GEWELDIGE Quaker Havermout Stadsnieuws PRIJSVERLAGING Jfo cfi Jioé, xet. tweede blad De les der Marine-Manoeuvres. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG i OCTOBER 1935. Uit het politie-rapport. Visscherij. Bescherm t den jeugd-schat van Uw mond LISTERINE TANDPASTA Politierechter Alkmaar Land-' T uinbouwnieuws De melksteunbeperking en de uitkeering aan melkveehouders. De maatregelen ten aanzien van de veehouderij. Licht op voor alle voertuigen. idag i Oc Woensdag 2 Dinsdag 1 Oct. 19.08 uur 0 19.06 uur DE ZAAK VAN „DE ZEVEN PROVINCIËN" Luit. ter zee Van Boven 4 Octobcr voor het Hoog Milit. Gerechtshof. Naar wij verremen, zal de heer H. L. van Boven 4 October a.s. voor het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag verschijnen. De heer Van Boven wordt bijgestaan door Mi'. Dr. J. de Vrieze, van Amsterdam. Zooals men weet was luit. Van Boven de oudstaanwezend officier aan boord van „De Zeven Provinciën" toen deze oorlogsbodem door de muiters genomen werd. Destijds veroor deelde de Zeekrijgsraad hem tot 3 maanden gevangenisstraf en ontslag uit den zeedienst. SEMI KUNSTAVOND VAN HET MARINE-SANATORIUMFONDS. Aanstaande Zaterdagavond geeft het M S.F. zijn eerste uitvoering in dit seizoen eti het programma lezend, ontkomt men niet aan den indruk, dat het wederom iets goeds belooft te worden. Ook nu weer is er muziek, zang, tooneel... het beproefde recept van groote variatie. Voor deze uitvoering verwijzen wij verder naar de nog verschijnende advertenties in de Heldersche Courant van Donderdag en het Advertentieblad van morgen. ESPERANTO CSEH CURSUS. De Heldersche Esp. Ver. „Nova Sento" heeft, gezien de vele verzoeken van belang stellenden, ook van militairen, die de vorige week de gratis proefles niet konden bijwonen, besloten, ook de eerste les van den Cseh cur sus gratis toegankelijk te stellen. Voor nadere bijzonderheden zie men de ad vertentie in het advertentieblad van morgen. HELDERSCHE RADIO-CENTRALE. In ons nummer van Zaterdag maakte de Heldersche Radio-Centrale per advertentie bekend, dat binnenkort de programma's zullen worden doorgegeven uit de nieuwe centrale in de Gravenstraat. Naar aanleiding hiervan zijn wij op onderzoek uitgeweest, daar wellicht nu velen in de meening verkeeren, dat reeds met October deze uitzending zal geschieden. Helaas is het zoover nog niet; de directie heeft voortdurend te kampen met groote stag natie in de aflevering van onderdeelen, die voor den bouw noodig zijn. Vele hiervan moe ten uit het buitenland komen en de contin- genteering- en deviesen-moeilijkheden zijn voor een groot deel oorzaak der vertraging. Met eenige weken hopen wij iets naders te kunnen mededeelen. Het isi moeilijk uit het verloop der thans gehouden tactische oefeningen der Marine een conclusie te trekken aangaande de bruikbaarheid van het beschikbare materieel voor de verdediging van de Nederlandsche kust. In de eerste plaats maakt het mate rieel, waarmede de oefeningen gehouden wor den, dit moeilijk. Aan de eene zijde een paar oude schepen, waaraan in oorlogstijd slechts de rol van drijvende batterij wordt opgedra gen, gesteund door eenige verouderde, gedeel telijk reeds ontwapende, torpedobooten; aan de andere zijde de onderzeebooten, het mo derne materieel, in totaal 8 9 stuks, waar van de 4 nieuwste aan de oefeningen deel namen. Bovendien waren de weersomstandig heden van dien aard, dat van het gebruik van vliegtuigen moest worden afgezien. De eerste oefening was voor de onderzee bootverdediging eene mislukking de tweede daarentegen gaf een zeer goed resultaat te zien wat de opstelling betreft, doch bleef met de lanceeringen ten achter. Hier had een be ter resultaat bereikt kunnen worden uit nadere gegevens blijkt, dat het inderdaad be ter was, dan in de verslagen van