Stadsnieuws J/J a *Waaï Een laatste woordI abonnementsgelden Onze Letter- Predikbeurten vóór 1 October U. VAN DE WITTE VERLOVINGSRINGEN DKRDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 21 SEPTEMBER 193$. I nteeken bi liet Ondergeteekende, plaatsnaam abonneert zich met ingang van 1 October op de Heldersche Courant, fO.l^r^éïH' Voor den <"4'. kWCa')'en ««oekl tot dien datum toezending van de hog verschijnende nummers gratis. r Op' en óndergang van Zon en tijd van hoog water (Texel) Lichten op voor alle voertuigen. -,s Massief Gouden REEDS VANAF F 6.00 Graveeren gratis Direct klaar Keizerstraat 103 Berichtendienst voor de Heldersche Courant uit Abessinië. Visscherij. Zondag 22 September tr aan hen die /J<h nog niet opgaven als abonné op de Heldersche Courant. Van daag ontvangt U Voor het laatst de Heldérschè Courant. U hebt sinds 10 September met den Inhoud Van ome krant kennis kunnen maken en wy zijn er van overtuigd dat die kennismaking U niet tegengevallen is. U vindt dit mis- sch.en een weinig aanmatigend gezegd, doch wij spreken uit ervaring. Wie een maal de Heldersche Courant leest, be geert geen ander blad, omdat de Heldersche Courant hem geeft wat hij wenscht. Een buitenlandsch-overzicht waarmee hy op de hoogte blyft van het gebeuren over de grenzen. Goede, over zichtelijke rubrieken binnenland en ge mengd nieuws, deskundig geschreven artikelen en overzichten van actueele gebeurtenissen. Lectuur 'voor de dames zoowel als vóór de kinderen. En natuur lijk... het stadsnieuws volledig. Als u dus nog niet beslist hebt, doe het dan vandaag nog!. U ontvangt dan de Heldersche Courant tot 1 October gratis! u doet mee aan onze winter-puzzle, met haar hoofdprijs van 250 gulden, u ont vangt een bewys van deelname aan onzen étalage-wedstrijd, die volgende maand gehouden wordt en u ontvangt voor een uwer kinderen, of voor een kennisje, een gratis bewijs van toegang, voor een der kindermiddagen die onze krant in de volgende maanden organi seert. Bezorg onderstaand inteekenbiljet nog vóór Dinsdag op óns kantoor, liefst hedenmiddag - j aJr^s: i "1 >-■ (Handteekening) Doorslaan wat niet verlangd wordt. Aan onze postabonné's doen wjj het verzoek de abonnementsgelden voor het vierde kwar taal ten bedrage van 2, per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. - .V -i f-. Wegens een reorganisatie hl onze admini stratie verzoeken wij onze postabonné's om voortaan steeds vóór den lsten der maand van een nieuw kwartaal (en niet zooals vroeger vóór den 15dei') het abonnements geld te willen zenden. Wij vertrouwen, dat onze postabonné's hunne medewerking zullen willen verleenen. i" DE ADMINISTRATIE. t. i Zomertijd. - l Zón Hoogwater Sept. op: ond.: sm. nam. Z 22 6.43 19.00 3.15 16.15 M 23 6.47 18.57 4.35 17.35 D 24 6.49 18:55 5.45 18.40 W 25 6.51 18.53 6.35 19.25 D 26 6.52 18.50 7.10 20.00 V 27 6.54 18.48 7.40 20.25 Z 28 6.56 18.45 8.15 20.50 i Zaterdag Zondag Maandag 21 Sep. 22 23 19.32 19.30 19.27 Op het laatst gehouden examen slaagde te Den Haag voor 3e stuurman Groote Stoomvaart de heer H, H. Verbrugge. Bjj het laatst gehouden examen slaagden te 's-Gravenhage voor het machinisten examen diploma B dq heeren A. Harreboomëe en A. Monster. AANBESTEDING. Door het gemeentebestuur is het glas- en schilderwerk voor de B.L.O.-sehool opge dragen aan de firma J. Kraak en Zn. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van A. Hcolmans, Spoorstraat. Van Maandag 23 Sept. tot 30 Sept. