HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG Wijzigingen van het motoren rijwielreglement Uit het politie-rapport. Zeekrijgsraad Willemsoord, Schetsen uit Jutterland door YVEL DLAWNURG. Dienst voor sociale zaken. i). OCTOBHR 1935 Nederland en de jongste Duitsche huwelijksverboden. 469e STAATSLOTERi. 10 Zooals thans algemeen bekend mag worden geacht, treden de onlangs vastgestelde wijzi- gingen van het Motor- en Rijwielreglement 7 October a s. in werking. Deze wijzigingen betreffen in hoofdzaak verlichtingsvoorschriften ten aanzien van gewone rijwielen, transportdriewielers en ïy- cn voertuigen (geen motorrijtuigen zijnde). Aangezien, naar gebleken is, nog lang niet iedereen de nieuwe voorschriften precies kent, is het wellicht goed deze nog eens nader te bezien. Ie. Rijwielen. Deze moeten voortaan, ook overdag, voorzien zijn van een achterspat bord, dat, gemeten van af het achteronder einde, over een lengte van minstens 30 cm geheel helder wit is gekleurd of geheel van een helder witte bedekking is voorzien, met dien verstande, dat de witte strook, mits niet smaller dan het spatbord, ook als verlengstuk aan het achterondereinde mag worden aan gebracht. Heeft een rijwiel twee achterwielen, dan moeten twee achterspatborden, als boven bedoeld, zijn aangebracht Verder blijven de oude bepalingen van kracht, zoodat een rijwiel tusschen een halt uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang bovendien voorzien moet zijn van een lantaarn, die voorwaarts een helder wit licht uitstraalt en aan de achterzijde van een roode lantaarn of van een deugdelijken reflec tor. Wordt een reflector gevoerd, hetgeen nog meestal het geval is, dan moet deze reflector op het witte gedeelte van het achterspatbord of op het witte verlengstuk en niet hooger dan 60 cm boven het wegdek, worden aan gebracht. 2e. Rijwielen op meer dan twee wielen, ingericht voor goederenvervoer (transport driewielers) Deze moeten bij donker, ook bij stilstaan, voorzien zijn van: a. van twee lantaarns, die voorwaarts een helder wit licht uitstralen en die geplaatst zijn vooraan, aan de uiterste linker- en rech terzijde van den bak of opbouw van het voef- tuig: b. aan de uiterste linker achterzijde van den bak of opbouw van het voertuig, van een lantaarn, die achterwaarts een rood licht uit straalt. Bovendien moeten, ook overdag, elk der wielen voorzien zijn van een spatbord als voor gewone rijwielen is voorgeschreven (wit ge deelte) 3e. Rij- en voertuigen (geen motorrijtuigen zijnde). Deze moeten bij donker, ook bij stilstaan, voorzien zijn van: a. twee lantaarns, die voorwaarts een helder wit licht uitstralen en geplaatst zijn vooraan aan de linker- en rechterzijde van het rij- of voertuig, of, als de lading ter linker- of ter rechterzijde buiten het rij- of voertuig uitsteekt, vooraan aan de uiterste linker- onderscheidenlijk rechterzijde van de lading echter steeds op gelijke hoogte; b. aan de linkerachterzijde van een lan taarn, die achterwaarts een rood licht uit straalt, met dien verstande, dat, indien de lading achter het rij- of voertuig uitsteekt, de lantaarn achteraan aan het meest uit stekende deel van de lading moet zijn aan gebracht. De aan de voorzijde aangebrachte lantaarns mogen naar achteren geen licht uitstralen; dit geldt eveneens voor de transportdrie wielers. „THE COLLEGIANS". Een Belgische Band in Casino. Zondag treedt in Casino weer een eerste klas Band op. „The Collegians", onder leiding van Jacques Kluger, verzorgen er