Radio-programma lister ine tandpasta GEMENGD NIEUWS Gewestelijk jeugdfeest A.J.C. Zo verkouden! jt ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR Koninklijk bezoek aan de oefeningen van de lichte brigade. De positie van den gulden. De Ossche misdrijven. Smokkelarij van margarine en suiker Inbraak opgehelderd. De inbraak te Weert. Ongeluk op een veerpont te Rotterdam. Door een autobus overreden en gedood. Brand in een olieraffinaderij. Rotterdamsch motorschip op de Noordzee gezonken. Mooie tanden zijn de aantrekkelijkste 1 bekoring der jeugd Drie kinderen aan den dood ontrukt. Huiselijke twist- Een ongelukkige brand in een messenfabriek. Botsing met een goederentr^11 van de resultaten van nog hangend overleg een definitieve organisatie van dit personeel nog niet volledig werd vastgesteld; wel werd overgegaan tot wijziging van onderdeelen. Zoo werd door invoering van de qualiteit van maat bereikt, cat schepelingen niet op te jeugdigen leeftijd met gezag worden bekleed. Voorts werd eenige uitbreiding gegeven aan het stelsel van bevordering bij keuze. De tekorten onder het beroepspersoneel werden zooveel mogelijk aangevuld door versterkte aanneming. Tevens werd voor dienstplich tigen, naast de mogelijkheid om in vasten dienst te treden, de gelegenheid geopend om gedurende één dan wel drie jaar in werke- lijken dienst te blijven. Landmacht. De aan de herhalingsoefeningen verbonden kosten worden geraamd op 1,016,290. Aangezien weder troepenoefeningen onder, den commandant van het veldleger zullen worden gehouden en de herhalingslichtingen aan die oefeningen deelnemen, is 28,000 meer moeten worden uitgetrokken dan voor 1935. De uitgaven voor de bescherming van Cu- ragao eischen een bedrag van 496,737. Het eindcijfer van den gewonen dienst van de ontwerp-begrooting van het departement^ van Defensie voor 1936 bedraagt 87,646,126. Voor 1935 werd voor dien dienst toegestaan 87,712,505, zoodat minder wordt aange vraagd 66,379. Wat den kapitaaldienst be treft, wordt voor 1936 aangevraagd 323,000, en werd voor 1935 toegestaan 287,000, derhalve meer 36,000. Het eindcijfer van de ontwerp-begrooting voor 1936 is dus 30,379 lager dan dat van; de begrooting 1935. Nadere byzonderhedeii uit den uit- gewerkten en toelichtenden staat. Aan den uitgewerkten en toelichtenden, staat, behoorende bij de Defensie, Wordt nog: het volgende ontleend. Vernieuwing korte golfzender te Amsterdam. i De bestaande kortegolf zender te Amster dam vertoont ernstige ouderdomsgebreken en voldoet niet meer aan de eischen, welke daaraan gesteld moeten worden als gevolg van de in omvang en belangrijkheid toene mende kortegolf verbinding met Ned. Indië en met de buiten Nederland verblijvende oor logsschepen. Voor vernieuwing van dezen zender is een bedrag van 20.000 uitgetrok ken. Als gevolg van de opheffing der Rijkswerf te Hellevoetsluis moet het dokken van en het verrichten van herstellingen van gerin gen omvang aan te Vlissingen vertoevende oorlogsvaartuigen thans op particuliere scheepsbouwwerven plaats vinden, waarvoor een bedrag van 8000 op de begrooting is ge bracht. Ten behoeve van de Rijkswerf te Willems oord is 7000 aangevraagd voor het afbreken der oude ketelmakerij, welke niet meer ge schikt is voorconservatiebergplaats en het bouwen van een nieuwe ijzeren loods, terwijl 3000 noodig wordt geacht voor aanmaak van een gebouwtje voor officieren en onder officieren en wijziging van het bestaande lokaal voor manschappen. Nieuwe lokalen voor den gas- dienst. In verband met de invoering van een nieuw voorschrift voor het onderzoek van naadlooze stalen cylinders is het noodig de voor dat onderzoek te gebruiken