in vijf dagen 1018 nieuwe abonné's Stadsnieuws De stroom van nieuwe abonné s duurt voort! Jfacfi ipoi Jtocü zat. abonnementsgelden vóór 1 October TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 24 SEPTEMBER 1935 Vereeniging „Helders Belang 1 nteeken biljet Sinds onze laatste opgave, in het nummer van Zaterdag, boekten wij tot gisterenavond nog 266 nieuwe abonné's, zoodat de HELDERSCHE COURANT won. De Heidersche Courant het meest gelezen blad in den kop van Noord-Holland Komt het blad reeds bij u als huisvriend Abonneert u nu. - Abonnementsprijs voor Den Helder f 1.50 per kwartaal, £0 12 per week den omtrek f 1.65 f 0.13 Geeft U op aan ons kantoor of aan een onzer colporteurs. GEMEENTERAAD. Wrakhout op 't Marsdiep. Aan onze postabonné's doen wij het verzoek de abonnementsgelden voor het vierde kwar taal ten bedrage van 2, per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met J 0.15 verhooging. Wegens een. reorganisatie in onze admini stratie verzoeken wy onze postabonné's om voortaan steeds vóór den lsten der maand van een nieuw kwartaal (en niet zooals vroeger vóór den 15den) het abonnements geld te willen zenden. Wg vertrouwen, dat onze postabonné's hunne medewerking zullen willen verleenen. DE ADMINISTRATIE. Lichi op voor alle voertuigen. Dinsdag 24 Sept. 19.25 uur Woensdag 25 19.23 uur Bij het laatst gehouden examen, slaagde te 's-Gravenhage voor het Machinisten diploma B de hèer U. Broolsma. BLOEMPJESDAG. Morgen (Woensdag) wordt er ten bate van de Vereeniging tot verspreiding van de Hei lige Schrift, een bloempjesdag gehouden. Deze vereeniging, gevestigd te Amsterdam, verspreidt gratis allerlei Christelijke lectuur. Wij hopen, dat de meisjes morgen veel suc ces mogen hebben met hun bloempjes-ver koop. AANBESTEDING. Door architect B. L. J. M. van Beckum, Soembastraat 29, alhier, is bij onderhand- sche aanbesteding aan Th. Lugtenburg, aan nemer alhier, opgedragen de verbouwing van de perceélen 7274 aan de Spoorstraat. WONINGBOUW OUDE HELDER. In een gedeelte van onze oplaag is Zater dag vermeld, dat de prijs voor de woningen, die aan den Koningsweg gebouwd worden, 25000,is. De lezer heeft natuurlijk begre pen, dat hier een 0 te veel is afgedrukt, en de prijs dezer huisjes, die vrij van erfpacht zijn, 2500,bedraagt. Algemeene ledenvergadering van de V.V.V. „Helders Belang" op de bovenzaal van het Hegelhuis, op Maandag 23 September, S'/2 u. Als voorzitter fungeerde dë heer Joh. Bakker, vice-voorzitter der Vereeniging, welke bij de opening de oude klacht moest doen hooren, n.1. van een absoluut onvol doende belangstelling van de zijde der leden. Vooral de middenstand schijnt nog onvol doende te beseffen, wat onze vereeniging juist voor haar doet; dat van de circa 400 leden slechts deze paar hier aanwezig zijn, getuigt van weinig belangstelling en een ge brek aan waardeering. ïntusschen, aldus gaat de voorzitter voort, zijn wij den aanwezigen dankbaar en ondanks de geringe waardeering, die ons werk onder vindt, zullen wij er mee blijven doorgaan in het belang van de stad onzer inwoning. Notulen. Jaarverslagen. De secretaris, de heer J. van S c h e ij e n, leest de notulen van de vorige vergadering, die onder dankzegging worden goedgekeurd. Het Jaarverslag en het finantieele verslag worden uitgebracht door den heer H. Nypels. Ditmaal is een en ander laat, in het jaar, waarvan de drukte vóór en tij dens de Remavi c.s. mede oorzaak was. Doordat èn de heer ten Klooster èn de heer Biersteker hun bestuursfuncties hadden neer gelegd, werd aan spr. het uitbrengen dezer verslagen opgedragen. Aan het jaarverslag wordt het volgende ontleend Zooals reéds in voorgaande jaarverslagen door mij is meegedeeld, komt de V.V.V. door haar veelzijdige reclame buiten onze ge meente voor 'steeds meerdere werkzaam heden te staan, omdat uit alle oorden