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. DE MELKPRIJZEN WORDEN VERHOOGD! V/ij vestigen de aandacht op de in dit num- mar voorkomende advertentie van de Heidei sche Crisis-Melkcommissie, waarin zij mede- deelt, dat de prijs van consumptie-melk op 10 cent per liter gebracht wordt. ABONNEMENTSVOORSTELLINGEN IN CASINO. Wij vestigen nog even de aandacht op de goedkoope abonnementsvoorstellingen in Ca sino. Het aantal inschrijvingen is zooals trouwens ieder jaar reeds groo„, doch blijkt toch, dat een aantal abonné s nog uit- s'.edig zijn en geen gelegenheid hadden zich op te geven. Op verzoek is daarom de ter mijn tot inteekening nog opengesteld tot uiterlijk Donderdag a.s. Degenen, die no geen inteekencirculaire mochten ontvangen, kunnen deze bekomen aan Casino. Wij kunnen deze voorstellingen ten zeerste aanbevelen, waar 't hier steeds de moois-e stukken van de vooraanstaande g pen betreft. We raden de toöneell.efhebbers aan, zich vooral tijdig te laten inschrijven als abonné. WINTERCONCERTEN STAFMUZIEKCORPS. Het comité oor de Marineconcerten ver zoekt ons plaatsing van het volgende: Nu de winter met zijn lange avonden weer voor de deur staat, vragen wij de aandacht van onze burgerij voor de 6 symphonieconcer- ten, die de Stafmuzièk der Kon. Marine in het a.s. seizoen zal-geven. Voor de getrouwen (en dat zijn er gelukkig velen) behoeven we hierna niet uiteen te zetten, weik genot op muzikaal gebied deze concerten ons schen ken. Zij weten, dat de musici, onder leiding van hun bekwamen dirigent, kapelmeester L. Leistikow, met volle ambitie deze concerten verzorgen. Zij weten ook, dat er bij het korps solisten zijn, die genoemd mogen worden, die door volkomen beheersching van hun instru ment „de zaal" stormenderhand veroveren. Neen, onze oproep geldt hen, die nóg geen abonnement bezitten, dat voor den bespotte lijk lagen prijs van 3.— recht geeft op een plaats op het balcon voor 6 concerten! Wij overdrijven niet, als wij zeggen, dat in geen enkele plaats in ons land, een orkest als dat van de Stafmuzièk, voor een dergelijk bedrag is te hooren. Wanneer mén d^n nog in aanmerking neemt, dat solisten; van naarVi, zooals Hélène Cals, Louis Zimmerman e.a. met zeer veel genoegen met dit orkest zijn opgetreden, dan moet het wonderlijk genoemd worden, dat het baicón van Casino niet geheel door abonné's is bezet. Ook in dezen winter stellen wij ons voor solisten- te engageeren. Daar de toegangsprijs tot het balcon voor één enkel concert 1,— bedraagt, is het on getwijfeld in elk opzicht aan te bevelen een abonnement h f 3,te nemen. Wij wekken de liefhebbers van goede sym- phoniemuziek dan ook op, zich zoo spoedig mogelijk als abonné aan te melden bij den voorzitter van het Comité, den heer J. Del- gorge, Hoofdgracht, of bij den Secr.-Penn., den heer M. C. v. Ballegooyen, Singel 24. Voor hen, die dit niet mochten weten, zij nog vermeld, dat de concerten steeds op een Woensdagavond worden gegeven en om half negen aanvangen. DE MARINE-KAPEL IN DOKKUM. Wij lezen in het Dokkumer Nieuwsblad: Dé regelingscommissie voor de Hendo-Win- kelwéken had voor Zaterdag de Kon. Marine kapel, onder leiding van kapelmeester L. F. H. Leistikow, uitgejioodigd voor het geven van een middag- en avondconcert. Daarmee had zij een gelukkige - keuze gedaan, want de Kapel heeft twee uitvoeringen gegeven, die op hoog peil stonden. Reeds direct kreeg ir.ert den irdryk te doen te hebbën me* een goed gedisciplineerd en gecultiveerd muziek-en- semble, dat op rustige wijze musiceert. De zuiverheid, zoowel van het hout- als van het koperwerk, viel ten zeerste te roemen, terwijl een beschaafde toon werd ontwikkeld. De ver houding der verschillende groepen was zuiver afgewogen tegen elkaar en het samenspel liet zoowel dynamisch als rhythmisch niets te wenschen over. Waar verschillende leden van het ensemble de gelegenheid kregen om op den voorgrond te treden, daar