installaties uit te breiden. Mede als gevolg daarvan zal moeten worden overgegaan tot bouw en in richting van nieuwe lokalen voor den gas- dienst. Tevens moet de zuurstofvoorziening van den onderzeedienst en van den gas- dienst worden uitgebreid. Een en ander zal naar raming een uitgave van 36.000 vor deren. De capaciteit van de luchtperspomp aan de Buitenhaven te Willemsoord is te gering. Ter verbetering van deze installatie is een post van 1200 uitgetrokken. Ter verbetering der oeverwerken op het vliegkamp De Mok wordt een slottermijn van 15.000 aangevraagd. Als tweede termijn voor den aanleg van een verwarmingsinstal latie in de hangars en werkplaatsen op het vliegkamp De Mok wordt een som van 10.000 noodig geacht. Geheime uitgaven. Art. 190, Geheime uitgaven, wordt ge raamd voor 1936 op 36.000; er was 30.000 voor 1935 toegestaan. De internationale po litieke omstandigheden maken het noodzake lijk, over een hooger bedrag te beschikken. Ontvangst ten stadhuize. Zaterdag en Zondag vierde de A. J. C. uit Noord-Holland benoorden het Y haar gewes telijke jeugdfeest te Alkmaar. Bij den aan- yang van het feest werden gisteravond van elk der deelnemende afdeelingen twee leden plus een lid van het hoofdbestuur ten stad huize officieel door het gemeentebestuur ont vangen. De burgemeester, jhr. F, H. van Kinschot, zeide, dat het verzoek om ten stadhuize te worden ontvangen hem sympathiek stemt, omdat hij daarin den wensch zag om ook bij de jeugd zooveel mogelijk eerbied voor het wettig gezag aan 'te kweeken. De jeugd organisaties, zeide spr., kunnen in deze tijden Veel voor de jongeren doen. Spr. sloot zich aan bij den wensch, neergelegd in den op roep voor het jeugdfeest, dat er meer vreug de, meer levensblijheid, meer gemeenschaps zin zal zijn en dat het leven zal beantwoor den aan wat wij menschenkinderen ervan verlangen. De heer Peters, hoofdbestuurslid, zag in de officieele ontvangst een erkenning van wat de A. J. C. als jeugdorganisatie onderneemt. Hij wees op hét ideëele karakter der A.J.C., opvoeding tot vrije menschen en een vrije ge meenschap. Zaterdagavond werd het feest voortgezet In het gebouw der gemeentelijke korenbeurs, Waar tegen 8 u. 1700 menschen bijeen Wa ren. De A. J. C. van Amsterdam Noord en Haarlem gaven zang, dans en muziek ten beste. De heer E. Vermeer uit Amsterdam wekte op tot bescherming vah de' democra tie in ons land. De Haarlemmers vertoonden nog ëen tooneelstukje. getiteld: Het sprookje van het land van den arbeid. Na afloop werd em fakkeloptocht geformeerd, die door de stad trok en op het Waagpleln werd ont bonden. ,l Misschien nog Aspirin is de onovertroffen Na Uw verkoudheid zult Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes wel koorts ookl bestrijder van verkoudheid. U met zo velen zeggen: v. 20 tabl. 70 ets. en oranjerakjes v. 2 tabl. a 10 ct*. Zaterdagmorgen om half negen is de Koningin, vergezeld van Prinses Juliana, over den rijksstraatweg te Bathmen geko men tot het brengen van een bezoek aan de oefeningen van de lichte brigade in de om streken van Bathmen en Holten. Op het kruispunt van den weg, bij den bekenden ouden molen, stond de staf opge-, steld met het vaandel, in afwachting vani de komst van Hare Majesteit. Mede was hier aanwezig de burgemeester van Diepen veen, de heer Arriens. Een aantal belang stellenden, dat toevallig van de komst van het hooge gezelschap op de hoogte was, stond langs den weg. H.M., die Haar auto niet Verliet, werd namens den staf verwelkomd door generaal- majoor H. A. C. Fabius, commandant der lichte brigade en insepeteur der cavalerie. In een vrij langdurig onderhoudt bracht generaal Fabius H.M. en de Prinses op de hoogte van het verloop der oefeningen en de opstelling der partijen. Toegejuicht door het publiek vertrokken de vorstelijke bezoeksters hierna in de rich ting Holten. PRINSES JULIANA KOOPT ZOMERPOSTZEGELS. Naar wy vernemen heeft H.K.H. Prinses! Juliana van het Algemeen Comité voor de j Zomerpostzegels een belangrijk bedrag aan zomerpostzegels gekocht, zuls als Bescherm vrouw der Vereeniging „Arbeid voor Onvol- j waardigen", die voor de helft in de èxtra op brengst der zomerpostzegels deelt. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Ontvangsten in de eerste acht maanden 67.3 (v. j. 76.9) millioen. De geschatte ontvangsten der Nederiand- sche Spoorwegen (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) hebben in Augustus 9.234.700 (v. j. 10.311.400) bedragen. De totale ontvangsten van 1 Januari af beliep 67.307.537 (v. j. 76.898.430). Een beschouwing van de Temps. De corr. van de N. R. Crt. te Parijs tele foneerde aan zijn blad: Een hoofdartikel van de Temps trekt de les uit de manier, waarop de jongste crisis van den gulden is opgelost. Natuurlijk heeft men telkens op de „speculatie" gescholden. Wat kan de speculatie uitrichten tegen een| stevig gewaarborgde, door de overheid vast beraden verdedigde munt? Een ernstig ge vaar voor een deugdelijke valuta, gelijk gulden en franc, kan alleen uit het binnen land komen. Het ontstaat, wanneer de munt1 binnen de grenzen in opstand is en twijfel rijst aan den wil van regeering of parlement om de goudswaarde ongerept te handhaven. In Frankrijk heeft zich onlangs een over eenkomstige ontwikkeling voorgedaan. De toestand van de beide centrale banken blijft na de vermindering van den goudvoorraad onbetwistbaar stevig, maar overwegingen van partijpolitiek kunnen de herstelpolitiek van minister Colijn komen dwarsboomen en daar mee zou het gevaar, dat hij heeft weten te keeren, met verdubbelde kracht terugkomen. Het witte achterspatbord voor rijwielen. Op 7 October vereischt. De bepalingen aangaande het witte achter spatbord voor rijwielen en aangaande bak fietsen treden in werking op den normalen termijn van twintig dagen na de afkondi ging, d.i. op 7 October. Binnenland. De eerste zaken voor de recht bank in den Bosch. Zooalsgemeld, zal de rechtbank te Pen Bosch op Maandag 14 October, om tien uur v.m., met de berechting van de Ossche mis drijven aanvangen. Op dien dag zullen te recht staan P. J. de B., bijgenaamd Peer, werkman te Oss en L. A. v. d. H„ bijge naamd de Brus, vrachtrijder te Heesch, ver dacht van overval met roof te Mariahêide, op 16 Maart 1934, van inbraak in het gemeente huis te Gassel, op 16 Mei 1933 en van in braak bij G. v. Huisseling, te Langeboom, op 11 Januari 1934; verder F. N. v. d. W., bij genaamd de Brommert, landbouwer te Oss, verdacht van medeplichtigheid aan den over val met roof te Mariaheide, op 6 Mei 1933; A. J. v. d. W., bijgenaamd Slappe Toon van Mieneke de Soep, landbouwer te Oss, ver dacht van medeplichtigheid aan de inbraak bij P. M. v. d. Berg, te Oss, op 3 April 1934 en van heling bij genoemde inbraak; A. S„ verzekerings-inspecteur te Nijmegen, ver dacht van medeplichtigheid aan de inbraak in het gemeentehuis te Gassel, op 16 Mei 1933 en aan de inbraak te Langeboom, op 11 Januari 1934 by G. v. Huisseling. Diverse inbraken én eenige ge vallen van straatroof tot klaar heid gebracht. Zaterdag hebben de politiecorpsen te Oss weer eenige successen kunnen boeken door de opheldering van een aantal inbraken en eenige gevallen van straatroof. De wacht meesters der Koninklijke marechaussee De Gier en v. d. Weerd hebben 'Zaterdagmorgen in het huis van bewaring te 's-Hertogen- bosch wederom verhooren