1203 ie j één week De marinemanoeuvres. Stadsnieuws De toeloop van nieuwe abonné s gaat nog steeds door! Abonneert U nu!!! Jtacfi spot Jfoctf zot. gaan m abonnementsgelden vóór 1 October TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1935. Onze vloot in Indië. Inspectiebotter in nood. Inteeken biljet Ondergeteekende, Na onze verantwoording in het nummer van Dinsdag, gaven zich wederom 185 nieuwe abonné's op, waardoor het aantal nieuwe abonnementen op de Heldersche Courant steeg tot Nog noteeren wij gaarne abonnementen. Men doet mee aan onze letter-puzzle met zijn hoofdprijs van f 250.— en aan alle wedstrijden, die de Heldersche Courant dezen winter voor haar lezers organiseert. Het ongeluk op de Flores. Aan onze postabonné's doen wy het verzoek de abonnementsgelden voor het vierde kwar taal ten bedrage van 2, per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16060 over te schryven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Wegens een reorganisatie in onze admini stratie. verzoeken wy onze postabonné's om voortaan steeds vóór den lsten der maand van een nieuw kwartaal (en niet zooals vroeger vóór den 15den) het abonnements geit te willen zenden. Wy vertrouwen, dat onze postabonné's hunne medewerking zullen willen verleenen. DE ADMINISTRATIE. Licht op voor alle voertuigen. Donderdag 26 Sept Vrijdag 27 19.20 uur. 19.18 uur. LAATSTE ZOMERCONCERT VAN HET HEI-DE U's FANFARECORPS. Concert, op Donderdag 26 Sept. a.s. 's avonds van 8.30 uur tot 10 uur in het Julianapark. 1. Morgenrood Otto de Nobel 2. Sons of the Brave (Marsch) T. Bidgood 3. Des Saltim banques arr. par J. E. Strauwen Ouv. de 1'Opéra Comique de Louis Ganne 4. Duet from Norma Bellini arr. W. Lewis Solisten zijn mej. J. Lugtenburg en J. Bauts. 5. Astrid (Ouv.) J. E. Strauwen 6. Gold und Silber (Wals) F. Léhar 7: Vrijheidsmarsch Joh. Boers. De Van Gent en de Kortenaer spoedig naar Indië. Vermoedelijk komt Hr. Ms. Java volgend jaar naar Nederland. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt ligt het in de bedoeling de torpedobootjafers Van Gent en Kortenaer eerder naar Nederlandsch- Indië te doen terugkeeren dan oorspronkelijk in het voornemen lag. Zij worden op het oogenblik met grooten spoed gereed gemaakt voor een verhaast vertrek. Voorts verneemt het blad, dat Hr. Ms. Java vermoedelijk het volgend jaar naar Neder land komt voor onderzoek en herstel. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. AANBESTEDING. Door den heer J. J. van der Leek, architect alhier, werd Dinsdag 24 dezer, aanbesteed: het verbouwen van het Woon- en winkel huis Sluisdijkstraat no. 7 te Den Helder. Ingekomen waren de volgende biljetten: D. Kooger 1993.—; W. F. Labout 2120 K. Venema 2127.—; Geus Molenaar ƒ2135.- A. Bolt 2283..A. Smit 2380.Minneboo Walboom 2395.—; H. Freeke 2495.—; E. J. van Voorst 2500.—; Reyers Vlaming 2618.—; C. Goes 2680.—. EVANGELISATIEGEBOUW VIJZELSTRAAT. Blijkens een advertentie in dit nummer spreekt de bekende evangelist, de heer J. Sevensma, morgen-(Vrijdag)avond 8 uur, in het Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat. De toe gang tot deze samenkomst is vrij. JAARVERGADERING H.K.C. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende (dat wij eenigszins verkort opnemen): Maandagavond j.1. hield de plaatselijke Kweeksehool-club haar jaarvergadering in Centraal. De voorzitter, dc heer Arie Grendël, heette in een kort speechje de aanwezige leeraren hartelijk welkom, en diepte eenige herinnerin gen op uit 't eerste levensjaar van de ver- eeniging. Na het jaarverslag van secretaris Hubrecht- sen, gaf de penningmeester, de heer Jensen een overzicht van de financiën, waaruit blijkt, dat de vereenjging er uitstekend voor staat. Dan gaat de vergadering over tot het kie zen van een nieuw bestuur, dat op eenigszins plechtige wijze wordt