Schrijfmachines Marine^manoeuvres Julianadorp r allantsoog. Anna Paulowna. »piurr„pts 'ti""™*0"» *- Wieringen. Texel. Fa.W.C. Reij Texel ^vjssra st Boekhandel Rej. Wieringerwaard. Wie heeft een oude kachel Visscherij. De Floralia-tentoonstelling Linten, doorslag^, carbon- en schrijfmachinepapier. Officieels opening Tex. Winkelweek. in prijs- nu Eftfl ZULLE NAAMPLAATJES EN STEMPELS Op 't tooneel van het stille strand speelde zich op den 3en Dinsdag in September een drama af. Er waren weing toeschouwers, er waren alleen spelers en die verspeelden alles wat zij bezaten Den heelen dag, als met stomheid geslagen, stonden vier gezinnen op 't doorweekte strand in striemenden regen. De storm rende op hen aan doch zij bemerkten het niet zij staarden naar het verraderlijke Marsdiepdat hen beroofd had, hen tot den bedelstaf gebracht had. Zij staarden...... zij hoopten: „wat de zee neemt geeft zij terug". Maar de zee spoelde slechts drijfhout, wrakstukken aan. van wat eens hun schip was op de levenszee. Stadgenooten, gij hebt hier een mooie taak te vervullen. Die menschen, van alles beroofd, moeten geholpen. Wij moeten hun de tenten teruggeven. Een comité, om deze menschen te helpen, is in wording. N a t u u r 1 ij k»zullen wij allen door milde gaven deze beroofden in staat stellen opnieuw zee te kiezen! Door middel van een advertentie in dit blad doet de Bond v. Barmhartigheid een oproep tot het publiek om gebruikte kachels. Reeds tal van aanvragen om een kachel kwamen bij den bond binnen. Aanvragen waaraan men nog niet kon voldoen, omdat de voorraad uitgeput is. Iedere aanvrage wordt goed onderzocht, zoodat men er van verzekerd kan zijn dat de gegeven kachel op de goede plaats komt. Wie een kachel te missen heeft verzuime niet daarvan even opgave te doen aan het Secretariaat van den Bond: Jan in 't Velt- straat 68 of aan het Leger des Heils, Spoor- graclit 38. Ook kachels met eenig defect worden gaarne in ontvangst genomen, werkkrachten hebben zich n.1. gratis aangeboden de kachels te repareeren. TENTOONSTELLING. Wij vestigen de aandacht op een in dit nummer voorkomende advertentie betreffende een tehoudenten toonstelling over „De Wonde ren der techniek en haar mogelijkheden in dienst van de lijdende menschheid". Te ten toonstelling zal a.s. Donderdag in Musis Sacrum gehouden worden. DAMESSALONS IN „HET KAPPERS HUIS". Een onzer meest bekende heerenkappers, de heer v. d. Velde, Keizerstraat 50, alhier, eigenaar van het bekende „Kappershuis", heeft aan een reeds lang gekoesterden wensch gevolg kunnen geven en zal behalve heeren vanaf hedenmiddag, 2 uur (zie advertentie in haar kapsels even vakkundig te vetrzorgen als dit bij de heeren reeds lang het geval was. Het bovenhuis van het perceel heeft hij n.1. voor de zaak in gebruik genomen: er werden daar 2 salons voor dames ingericht, die er smaakvol uitzien en een intiem effect sor- teeren. Deze salons hebben geen communicatie met die van de heeren, zelfs de klanken van de laatsten zullen niet tot de dames doordrin gen. Behalve deze nieuwe salons, die de dames naar waarde zullen weten te schatten, is èr een nieuw permanent-systeem, dat de dames zal interesseeren. Hierbij heeft n.1. de verwar ming, in tegenstelling tot de andere systemen, van buiten uit plaats, wat tot gevolg heeft, dat de golf intensiever is en het geheele haar gegolfd wordt. Bovendien is bij dit systeem verschroeiing uitgesloten. Een bekwaam vak man, de heer Lamers, is belast met de tech nische verzorging. Ook aan de dames, die moeten wachten, is volledige aandacht besteed, want zij kunnen verpoozen in een smaakvol gearrangeerde wachtkamer. De Katwijksche loggers kunnen maar geen goed doen in het oog van reeders en handela ren te IJmuiden. Herhaaldelijk zijn daarover klachten en ditmaal weer, in de N. R. Ct. en in de N. Visscherij Ct. Men heeft bezwaar tegen het in groot aan tal binnenvallen der loggers op Zaterdag, waardoor de markt op Maandag te laat aan vangt, waardoor er stagnatie zou ontstaan in den geregelden afslag in de vischhallen. Men zou willen, dat de loggers meer ver deeld over de geheele week zouden binnenval len, waardoor een meer grooter zekerheid aan de vraag van klanten naar zeevisch zou kun nen worden voldaan en er niet zoo'n