oderne lamp van NU DE WINTER KOMT Begrootidg Landbouwcrisisfonds 1935. Banketbakkerij C, v. HEES »OCTOÖYNE« AVONDSPREEKUUR The All-round Musicians DE WIT Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Versterking onzer weermacht. In sneller tempo. Tweede Kamer. Y/HE1& HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1935. USIS SACRU Populaire Soirée ZONDAG, 8 uur met UITGEBREID MODERN repertoire PER LUXE TOERING CAR van Garage PRINS Kanaalweg 103 - Tel. 179 thans middelpunt der „Octodyne"- sene OCTODE-MEIMGLAMP 8 electroden 6 roosiers RADIO, ELECTRA, HAARDEN EN KACHELS KANAALWEG 192 - TEL. 620 f 108- Machtiger dan Aladdin's legendarische lamp is het kleine, gouden krachtstation, thans ingebouwd in zelfs den goedkoopsten Philips! De „Octode-Menglamp"! De lamp, die het mogelijk maakte om de super-hete rodyne te perfectionneerem Iedere nieuwe Philips her bergt thans zoo'n lamp. Rondom deze „Octode- Menglamp werd Philips' nieuwste en beste ontvang- systeem opgebouwd: het „Octodyne"-systeem. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag nopens de begrooting voor '1935 van het Landbouwcrisisfonds. Het spreekt welhaast vanzelf, aldus merkt de minister van landbouw en visscherjj op, dat hij, ook zonder dat hij reejls de gelegen heid gehad heeft zich in de talrijke aanhan gige vraagstukken in te werken, zich geheel wenscht aan te sluiten bij de blijkens het voorloopig verslag, vrij algemeen naar voren gebrachte meening, dat de steun aan den landbouw noodzakelijk is in het belang van ons geheele volk. Erkentelijk is hij voor de waardeering, welke in het voorloopig verslag, voor het werk van de regeering ten dezen, werd uitgesproken, en dit des te meer, omdat deze waardeering geheel zijn ambtsvoorgan gers betreft, die zulk een belangrijk onder deel van dit werk voor hun rekening hebben genomen. Hij kan zich aansluiten bij de op- rjierking, dat, ondanks de talrijke reeds geno men maatregelen, de toestand in de veehou derij en den tuinboüw nog zéker niet is, zoo als ook hij dezen gaarne zou willen zien. De verzekering moge hieraan worden toegevoegd, dat zijn streven er bij voortduring op gericht zal zijn om, wanneer de middelen dit toelaten, den toestand in de melkveehouderij en den tuinbouw eveneens te verbeteren. Inderdaad acht de regeering in bepaalde ge vallen aanpassing aan het peil van de jaren 1913 en 1914 gewenscht. Intusschen is de ver moedelijke oeconomische toestand van de toe komst thans bijna onzekerder dan ooit; daar om moet eénige voorzichtigheid worden be tracht met de conclusie, dat, nu de prijzen van de land- en tuinbouwproducten lager zijn ddtt die in de jaren 1913 en 1914, ook alle andere prijzen en de loonen beslist zouden moeten dalen tot het peil van deze jaren. In het algemeen is het juist, dat bij de Financiering van het Landbouwcrisisfonds Van het beginsel wordt uitgegaan, dat dit zichzelf bedruipt en dat dus de kosten van den steun aan de producenten worden ver haald op de consumenten, die anders ten koste van de producenten zouden profiteeren. Tot de middelen om daartoe te geraken be- hooren zeker, naast andere, ook productie- en prijzenregelingen van de geproduceerde goe deren. Dat het tot nu toe gevolgde systeem van productieregeling niet juist zou hebben ge werkt, kan, al mogen aan het stelsel feilen kleven, in zijn algemeenheid niet worden toe gegeven. De minister wijst op de nieuwe maatregelen inzake de beperking van den melksteun, die echter nog te kort in werking zjjn om daar van thans reeds resultaten te kunnen ver wachten. Ook de opmerking, dat bij de varkensteelt- regeling de productiebeperking niet goed zou hebben gewerkt, is eveneens minder juist. Voorts deelt de minister mede, dat de in komsten van het Landbouw-Crisisfonds in de eerste twee kwartalen van 1935 ongeveer in overeenstemming met die der begrooting zijn. De door de Crisis Zuivel Centrale op vrij willige basis georganiseerde