de dans muziek, d.w.z. een orkest van het allerbeste gehalte, hetwelk over geheel Europa een uit stekenden naam verworven heeft. Klugeris 10 musici verstaan de kunst vol komen om het publiek onder hun jazz-pres- taties te boeien, het mede te sleepen door de fenomenale „swing", en een repertoire te brengen, dat „af" „s. In drie opeenvolgende jaren behaalden „The Collegians" drie eerste prijzen op diverse Jazz-concoursen in binnen- en buitenland. In 1934 werden zij tot kampioen verkozen te Scheveningen uit 7 diverse orkesten, onder groote bijvalsbetuigingen van het publiek. Voorwaar dus een orkest dat er zijn mag. Zondag a.s. spelen zij m Casino, waarna zij op tournée gaan door Zwitserland. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wy naar de advertentie. DE WEERBOOMPJES ZIJN NOG TE VERKRIJGEN. Als men het adres maat weet. Onder de vele interessante ervaringen, die onze colporteurs in de zoo juist beëindigde reclamecampagne opgedaan hebben, behoort de volgende o.i. wel vermeld te worden. Een der colporteurs, die op Texel werk zaam was, heeft n.1. Jan van der Wal „teruggevonden". Wie Jan v. d. Wal isT Och de 'ouderen herinneren zich nog wel hun plaatsgenoot, die vroeger met z*n karretje langs de straten liep te venten en de men- schen voor een koopje aan de z.g. „weer- boompjes" kon helpen, boompjes, „die je precies konden zeggen of het ging regenen, dan wel droog bleef". Welnu, de leverancier van dat geboomte woont tegenwoordig in De Koog op Texel, hij bevindt zich in goeden welstand, is alleen wat ouder geworden... in de tachtig reeds... De grijsaard is niettemin nog zeer vitaal en toonde nog met hart en ziel „Jutter" te zijn. Hij zond Den Helder zijn groet in den vorm van een zijner beroemde boompje voor onzen directeur en een scheepje, bewerkt uit een mooie schelp. Tevens met een herinnering aan het feit, dat liefhebbers (sters) van het weerboompje zich met Jan in verbinding kunnen stellen (Jan v. d. Wal, De Koog, Texel is voldoende) en het voor een populal- ren prijs nog altijd kunnen bekomen. DE OVERVAL OP T ZAND. Zooals wy onder het politierapport van Dinsdag meldden is, in verband met den overval op 't Zand, hier ter stede bi) een tweetal gezinnen in den Oude Helder huis zoeking verricht. Een van deze gezinnen was gevestigd in perceel Paardenstraat 1. Men verzocht ons te willen meedeelen, dat in deze woning totaal niets, van diefstal afkomstig, Is gevonden. Rijwieldiefstal. Door een persoon werd gisteren aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel, dat eenl- gen tijd op het Havenplein onbeheerd stoni. De recherche stelt een onderzoek in. Een kort» zitting. Drie weken is het geleden, dat wy voor de -laatste maal verslag gaven van een zitting van den Zeekrijgsraad, en dezen Woensdag middag, nu wederom het gebouw aan de Bui tenhaven ons riep, waren het slechts vier ge vallen, die op de rol stonden. Hoewel het hier belangrijke militaire delic ten betrof in enkele gevallen, geven zy ons toch niet het recht van een groote crimina liteit te spreken. Hetgeen ontegenzeggelijk een verblijdend verschijnsel is. Mr. Arnold J. Veldman was dezen middag, bij ontstentenis van Mr. de Sitter zoowel als van Mr. Sickenga, waarnemend president, en de vier gevallen, die berecht werden, werden spoedig afgewikkeld. Drie delinquenten hadden zich voorzien van rechtskundigen bijstand. Belangrijk succes voor Mr, Bulskool. Als eerste hadden we een matroos le kl., die terechtstond wegens diefstal, en voor wien mr. J. A. E. Buiskool een belangrijk succes mocht behalen. A. C. S. had namelijk in Juli te Vlissingen diverse hoeveelheden suiker, rundvleesch en vet in zijn plunjezak meege nomen toen hy van boord ging. Bij het con troleeren werd dit ontdekt, en bekl. zelf geeft de feiten toe. Tijdens zijn verblijf in ïndië heeft zijn vrouw geweldige bedragen aan schulden gemaakt; uit de stukken blijkt, dat hij bij elkaar 1000.