van ons land en ook daar buiten geregeld aan vragen om inlichtingen binnenkomen. In alle plaatsen van eenige beteekenis zijn vereenigingen voor vreemdelingenverkeer ge vestigd, onderling hebben deze V.V.V.'s ge regeld contact, hierbij neemt Den Helder een goede plaats in, hetgeen wel blijkt uit de aanvragen en mededeelingen, die steeds ge vraagd en gegeven 'worden. In Noord-Holland boven het IJ is thans de federatie van V.V.V.'s opgericht, waarin één onzer bestuursleden zitting heeft. Belangrijke besprekingen en maatregelen hebben daar reeds plaatsgevonden. Deze federatie is thans bezig met het samenstellen van een propa gandageschrift voor Noord-Holland, waarin ook wordt opgenomen een uitgebreide be- Onderge teekende, adres: pi aatsnaam abonneert zich met ingang van 1 October op de Heidersche Courant, fl 50 per kwartaal f 1.65 per kwartaal i ,-7;, voor den omtrek e n f7, en verzoekt f0.12 per week r 0.13 per week') tot dien datum toezending van de nog verschijnende nummers gratis. (Handteekening) Doorslaan wat niet verlangd wordt. schrijving van Den Helder. De verspreiding hiervan belooft voor onze stad een goede reclame, en brengt voor de V.V.V. weinig kosten met zich. De federatie heeft uit ver schillende centra van Noord-Holland in het afgeloopen seizoen autobussen laten rijden, ook Den Helder is daarby bezocht. Al is deze eerste proef niet direct geslaagd, toch zal worden voortgegaan met de poging om aan de mooie plekjes van Noord-Holland meer dere bekendheid te geven. Wij verzochten aan 's Rijkswaterstaat om banken en reclamezuilen, .die nog steeds onder beheer waren van Helders Belang, te mogen overdragen aan het Gemeentebestuur. Aanleiding daartoe was o.m. de wegverbete- ring aan de Binnenhaven, Zuidstraat, West straat en Hoofdgracht. Het gedane verzoek is ingewilligd, zoodat de gemeente Den Helder deze taak van de V.V.V. heeft over genomen. Wij achten dit in góede handen en mogen daarbij uitspreken, dat het aanzien van onze stad ook dit jaar veel is verbeterd, wat zeer zeker een groote aantrekkelijkheid is voor het vreemdelingenverkeer. Wij zijn het gemeentebestuur daarvoor erkentelijk, mede voor de subsidie, die ons ook dit jaar speciaal voor reclame doeleinden is verleend. Verschenen is een Hotel- en Pensiongids van Den HelderHuisduinen, waarvan de kosten onderling door belanghebbenden zijn gedragen. Men zie toch vooral het belang van deze gids in; de eerste vraag door vreem delingen gesteld, is steeds: Weet u mij een goed hotel of pension aan te wijzen Door het overhandigen van een Hótel-pensiongids kan de bezoeker keus maken en gemakke lijker bepalen waar hij zijn intrek wenscht te nemen. In 1934 werd hier gehouden een tentoon stelling de HEMITO, uitgaande van de plaatselijke Middenstandsvereenigingen, waar aan ons bestuur gaarne medewerking verleen de, tevens met het doel ook hier zooveel mo gelijk centrale organisatie te verkrijgen. De noodige samenwerking is echter niet bereikt. Toch achten wij deze tentoonstelling wél ge slaagd, hétgeen, al is het dan ook buiten de Vv V. V. om, het bezoek naar Den Helder ten goede komt. Het verslag maakt vervolgens melding van de bemoeiingen der vereeniging inzake de brug bij De Kooij over het N.-H. Kanaal, de benoeming van een commissie om leden te werven, de vertegenwoordiging op jubilea, enz., de gemaakte reclame, enz., en besluit dan als volgt: Onze handelingen in het afgeloopen jaar in het belang van vreemdelingenverkeer ge daan, kunnen wij nog met tal van mededee lingen uitbreiden. Dit ligt niet in de bedoe ling van dit jaarverslag, dat daardoor te uit voerig zou worden. Alles wat in ons bereik lag om ten aanzien van V.V. tot stand te brengen, hebben wij aangevat, wij blijven ons voor goede wenken in deze richting gaarne aanbevelen. Jammer, dat we steeds meer m'oeilijkheden