geïnstalleerd door den oud-voorzitter, die, evenals de andere oud bestuursleden had te kennen gegeven, af te treden. Hierna spreekt de nieuwe voorzitter, de heer Schouwvlieger, enkele woorden namens het nieuwe bestuur, waarin hij nog eens terug komt op het doel der vereèniging: de behar tiging van de geestelijke belangens der leden. Een verheugend feit overigens, dergelijk stre ven waar te nemen onder toekomstige onder wijzers, fti een tijdvak als het onze. tenslotte volgden nog gramofoonplaten, af gewisseld met pianomuziek van één der leden. Dit alles viel zeer in den smaak, zoodat H.X.C. op een welgeslaagden avond kan terug zien. ,,De Zeemeeuwen ,,Jhr. Ortt" trekken er opuit. De bottei' no. 2 van den Inklaringsdienst Harlingen Terschelling, die gisterenmorgen kwart over zes naar Den Helder vertrokken is, om daar een reparatie in het dok te ondergaan, bleef zoo lang onderweg, dat men zich ernstig ongerust over zijn lot begon te maken. Te meer daar er een sterke wind in den loop van den morgen opgestoken was, die gemiddeld een kracht van 7 had, doch bq vlagen een kracht van 8 9 bereikte. Toen in den namiddag nog niets van het scheepje te zien was en berichten uitbleven, gaf de inspecteur van den dienst der Invoerrechten en Accijnzen, alhier, gaf de heer Volmaars, aan den kapitein van het inspectievaartuig „Zee meeuw", den heer Everardus, opdracht om uit te varen en den botter, die mogelijk in nood verkeerde, te gaan opsporen. De „Zee meeuw" verliet ormiddeilrjk de haven. Het zal toen ongeveer 2 uur in de namiddag ge weest zijn. In spanning bleef men op nadere berichten wachten, doch vooralsnog hoorde men niets en bleef men in onzekerheid ver- keeren. Totdat de loods Jaarsma kennis kwam ge ven, dat hij het gezochte vaartuigje gezien had; Deze loods was n.1. des morgens met den vrachtstoomer „Wilbo" uitgevaren om dit scheepje van Den Helder naar Harlingen te brengen. Tusschen het Scheurrak en Oude Vlie zag jnj den botter, die de vlag halfstok geheschen had en bij het passeeren van de „Wilbo" de vlag driemaal heen en weer haalde ten teeken, dat het vaartuig in nood zat. Loods Jaarsma heeft toen getracht langszij te komen, maar gezien de diepgang van de „Wilbo" en het daar ter plaatse on diepe water moest hij van verdere pogingen afzien. Hij voer daarom door naar Harlingen. Daar aangekomen, waarschuwde hq den loodscommissaris, die onmiddellijk hevel gaf om er met de motorstrandreddingboot „Jhr. H. J. Ortt" op uit te gaan. Dit geschiedde. Zoo waren er dus twee vaartuigen ter red ding uitgevaren. Toen de heer Jaarsma per bus huiswaarts keerde is hij nabij Komwer- derzand even uitgestapt en heeft door zijn prismakijker, die hij altijd bij zich heeft, ge zien, dat èn de „Zeemeeuw" èn de „Jhr. Ortt" nabij het in nood verkeerende scheepje waren. Beide waren er echter nog niet in geslaagd verbinding met den botter te ver krijgen, doch gezien het vallende water ver wachtte de heer Jaarsma wel, dat dit in den loop van den avond zou gelukken. Waar schijnlijk is de botter aan den grond geloo- pen; reden tot ernstige ongerustheid is er z.i. niet. De bemanning van den botter be staat waarschijnlijk uit vier koppen. Voorts bestaat er ongerustheid over het lot van den beurtvaarder Vlié—Harlingen, die reeds geruimen tijd gemist wordt. De inspectiebotter in veiligheid. Naar wij van den Dienst der Invoerrechten en Accijnzen alhier vernemen, is de in nood verkeerende botter H gisteravond door de „Zeemeeuw" opgepikt en veilig in het haven tje van Kornwerderzand binnengebracht. Het vaartuigje had hulpeloos rondgedreven, idaar het roer gebroken was. De bemanning ging na de doorgestane vermoeienissen on middellijk ter kooie. KOVACS EN DE DECIBELS IN DEN HELDER. De nieuwe Kovacs Lajos tournée wordt weer ingeluid en velen zien verlangend het tijdstip tegemoet, waarop Kovacs Lajos met zijn band binnen de muren van onze stad komt concerteeren. i Ook dit seizoen wordt Dén Helder niet overgeslagen, want niet alléén dat Kovacs in Den Helder zal musiceeren,maar ook de be kende A.V.R.O.