Ingezonden 't Zand. Texel. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Juffertje Heelal. HELDERSCHE COURANT VAN DIN .-.DAG i OCTOBER 1935. De Rotterdamsche gemeentebegrooting 1936. EtHopië beraamt guerilla 1914 en 1935. Binnenland. N.S. B.-COLPORTEUR NEERGESCHOTEN. Overval met berooving. Buitenland. Benesj door een hond gebeten. Ontploffing in Chicago. De cycloon over Cuba. nutssp a arb an k. Jaarverslag over 1934. Wederom is van deze nuttige plaatselijke Instelling het jaarverslag verschenen. Wij ontleenen er het volgende aan: Ook in het afgeloopen jaar heeft de spaar bank zich gunstig ontwikkeld. Het aantal „nieuwe" spaarders bedroeg 1527, een getal, dat weer boven dat van voorgaande jaren uitging. Verheugend stemt het. dat deze toe name zich in gelijk tempo heeft voortgezet, zoodat intusschen het aantal spaarders het getal 9000 heeft bereikt. Over de totale bevolking van Den Helder treft men thans gemiddeld over elke 4 inwoners één onzer spaarders aan. Ook het tegoed van de spaarders nam 1 weer regelmatig toe en steeg van rond 2.630.000 tot 2.890.000, een stijging dus van 9 Dat zoovelen den weg naar onze spaar bank hebben gevonden, blijven wij daaraan toeschrijven, dat doel en werkwijze der Nuts- spaarbank in steeds grooter kring bekend geraken. De sterke vooruitgang is verder te danken aan de afdoende waarborgen van soliditeit, bevredigende rentevergoeding, welke reeds daags na inleg ingaat, gemakkelijk en vlot betalingssysteem, ruime openstelling, van ons kantoor en stipte geheimhouding der spaarbankaangelegeheden. Inleg. Ingelegd werd in 1934: 2.676.881.66, dit is 161.667.24 meer dan in 1933. Terug. Terugbetaald werd in 1934: 2.498.475,33, dit is 112.549.80 meer dan in 1933. Uitgekeerde rente. Aan de inleggers is in 1934 80.377.67 aan rente vergoed, dit is f 4.887.57 meer dan in 1933. Storting tegoed der inleggers. Het aan in leggers verschuldigde kapitaal (op 1 Jaaua™ 1934 2.635.858.64) klom tot 2.892.264.42. Aantal nieuwe boekjes. In 1934 werden 1527 nieuwe boekjes uitgereikt (vorig jaar 1402), daarentegen 550 boekjes ingetrokken (vorig jaar 470). Aantal spaarders. Het aantal in omloop zijnde spaarbankboekjes bij den aanvang van het jaar 7743, klom met 977 tot 8720. Boekjes voor jongeborenen met gratis in lage van 1.— Vele ouders stellen deze propaganda op prijs, hetwelk hieruit moge blijken, dat op 31 Dec. 1934 325 boekjes voor jonggeborenen waren uitgereikt. Op 296 dezer boekjes werd met sparen voortgegaan. Spaarbusjes. Het aantal spaarbusjes nam weer toe. Op 31 December waren 200 busjes in omloop, tegen 1725 op 31 December 1933. In de busjes werd in 1934 een bedrag van 43.608.19 gespaard (vorig jaar 40.010.69). Het sparen op scholen. Het schoolsparen met behulp van spaartrommels, ondervindt in steeds wijderen kring belangstelling. Dit schoolsparen is thans ingevoerd op 11 scho len. Het aantal sparende kinderen bedroeg op 31 Dec. 1189 (vorig jaar 892). De bereid willigheid van de hoofden en het personeel der betreffende scholen, voor hun geheel be- langlooze medewerking, moge hierbij opnieuw met erkentelijkheid worden gememoreerd. Tenslotte volge hier Balans en Winst- en Verlies rekening 1934. Bezittingen. BALANS PER 31 DECEMBER 1934. Schulden. Kas en postrekening Kassier Effecten (volgens beurskoers op 30 Dec. '34). Hypotheken Leeningen aan overheids lichamen Gebouwen voor eigen gebruik Vaste goederen volgens taxatie Meubilair en inyentaris Spaarbusjes en spaarkisten Rente van beleggingen f 70.765,32 87.271,62 1.349.766,25 1.426.403,50 244.259,50 1.~ 25.000,- 1.— 1.— 28.364,36 3.231.833,55 Spaarders De Nederlandsche Bank. Onkosten (verschuldigd) Afschrijvingen i/z. hypothe caire vorderingen Fonds voor nieuw spaarbank gebouw Fonds voor pensioen per soneel Reserve (niet opgevraagde spaargelden) Reserve Reserve (koersverschillen) 2.892.264,42 1.010,57 2.996.51 90.000,- 35.000.- 7.5C0.