afgenomen aan enkele beruchte Ossche misdadigefs. De Rut, de jonge Toon de Soep en Piet de B. ver klaarden, dat zy op Zondagavond 11 Febr. 193£ in vereeniging; velschillende huizen te 9®® zPIil binnengedrongen en $f)ar hun slag hebben gcslhgen. De gemeentepolitie te Oss is verder ge gaan met het verhooren van den een dezer dagen gearresteerde v. d. A., bijgen. De Stier, die aangehouden werd, verdacht van mede plichtigheid aan den overval met roof op de gezusters van Éldijk te Lith. In deze zaak heeft de aangehoudene nog geen bekentenis afgelegd. Wel verklaarde hij zich in 1933 te hebben schuldig gemaakt aan een geval van straatroof, gepaard gaande met ernstige mis handeling. Dit feit heeft hij gepleegd met nog twee andere menschen, die nog gearres teerd zullen worden. Het slachtoffer, de landbouwer v. d. Kamp^ uit Oss, werd op een avond, toen hg per rij-} wiel over den Berghemschen weg reed, door drie mannen aangevallen en van zijn fiets geslagen. De drie straatroovers ontrukten hem zijn portemonnaie, doch toen zij be merkten, dat de landbouwer geen geld bij zich had, werden zij zoo kwaad, dat zij hem gedrieën een geduchte aframmeling toe dienden. De landbouwer van Nuland uit Oss heeft in 1933 eenzelfde onaangename ondervin ding opgedaan. Hij keerde op een Dinsdag van de Ossche markt huiswaarts en ont moette in de Ossche heide nabij de St. Wille- brordusput eenige hem onbekende personen,,' die hem dwongen, zijn portemonnaie inhou dende 18 aan hen te overhandigen. Van N. ziende dat voor hem op deze stille plek toch geen hulp zou komen opdagen, onderwierp zich aan het bevel. De verdachte v. d. A. heeft thans bekend zich ook aan dit geval van straatroof te hebben schuldig ge maakt. De aangehoudene blijft op het; politie-bureau en zal verder nog aan den tand worden gevoeld betreffende andere za ken, Het onderzoek duurt voort. Te Stramproy (Limb.) werd door de rijks ambtenaren opgemerkt, dat van België uit een personen-auto over een zandweg met groote snelheid de Nederlandsche grens pas seerde. Toen de bestuurder aan de sommatie om te stoppen geen gevolg gaf, doch met nog grootere snelheid doorreed, losten de ambtenaren eenige revolverschoten en zetten den auto per rijwiel achterna. Vermoedelijk tengevolge van zenuwachtig heid geraakte de chauffeur de macht over het stuur kwijt en reed naast den weg in een sloot, de twee inzittenden namen de vlucht en lieten den wagen in den steek; een van hen werd opgepikt door een in de buurt zijnden personenwagen, die waarschijn lijk als spionnage-auto dienst deed. De chauf feur werd ingehaald, aangehouden en in voorloopig arrest gesteld. Hij bleek te zijn zekere v. L. uit Eindhoven. De smokkel auto bevatte 90 doozen margarine met een gewicht van 540 K.G. Te Budel wisten de ambtenaren beslag te leggen op 100 K.G. suiker en 200 K.G. boter. Rijwielen en smokkelwaar werden in beslag genomen; tegen de vervoerders werd procesverbaal opgemaakt. In de buurt van Weert werden eveneens verscheidene kilo's suiker en boter buitge maakt. Daar wisten de smokkelaars met achterlating hunner rijwielen in het duister te ontkomen. Een paar maanden geleden werd in een villa aan den Koninginneweg te Amsterdam tijdens afwezigheid van de bewoners een inbraak gepleegd. Er werd toen veel zilver meegenomen. Later werd in dezelfde villa opnieuw ingebroken en werd wederom heel wat van waarde meegenomen. De politie heeft steeds ijverig gespeurd, maar zonder resultaat. Dezer dagen heeft zij eenige aanwijzingen gekregen, dat twee mannen, die thans voor andere misdrijven in het huis van bewaring zijn opgesloten, mede zouden schuldig zijn aan deze inbraak. Tot op dit oogenblik