kaasproductie- beperkingsregelingen hebben een aanmerke lijke vermindering van de kaasproductie be werkstelligd en dus een zeer nuttig effect gehad. Minder juist acht de minister de opmerking van die leden, die als gevolg van de verlaging van den steun voor tarwe, suikerbieten, gerst, rogge en peulvruchten, niet zoozeer verlaging van de kosten van levensonderhoud zagen, als wel uitsluitend een vermindering van de uit gaven van het Landbouw-Crisisfonds. Ook hier gaat de minister uitvoerig op in. De groote oogsten van de laatste twee jaren, vooral die van 1934, hebben ongetwij feld zware offers aan het Landbouw-Crisis fonds gesteld; ook hierdoor kan thans aan verlaging der heffingen niet worden gedacht. Door maatregelen, welke reeds zijn of nog zullen worden voorgesteld, streeft de regee ring naar verlaging der productiekosten en aanpassing aan de nieuwe oeconomische om standigheden. Volkomen erkennende, dat de middenstand en de industrie met bijna onoverkomelijke moeilijkheden hebben te kampen, merkt de minister op, dat ook voor deze groepen der bevolking verschillende maatregelen genomen zijn. Zijn streven zal er op gericht blijven te bevorderen, dat het juiste evenwicht bewaard blijft tusschen de maatregelen, welke voor de verschillende bevolkingsgroepen wördem ge nomen. Dat er bezwaren bestaan tegen de uitvoe ring van de regeeringsmaatregelen, is ook den minister natuurlijk niet onbekend gebleven. .Zijn aanvankelijke, indruk is intusschen, dat hij de critiek in haar algemeenheid nietVkan deelen. Toegegeven kan worden, dat enkele rege lingen ingewikkeld zijn. Daar, waar verèen- voudiging mogelijk is, zal de minister jhiet aarzelen, die aan te brengen. Ten aanzien van Jen wensch om aan de uit voerende organen nog meer vrijheid van be weging toe te kennen, moet de minister tot voorzichtigheid aanmanen. Herhaalde malen reeds hebben de ambts voorgangers van den minister als hun rree ning te kennen gegeven, dat de steun aan het bedrijf te verkiezen is boven den individueielen steun. De minister is dezelfde meening toe gedaan. De bedoeling van de regeeringsmaatregelen ten behoeve van den landbouw is opj dit oogenblik tweeledig. In de eerste plaats j om de landbouwbedrijven in stand te houden en voor ondergang te behoeden en daarnaast 'om, zoodra zich de omstandigheden voor de toe komst duidelijk afteekenen, den overgang naar deze nieuwe omstandigheden te doen plaats vinden. Thans moet de regeering met groote voorzichtigheid tastend haar weg gaan, opdat worde voorkomen, dat onherstelbaar oeconomisch nadeel wordt aangericht, door dat de oeconomische ontwikkeling zich anders voltrekt dan algemeen was gedacht. Op de vraag, hoe de regeering op den duur de landbouwsteunmaatregelen denkt te finan cieren, is op dit oogenblik geen definitief ant woord te geven, aangezien dit afhankelijk zal zijn van tal van factoren, welke op dat tijd stip zullen gelden en welke nu nóg niét be kend zijn of overzien kunnen worden. De minister meent, dat de door de Kroon bij algemeenen maatregel van bestuur geno men maatregelen ter voorkoming van exe cutie van landelijke eigendommen niet geheel juist zijn beoordeeld. Hfj stelt er prijs op deze maatregelen van den minister, die de maat regelen bevorderde, nader te verdedigen, het geen uitvoerig geschiedt. Ten aanzien van het onderzoek naar de vraag of de bestaande regelingen, welke be trekking hebben op afneming en afzet van varkens en varkensvleesch, vereenvoudigd kunnen worden, deelt de minister mede, dat dit onderzoek binnenkort geëindigd zal zijn. Een stopzetten van de afneming van var kens door de Nederlandsche Veehouderijcen trale acht de minister vooralsnog niet wen- schelijk. De minister is van oordeel, dat een gecen traliseerde export de voorkeur verdient boven een vrijen export met toelagen en heffingen. De minister kan geheel instemmen met de meening van die leden, die de vooruitzichten van onze melkveehouderij zeer somber