— 1.257.35 180.752,57 21.052,13 f 3.231.833,55 Lasten. WINST- EN VERLIESREKENING PER 31 DECEMBER 1934. Baten. Rente vergoed aan spaarders Onkosten Rente aan De Ned. Bank Afschrijving meubilair Afschrijving spaarbusjes Afschrijving vaste goederen Netto winst 80.377.68 13.458,23 306,31 2.090,80 361,50 3.552,07 41.403,42 f 141.550,01 Rente van beleggingen 141.550,01 f 141.550.01 BRUTALE ROOFOVERVAL. De daders gekuipt. Zaterdagmiddag hebben een tweetal jonge mannen alhier een brutale overval gepleegd. Op hun rijwiel gezeten hebben zij aan de bejaarde mej. Bakker, die loopende huis waarts ging, juist buiten het dorp haar handtaschje ontrukt. Op het gegil der vrouw kwamen direct een paar boeren, welke ter plaatse aan het werk waren, toegesneld. Deze hielden daarop een voorbijkomenden auto aan, waarna men de twee die fiet ste wat ze konden, achterna ging. Te Stolper- vlotbrug kon men beide onverlaten staande houden, waarna rijksveldwachter Overhand werd gewaarschuwd, die beiden inrekende. Na een verhoor en na onderzoek van hun koffer met pantoffels beiden ventten n.1. met dit artikel bleek alras dat de politie een goede vangst nad gedaan. Op hen wer den n.1. een achttal huissleutels bevonden, waarvan later bleek, dat een tweetal aan een paar inwoners hier ter plaatse toebehoorde. De anderen zullen echter ook hoogstwaar schijnlijk wel hier en daar zijn mee gepikt. Met welk doel deze sleutels zijn ont^ vreemd lijkt ons, gezien het avontuur met het handtaschje, niet twijfelachtig. Verder bleek het tweetal nog in het bezit van een glassnijder te zijn. Na een langdurig ver hoor bekenden zij tevens de inbraak by den heer de Graaf te Oudesluis te hebben ge pleegd, terwijl voorts nog wordt onderzocht in hoeverre beiden aan de inbraak te St. Maartensbrug debet zijn. Beide mannen, resp. 22 en 25 jaar oud, en afkomstig van Den Helder, zijn ingeslo ten, één in de cel alhier en één te Schager- brug. Gisteren zijn zij naar Alkmaar op transport gesteld en aldaar voor den Off. van Justitie geleid. AFSCHEID VAN DEN BURGEMEESTER. Nadat Zaterdagmorgen Burgemeester Oort afscheid had genomen van het Gemeentebe stuur (zie raadsverslag), had in den namiddag ten raadhuize een afscheidsreceptie plaats, die een zeer druk bezoek ten deel viel. Vooral veel bestuursleden van Corporaties waren aanwezig; de heer Oort heeft namelijk tij dens zijn verblyf alhier zitting gehad in de besturen van tal van vereenigingen. Om streeks vijf uur had een défilé van de school kinderen plaats. Voorafgegaan door „Texels Fanfare", defileerde vrijwel de geheele school jeugd voor den scheidenden Burgemeester en diens echtgenoote. Burgem. Oort sprak daarby een kort woord van dank tot de leden van het corps en richtte ook enkele woorden van dank tot de jeugd en haar leiders. Zondagmorgen verliet Z.Ed.Achtbare onze gemeente; vele ingezetenen trokken nog naar de haven om het echtpaar Oort een laatst vaarwel toe te wuiven. MARKTOVERZICHT. De wolveehandel had een stug verloop, on danks de vry goede prijzen; voor oude schapen betaalde men 9—11; voor betere 1214. Lammeren brachten gemiddeld Per stuk rP- De rundvee aanvoer is nog onbeteekenend, slechts twee koeien stonden aan de lijn, die 100 en f 120 opbrachten. N. kalveren brachten gem. 7.50 per stuk op graskalveren f 15—20, vette 30. De kwaliteit der aangevoerde rammen gaat thans geleidelijk achteruit; de p rij zen varieer den van f 10—15. Biggen werden ook Maandag niet verhan deld, de prijzen voor slachtvarkens op de boer derij stijgt snel; betaald wordt 24 tot 24 ct. per pond. Ook aan de eierenveiling viel een sterke prijsstijging te constateeren; de kippeneieren waren bijna een cent per stuk duurder dan vorige week; betaald werd een middenprijs van 4.10 per 100 stuks (eieren van 60 kg gemengd). DE HOOFDPRIJZEN VAN HET BALLERO-SPEL. De hoofdprijzen van het Ballero-spel, dat gedurende de winkelweek op Texel is gehou den, zijn als volgt gevallen: le prijs, 1.50.door H. Broekman, te Tienhoven. 2de prijs, 75.door W. Brücher. 