de oefenin gen werd aangegeven en wel een totale vernietiging van de roode scheepsmacht. Wat evenwel duideiijk bleek, vooral bij de eerste oefening, is dat zij die meenen, dat de verdediging van onze kust alléén met onder- zeebooten en vliegtuigen kan geschieden, ongelijk hebben. Het geval dat zich hierbij voordeed, n.1., dat een kleine torpedoboot erj in slaagt een geheele divisie onderzeebooten onder water te houden, en deze kan belétten door bovenwatervaren een betere positie in te nemen, wijst de richting aan waarheen dé Marine zal moeten gaan. En wel deze, dat bij gebruik van onderzeebooten en vliegtuigen, men toch de bovenwaterschepen niet geheel kan missen. Zij moeten, voor de kust agee- rende, beschermd kunnen worden tegen aan vallen van vijandelijke jagers met het hier boven vermelde resultaat. Ook zullen deze snelvarende bovenwaterschepen moeten die nen voor het aanvullen van den verkennings- dienst door vliegtuigen. Dit is bjj de laatsté oefeningen overduidelijk als een noodzakelijk heid gebleken. Doorredeneerende komt men natuurlijk tot de harmonisch samengestelde vloot d.w.z. zwaardere schepen, lichter materieel, onder-; zeebooten en vliegtuigen als eisch voor een behoorlijke verdediging van onze kust. Maar dat is wel het uiterste tegenovergestelde van het kwart van het beroemde „uiterste halve minimum", waartoe wij langzamerhand met onze Nederlandsche Marine zijn afgezakt. Men moet de marine-menschen bewonde ren, die met het reeds lang aftandsche mate rieel moeten oefenen en daarbij toch steeds blijven trachten er zooveel mogelijk uit te halen en al hun krachten er aan geven. Wat Personeel aangaat beschikt Nederland medé over het beste. Het is meer dan tijd, dat ten opzichte van het materieel de noodige voorzieningen wor den getroffen. Nederland, dat zijn opkomst en grootheid, zijn koloniën, zijn handel en \yat niet meer, dankt aan de zee, is verplicht zorg te dragen, dat de zeegrenzen met kans op succes kunnen worden verdedigd. Het kan dit doen. Gezien ons nationaal bezit, is het slechts een zeer geringe premie, die betaald Sou moeten worden voor de verzekering van het behoud daarvan Honderden millioenen gaan weg aan allerlei maatregelen waarvan slechts een deel der bevolking de voordeelen het overige deel echter de nadeelen onder vindt. Slechts een gedeelte daarvan zou reeds voldoende zijn om onze defensie op het peil te brengen waarop zij behoort te staan waardoor er een groote preventieve werking van uit kan gaan ingeval van een mogelijk Europeesch conflict. Doen wij dit niet, dan blijven wij in dat opzicht een quantité negligeable. Wat maakt het een mogendheid, die over een vloot be schikt, uit, of er 4 onderzeebooten meer of minder aan de vijandelijke zijde komen? Doch als dit aantal grooter wordt, gesteund nog door modern bovenwatermaterieel en ge oefend in de samenwerking daarmede, wordt de zaak anders. En juist hierin ligt onze grootste veiligheid. Er is nog een gevaar, dat een juiste samen stelling van onze defensie bedreigt, n.1. het vliegwezen. En wel in dezen zin, dat men over het algemeen geneigd is de waarde van het vliegtuig als oorlogswapen te hoog aan te slaan. Het practische resultaat van het bommenwerpen is evenwél nog zeer gering, zelfs indien het geschiedt op een vrij groot doel op den vasten wal en van een hoogte, waarop afweergeschut een funeste uitwer king zou hebben. Wat komt daar practisch van terecht indien het doel een bewegelijk schip is, dat bovendien in staat is de vlieg tuigen te dwingen op groote hoogte of be hoorlijken afstand te blijven? Neen, voorloopig zal Nederland zijn mari tieme defensie moeben sturen in de richting als hierboven aangegeven. Maar daarvoor is het dan ook de hoogste tijd. PAARDEN, CLOWNS EN SCHMINCK. Circus Roberti: „Paardenspel" in