-Decibels kómen met het Hel dersche publiek kennis maken. Op Dinsdag 8 en Woensdag 9 Ootober a.s. dus 2 avonden, zullen Kovacs en de Decibels in Casino met nieuwe programma's en nieuwe attracties ten tooneele verschijnen. Liefhebbers van Jazz en Amusements muziek kunnen op 8 en 9 October a.s., volop genieten. De bijzonderheden over de plaatsbespreking worden zoo spoedig mogelijk per advertentie in de Heldersche Courant bekend gemaakt. WEENSCHE FEESTEN Zaterdag en Zondag j Mén schrqft onè: i Het aangekondigd „Weensch feest" in Ca sino belooft gezellig té worden. Het Gronin ger Dagblad schrijft ër met veel lof over; jvant ook in Groningen en Leeuwarden heeft men zulke' Wondert georganiseerd, met het zelfde orkest en artisteri. Iri hét nummer van 13 Sept. lezen we:„Van Groningen naar Weenen behoeft men slechts de gang door te loopen van de Prof. Hambur gerzaal. Daar ligt een stukje Weerien, een écht gezellige Wiener Grinzing, waar eén groot en magnifiek orkest, onder leiding vati Sjef van Bsch, klassieke zoowel ais dansmu ziek uitvoert op een wijze, die alle lof ver dient n waar wel ééns extra dé aandacht op mac worden gevestigd. De musici zijn ge kleed in Biedernayer-costuum eh het geheel ook de versiering dei zaal is zeer ge slaagd. Zooais aangekondigd/ zullen er in de Grinzing dans- en dlrïgèerwedstrqden wor den gehouden. Vermeld Kan ten slotte nog worden, dat dezelfde Grinzing, hetzelfde or kest, de stimmungs-sëngerin Trude Horkey en het accordeo.ntrio in Leeuwarden een ge adres- plaatsnaam abonneert zich met ingang van 1 October op de Heldersche Courant, fl 50 per kwartaal^ d k f 1.65 per kwartaal verzoekt f0.12 per week*) f 0.13 per week tot dien datum toezending van de nog verschijnende nummers gratis. (Handteekening) Doorslaan wat niet verlangd wordt. weldig succes hebben geoogst. Naar wat wij gisteren gezien en gehoord hebben, zijn wij er vast van overtuigd, dat ook de Groningers zich hier terdege zullen amuseeren. SHOW VAN HET MODEHUIS HERSCHEL. Deze mode-revue behoort reeds tot de perio dieke gebeurtenissen, waarvoor men in dit geval weer speciaal de dames reeds lang te voren haar middag reserveert. De groote zaal van Casino was dan ook weer geheel ge vuld met belangstellende kijksters, waarschijn lijk ook spoedig koopsters, want de prijzen waren voor zeer veel japonnen en mantels aan de tijdsomstandigheden aangepast. Voor de pauze werden het meest najaars- en wintermantels en -complets vertoond be nevens eenvoudige japonnen. Er wordt blijk baar veel bruin, groen en zwart gedragen, met of zonder bont. De hontgarneeringen waren bij vele der modellen zeer apart; bijv. een groote bontstrik, bont revers, halve mouwen van bont, enz., terwijl daarnaast de vps in allerlei tinten zich toch ook handhaaft. Een paar drie-kwart mantels waren blijkbaar ge ïnspireerd op de huzarenjas, lichtklokkend en gesloten met hrandebourgs van koord of bont reepjes. aiij\ Na de pauze, waarin een keurig thé complet werd gereserveerd, kwamen de middag- en de; avondjaponnen aan de beurt, af en toe afge wisseld met een bijzonder model mantel. Veel fluweel en velours chiffon, veel kant en tulle: zagen we dragen, terwijl ook bijzondere zijden stoffen, die aan oude schilderijen deden den ken, zeer de aandacht trokken. Ook veel modellen schenen daarop geïnspireerd te zijn: zeer wijde klokrokken, Maria Stuart-kragen, Grieksche mouwen ên peplos, alles kan op het oogenblik gedragen worden, als het goed staalt. Van een slaafsch Volgen van mode geen spréke meer. Bij de zeer laiige avondjaponnen zagen we veel onbedekte ruggen en daarbij veel jas