3de prijs, 25.door mevr. Kikkertde Wijn. LIJK AANGESPOELD. Zondag is te De Cocksdorp aangebracht het lijk van een omstreeks 30-jarigen man, dat op de punt van het Vliehors was aange spoeld. Het signalement luidt als volgt: Lengte 1.80 m, blond, kort geknipt haar, zwaar gebouwd, gaaf gebit, gezond uiterlijk, op de rechterarm getatoueerd een Duitsche vlag. Het lijk was enkel gekleed in een flanel. Vermoedelijk heeft het slachtoffer dus getracht zwemmende den wal te berei ken en is de ongelukkige afkomstig van het schip, dat bij den jongsten storm in de Eierlandsche gronden met man en muis zou zijn vergaan. BEGRAFENIS LUITENANT TER ZEE H. WEBB. Gistermiddag is op Rustoord te Nijmegen ter ruste gelegd het stoffelijk overschot van den Donderdag na korte ongesteldheid te Am sterdam overleden 29-jarigen luitenant ter zee 2e kl. H. Webb. Velen bevonden zich op de begraafplaats toen de lijkwagen uit Amster dam met zyn droeven last daar verscheen. Er waren tal van bloemstukken en kransen, waaronder eenige met linten in de driekleur. Onder de aanwezigen waren kapt.-luit. ter zee Scholte, officier van administratie 2e kl. Kerkmeijer en luit. ter zee 2e kl. Riedel van de Marine-kazerne te Amsterdam, waar de afgestorvene het laatst heeft gediend. Ds. Van Selms heeft aan de groeve het woord gevoerd. De vader van den overledene, gep. kolonel Webb, dankte voor de belangstelling, inzon derheid de afgevaardigden der marine voor hun aanwezigheid. Burgemeester en Wethouders hebben den geleidebrief bij een voorloopige, door het hoo- ger bestuur nog niet goedgekeurde begrooting voor 1936 doen verschijnen. Rotterdam be hoort tot de noodlijdende gemeenten en de regeering heeft voor de vaststelling van de begrooting door den gemeenteraad nog aan het gemeentebestuur mede te deelen, aan welke eischen naar hun meening de begrooting be hoort te voldoen. Burgemeester en Wethouders moesten bij den eersten opzet uitgaan van een aanvanke lijk tekort van 17.200.000.—. ZONNESTRAAL-COLLECTE TE AMSTERDAM. De opbrengst van de Zaterdag gehouden Zonnestraal-collecte bedraagt ruim 12.280. Hierbij is een belangrijke gift van de Koningin en van de Prinses. spekexport naar duitschland. Naar wij vernemen zyn de berichten in zake verkoop van spek aan de Duitsche re geering in zooverre juist, dat voor den uit voer van spek naar Duitschland in het 4de kwartaal van dit jaar een extra bedrag van 550.000 Reichsmark is beschikbaar gesteld. De levering van spek tot dit bediag zal rechtstreeks geschieden aan de Reichsstelle für Milcherzeugnisse, öle und Fette te Ber lijn tegen speciale prijzen en voorwaarden en waarschijnlijk in den loop van October plaats vinden. ORIióNTEÉRINGSBEZOEK AAN PLUIMVEEHOUDERIJEN IN noord-holland. Op verzoek van het bestuur van den bond van Pluimveehoudersvereenigingen in Noord holland (B.P.N.H.) hebben 4 bestuursleden van de Nederlandsche Pluimveefederatie, de landelijke organisatie aan wier adviezen de Regeering veel waarde hecht, vergezeld van den Rijkspluimveeconsulent ir. Tukker, onder leiding van Burgemeester Drost van Kwadijk en den heer C. Kwant te Bergen (N.-H.), voorzitter en secretaris van den genoemden gewestelijken bond, een bezoek gebracht aan een vijftal bedrijven in Noordholland. De be doeling was door persoonlyk contact zien welke de Noordhollandsche toestanden in de pluimveehouderij zijn. Bezocht werden een bedrijf te Den lip, twee bedrijven te Oost- zaan als types van Waterlandsche toe standen. De heer Van Beijeren, leider der coöperatie Waterland, diende hier van voor lichting. Voorts werd een piepkuikenbedrijf, geen erkend fokker, te Schoorl en een eier- bedrijf van een erkend fokker te Bergen be zocht. Dit oriënteeringsbezoek mag als zeer belangrijk uit pluimveeteelt oogpunt, evenals voor de gewestelijke organisatie, worden aan gemerkt. Eenheden van 600 man over het land verspreid. Mobilisatie-order wordt deze week verwacht. De afkondiging van het door den Negus reeds onderteekende algemeene mobilisatie bevel wordt afhankelijk gesteld van de reactie van den Volkenbond op het telegram van den Negus van Zondag. In Midden Abessinië