De behandeling van het bezuinigingsontwerp. Wieringen. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERI \G 26 SEPTEMBER 1935. 7 weecie Kamer. Ernstige brand. GEMENGD NIEUWS 2 mannen gearresteerd. Een roekelooze onderneming. Beurtschip op de wadden De st0i m in nood. De deviezen-processen tegen katholieke geestelijken. Een afschuwelijk spoor wegongeluk in China. Berthold Jakob te Parijs. Een lammergier. vechtsschijf naar buiten gekomen en koerste reeds het Schulpengat uit. Deze gevechts schijf bestaat uit een geheel electrisch ge- lascntc romp, welke door waterdichte schot ten in een groot aantal compartimenten is verdeeld, zoodat het practisch uitgesloten is ook bij een aantal treffers op den romp dat de schijf zinkt. Nog maar nauwelijks zijn wij op weg ach ter de schijf aan of de wind steekt opnieuw op, en voor wij buiten het Schulpengat zijn, is deze reeds tot stormkracht aangewakkerd. De koppen stuiven van de golven af, wind kracht 11 12. Hoe zal de schijf zich hou den met de geweldige lap zeildoek die daar opgetuigd is Het antwoord laat zich niet lang wachten. Nog maar kort is de .Utrecht met de schijf buiten de uiterton of het mee- rendeel der zeilen valt weg. Van herstellen is onder deze weersomstandigheden natuurlij geen sprake. En dus wordt de schietoefening afgelast. Wild schieten de golven aan; de schijf valt meermalen dwars achter de sleepboot. Wij stoomen naar de reede terug. Daar hooren wij, dat ook de tot de manoeuvres behoorende oefening, die hedenmiddag zou aanvangen, is afgelast. Op de reede gaat ,,de haak" er weer in, afwachten is voorloopig de boodschap Com municatie met den wal is uitgesloten. Hij dezen harden N.W. wind spookt het ook hier danig. Een motorsloep van de „Hertog Hen drik" ziet geen kans bij het schip terug te komen en zoekt de luwte onder den wal van Texel. Met assistenie van een marine-sleep boot komt zij tenslotte bij de „Hertog Hen drik" terug. Int.usschen is ook de „Utrecht" met de schijf weder op de reede aangekomen en niet dan met veel moeite slaagt deze erin de haven binnen te loopen. De berichten van den wal melden o.m., dat de manoeuvres van de Duitsche vloot in de Noordzee eveneens gestaakt zijn in verband met de weersomstandigheden. Wij zijn dus niet de eenigen. In afwachting van het afbuien van het weer, gaat aan boord alles zijn gewone gang. Er wordt theorie gedaan en cursus gehouden. Naast me zijn ze bezig met eerste hulp bij ongelukken; alle mogelijke ongevallen en ziekteverschijnselen passeeren de revue. Aan boord van de „Gelderland" zitten n.1. groo- tendeels jonge kerels die „in de opleiding" zijn. In het bijzonder is de „Gelderland" artillerie-instructieschiphet vormen van speciale artillerie-officieren en opleiding van kanonniers. Voor beiden is deze opleiding over twee jaren verdeeld, ieder jaar bestaan de uit ongeveer een half jaar cursus en een half jaar praktijk. De schietoefening die Woensdagmorgen zou worden gehouden, was de laatste voor de jongste jaars officieren. Er wordt dan geschoten met kanonnen van 12 cm, salvovuur uit 3 stukken bij vaart- loopend schip op een gesleept wordende schijf. Er wordt dan op aangestuurd, dat van elk salvo van drie schoten er twee achter en een vóór de schijf vallen, zoodat het dus het geheele doel „dekt'. Geen gemakkelijke op dracht bü een slingerend schip en een niet minder bewegelijke schijf. In den loop van den middag buit het reeds aanmerkelijk af. De vrijwel plotseling opge stoken storm regeert blijkbaar niet lang. Als het zoo doorgaat is er kans. dat de voor hedenmorgen afgelaste oefening morgenoch tend doorgaat. Voorloopig is echter afwach ten nog de boodschap. UITSLAG OPENBAKE VERKOOPING. Notaris A. M. Engelmann, heeft gisteren avond 7.30 uur, in het gebouw „Musis Sacrum" publiek verkocht: Het perceel, ingericht tot garage met boven woning en erf aan den Kanaalweg 8182, groot 2 aren 76 centiaren. Kooper de heer J. Peetoom te Alkmaar q.q. voor 9001. Het perceel, ingericht tot Koffiehuis met woning en erf aan den Kanaalweg 168, ge naamd „Casino-Bar", groot 1 are 20 centiaren. Kooper den heer A. J. van der Haan te Den Hel{ler voor 5000. Huis en erf aan den Dijkweg 75, groot 87 centiaren. Huis en erf aan den Dijkweg 76, groot 71 centiaren. Huis en erf aan den Dijkweg 77, groot 62 centiaren. In combinatie verkocht aan den heer A. J. v. d. Laan te Den Helder voor 4100. Huis en erf aan de De Ruiterstraat 55, groot 75 centiaren. Kooper de heer A. J. v. d. Laan te Den Helder voor 1505.