gaven ze het bewijs, hun instrumenten volkomen te beheer- sCheni In het bijzónder moet hier genoemd worden de solo voor piccolo, die technisch en aesthetisch aan hooge eischen voldeed, zoodat den uitvoerder een extra applaus ten deel viel. De leiding was b(j den heer Leistikow in beproefde handen. Op rustige, maar suggestieve wijze gaf hij zijn intenties te kennen, die nauwkeurig door de musici werden uitgevoerd. Zoo werden deze concerten een uiting van schoonheid, waarbij de echte muziekliefhebbers veel konden ge niéten. De belangstelling had grooter kunnen zijn; gezien het weer was die echter goed te noemen, Heden staat de eerste letter van de. puzzle tusschen de advertenties !j De puzzle, onze groote puzzle, waaraanj, een hoofdprijs van f 250. een twéede; prijs van f 100.een derde prijs .vflnj f 50.en verder vele waardevolle prijzenj verbonden zijn, is begonnen! In het nummer van heden staat op een klein plekje tusschen de advertenties de persjte letter van den slagzin, en die ontstaat als men alle benoodigde letters achter elkaar op de bekende kaart geplakt zal hebben. Zoekt de letter en plakt haar onmiddellijk op! Ter voorkoming van vergissingen drukken we het type van een letter af, zooals het voor de puzzle gebruikt wordt. Het lettertype is: Allen, oude en nieuwe abonnees,, goed succes! PRIJSUITREIKING TUINWEDSTRIJDEN. j Zooals bekend, organiseert de Stichting tot 1 Beheer en Exploitatie van Woningen alhier j op gezette tijden z.g.n. tuinwedstrijden. j Men gaat hierbij van het principe uit,, datj zoowel de Stichting als de bewoners der per- ceelen er belang bij hebben, dat ook het uit wendige der woningen er goed verzorgd uit- ziet en teneinde dit te stimuleeren houdt men genoemde wedstrijden, welke zich steeds in een geanimeerde deelneming mogen verheu gen. Gisteravond nu zijn in café „Centraal" de prijzen uitgereikt, welke in den laatst gehou den „tuin-kamp" gewonnen waren. Tal van belangstellenden en winnaars waren present. Op eenige tafels prijkten de tropheeën: zoo waren er artistieke vazen, schemerlampen, waterstellen, aquarellen, enz. enz. Keus te over! De voorzitter der Stichting, de heer P- van Dalen, sprak een kort welkomstwoord, waarin hij het nut naar voren brengt van deze wed strijden en woorden, van dank spreekt voor het belangelooze werk der commissie. Deze commissie bestond uit de heeren P. van Dalen, J. B. F. Meijer en P. B. Plasmeijer. Als extra deskundige was hieraan nog toe gevoegd de tuinbouwkundige J. Groen. De heer Plasmeijer deelt mede, dat er 70 deelnemers geweest zijn, waarvan er 58 een prijs behaaldén. Beoordeeld werden de aan leg, de beplanting en het onderhoud. Geen vakwerk werd vereischt. De vier groepen waarin men geplaatst kon worden betroffen: A. kleine voortuinen, B. groote idem, C. zij tuinen en D. achtertuinen. Een tweetal deelnemers wordt in het bijzon der hulde voor hun prestaties gebracht. Dat zijn de heeren G. Lastdrager en L. Huysman. En dan wordt overgegaan tot het kardi nale punt, de prijsverdeeling. Nu, men zal wel begrijpen, dat dit niet mee viel. Men trok steeds een nummer en in die volgorde mocht men kiezen. Dus stonden velen te aarzelen en weer anderen hadden reeds lang tevoren hun keus bepaald. Er heerschte een montere stemming waaraan zelfs het uit- en, aan gaande licht geen afbreuk kon doen. De heer van Dalen sprak tenslotte nogj enkele woorden van afscheid, waarna 58 adspirant-„tuinkunstenaars" bepakt en be- i zakt huiswaarts togen. Hieronder laten wij den uitslag volgen: Groep A: le. prijs: G. J. v. Stenio, P. ter Burg, J. Walboom, J. Orynüs; 2e prijs: K. v. d. Maas, W. Cronenburg, H. Ornée, G. v. Krimpen; 3e prijs: J. Hollander, J. v. Prooyen, H. Ruurs,: J. Hennink, P. v. Reems; 4e prijs: D. Verhage, C. Krijnen, E. Heyblok, P. J. Vrijvogel, K. Dekker. Groep B: le prijs: G. Lastdrager, met aant., L. Huis man, met aant., E. Schipper; 2è prijs: D. Swart, A. H. Noors; 3e prijs: Mej. J. Tim merman, C. J. Guijken, J. v. d. Luit, J. v. d. i Kalwey, W. Goudswaardt, W. 