duren de mobilisatie voorbereidingen voort. Uit de grensprovincies komen eveneens be richten binnen aangaande mobilisatie. De stemming is buitengewoon gespannen. Ingewijde kringen beweren, dat nog deze week de algemeene mobilisatie-order te verwachten is, aangezien er steeds meer aanwijzingen zijn voor een tegen de volgende week beraamden Italiaanschen aanval. Volgens mededeelingen uit betrouwbare officieel Abessinische bron zou de Volkenbond den keizer reeds hebben doen weten, dat hy onder de door Abessinië geschetste omstan digheden geen bezwaar zal kunnen maken tegen een algemeene mobilisatie, daar dit noodig is voor de landsverdediging. Guerillaplan ontworpen. Naar te Addis Abeba verluidt, is het plan de campagne, dat men heeft opgesteld om het hoofd te bieden aan een Italiaanschen inval aldus, dat op iedere drie vierkante mijlen grondgebied 600 krijgslieden geconcentreerd zullen worden. De bedoeling hiervan is, in geen geval Italië de gelegenheid te geven in een grooten veldslag een overwinning te behalen. ALLE TELEFOONGESPREKKEN IN DUITSCHLAND WORDEN VOORTAAN AFGELUISTERD. Naar de Daily Telegraph uit Berlijn ver neemt, zal in Duitschland binnen het kader van den strijd tegen vijanden van den staat en op grond van de wet, die de vrijheid van de pers en van het post-, telefoon- en tele- graafverkeer regelt, een scherpe contröle wor den ingesteld op alle telefoongesprekken. Te dien einde is men voornemens een orga nisatie in het leven te roepen, die uitsluitend tot taak zal hebben in geheel Duitschland alle telefoongesprekken af te luisteren. Een der belangrijkste categorieën, waarvoor deze con tröle wordt ingesteld, omvat de ambassades, gezantschappen, consulaten, journalisten, poli tici, Joden en alle personen, die verdacht worden van geringe aanhankelijkheid voor het bewind. In speciale gevallen zullen gesprek ken door middel van dictaphoons worden vast gelegd. Wij vinden in de Daily Express van Zater dag de volgende aanhaling: 1914. Keizer Frans Jozef zei op 24 Juli, den dag, dat Oostenrijk den oorlog aan Servië ver klaarde, in een bekendmaking tot zijn vol ken: „Ik wensch geen oorlogMaar ik heb goed nagedacht. Ik heb alles berekend, ik heb ieder ding overwogen 1935. Mussolini zei Vrijdag in zijn interview met de Petit Journal: „Ik heb goed nagedacht, ik heb alles bere kend, ik heb ieder ding overwogen DE VERKIEZINGEN IN MEMELLAND Reuter meldde gisteravond laat uit Memel: De verkiezingen zijn thans geëindigd. De dag is kalm verloopen, de deelneming schijnt meer dan 90 pet. te zyn geweest. Enkele districten telden zelfs geen enkelen thuis blijver. Na het sluiten van de bussen zullen deze onder geleide naar Memel worden ge zonden. Morgen zal het aantal uitgebrachte stemmen worden gecontroleerd. De communisten en socialisten hebben zich niet, zooals men verwacht had, van stemming onthouden. Joden en arbeiders stemmen in grooten getale. Gezien het feit, dat op de lijst van de Memellandsche Eenheid verschillende communisten voorkomen, schijnt de deel neming van deze elementen nadeelig voor de Litausche partijen, Voor den ingang van het Centraal Station te Amsterdam. DE DADER GEARRESTEERD. Gistermiddag om tien minuten voor vier is een colporteur van „Volk en Vaderland" op het Stationsplein door een. anarchist neergeschoten en zwaar ge wond. De politie kon den dader terstond grijpen. Deze colporteur was een 34-jarig persoon, L. H. G. Dassen geheeten, die voor een der ingangen van het stationsgebouw stond. Daar stonden nog meer personen, die kranten ver kochten, aangezien de postedities der dag bladen juist waren verschenen. Temidden van deze drukte naderde onopgemerkt een man, gekleed in een beige regenjas, die eensklaps eenige schoten op den N.S.B.'er loste. Of schoon de dader de revolver in de zak van zijn jas had, vermoedelijk om geen argwaan te verwekken en het geluid der schoten te dempen, werden de knallen toch door ver scheidene personen gehoord. De colporteur werd door eenige kogels ge troffen. Hij