ondervinden door gebrek aan belangstelling in ons doel en streven. Het aantal leden loopt nog steeds terug, gelijk daarmede de geld middelen. Onze hoop is gevestigd op een beter inzicht van de niet-leden, die een uit- noodiging ontvingen van onze propaganda- commissie om alsnog toe te treden tot de V.V.V., wiens arbeid zooveel omvangrijker kan worden als wij er voor in staat gesteld worden. Voor het aanstaande jaar bestaan er goede plannen, wij rekenen daarbij op Uw aller medewerking. Dit verslag zoowel als het finantieele wor den bij acclamatie goedgekeurd. Voor het nazien der rekening en verantwoording wordt een commissie benoemd, bestaande uit de heeren F. Grünwald en L. Coltof, die de functie aanvaarden. De Voorzitter wijst nog nader op de grocte samenwerking met het Verkeershuis,, dat zeer veel arbeid van de Vereeniging over nam, en de taak van het bestuur aanmerkelijk verlichtte. Desgevraagd brengt de heer Velthuis, directeur dezer stichting, hier omtrent nader verslag uit. Spr. leest voor wat hieromtrent indertijd in de Held. Courant heeft gestaan. Het zou te ver voeren en het zou ook niet ter zake dienende zijn, om uitvoerig te gaan vértellen hoe na vele besprekingen tusschen Economische Commissie. Mij. van Nijverheid en „Helders Belang" omtrent een mogelijke samenwerking of fusie, het plan rijpte om in Den Helder een Verkeershuis te vestigen. Genoeg zij mede te deelen, dat op 30 Juli 1934 door den Burgemeester als voorzitter der Economische Commissie het Verkeershuis geopend werd, waarbij spr. tot Directeur dezer instelling werd benoemd.Dat een der gelijke instelling wel noodig was, bewijst het feit, dat aan mondelinge inlichtingen reeds verstrekt werd in Juli 1934 (dus vóór de ope ning) 82 inlichtingen; in Augustus na de oprichting bedroeg dit aantal 270; in Augus tus 1934 voor de reisweek werden afgegeven 189 legitimatiekaarten; in September 1934 werden 45 inlichtingen verstrekt. Dé heer Bakker constateert met vreugde, dat het Verkeershuis blijkbaar in een be staande behoefte voorziet. De heer C o 11 f vraagt of het Verkeers huis een onderdeel is van V.V.V. Financieert deze het? De heer V e lt h u i s licht dit nader toe. Het Verkeershuis is opgericht door de Econ. Commissie en spr. krijgt slechts een geringe vergoeding die zijn kosten niet goedmaakt. De heer Klerk spreekt over de medewer king in de prop.-commissie van chr. zijde, waarover indertijd gesproken was. Dit bracht nogal wat moeilijkheden mee, maar tenslotte zijn eenige heeren toegetreden tot de prop.- commissie en werd een circulaire samen gesteld die in een groot aantal exemplaren is verspreid. Het is een groote teleurstelling 0 0 9 0 i geworden; zelfs de aldus gemaakte onkosten konden niet worden goedgemaakt. Ook de in de circulaire gestelde vraag of men ons dan eens wilde opgeven waarin wij te kort scho ten, werd niet beantwoord. Voornemen van de commissie is, nogmaals hijeen te komen en door middel van de Held. Courant meerdere reclame te maken, mede door colportagewerk. Spr. meent dat men het werk niet mag opgeven. De heer Bakker spreekt namens het Bestuur waardeering uit voor het werk der commissie. Het is treurig dat we deze slechte resultaten hebben te boeken, maar we weten nu eenmaal, dat er weinig belangstelling is voor onze vereeniging, speciaal bij den mid denstand. De heer N y p e 1 s gaat nader op het leden verloop in. Wat van de Gemeente a's subsidie gegeven wordt, moet voor propaganda ge bruikt worden, zoodat de Vereeniging voor haar onkosten op zichzelf is aangewezen. In dit verband denkt spr. aan het arrangeerën van een populairen avond ter propageering. Tal van andere V.V.V. doen het ook en wat is er tegen? Zoo'n propaganda-avond moet z. i. wel slagen, laat de propaganda-commis- sie er zich eens vóór spannen. De heer Veen wijst op de beidé plaatse