de klassieke beteekenis. Circusdat is (of was??) een toover-; woord, dat U in één vaart meeneemt naar een Dorado van zijde en velours, van goud en tri cot. Naar een schminck-wereld met verguld-1 selveel verguldsel. Hét Circus is niet meer van dezen tijd: on verbiddelijk staat deze waarheid als een „mene tekel" voor iederen tent-ingang. Deze genera tie vraagt iets anders: die eischt sport filmcabaretrevue, maar komt ge met het circus, neen, dat was eigenlijk voor de vorige geslachten, die gestoken in creoline en jaquet met vurig enthousiasme iedere ge legenheid benutten om een „Paardenspel" (wat ieder goed circus in den grond was) te gaan zien. Helaas: dé schoone dagen van Aranjuez zijn voorbijhopeloos voorbij. Nog enkele van deze rondtrekkende gezel schappen hebben het uitgehouden tot in deze dagen. Het zijn de beste, doch achter de romantiek van hun bohéme-leven staat meer malen het gij ze spook der zorg. Herinner u Haarlem en Sarrasani Maar... was niet Circus Roberti (voelt ge het romantische element in dezen naam den eersten den besten middag (Zaterdag) tot aap den nok gevuld met bezoekers? Goed... het was „jong"-Den Helder, doch dat doet er niet toe. Plus minus 1500 kinderen waren onder auspiciën van de plaatselijke Speeltuinvereeniging naar hqt terrein „De Ton" getogen, teneinde hun prille harten te laven aan het mooiste van het mooie, het Cir cus. Als turven zaten ze naast elkaar gesta-i peld. Er kon er niet één meer bij. En een! succes dat men had. Eorm. De tent trilde ver-f dacht van de lachstormen die er losbarstten. Stel U ook voor: als daar die Otjen-Bimbo- Maxi-Maxo door het zaagsel dartelden op hun rare korte beentjes Neen, een levendiger en enthousiaster pu bliek had Roberti op dien middag bezwaarlijk kunnen hebben, zoodat het jjs voor Den Helder tenminste al weer gebroken was. Zondagavond hebben wij de voor stelling bijgewoond en het was met vreeze in 't hart. Want stond er niet een nijdige Noord-Wester, die de regenbuien allerongezelligst tegen Roberti's tent aanzwiepte en ons het ergste deden den ken voor de eerstvolgende uren. En zie, de opkomst was uitstekend, ondanks den storm, ondanks de hoosbuien En de paarden renden in de piste, de clowns smeten hun grotesken naar alle vier wind richtingen en in de orchestbak speelde het strijkje weemoedige Duitsche liederen, En het was eigenlijk alles een beetje onwezenlijk, zóóiets, in dezen tijd Het programma, dat men tegen 10 cents kon koopen, vermeldde niet minder dan 35 nummers. Het is begrijpelijk, dat de Direc tie zich het recht voorbehield dit programma naar eigen inzicht te wijzigen. Desniettegen staande kwamen we pas bij elven weer buiten. Maar dat doet er ook niets toe: het was het geheele. bekende recept. Daar waren paarden, die keurig schoolreden onder leiding van Hans Siegfried, er was een paardje, dat precies wist te vertellen, hoe laat het was, Mevr. Amanda Roberti bleek zelf nog ondanks haar 50 jaren een voortreffelijk amazone te zijn, er werd goed werk in de trapeze verricht. Natuurlijk kunnen we moeilijk al die 35 nummers (mis- lachen. En het publiek bleek er, al eveneens den avond voor gezet' te hebben, want er werd heel wat -malen enthousiast geapplaudisseerd: Voor hen, wier gevoel, voor humor nog niet geheel en al afgestompt is en die iets voe len voor deze „fahrende Künstler", welke pre cies, zooals ten tijde van onzen grootvader en' grootmoeder van dorp tot dorp en van stad tot stad .trokken, voor hen is er mogelijkheid te over zich eenige uren kostelijk te amuseeren. Want als ge vroolijk gestemd Roberti's gast bent, wel, dan kan het niet anders, of ge zult u verbazen aan dit bonte leven, en meermalen Iéts voelen van een kunstuiting, welke een lang-verstorven generatie töt vurige geest drift wist op te voeren. Als