jes van bont en fluweel. Enkele der rugbe- 'dekkingen gaven bqzóndére mogelijkheden. zBö" werd zeer de aandacht getrokken door eén mantilla-achtige zwart velour sjaal, door een quakerachtig zwart tullen jasje met capuchon, door een sjaal, loopend van linkerschouder om laag tot den rokzoom en weer opstijgend tót de rechterheup, die ook over het hoofd ge slagen kan worden. De origineele modellen waren van de be kendste Parijsche modehuizen als Chanel, Mon- tineux, Zanvin, Chiaparelü en andere. Een handig klein boekje met nummers der modellen en prijzen vergemakkelijkte de keuze. De firma Klercq, Spoorstraat, had weer gezorgd voor kieeden en loopers over de plankieren door de zaal. Twee nog onopgehelderde fouten. Omtrent het ongeluk op de Flores meldt het Bat. Nbl. nog de volgende bijzonder- I heden: Terwijl men op het voordek bezig was met het lichten van het anker, Werden bij een kanon van 15 cm, dat naar het voordek ge richt stond, door een onderofficier hulzen ge past. Bij dit type geschut zijn n.1. spring lading en projectiel gescheiden en de be trokken hulzen bevatten dus wel kruit, het z.g. macaroni-kruit, doch het projectiel zat er niet aan. Die hulzen komen af en toe van den pyrotechnischen dienst teneinde te onder zoeken of zij precies passen; dit is het z.g. mallen. Een onderofficier was dus met dit mallen bezig. Het pleegt te geschieden, zon der dat de hulzen voorzien zijn van een slag- dop, zoodat er geen gevaar voor ontbranding bestaat- Nu wilde echter het ongeluk, dat i door een nog niet opgehelderde oorzaak een i der hulzen wel een slagdop had. i Hier kwam nog het noodlottige toeval bij, dat juist toen deze gevaarlijke huls in het i kanon zat, op eveneens onopgehelderde wijze, een electrische ontsteking tot stand jkwam, hetgeen normaal bij afwezigheid van slagdop op zichzelf niets gegeven zou hebben. Nu echter ontbrandde het kruit in de huls. Het mondstuk schijnt nog op de j tromp gezeten te hebben en werd meege sleurd. Voorts schijnt een stuk vóór het ka non meegesleurd te zijn. De mannen, die op het voordek bezig waren met het anker, wer- j den getroffen. De overleden matroos werd door deze meegesleurde vaste deelen en het kruit zwaar verminkt: de onmiddellijke doods oorzaak moét scheuren van den lever ge weest zijn. De rechterhelft van het gelaat van den schipper van Baars werd deerlijk 'verminkt, terwijl hij ook ernstige verwondin gen aan ledematen en romp kreeg. De twee gewonde Inlandsche schepelingen waren door den luchtdruk óp het dek gesmakt. De Inlandsche schepelingen zijn er betrek kelijk goed afgekomen. Reeds opgenomen in hei Adv.-blad van gisteren. Rectificatie. In ons nummer van Zaterdag namen wij een berichtje op, betreffende een aanrijding op den hoek RuyghwegVan der Duyn van Maasdamstraat. Hierin werd voorgesteld, dat de wielrijder schuld aan de botsing had. Naar wij echter nader vernemen, gaat deze geheel vrij-uit. n. Maandagmorgen te 9 uur begon de eerstje oefening. De roode scheepsmacht, bestaande uit Hr. Ms. „Gelderland", „Hertog Hendrik", de torpedoboot „G 15" en Hr. Ms. „Z. 5", bevond zich 'op dat oogenblik op 40 mijl be westen het lichtschip „Haaks". Met de „G. 15" en „Z. 5" zigzaggend voor nabij- bescherming naast zich stoomen de „Gelder land" en „Hertog Hendrik" in kielformatie op. Aanvankelijk in de richting van Dén Helder, doch later wordt gedraaid en Zuid waarts langs de kust gestoomd. Steeds zig- 1 zaggend gaat het Om de Zuid, de torpedo booten worden met een andere opdracht be last. Zij zullen ieder een bepaalde strook Jangs de kust de een tusschen de tori fvan den Péttemer polder en IJmuiden, de ander bezuiden IJmuiden, beide tot 18 mijl uit den wal, afpatrouilleeren en eventueèl daar aanwezige onderzeebooten onder water drukken en zooveel mogelijk er onder hou den, waardoor de laatste aan