—. Huis en erf aan de Wilhelminastraat 59, groot 81 centiaren. Kooper de heer A. J. v. d. Laan te Den Helder q.q. voor 1526. Huis en erf aan de Wilhelminastraat 70, groot 85 centiaren. Kooper de beer A. Lastdrager te Den Hel der voor 2072. Het huis en erf aan de Wilhelminastraat 72, groot 85 centiaren, en het huis en erf aan de Wilhelminastraat 74, groot 85 centiaren, 4.300. Kooper de heer A. J. v. d. Laan te Den Helder. Huis en schilderswerkplaats met erf aan de Vlamingstraat 1, groot 1 are 50 centiaren, 1890. Kooper de heer A. J. v. d. Laan te Den Helder. Huis en erf aan de Breestraat, 1341. Kooper de heer J. W. London te Den Helder. Huis en erf aan de Molenstraat 144, groot 67 centiaren, 1.200. Kooper de heer J. W. London te Den Helder. Huis en erf aan de Schagenstraat 33, groot 65 centiaren, 2.480. Kooper de heer C. Th. de Boer te Den Helder q.q. Huis en erf aan de Goversstraat 43, groot 90 centiaren, 2.150. Kooper de heer G. de Beurs te Den Helder. Huis en erf aan de Tweede Vroonstraat 31, groot 1 are, 70 cenitaren, 1.350. Koopers de heeren J. Greven en T. Greven, beiden te Den Helder. Vergadering van Dinsdag. De Tweede Kamer heeft in haar zitting van Dinsdag voortgezet de op 23 Juli ge schorste behandeling van het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven. Bij de algemeene beraadslaging hierover is tevens aan de orde de motie-Van den Tempel, betreffende het niet gevolg geven aan het voornemen der Regeering tot verdere ver laging der salarissen van het Rijkspersoneel en de onderwijzers. Minister Colijn beantwoordt ver schillende opmerkingen. Minister C o 1 ij n begint met het beant woorden der opmerkingen in Juli in tweeden termijn door de Kamer gemaakt. De Regee ring zal dit aanvullen met eenige opmerkin gen over haar werkprogram, in troonrede en millioenennota meegedeeld. Desverlangd zal zij inlichtingen verschaffen over het optreden van dit kabinet. Een eenvoudig executieverbod zonder meer is niet goed mogelijk. Maar in verband met de in den allerlaatsten tijd voorgekomen on redelijke opzeggingen van hypotheken en daaruit voortvloeiende executies, zijn maat regelen in bewerking tot stuiting van onrede lijke executies. De Regeering acht een aannemelijke oplos sing mogelijk voor het capitulantens^lsel. De heer Aalberse betoogde, dat de Regee ring op drie punten gevolg had gegeven aan wat hij vroeger had bepleit, n.1. handels politiek, industrialisatie en huurverlaging. De heer Aalberse zei, dat de Regeering dus geen aanleiding had, over critiek verstoord te zijn. Maar als genoemde feiten juist zijn, bewijst dit dan niet, dat de Regeering bereid is, wat de Kamer zegt, ernstig te overwegen? Overigens, de zoogenaamde wijziging in de Regeeringspolitiek mag niet worden toege schreven aan veranderlijkheid en onzeker heid. Overhaasting kan heel wat bederven; zelfs als men omzichtig te werk gaat, is het moge lijk, dat men zich vergist. Spr. wijst op het Vaste Lasten-ontwerp en het ontwerp nopens de landelijke hypotheken. He Regeering heeft van meet aan op het standpunt gestaan, dat alle aandacht moest worden geschonken aan ordening van de industrie. Er is risico voor verplaatsting der werk loosheid, als men niet zorgvuldig de gevolgen overweegt. Geen overdreven verwachtingen van industrialisatie. Binnenkort wetsontwerp voor financiering hiervan. Daarom moest de Regeering waarschuwen Sie°VerdreVen verwachtinSen van industrl- Toen dit kabinet gevormd moest worden, on de heer Gelissen zei, dat hij zich moeilijk op industrialisatie kon concentreeren, als hij ook voor landbouw moest zorgen, heeft spr. ei aanstonds in toegestemd, een