wij dit schrijven, bereikt ons juist de mededeeling, dat de hevige Wind in den nacht van Zondag op Maandag oorzaak ge weest is, dat de tent op verscheidene plaat sen stuk sloeg. Dit is voor deze menschen natuurlijk een alleronaangenaamste schadepost, daar de voorstellingen de eerstvolgende dagen geen voortgang kunnen hebben. Met het Gemeentebestuur is nu evenwel een regeling getroffen. Vanaf Woensdag middag vindt de uitvoering van het geheele programma weder plaats. Zonder verdere stoornis zal het circus blijven tot en met Zondagavond. De vestiging van ons bedrijf in Nederland biedt groot voordeel voor de huisvrouw. Nu kost Quaker Haver- mout in plaats van 33 ct. slechts 22'lt JÊm cent per pondspak (netto S00 gram). f* Quaker Havermout, steeds versch en geurig, is het resultaat van meer dan 50 jaar ervaring. Voor jong en <jud, krachtig, heerlijk en licht verteerbaar. 'QUAKER OATS - GRAANPRODUCTEN N.V. - Rotterdam VOOR VAKKUNDIGE REPARATIE aan Uw Electrische Apparaten naar A. NEEHUS, KRUGERSTRAAT 124. -• n.'GC t EEN IDEALIST ACHTER DE LENS. i' „Man of Aran" als intellectfilna tn „Rfalto". Robert Flaherty, de cineast, welke in eeiji twee-jarig verblijf op een der graniet* eilandjes der Aran-groep deze bijzondere film vervaardigde, is op den keeper bef schouwd iemand die met „film-industrie'? in de gewone (en niet steeds gunstige...v..) zin van het woord niets van doen heeft. Daartoe is hij té veel idealist, ziet hij de mo gelijkheid van den celluloidband té „onf zakelijk". I Wij zeiden het reeds in een aankondigend artikel: Flaherty verzaakte alle gewone midf delen om de film „boeiend" te maken, trolj niet het minste profijt van veel voor het grij[ pend liggende stof, kortom, hij richtte dé lens van z'n camera koppig naar dat maf teriaal, hetwelk hij waardig tot opncmeri vondEn zie: dit was bijna stéédg, het water. Het razend element aan de West kust van Ierland, waar de enorme Oceaan deining ongebroken tegen het rotsmassief breekt; het water, hetwelk hij irc-zijn dui zendvoudige uitingen nam, razend, kolkend» en als een baarlijken duivel, die sinds i velé eeuwen deze Aran-eilanden belaagt. Flaherty plaatste dit alles tegen een- fon van klare luchten, wellicht den dankbaar stéri achtergrond die ziéh laat denken. Eijt zoo verkreeg men een flimische eenheid, irt meerdere details volmaakt en welke blijk gaf van Flaherty's uitzonderlijke visie. Alleen heeft Flaherty dit alles verfilmd., en als een kluizenaar heeft hij aan deze barre kusten gewoond. Onttrokken aan alles wat met het alledag-leven in verband staat, filmde hij Aran's kusten. Hij deed meer: hij suggesteerde veel van het leven daar op een wijze, welke wij zelden zóó zagen, in één woord: hij maakte er „zuivere film" van. Zuivere film: dat is het fel-bewogene, te gen het bezonkene, dat is het groote in direct contact met het nietige,... dat geeft in één beeld het eeuwige en het tijdelijke... En ja, alleen al uit het feit, dat men deze film als „intellectvoorstelling" (wat hij niei is!) moest draaien blijkt, dat het slechts eeij zeker kwantum van het publiek is, hetwellf men met dergelijk wérk trekt. Ondanks dij feit, was Rialto vol. j Gaat men een parallel trekken tusschen: d<j speelfilm (welke een massa-product is)' en deze (een verfilmde ontroering) dan komt men inderdaad verkeerd uit. En zoo is hej dan ook te verklaren, dat we dien Zondag morgen nog stemmen hoorden van: „Nuf ja, het was wel aardig, maar het -bleel maar water". Inderdaad: het water en het bleef water Door auto aangereden. Zondagmiddag werd op dén Middenweg eed 43-jarige man door een auto aangereden! waardoor hij een niet ernstige hoofdwonde bekwam. Door den automobilist werd de piad naar het R.