geweldige schommeling in de prijzen zou optreden. Overleg met bedoelde loggervissehers heeft niet het gewenschte resultaat opgeleverd en nu blijkt de handel zelfs op een bepaalden dag geen bod op de loggervisch te doen. We hebben eens poolshoogte te Katwijk ge nomen en met een logger-eigenaar, die jaren lang zelf het bedrijf uitoefende, over deze aangelegenheid gesproken. Erkend moest worden, dat de Katwijkers er prijs op stellen, 's Zondags thuis te zijn, zoodat ze, indien eenigszins mogelijk, trach ten des Zaterdags binnen te vallen. De markt wordt daardoor soms sterk overvoerd, zoodat de prijzen er den druk van ondervinden, waardoor 'dus de bemannig zelf schade lijdt. In overleg met zijn schipper was deze eigenaar toen overeengekomen, dat deze op een anderen dag zou binnenvallen, b.v. Vrij dags. Dit is een paar maal gebeurd, maar doordat het aantal vischverkoopers dan ge woonlijk minder is dan in het begin der week, bleek het, dat door het ontbreken van den concurreerenden factor in dat opzicht, ae emdbesomming vergelijkenderwijs niet kwam boven die, wanneer b.v. 's Maandags wordt gemarkt. De schipper werd toen vrijgelaten in het geen hij toen meende, wat het binnenvallen betreft te moeten doen. Toen zag ook deze logger-eigenaar het nut van een meer verdeeld binnenvallen in en hij zou tegen een dergelijke regeling geen be zwaar hebben, mits deze regeling een dwin gend karakter had, dat b.v. door de Ned. Visscherij Centrale zou kunnen worden op gelegd. F Natuurlijk kleven hieraan groote moeilijk heden want je kunt een dusdanige regeling niet dermate in elkaar zetten als die van een spoorweg oi een autobus Er 2«n te veel factoren bij het uitoefenen visscherij, d.e een vlotloopende regeling zooals men die te IJmuiden graag zou wen- schen, in den weg staan. Denk slechts aan het zoeken van goede Vischg ronden, waarmede soms dagen gemoeid zijn. Heeft men dan tenslotte zoo'n goeden vischgrond gevonden, dan zou men dien soms moeten verlaten, omdat de regeling voor schrijft, dat het je beurt is om binnen te vallen. Men begrijpt, dat zooie :s niet gebeurd. Ook zijn er factoren van ongunstige weers omstandigheden, welke in de herfst- en win termaanden aan de orde van den dag zijn. Nu haalt men te IJmuiden aan, dat de log gers wel binnenvielen ti en er midden in de week, in het begin van September feest was te Katwijk. Dat nu ir een argument,, hetwelk niet goed stekhoudend is, want het is niet elke week feest te Katwijk en als er dan zoo'n echt plaatselijk feest is, is het natuurlijk, dat men daarbij g^aag tegenwoordig is en daarvoor eenige opoffering zich getroost. Eenigszins anders raat het met het niet vroegtijdig o 'Jaden der vaartuigen op Maan dag. waardoor de afslag zelfs zou stagneeren. In tegenstelling met de trawlers toch, wor den de loggers aoor de bemanning zelf gelost. Het zou dus noodig <jn, dat de Katwijkers ■"s Maandagsmorgens vroeger van huis gingen naar IJmuiden. Daaraan zal wel kunnen wor den voldaan en het komt ons voor, dat daarin ook wel verbetering zal xomen. Wij wijden aan dit vraagstuk zooveel aan dacht, omdat de kustvisscherij, waartoe in hoofdzaak ook te loggers worden ingedeeld, vaak te IJmuiden wordt beschouwd als een belemmerenden factoi voor ontplooiing van het tra wlbedrijf. En daar onze kustvisschers vaak ook hun vangsten te IJmuiden markten, zal deze aan gelegenheid ook voor hen interesse hebben. Leest men nu het overzicht in de N. R. Crt. van j.1. Zaterdagavond, dan wordt daarin ten zeerste betreurt, dat de kustvisschers door het storm chtige weer verhinderd waren zee te kiezen, waardoor de vischprijzen buiten gewoon omhoog :ep n, zoodat het voor den negociant, di- het moet hebben van den ver koop in de volkswijken, bezwaarlijk was om in te slaan. Ziehier wat ar in dat overzicht van wordt gezegd: „De kustvisschers hebben geen meertouw- tje losgemaaat; dit heeft hen voor ongeluk ken behoed, maar de vischkooplieden zijn er niet mede gebaat en nu bleek wederom ten volle, dat zonder de vangsten der kustvis schers, de aai voer ten eenenmale onvoldoen de is en de prijzen van alle soorten zoo snel en zoo hoog oploopen, dat voor een weinig visoh toch veel geld gemaakt wordt. Zulks is echter voor den handel van geen nut en het vischverbruik