had wonden in de liesstreek en in een der armen, doch liep nog eenige meters door, voor hij ineenzakte. Op het geluid der schoten kwamen twee agenten, die in de nabijheid op het plein hadden gestaan, toeloopen. Men wees hun den dader aan. Zij grepen hem beet, doch hij weerde hen af, zeggende: „Moet je mij heb ben? Ik ben het niet geweest." De arrestant werd naar het posthuis Cen traal Station gebracht en later per arrestan tenauto naar het sectiebureau aan de War- moesstraa. Wat den gewonde betreft, deze werd per ambulance van den G. G. D., nadat een voorloopig verband was aangelegd, naar het Binnengasthuis gebracht. Van zijn toe stand is op oogenblik nog niets te zeggen. Het gebeurde wekte een oogenblik hevige consternatie op het Stationsplein. De gearresteerde man heet Boot, is 46 jaar oud en houdt verblijf in een logement in de Sint Jacobsstraat te Amsterdam. Hij was in zeer overspannen toestand. Later is uit een door rechercheurs ingesteld onderzoek gebleken, dat de dader van den moordaanslag sinds eenige dagen werkloozeri- steun had. Hij hield sinds korten tijd verblijf in een volkslogement in de binnenstad. Hij is Rotterdammer van geboorte, doch eerst sinds korten tijd in het land teruggekomen. Ver moedelijk is hij als anarchist uit Duitschland en ook uH Frankrijk gezet. In het laatstge noemde land moet hij 12 jaar vertoefd en veel in anarchistische kringen vertoefd hebben. Oude vrouw te Te:heyden beroofd. Midden in de kom van het rustige dorp Ter- heyden aan den rijksstraatweg Breda-Moer- dijk, heeft Zondagavond een brutale roofover val plaats gehad. In de Dorpsstraat aldaar woont de 80-jarige Wed. Kok, die als zeer be middeld bekend staat. Zondagavond was haar dienstbode uit. De oude vrouw was alleen thuis. Om kwart over acht heeft zij een oogenblik het huis verlaten, om aan de achterzijde de luiken voor de ramen te sluiten. Daarna is zy in haar huis teruggekeerd. Groot was haar ontsteltenis toen ze werd opgeschrikt door een gemaskerden man, die haar toevoegde: je geld of je leven. Toen de vrouw beweerde geen geld in huis te hebben, greep de man, die een donkeren bril droeg en de pet diep over de oogen had getrok ken, haar bij de keel en wierp haar tegen den grond. Daarna sloeg de man haar met de volle vuist in het gelaat. De oude vrouw strompelde naar een kast, waar in een botervlootje het huishoudgeld ten bedrage van 35 was geborgen. Van dit geld wist zij ongemerkt nog 2 briefjes van 10 in een bloempot te werpen, waarna zij de restee- rende 15 aan den indringer overhandigde. Deze nam daarmee geen genoegen en eischte meer. De vrouw zeide, dit boven te moeten halen en wist, toen de roover haar liet gaan, de kamerdeur aan de buitenzijde te sluiten, waar na zij om hulp roepend de straat op liep. De indringer wist echter tijdig door een raam te vluchten. Naar men gisteravond laat uit Breda meld de, heeft de politie na een uitgebreid verhoor aanleiding gevonden een van de gearresteer den in verzekerde bewaring te stellen. Deze verdachte is de 20-jarige boerenzoon A. O., die eenige huizen van de woning van de wed. K. verwijderd woont en dus met haar doen en laten op de hoogte was. Het had bovendien de aandacht getrokken dat deze jongeman gis teravond laat op de kermis te Beek (gem. Princenhage) meer geld heeft uitgegeven dan redelijkerwijs in zijn bezit kon zyn. Eenige arrestaties hebben plaats gehad. Tamelyk ernstig. De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Praag telefoneerde gisterenmiddag: Bij zijn terugkomst uit Genève is dr. Benesj. de minister van buitenlandsche zaken, toen hij zijn villa bij Tabor wilde binnengaan, aange vallen door den hond van den chef van den poli-diplomatieken dienst, Vierlinger, en ta melijk ernstig in de hand gebeten. Benesj heeft zich onmiddellijk naar Tabor begeven, waar hy de wond liet uitbranden. Er zijn maatregelen genomen om een eventueele in fectie te voorkomen. De zoon van een hertog veroordeeld. De 29-jarige lord Edward Montagu is we gens diefstal en