Wally zich omdraaide, en kreeg nu ook de patrijzen in het vizier. Wally kwam langzaam op de vogels af. Clio volgde hem op drie meter afstand. Het was in een aardappelveld. De honden waren nu dicht bij Se patrijzen. Als een slang kropen zij over den grond. Plotseling vlogen de vogels prrprrprr op. Vier schotenik zag vijf vogels neervallen. De honden bleven na de scho ten als dood liggen. Pas toen ik riep „Zoek! Verloren!" stonden zij op en brach ten vier vogels uit het aardappelveld. De vijfde was alleen geraakt, en probeerde van de grond te komen. Al gauw echter had Wally een eind aan zijn leven ge maakt. We waren al een paar uur onder weg, toen we bij de familie Kreks kwamen. Pa Kreks was heus niet van gisteren! Hy had zich aan de grens van het jachtterrein opgesteld. De honden achtervolgden hem, maar Pa Kreks, die zich het ongeluk yan het vorige jaar nog heel goed herinnerde, liep met de zijnen langs het aardappel veld, dat eindigde bij het jachtterrein. De honden hem na! Maar vóórdat wij, jagers, dicht genoeg genaderd waren, om te kun nen schieten, vloog het volkje op en vluchtte naar de grens. Overal vielen schoten. In de verte, maar ook vlak bij ons. We konden echter nie mand zien, daar we omringd waren door dicht struikgewas. We gingen langs de grens, om een andere patrijzenfamilie onder schot te krijgen. Maar nauwelijks waren we 200 meter van de aardappelveld- grens verwijderd, toen een gegons ons deed omkeren. Twee jagers en hun hond had den Kreks en zijn familie „te pakken" gekregen. En direct vloog het volkje naar onze aardappel-grens. In een grote boog gingen de honden, op bevel van mijn va der, om de vogels heen, zodat deze ten slotte tussen ons en de honden zaten. Tus- schen twee vuren dus. Nu konden ze ons niet ontgaan, dachten we, Maar mis hoor!! Voordat Vader en Oom Piet konden schie ten, vluchtten de dieren naar rechts, naar een terrein dat met jonge dennen beplant was. Wanneer we naar de grens kwamen, zouden ze naar het jachtterrein, dat aan het onze grensde, vliegen, en anders, wan neer we probeerden, om de vogels tussen de honden en ons te krijgen, dan vluchtten ze naar de dennenaanplant. En vader Kreks was verstandig genoeg, om het laat ste als het veiligste te beschouwen. En mijn vader zei, een beetje geërgerd, dat we het maar moesten opgeven, want dat we ze tóch niet zouden „krijgen". Het was vader Kreks dus gelukt, om zijn familie het leven te redden! Ik vond Gids: „Daar ziet u de ruïnes van het oude slot." Tourist: „Waarom heb jelui dat zoo'n eind van het station gebouwd?" het werkelijk reusachtig fyn voot, W-li-in 'havf ilr Klvi /-!«-» a. in mijn hart was ik blij, dat es van ons gewonnen had met zijn ,u 'm- Toen we op de terugweg waren i4! de Oom Piet allerlei jachtavontuVettel' hij zei, daL zulke oude vogels hea 61 wisten wat ze deden. Weliswaar h niemand zo'n dier er naar kunnen n°s maar wanneer je ze eens gadesloeg ze bezig waren, om door slimme t te ontvluchten, en de bescherming I^68 maar wanneer je ze eens gadesla jcs ter truc die gicno vu,n j»v..vvviiVui wicac, te hp ten, dan moest je wel tot die - ut' komen, zei Oom Piet, en vader daarmee inJjSP: ZOEKPRENTJE. Dit is niet gewoon maar een aardig prentje. Welnee. Als je heel goed kijkt, zul je zien, dat er een aardig meisjes ver scholen zit in deze plant Het land van sneeuw en ijs.. Regen is er onbekend. door ELSE AKKERS—DE VRIES. Als kind heb ik er dikwijls over nage dacht, waarom de mensen hun leven wa gen om werelddelen als de Noord- en Zuidpoolstreken te ontdekken. Wat heeft Shackleton, Scott en Oates en nog zoveel anderen bewogen om een vroege dood in die onbewoonbare delen van onze aardbol tegemoet te gaan? Ze hielden natuurlijk van avontuur, maar dat was toch niet dt enige reden dat zij gingen! Als we meer van die werelddelen we ten, zullen wij de „waaghalzerij" van die mannen begrijpen. Een ondragelijk klimaat De sneeuw-cirkel om de Zuidpool is veel groter dan om de Noordpool. Dus is i1É- klimaat om de Zuidpool ook veel kouder De Zuidpoolstreek is het onbekendste dee van onze aarde, en hy zal dat nog wei lang blijven ook. De voornaamste oorzaak hiervan zeker het klimaat, dat niet goed te ver dragen is. En ook ligt het zover afgezon derd van de bewoonde wereld! Het dicht?' bij zijnde land is de Zuidpunt van Zul Amerika. Het ligt er 500 mijlen vandaan en daartussen ligt de stormachtigste van de hele wereld. Groter dan Australië We kunnen de Zuidpoolstreek een were'^ deel noemen, want, hoewel het altijd sneeuw bedekt is, is het veel groter Australië. 1 Ook ligt de Zuidpoolstreek het 'hoop van alle andere werelddelen, en het is geven door bergen van sneeuw. Rie r soms los, en drijven dan als ijsberge

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 18