heb- ben zij niet bekend aan de inbraak schuldig te zijn, m^ar de aanwijzingen zijn toch van dien aard, dat deze mannen er niet buiten staan. Bovendien is een opkooper aangehouden die, vooiwerpen van den buit op den Konin ginneweg in handen heeft gehad. Het onder zoek wordt voortgezet. De berooving van twee Italianen in een Haagsch hotel. Weer twee arrestaties. De Haagsche politie heeft Vrijdag te Am sterdam aangehouden twee personen, die verdacht worden betrokken te zijn bij den nachtelijken diefstal ten nadeele van twee Italianen in een hotel in Den Haag. De aan gehoudenen zijn de 33-jarige J. N. en de ^0-jarige G. W, J. beiden uit Amsterdam. De autobus, die door twee treinen werd gegrepen. Omtrent het ongeval op den onbewaakten overweg nabij Berkum, waarvan in het nr. 'yan Zaterdag melding is gemaakt, kunnen wij nog het volgende melden: De autobus werd bestuurd door zekeren Driessen, afkomstig uit Ommen. De bus is van den dienst Dalfsen-Zwolle en eiken dag rijdt een groot aantal schoolkinderen met deze bus van Dalfsen naar Zwolle. Zaterdagmorgen was het mistig en daarom stopte Driessen voor den overweg om te gaan kijken of er een trein aankwam. Hij was met de situatie dus volkomen op de hoogte. Hij bespeurde niets en waarschijnlijk misleid door de mist zette hij de bus weer in beweging. Öp den overweg gekomen, werd het voorste gedeelte van de bus door den trein uit Mep- pel, die te 8.06 uur te Zwolle moet arriveeren, gegrepen. Door den schok kwamen de voordeuren van de autobus klem te zitten. Voorts kwam de bus midden dwars over de rails te staan, met het grootste gedeelte op de andere lijn. De bestuurder had de tegenwoordigheid van geest om enkele achterdeuren in te trappen en het noodluik te openen, waardoor alle kinderen, jongens en meisjes in den leeftijd van 12 tot 20 jaar, gelegenheid krijgen de bus te verlaten. De 13-jarige Ida Grakist uit Dalfsen was ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis ,te Zwolle worden overgebracht. Alle andere inzittenden kwamen er met schrammen en I lichte verwondingen af, evenals- de chauffeur. Enkele oogenblikken nadat alle kinderen de bus hadden verlaten passeerde de sneltrein ZwolleGroningen. WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1935. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. 8.00 C. Steyn (orgel) en H. Wiggelaar (viool) 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. i. d. Continubedr.: XX-ensem- ble o.l.v. C. Steyn, m.m.v. T. Jonker (zang) en Mr. R. v. d. Heide (lezing), 11.00 RVU. Kniples 11.30 Vervolg uitzending van 10.15: Strijk orkest E. Walis. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 1.00 Gramofoonplaten. I.151.45 E. Walis en zijn orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Fantasia o.l.v. Walis m.m.v. B. v. Don gen (zang). 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkset o.l.v. H. de Groot. 6.30 RVU. Dr. G. Stuiveling: De breuk tus- schen '80 en de Nieuwe Gids". 7.00 Sportuitzending. 7.15 Vervolg orkestconcert. 8.00 S.O.S.-berichten. Nieuwsberichten. VARA-Varia. 8.15 Gramofoonplaten. 8.30 „Brief in Schemer", spel van Heyermans. M.m.v. mevr. Esther de Boer-—van Rijk en Jan Musch. 9.00 Pianorecital door R. Lanes. 9,30 Uit het Gebouw van K. W., Den Haag: „Hoe gaas'es, revue. Muzik. leiding G. van Weezei, 10.30 Gramofoonplaten. II.1512.00 De Bohemians o.l.v. J. v. d. Horst. Hilversum, 301 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 9.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. L. v. d. Wolf. 11.00—12.00 M. F. Jurjaanz (orgel) en Mej. D. Mijnhout (zang). 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Stichtsch salonorkest en gramofoonpl, 3.003.45 Gramofoonplaten. 