departement Van landbouw in het leven te roepen. Het departement van Economische Zaken is aanstond gesplitst. Binnen enkele weken zal worden ingediend een wetsontwerp nopens financiering der industrialisatie. Opnieuw echter waarschuwt spr. tegen overdreven verwachtingen. Er moet steeds een partij zijn, bereid om geld te geven, als men geld wil opnemen. Die geneigdheid, om geld te geven, is den laatsten tijd niet al te groot gebleken. Voorts moest men acht slaan op de rentabiliteit en men moet letten op de werkgelegenheid in de exportbedrijven. Richt men zich alleen naar de binnenland- sche conjunctuur, dan zal men bovendien spoedig in moeilijkheden komen met de grondstoffenvoorziening, doch hoofd voor hoofd hopen alle ministers vurig, dat minis ter Gelissen zal slagen. Alle mogelijke steun zal hem worden gegeven. Geen devaluatie noodig, indien men rustig blijft. Klaarheid op monetair terrein is noodig. Ondanks den vasten wil der Regeering om de muntpariteit te handhaven, zoolang dit nog eenigszins mogelijk is, is devaluatie moei lijk te voorkomen, indien het Nederlandsche publiek gaat vluchten in buitenlandsche valuta. Devaluatie zal kunnen uitblijven bij de ge volgde regeeringspolitiek, indien men rustig blijft, en spreker voegt er bij: onvoorziene omstandigheden uitgesloten. Uitvoerig gaat spr. hier nog op in, alsook op het Duitsche systeem. Het stelsel-Briining voldoet niet aan wat men hier volstaat onder consequente deflatie. Een renteverlaging als in Duitschland was hier niet noodig. Voor zoover de rente zich hier boven het redelijke beweegt bij wijze van uitzondering is de Regeering bereid de rente redelijk te maken. Zij is bereid, in overleg met de Kamer tot huurverlaging te komen. Gedwongen ingrijpen in de loonen en salaris sen acht de Regeering niet aanbevelenswaar dig. De Kamer ook niet. Vervolgens behandelt de heer Colijn de zes punten van den heer Aalberse. Hij ziet geen onoverkomelijke moeilijkheden oprijzen tusschen dit kabinet en de Kamer meerderheid. Meeningsverschillen zullen, naar spreker vertrouwt, langs normalen weg kun nen worden geëffend. Maar op één punt ducht spreker wel moei lijkheden, n.1. de tegenstelling tusschen con sequente deflatie en de devaluatie. Consequente deflatie zou het monetair ver trouwen zóó schokken, dat de voortzetting daarvan onmiddellijk devaluatie in het leven zou roepen, doordat zij de kapitaalvlucht sti muleert. Wat de loonen betreft, er zijn bedrijven, waar de loonsverlaging al heeft geleid tot voldoende aanpassing. Er zijn andere, waar dit niet het geval is. Het is onmogelijk, bij de loonen het geheele land over één kam te scheren. Klaarheid op monetair gebied is noodzake lijk. opdat de rente dale tot het peil van vóór de Juli-crisis en verder. De Regeering weet, wat zij wil. Stellig wil zij de muntpariteit handhaven. Het regelmatig voortwerken aan de enorme taak ls niet mogelijk, als Kamer en Kabinet verkeeren op voet van gewapenden vrede. Klaarheid is noodzakelijk. Ook met het oog op den internationalen toestand. Ieder kent de internationale spanningen in Europa en kan berekenen, waartoe zij kunnen voeren. Dit maakt de grootst mogelijke harmonie noodig. Om deze redenen moet dit debat klaarheid brengen. Minister Oud aan het woord. Zor gen der schatkist. Ministei Oud, na dr. Colijn het woord verkrijgend, betoogt dat de financieele moei lijkheden zich steeds meer openbaren in den vorm van verlaging van inkomsten. Kan de regeering nu meer doen ter verhoo ging van de volkswelvaaart Hierbij is be trokken de act'eve crisispolitieK, gericht op werkbehoud en werkverruiming. De regee ring wil niets liever doen, dan alles wat mo gelijk is. Maar ue maatregelen moeten finan cieel uitvoer. .at zijn. Verdere lastenverzwaring moet zooveel mogelijk worden vermeaen, want zij werkt herstel van de volkswelvaart licht tegen. Be lastingverzwaring is op het oogenblik alleen voorgesteld, omdat het niet anders kan. Wat de leeningspolitiek betreft, nooit wer den aan het staat -rediet zoo hooge eischen gesóeld als nu wij niet alleen in onze