vaart iri- boeten. De torpedobooten hebben het onder dézë weersomstandigheden niet gemakkelijk. De groote schepen stampen reeds behoorlijk, doch de torpedobooten stampen en slingeren' uit den aard der zaak heel wat erger. Intusschen vervolgt het eskader zijn koct-S in zuidelijke richting, tot men dwars van IJmuiden gekomen is. Dan gaat het Oost op, natuurlijk nog steeds zig-zag varend. Op 20 mql afstand van IJmuiden worden de beide torpedobooten weder aangetroffen voor nabij- bescherming. Te 4.45 wordt het punt bereikt van waaruit IJmuiden met succes bescho ten kan worden, zonder dat een onderzee boot ten aanval is gekomen. Rood heeft dus zijn toeleg kunnen volvoe ren. Later bleek, dat een drietal onderzee- booten ver om de Noord zaten en een ten Zuiden van IJmuiden. De commandant van de onderzeeboot-divisie, die aanvankelijk zijn schepen in één Iqn N.Z. dwars van Callants-, óog had opgesteld, is vermoedelijk door den aanvankelijken koers van het eskader tot de conclusie gekomen, dat Rood het op Den Helder gemunt had. In dit vermoeden werd hij blijkbaar versterkt, doordat rood eenigen, tijd voor het veranderen in koers om de Het eerste artikel is opgenomen in de Heldersche Courant van Dinsdag 24 Sept. Zuid, eenigen tijd in noordelijke richting Op ging. De onderzeebooten, of althans een deel ervan zijn toen ook in N.W. richting öpge- Istoomd; de anderen kregen door de pa- jtrouilleerende torpedobooten geen kans om boven water te komen en zoodoende nog het intusschen om de Zuid koersende eskader in te halen of een zoodanige positie te bereiken, pat het, op IJmuiden aanioopende, kon wor den opgevangen. De weersomstandigheden brachten mede, dat de verkenningsvliegtuigen niet op kon den stijgen. Blauw ontving daarom op ver schillende tijdstippen berichten, die door Hr. Ms. „Gelderland" werden uitgezonden, waar in ongeveer de plaats van het eskader werd jiangegeven. Dinsdagmorgen a/b Hr. Ms. „Gelderland". Het aanvankelijk voornemen om Maandag avond met de oppikboot, de „Z 5" te IJmui- jien aan wal te komen en daar ons verslag gereed te maken en te expedieeren, moest worden opgegeven, daar de weersomstan digheden te ongunstig waren om over, te Stappen- Dus hadden wij alle tijd om aan koord de copy gereed te maken en Dinsdag avond in Den Helder te posten. Dat dachten Wij tenminste. De werkelijkheid was, dat wij io minuten nadat bekend geworden was, dat van aan den wal gaan niets kon komen, met den grootst mogelijken spoed bezig waren al thans het verloop van de oefening neer te schrijven. Wat was het geval? De luit. ter zee le kl., Stam, die in het bijzonder aan gewezen is den journalisten de noodige in lichtingen te verschaffen, en hen voor te lichten, kwam op de gedachte de copy op een of andere manier over boord te zetten en door de „Z. 5" te laten oppikken, die dan voor verdere doorzending zou zorg dragen. Ha eenig zoeken kwam de hofmeester met éen ledige melkflesch met behoorlijk wijde hals, waarin dè vier brieven gedaan konden worden. Deze ging op haar beurt in een bouten kistje. Aan dek werd een eind met éen kruisslag om het kistje gelegd en daar op een boei gestoken. Commentaar van Jan maat bleef natuurlijk niet achterwege! Intusschen was de „Z. 5", welks comman dant door middel van armseinen van onze •foornemens op de hoogte gebracht was, na derbij gekomen. Als de torpedoboot aan stuurboord achter ons is, gaat het kistje over Boord. Snel drijft het achter de „Gelderland" Weg. Een oogenblik lijkt het alsof de „Z. 5" er precies overheen zal stoomen, doch ge lukkigerwijze. althans voor de journalisten, scheert het schip er precies langs en een oogenblik later is het kistje aan boord van de ,,Z. 5". De copy is over. Verder is hét voor vandaag rust. De „Z 5" verdwijnt in de richting IJmuiden, de „Gel derland" en „Hertog Hendrik" zetten koers