kan er nooit mede bevorderd worden, want vischprijzen, die ver boven andere levensmiddelen uitgaan, wor den slechts door hén betaald, die om welke reden dan ook, zooals het gebruik op vasten dagen, visch willen eten, maar dat mag niet als een maatstaf worden aangenomen. En aan het slot ervan, zooiets als een juichkreet: voor de volgende week is een partij groote heilbot en schelvisch van Scan dinavië onderweg. Maar met genoegen maken we er melding van, dat de kustvisscherij nog wordt be schouwd als van groote beteekenis voor den vischhandel. In bepaalde kringen is men vaak geneigd, de kustvisscherij te beschouwen als zoo'n bij- loopertje in het vischbedrijf. Dat blijkt ook wel uit het rapport van de rijksadviescom missie, welke zich bezig hield met de re organisatie van het vischbedrijf te IJmuiden en welke het oog gericht had in hoofdzaak op het trawlbedrijf en de kustvisscherij als een belemmering voor ontplooiing van de groote zeevisscherij wordt beschouwd. Gelukkig is daar de Bond van kustvis schers, die zich laat gelden en de aandacht op dit bedrijf heeft gevestigd. Een nog krach tiger organisatie is daarvoor noodzakelijk, zoowel in het belang dier visschers en het blijkt ook van den kleinhandel en den consument. Zondagavond a/b. Hr. Ms. „Gelderland". Evenals vorige jaren, zijn wederom een aantal persmenschen voor eenige dagen de gasten van de marine voor het bijwonen der gecombineerde oefeningen. Zondagavond ver zamelden zij zich in het hötel „Den Burg", alwaar de luit. ter zee le kl. H. C. W. Moor man een kort overzicht gaf van hetgeen te gebeuren stond en op welke bodems de heeren waren ondergebracht. Te 10 uur vertrok het eerste gedeelte naar de ter reede liggende „Hertog Hendrik". Wij troffen het wat gemakkelijker, aangezien de „Gelderland" te 11 uur uit de haven van Nieuwediep zou vertrekken. De oefeningen. In hoofdzaak bedoelen de oefeningen het in actie brengen van het onderzeebootwapen onder verschillende omstandigheden. Verder is een der oefeningen bestemd om een inzicht te krijgen inzake het gebruik hier te lande van in een oorlogsgeval eventueel aanwezig modem materiaal, bijv. een der nieuwere kruisers. De laatste oefening betreft de ver dediging van de stelling van Den Helder tegen een aanval uit zee. De algemeene leiding berust bij den Com mandant der Marine, schout-bij-nacht T. L. Kruys, die zich tijdens de oefeningen aan boord van Hr. Ms. „Gelderland" bevind. Aan de oefeningen nemen deel Hr Ms „Gelderland", Hr. Ms. „Hertog Hendrik", een groep van 4 onderzeebooten, de mijnenlegger „Douwe Aukes", drie topedobooten en drie groepen vliegtuigen. Voor de eerste oefening is de partijleider van rood de kapitein ter zee J. J. Dikkers, commandant van Hr. Ms. „Gelderland". Blauw, bestaande uit de onderzeebooten en vliegtuig- groepen, staat onder bevel van Lt. t. zee le kl. Jhr. E. J. van Holthe. Het vertrek. Vanzelfsprekend was het Zondagavond aan de Buitenhaven te Den Helder een meer dan gewone drukte en bedrijvigheid. Klokslag 11 IS alles gereed voor het vertrek. Het boots- mansfluitje snerpt, loopbrug en uithouders worden afgevierd en op den wal gehaald. De wind helpt een handje mee om het schip spoedig vrij van den wal te maken en dan gaat het langzaam de haven uit. Buiten wordt opgedraaid om de motorsloep en de sloepen met manschappen, die bij het ont- meren op den wal hun taak hadden, verder aan boord te nemen. Wat geen gemakkelijk werk was bij den harden Westenwind. De sloepen dansen langszij op en neer dat het een aard heeft en het is dan ver van ge- makkehjk de zware blokken van de hijsch- tahes „m te pikken" - ailos verloopt echter v.ot en als de sloepen in de davits hangen, wordt door het Schulpengat de reis. naar het tooneel van den strijd aangevangen. De harde wind heeft de zee behoorlek rumoe rig gemaakt en aan het stampen van de „Gelderland" is dan ook duidelijk merkbaar, dat wij buitengaats komen. Maar in dat op zicht hebben wij het heel wat beter dan de- torpedobooten en de onderzeeërs. Voor hen wordt het morgen vroeg „zeemannen". Mor genochtend vroeg begint de eerste oefening. De onderzeebooten moeten dan trachten een uit het Westen komende vijandelijke scheeps macht waarvan het doel niet bekend is te vernietigen. WEENSCHE FEESTEN