- schuld had. Hij moest die van zijn traktement afbetalen, waardoor zijn kinderen dikwijls on voldoende te eten hadden. Zoo is hij er, in zijn wanhoop, toe gekomen, de voorraden suiker, vleesch en vet mee te nemen, en hoezeer de fiscaal rekening wilde houden met 's mans om standigheden, hij is schuldig en een veroor deeling zal moeten volgen. Maar men houdt rekening met de feiten, ook met het feit, dat door een veroordeeling de weg voor verdere promotie voor den beklaagde (die in waar heid een „beklaagde" is) wordt afgesneden. En de eisch van den Fiscaal was dientenge volge clement, n.1. 4 weken gevangenisstraf. Maar nu komt mr. Buiskool in actie. Ik vind het een prettige taak, zoo zegt hij, voor dezen man een woordje te mogen doen. En dan wijst hij er op, dat deze schulden door zijn vrouw gemaakt zijn tijdens zijn afwezig heid, en dat hij van de 1000.— al zoo onge veer de helft heeft afbetaald. Dat wijst toch wel op zijn goeden wil. Maar op allerlei ma nieren heeft het noodlot hem achtervolgd, nu ook weer in den vorm van een uitkeering van het Armbestuur, die wordt ingetrokken. En blijkbaar ziet zijn vrouw den ernst van den toestand niet in. Nu is dit in 't bijzonder voor dezen man een zware straf, zegt mr. Buiskool, omdat zij hem belet de richting, die de voor hem meest geschikte is. namelijk die van bottelier, en waarvoor hij al jaren lang bezig is, in te gaan. En de heer Buiskool eindigt dan ook met een beroep op de clementie van den Krijgsraad, om den man een voorwaar delijke straf te geven. Mr. Buiskool had met zijn sympathiek plei dooi succes, want na in raadkamer te zijn geweest werd de delinquent veroordeeld tot voorwaardelijke straf met een proeftijd van een jaar. Een tragi-komische straatruzie en een juffrouw, die beleedigd is. Het volgende geval was van tragi-komi- schen aard en betrof een sergeant-torpedo maker. Deze had tijdens een woordenwisse ling op den Brakkeveldweg een juffrouw minder lieflijke uitdrukkingen in het aange- laat geslingerd, voor welk feit genoemde juf frouw zich hevig verontwaardigd betoonde en een vervolging wegens beleediging tegen den sergeant instelde. Daar hy erkende de geïn crimineerde woorden te hebben gebezigd, bleef er weinig anders dan een veroordeelend vonnis over, zoodat de Fiscaal in zyn requi sitoir een geldboete eischte van 5.subs. 10 dagen. Dit geval gaf mr. Mulder aanleiding voor een uitvoerig pleidooi, waarin hij de zaak uit- eenrafelde. Zeker, aldus mr. Mulder, de man heeft bedoelde woorden gesproken, maar in de stukken staat nergens iets van beleedigen- de uitdrukkingen, die de tegenpartij heeft ge bezigd, en die zijn er toch ook geweest. Het betrof hier een ruzie tusschen twee vrouwen; juffrouw ter B„ die de klacht heeft ingediend, had tegen bekl. vrouw gezegd: „Jelui kinde ren zijn dieven", en toen is bekl. naar haar toe gegaan en heeft toen de geïncrimineerde woorden gebezigd. Zoo stelt verdediger zich de zaak tenminste voor. Het eene woord lokte het andere uit. Bekl. heeft de bedoelde woorden tenslotte in drift gezegd. Mocht de krijgsraad van meening