-K. ziekenhuis overgebracht, van waar hij, na te zijn verbonden, naar huis, kon gaan. De aanhouding te 't Zand. In verband met de aanhouding te 't Zand van een tweetal alhier wonende personen, did zich te Zijpe aan diefstal en' berooving hadden schuldig gemaakt (men zie het verslag hier van onder 't Zand, Red. H. Crt.), werd dooi; den Commissaris van Politie met den Rijks-' veldwachter te 't Zand en den gemeente-! veldwachter te Zijpe, benevens een tweetal rechercheurs van hier, een onderzoek irige-j steld in een tweetal perceelen in den Oüdq Helder. Bij deze huiszoeking' werd een groot aan lal konijnen gevonden, welke dezer dagen bij vfer- schillende bewoners dezer gémeentè werden ontvreemd, benevens een hoeveelheid aard* appelen, welke eveneens door genoemde aan* gehoudenen was weggenomen. Voorts bekén-j den zij, onlangs kippen te hebben weggenomen en een hoeveelheid sigaren en sigaretten uit! een aan een winkel aangebrachte automaat te hebben ontvreemd. Een broeder van hen, die behulpzaam is geweest bij het plegen Var! bovenstaande misdrijven, werd alhier aange houden en in bewaring gesteld. Ruziënde cafébezoekers. 1 Door een caféhouder werd politiehulp ge-j vraagd, omdat bezoekers van zijn zaak ruzie maakten. Bij de komst van de politie warep de ruziemakers verdwenen en bleek, dat door hen een ruit van het café was vernield. Een onderzoek wordt ingesteld,. i ,1 II AANRIJDING NABIJ DE KOOIJ. Een onfortuinlijk chauffeur. Zaterdagavond te 8 uur kwam een auto vande vlotbrug nabij de Kooij, toen van de richting Haarlem een kraanwagen kwam aanrijden. Deze kraanwagen had een opleg ger achter zich, die door de tram te Schoorl- dam was aangereden en nu opgesleept werd. De chauffeur van de vlotbrug zag wèl den kraanwagen, niet echter diens aanhang en kwam daardoor met zijn linker voorwiel in aanraking met den bijwagen. Het gevolg was, dat zijn wagen een slag maakte en met kapot voorwiel op den berm van het N.-H. Kanaal terecht kwam. Het was het tweede ongeluk, dat dezen chauffeur overkwam binnen een etmaalook in Groningen had hij met een luxe wagen een hardhandig contact met een auto ge had. Maarten Smit ontfermde zich over dezen patiënt en bracht hem ln de veilige haven van zijn auto-hospitaal. De N.Rt. berichtte de aanvulling van het crisis, zeevischbesluit, waarbij de aanvoer van alle soorten zeevisch en van versche haring door buitenlandsche scheden, alsmede de in voer van zeevisch en haring worden belast. Dit bericht, hetwelk een maatregel aan kondigt, die billijk mag worden genoemd ten opzichte van eigen reeders en visschers, die reeds geruimen tijd 1 van de brutobesom- ming moeten afstaan, zal door de importee- rende groepen van buitenlandsche visch en die daarin hun bestaan vinden, vermoedelijk met minder vreugde worden begroet, zooals ook de 7 cent per kg op de geïmporteerde pa ling destijds protest te voorschijn riep. Lezen we toch, juist de laatste dagen, in de groote pers niet van ontstemming, omdat niet voldaan wordt aan den roep naar heil bot en schelvisch en kabeljouw uit Scandina vië? Steeds meer wordt met nadruk er op ge wezen,- dat dé Hollandsche vloot niet aan deze vraag kan voldoen en telkens weer dringt men dan aan op verruiming van het contin gent voor den invoer van deze vischsoorten. Door dit steeds terugkeerende gebied komt de goê-gemeente ten slotte onder den indruk er van en zou men gaan gelooven, dat onze reeders aan dezen wensch van het vischetend publiek niet kunnen voldoen. In elk geval lijkt dat ons te zijn een kardi naal punt, dat den Minister dient te worden voorgelegd, opdat uitgemaakt worde of er iets in dit opzicht aan het productie-apparaat man keert. Zoo- ja, dan dient ingegrepen te worden. Dat onze visseherservaring ontoereikend zou zijn, mak wel alh een praatje worden be schouwd en we zouden willen zeggen: geef onzen visschers de daarvoor geschikte