naar het uitgangspunt voor de oefening van Dinsdag, 5 mijl West van lichtschip „Noord- hinder". Het weer is beter geworden, de wind is afgenomen en er loopt heel wat minder zee. Na tafel verblijven wij nog wat aan dek, maar na den voor een landrot vrij ver- moeienden dag aan boord van een schip, dat behoorlijk werkte, gaan wij bijtijds te kooi. Om half 10 verdwijnen wij naar de zieken boeg, ons logies tijdens de manoeuvres. Als wij Dinsdagmorgen wakker worden, zijn wij al mét de nieuwe oefening bezig. Om 6 uur reeds is het eskader van de begin- standplaats vertrokken, opstoomende in noor delijke richting. Aan dek is alles al in de weer met spoelen en poetsen. Later op den morgen gaan de lessen door voor de oplei ding van kanonniers; sluitstukken worden uitgenomen, gedemonteerd en weder in el kaar gezet etc. Na het ontbijt ontvangen wij het nieuws van den wal. Netjes getypt krijgen wij het geen de radiodienst te Den Helder voor be langrijks gevonden heeft in de avondbladen. Er is vanzelfsprekend groote belangstelling voor de Abessijnsche kwestie, ook „vooruit", waarheen een paar doorslagen gaan. De oefening van Dinsdag. j Voor Dinsdag is het algemeen denkbeeld !van de oefening het volgende: Een roode scheepsmacht, bestaande uit de „Hertog Hen- drik", „Gelderland", de mijnenlegger „Douwe Aukes", de torpedobooten „G 15", „G 13" en „Z 5" en een groep van 3 vliegtuigen is 5 imijl West van het lichtschip „Noordhinder" geméld, koersende N. tot N.O. Vermoed wordt dat Rood wil trachten des nachts mij nen te leggen voor een der blauwe noordelijke zeegaten. De blauwe strijdkrachten, bestaan- de uit de divisie onderzeebooten „O 12" t/m „O 15" en 2 groepen van 3 vliegtuigen, moe ten trachten de roode scheepsmacht te ver nietigen. Uitgaande van de veronderstelling, dat de blauwe vliegtuigen in verband met den grooten afstand van het eskader in zee eerst naar Veere gedirigeerd zouden worden, dirigeerde de leider van Rood, kapitein ter zeer J. T. Fürstner, cdt. van Hr. Ms. „Her tog Hendrik", de „G 15" naar Veere, met opdracht het vliegkamp aldaar te beschieten. Deze opdracht was niet zonder risico; aan genomen mocht worden, dat het zeegat aldaar door mijnvelden beschermd zou zijn. De algemeene leider besliste dan ook, dat de G-boot op een mijn geloopen en vernietigd was. Het eskader vervolgde intusschen zqn koers tot 25 mijl Z.Z.O. van het lichtschip „Smith Knoll" bij de visschers algemeen hekend als de Knol, en koerste vervolgens aan op het lichtschip „Haaks." Het is dan 11 uur. Ongeveer half een, juist als wij aan tafel zitten, loeit de sirene, ten bewijze dat duik- booten gesignaleerd zijn en als wij aan dek komen, blijkt inderdaad dat een der onder zee booten, de „O i2", een torpedo gelanceerd heeft op de „Douwe Aukes". De „Z'5" stormt ier reeds op aan om de torpedo op te pikken. Duidelijk steekt de roode kop af tegen het .water. De jol van de „Z 5" wordt gestreken én deze sleept de torpedo langszij. Met de takel wordt deze aan boord geheschen. Niet lang daarna, 10 min. voor half twee, komt reeds de tweede aanval los. De „O 15" verschijnt aan 'e oppervlakte en meldt een 'Schijnlanceering te hebben gedaan. De leider ivan Rood, verwachtende dat ook de Overige pnderzeebooten in de buurt zullen zijn, laat een nevelscherm leggen, doch juist als hij hiermee begonnen is, komt de „O 14" te voor schijn en meldt eveneens een schijnlanceering. Het eskader vervolgt dan weder zijn weg naar het lichtschip „Haaks"; intusschen wordt aan bakboord schietwedstrijd op het geweer gehouden, een der vele wedstrijden idig geregeld aan boord plaats vinden, en waarvoor steeds groote animo bestaat. Te 3 u. 10 waarschuwt de „G 13" voor een onderzeeboot, 6 korte stooten van de „Heems kerk" geven het sein voor een plotselinge koersverandering. Te laat evenwel; de „O 13" heeft