Buitenlandsch Overzicht. Het geschil tusschen Italië en Abessinië. Taptoe a NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Begrooting van defensie. ssfoert fje 10 Neem CkiHW,- dat bleekt WITTER en bijt BINNENLAND No. 7652 EERSTE BLAD DINSDAG 24 SEPTEMBER 1935 63ste JAARGANG Italië heeft de voorstellen van de Commissie van Vijf verworpen en daardoor het pessimisme in Genève doen toenemen. Mussolini komt met onaanvaardbare tegenvoorstellen. Italië verwerpt de voorstellen van de corrv missie van vijf KONIJM'S AUTOMATIC Mussolini komt met tegen' voorstellen Toenemende onrust in de Middel' landsche en Egeïsche zee. Het einde van de vloot- overeenkomst. Abessinië aanvaardt de bemiddelings- voorstellen. Wat de Negus wil afstaan «nasi briüiEo noott gaatjes in Uw goed voor VIJF wasschen 16 cè FEUILLETON MARINEROMAN door W I L L I A R 1 S COURANT Abonnement per 8 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorebening No. 16066. ADVERTENTIENJ 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) b(j vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct; bij niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Wij hebben op deze plaats al meermalen ge wezen op de ondankbare taak van de Commissie van Vijf om te trach ten een oplossing te vin den in het geschil tus- schen Italië en Abes- sinië. Van te voren stond immers al vast dat Mussolini zoo goed als zeker ieder voorstel zou verwerpen dat niet aan Italië de almacht in Abessinië gaf. En dat was nu Juist voor de commissie onmogelijk. De verwerping van de voorstellen door den Italiaanschen ministerraad kwam dus niet onverwacht. Toch gaf ze Zaterdag een groote teleurstelling in Europa en niet het minst in Genève, omdat men het groote onheil daar door weer zooveel schreden dichter genaderd is. Mussolini heeft een volledig rapport over den politieken en militairen toestand voorgelezen waarna de ministerraad het rapport van voorzitter Madariaga aan de Italiaansche delegatie te Genève bespro ken heeft. De ministerraad heeft deze voorstellen ampel overwogen. De raad heeft de indiening der voorstellen gewaar deerd maar is ten slotte tot de conclusie gekomen dat hij ze moest afwijzen, om dat zij niet den minimum grondslag bie ren die met de levensbelangen van Italië en het Italiaansche volk in het tegenwoor dig stadium rekening houden. De Negus heeft de voorstellen In principe aangenomen, alleen wenschte hij eenige details veranderd te hebben en eenige punten nader omschreven te zien. Reuter meldt uit Addis Abeba, dat de beslissing van Rome aldaar verbazing en toorn heeft veroorzaakt, en dat men in paleiskringen van meening is, dat het eenigste dat Abessinië nog over blijft, is, het afkondigen van de algemeene mobili satie. De Negus nam echter nog geen enkele beslissing. Persoonlijkheden van het ministerie van buitenlandsche zaken zeggen dat Abessinië thans ztjn hoop heeft gevestigd op Engeland. Het is vandaag een dag van groote emo ties geweest voor de wereld van den Volken hond zoo zeide de ster-corr. van de Nw. Rott. Crt. Zaterdagavond aan zijn blad maar in den loop van den avond is weer grootere kalmte ingetreden. Het betrekkelijk optimisme van de laatste dagen is niet ge heel verdwenen. Om twee uur kwam hier het eerste bericht aan over het resultaat van den Italiaanschen ministerraad. De eerste indruk was inderdaad verpletterend. De voorstellen van de commis sie van vijf waren afgewezen, zoo heette het kortweg. Toen echter het heele communiqué bekend werd, stak het optimisme weer zijn hoofd