zijn, dat naast het wettig bewijs (hetgeen ook pl. erkent) ook het overtuigend bewijs is geleverd (wat pl. betwist), dan vraagt hij in ieder geval een lagere strafmaat. De veroordeeling was echter conform den eisch, en de juffrouw in kwestie kan rustig gaan slapen. Een ongehoorzame marinier. De mannier le kl. H. D., had op 24 Juli, dienende aan boord van Hr. Ms. „Hertog Hen drik", toen dit schip in de Sognefjord lag, geweigerd een order op te volgen van schip per Wolf en stond diensvolgens terecht we gens opzettelijke ongehoorzaamheid. Het is een zwaar militair delict, zooals men weet, en hoewe' er allerlei motieven waren, die bekl.'s houding konden verontschuldigen, was het duidelijk, dat in ieder geval een veroordeeling zou moeten volgen. Ook hier was mr. Mulder de verdediger. Het bleek, dat er tusschen den bekl. en den schipper een gespannen verhou ding bestond; het was eenige malen voorge komen, dat men bekl. niet vinden kon toen de schipper hem noodig had, maar pl. voerde daarvoor excuses aan. Eenmaal is het inder daad gebeurd, dat hij, zonder daarvan kennis te geven, even van boord was gegaan, het geen natuurlijk dom was. Door het geharre war tusschen bekl. en den schipper werden de humeuren geprikkeld, totdat het op den bewusten dag tot een explosie kwam en toen heeft hij, toen de schipper dreigde de zaak voor den commandant te zullen brengen, in arrenmoede gezegd: Zet me dan maar in arrest Enfin, pi. vraagt aan den Krijgsraad tenslotte In de Nieuwe Rotterdamsche Courant vin den wy de volgende beschouwing over deze schetsen, die onze medewerker IJ--el Dlaw- nurg schreef. Wy twijfelen niet of vele Hel- derschen en oud-Helderschen zullen hierin aanleiding vinden zich deze echte Heldersche schetsen aan te schaffen, temeer daar deze bundel circa 70 bladzijden druk, verlucht met de karakteristieke teekeningen, den luttelen prijs van slechts f 0.30 overwaard Is en bo vendien de baten komen ten voordeele van den Noord- en Zuid-Hollandsche Reddings maatschappij. De Nw. Rott. Crt. schrijft: Bij de uitgeverij van de firma De Boer in Den Helder is wederom een serie schetsen uit het Nederlandsche zeemansleven verschenen van de hand van Yvel Dlawnurg (Levy Grun- wald), die ons reeds zoovele malen een blik deed slaan op den Nederlandschen zeeman, zooals hy werkt en zooals hij is. De Schetsen uit Jutterland hebben, blijkens eenige woorden vooraf van schout bij nacht T. L. Kruys, com mandant der marine in Den Helder, den bur gemeester van Den Helder, den heer Driessen landsche Redding-Maatschappij, H. Th. de en den secretaris van de Noord- en Zuid-Hol- Booy ook ditmaal de volledige instemming van de autoriteiten. Vooral de marineschetsen, waarin Oome Piet, de oude kreeuwer (zeilversteller bij de marine), over de toestanden bij de oiude ma rine spreekt, alsmede die schetsen, waarin de schrijver de helden van de reddingbooten aan het woord laat, zullen ongetwijfeld in bree- den kring bij ons zeevarend volk belangstel ling wekken. Vermelden wy nog, dat de opbrengst van deze serie ten bate komt van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij, dan zal het boekje ook wel om deze reden aan spraak kunnen maken op de algemeene sym pathie van ons volk. of de zaak niet kan worden terugverwezen naar den Commandant (voor disciplinaire af doening dus), maar de Krijgsraad houdt zich aan den eisch van het requisitoir, en veroor deelt den man tot 6 weken gevangenisstraf met aftrek van 14 dagen preventief arrest. P. T., die op de rol