lijke zwemvereenigingen, welker leden gaarne contribueeren, mits ze maar wat voor hun geld krijgen. Laat men beginnen met iets voor de Heidersche inwoners te doen, dan komt de belangstelling er wel. Hierover wordt nader van gedachten ge wisseld. De heer C o 11 ho f is het eens met den heer Nypels: de aldus gemaakte kosten zullen ruimschoots worden vergoed. De heer De Jong (Huisduinen) merkt op, dat men te weinig weet wat V.V.V. eigen lijk is en wat zij doet. Men zal op groote schaal reclame moeten maken. De winter is de geschiktste tijd daarvoor. Een propaganda- avond zou inderdaad wel kans van slagen hebben. De heer Van Gessel vraagt of de reclame-commissie ook contact gezocht heeft met niet-leden. De leden moeten worden opge haald, er moet niet worden afgewacht tot men zich aanmeldt. De heer Klerk: Enkelen onzer hebben dat gedaan, maar het verloop van die be sprekingen was niet erg vlot. Hierover wordt nader van gedachten ge wisseld. De heer N y p el s wijst er op wat in andere plaatsen geschiedt, waar speciaal de leden der V.V.V. bevoorkeurd worden by aanbeveling. Voorstander is spr. hier niet van, op het oogenblik is de zaak nog prae- matuur. De heer Velthuis komt nog eens terug op zoo'n propaganda-avond, die niet zooveel zal kosten, maar men noodige dan vele niet- leden voor zoo'n avond uit. Indertijd hebben zich vele inwoners aangemeld hij spr. met op gave van pensions enz. Men wil dus wel, maar brenge niet uitsluitend het ideëele naar vorerj. We moeten praktisch zijn. Het bestuur blijft in deze diligent. Bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren Ten Klooster, Del- gorge, P. C. de Boer en J. van Scheyen. De drie laatstgenoemden zijn nog lid en zullen een herbenoeming eventueel aanvaarden. De heer Ten Klooster heeft als bestuurslid bedankt; het bestuur stelt voor in zijn plaats te benoe men den heer M. H. Klerk. Gekozen worden de heeren Klerk, Delgorge, De Boer en Van Scheyen met 14, resp. 13 stemmen. Voor zoover aanwezig, nemen ze hun benoeming aan. Nog een vacature. De Voorzitter deelt mede, dat nog een vacature is ontstaan door het bedanken van den heer Biersteker. De heer W. Biersteker, gedurende een reeks van jaren voorzitter der vereeniging, heeft eenige maanden geleden bedankt uit hoofde van zijn gezondheidstoestand. Wij allen weten, zegt spr., dat de heer Bier steker zeer veel gedaan heeft voor de Veree niging in zijn functie van voorzitter. Het kiezen van een voorzitter is dan ook niet zoo gemakkelijk: er is nog al representa tief werk aan de functie verbonden. Tenslotte Is, nadat wij in de gemeente al eens hier en daar hadden rondgezien, het oog gevallen op den héér Kamman, oud-secretaris, die wel bereid is een bestuurszetel te aanvaar den. De heer Coltof vraagt waarom deze naam niet tegelijk werd opgegeven met de andere namen? Want men kiest toch geen voorzitter, alleen een bestuurslid. De Voorzitter wijst er op, dat hij daar door gelegenheid had de verdiensten van den heer Biersteker wat meer naar voren te brengen. Bij acclamatie wordt alsnog de heer Kam man gekozen als bestuurslid. De heer Coltof vraagt wat de reden is dat voor den heer Ten Klooster een dergelijke uiteenzetting achterwege bleef? De heer Nypels licht dit toe. De heer Ten Klooster was steeds een zeer accuraat penning- meet. maar kon zich niet vereenigen met bepaalde gestes. Er werd wel eens over tegen werking gesproken, die men ondervond uit be paalde kringen van het publiek en die kon of wilde hij niet langer dragen. Vandaar zijn bedanken. De heer Veen: Wat is dan de reden van die tegenwerking bij het publiek? De Voorzitter: Wij weten het niet. Van daar onze advertentie en ons verzoek aan de leden om ter vergadering te komen. Wij tasten in den blinde. De heer N ij p e 1 s In twee woorden gezegd is de toestand aldus: men kankert tegen het