op. Twee kampen stonden daarbij tegenover elkaar. Het was troostrijk, dat in het kamp der optimisten zich veelal de er- DAG EN NACHT varenen in internationale onderhandelingen bevonden. Zij wezen op den opmerkelijk vrien- delijken toon voor de commissie van vijf, wier bestaan er waarlijk in erkend werd en wier werk zelfs een woord van waardeering kreeg. Het was of Mussolini den Raad aan moedigend op den rug klopte, zeggende, dat het resultaat voor een begin niet kwaad, maar dat men, zoo doorgaande, er wel zou komen. Het optimisme stuit op een strakke stem ming bij de Engelschen. Deze meenden, dat het er weinig toe deed of Mussolini nog be reid zou zijn tot onderhandelingen. Méér zou men hem toch niet aanbieden. De ontvangst bij de Engelschen, die het antwoord bij voor keur als een definitief neen wilden uitleggen, was waarlijk niet bemoedigend. Sommigen in het Engelsche kamp spraken zelfs de verdenking uit, dat de dubbelzinnige toon van het communiqué van Franschen kant was geïnspireerd om de Italianen uit den brand te helpen. Men zag er een manoeuvre in, waarop men geen acht moest slaan, enz. Zoo spraken echter niet alle Engelschen, maar allen waren zeer onwelwillend tegenover de mededeeling gestemd. Was men aan Engel schen kant overtuigd, dat Mussolini wel zal toegeven als Engeland maar heel ernstig blflk blijft geven het te meenen? Ook Per- tinax, de bekende Fransche journalist ver kondigde deze opvatting. CUNLIFFE LISTER Engelsche minister van luchtvaart. Mussolini heeft Zon dag, als klap op den vuurpijl een drietal tegenvoorstellen ge daan, die echter hoogst waarschijnlijk als on aanvaardbaar van de hand zullen worden ge wezen. 't Kan dus zijn dat Mussolini ze alleen gedaan heeft om de zaak nog wat te rekken of straks een verontschuldiging te hebben voor zijn optreden, als men zijn voorstellen niet aanneemt. We laten de voorstellen hier volgen: 1. Het Abessinische leger moet vrijwel geheel worden ontwapend en gereorgani seerd. 2. In ruil voor het afstaan van grond gebied rond Oealoeal en Adoea zal Abes sinië een haven krijgen in Italiaansch Somaliland. Als verbinding tusschen deze haven en Addis Abeba zou met Itali aansch kapitaal een spoorweg moeten worden aangelegd welke onder Italiaansch beheer zou moeten komen. 3. Italië verlangt annexatie van een gebiedsstrook waardoor Eritrea zal wor den verbonden met Italiaansch Somaliland. Baron Aloisi heeft namens zijn regeering, ter toelichting van deze tegenvoorstellen er op gewezen, dat Tiet voorstel der Commissie van Vijf, slechts sprak over een contróle op de politie. Dit was Italië niet voldoende; het geheele leger moet gereorganiseerd worden en onder Italiaansche leiding worden gesteld. Voorts zou Italië zich niet er mede kun nen vereenigen, dat indien aan Abessinië eën uitweg naar zee zou worden gegeven, deze door Britsch- of Fransch-Somaliland zou loopen; die uitweg dient veeleer een corridor door het Italiaansch gebied te vormen. Wat het gebied betreft, dat Italië wenscht te annexeeren ten einde een verbinding tus schen Eritrea en Italiaansch Somaliland tot stand te brengen, is het nog niet geheel dui delijk of deze eisch uitsluitend gesteld wordt met het doel den spoorweg aan te leggen, waarvan sprake was in het verdrag, dat in 1906 tusschen Engeland, Frankrijk en Italië is gesloten. De voorstellen zijn door de commissie van vqf overwogen. De commissie is daartoe gis terenmorgen om 10 uur in het Volkenbonds paleis bijeengekomen. In de kringen van het Volkenbonds secretariaat wordt dfe kans