eigen behoeften moeten voorzien, maar ook Indië moeten helpen, verschillende gemeenten moe ten bijstaan, openbare werken moeten finan cieren, enz. Vroeger slaagden onze schatkistinschrijvin gen overvloedig. Hierin is den laatsten tijd verandering gekomen. In Juli en Augustus kregen wij de helft van wat wij vroegen tegen belangrijk hoogere rente dan vroeger. Spr. gaat hier nog nader op in. De regeering ziet in devaluatie niet het middel tot oplossing van liet Vaste Lasten-probleem. Alleen een reeks afzon derlijke maatregelen kan den druk op de vaste lasten verlichten. De regeering zal overwegen, welke wijzi gingen in de vaste-lasten-ontwerpen moeten worden aangebracht, en hoopt, ze daarna met de Kamer binnenkort uitvoerig te behan delen. De regeering zal, als de Kamer medewerkt, haar uiterste best doen de moeilijkheden zoo goed mogelijk op te lossen. DE HEER AALBERSE ZET ZIJN STANDPUNT UITEEN. „Ons motief is geweest, het lands belang, zooals wjj dat zien", zegt de Katholieke woordvoerder, die voorts betoogt, zich nooit te hebben schul dig gemaakt aan ondermijnende critiek. „Kabinet neme aan, dat vertrouwen er is." In de zitting van gisteren der Tweede Kamer is voortgegaan met de behandeling van het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven. De heer Aalberse spreekt. De heer Aalberse (r.k.) zegt, dat het on- heusch zou zijn, als uit de Kamer geen weer klank kwam op de rede des ministers, zelfs als die weerklank een dissonant zou op leveren. In sommige „groote" bladen is geschreven, als zou de Katholieke fractie doelbewust een kabinetscrisis hebben uitgelokt en verant woordelijk zijn voor de gevolgen, de onrust op de geldmarkt, de daling van den gulden, enz. Ten hoogste kan men zeggen, dat de Katholieke fractie het uitbreken van een conflict niet heeft voorkomen. Maar zij heeft dit niet gedaan omdat zij dit niet kon. Zij heeft geen conflict veroorzaakt, want zij heeft geen motie van afkeuring voorgesteld en ook is het bezuinigingswetsontwerp niet verworpen. De diepere oorzaak van het conflict lag in het meeningsverschil, in het vorige Kabinet gebleken, over het verder te volgen regee- ringsbeleid. Dit meeningsverschil betrof de handels-, de ordenings- en de welvaarts- politiek. Daarom ook kon spr.'s fractie niet meewerken aan de vorming van een parle mentair Kabinet. Zij meende, dat men op die punten niet kon rekenen op de medewerking der liberalen. Ons motief aldus spr. is alleen ge weest het landsbelang, zooals wij dit zien. Het is voor een groote fractie vaak moeilijk om te bepalen, wat het landsbelang eisclit. Een groote fractie heeft niet de vrijheid, die de vrijz.-dem. fractie zich veroorlooft, om tegen een begrootingshoofclstuk te stemmen. Onze ernstige grief aldus spr. tegen het vorige Kabinet is, dat het onze keuze ontijdig heeft willen forceeren. Op 19 Juli heeft dr. Colijn inzonderheid den Katholieken gevraagd, of zij nog vertrouwen stelden in het algemeen regeerbeleid, ja dan neen. Zoo is het algemeen opgevat. Na spr.'s rede heeft de regeering schorsing der beraadslagingen verzocht in een vorm, die de Katholieke fractie zeer ernstig heeft gegriefd. In dien vorm werd de Katholieke fractie met communisten en revol. socialisten in één hoek gedreven. Dit was onnoodig en voor de Katholieken extra grievend. Spr. heeft hierna aan de zes groote fracties gevraagd, of zij bereid waren mee te werken aan een nationaal Kabinet van herstel. Vier antwoordden bevestigend, twee ontkennend, schoon niet in denzelfden vorm. Naderhand bleek, dat voor de vorming van een parlemen tair Kabinet slechts twee fracties overbleven. Spr. heeft toen verzocht ontheven te worden van de opdracht tot vorming van een kabinet. Daarna heeft dr. Colijn opdracht gekregen en - die uitgevoerd. Waarom heeft dr. Colijn niet getracht een parlementair kabinet te vormen Het Kabiet doet verstandig aan te nemen, dat het vertrouwen er is, als de Kamer het niet noodig acht, het tegendeel uit te spreken. Devaluatie-vraagstuk. Het is bekend, hoe spr. persoonlijk over devaluatie denkt, ondanks