't Mannetje;! 4e prijs: C. J. de Graaf. J Groep C: le prijs: G. Lastdrager; 4e prijs: P. Ritico, J. v. Willigen, J. Zeëman. Groep D: le prijfi; A- v. Drimmelen, G. Lastdrager, P. Schipper, G. v. Stenis, J. Walboom, S. v. Zweden, A. Kalwey, G. v. Krimpen, D. Swart; 2e prijs: A. v, d. Schans, H. Krabbendam, H. Lucker, P. N. v. Reems; 3e prijs: J. v. Willigen, J. Hollander, B. Zondervan, C. Krij nen, P. Beekma; 4e prijs: Timmerman, J.j Burgmeyer, P. Smolenaars, B. Kooy, W. j Kraak. WONINGBOUW OUDE HELDER. Nieuwe woningen aan den Koningsweg. Men zal zich herinneren, dat wij voor eenige maanden melding hebben gemaakt van de eerste steenlegging voor een complex goed koope woningen, door den heer Th. C. Lug- tenburg aan den Koningsweg geplaatst. Hier door werd een smaakvolle afsluiting verkre gen van den Ouden Helder; de aloude Koningsweg, tot voor kort niet meer dan een, paadje,is nu gepromoveerd tot een modernej straat met een flink trottoir en er is hier,j door deze huisjes, een aardige buurt ontstaan. Wij deelden toen tevens mede, dat de bedoe ling was voorloopig een veertigtal van der gelijke woningen te bouwen; de eerste steen- legging betrof de twee eerste blokken van; totaal 22 stuks. Men zal begrijpen, dat het hier een experi-j ment betreft, waarop de kwalificatie „ge durfd" van toepassing is. Immers, deze woningen worden voor minium-prijzen be-J' schikbaar gesteld, en zelfs een niet-deskun-, dige op dit terrein zal begrijpen, dat zoo'n, complex spoedig en vlot van de hand moet* gaan, wil het rendabel worden voor den onder-.; nemer. Het viel ons dezer dagen op, dat in-' derdaad deze huizen reeds alle bewoond zijn, en dat de heer Lugtenburg reeds weer met een nieuw complex is begonnen. Beter bewijs," dat aan huizen in dit goedkoope genre inder daad behoefte bestaat, konden wjj niet; krijgen. „Volkshuisvesting" heeft, achter derr Ruyghweg haar volkswoningen gebouwd! maar blijkbaar kunnen deze nog niet aan dq' bestaande behoefte voldoen. Wat de heeg! Lugtenburg, in samenwerking met het archiV tectenbureau Baanders Peeters, hier thans! neerzet, zjjn woninkjes, alle vrij van erfpacht,' n l en voor slechts f 2500 verkrijgbaar. Geen wonder, dat zij grif weggaan.' Het is de bedoeling thans nog een 11-tal van dit soort woningen te bouwen. Eén ervan wordt een winkelhuis. Wij zullen later -wel eens gelegenheid hebben hier nader op- terug te komen, voorloopig wachten wij met belang stelling het verdere experiment op het gebied van Volkswoningbouw af. KUNSTHANDEL OOSTENDORP. Wij waren dezer dagen in de gelegenheid in zijn woning, van Galenstraat 53, een expo sitie te zien van een stadgenoot, den kunst schilder J. H. Oostendorp, iemand, die als zoodanig zijn sporen en reputatie reeds lang verdiend heeft. Wat in dit werk allereerst opvalt, is de veelzijdigheid, zoowel in tech niek als in coloriet en genre. De heer Oosten dorp heeft zich ih geen enkel genre 'gespe cialiseerd; hij maakt olieverf-stillevens zoo goed als aquarel-landschappen of pastels, doet niet aan moderne experimenten, -doch tracht het beeld weer te geven zooals het is. Merkwaardig is, dat de simpelste dingen; soms bronnen zijn van ongekende schoon heden. Men zie bijvoorbeeld dat stukje Stroo-' weg, direct voorbij Klop (daar waar de weg ombuigt). Wie onzer zou daarin een object zien voor een aquarel? De heer Oostendorp heeft