bestuur, maar als wij den boel er bij neer wierpen, zouden diezelfde kankeraars geen kans zien het werk voort te zetten. De heer Veen: Laat men dan de zieke plek ken aanwijzen. Wil men een algeheele vernieu wing, laat men het dan zeggen, maar dam moet men ter vergadering komen. De heer Biersteker eere-lid. De heer Bakker komt nog terug op het aftreden van den heer Biersteker. Als we de notulen naslaan zien we hoe ontzaglijk veel door hem is verricht. Het bestuur stelt voor den heer Biersteker het eerelidmaatschap aan te bieden. Bij acclamatie vereenigt de vergadering zich h'iorriiede. De heer Veen zou daaraan een klein stof felijk blijk van waardeering willen toevoegen. Mededeelingen. Duinkaarten. Voor vreemdelingen is het bezwaarlijk als ze een kaart van 50 cent moe ten nemen. Op een desbetreffend rekest van den Minister van Defensie echter is wederom afwijzend beschikt. Kampeerterrein. Op onze vraag om hier voor terreinen aan te wijzen, antwoorden B. en W., dat aan de H. W. Mesdagstraat gelegen heid bestaat voor kampeeren. De heer De Jong merkt op, dat dit terrein ongeschikt is. Rondvraag. De heer Coltof vraagt of geen mogelijk heid bestaat op de Postbrug een vluchtheuvel op te richten. Er is daar zeer druk verkeer. Zal worden onderzocht. De heer Veen wijst op het drukke verkeer op den zeedijk des zomers en vraagt of daar aan iets te doen is. De heer De Jong wijst op de trap tegen over het gebouwtje van het Roode Kruis, die vroeger door Loodswezen werd onderhouden en thans in verwaarloosden toestand verkeert. Men zal zich in verbinding stellen met het Ge meentebestuur. De heer Nypels wijst op de toestanden aan het postkantoor. Het is er voor het publiek bitter slecht wat wachtgelegenheid en behan deling betreft. Zooals het nu is, kan het niet meer voor een stad van onze grootte. Het be stuur zal ook hier diligent blijven. Daarna sluiting. 25-JARIG BESTAAN HELDERSCHE DAMCLUB. Een avond, die slaagde. Gisteravond heeft de Heidersche Damclub in „Casino" feestelijk herdacht het feit, dat zij dien dag vóór 25 jaar het levenslicht aan schouwde. Misschien dat deze beeldspraak mank gaat en dus zouden wij eveneens kun nen zeggen: dat zij den eersten steen opnam... Hoe het ook zij.personen, die mochten meenen, dat een damclub weliswaar goede prestaties kan leveren op wedstrijden, doch daarom nog geen feestavond in elkaar weet te zetten, die „klinkt" hun geven wij in over weging deze idée-fix te laten varen. De avond is namelijk geslaagd. En dat niet alleen: hij is dubbel geslaagd. Maar terzake: Te circa half negen opende de voorzitter, de heer S. Slort, met een kort welkomstwoord en las daarop de lange rij van zustervereenigingen voor, welke in de zaal vertegenwoordigd waren en van hen, die schriftelyk hun felicitatie inzonden. Onder de laatsten kwamen de namen voor van een tweetal eere-leden, n.1. de heeren S. Asselman en P. J. Loevensteijn. Apart richt spr. zich daarna tot den heer D. Dissel, welke 25 jaar lang in de rijen der Held. Damclub werkzaam was en daarin een belangrijken pioniersarbeid verrichtte. In har telijke woorden wordt hij gecomplimenteerd. Na eenige interne mededeelingen te hebben gedaan memoreert de voorz. het verscheiden van den heer Thijssen, een werkzaam lid. Vervolgens is aan de beurt een kardinaal punt van dezen avond, namelijk de gelegen heid tot het complimenteeren der vereeniging. Hiervan wordt door .tal van afgevaardigden gebruik gemaakt. Allereerst biedt het Jubileumscomité een mand met gele chrysanten aan, waarna de woordvoerder van den Districtsbond Noord- Holland voor het voetlicht verschijnt. Deze; roemt de jubilaresse voor haar werk, dat zij in al die jaren verzette en biedt eveneens een' bloemenhulde aan. Daarna feliciteert dezelfde vertegenwoordi ger namens de damclub van IJmuiden. Hierna volgen: de secretaris