de legende-vorming ook daaromtrent in de laatste weken. Zoodra de regeering overtuigd is, dat aan devaluatie niet meer valt te ontkomen, is het haar dure plicht daartoe zoo spoedig mogelijk het initia tief te nemen, opdat niet speculanten en an dere geldwolven hun slag kunnen slaan. Als de regeering er niet in slaagt het kostenpeil omlaag te brengen, is naar sprekers overtui ging aan devaluatie niet te ontkomen. Dit be- teekent niet, dat devaluatie alleen ons uit de moeilijkheden zou kunnen brengen. Wij zijn bereid aldus spr. de daden van het Kabinet af te wachten. Het komt er op aan hoe, in welk tempo het program wordt uitgevoerd. - kabinet betrachte wederkee- righeid en wacnte ook onze daden af. Ook wij dragen een tweevoudige verantwoordelijkheid, tegenover ons volk en tegenover God. Debat gaat voort. De heer Lingbeek (herv. geref.) zegt, dat het eenige verschil tusschen dit kabinet en het vorige is. dat er in dit kabinet nog een Roomsche minister is bijgekomen (gelach). Deze regeering heeft de erfenis van de vorige aanvaard zonder benefice. Spr. zet uiteen, waarom hjj, zjj het onder voortgezet protest, zijn stem aan het bezuini gingsontwerp niet onthouden zal. Ir. Albarda aan het woord. De heer Albarda (s.d.) zegt, dat hij met belangstelling heeft gehoord, dat de regeering een redelijke oplossing mogelijk acht van de moeilijkheid van het capitulantenstelsel. Maar bevredigd zal spr. eerst zijn als de uitsluiting van leden van S.D.A.P. en N.V.V. voor mili taire functies wordt beëindigd. Troonrede en millioenennota antwoordden niet op Je vraag, welk verschil er is tusschen het nieuwe en het oude kabinet, dat het ver trouwen in de Kamer niet meer had. Het verschil tusschen oud en nieuw kabinet is, dat het oude kabinet een vertrouwensuit- spraak der Kamer wenschte en het nieuwe niet. De katholieke fractie heeft de kabinetscrisis veroorzaakt. Wat de heer Aalberse zeide om dit te bestrijden was formalistisch. Men brengt de crisis nu terug tot een noodlottig misverstand. Zoo is het in Juli niet opgevat. Minister Colijn heeft toen den heer Aalberse getart om te spreken. De katholieke fractie kon op haar vingers natellen, dat haar voorzitter geroepen zou worden een kabinet te vormen. Zjj deinsde niet terug. Spr. verwijt den heer Aalberse geen parlementaire regeering te hebben kunnen vormen. De vrijzinnig-democraten hebben moeilijke jaren achter den rug. Zij dragen mede ver antwoordelijkheid voor wat onder de oude regeering is geschied. De vrijzinnig-democraten wilden niet regee- ren met de sociaal-democraten en de roomsch- katholieken. Dan hadden de katholieken met de sociaal-democraten moeten gaan regeeren zonder de vrijzinnig-democraen. In het land hebben de katholieken en de sociaal-democra ten meer dan de helft van het volk. De soc.- democraten zijn in macht toegenomen blijkens de laatste verkiezingen. Het nieuwe kabinet gaat op dezelfde wijze de koopkracht afbrokkelen als het oude heeft gedaan. Wat inzake werkverruiming zal wor den gedaan, werd ook al sinds Juli aange kondigd. De houding der katholieke fractie is een capitulatie tegenover de regeering. Zij aan vaardt een politiek, die zij verwerpelijk heeft geacht voor 's lands belang. De sociaal-demo cratische fractie is tot zulk een capitulatie niet bereid. De Volkenbond. De internationale toestand is moeilijk. Wij willen de verplichtingen van het lidmaatschap van den Volkenbond loyaal nakomen tegen over een aanvaller. Maar de binnenlandsche toestand is ook moeilijk. Wij deinzen niet terug voor een kabinetscrisis, want een Gods- vredepolitiek zou tegen het belang van ons volk ingaan. Is er thans geen aanleiding tot krachtige maatregelen? Verhooging van het bankdis- conto baat niet, voorkomt goudafvoer niet en doet het afgevoerde goud niet terugkeeren. Na de goudafvloeiingen in April en in Juli heeft de goudvoorraad zich beide malen niet hersteld. Op grond daarvan neemt spr. aan, dat ook nu de voorraad niet zal worden her steld. Er is behoefte aan krachtige bestrijdings middelen. De heer Kersten (s.g.)) ziet geen