In Casino. Het vorig winterseizoen heeft Casino de vermaakscampagne ingezet met de „Indische Feesten", welke toen zeer geslaagd zijn thans wordt het programma van licht amu sement Zaterdag en Zondag a.s. ingeluid met „Weensche feesten", waartoe Casino geheel in Weener stijl wordt ingericht. Met toepase- lijke versiering en verlichting wordt er een origineele „Grinzing" van gemaakt. Een groot Weensch Dansorkest, afgewisseld door een accordeontrio zal voor de vroolijke sfeer zorgen. De Wiener stimmungs-sange- rin Trude Horkey, zal de echt Wiener Schla gers zingen; dirigeerwedstrijde» voor 't pu bliek worden gehouden en andere Weensche attracties zullen er de echte stemming in bren gen kortom, men zal zich Zaterdag en Zon dag in Weenen wanen. De Floraliatentoonstelling door de vereeni- ging „Julianadorp Vooruit" georganiseerd, is weer voorbij en is uitstekend geslaagd. Het aantal inzendingen overtrof verre de verwach tingen. Wat waren de plantjes, die deze zomer ter opkweeking aan ouderen en kinderen waren uitgegeven, sinds dien tijd veranderd. De jury, bestaande uit de heeren Van Amersfoort en Ellinga van Den Helder en den heer Kager van 't Zand, had dan ook een moeilijke taak, waar van ze zich uitmuntend kweet. Na een serieuze keuring werden de volgende bekroningen toe gekend. Voor de grooteren: le prijzen: Pietje Puk vulpen, mej. A. Speurde Graaf; Coleus strijkijzer, mej. J. de Vries; Aspargus schemerlamp, mej. J. de Vries. 2e prijzen: Pietje Puk waschstel, mej. A. Gutker Bruin; Coleus kleed met zij, mej. A. E. de Vries; Aspargus tafelkleed, mevr. Schroevers 3e prijzen: Pietje Puk kleedje, mej. EriksKoorn; Coleus kleedje, mej. MatersKoorn; Aspargus kleedje, mej. A. Speurde Graaf. Voor de kinderen: le prijzen: Fuchsia, autoped, V. Hoornsman Kd.; begonia, sjoelbak, W. Hoornsman Dd.; lobeiia, atlas, Tonie Koster. 2e prijzen: Fuchsia, figuurzaag, Roelie Vink; begonia, boek, Marietje Bellis; lobelia, fietslantaarn, P. Heijblok Cz. 3e prijzen: Fuchsia, sjaal, W. Hoornsman Dd.; begonia, vulpotlood, Eef Winder Pz.; lobelia, drukkerij, Eef Winder Pz.; en voor de planten die ter op luistering waren ingezonden: le prijs: Palm, zes tafelmessen, I. J. Schroevers. 2e prijs: Bilbergia, sprei, G. van 't Veer, Den Helder. 3e prijs: Bolbegonia, doos met zeep, S. Kruit. Eervolle vermeldingen: Aloë vangate, doos zakdoeken met zeep, G. van 't Veen, Den Helder. Inzending Plagmeijer, een naaigarnituur. Het bezoek aan de tentoonstelling is echter tegengevallen. Het bestuur van de organisee- rende vereeniging had wel op meer belang stelling, vooral van de dorpelingen zelf, ge rekend. Is het eigenlijk niet treurig, dat men schen, die geen 20 stappen noodig hebben om er te komen, 't niet de moeite waard achtten aan zooiets een bezoek te brengen? Ook de verloting aan deze tentoonstelling verbonden, mag uitstekend geslaagd heeten. In een tijd van een week zijn de 1000 lootjes weggevlogen. De uitslag der verloting is als volgt: 707, 453, 182, 939, 60, 421, 759, 243, 295, 124, 929, 987, 183, 945, 474, 920, 249, 81?, 728, 324, 317, 678, 419, 706, 281, 386, 727, 174, 832, 788, 561, 44$' 387, 870, 996, 65. De nummers geven zoo geplaatst de prijzen van 1 tot en met 36 aan. De Harmonie „Kunstzin" verleende voor, tijdens en na de verloting hare gewaardeerde medewerking, door een en ander met muziek op te luisteren en waardoor ook publiek ge trokken werd. Daarvoor bracht de heer Tigchelaar dan ook gaarne een woord van dank. Eveneens werden bedankt de heeren van de jury, voor hun moeilijk werk, aan de ver schillende inzenders, de jongens en meisjes voor het plaatsen der loten, de heer Kossen die geheel belangeloos zijn zaal beschikbaar stelde, de heer J. Vonk voor de radio-instal latie. Aan allen nogmaals dank voor de mede werking en met de hoop. dat als volgend jaar de opzet iets grooter zal zijn, ook het bezoek daarmede in overeenstemming zal komen. Daarna werd de tentoonstelling en verloting gesloten. esperantoclub. Naar wij vernemen, zal de Esperantoclub alhier binnenkort een tooneeluitvoering geven ten bate van het door haar te stichten bibliotheekfonds. hengelsport. hi^ henf'aarsvereenigmg Anna Paulowna hield Zondag haar tweeden onderlingen wed- hl^? Lt Kromme Tocht, waarvoor 4 prijzen beschikbaar waren. Zij werden gewonnen door le P. E. Nieuwenhuizen met 12 stuks, 2e. A 7 st ttUkS' 3e" J' Rozenbroek met T.