van den Dis trictsbond Noord-Holland (tevens bestuurslid van de Castricumsche Damclub), de Haar- lemsche Damclub (welke een medaille aan biedt), die uit St. Pancras, de Zrjper Damclub, die uit Alkmaar, van Texel, Damlust uit Zuid-Scharwoude, en de Tooneelvereeniging „Excelsior". Zy allen bieden bloemen aan, zoo dat men zich voor kan stellen, dat het er daar achter het voetlicht zeer vroolijk uit ging zien. Eveneens met bloemen zegt het de woordvoerder van den heer Snel (eigenaar van de vergaderzaal). En dan... wel dan wordt er gezongen van „lang-zal-ie-leven", enz., enz. en kan men con- stateeren, dat de stemming er gaandeweg in komt. De heer Dissel dankt voor de vele vriende lijke woorden, welke hem dien avond toege voegd zijn en dan arriveert de voorzitter van het Jubileumseomité, de heer Groenemeijer, welke het verslag der diverse, in dat jaar ge speelde wedstrijden voorleest. Wij citeeren hieruit het volgende: 3 Maart gaf de nationale kampioen Kol'.er een simultaan-séanee hier ter stede. Er werd tegen 46 borden gespeeld. 28 Maal won de heer K., 13 -tijen eindigden remise en 5 werden er verloren. Op 10 Maart volgde de groote damdag- ge speeld werd een wedstrijd tusschen de Ho.ar- lemsche Damclub en een combinatie van spe lers der vereenigingen uit Alkmaar, Zuid- Scharwoude, Texel, Burgervlotbrug en Den Helder. Er waren niet minder dan 80 spelers. De Haarlemsche Damclub won, doch dit slechts met 2 punten verschil. Op 25 Maart volgden de nederlaagwedstrij den: Damclub Zuid-Scharwoude kwam uit met 3 tientallen. De uitslag was: le tiental Z.-S. 6, Den Helder 14; 2e tiental Z.-S. 9, D. H. 11 en 3e tiental Z.-S. 13, D. H. 7 punten. 4 April ging het tegen Burgervlotbrug, welke met 2 tientallen den strijd aanging. le tiental B. 11, D. H. 9; 2e tiental B. 5, D. H. 15 punten. 11 April- Alkmaar, 3 tientallen, le tiental A. 2, D. H. 18; 2e tiental A. 12, D. H. 8; 3e tiental A. 14, D. H. 6 punten. 19 April tegen Damclub St. Pancras (3 tien tallen). le tiental S. P. 12, D. H. 8; 2e tiental S. P. 15, D. H. 5; 3e tiental S. P. 11, D. H. 9 punten. Zondag j.1. speelde tot besluit der wedstrij den de Nederl. Kampioen J. H. Vos tegen 24 spelers van Den Helder. Hij won er 16, 6 gin gen remise en 2 werden verloren. De door den heer Dissel beschikbaar gestelde plaquette verkreeg als eerste winnaar de heer A. Bre- mer. Numero twee was de heer Dijker van Texel. Wat het probleem betreft, na loting ver krijgt den eersten prijs de heer Dissel, den 2en de heer A. Bosman ,en den 3en de heer B. de Best. En dit was dan eigenlijk de streep onder het officieele gedeelte van den avond. Want toen was het woord tot tweemaal toe aan de heeren en dames tooneelisten van „Excelsior',', reeds geruimen tijd bekend met de eischen 1 der Bühne, en die een twetetal éé-acters op voerden: als eerste „Neef Hein uit Holly wood" en ten tweede „Spreek met Jansen en 't komt in orde", een allerdolste afbetalings geschiedenis. Het zou ons te ver voeren alle spelers apart te gaan noemen, doch het enthousiasme in de zaal getuigde voor zich zelf. En daarna... wel, er was nog een verlo ting... een feest-polonaise... en: een jubileum bal. En daar wij niet tot de uitverkorenen be hoorden, die dezen staart van het program konden bijwonen, kunnen wij alleen maar ra den hoe het geweest moet zijn. Gezien echter de stemming tot 12 uur: uitermate gezellig! En dat het dit was, daaraan twijfelen wij geen moment. Summa summarum: een 25-jarig herden kingsfeest, dat er zijn mocht. Eervol ontslag. Door den Raad werd met ingang van 1 Augustus 1935 benoemd tot hoofd der U.L.O.- school alhier de heer D. Blom, eerder hoofd der school voor het centraal 7e leerjaar. Vóór genoemden datum was de heer Blom verbonden aan de U.L.O.