op aanneming van deze tegenvoorstellen nihil geacht. Afgezien van het feit, of de commissie er voor te vinden zou zijn, deze tegenvoor stellen in ernstige overweging te nemen, acht men het uitgesloten, deze voor den negus aanvaardbaar te maken. Het feit, dat Mussolini deze tegenvoorstel len heeft geformuleerd, wordt evenwel, als VR? een lichtpunt in de ontwikkeling van het Italiaansch-Abessinische conflict gezien. In de kringen der Engelsche delegatie ver klaarde men ons hedenavond, dat de tegen voorstellen niet de minste kans op aanneming hebben. Men meent te weten, dat de commis sie van vijf haar besluit zoo spoedig mogelijk zal nemen, om niet door lang heen en weer gepraat de kwestie onnoodig te rekken. Koningin weduwe Maria van Roemenië die 29 Oct. a.s. 60 jaar wordt. Een der correspondenten van de Nw. Rott. Crt. telefoneerde Zaterdagavond uit Athene In het oosten van de Middellandsche en in de Egeïsche Zee valt een toenemende onrust waar te nemen. De Engelsche vliegtuigen, die naar Egypte worden gedirigeerd, hebben na verkregen verlof om over Grieksch gebied te vliegen, thans ook gelegenheid gekregen om op Kreta te tanken. Het aantal bommen werpers, dat in het gebied van den Dodekane- sos is samengetrokken, wordt op 35 tot 40 geschat. De troepentransporten daarheen worden steeds dichter. De Grieksche vloot maakt op het oogenblik een vriendschappelijk bezoek te Stamboel, doch heeft thans last ge kregen zoo gauw mogelijk terug te keeren en zich te Salamis te concentreeren. Kleinere eenheden patrouilleeren tusschen de Jonische eilanden. In Turksche kringen is men over deze militaire bewegingen verontrust. De kuststreek in Klein-Azië tegenover de Dode- kanesos .wordt in allerijl in staat van ver dediging gebracht en versterkt. Geen Engelsche pleizierreizen meer naar de Middellandsche Zee. Volgens de Daily Express zal in verband met de internationale situatie het nieuwe Engelsche stoomschip Strathmore zijn eerste reis niet, zooals oorspronkelijk het plan was, naar de Middellandsche Zee en Italiaansche havens, doch naar de Canarische Eilanden maken. Vier andere Britsche scheepvaartmaatschap pijen zouden voorbereidingen hebben ge troffen om het reisprogramma der sche pen, die pleizierreizen naar de Middellandsche Zee zouden ondernemen, eveneens te wijzi gen. De Amerikaansche vloot met zeven linieschepen vermeerderd? De vlootcorrespondent van de Daily Tele- graph meldt, dat Amerika in Januari 1937, „ongeacht hetgeen de andere mogendheden doen," zeven nieuwe oorlogsschepen op sta pel zal zetten, met de maximum tonnage van 35.000 ton. Dit beteekent, dat de Vereenigde Staten definitief de Britsche voorstellen om de ton nage en de uitrusting van toekomstige oor logsschepen te verminderen, zouden hebben afgeslagen. De correspondent van de Times te Addis Abeba geeft een zeer uitvoerig verslag van een onderhoud, dat hij Zondag heeft gehad met den keizer, waarin deze zeide, dat Abes sinië in het belang van den vrede bereid was, tot de volgende concessie: le. Afstand van gebied in Ogaden in ruil voor een uitweg naar zee; 2e. Verkoop van gebied in het Eritreesche achterland aan Italië; 3e. Openstelling van Abessinië voor oeco- nomische ontwikkeling aan alle mogendheden op voet van gelijkheid; 4e. Bestuurshervorming in Abessinië met behulp van buitenlandsche ambtenaren door de Abessijnsche regeering te benoemen; 5e. Reorganisatie van de politie en van de rechtspleging met dergelijke hulp; 6e. Afbakening van de grenzen onder waarborg van een drie-mogendheden