schepen en ze zullen zorgen, - dat er voldoende rond- vlsch en heilbot aan de markt komt. Nu is het wel eigenaardig, dat, vooral uit Rotterdam deze herhaaldelijke klacht komt en dat ook Amsterdam zoo'n geluid laat hooren. De schatbewaarder Tweemaal per dag Listerine gebruiken is een gewaarborgde verzorging Groote labe 50 cento Kleine tube 25 cents 10.000.000 geestdriftige gebruiken over de geheele wereld Een vischhandelaar uit Rotterdam meent in „De Telegraaf" de fout te moeten zoeken bjj de Vereeniging van Nederlandsche Vlsschers- vaartuigen De reedersvereeniging zal denkelijk deze zaak wel zelf aansnijden. Het A. N. P. heeft met den leider van de handelsdelegatie naar Finland een onderhoud gehad waaruit o.a. ook blijkt, dat in Finland belangstelling is voor Hollandsche haring. Onze baringexporteurs zullen dus goed doen zich in Finland te oriënteeren. Een „obligatiehouder". Een in 1894 geboren heer, genaamd D. v. E. te Den Helder, die zich had belast voor zijn principaal, den wisselkantoorhouder K., uitiootbare obligatiën te verkoopen, had zich van zijn taak volgens de meening van den heer K. niet naar behooren gekweten. Hij ver scheen althans heden op het boetebankje, om dat hij 6.50 niet zou hebben verantwoord. Aan mr. v. d. Loos was de taak opgedragen, den heer D. v. E. te mogen verdedigen. Omtrent de verdeeling der werkzaamheden schenen de heeren Van E. en K. het niet eens te zijn. De officier vermeende, dat de Politierechter werd gebezigd als incasseerder van een niet goedgekeurde loterij-onderneming en vroeg vrijspraak. Mr. v. d. Loos, de curator in den faillieten boedel van zijn cliënt, deelde mede, het roe rend met dit requisitoir eens te zijn. Ook de politierechter sloot zich als „Dritte im Bunde" aan. Derhalve vrijspraak. Een knoklustige caféhouder.- De heer Bern. Joh, Cl., caféhouder te Den Helder, verscheen ln kwaliteit van verdachte voor den Politierechter, omdat hij zijn schoon zoon, den spoorwegarbeider J. P., in den nacht van 19 op 20 Juli een klap op zijn oor had ge geven. De verdachte staat in geen vriend schappelijke verhouding met zijn schoonzoon, op grond van een hangende echtscheiding met zijn dochter. Het feit was gepleegd in het café van H. Eisch tegen den met veel woorden ontken- nenden caféhouder, vroeger meermalen ver oordeeld, 15 boete of 10 dagen. Vonnis con form eisch. Kwestie tusschen dames In de Jutterstad. Mej. M. J. H., te Den Helder, maakte haar entrée de salon, omdat zij op 15 Juli mej. P. Molenaar, die ruzie had met haar man, in het gelaat had gekrabbeld en op de straatsteenen gewerkt. Hetwelk door mej. M, op luiden toon werd ontkend. Hierdoor werd het noodig, nog eenige andere getuigen in dit gewichtige proces te dagvaarden en werd de zaak tot 4 Nov. aangehouden. Hjj nam 't niet. De heer J, J. S. was op 24 Juli zoo vrij postig geweest ztjn buurman Albert H. een „gronddief" te noemen, zulks naar aanleiding van het feit, dat H. zich een stukje grond van Jaeöb zou hebben toegeëigend, om daar een schuurtje op te zetten. Het feit werd door verdachte ontkend, doch hij werd desniettemin veroordeeld tot 5 boete of 1 dag. e n De datum van inwerking treding der regeling is verschoven en thans vastgesteld op 29 December 1935. Met Ingang van 29 December ls de uitkeering weer teruggebracht tot 2.56 ct. De minister van landbouw en visschery heeft dezer dagen een tweetal belangrijke beslissin gen genomen met betrekking tot de melk steunbeperking en de uitkeering aan de melk veehouders. Bij het nemen van deze beslissin gen heeft de minister zich op het standpunt gesteld, dat onder alle omstandigheden de melksteunbeperking met kracht en met alle beschikbare middelen zal worden doorgezet en dat er geen sprake van kan zijn, dat déze maatregel zal worden Ingetrokken. Strenge