„», „l6' w>nnubst met 6 stuks. In totaal zijn 46 stuks baars gevangen allen echter onder de maat. «ogen, allen SLUISWACHTER BENOEMD. Dijkgraaf en Heemraden van den Anna Hippolytushoef ONDERHANDSCHE VERKOOK. Naar wij vernemen, hebben de heeren gebr. Boersen, drie dubbele woonhuizen, staande aan de Bijlstraat, uit de hand verkocht aan den heer Herm. Smit, alhier, en heeft de heer Alb. Sz. Lont zijn woon- en winkelhuis annex aangebouwde bloemenwinkel uit de hand ver kocht aan den heer M. Jb. Mostert, alhier. BOU WTERREINEN. Men deelt ons mede, dat de heeren gebr. Boersen, aannemers alhier, diverse perceelen bouwterrein hebben aangekocht, gelegen aan den Slingerweg en behoorende aan het R.K kerkbestuur alhier. VECHTPARTIJ. Tijdens een bal in „Concordia" werd door de heeren gebr. S. en J. de Jong Pz., in staat van dronkenschap, de goede orde verstoord, door anderen tot vechten uit te dagen en met stoelen door de zaal te gooien. Ze wer den uit de balzaal verwijderd. Procesverbaal ia tegen hen opgemaakt. GESNAPT. Door de heeren jachtopzieners, Bays en Kroon is ter zake jagen met een geweer binnen 't kooirecht eener eennenkooi, tegen G. O. te De Haukes procesverbaal opgemaakt. Den Oever. VERGUNNING. De heer J. H. Krommedam bekwam ver gunning tot het plaatsen van een taanketel met droogstokken bij de Noorderhaven te Den Oever. ACCOMODATIE MONUMENT AFSLUITDIJK. Het bezoek aan het Monument op den af sluitdijk is boven verwachting groot geweest en het is in verband hiermede, dat men het noodig heeft geoordeeld ten gerieve der be zoekers? eenige accomodatie aan te brengen. Had men aanvankelijk de bedoeling, deze in een tweetal kleine gebouwtjes ter weerszijden van het bouwwerk aan te brengen, hiertegen heeft de bouwmeester van het monument, de heer Dudok, zich uit schoonheidsoverwegingen verzet met het gevolg, dat een en ander thans onder het monument (benedenvloers) zal worden ingericht. Met de verbouwing is be last de Hollandsche Beton Maatschappij te Amsterdam, welke met de werkzaamheden inmiddels is aangevangen. BEGIN VAN BRAND. Zaterdagmorgen omstreeks vijf uur ont dekte de zoon van den bakker Cornelissen, dat zijn slaapgelegenheid op den zolder vol rook stond. Daar ook de bakkerij beneden vol rook stond, moest hij aan den achtergevel, door middel van een luik de woning verlaten. IJiings werd alarm gemaakt en bij onderzoek bleek, dat in een partij briketten, die waren opgeslagen in een bergplaats naast de bak kerij, broei was ontstaan. De motorspuit, die spoedig ter plaatse was, wist met een straal op de waterleiding erger te voorkomen en het vuur te blusschen. De schade, die door verze kering wordt gedekt, is tot een minimum kunnen worden beperkt. AUTO-RIT OUDEN VAN DAGEN. 't Weder liet zich Zondagmiddag al zeer slecht aanzien toen de 22 auto's (waaronder een autobus) vanaf de Groeneplaats afreden, om de oudjes over geheel Texel te voeren om hen eens te laten zien welke veranderin gen in onze gemeente in de laatste jaren heb ben plaats gegrepen. Toen men 't Schilder einde in de richting Oudeschild verliet.viel er een dichte motregen, waardoor men geen 500 m voor zich uit kon zien; vooral onaan genaam was deze regen voor de leden van Tex. Fanfare, die den tocht op een open auto medemaakten. Toen men evenwel Oudeschild bereikt had begon de lucht op te klaren en hoewel er een stevige wind stond bleef 't ver der gedurende den geheelen rit droog. Langs Oudeschild trok men over den dijk de be langstelling van de bevolking van dit dorp was, evenals overal elders waar de stoet pas seerde, zeer groot naar de Schans en ver der langs den dijk naar den P. H. Polder en vandaar naar den Hoorn. Hier werd een rondrit gemaakt; terwijl Texelsch Fanfare enkele nummerjes ten beste gaf verliet men 't dorp in de richting „Bosch en Duin". Hier stond de thee voor de oudjes gereed, evenals altijd gratis aangeboden door den heer Buis; waarvoor de heer De Wilt, in ee» korte speech 't echtpaar Buis hartelijk dank bracht. In „Bosch en Duin" werd het gezelschap en ook verder op den tocht onthaald op de vele goede gaven, die de verschillende neringdoenden be schikbaar