verdrag, waarin Abessinië partij zou zijn; 7e. Verklaring van Abessinlë's neutraliteit onder waarborg van de drie mogendheden; 8e. Een internationale leening voor de oeconomische ontwikkeling van het land onder bescherming van den Volkenbond en voor de hervormingen onder de punten 4 en 5. De keizer moet volgens den correspondent hebben verklaard, dat als de oorlog mocht uit breken, de Abessiniërs juist ver genoeg zullen terugtrekken om allen twijfel weg te nemen, welke partij den oorlog is begonnen. Daarna zou de onafhankelijkheid des lands met alle ten dienste staande middelen worden ver dedigd. Begin November zal de postzegel worden uitgegeven ter herinnering aan wijlen koningin Astrid. De postzegel zal een waarde hebben van 70 centiem, doch een toeslag van 5 10 centiem zal ten goede komen aan het door wijlen koningin Astrid gestichte fonds ten bate van de kinderen van werklooze mijnwerkers. De Abessijnsche gedelegeerde bij den Vol kenbond heeft aan den correspondent van Havas te Genève verklaard: „Mijn regeering heeft medegedeeld, dat zq de voorstellen van de Commissie van Vijf aanvaardt. Zij aan vaardt deze in denzelfden vorm, als waarin zij haar werden voorgelegd, nl. als basis voor ver dere onderhandelingen. Wij stellen ons met name voor, de wijze, waarop zij zullen worden toegepast, nader te bespreken". De Italiaansche financiën. Het ministerie van financiën deelt mede, dat in Augustus is ontvangen een bedrag van 1.599 millioen lire en uitgegeven een be drag van 2.130 millioen lire. Het geheele de ficit bedraagt met inbegrip van dat van 1 milliard 5 millioen lire. De buitengewone uitgaven voor de Oost- Afrikaansche koloniën hebben in Augustus bedragen 337 millioen en van 1 Juli tot en met 31 Augustus 718 millioen. Weer zeven schepen vertrokken. Zaterdagavond lagen er zeven groote sche pen met 5000 soldaten en 1100 arbeiders aan boord, gereed voor de reis nagr Oost-Afrika. Zij vertrekken tusschen Zaterdagavond en Maandagochtend. De schepen hebben ook veel oorlogsmaterieel aan boord. Zoodra de sche pen van Napels vertrokken zijn, zullen er nieuwe troepen soldaten en arbeiders te Na pels aankomen. In de eerste dagen van de komende week zullen er vier schepen uit Afrika terugkomen, om nieuwe troepen aan boord te nemen. Italiaansche oorlogszones. Reuter meldt uit Napels, dat indien de oor log uitbreekt Napels, Palermo, Messina en Bari tot oorlogszones zullen worden verklaard. In geval van algemeene mobilisatie zullen de bewoners worden geëvacueerd. Engelsche vrachtschepen naar Malta ontboden. De in de Bulgaarsche Zwarte Zee-havens Burgas en Warna liggende Engelsche vracht schepen hebben Vrijdag order gekregen zich onmiddellijk naar Malta te begeven. De Engelsche vlootbewegingen. Te Londen wordt officieel meegedeeld, dat de Engelsche vlootbeweging uitsluitend ver dedigingsdoeleinden betreffen en geen enkel verband houden met de kwestie van sancties. Een lager eindcijfer dan over 1933, doch dit is bereikt door het weglaten van sommige noodige voorzieningen. Aan de memorie van toelichting tot de be grooting van Defensie voor 1936 wordt ont kend, dat de begrooting van den gewonen dienst wordt aangeboden met een eindcijfer, dat iets lager is dan van 1935. Dit resultaat is slechts mogeljjk geworden, doordat som mige volstrekt onvermijdelijke voorzieningen niet op deze begrooting zijn gebracht. In ver band met den ge wijzigden internationalen toestand zal echter deze opzet niet kunnen worden gehandhaafd en zal verhooging van de voor defensie aangevraagde