-school als vakonder wijzer in de handelskennis. Aangezien de wet niet toelaat, dat een leerkracht, die verbonden is aan een bepaalde school, aan dezelfde school als vakonderwijzer werkzaam is, zal aan ge noemden functionnaris alsnog met ingang van 1 Augustus 1935 ontslag moeten worden verleend als vakonderwijzer. Voorgesteld wordt bedoeld ontslag eervol te verleenen. Demping sloot Koningsweg, etc. In het voorstel tot het aanleggen van den Koningsweg enz., bijlage 14, deelen B. en W. o.a. mede, dat het stadium, waarin zich de onderhandelingen met het Rijk bevonden om trent het dempen van de sloot langs het kazerneterrein en den aankoop van het daar bedoelde gedeelte van die sloot, nog niet toe lieten difinitieve voorstellen daaromtrent te doen. Sedert is aan B. en W. toegezonden de ver gunning voor het dempen der sloot. De ge stelde voorwaarden zijn gelijk aan die, welke reeds in bovengenoemde bijlage zijn medege deeld. B. en W. verzoeken machtiging om deze vergunning te aanvaarden. De kosten der vergunning bedragen 1.welke door de gemeente moeten worden betaald. Het Rijk is bereid het bedoelde gedeelte der sloot, dat inmiddels gedeippt is geworden, ter oppervlakte van ongeveer 5 M.2, aan de gemeente te verkoopen voor 15.in totaal. De kosten der akte ad 3.moeten door de gemeente gedragen worden. Voorgesteld wordt tot dezen aankoop te be sluiten. De bouwondernemer N. P. Krul heeft in- tusschen aan B. en W. het verzoek gericht bedoeld stukje grond van de gemeente te mogen koopen. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen en den prijs van den prijs van den grond te bepalen op 18.75. In verband hiermede wordt een tweede raads-: besluit ter vaststelling aangeboden. 'vt- Ofo Vervanging van den Burgemeester. i B. en W. 'deelen medé, dat zij vóór dë vc-ri vangihg bij óhgestelö'hëii'l, afwezigheid of optf dér'golven. 24 September. Tijden van nood kweeken uitvinders. Dat is logisch en het zal altijd zoo blijven. Als de mensch geen boterham heeft, probeert hij er een te maken van zaagsel of lompen. Als hij gebrek krijgt aan benzine, laat hij zijn auto op houtskool loopen. Heeft de Staat te weinig goud, dan drukt hij papier. Al deze dingen zijn zoo bekend, dat wij er nooit bij stilstaan, dat het inderdaad de nóód is, die ons vindingrijk maakt. Daarvoor heb ben we krassere voorbeelden noodig. Wat dunkt u van het volgende? In China hebben jongelui, die trouwen wil len, maar niet ever voldoende middelen be schikken om hun toekomstig vrouwtje een leven aan te bieden, dat aai* redelijke eischen voldoet, een pracht middel ontdekt om hun vader te bewegen, de noodige pecunia af te schuiven. Zij wenden daarbij de in dat land meer en meer gebruikelijke methode der ont voering aan. Maar zij ontvoeren niet zelf - zij laten zich ontvoeren. Eenige dagen daarna ontvangen de wanhopige ouders een brief van „de bandieten", waarin de losprijs staat aan gegeven. Menige vade was, nadat d verloren zoon terugkeerde f zich onverwijld in den echt liet verbinden, lichtelijk verwonderd, waar deze zich -oo ineens van kon inrichten. Anderen waren al lang voor dien tijt. verwon derd en gaven de "aak in handen van de poli tie, die nu voor de onontwarbare puzzle zit, wat zij moet doen met menschen, dm zichzelf ontvoeren. Het beste lijkt, de inventieve kna pen maar vrij te laten. Het doel is toch te trouwne. De straf - levenslang volgt dan automatisch. Maar we hoeven, op zoek naar vindingrijke lieden, niet naar China ce gaan. De nood is zoo hoog gestegen, dat het genie in massa's op straat ligt. Dok hier. Daar hebt u onzen schoenmaker, Hij heet schoenmaker, maar hij lapt alleen maar zo len en verkoopt veters en schoencrème. Zoo'n ambitieus mannetje als dit is, hebben we zel den gezien. Hij vindt het een schande, dat hy het heele jaar had moet zwoegen en niet 3 maanden per jaar naar Italië kan gaan. Maar dat wordt nu anders, zegt hij. Als de uitvin