hadden gesteld. Vanaf de Westermient koos men de rich ting Koogerweg. De Koog bereikte men te ongeveer vier uur, men reed vandaar door 't Mientenglop en over den Middelweg van Waalenburg naar den Zaandaxnmerdijk en langs den Hoofdweg door Eierland naar De Cocksdorp. Hier werd geruimen tijd halt ge houden. Om kwart over vijf verliet men De Cocksdorp over de Rogsloot om verder langs de hofsteden Bern, Zeeland, Rotterdam en De Oorsprong, Eierland weer te verlaten. Door 't Noorden en langs Oost reed men naar Oosterend en vandaar door De Waal naar Den Burg waar men te ongeveer kwart over zes weer aankwam. Geen wonder dat de oudjes, van dezen bijna 60 km tocht niet wei nig hebben genoten. Een woord van dank komt toe aan allen die hebben meegewerkt tot 't welslagen van dezen middag voor de oudjes in 't bizondeer ook dengenen die gratis hun auto's hiervoor beschikbaar hebben e-e- steld. e Nieuwe en tweede handsche. Vraagt inlichtingen. Beleefd aanbevelend. Maandagmiddag 12 uur is de Texelsche Win kel- en Feestweek door Burgemeester Oort officieel geopend. Daartoe was een groo^aan^ tal dames en heeren in hotel „De Lindeboo bijeengekomen. Onder de aanwezigen meikten wij o.a. het volledig dagelijksch bestuur de" eemeente op. Eerst werd even door den Voor zitter der Algem. Middenstandsver., den heer I Vlessing, een welkomstwoord gesproken die daarna Ji woord gaf aan den eere-Voorzitter van de feestcommissie, Burgemeester Oort. De gemeente, zeide heer Oort o.m., heeft thans, door de talrijke vlaggen overal, en de schitte rende etalages, een feestelijk aanzien gekregen. Den jury-leden, die aanstonds een oordeel over het werk der Middenstanders hebben uit te spreken, wacht een moeilijke taak. Ik hoop van harte, dat deze feestweek, doch nog meer de winkelweek een succes zal zijn. Ik hoop, dat de Middenstand van dit alles bizonder zal profiteeren, dat het gelukken mag aan ieder om meer aandacht voor zijn zaken te trekken en dat er veel propaganda van zal uitgaan voor alle Middenstanders op Texel. Immers, wel heeft men hier te Den Burg de meeste voorbereiding getroffen, doch de bedoeling is een Middenstandsweek voor geheel dit eiland. Ooit hoop ik, dat de omzet van speciaal Texel sche producten er door zal worden bevorderd. Ik wensch u allen groot (ook financieel) succes met dit Middenstandsfeest en verklaar de Win kelweek als geopend. Hierna voerde de heer I. Vlessing het woord. Spr. dankte den eere-Voorzitter voor zijn ope ningsrede en hoopte, dat zijn wenschen over welslagen van dit feest in vervulling zouden gaan. Ik hoop van harte, vervolgde de heer V., dat deze Winkelweek de Middenstanders krach tiger bijeen zal brengen en dat in het Ver- eenigingsleven de onderlinge geschillen voorbij zullen worden gezien. Wjj maken moeilijke dagen thans mee. Duidelijk blijkt dit uit het feit, dat de Warenhuizenconcerns in Frankrijk het land, dat nog het minst onder den eco- nomiechen toestand te lijden heeft zich slechts met de grootste moeite kunnen hand haven. De Middenstanders, die over het alge meen met eigen krachten werken, toonen meer veerkracht en slaan zich er beter door. Spr. hoopte, dat de Tex. Middenstanders van deze Winkelweek veel zullen profiteeren. Verder bracht hij dank aan den heer De Rhode, die als directeur van de T.E.M. had bevorderd, dat gratis stroom voor de verlichting zal worden geleverd. Aan den heer Thiessen, als Directeur van Gemeentewerken voor het beschikbaar stellen voor het materieel voor afzettingen etc. Aan het bestuur van T.E.S.O., dat het feest comité in staat heeft gesteld de Koninkl. Marinekapel naar Texel uit te noodigen; aan de leden van de feestcommissie, voor al het voorbereidend werk reeds nu verricht. Aan dames en heeren jury-leden, voor de taak die ze op zich hadden genomen. Hiermede eindigde het officieele gedeelte der opening en was men in de gelegenheid, de etalages te bezichtigen. Bij den vluchtigen omgang, dien wij langs de winkels hebben gemaakt, bleek, dat de jury inderdaad voor een moeilijke taak staat. De eene étalage is nog aantrekkelijker dan de andere, wij zullen ons, om niemand te kort te doen, van bijzondere vermelding van personen, die o.i. iets buitengewoons hebben gepresteerd, onthouden en dit aan 't oordeel der jury