maatregelen zullen getroffen worden tegen hen, die aan de melksteunbeperking geen medewerking verleenen of die zullen trachten den maatregel te ontduiken. Ten aanzien van den datum van in werking treden van de ge nomen maatregelen zijn intusschen eenige moeilijkheden gerezen. Allereerst hebben de afgeloopen maanden een abnormaal groote melkproductie opgeleverd, welke slechts voor ongeveer 10 procent verklaard is kunnen worden. Ook na een uitgebreid onderzoek heeft men de oorzaak van het overige deel niet met zekerheid kunnen vaststellen. De waarschijn lijkheid bestaat dat zjj gelegen is in de zeer goede kwaliteit van het hooi van 't jaar 1935 en de groote hoeveelheid gras in 1935. Daar naast hebben de voorbereidingen meer tijd ge vorderd, dan kon worden voorzien, o.a. door het buitengewoon groot aantal melkvergun- ninghouders, dat door de Nederlandsche Zui- velcentrale moest worden erkend en voor wie het uitzoeken van de benoodigde gegevens, die ln den regel verre van volledig werden ver strekt, aanzienlijk meer tijd kostte dan men mocht verwachten. De uit deze omstandigheden voortvloei ende moeilijkheden hebben den minister van landbouw en visscherij doen besluiten den datum van het in werking treden van de regeling, welke aanvankelijk op 1 Juni was bepaald, te verschuiven en nader vast te stellen op 29 December. In verband hiermede heeft de minister even eens een beslissing genomen met betrek king tot de uitkeering aan melkveehouders. Deze uitkeering, welke voor de invoering van de melksteunbeperking was vastgesteld op basis van 2,56 pet. er kg melk van 3.2 pet. vet, werd in verband met den biervoren ver melden maatregel verhoogd tot ,2.96, Nu de melksteunbeperking eerst op 29 December 1935 zal ingaan, zou dus de uitkeering, tweer 1 October. De strijd om het bestaan van mensch en volk neemt tegenwoordig monstru euze vormen aan. Het is weer een week vol sensatie geweest! Het was alles strijd wat de klok sloeg. Krachtmeting NegusMussolini, krachtmeting Mussolini John Buil, kracht meting Baer- Louis, krachtmeting Colijn-— Aalberse. Ten slotte alles: strijd om het be staan. Er zijn natuurlijk verschillen. Mike Jacobs, beroemd bokspromotor, heeft aan den voor avond van den grooten match aangekondigd, dat voor het geval Baer mocht winnen, hij bereid zou zijn hem voor 3 millioen gulden te koopen. Maar niemand heeft een bod gedaan op Professor Aalberse. De wedstrijdBaerLouis heeft 1.800.000 gulden opgebracht. En wat heeft het duel tusschen Colijn en Aalberse tenslotte gekost, aan goud namelijk, dat uit de kelders van de Nederlandsche Bank is weggevloeid en niet weer terugvloeid? Daarentegen is de opbrengst van de plaat sen op de tribunes van het Yankee Stadion (zooals gezegd 1.800.000) aanzienlijk hooger geweest, dan die in de Tweede Kamer, die te begrooten is op 17.50. Of daaromtrent. In New York ten slotte gingen vijf-en-twin tig-guldens-plaatsen weg voor 450. Het ma ximum, dat voor een plaats in het Tweede Kamer Stadion betaald werd, zal wellicht bedragen hebben 2.40, zijnde de betaling voor acht borrels, na afloop van de beroemde Kamerzitting genoten door een anoniem af gevaardigde, als vergoeding voor een toe gangsbiljet tot de diplomatenloge. Toch moet ik bekennen, dat naar mijn ge voelen al deze praestaties in het niet verzin ken bij de verrichtingen van den vermaarden slikker, wiens mémoires gepubliceerd worden in het laatste nummer van het „Medlcal Journal". Onaangename dingen te slikken krijgen is iets, dat menigeen in het leven op den koop toe neemt. De man die deze regels schrijft en niet weet of zijn lezer zich morgen bjj de redactie, over hem beklagen zal, kan daar evengoed over meepraten als de ministers die in den boksring zijn verschenen. Maar dat iemand er zijn broodwinning van maakt, is tot dusver een uitzondering. Dat deed de slikker uit het „Medical Journal". H(j vertelt, dat hij in zijn jeugd begon met..