4.00 Hendriks Trio. 5.00 Kinderuur. c.-.i 8.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.3'! Gramofoonplaten. 7.45 Lezing in verband met de Anti- Lawaai- Week. 8.00 Berichten. 8.05 Kerkliederen d.h. Kerkkoor van de Rüss. Orth. Theol. Hoogeschool te Parijs o.l.v. Ivan Denissow. 9.00 Voor jonge menschen. 9.30 Orgelconcert J. Zwart (Om 10.00 Berich ten). i0.3011.30 Gramofoonmuziek. DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1935. Hiiversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Jonny Kroon's Ensemble. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Jonny Kroon's Ensemble. 11.00 Het omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m. v. B. Lonkhuyzen (voordracht). I.00 Ensemble Jetty Cantor. 2.30 Gramofoonplaten. 2.45 Het Lyra-trio. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Voor zieken pn ouden-van-dagen. 4,45 Radio-tooneel voor kinderen. 5.30 De AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. 6,1? Gramofoonplaten. 6,30 Sportpraajtje H. Hollander. 7.00 Gramofoonplaten. t.30 Causerie door Dr. Max Euwe. 8.00 Berichten. 8.10 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 9.00 6e Episode yan „De blauwe smaragd", spel van L. Willink. Leiding: Kommer Kleyn. Ö.30 Concert door de Regensburger Domspat- zen o.l.v. Dr. Th. Schrems. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Ko"°cs Lajös en .zijn orkest. II.00 Berichten. ji.1512.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Hilversum, 301 M. 8.00—9,15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. B. Hagenaar. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30—12,00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pi. en orkestconcert, 2,00 Handwerkcursus. 3,00 Vroi'wenhaifuur. 3.303.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing Ds. C. Warmolts. M.m.v. ba- riton en cz-gel. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Zang door R. Ipema (sopraan). A. d. vleugel; C. Veelo. 6.45 Causerie A. Stapelkamp. 7,15 Rep- rtage. 7.30 Journ. weekoverzicht C. A. Crayé. 8.00 Berichten. 8.05 Evangelisati'e-iJienst uit de Baptiste Kerk te Stadskanaal. Sprekers: Ds. J. w. Wee- nink en Ds. J. Huizinga. M.m.v. de Zang- vereen. „Polyphonia" o.l.v. J. y. d. Baaren. 9.35 NCRV-ork.st o.l.v. P. v. d. Hurk (Oni 10.00 Berichten). 11.0011.30 Gramofoonplaten. re .„comoM ,.n 'rein greep "*>L d« ongeluk geraakte de 1» in de war, doch na ongeveer een halfuur de baan weer zoover vrijgemaakt, dat de reil zoowel door den Zwolschen als door den G ningschen trein kon worden voortgezet. Gistermiddag is op aanwijzing van'den ar beider van E. uit het gehucht Leuken bij Leu kerakker te Weert het geldkistje, afkomstig van den diefstal van 15 September, bij den bakker H. Boeken aan de Maaspoort te Weert gepleegd, gevonden. Het kistje, dat zooals men weet veel geld bevatte, werd gevonden onder een heg. Het bleek bij de opgraving dat het deksel was afgerukt. In het kistje bevond zich naar schatting nog Slechts 200— én enkele waardestukken. De rest van den in houd van het geldkistje dat totaal 6000 aan contanten en ongeveer 8000 aan effecten bevatte, is nog niet gevonden. Een deskundige uit Maastricht zal het geldkistje met den in houd onderzoeken. Zichzelf bij ongeluk doodgeschoten. De landbouwer J. Hofstede te Zelhem wilde Vrijdag In zijn weide een haas schieten. Het schot trof slechts gedeeltelijk doel en toen hij daarop het gewonde dier achtervolgde en het met de kolf van het geweer doodsloeg, ging tegelijkertijd een schot af, waardoor de man de volle lading hagel in den buik kreeg. Hg is Zaterdag aan de verwondingen overleden. Machinist