gelden nood zakelijk zijn. De voorstellen hiertoe zullen, voor zooveï de weermacht in Nederland betreft, zoo mo gelijk bjj de beantwoording van het voortoo» pig verslag op de ontwerp-begrooting, In ieder geval zoo spoedig mogelijk aan de Ka mer bekend worden gemaakt. De regeering moet haar standpunt in deze nog bepalen en wel in het bijzonder omtrent de vraag, of het in verbant met den zorgelijken toestand van 's l&'.ds financiën en met de noodzake lijkheid van spoedige verbetering van den toestand van het materieel der weermacht niet gewenscht is, hier ^or een fonds te stichten, waardoor de gewcne middelen in de eerstvolgende jaren aanzienlijk minder zullen worden belast en het benoodigoe in korten tijd verkergen wordt Met betrekking tot voorzieningen in de maritieme defensie, voornamelijk ten be hoeve van Nederlandsch-Indië, is het overleg met de Indische regeëring nog gaande, waar door de desbetreffende voorstellen eerst op een later tijdstip zullen kunnen worden aan hangig gemaakt. Zeemacht- In een overzicht van de bedragen voor aan bouw van materieel der zeemacht, op deze begrooting uitgetrokken, komt voor den flot tieljeleider 1931 voor: bouwsom 2,500,000, artilleriematerieel 900.000, torpedomaterieel 263,200 en inventarisgoederen 226,000, totaal 3,829,200; voor de onderzeeboot O 16: bouwsom 477,000 en inventarisgoederen 9000; totaal 486,000; voor 4 mijnenvegers: bouwsom 1,960,000, artilleriematerieel 84,000 en inventarisgoederen 237,000, totaal 2,281,000; en voor den politiekruiser Jan van Brakel: artilleriematerieel f 42,000; totaal-generaal 6,698,200. Met betrekking tot het personeel der zee macht wordt medegedeeld, dat in afwachting «Ik ju» wat nieuws taiept? Ga dan ook met Uw tijd mee met het bleeken van Uw witgoed HamMiond. „Emke" Apeldoorn t>) „Ja Wim, ik heb een dikken mantel aan, ik zal heusch geen k„u krijgen. Wat is het vreeselijk ionker zeg; ik zie geen trap, zijn we er soms al voorbij?" „Neen kindje, hier is hij, wacht maar, dan zal ik mijn schat naar boven dragen." Hij tilde haar op en onderwijl hq haar naar boven droeg liet zij haar hoofd tegen zijn schouder rusten en fluisterde ze: „Wat heerlijk Wim, dat je zoo sterk bent. En 't is maar gelukkig, dat het zoo donker is. Anders, als de maan scheen en ze zagen ons zoo ge heimzinnig bij die deur bezig, dan zou men ons wel voor inbrekers aanzien en werden we nog opgepakt ock." Boven gekomen zette hij haar voorzichtig neer en zeide: „We zullen maar hopen, dat de maan een oogje dicht doet als wij willen gaan wandelen, 't Is anders een verkeering met hindemissen, hè?" „Ja jongen, ik vind het vreeselijk, dat het zoo moet gaan, maar ik wist geen ander middel. Heb jij er al over nagedacht. En wat dacht je wel toen je dien brief kreeg?" „Wel meisje, ik moest erom lachen, dat je zoo bij de hand bent en ik dacht: dat is nu een onderwijzeres, die de kinderen het goede voorbeeld moet geven. Ze moesten eens we ten, die arme stumperds." Hij lachte luidop. Zij lachte hartelijk mee en zei: „Ja, daar dacht ik vanmiddag ook aan toen ik voor de klas stond. Maar wat moet ik anders doen, jongen? Als ik je heelemaal niet ontmoet, knies ik me dood. Wat vind jq dat we moe ten doen, Wim? Dat zal ik je zeggen, schat. Ik ben vanavond een paar uur bij Frank en Greta geweest en we hebben er lang en breed over gesproken. Wij zijn tot de over tuiging gekomen, dath et het beste is, dat ik eerst naai Indië ;a, omdat ik toch den tweeden Mei al weg moet. Als ik dan terugkom ben jij precies dertig jaar en hebben