* munten, stukjes blik, schroeven en spijkers, en dat hij later overging tot steenen, lepels, messen en vorken. Het is een vreemde ge dachte, dat zoo iemand stukken ijzer ver slindt om... brood te verdienen, en men vraagt zich onwillekeurig af, of niet dit stevige diëet het nuttigen van ander voedsel volmaakt overbodig maakt. Ja, of zoo iemand niet dusdanig gewend raakt aan een metalen menu, dat een gebakken tongetje of een kalfsoester hem ontzettend zwaar op de maag komt te ligen. Of hij 's Zondags, bij wijze van extra tractatie, niet eerder ver langt naar 'n gesaneerde ankerketting of een nassi-goreng van oud-roest, ingemaakte straatlantaarns en autoportieren, overgoten met een saus van moeren, punaises en ijzer vijlsel! Even vreemd is trouwens het beroep van „vuurvreter". Dit is natuurlijk een kwestie van smaak. Ik zat gisteren op een terras in Amsterdam, een kwartier lang de exotische liefhebberij van zoo'n vuurvreter gade te slaan, toen een politieagent een hand op zijn schouder legde. Een Amsterdammer vond toen het voortreffelijke woord: „Och agent, stoor die man toch niet in z'n... vreten." En ik dacht opnieuw, dat er op de wereld rare broodwinningen zijn, en dat de strijd om het bestaan tot laakbare excessen leidt......* tot 2.56 moeten worden teruggebracht. Het geen de melkveeljpuders gedurende de afge loopen maanden tengevolge hiervan te veel hebben ontvangen, wil de minister hun laten behouden als compensatie voor de zeer lage melkprijzen in den afgeloopen zomer en voor de meerdere kosten, welke zij thans hebben door de verhooging van de monopolieheffingen op granen enz. Met ingang van 29 September heeft de mi nister thans de uitkeering teruggebracht tot 2.56. De thans vastgestelde nieuwe uitkeering van 2.56 ct. per kg melk met een vetgehalte van 3.2 pet. steun overeen met 67.2 ct. per kg boter en 80 ct. per kg melkvet. Bij verwerking van melk of boter, zoodanig, dat uit 100 kg melk van 3.2 pet. vet 3.60 kg boter verkregen wordt, zal de uitkeering hier op dus 3.60 X 0.672 2.42 per 100 kg bedragen. Telegram van de Ver. van vee- weiders en mesters aan den minister van landbouw. De Vereeniging van veeweiders en mestera in Nederland heeft aan den minister van land bouw en visscherij het volgende telegram ge zonden: „Melkveeafslachting beteekent vernie tiging van Neerlands roem ten koste van mil lioenen guldens ten laste van de schatkist, zonder dat hiermede eenig resultaat wordt be reikt. De normale toestand der vleeschdistri- butie is door den verkoop van blikvleesch ont wricht, zoodat de marktprijs van slachtrijp beest van 700 pond slachtgewicht pl.m. 115 gulden bedraagt. Hierdoor wordt de voornaam ste schakel ln de veehouderij vernietigd, en zoomede dreigt het gevaar voor de volgende jaren van een tekort aan eigen rundvleesch. Dringende hulp is noodzakelijk, welke bereikt kan worden door de marktpositie te verbete ren. Gaarne bereid tot verdere mondelinge toe lichting. Vereeniging van Veeweiders en Mes ters in Nederland. UITKEERING VERWERKTE MELK. Naar wij van de Nederlandsche Zuivel- centrale vernemen, is te rekenen vanaf 29 September 1935 de uitkeering op alle tot zuivel- of zuivelproducten verwerkte melk vastgesteld op basis van 2.56 cent 'per kg melk met een vetgehalte van 3.2%. s De thans vastgestelde nieuwe uitkeernig stemt overeen met 67.2 cent per kg boter en 80, ct. per kg melkvet. >i) Bij verwerking van melk of boter, zoodanig, dat uit 100 kg/melk-van1 3^i%" vet 3.60 fkg boter verkregen -wordt;,!-aal de uitkeering hiekof,. d«s 3 60 X f0672 f2:42 per 100 kg 1 Sj Joolv 'b iitb bni- -3i nsv ,bëdWfcge«i'->

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5