ding, die hij met zijn broer samen gedaan heeft, inslaat. (Hij is een voorzichtige uitvin der en zegt „als"). Hij hééft n.1. een heel gek ke crème gecomponeerd, merk „allround" die je tegelijkertijd gebruiken kunt voor je schoe nen, je huid en je tanden. Nee, ze is uit héél smakelijke ingrediënten samengesteld en wordt beslist een succes. We hebben hem gevraagd of deze crème de schoenen van tandsteen rei nigt, de huid hoogglanzend maakt en de tan den zoo zacht als fluweel. Toen werd hij boos, want uitvinders laten niet met zich spotten, en daar hebben ze ge lijk aan. Misschien wordt het inderdaad een succes! En dan krijgen we natuurlijk binnen kort een maaimachine, die tegelijkertijd kin derwagen, zwemgordel én stofzuiger is. stentenis van denBurgemeester ••als' zijn plaatsvervanger in de eerste plaats hebben aangewezen den heer W. de Boer,, in de tweede plaats den heer P. A. Smits en in de derde plaatst den heer P. S. v. d. Vaart. De verdeeling van de werkzaamheden tus schen de leden van het College is ongewijzigd gebleven, evenals de aanwijzing der voorzit ters van de commissiën van bijstand. Het is vandaag juist een week geleden. In dë Heidersche Courant heeft het ge staan, hoe zwaar het stormweer Dinsdag 17 September over Den Helder joeg. De wereld leeft snel tegenwoordig...... Èr is een week over heen gegaan en velen zijn dien «storm reeds lang vergeten De wereld wordt in deze dagen door zulke economische stormen, door zulke ontzettende oorlogsdemonen bedreigd, dat niemand meer denkt aan dien derden Dinsdag in Septem ber...:.. En tochEr is dien dag meer bedorven, meer vernietigd, dan het klatergoud op een jas van eeri of ander Kamerlid. Óp het strand bij de Donkere Duinen had den gedurende de stralende zomerdagen vier menschen tenten opgeslagen, waar de vele Heidersche bezoekers van het strand voor luttelen prijs ververschingen konden bekomen, Aan den voet der duinen, op yeiligen af« stand van den zoom der zee, vinden in dié houten tenten vier menschen met nijver wer ken een stukje brood, door verkoop van chocolade, koek, ijs en kogelfleschjes En gevaar duchten zij niet, want de zee was verre en betrouwbaar Toen kwam de derde Dinsdag in Septem ber. In de loodgrijze lucht, over het Mars diep, joegen zwarte grauwe wolkenflarden. Onheilspellend gierde een hevige orkaan over de kokende golven van het Marsdiep. Sissend spetten de machtige waterbrokken op de hoofden en granieten steenen op den dijk uiteen En op 't door dagjesmenschen nu verlaten strand stonden hij de Donkere Duinen een zaam vier tenten...... Een bange nacht hadden de tentbewoners doorgebrachtAngstig, vol vrees, hadden zij den stormwind om hun armzalig ge bouwtje hooren gieren, onheilspellend hadden balken en spinten, die alles te zamen hielden, gekreundMet een zucht van verlichting hadden zy den dag zien aanbreken. De dage raad zou uitkomst brengen, hoopten zij. 1 Toen gebeurde het onafwendbare. Het Noodlot greep met ruwe hand in hun be* Staan. Een geweldige windstoot verhief de golven van het Marsdiep tot duizelingwekv kende hoogte. Als een lawine stortte de watermassa op het strand. Grommend kwamen de golven aanrennen, en in onweerstaanbare kracht donderden zij tegen de vier tenten, door stumperige men- schenhanden in elkaar gezet. .t Een kort doch hevig gekraak voigde.....^ Toen de zee weggetrokken was. bevonden, zich nog slechts ondiepe kuilen op de pleit waar de .tenten gestaan hadden, de zee ha# het zand ondergraven. Voorover, met al hun bezittingen dreven d# tenten nu als wrakstukkenop de helscty kokende zee. Al wat vier pienschcn mqt} noesten artajidZKMgzgam byeen balden ge,"i spaard, was yej-dweyéy. ,,sv Ui't éjkaa^geslagen' als wrakjiqyt,. di'gejf °P,t.?er grauwe waterpa^.,.cc.{„sgeqU^i flpi' O'rihinn liObnOd

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9