er een stemmig stukje van gemaakt. De Donkere Duinen geeft hij- weer, er is een klein olieverfschilderij van in herfsttij: vervaardigd, maar ook als pastel heeft hij de Donkere Duinen weergegeven. Wie zich de moeite geeft ze te gaan bezichtigen, zal het met ons eens zijn, dat dit mooi en knap werk is. Prachtige stemmingsstukjes zijn er uit Indië; de geheimzinnige stemmingsvolle sfeer js. uitstekend getroffen. Men vindt er stukjes i van verschillenden aard; met volle, door geen wolk bedekte maan, waarbij vooral het don-1 kere kleurengamma voor het landschap zelf, voor zoover het niet door het maanlicht wordt beschenen, prachtig uitkomt. Er is er ook een met een bewolkte maan en' het is) wel frappant het verschil te zien in uitvoe ring en tint. Daarentegen is in een schilderij van het Zwanewater weer uitstekend de blijde, lichte sfeer van onzen Hollandschên zomer 'Weergegeven. Ook een duinlandschap bij Schoorl is bizonder mooi vari tint, Het is ondoenlijk alles te noemen wat hier geëxposeerd is; er is letterlijk elk genre van techniek; olieverf, aquarel, pastel, rood-aarde, i sepia, enz. Het is voorts het streven van den heer Oostendorp om voor ieder werk een pas- i sende omlijsting te vinden, dat wil zeggen, een lijst, die door haar kleur zich bij het! coloriet van het doek zelf aanpast, daarin als i 't ware zich op'ost. 't Is het best, dat de lezer zelf ëen kijkje gaat nemen in de van Galenstraat; hij zal dan wel zien, dat wij niet overdrijven en dat we i hier werkelijk met knap werk te doen hebben, 'i En de prijzen zijn niet hoog te noemen. De tentoonstelling is geopend van 21 Sept. tot 7 October, tot des avonds 10 uur (ook des Zaterdags). Zondags tot 7.30 uur. RIALTO-THEATER. Het journaal van deze week, zoowel het binnenlandsche als het internationale is interessant en boeiend. Van het binnenland zijn er veel wedstrijden verfilmd, een wieler wedstrijd in Rotterdam, een typische wedstrijd van paarden in Groningen. Hier is de Martini toren op het fraaie marktplein niet vergeten. Verder een damessterrit in Den Haag, folklore te Beesd aan de Maas, motorrijden te Alk- maar, alles zeer interessant. Ook Abessynië Is vertegenwoordigd, waarbij we een kijkje krijgen van een receptie brj den negus en met dit interessante volk persoonlijk kennis maken. Ook van de reis van Hare Majesteit en Hare Koninklijke Hoogheid naar Engeland krijgen we een paar opnamen te zien. Twee groote nummers volgen, bèidé met Engelsche versie en Nederlandsche opschrif ten. In „Zwanenzang" krijgen we de ietwat trieste geschiedenis van de carrière eener zangeres; triest, omdat in deze geschiedenis zoo sterk de broosheid en kortstondigheid van •zoo'n loopbaan uitkomt. Wel interessant is hier de opname in de Weensche Opera, waar de zangeres in kwestie wordt voorgesteld aan den ouden Keizer Frans Jozef, van wien een •verwonderlijk goede imitatie is gemaakt. De Aartshertog blijkt een reeds goede bekende van de zangeres te zijn, maar nu zij zijn iden titeit kent, is de kwestie van een huwelijk tegelijk van de baan. Dan komt de oorlog en daarna is het spoedig met haar carrière af- geloopen: andere sterren rijzen op en „Irela" -dat is haar tooneelnaam moet verdwij nen uit het openbare leven. De tragiek van een en ander is wel goed weergegeven. In deze film kan men voorts van goede zang genieten, liet tweede nummer is typisch Engelsch; „De Helderziende" heet het en het verhaalt van een variété-artist, die inderdaad op som mige oogenblikken de gave bezit der helder ziendheid en dam allerlei voorspellingen doet, die ook uitkomen. Zegen of geluk brengt hem die gave echter niet, zooals de film duidelijk doet uitkomen. In „Zwanenzang" wordt het oog