de kans gekregen en benut om een dub- belschot af te geven. Wat het resultaat van alle lanceeringen is weten wij nog niet. De algemeene leiding moet dit aan de hand van de door de duik- bootcommandanten te verstrekken gegevens nog uit maken. Eenigszins vreemd is, dat de „O 14" en „O 15" schijnlanceeringen hebben Uitgevoerd, terwijl het sein van werkelijk lancéeren blauw-wit-blauw van de schepen van het eskader woei. Slechts een kort oogenblik tijdens het oppikken van de ëerste torpedo was het sein vervangen geweest door blauw-wit, hetgeen schijnlan ceering beteekent. In afwachting van den 'uitslag gaat het full speed riaar Den Helder. Aldaar debarkeert de Schout-bij-Nacht, in verband met het Koninklijk bezöek aan Am sterdam op Woensdag. Uit de gegevens blijkt nader, dat de tor pedo van de „O 12" rakelings achter de j,Douwe Aukes" langs liep. De lanceering van de „O 15" daarentegen bleek een treffer te éijn. Minder succes had de „O 14", wien3 Schot miste. Van de „O 13" werd de periscoop Ontdekt, zoodat het eskader af kon draaien. Het dubbelschot trof dan ook geen doel en de torpedo's liepen evenwijdig van de „Her tog Hendrik" weg. Het totaal-resultaat was alzoo voor de onderzeebooten niet gunstig. Slechts een der mijnenleggers werd vernie tigd, zoodat Rood met één mijnenlegger zijn koers kon vervolgen en zijn voornemen uit voeren. Storm belet dc voortzetting der oefeningen. iV oensdagmiddag. A/b Hr. Ms. „Gelderland". Scheen het Dinsdag in den loop van den dag dat het weer zich zou beteren, later kwamen wij tot de ervaring, dat deze laatste dagen van September te dien opzichte een wisselvalligheid vertoonden, welke inderdaad buitengewoon was. Uit het bericht dat de vliegtuigen van de Mok geen verkennings diensten konden uitvoeren, in verband met de onmogelijkheid om op zee te dalen, bleek reeds, dat het om de Noord blijkbaar minder goed gestéld was dan bij ons. Hoe meer wij na het beëindigen van de oefening dan' ook het lichtschip „Haaks" naderden, des te mééi* bleek deze veronderstelling' dan ooit jüist tri zqn .De ivin'd s'ték' wederom op éq dikke 26 September. Je loopt te wande len door 'n oud, romantisch straatje. Ergens in een huiskamer, parterre, zingt een meis jesstem. Geen ordinair gegil of sentimenteel gejank, neen, een lief, artistiek geluid. J© blijft geboeid voor het open raam staan luis teren. Binnen schijnt niemand er aandacht aan te schenken. Twee mannen maken ruzie over een speelkaart, en een vrouw schreeuwt er iets tusschen door. Op straat voeltbalt een jongen met een leeg sardineblik. De luiste raar roept „Sst" tegen hem. De jongen ant woordt: „Zeg as je me nou! Voor die radio van jou?" Het gezang is er niet minder mooi om. Maar de jongen heeft gelijk: Radio kost twee gulden per maand, 7 cent per dag, een kwart cent per uur. Je hoeft er dus niet zoo'n drukte van te maken. Je kunt de radio aan zetten zoo vaak en zoo lang als je wil, je kan bij Beethoven aardappels schillen, bij Tsjai- kofski je nagels lakken en bij Wagner zoo noodig je voeten wasschen, of zelfs piano spelen. Niemand, dien1 je er mee hindert. Ik bleef nog lang staan luisteren naar het gezang van het meisje, op wie niemand lette, omdat het zoo weinig kostte, 't Is raar. Stel eens, dat een nieuwe Hollandsche haring een rijksdaalder kostte. Dan zou het geen haring meer zqn, maar als uitgezochtste délicatesse op een zilveren schaal bij de lunch der rijksten worden opgediend, en met gesloten oogen worden opgeslurpt. Als daarentegen kaviaar twee kwartjes per kilo kostte, en aan alle maaltijden bij soeplepels werd verorberd, dan was caviaar op hetzelfde ogenblik ont troond als delicatesse en smaakte als ha- ring. Dit alles weten wij. Ook, dat goud waar deloos zou worden, als men het bij wagons uit den grond baggerde. Maar wat velen niet weten, is, dat deze