overlaten, over wier beslissing wij in 't volgend nummer melding zullen maken. Nog even willen wij wijzen op enkele zaken, die, ondanks niet deelgenomen wordt aan den wedstrijd, bijzonder fraaie étalages hebben gemaakt. Vooral bij avond heeft Den Burg, door de zee van licht die de étalages uitwerpen, een stadsaanzien gekregen. Concert Koninklijke Marine-Kapel. Omstreeks acht uur arriveerde de Marine- Kapel van Den Helder in de gemeente; het weer was wel niet zoo buitengewoon aan lokkelijk, maar 't bleef droog en honderden, ook van andere dorpen van 't eiland, kwamen naar 't rijkelijk met lampions verlichtte park, om eens te luisteren naar de muziek van het corps, dat door geheel ons land zulk een goeden naam heeft, 't Programma voor dit concert was blijkbaar met zorg gekozen. Begonnen werd met een nummer van den Kapelmeester, den heer Leistikow, zelf. n.1. „Vertrek naar Zee". Een aardige attentie voor de Texelaars was vooral, dat als num mer twee op 't programma stond de mooie Ouverture „Oreste", van den Texelschen com ponist S. Vlessing. In geheel dit nummer kon men den geest van den overleden musicus voelen; de uitvoering was, evenals van al de andere nummers, boven alle critiek. Als no. 3 werd gegeven de wals „Gold und Silber" van Léhar. Daarna volgde „Slavische Rhapsodie" van Friedemann, ongetwijfeld een der mooiste nummers van den avond. No. 5 was „Suite Oriëntale" van F. Bichnese. Na de pauze volgden „Cortège des Sirènes" van F. Andrieu en de Czardas uit „Der Geist der Wojwoden", een voor Texel bekend num mer dat buitengewoon werd vertolkt. Daarna volgde de uitvoering van „La fille du Régi ment" van Donizetti (arr. F. Blummentritt). Vooral 't duo voor clarinet, gevolgd door de niet minder fraaie hobo-solo, viel bijzonder op. 't Concert werd besloten met het Wil helmus". De staf had hier een zeer dankbaar publiek. Met groote attentie werd de uitvoering ge volgd, zoodat men volop van de muziek kon genieten. Omstreeks elf uur verliet 't gezelschap ons dorp, om met een extra boot naar Den Helder terug te keeren. Op 't Marktplein waar ook een verlichting was aangebracht, bleef 't publiek zich na afloop van het concert nog eenigen tijd amuseeren bij de kermisvermakelijkheden, die daar een plaatsje hebben gekregen, MAKKTOVERZICHT. De wolvee-handel verliep Maandag aan de markt vlotter dan wij dat in de laatste weken gewoon zijn de vrij goede prijzen veroorzaak ten dezen vluggen handel; voor middelmatige prïsmdLenm7rd n" rCedS f gebot3cn' ec» prijs die men voor enkele weken alleen voor Ïerliep'ev,lug0Dnihk?- °°k de «^P^andel ve.hep vlug. De beste dieren brachten 10 - 14 op, minder goede 8—io. Rundvee was er weimg. Voor n. kalveren werd betaatd gZil zen van'/ 'l^o™ ka'V0ren deden PriJ" ftnB.iggKen vTerden ^et verhandeld. De varkens boden. 2 Cent Per P°nd ge- werd een middenprijs (eieren Ctaa'd 60 kg) voor 3.20 per loo"stuks.ee"lengd Va" Levering binnen Prijscourant ter fnz eenige dagen; Te*e| ZAKEN NIEUWS. Men deelt ons mede, dat de firma c Keyser Co. te Den Burg (Texel), is 0m zet in een Naamlooze Vennootschap, de Texelsche Graan- Kunstmesthandel v h n' R. Keyser Co. Als Directeuren zullen treden de heeren Jn. de Beurs en A. v. d m°P" len en als Commissarissen de heeren r Keyser Czn., Jn. Jac. Rab en L. C. Kcys waarvan eerstgenoemde als Gedelegeerd Co missaris. j DE HEER C. SCHAAP OVERLEDEN Ten huize van den heer P. Kikkert te r> Burg is Maandag vrjj plotseling overleden h" heer C. Schaap, oud-Hoofd d. School te Oud schild. De overledene genoot tot voor kTl een vrij goede gezondheid, zjjn gestel W(.L echter zonder dat hij 't wist ondermijnd don suikerziekte en toen geneeskundige hulp ingeroepen, bleek dit te laat. De heer Scha* werd te Den Helder geboren op 14 Nov 186? Als jong onderwijzer kwam hij eerst in fundi» aan de O.L. School te Den Burg. Toen reed® werd hij leider eener gymnastiek- vereenigin» (hij was een uitstekend gymnast en nog bet»? leeraar). Later werd de overledene H.dS t Den Hoorn en Directeur der gymnastiek-ver® „Sparta". De heer Schaap stond bekend ais een der beste onderwijzers in de gemeente Ook zijn lessen aan de Normaalschool be zorgden hem als zoodanig een bizonder goeden naam. Na 't vertrek van den heer Mulder werd de heer Schaap