bekoord door de schilderachtige costumes uit het be gin van deze eeuw. BOTSING. Donderdagmiddag is op den hoek Ruygh wegVan der Duyn van Maasdamstraat een ongeval gebeurd, dat wonderlijk goed is af- geloopen. Een vrachtwagen van de firma Kaan, een luxe auto en een fietser kwam bijna tegelij kertijd op dit punt en naar men ons mede deelde door een fout van den fietser kwam deze onder den vrachtauto terecht. Hij zen werd echtér niet noemenswaard verwond, terwijl zijn fiets geheel vernield werd. De andere auto speelde verder geen rol bij dit ongeval, zoodat dit nogal goed afliep. HET GROOTE ACCORDEON-ORKEST IN CASINO. Hedenavond treedt bovengenoemd ensem ble, bestaande uit 35 accordeonnisten, op in Casino. Reeds 4 jaar achtereen, n.1. tweemaal in. Den Haag, éénmaal in Leiden en éénmaal in Nijmegen, won dit uitst .kende orkest een eersten prijs op diverse concoursen. Wij kunnen dan ook een prachtigen avond tegemoet zien; o.a. brengen de door de radio bekende „Accordeon-Harmonists'; speciale nummers, welke zeer zeker een groot succes zullen oogsteh. Momenteel bereidt het bestuur reeds een grooter, propaganda-avond voor. Nadere bijzonderheden zuilen hierover bin nenkort bekend worden gemaakt .7 i Het is ons een genoegen onzen lezers te kunnen mededeelen, dat wij door een over eenkomst met het bekende Reuter- bureau in staat zijn uit het land van kei zer Haile Selassie, dat op het oogen- blik zoozeer in het middelpunt aller be langstelling staat, geregelde wekelijksehe brieven tc kunnen geven. Het is Mr. Collins, Reuters correspondent te Addis Abeba, die deze correspondentie zal ver zorgen; op het oogenblik heeft hij zijn kwartier in de hoofdstad van Abessynië opgeslagen; mocht het tot een oorlog komen, dan zal hij den strijd aan de zijde van Abessynië meemaken. Mr. Collins was Reuters' hoofd-corres- pondent i" Istanbul. Hij is een broer van Sir Geoffrey Collins, lid van het Engel sche kabinet, staatssecretaris van Schot land. Hij is 39 jaar oud, opgevoed aan de universiteit te Uppingham, gedurende den oorlog in dienst geweest bij de Gordon Highlanders en beloond met het Militaire Kruis. Daarna was hij 10 jaar buiten- landsch correspondent van de „Times", 5 jaren in Sofia en 5 jaren in Konstan- i tinopel. Thans is hij chief-correspondent (voornaamste correspondent) in het Oos- ten. Reuter acht hem hoog als een van de meest belovende correspondenten van haar staf, hij noemt hem een scherp op merker en begaafd journalist, die zijn werk verricht met energie, bekwaam heid en ervaring. Wij vertrouwen, dat de heer Collins in staat zal zijn een goeden specialen Abessynischen dienst te geven, zoodat de lezers van de Heldersche Courant uit de beste bron hun voorlich ting zullen ontvangen. „HELDERSCHE HOT CLUB". Men schrijft ons: Evenals het vorig jaar, zal de „Heldersche Hot Club" ook in dit seizoen voortgaan met het organiseeren van soirée's, dansavonden en lezingen. In Engeland gaat men zich al meer toe leggen op de levertraan-industrie. Vroeger werd de levertraan, die in Engeland wordt gebruikt, uit Noorwegen betrokken, maar nu wenscht men zooveel mogelijk in eigen be- hofte te voorzien. Daartoe is, volgens de N, Visscherij Crt. opgericht de British Cod Liver Oil Producers Ltd., met een nominaal kapitaal van f 50.000. De aandeelen bevinden zich in handen van de eigenaren van trawlers. De laatste jaren is het verbruik van lever traan in Engeland belangrijk toegenomen. In Huil is onlangs een groote fabriek gebouwd, waarbij een speciaal labóratorium is inge richt voor het nemen van proeven. In de fa briek te Huil zal de olie, die in de trawlers reeds op zee wordt bereid, worden geraffi neerd en in flesschen gedaan. De