inzien op grond van de daarbij aangegeven factoren. Het vraagstuk van de verruiming van het afzetgebied voor de boter op de binnenland- sche markt heeft zijn aandacht. Ook wordt het vraagstuk van de verhouding van boter en margarine opnieuw onder de oogen gezien. Dat met onze margarine-industrie groote belangen verbonden zijn, daarvan is de minis ter ten volle doordrongen. De omstandighe den zouden zich echter zoodanig kunnen ont wikkelen, dat een nieuwe kleine stap ten gunste van de boter noodig wordt. Gepoogd wordt de kaaspositie te steunen I door het mddel van het uit de markt nemen van ondermelkpoeder ten behoeve van de I pluimvee- en varkensvoederbereiding. Bepaal de maatregelen daarvoor zijn thans in wer- I king getreden, terwijl verdergaande in over weging zijn. Gelijk reeds werd opgemerkt, is het vraag stuk betreffende een eventueele verdere in» perking van de margarine-productie in over- weging. Wat de reuzel betreft kan de minister me- dedeelen, dat de Crisis Zuivel Centrale alle ter beschikking gestelde reuzel heeft overge nomen voor zoover deze eetbaar was of op de gebruikelijke wijze eetbaar kon worden ge maakt. Vet, dat uitsluitend voor technische doeleinden geschikt was, werd niet Overge nomen. De reuzel is door bemiddeling van de I exporteurs voor rekening der Crisis Zuivel Centrale uitgevoerd. Alle exporteurs zijn in de gelegenheid gesteld aan dezen uitvolr deel te nemen. Groenten-, fruit- en sierteelt. Bij de aanvankelijk sterk gedecentraliseerde organisatie van de crisismaatregelen, bleek het noodzakelijk tot aanmerkelijke centrali satie over te gaan. Deze vond in den loop van het jaar 1934 plaats. Op de vraag of daarbij niet te ver is gegaan, met name of de inscha keling van den tuinbouw in de Landbouw Crisis Organisaties wel een succes kan wor- dengenoemd, kan nog moeilijk een definitief antwoord worden gegeven. Een beperking van de fruitcultuur is tot op dit oogenblik nog niet urgent gebleken. De nog belangrijke invoer van fruit in verband met het groote verbruik hier te lande, wijst op mogelijkheden, die nog voor onze fruit cultuur bestaan. In de Troonrede is aangekondigd, dat de regeering heeft besloten maatregelen te nemen tot versterking van onze verdedi gingsmiddelen. Naar w(J vernemen ligt het In de bedoeling liet tempo van moder niseering van onze weermacht, mede in verband met de internationale toestanden te versnellen. De bedoeling is in de naaste toekomst over te gaan tot den aankoop van meer vliegmachines, moderne sterke zoeklich ten, afweergeschut, alsmede onze muni- tievoorraden op grootere schaal dan uit bezuinigings-overwegingen anders zou zijn geschied, aan te vullen. „De Telegraaf" BOYCOT VAN DUTTSCHE GOEDEREN. Aan een ons toegezonden communiqué ont- leenen wij het volgende: Woensdagavond heeft een bespreking plaats gevonden tusschen de vele vooraanstaande firma's in Nederland op het gebied van tex tiel-confectie en aanverwante artikelen, waar in men spontaan' en eenparig besloten heeft om thans, ingevolge de toegespitste Duitsch» toestanden, over te gaan tot definitieven, al- geheelen boycot van Duitsche goederen en tot propageeren van Nederlandsch fabrikaat. Een voorloopig gevormde commissie zal zich met vertegenwoordigers van alle andere bran ches in Nederland in verbinding stellen, ten einde aan dezen boycot een algemeen karak ter te geyen. f Het verdient bijzondere, vermelding, dat da honderden belanghebbenden, die thans diep onder den indruk van de tragische gebeurte nissen, die zich in Duitschland voltrekken, tot dezen boycot overgaan, er tot nu toe niet aan hadden gedacht, zich op deze wijze tegen Duitschland te keeren. Aanvaarding voorzitterschap, In de zitting van Doftderdag hield de Voorzitter, de heer Ruys de Beerenbrouck, een rede, waarin hij wees op 'de groote bevoegd heden der Kamerleden. In die bevoegdheden liggen tevens onze plichten, aldus de spr. Bjj het vervullen van die plichten