ver schil tusschen het oude en 't nieuwe kabinet. Spr. waardeert het streven der regeering óm den gulden te sparen. Spreker's fractie wenscht haar daarbij naar vermogen te steu nen. Van industrialisatie heeft spr. geen hooge verwachtingen. In het land wordt het vertrou wen van het volk in de regeering steeds ge ringer. Te kwart voor vier wordt de vergadering verdaagd. De Oeversche brandweer voorkomt door snel optreden een catastrophe. In den afgeloopen nacht heeft aan den Gesterweg alhier een hevige brand gewoed, waarbij het woon- en winkelhuis, alsmede de brandstoffenopslagplaats van den heer Doves totaal is verwoest. De heer D. was des nachts te circa half twee met zijn vrachtwagen thuisgekomen en plaatste deze in de garage. Hierna begaf hij zich in huis en zat nog even aan tafel, toen plotseling een lichtver schijnsel zijn aandacht trok, en hij tot zijn groote ontsteltenis bemerkte, dat zijn auto, almede de opslagplaats van brandstoffen in lichte laaie stonden, (in den auto was ver moedelijk kortsluiting ontstaan). Er werd dadelijk alarm gemaakt en de alhier gestationneerde brandspuit gaf spoe dig water met een 3-tal stralen. Door het stormachtige weer viel er aan blusschen niet te denken en moest men toe zien, dat alles verbrandde. Ernstig gevaar liep het woonhuis, bewoond door den heer J. W. Kossen en de netten- opslagplaatsen van Jan Bakker en Gebr. Rotgans. Waren ook deze opslagplaatsen gaan branden, dan was de catastrophe niet te overzien geweest. Gelukkig is het niet zoo ver gekomen, te meer daar de wind iets ging krimpen. Met man en macht is er evenwel gewerkt om nog zooveel mogelijk vlschwant in veiligheid te brengen. Toen ten laatste ook de motorspuit van Hippolytushoef verscheen, hetgeen door sto ring van het telefoonverkeer lang duurde, kon men het vuur bedwingen en uitbreiding voorkomen. Deze ernstige brand bracht in het midder nachtelijk uur zeer veel volk op de been. Een woord van hulde aan de Oeversche brandweer is zeker op z'n plaats, daar deze door bijzonder snel en krachtdadig optreden een groot onheil wist te voorkomen. Naar wij nog vernemen, is het woon- en winkelhuis, alsmede de inventaris verzekerd. De opgeslagen brandstoffen en de auto niet, zoodat de heer Doves een vrij ernstige schadepost te boeken heeft. De locomotief, eigendom van aannemer Herman, welke achter het verbrande per- c|el stond, heeft veel brandschade geleden. Binnenland. Wegens het ontvreemden van een jacht. Door de gemeente-politie van De Rijp en Graft en de rijksveldwacht te Graft zijn in de gemeente Schermerhorn twee mannen ge resteerd. Het z(jn een zekere j. W. v. W. uit Leeu warden en J. B., gec omiliceerd te Alkmaar, die in een keurig gemeubileerd jacht reisden. Het is gebleken, dat zij dit jacht, genaamd „Betsy" waarvan zij den naam hadden ver wijderd eenige dagen geleden te Amsterdam hadden gestolen. Ze zijn, na bekend te hebben, met het vaartuig naar Amsterdam gebracht? Werklooze in een kano van zeildoek de Noordzee opgevaren; men heeft niets meer van hem gehoord. Zaterdag morgen is een inwoner van IJmui- den, zekere W. Duin, van IJmuiden, de Noord zee opgegaan in een door hem zelf van zeildoek vervaardigde Kano, mn de bedoeling te trach ten Zuid-Frankrijk te bereiken om naar Zuid- Afrika te komen, waar hij werk hoopte te vin den. De kano was voorzien van een primitief zeil en volkomen onzeewaardig. De man had een liter water en v<0' vijf dagen levensmidde len aan boord. Tot nu toe heeft men niets meer van hem vernomen, zoodat men vreest, dat deze roeke looze onderneming, die niet anders dan als een wanhoopsdaad (D. kon geen werk vinden en genoot geen steun) moet worden beschouwd, een tragisch einde heeft gekregen. Den Oever. Buitenland. Tijdens den orkaan, welke gisteren heerschte, geraakte het beurtschip „Nooit Volmaakt", op weg naar Vlieland boven Kornwerderzand op de Waddenzee in nood. Het schip werd gisterenochtend plotseling door het noodweer overvallen en ging voor op den steenen dam terecht. Een tweetal werd een speelbal der golven. Aan boord bevond zich