gedood, Zaterdagochtend 6 uur is in de machinekamer van de veerpont no. 4, Van den dienst Park- kade-Charlois alhier dood gevonden de 35- jarige machinist K. M. v. d. Berg, gewoond hebbende in de Brielsche laan. Toen de pont zou afvaren, werd een sein naar de machinekamer gegeven, waarop geen antwoord kwam. Toen men ging kijken, vond men den machinist met verpletterd hoofd tusschen de machine liggen. Niemand is bij het ongeluk aanwezig geweest. Vermoedelijk heeft de machinist iets aan de machine willen ver anderen, terwijl deze nog in beweging was, met het gevolg, dat hij door de machine werd gegrepen. Zaterdagavond omstreeks half 6 waren eenige jongens aan het spelen op den Paral lelweg te Eindhoven, toen plotseling een van hen, de 6-jarige J. Rekers, achter een auto bus vandaan kwam en tegen een passeeren- den personenauto aanliep. Het kind werd over de straat geslingerd. Door omwonenden is het in een café binnengedragen. Een ont boden geneesheer constateerde een ernstige hersenschudding en heeft het slachtoffer naar het Binnengasthuis doen overbrengen, waar het Zondag aan de gevolgen is overleden. Aan den Ringdgk te Wormerveer; schade 75.000. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een deel van de N.V. Gerkens' Olieraffina derij aan den Ringdgk te Wormerveer door brand vernield. De vermoedelijke oorzaak van den brand meent men te moeten wijten aan de omstan digheid, dat in den middag bij het pakhuis met een laschapparaat werkzaamheden zijn verricht. Afspringende vonken zouden onder het pakhuis zijn geraakt en de vette vloer hebben doen smeulen, waarna tenslotte de vrij sterke Oostenwind het onheil verder be werkte. De schade aan de gebouwen en grondstof fen beloopt op zijn minst 75.000, o.m. gin gen eenige duizenden kilogrammen cacao- loter verloren. Deze schade wordt door ver zekering op beurspolis gedekt. De opvarenden, zeven man, door een Russisch schip gered en te Rot terdam binnengebracht. Zondag is op de Noordzee op 51' 19" N.B. en 2° O.L. tijdens een hevigen storm het Ne derlandsche motorschip Minna gekapseisd en vergaan. De bemanning van zeven koppen, onder commando van kapitein de Ruyter, is door het Russische stoomschip Lensovet ge red en vannacht te Rotterdam binnenge bracht. De zeven geredden werden door de boot van de Rivierpolitie van boord gehaald, waarna zij in de gelegenheid werden gesteld op het bureau van de Rivierpolitie den dag af te wachten. De geredden zijp: kapitein g. de Ruyter, wonende te Scheveningen; 1ste stuurman g' Pols, wonende te Rotterdam; machinist f Grol, wonende te Vlaardingen; 2e machinist c. Dorsch, wonende te Amsterdam; kok D Verhagen, wonende te Rotterdam, en de ma trozen N. den Heier, van Scheveningen, en M. Plugge, eveneens van Scheveningen De bemanning verklaarde zich uiterst dankbaar voor de hartelijke wyze waarop men aan boord van het Russische schip was ontvangen. Bij het onderhoud van den kapitein waren ook de andere geredden aanwezig. Toen de heer De Ruyter zijn relaas geëindigd had, nam een van hen spontaan het woord, om met een enkel woord te verklaren, dat hij en zgn makkers den goeden afloop van het angstige avontuur dankten aan het kalme en zekere optreden van hun gezagvo. Jer. DIEFSTAL VAN GELD IN EEN CAFÉ. Een caféhouder aan het Spui in Den Haag heeft aangifte gedaan van diefstal van 270 een eeonnbSSt,,ZOndagm0rgen ^epiecgd door een onbekenden bezoeker. Verdacht van dezen diefstal is aangehouden de 94-jarige Lm f ,Ult Veere' Bi-i f°uilleering werd efn bedl'ag aan geld b« hem aangetroffen. SF Itehoudt ze met I Tweemaal per dag Listerine gebruiken is een gewaarborgde verzorging Groote tube 50 cents Kleine tube 25 cents T 