H.d.S. te Oudeschild, in welke functie hij werkzaam bleef tot zijn pension- neering. Te Oudeschild maakte de overledene zich o. a. zeer verdienstelijk in 't bestuur der Kon. Wilhelmina Bewaarschool. Zjjn laatste levensjaren sleet hij, nadat zijn naaste familie hem was ontvallen, bij de familie Kikkert waar hij een bizonder prettig tehuis had. Hij bleef tot zijn dood een groot sportliefhebber en was bij iederen wedstrijd op 't sportterrein te Den Burg te vinden. OPENING NIEUWE ZAAK. De manufacturenzaak van den N.V. Goe derenhandel Ph. Vlessing in de Gravenstraat te Den Burg heeft een geweldige verbouwing ondergaan, die in alle opzichten een verbete ring blijkt te zijn en niet weimg tot de ver fraaiing van ons dorp heeft bijgedragen. Van 't oude gebouw is zoo goed als niets overge bleven. De voorpui heeft geheel moderne étalage-kasten gekregen waarvan vooral, die welke doorloopt in de Weststraat buitenge woon mooi is. Ze zijn uitgevoerd in mahonie- binnenbetimmering, terwijl met de fraaie glas-in-loodruitjes een keurig effect is be reikt. De verlichting met Zeiss Ikon-lampen voldoet in alle opzichten. Bij 't binnentreden herkent men de vroegere zaak in 't geheel niet meer; de beneden-verdigeping is (in aanslui ting op paskamer en kantoor) geheel winkel geworden, waardoor een groote ruimte is ont staan. Aan dezen winkel zijn kosten noch moeite gespaard, terwijl de inrichting van een bizonder goeden smaak getuigt, er is dan ook een grootsch geheel verkregen. De vloeren zijn met houtnerf-inlaid belegd, 't licht ont vangt men in den winkel, ten deele uit licht- kappen (die in 't midden zijn aangebracht en waardoor men tevens een aanblik verkrijgt op de voorraden in de bovenverdieping), ten deele uit bovenruiten, die van prismaglas zijn voorzien, waardoor het licht met dubbele sterkte in den winkel wordt geworpen. Ook de bovenverdieping is thans geheel als winkel en magazijn ingericht Hier heeft men een zeer groote fraaie en rustige toonzaal ver kregen. Onder 't gebouw is een groote vocht- vrije kelder aangebracht, waaruit de goederen in den winkel kunnen worden gedistribueerd en waarin tevens in een aparte afdeeling, de inrichting voor centrale verwarming is ge plaatst, waarvan 't geheele gebouw is voor zien. Men heeft daarbij gebruik gemaakt van Veha-radiatoren, die uiterst weinig plaats innemen. De verbouwing is tot volle tevredenheid van de firmanten door de aannemers Bruin Zonen, V. 't Hoog, Thoolens, Agter en Bak ker Koorn (de laatsten hebben de binnen- betimmering verricht) uitgevoerd. De centrale verwarming is aangebracht door de Firma Wolters Dros uit Amersfoort. BURGERLIJKE STAND van 21 tot enmet 23 Sept. 1935. GEBOREN: Pieter, zoon van Dirk Slot en Margaretha Hoogerwerf; Geertrui, dochter f- Jacob Verberg en Maartje Cornelisje Kalis. GEVONDEN: 1 jongensjas. Oosterend. EEN VERRE REIS. Naby Oost is een ballonnetje gevonden,dat naar uit een aangehechte label bleek, te LondeD. tijdens een feest ten bate van de blinden g geven, was opgelaten. M Op de label was 't verzoek afgedrukt, ballon en de label op te zenden aan de c" missie, die het feest organiseerde, uiterly «lagen na genoemd feest, verzuimd was ev wel te melden, wanneer het feest had P gehad. Een belooning van 5 shilling z°u (]jJ gene worden gegeven, die de ballon von de verste reis had gemaakt. De label i het adres verzonden, van het ballonnetj niet veel meer overgebleven. ADSPIRANTENWEDSTRIJDEN oIjVMÏ>^ De uitslagen van deze wedstrijden waren uitgeschreven door de G. V. vCr- en welke bestond uit 40 M. hardloop ere«i springen en houtjesrapen en voor de kogclstooten, luiden als volgt: Jongens van 6 tot en met 8 jaa 1. J. Koomen 8 pnt., 2. C. Mosk, 5 P"hinSjd 8 9 jaar: 1. D. Kaan 6 pnt., 2. E- Bubm pnt" Halen Blan' 10 tot en met 13 jaar: 1. G. van B ken 8 pnt., 2. K. Kaan 7 pnt. - pnU 14 tot en met 16 jaar 1, Br. Dek 2. J. Visser 4 pnt. t Ouderen; 1. P. Voorthuizen 0 P" Meisjes van 8 tot en met 9 5 pnt 1. R. Hoogeveen 7 pnt., 2. G d' j 1* 10 tot en met 11 jaar: 1. A. Mu'. Mosk 5 pnt. ,„.„n 7 PnU 12 tot en met 13 jaar: 1. N. Reze'm S 2. G. Voorthuizen 2 pnt. „miik 8 p1,t! 14 tot en met 15 jaar 1. B. OostdU« 2 2. Ant. Bakker 7 pnt., 3. M. Stamme

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10