leiding te ge ven, is een taak, die ik als een zeer eervolle beschouw. „Dat die taak tevens aangenaam is weet ik uit ervaring. Zeker, het is voorgekomen, dat het verdedigen van een standpunt, het opkomen voor een overtuiging, geschiedde met een hartstocht, die ieen oogenblik de grenzen van het geoorloofde deed overschre den. Hierna werden voor de zitting 1935'36 vier vaste commissies benoemd. Het wets ontwerp betreffende verlaging van de open bare uitgaven zal Dinsdag 24 Sept. worden hervat. Nog diverse regelingen werden ge maakt van werkzaamheden. Dinsdag voort zetting. DE VEILIGHEIDSWEEK DEK K.N.A.O. De jaarlijksche Veiligheids week der Ko ninklijke Nederlandsche Automobiel Club, welke thans voor de vijfde maal zal worden gehouden, zal ditmaal in de week van 20 tot 27 October a.s. worden georganiseerd. Dames-, Heeren- en Kinder-Confectie, Gabardine Regenjassen, Bedden, Dekens, Tapijten, Karpetten, Loopers, Linoleum, Balatum, Gordijnen, Huis-, Zit-, Eet- en Slaapkamer-Ameublementen, Kleinmeubelen, Lampen, Klokken, Haarden. Kachels, Haardkachels. Fornuizen, Klimvlambranders, Inventa-Gas-artikelen, Keuken-uitrustingen, verder Huisraad en „Erres"-Radio f/£ Vraagt geïllustreerde prijscouranten. Reizigersbezoek op'aanvraag. Tandheelkundig* Inrichting CKEMA, Kanaalw< houdt vanaf 25 SEPTEMBER iederen WOENSDAG van 6.30-8.30 uur. Beslist pijnlooze behandeling. (de „pittige" Band) naar Amsterdam, Rembrandttentoonstelling en Artis, de laatste week van goedkoope kaarten voor Artis, op Dinsdag 24 Sept. en Donderdag 26 Sept. f 1.25 p.p Per luxe 7 persoons auto's naar Den Haag en Rotterdam, Haarlem en Amsterdam. AloJJ SI9t f 97.5° Met Octode Menglamp Een groote stattonskeuze. ook in de onmiddellijke nabijheid van krachtige zenders Verlichte uitwisselbare schaal (van stations namen voorzien en tn golflengten geijkt) Toon- regelaar, gevoeligheidsschakelaar, enz. ent Het voordeeligst adres voor STAKMAN BOSSESTR. 67 is de sorteering koekjes weer belangrijk uitgebreid. Vooral een groote keuze in Fantasie-koekjes. Keurige sorteering Theegebakjes 6 ct. per stuk. Slagroomhorens, Polo naises, Soezen, enz., 10 ct. per stuk. Eenig adres voor KAASTABLETTEN, 25 ct. p. ons. Probeert U eens m'n SPECULAAS, dagelijks versch, heerlijk broos, licht op het gewicht, 25 cent per half pond. Beleefd aanbevelend, 5«9D Nieuw Met Octode-Menglamp Nieuw weerga ve-&ysteem Brievenbus-alstemschaal mei opgedrukte namen. Gróote stationskeuze. Toonregelaar. Verzwaarde luid' «preker verdiept en verfraait het geluid S35A f 195.- Met Octode Menglamp „Multi•Inductie" nieuw scha- kehngs-systeem met toevoeging van het gebied der korte golven tusschen 16 en 50 M Vaticaan. Amerika, Australië, Siberië hoorbaar. Kapitale, van namen voorziene aistemschaai. Zichtbaar juiste instelling door klokkewijzer. Lichtnet-Antenne. Even gevoelig op korte als op lange golven. Automatische fading- compensatie Tal van verdere noviteiten. Ook lever baar als 535 U voor gelijkstroom; Prijs 215--. PHILIPS PRODUCT VAN DE GROOTSTE RADIO INDUSTRIE TER WERELD. UW ElGEN NATIONALE INDUSTRIE S36A f 275.- Muziektempel 536a. met Octode Menglamp „Multi- Inductie" nieuw schakelings-systeem. Ontvangst over dru golflengte-gebieden. Afstemmen door middel van lichtende ster Weergaloos fraaie uitvoering. Speciale luidspreker voor gelijkelijk glas-zuiver verwerken van hoogsie tonen en bassen. Buitengewoon krachtige eindiamp. Toonregelaar. Volmaakte automatische fading, bedwinger. Carroussel-omschakelaar voor alle span* mngen van het wisselstroom net. S2S4 f 137.SO Met Octode-Menglamp Nieuw weergave-systeem. Zware eindiamp. Krachtige luidspreker Automatisch versterken van wegzakkend geluid Zwakke signalen op kamersterkte Een weergave, alsof plotseling de deur van een concertzaal opengaat. Philips'Stan daardontvanger voor 1935! Ook leverbaar als 525 U voor gelijkstroom. Prijs f 150.-

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7