de schipper met zijn vrouw en j enkele kinderen. p. I r~ t i i Door middel van de sjouw werd assisten- L'S mOOrd Op tvClyn HOCV tie van den wal gevraagd, waarop de te Kornwerderzand gestationneerde bergings sleepboot „Annie", van O. J. Bosker's ber gingsbedrijf uitvoer. Onder groote belang stelling aan den wal, mocht het de „Annie", na enkele vergeefsche pogingen gelukken vast te maken en schip met lading en opva renden behouden binnen te brengen. Treiler met negen man vergaan. Naar Reuter meldt, vreest men, dat de treiler „Skegness" uit Huil met een beman ning van negen koppen gisterennacht op de klippen van Speeton bij Bridlington is ver gaan. Het vaartuig werd tegen de rotsen te pletter geslagen en kon niet bereikt worden, hoewel drie reddingbooten in den verschrik- kelijken Zuid-Ooster storm daartoe herhaal delijk pogingen aanwendden. STORM BERICHTEN. De orkaan, welke Woensdagochtend met een windsnelheid van circa 115 K.M. over den Afsluitdijk gierde, heeft aan varend ma terieel nogal schade berokkend. Het schip „Vertrouwen", geladen met schelpen en op weg van Makkum naar Harlingen, sloeg bij Zurich op den dijk. De opvarenden konden zich redden. Tusschen Breezand en Den Oever geraakte een kraan van den aan nemer J. de Vries op den dijk. Een hoog geladen vrachtauto kantelde door den winddruk bij het passeeren van een dijksmagazijn op den Afsluitdijk met het ge volg, dat de lading zaad, gelukkig in zak ken, op den weg verspreid werd. Door het opwaaien van het water kwam een groot gedeelte van het staande palingwant bezui den de uitwateringssluizen op het droge te staan, zoodat de visschers te voet hun net ten konden inspecteeren. Ook de robben plaat kwam geheel droog te liggen, zoo ook een groot gedeelte van de Haven van Nieuw- land, waarin het water nog nimmer zoo was weggewaaid als thans. Onbekende daders. Ongeveer twee weken geleden werd te Coatesville in de villa van Henry Rogers, zoon van den onlangs overleden petroleummagnaat, het lijk gevonden van de 25-jarige New-York- sche actrice Evelyn Hoey, die door een schot in het hoofd was gedood. In de villa was een braspartij gehouden, en Rogers en zijn vriend Kelly, die volslagen dronken waren, werden gearresteerd om zich te verantwoorden. De jury heeft echter als haar bevinding verklaard, dat Evelyn Hoey door onbekende daders van het leven is beroofd. De officier van justitie verklaarde daarop, er ernstig aan te denken, de zaak door een andere jury te laten onderzoeken. Hij sprak openlijk zijn misnoegen uit, en verklaarde ronduit, dat eenige leden der jury dronken waren geweest. Rogers en Kelly zijn evenwel terstond op vrije voeten gesteld. Hun raads man verklaarde zich bereid, hen beiden we derom te doen verschijnen, indien en wanneer dit noodig mocht zijn. Zij zijn evenwel niet langer in hun bewegingsvrijheid belemmerd. Mijnongeluk. Zes slachtoffers. In ue nqjn St. Felix bij Mieres zjjn, volgens een bericht uit Oviedo zes mijnwerkers bij een instorting bedolven. Het reddingswerk is onmiddellijk ter hand genomen, hoewel er geen hoop bestaat de zes arbeiders levend te bevrijden. De zes mijnwerkers gercd De zes mijnwerkers, die Dinsdag, ~el gemeld, door een instorting in een mijn w ren opgesloten en wier toestand hopeloT werd geacht, zijn thans, naar uit Oviecu wordt gemeld, ongedeerd uit de mijn gerei Epidemie van een onbekende ziekte? Volgens de Heraldo, het te Madrid ver schijnende blad, is er in de streek van Hurde» (provincie Leon) een epidemie van een on bekende ziekte uitgebroken. In één dorp -/,ou niet minder dan 80 pet. van de inwoners ziek liggen. De lange reeks processen tegen katholieke geestelijken wordt onverdroten voortgezet, schrijft de Berlynsche correspondent van de Neue Ziircher Zeitung aan zijn blad. Nu ia te Breslau weer een oater-Franciscaner tot een jaar gevangenisstraf en 3000 mark boete ver oordeeld, die volstrekt geen deviezen had ge smokkeld, maar den vertegenwoordiger van een firma van orgelbouwers uit Tsjecho-Slo- wakye 30.000 mark had uitbetaald voor een door een Duitsche missie