gekwalificeerd is als matroos 2e kl., doch in burger voor den Krijgsraad verschijnt, hoort zich veroordeelen tot een gevangenisstraf van 2 maanden met aftrek van de preventieve hechtenis, voor het feit, dat hij in 1927 te San Francisco ge deserteerd is van de „Sumatra" en dezer dagen is opgepikt en op het Wachtschip in arrest gesteld. De eisch was 4 maanden. Verschenen is het verslag van den Dienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheids verzekering, tevens Verslag van den toestand en de verrichtingen van de Gemeentelijke en Districts-arbeidsbeurs gedurende het jaar 1934 in de gemeente Den Helder. Wij ontleenen er het volgende aan: f Inleiding. Een van de voornaamste redenen, waarom de Raad in zijn vergadering van 16 Mei 1933 besloot tot instelling van een Dienst voor Sociale Zaken, was de gebleken noodzake lijkheid om een vollediger samenwerking tot stand te brengen tuschen het gemeentelijk orgaan voor armenzorg en den Dienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsver zekering. Deze samenwerking is in het af- geloopen jaar volkomen bereikt. Gebleken is echter, dat, om den Dienst goed te doen functionneeren, de beide af- deelingen in één gebouw dienen te woredn ondergebracht (Kannaalweg 9293). De dagelijksche aanmelding van werk- loozen, die uitkeeringen ontvingen uit de werkloozenkas of krachtens de steunrege ling, vond plaats in het gebouw Kolensteeg, met uitzondering van de werklooze leden van den Centralen Bond van Transportarbeiders, welke organisatie de beschikking heeft over een gebouw in de Jonkerstraat. In de op 15 Maart 1934 gehouden verga dering van de Commissie van Toezicht werd besproken de vraag, of gewenscht was maatregelen te treffen om dén trek van boerenarbeiders uit gemeenten met een lage- ren loonstandaard naar Den Helder te beper ken. Door persoonlijk bezoek werd getracht de werkgevers, die geen gebruik maakten van de openbare arbeidsbemiddeling, te overtui gen van het belang om hun personeelsaan- vragen bij de Arbeidsbeurs aanhangig te maken. Vastgesteld kan worden, dat de werk gevers steeds meer gaan inzien, dat de Ar beidsbeurs bij het zoeken naar geschikte werkkrachten waardevolle diensten verleent. In het afgeloopen jaar was de toestand op de arbeidsmarkt in deze gemeente nog zeer ongunstig. Het aantal werkloozen in het ranpsport- bedrijf, landbouwbedrijf en bloembollencul tuur nam steeds toe. De geringe uitkomsten der visscherij wa ren mede oorzaak van de toenemende werk loosheid. Ook in de bouwvakken heerschte groote werkloosheid, vooral gedurende de winter maanden. Bij de Kon. Ned. Marine werden een aan tal schepelingen ontslagen, waardoor het leger der werkloozen werd vergroot. De cijfers der bemiddeling zijn gestegen. Het aantal plaatsingen van werkzoekenden, aanvragen en voldane aanvragen van werk gevers vermeerderde met 1307, 1333 en 1313. Deze vermeerdering is mede het gevolg van de plaatsing van een grooter aantal ar beiders bij de werken, die bij wijze van werk verruiming voor rekening der gemeente wer den uitgevoerd. Door de werkgevers wordt steeds meer van de Arbeidsbeurs gebruik gemaakt. Het aantal werkgevers dat zich, om welke rede nen dan ook, niet tot de Arbeidsbeurs wendt, wordt gestadig kleiner. Aangezien in het afgeloopen jaar de werk zaamheden voor de uitvoering der steunre geling grootendeels werden verricht door de ambtenaren van het Gemeentelijk Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon kon meer tijd worden besteed aan de