10,000.000 geestdriftige gebruikers 1 over de gchccle wereld De vader klom langs een ladder In een brandend huis. Zaterdagavond tegen elf uur is brand ont- staan in een schuur, welke diende als 0p* slagplaats van brandstoffen, staande bij da woning van den heer J. Koning te West. Blokker. In korten tijd stond het gebouwtje in volle vlam. De heer Koning had, nog ge. tracht het vuur te blusschen, doch toen dit niet lukte, heeft hij alarm gemaakt by de buren, die zich reeds ter ruste hadden bege- ven. Het vuur had inmiddels een grooten om vang aangenomen en was ook overgeslagen naar het woonhuis. Toen de vrouw des hui zes zich met drie kinderen in veiligheid had gesteld, bevonden zich nog drie andere kin deren, die op den zolder sliepen, in het in lichter laaie staande huis. Met behulp van den heer Jong, die in allerijl een ladder uit zijn huis had gehaald, slaagde de heer Koning erin, op het laatste oogenblik zijn kinderen van een wissen vuurdood te redden. De brandweer kon uitbreiding van den brand voorkomen. Niets kon worden gered. De heer Koning had ernstige brandwonden opgeloo- pen en is door een geneesheer ter plaatse behandeld. De brand is zeer waarschijnlijk ontstaan, toen de heer K. eenige werkzaam heden aan zijn vrachtauto, die in de schuur stond, verrichtte. Zgn vrouw met een slagersmes ernstig gewond. Zaterdagavond omstreeks 10 uur heeft ten hujze van de familie K. in de Jan Overdijk- straat 42 te Zuilen een ernstig voorval plaats gehad. De vrouw des huizes is door haar 33- jarigen echtgenoot, houtbewerker van beroep, met een slagersmes zwaar verwond. Zij heeft een steekwonde in de borst gekregen. Haar toestand was levensgevaarlgk. De slechte verhouding tusschen de echtge- nooten had reeds meermalen tot ingrijpen der buren aanleiding gegeven. Toen Zaterdag avond de vrouw van boodschappen terugkeer de is over deze burenkwestie een twist ont staan, waarbij K. plotseling zijn echtgenoote met een mes te lijf is gegaan. Na de wandaad gepleegd te hebben, liet hij het slachtoffer aan haar lot over. De vrouw liep hevig bloe dend de woning uit en vond bij de buren een toevlucht en werd overgebracht naar de Rijkskliniek te Utrecht. Het onderzoek onder leiding van den bur gemeester werd vergemakkelykt, doordat K. in zeer overspannen toestand zich bij het politiebureau heeft aangemeld en een beken tenis heeft afgelegd. Hij is in voorloopige hechtenis gesteld. Buitenland. Vyf vrouwen uit een raam Se' sprongen, één omgekomen. Vrijdagavond brak er brand uit in ecn messenfabriek in het hartje van Shcffic Een aantal vrouwen en meisjes uit de d zenmakerij zag geen uitweg meer en ver drong zich in de raamkozijnen. Vijf har® sprongen en één viel er naar beneden. Dez een getrouwde vrouw, kwam zoo on8e'ul{ terecht, dat zy vrijwel onmiddellgk dood w Een andere getrouwde vrouw en drie J° meisjes werden gewond opgenomen. Dit g schiedde van de achterzijde van het gc Aan de voorzijde hebben een paar ga' vergun* die vinden. wasschers, na daartoe van de politie ning te hebben bekomen, drie vrouwen, ook geen uitweg meer wisten te door een der ramen van de tweede ve ping gered. brand De brandweer was ten slotte de gauw meester, maar de tweede en verdieping waren toen reeds heelem gCbrand' afdeed De brand is ontstaan in de rA[gd- waar celluloid-heften werden vervaa 30 ge*vwn(lfn' 10 aWon. Bij Hyères, in de buurt van tugscllCl1 gistermiddag een botsing ontstaan n een goederentrein en een zwaren ^^r vrachtauto. Er werden 12 men sChade en 18 licht gewond. De materieel zeer aanzienlijk. Er was spoedig ^aar- gewonden zijn naar een ziekenhuis vervoerd. te

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2