we dus van niemand toestem ming noodig om te trouwen. Dan kan jij die jaren nog bij je moeder blijven, want je zuster zegt, dat je moeder geen enkelen prettigen dag beleefd heeft in haar huwelijk en als jij er nu 700 uit zou gaan, dan zou ze Iet waarschijnlijk niet meer uithouden. V001 jou zou het ook een marteling zijn als je die jaren zoo alleen moest doorworstelen, terwijl je zoo dichtbq ell aar l ent. Ging het oir een langeren tijd, dan zouden wf andere maatregelen kunnen treffen, b.v. door den kantonrechter den arm te nemen. Blqf jij nu maa rustig in je betrekking en tegen den tijd dat ik terugkeer ga jij voor je uitzet zorgen. Ik ral 1 teeds aan het adres van Frank schrijven, dan kun je daar de briever halen. Want correspondentie kan Je vader toch niet verhinderen. Na mijn terugkomst krijg ik verlof en dan gaan we trouwen. We maken on7e huwelijks reis naar Heerlen, waar mijn zuster woont. Daar halen we de schade wel weer in. Dan zal ik Je mqn vaderland laten zien als we gaan dwalen samen over de heuvelen van Linfburg. Ik vind het wel jammer, dat het zoo moet gaan. Die achterbaksheid houd ik niet van. Al mag ik dan niet in huis komen, is het dan toch niet beter dat ik b.v. in de zaak van je vader een bezoek breng en eens een hartig woordje met hem spreek. Wat deksel, jij bent toch ook geen kind meer en op den duur kan hij die verbintenis immers toch niet tegengaan!" „Ja Wim, dat weet ik wel, maar op dat punt is hij niet voor rede vatbaar. Heusch jongen, geloof me, ik ken hem veel te goed. Als jij hem aanspreekt, dan hebben mijn moeder en ik er de last van. Hij is toch al zoo humeurig. Laat het blijven, zooals het nu is, dan kunnen we tenminste deze twee maanden nog genieten, al is het dan op clandestiene wijze. Ik zal geduldig op je wachten en veel schrq- ven. Zooals je straks zei; ik heb toch mijn werk en mijn moeder en we zullen, als je terugbent, de schade wel weer inhalen. Toe Wim, liefste, beloof me dat je geen pogingen zult doen om hem te spreken, want heusch jongen, het helpt niets en geeft alleen maar narigneid. Als vader weer eens naar een vergadering moet, kon ik wel even bjj Frank aanwippen. Dan zal ik het wel tijdig genoeg laten weten. En op de donkere avonden kom je mq maar weer uit mqn gevangenis halen en dan ma ken we samen een heerlijke wandeling over den zeedqk tot aan den langen Jaap".') „Goed dan kindje, dan zullen we het zoo laten en nog zooveel genieten als mogelijk is." ..Kijk eens Wim. hoe lange Jaap met zijn armen zwaait. Ik heb altijd van hem gehou- De vuurtoren. den, zooals hij daar staat, zoo stoer en sterk, ver boven alles uitstekend. Hoe ver is hij we? zichtbaar vanuit zee, Wim?" „Hij is twintig zeemijlen ver zichtbaar en vooral in stormachtige nachten in de nabij heid van de vele banken hier, is hij onmis baar. Hij staat hier als een trouwe wachter, die de zeelieden waarschuwt voor het gevaar, en zij zijn dankbaar als ze hem zien, want zijn licht bewaart hen voor rampen. Als ze hem zien weten ze Immers waar ze zijn en kunnen ze een veilige koers sturen." „Hij is altijd mijn vriend geweest Wim en hij zal dat nu nog meer worden. Als jij weg bent, zal ik 's avonds naar hem kijken en het zal mij zijn of hij met zijn lange armen een groet van jou overbrengt. Hij is het licht, dat door de duisternis van onze lange scheiding heen, mij zal toeroepen geduldig te zijn en den moed niet te verliezen. Als ik 's avonds naar hem kijk, zal ik aan jou denken liefste, en oidden dat Je weer veilig bij mij mag terugkeeren." „Dank