in Palestina besteld orgel. Ondanks deze verzachtende omstandig heden volgde veroordeeling. Het kerkblad voor het bisdom Berlijn, dat geruimen tijd zeer gereserveerd in zjjn uit drukkingen was gebleven, protesteert in het jongste nummer tegen de tendentieuze ver- slaggeverij in de Duitsche pers van deze soort processen en „den ophitsenden ophef" die van deze gevallen tegen de kerk en de ordensgees- telijkhetd wordt gemaakt. Verschillende le zers hebben in dit protest een eerste ener gieke daad van den nieuw gekozen bisschop graaf Preysing willen zien. In den strijd tegen de commu nisten in West-Honan en Sjenst, 200 dooden. Een uit een locomotiei en vijf wagens be staande militaire trein, die de 109e divisie ter bestrijding van ie communisten naar de pro vincie Sjensi vervoerde, is in de nabijheid van Sjentsjou in West-Honan ontspoord, en in een 30 meter diepen afgrond gevallen. Naar tot dusver gemeld werd, bedraagt het aantal dooden 20®, terwijl een gelijk aantal gewond zou zijn. Onvoorwaardelijk vrijgelaten. Gisterochtend heeft Berthold Jakob aan den arm van zijn vrouw zijn eerste vrije stap pen in het Quartier Latin gezet; de politie mannen die over hem waken, hadden beiden verlaten. Hij verzekerde een redacteur van de Intransigeant, dat zijn ontvoering niet het werk van overijverige Hitlerianen, maar van een staatsonderneming geweest is, anders had, meent hij, het overschrijden van de grens niet zonder slag of stoot in zijn werk kunnen gaan. De hooge Duitsche politie autoriteiten zouden dit duidelijk hebben laten uitkomen. En hij bevestigde, dat hij te voren bedwelmd moet zijn, doordat in de twee glaasjes kirsch, die hij met de beide „scha kers" dronk, een slaapmiddel gemengd is. Pas in Duitschland is hij wakker geworden. Anders zou hij niet met die individuen in den auto gestapt zijn en de voornaamste schuldige erkende in zijn tegenwoordigheid, dat die onderstelling reden van bestaan heeft De Duitschers hebben hem wel zijn boekje met adresen afgenomen, maar gelukkig be vatte het niet de namen van Jakob's beste vrienden. De acht Duitsche personen, die er wel in werden aangeduid, zijn gevangen ge nomen, maar weer vrijgelaten. Ofschoon zjjn ouders In Duitschland wo nen, bljjft hij het Pruisische militarisme be strijden. Nederlandsche autobestuurder veroor' zaakt ongelukken in België. In den nacht van Zondag op Maandag heeft een in België vertoevende Nederlander, de heer S. uit Tilburg, tweemaal een aanrijding veroorzaakt, waarbij een persoon werd ge dood en een ander licht gewond. Hij is voor onderzoek naar Dendermonde geleid, waar hij in arrest is gesteld. EEN CHINEESCHE SCHOOL GEPLUNDERD. Zonderlinge „buit Ongeveer 60 bandieten, van wie er velen met moderne geweren, anderen echter slechts met speren waren gewapend, hebben de volksschool te Loetsing aan de kust van de Zuidelijke Tsjekiang overvallen en het schoolgebouw volkomen leeggeplunderd. Zij ontkwamen met hun buiten, en met medeneming van een onderwijzer, 29 leerlin gen en twee schoolbedienden in zeven jonken naar volle zee, voordat dj boeren'uit de om geving hulp konden halen. Aan de Times wordt uit Bordeaux gemeld, dat men Zoneag in het departemen. Dordogn waar reeds sedert eenigen tyd een bijzo"'e groote vogel de aandacht had getrokken, ge^ zien heeft hoe ueze vogel een klein lam me^ de lucht in nam. Waarschijnlijk is de vog-^ dus een lammergier geweest, die nog wc Spanje en in de Alpen voorkomt. WANHOOPSDAAD VAN EEN STEENFABRIKANT. De eigenaar van een steenfabriek te IjenSon. Noord-Frankrijk, die werk verschafte aa"n(jef geveer 40 arbeiders, maar wiens zaak °wa9 de algemeene (isis sterk te lijden ha verscheidene malen aangemaand om zij" zetbelasting te betalen. Dinsdag beslo° een „afbetaling" te doen. gard® I Daartoe liet hij 1500 baksteenen ter w van 135 francs naar het belastlngkantooi gen en aldaar afladen, daarna zette (etie" bedrijf stop en begaf zich met zijn vvc' sCjirij' naar het stadhuis, waar hij zich liet i" ven op de lnst der werkloezen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6