verschil lende gebruiksaanwendingen van levertraan zrjn veel grooter geworden en ook de vraag is belangrijk gestegen. De vraag doet zich voor of hier te lande in die richting ook niet iets is te bereiken. Volgens den naam van de maatschappij zou de levertraan uit de kabeljauw worden getrokken. Voor de kabeljouw-visscherij, die zeer ze ker ook door onze trawlers intensief zou kun nen worden beoefend, zou er dan wat meer perspectièf kunnen ontstaan. We bezitten nu reeds wat perspectief, om dat te IJmuiden thans kabeljauw gefilleerd, in gedroogden en gezouten toestand wordt verwerkt en in den handel wordt gebracht en naar het zich laat aanzien wel aftrek zal vinden. Komt daar misschien nog bij de levertraanproductieuit kabeljauw dan ont staat er waarschijnlijk een drang zich spe ciaal- op de kabeljouwvisseherij te gaan toe leggen. Dit kan gestimuleerd worden door over heidsbemoeiing, die voor mogelijke industrie objecten een open oog heeft. Wel is men wat huiverig hier te lande om nieuwe industrieën op te richten met de be doeling in eigen behoeften te gaan voorzien,;, waardoor dus buitenlandsche invoer ten deele' wordt uitgeschakeld en er kans is van groo ter verstoring in evenwicht van de handels-; balans, maar dat zijn dingen, die nader on der de oogen kunen worden gezien. Al te scrupuleus kunnen ook wij helaas niet meer zijn, omdat er een belangrijk visch- bedrijf in grooten nood verkeert. En het oude spreekwoord, dat het hemd nader is dan de rok, heeft zijn kracht allerminst verloren. Al het mogelijke dient te worden beproefd om de visscherij in stand te houden. Dat is van vérstrekkende beteekenis voor onze volkskracht. En in dit geval voor onze geaardheid van de zee te beploegen. Deze ge aardheid laat zich niet gemakkelijk weg cijferen en telkens weer zal er drang zijn óm die geaardheid uit te leven. De overheid dient deze geaardheid te steu nen en dus veel moeite te doen om de vis scherij te helpen. Nu de haringteelt in de IJslandsche wateren zoo'n geduchten tegenvaller is, zoodat men zelfs op basis van force majeure leverings contracten van haring heeft moeten annu-j leeren en anderzijds om wel aan het contract te kunnen voldoen, zich tot ons land heeft moeten wenden, verdient het aandacht het geen Dr. Tesch voorspelt omtrent de haring vangsten in het Kanaal. In het orgaan van het Intern. Bur. voor de Zeevisscherijen schryft Dr. Tesch o.a. In de eerste helft van October kan een overvloedige vangst van jonge visch worden verwacht. Van midden October tot half November zal het slap zijn, daarna een ruime vangst van oudere jaarsoorten tot Kerstmis of zelfs later, voornamelijk evénwel omstreeks, de volle maan van 10 December. Geadviseerd wordt de vangst niet te vroeg te staken en zeker die op versche haring tot begin Januari toe te blijven uitoefenen. We hopen, dat de haringvloot daarmede) haar vooixieel zal kunnen dóen. Volgens hét Handelsblad is het derde schip b t-.iioA Mjji »vUa-iio 4óf Ned. Herv. Getn. (Nw.. Kerk, Wes lat raat 's Morgens. 10.30 uur, Ds. H. J. Witkop van Schagerbrug. - Ned. Herv. Gem. (Westerkera, Westplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 'sMorgens 10 uur,'Ds. Merjnen. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Toüenaai 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 U- Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur Leesdienst. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 u., de heer W. J. F.Meiners Luth. Cand. te Amsterdam. Doo|>sgez. Gem. Geen dienst. Begin Zondagsschool 11.30. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uui Ds. G. J. Waardenburg, van Haarlen, Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78), 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebpuw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Tuindorp. Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Vrijdagavond 8 u., de .heer J. Sevensmt Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Sarnenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 6 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 9.30 uur, Ds. M. van Wichen Bed. H. Doop. Zaterdag 21 September. Accordeon-concert, Casino, 8 uur. Floralia-tentoonstellingCafé Frin-ï Hen drik", Julianadorp, 7 uur. Zondag 22 Septebmer. Populaire Soirée, Musis Sacrum. Accordeon-concert, Casino, 8 uur. Floralia-tentoonstèllingCafé ,Prtns Hen drik", Julianadorp, g5 uur, 7—10 uur. Maandag 23 September. Heldersche Damclub, Casino, 8 uur. Woensdag 25 September. Modeshow, Casino, 2 uur. van de Mij. „Marchaten" thans van een radio-installatie voorzien, n.1. de Emma IJm. 177. Steeds meer treilers worden hiermede uitgerust. De rijksadviescommissie wees in haar rapport op het euvel van de weinig moderne' inrichting der IJmuider trawlvloot o.a. door het ontbreken van radio. Thans zóu ze dus dit oordeel hebben te herzien. In den regel zijn de kosten van aanschaf fing het bezwaar, maar ten slotte moet men „bij" blijven, wil men een bedrijf niet zien achteruitgaan. Daarom moet voor alle bedrijven ook op ruimer afschrijving worden gerekend. Daarop wees ook laatst de heer Plesman in eèr, redevoering óver de voortschrijding van 'd( luchttechniek. Naar aanleiding van de zinsnede in df Troonrede over de visscherij houdt „De Tele graaf" een beschouwing over het productie- en distributie-apparaat van dezën bedrijfs tak. Beplëit' wordt een zoodanige outillage van de trawlvloot, dat kan worden voldaar. aan den telkens uitgesproken wensch van dqn kleinhandel, dat voldoende rondvisch en heil bot door nationale schepen kan worden aan gevoerd. Verder wordt ook gepleit voor uitgebreide, aanbouw van motorkotters, omdat deze nop wel rendabele resultaten weten te bereiker en uitgebreider gebied dan dé motorbotterr kunnen bestrijken. Zeer vermoedelijk is bjj deze beschouwing gedacht aan de woorden namens Wethoudei de Boer gesproken bij de opening van d< Remavi, waarin deze aangelegenheid nadruk kelijk werd aangestipt. Dan nog wordt gepleit voor omzetting var treilbedrijf in snurrëvaad, omdat ook daarvar het resultaat beter is en bovendien dezi vischmethode leidt tot sparen van jongt visch. In verband daarmee wordt de credietver- strekking aangeroerd, omdat het bedrijf zei: thans geen uitgaven tot omzetting in dier geest toelaat. De overheid zou zich dit du: moeten aantrekken en dan op basis van af lossing en rentebetaling. Hetgeen vooral op het congres van der Bond van den Kleinhandel in visch döor .dei heer Stevenson is gezegd, omtrent het koel technisch opslaan van visch bij overvloedig- vangst vindt in deze beschouwing eveneen verdediging. Wat de distributie betreft, wordt ooki he pogen van dezen Bond ofn tot uitbretdin; van vischwinkels, etc. te geraken, gunstig, be oordeeld, waarbij de in de Troonrede vest) gingseisch wordt aangehaald. ,y Maar daarbij dient groothandel en,-de -tus schenvorm tusschen. groot- en kjemhandt niet te worden uitgeschkeld. .:ov Het kan ons .slechts verheugen,-, ,da&o groote pers zich ook, in, ruimere matei, het visscherijivraagstuk gaat., bezig -h^qdei In dit geval -vpojal,; omdat het in overeer stemming is met hetgeen in óns blad te dit zake menigmaal ip voorgesteld en zoow» door vJctfiondeU fie 'Bóër' ais tfen heer Stf venaon herhaaldelijk is betoogd»; i .j0„a c ie"/ t) idoissol ns» (oii ->V ."iolllusM,. .(.ulxt -voibioq

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9