je schat," sprak hq, geroerd door haar groote liefde voor uem. „Maar kom vrouwtje, het s bqna twaalf uur, dus hoog tqd voor je om te gaan slapen." Bij de achterdeur namen zij afscheid en hij zeide: „Morgen heb ik de wacht Jo, maar overmorgen kom ik je weer halen voor een stevige wandeling langs den zeedijk. Daar slaap je lekker op. Nogeens trok zij zijn hoofd naar zich toe en kusten ze elkaar ten afscheid. „Ik ben blq, dat je gekomen bent Wim. Ik heb heerlqk genoten met jou samen. Goedennacht lieveling, wel te rusten!" „Slaap zacht, liefste!" HOOFDSTUK IV. Eén Mei, een schoone lentedag, een feest dag. De kwakkelwinter met zqn regen en kou den mist had niet lang geduurd. Half Februari was het mooie weer al be gonnen en behalve de enkele Maartsche buien, was het blijven aanhouden, zoodat de lente al heel vroeg haar intrede deed. Allerwegen sproot het jonge groen te voorschijn. Boomen liepen uit, knoppen zwol len en barstten en het wondere, heerlqke leven baande zich een uitweg naar buiten. Op dezen eersten Meidag had de natuur zich getooid met een feestgewaad van zacht, malsch groen en juichende blijde kondigde zij den zomer aan met haar gouden zonne schijn. De vogels in de boomen en op de daken hadden het druk met het bouwen van hunne nesten en ieder op zijn eigen wijze riepen zij de bloeiende Meimaand een welkom toe. Alles in de natuur voelde in zich een zoe ten drang naar het nieuwe, jonge leven. Ook de menschen drukten hun bizondere tevredenheid uit over het aanhoudende mooie weer en overal zag men gelukkige gezichten. De nachtelijke uitstapjes van Jo en haar geliefde waren tot nog toe onopgemerkt ge bleven. Gedurende de voorafgegane maanden had den ze vaak hun wandelingen gemaakt en genoten van elkanders bijzijn. Op den avond, die volgde op den schoonen lentedag stond Jo voor het raam op den uit kijk. Zij peinsde er over, dat dit de laatste maal was, dat zij Wim zoo opwachtte. Den volgenden dag, twee Mei, zou hq voor een langen tijd van haar weggaan. Drie jaren zou ze moeten wachten, zonder hem ooit te zien of te spreken, zonder die sterke armen om zich heen te voelen of haar lippen op de zijne te drukken. Slechts door schrijven konden ze met el kaar ln contact blijven. Maar ze zou hard werken, dan ging de tijd vlug. En dan, als de drie jaren om waren, zou ze vrij zijn, vrij om zich met hem in den echt te laten verbinden. Dan zou hq haar in zijn armen nemen en alle leed van haar weg kussen. Dat vooruitzicht, die hoop op de toekomst zou het lichtpunt zqn in de donkere leegte van die lange jaren. Zij boog zich uit het raam toen zq de be kende gestalte zag naderen en wuifde met haar zakdoek. „Dag mqn jongen," verwelkomde ze hem bq de deur. ,,'t Is gelukkig weer heerlijk don ker, hè? x heb op den scheurkalender ge keken hoe laat de maan opkomt. Dat is pas om twee uur, dus we hebben den tqd op onzen laatsten avond." Toen ze bq een lantaarn kwamen stond hij stil en overhandigde haar een klein pakje. „Kijk eens wat daar in zit, schat?" Zij maakte het open en haalde er twee doosjes uit te voorschijn. „Ringen!" riep ze blij verrast. „Verlo vingsringen?" „Verlovingsringen," bevestigde hq. „En kijk eens, wat er in gegraveerd is?" Hardop las ze: „W. W. for ever"»). „Juist, dat staat er in, liefste. Geef hem eens hier dan zal ik hem aan je vinger ste ken." „En deze is voor jou, Wim. Bij jou staat erin: „J. V. for ever". Geef je hand jongen, dan zal ik hem bij jou aandoen. Voor eeuwig. (Wordt vervolgd.).

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1