cheque-vervalsching tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Lord Montagu is de zoon van den hertog van Manchester. De correspondent van de Nw. Rott Cit. Brussel telefoneerde Maandagochtend. De verkiezing van Miss "mverse of Juffer tje Heelal, welke Zondagavond in het ^tadmn van Brussel, dat 20.000 bezoekers kan bevat ten, moest plaats hebben, kon tengevolge van het ongunstige weer aldaar niet doorgaan. Het nachtfeest en het groote vuurwerk, waarmee het zou worden besloten, moésten worden af gelast. De leden van de jury en het publiek begaven zich naar de groote feestzaal van de tentoonstelling waar slechts plaats is voor 3000 menschen. Er ontstond dan ook een onbeschry- felyk gedrang. De politie werd overrompeld en moest om versterking telefoneeren, maar ook dit bleek niet te kunnen helpen. Ten slotte zagen toch verscheidene duizenden personen zich verplicht buiten de zaal te blijven, waar zij luide van hun ontstemming blijk gaven. Het is na een beraadslaging, die 3% uur geduurd heeft, dat de jury, belast met de verkiezing van Miss Universe, een besluit had genomen. de eerste schifting waren 22 van de 27 candidaten weggevallen. De over blijvende vyf waren de juffers Amerika, Spanje, Tsjechoslowakye, Egypte en Lithauen. Vrij algemeen werd verwacht, dat de eind strijd zou gaan tusschen de Spaansche en de Tsjechoslowaaksche schoonheidskoninginnen. Vooral deze laatste bleek by het publiek de meeste sympathie te hebben. Maar de jury, zoowel de gelaatstrekken als de plastiek en de uitdrukking beoordeelend, liet haar eindkeuze vallen op juffrouw Egypte. Te midden van het publiek van de 3 4 4000 aanwezige personen, werd de nieuwe Miss Universe gekroond met een gouden diadeem, terwijl de andere vier schoonheden ieder als troostprijs een zilveren armband, bezet met briljanten, in ontvangst mochten nemen. Miss Universe heet Charlotte Wassef, is 23 jaar oud en stamt uit een oud geslacht van Boven-Egypte. Moeilijkheden aan de Britsch-Indische Noordwestgrens. Engelsche officieren uit- een hin derlaag doodgeschoten. Gisterenochtend zijn twee Britsche officie ren uit een hinderlaag aan de Noord-West grens van Britsch-Indië doodgeschoten, terwijl twee hunner kameraden werden gewond. Voorts zouden 125 soldaten eveneens ge dood of gewond zijn. Estlandsche motorschoener vergaan. Vier opvarenden verdronken. Het Zweedsche stoomschip „Gerant", dat Zondag te Karlskrona binnenliep, had zeven schipbreukelingen van den Estlandschen mo torschoener „Viljandi" aan boord. De schoe ner was Donderdag gedurende den zwaren storm bij het eiland Gotland vergaan. Van de uit elf koppen bestaande bemanning waren vier mannen overboord geslagen. Acht dooden. In de parterre van een huurkazerne van drie verdiepingen te Chicago is door een ontplof fing brand ontstaan. De ontploffing was ver in de omgeving hoorbaar. In enkele oogen- blikken stond het geheele huis in vlammen. Acht bewoners van het huis, onder wie vier kinderen, vonden den dood in de vlammen. Acht anderen, die uit de vensters sprongen, werden ernstig gewond. Tijdens de ontploffing bevonden zich 20 personen In het huis. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Een deel van den West-Indischen Archipel o.a. het eiland Cuba is weer eens door een cycloon geteisterd. De cycloon heeft het Oostelijk deel van Cuba bereikt. De telegraafverbindingen met de pro vincies Oriente Camaguey en Santa Clara zijn verbroken. De stad Havana zelf is niet ge troffen. Alleen heeft het er hevig geregend. Dertig dooden te Cienfuegos. Uit Cienfuegos wordt gemeld, dat bij de typhoon, tot dusverre dertig menschen zijn ge dood en driehonderd gewond. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Britsch stoomschip aan den grond. Het Britsche stoomschip Wanderer telegra feerde aan den grond geraakt te zyn bij de Zuidkust van Cuba, waar nog steeds een hevige wervelstorm heerscht. De tropische storm op Jamaica. Nader wordt gemeld, dat de wervelstormen .over een breedte van 200 kilometer de provin cies Mantanzas, Santa Clara en Campaguey heeft gepasseerd. Men vreest dat er aanzien lijke verliezen geleden zijn. 102 Menschen omgekomen. Later uit Cienfugos wordt nog gemeld, dat het aantal personen, omgekomen bij den cy cloon, is gestegen tot 102. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) BLIJFT DAT ZOO? Geachte Redactie. In de raadsvergadering van 1.1. 3 Januari 1935 werd door mij de vraag gesteld, of de menschen die by „Maatschappelijk Hulpbe toon hun gave ontvangen, daarvoor in regen en wind moeten staan. De wethouder van sociale aangelegenheden, gaf mij daarop een antwoord, waarby zelfs de Regecring te pas kwam en waaruit ik opmaakte dat Wn hPT ;ajaat' in V00rzien zo« worden. WO hebben dat najaar en evenzoo kan men wekelijks waarnemen, dat de menschen ïk hih reSen,en wind staan verkleumen Ik heb geen lust om die vraag nog eens te herhalen, omreden dat men maar al te vaak met vragen te stellen, met een dooddoet tevreden wordt gesteld. Vandaar dat ik er ene"S de Pub»eke opinie op wensch te ves tigen, in vertrouwen, dat de overhem sociale zorgen wat meer eer aan doet Tl U He- noodzakelijk acht, om voor den tocht! 469e STAATSLOTERl i (Niet ofiicieel) 5de klasse, 9de lijst Trekking van Maandag 30 Senten,k.. Hoogc Prjjzcn 12501 2438 2448 4180 9996 8907 9896 14501 3103 1935 f 100.000. f 1000. f 400.- f 200. f 100.- 15639 19103 81 574 1135 1429 2101 2957 3538 3913 4490 5815 6842 7668 7987 8677 9512 10066 10127 10553 10608 10756 10797 11422 11450 11718 11874 12375 12457 13088 13216 13876 13937 14445 14679 15085 15126 15734 16099 16819 16971 17667 17782 18123 97 576 1139 1522 2289 3066 3591 4082 4763 5973 6871 7705 8083 8711 9630 - 142 4416 5629 5963 8569 883, 19132 20179 20650 1 Prijzen van 70 1157 J 117 134 162 356 584 612 710 780 1182 1202 1224 1253 1552 1761 1795 1918 2379 25*7 2649 2698 3125 3214 3215 3266 3593 3681 3719 3846 4113 4175 4262 4306 4891 5360 5435 5700 6085 6092 6100 6417 7246 7286 7327 7431 7818 7834 7848 7874 8171 8224 8273 8317 8955 9083 9162 9284 9631 9768 9894 9903 10161 10254 10325 10340 10366 10634 10643 10b46 10651 10661 10986 11179 11267 11300 11325 11468 11470 11561 11586 11592 .1938 11977 12003 12288 12289 12845 12966 12986 13013 13026 13254 13290 13453 13685 13716 14095 14126 14203 14243 14281 14803 14850 14865 14939 14989 15272 15359 15429 15449 15536 16117 16224 16305 16402 16593 17200 17264 17297 17318 17537 17817 17871 17890 18013 18053 395 870 1355 2053 2753 3521 3858 4453 5716 6616 7521 7929 8470 9311 410 1009 1404 2064 2809 3537 3869 4458 5775 6703 7583 7986 8497 9374 10003 10493 10713 11406 11630 12333 13080 13781 14420 15016 15562 17541 18285 18311 18319 18358 18684 18801 18882 19057 19075 19084 19145 19156 19387 19529 19626 19678 19714 19874 20237 20297 20309 20318 20361 20414 20541 20607 20626 20748 20958 Nieten 17 64 129 152 233 252 270 278 283 346 400 455 598 617 631 555 098 708 768 778 793 818 823 865 925 939 971 984 994 1018 1091 1101 1103 1115 1116 1136 1148 1178 1214 1344 1379 1399 1405 1408 1420 1421 1438 1152 1462 1465 1512 1537 1557 1609 1643 1651 1669 1752 1784 1785 1786 1797 1821 1858 1880 1938 1966 2038 2066 2129 2132 2151 2155 2165 2236 2255 2262 2334 2402 2469 2524 2560 2654 2729 2736 2751 2899 2612 2916 2938 2947 3000 3038 3063 3141 3143 3182 3255 3336 3338 3359 3387 3388 3415 3448 3466 3485 3502 3598 3613 3639 3S49 3679 3682 3710 3787 3802 3821 3822 3325 3839 3840 3868 3920 4042 4090 4105 4120 4167 4182 4198 4232 4254 4270 4310 4326 4348 4366 4400 4430 4460 4471 4474 4502 4530 4546 4561 4582 4644 4676 4727 4734 4770 4771 4775 4790 4791 4793 4800 4912 4944 4946 4972 5057 5065 5067 5069 5074 5102 5268 5270 5286 5336 5353 5355 5391 5409 5410 5465 5479 5525 5533 5581 5606 5615 5646 5709 5721 5773 5776 5790 5834 5838 5852 5859 5964 5968 6006 6026 6104 6112 6187 6291 6312 6325 6342 6355 6430 6433 6452 6505 6508 6522 6524 6531 6559 6563 6587 6603 6606 6732 6764 6769 6792 6829 6922 6924 6958 6985 6988 6989 6991 7022 7028 7048 7094 7155 7191 7264 7293 7302 