wet ook voor geestelijke waarden geldt. Hebben wij dan geestelqke inflatie te duchten Niet van boeken. Boeken kosten gelukkig geld, en zij eischen wérk van ons, in zoover, dat zij gelezen moeten worden. Films eischen al veel minder van ons. Die springen ons in oog en oor, vereischen niet de minste geestelijke inspanning, denken, spreken en wenschdroomen voor ons. Maar 'n film kost altijd nog wat, en men heeft ook wel eens geen tijd. Dit beschermt ons voor overver zadiging. Muziek vereenigt helaas alles: Ze kost zoo goed als niets en kruipt vanzelf ons oor bin nen. Men kan er zich zelfs niet tegen ver weren. In de films wordt elke spreekpauze en ieder stomme scène onverbiddelijk met mu ziek aangevuld. Misschien omdat anders de bonbonzakjes te veel lawaai zouden maken. Maar het is niet duidelijk waarom men dit voorbeeld ook in het dagelijksche leven volgt en iedere beschikbare seconde met muziek vult. Of misschien toch: omdat het de goed- kóópste vulling is. Muziek kan met het geringste energiever- !bruik het grootste effect bereiken. Een draaiorgel of een gramofooh verbrüikt geen honderste paardekracht en zet een heel huizenblok onder lawaaistroom. En wat kan men goedkooper in trilling brengen dan lucht? Reclame-ondernemingen maken er een dankbaar gebruik van. Auto's maken met behulp van radio- en gramofoortgebrul, in de straten reclame voor geysers, limonade, schoencrème en films. Eigenlijk behoorde men er op te kunnen schieten. Maar men mag het niet. Men moet deze en alle andere muziek rustig slikken. En de onvoorzichtige natuur heeft ons oor niet eens een spier gegeven, om het in geval van nood te kunnen sluiten. De radio begint 's morgens om 6 uur en duurt tot 12 uur 's nachts. Misschien hebt u geen radio, of zet u haar af. Maar dan heeft uw buurman er wel een, en zet haar niet af. Vroeger was muziek een feest, een ge beurtenis. Men trok er een smoking voor aan en kwam in verrukking thuis. De mechanische muziek heeft ons gevoel gedood. En er is niet aan te ontkomen. Willen wij vluchten op een schip, dan wacht ons daar de scheepskapel. Willen wij stilte zoeken in het bosch, dan wachten ons daar de auto's met radio-inrichting. Help muziek!! Zaterdag 28 September. Weensche Feesten., Casino, 8 uur. Zondagmiddag en -avond. Weensche Feesten, Casino, 3 en 8 uur. 9 Zondag 29 September. Populaire Soirée, The Miiced Pickles, MusiS Sacrum. buien maakten het zicht buitengewoon slecht. Niettemin liepen wij met een behoorlijken gang op Nieuwediep aan. Een warmlooper aan de stuurboordsmachine dreigde een oogenblik roet in het eten te gooien, doch in de machinekamer, had men het geval spoe dig onder de knie, zoodat wq toch nog op een behoorlijken tijd ter reede ten anker kwa men. Hier debarkeerde de Schout-bij-Nacht T. L. Kruijs, terwijl wij een kwartiertje later met de motorsloep naar den wal gingen. Springend als een dartel veulen stoof de motorsloep naar den wal in een stroomenden regen. Nat is het tqdens deze manoeuvres wel Woensdagmorgen was het al weer vroeg dag. Te half zeven zou de motorsloep van de „Gelderland" weder in de haven gereed liggen om ons naar naar boord te transpor teeren. Het weer liet zich gunstiger aanzien, zoo dat er alle reden was om aan te nemen, 'dat de gevechtsoefening die voor Woensdagmor gen op het programma stond, zou doorgaan. Zoo dacht men er blijkbaar op de „Gelder land" ook over, want toen wij na een „aak- vullend" ontbijt aan dèk verschëiien, was meft feeds druk bezig met het opmannen van de munitie voor dé batterij van 12 cm kanon-, hen. In een dubbele rq lagen spoedig de ^80 12 cm; granaten aan dèk en men was druk bezig de ledige slagdoppen door ge- i'u)|je te yeiwangen. r. I De skjépboot „Utrecht" \yasjnet de speciaal jvoor déze soortoefentygén' 'gpjjeW^

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5