7356 7405 7419 7481 7506 7535 7554 7563 7567 7641 7654 7685 7759 7789 7828 7837 7840 7857 7927 7963 8000 8010 8012 8014 8025 8058 8197 8249 8289 8297 8329 8334 8355 8419 8429 8444 8471 8484 8564 8565 8578 8596 8616 8761 8793 8824 8870 8894 8917 8950 9002 9003 9017 9033 9038 9073 9078 9117 9193 9203 9208 9270 9310 9337 9341 9342 9381 9455 9460 9461 9479 9499 9500 9529 9547 9554 9713 9764 9778 9794 9801 9832 9843 9854 9902 9913 9959 9973 9988 10008 10043 10055 10081 10088 10103 10169 10170 10180 10181 10200 10204 10248 10314 10355 10406 10419 10429 10555 10566 10701 10710 10719 10723 10829 10911 10922 10943 10956 10958 11015 11035 11082 11104 11135 11207 11243 11270 11308 11521 11531 11542 11560 11599 11602 11657 11667 11679 11698 11733 11822 11882 11897 11922 11923 11947 11950 11979 11987 12025 12035 12043 12080 12106 12126 12182 12190 12203 12212 12217 12249 12269 12319 12330 12334 12386 12424 12471 12474 12602 12643 12646 12651 12672 12681 12771 12804 12818 12837 12861 12877 12896 13000 13043 13066 13071 13134 13150 13171 13174 13210 13211 13238 13252 13256 13279 13288 13289 13291 13319 13359 13424 13429 13452 13460 13505 13509 13531 13563 13584 13623 13640 13697 13750 13756 13779 13841 13848 13852 13859 13968 14051 14066 14071 14157 14158 14295 14385 14401 14425 14497 14508 14515 14516 14552 14591 14598 14616 14647 14716 14797 14804 14813 14859 14860 14869 14886 14902 14919 14997 15014 15018 15022 15071 15072 15097 15099 15105 15109 15164 15193 15303 15427 15530 15542 15543 15603 15617 15637 15721 15744 15800 15808 15810 15843 15855 15917 15944 15964 15990 16026 16050 16054 16088 16095 16102 16141 16293 16310 16344 16380 16404 16436 16461 16462 16477 16495 16516 16541 16547 16557 16583 16588 16590 16602 16703 16723 16724 16733 16738 16772 16773 16785 16795 16803 16809 16840 16846 16865 16896 16921 16945 16956 16975 17019 17021 17048 1707O 17130 17205 17258 17290 17363 17389 17413 17146 17478 17505 17536 17538 17559 17640 17641 U686 17705 17723 17764 17772 17788 17850 17853 17858 17891 17907 17935 17969 17982 17984 18010 18047 18084 18092 18094 18111 18117 18149 18197 18279 18357 18373 18413 18423 13445 18485 18499 18o33 18537 18559 18574 18575 18611 18631 18643 18891 18693 18712 18718 18786 18787 18809 18833 18949 18956 18985 18989 18994 19005 19106 1017' 19254 19269 19279 19284 19331 19354 19360 19391 19406 19478 19493 19502 19599 19603 19641 19643 19686 19723 19803 19812 19833 19886 19894 19895 19898 19930 19952 19984 19989 20003 20005 20119 20150 20162 20194 20213 20236 20245 20264 20290 20293 20395 20448 20451 20474 20490 20528 20561 20573 20583 20630 20670 20698 20728 20803 20835 20842 20888 20974 dubbele ramen in het Raadhuis te 'aten aanbrengen, welnu, dan wordt het meer dan tyd. dat zy tegenover de grootste slach - offers van onze samenleving een mildere op vatting aan den dag legt. Vandaar mii" openlijke vraag aan B. en W.: Blijf dat 200 Hoogachtend, 1. J. Schoeffelenberger. Geachte Redactie. Zoudt U my in uw veelgelezen blad plaatsruimte af willen staan voor onders schrijven? By voorbaat myn dank. Nu de storm weer voorby is, blijkt, da tal van kustplaatsen wederom menschen ef zijn te betreuren. En hoewel op den (het visschersdorp op Wieringen) nK steeds uitbreidende en zich moderiii-^ct visschersvloot gelukkig geen persoo ongelukken voorvielen, zoo is het eeSt. voor deze vloot een spannende dag S Waar men zich hier in deze maan' en groote animo toelegt op de palingv'ssc. ^ct. het IJselmeer,. behoeft het U niel groot bazen, dat de geheele Afsluitdijk en |)Czaaid gedeelte van den Wieringermeerdyk is met fuiken. En wanneer men dan' ziet ook dez week, de vloot uit ziet V <1'„-éiden- men, dat zy zich naar alle kanten v£1 ?0oa'J Plotseling steekt daar een storm °P- zoo Woensdag j.1. en tracht de vloot e„. gauw mogelyk naar binnen te bege Ko8te Deze Woensdag is dit, hoewel geld"t' van kapotte en weggewaaide zt'lU "'zyn, e< maar het had ook anders kunnen

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6