arbeidsbemidde ling voor vrouwen. De resultaten dezer be middeling zijn daardoor veel gunstiger dan in 1933. Het vorig jaar bedroeg het aantal vol dane aanvragen om vrouwelijk personeel 291. Over liet verslagjaar kon aan 416 aanvragen worden voldaan. Het aantal aanbiedingen, plaatsingen, aan vragen en voldane aanvragen vermeerderde respectievelijk met 179, 120, 138 en 125. Toch kon, ondanks het groote aanbod van vrouwelijke werkzoekenden, aan vele aan vragen niet worden voldaan. Dit hield ver- "band met het feit dat velen niet voldeden aan de door de werkgevers (sters) gestelde eischen van bekwaamheid. De omvang der werkloosheid onder de jeugd was weer grooter dan in het vorig jaar. Het aantal aanbiedingen van mannen en vrouwen beneden 18 jaar vermeerderde met 116 en 69. Het aantal plaatsingen vermeer derde met 67 en 50. In verband met de overplaatsing van ge zinnen uit Hellevoetsluis naar Den Helder, als gevolg van de opheffing der Marinewerf in eerstgenoemde gemeente, werd een be langrijk aantal jeugdige personen als werk zoekende ingeschreven. Met uitzondering van Vlieland, was in alle gemeenten van het district een Agent der arbeidsbemiddeling aangesteld. In vergelijking met het vorig jaar zijn de cijfers der bemiddeling gestegen. De stand der werkloosheid was nog on gunstiger dan in 1933. De grootste werk loosheid heerschte in het transportbedrijf, landbouwbedrijf en in de bloembollencultuur. De werkloosheid in de bouwvakken nam toe als gevolg van de vermindering van het aantal te bouwen woningen. De werkgelegenheid voor de ongeschoolde arbeiders, de z.g. losse werklieden, wordt elk jaar minder. Vele arbeiders konden in de uitoefening der visscherij geen loonend bestaan meer vinden. Bij de werken, die voor rekening der ge meente bij wijze van werkverruimnig werden uitgevoerd, werden totaal 1018 arbeiders bij toerbeurt voor 4 weken tewerk gesteld. De volgende werken werden uitgevoerd: aanleg Timorpark; weg Doggersvaart; op hooging bouwterrein Ruijghweg; ophooging bouwterrein tusschen Singel en Javastraat; verandering Havenplein; rioleering Keizer straat; rijwielpad door de duinen; Sport velden Middenweg; schoonmaken riolen; teren van bruggen; omspitten terrein Tuin dorp; werkzaamheden in de Donkere Duinen en de plantsoenen; verbetering glooiing Heldersche kanaal; aanleg van straten en pleinen; het leggen van trottoirs; het leggen van kabels en pijpleidingen voor de Water en Lichtbedrijven; diverse werkzaamheden voor den Dienst der Gemeente Reiniging en Plantsoenen, ^nz. De aanwijzing der arbeiders berustte by een Commissie van Aanwijzing; het verslag deelt de samenstelling daarvan mede. Het aantal leden van werkloozenkassen daalde in 1934 van 1635 tot 1622. Door de gemeente werd ten behoeve van de alhier wonende leden van werkloozen kassen aan subsidie verstrekt over: 1934 12.047.57 extra subsidie 6.106.37 1933 11510.16 extra subsidie 10.591.49 De door de Commissie voor Ontspanning en Ontwikkeling van jeugdige werkloozen in 1933 ontworpen plannen werden in het ver slagjaar niet uitgevoerd, omdat de Minister van Sociale Zaken niet genegen was om een subsidie in de kosten toe te kennen. Het verslag bevat voorts diverse tabellen, overzichten, enz., een lijst van agentschap en en een Overzicht der werkeloosheid over 1934. VERSLAG VAN DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS over de maand Augustus 1935. Mannen: Aanbiedingen kwamen in van: 3 bakkers (1 ben. 18 j.), 15 bankwerkers (4 ben. 18 j.), 3 betonwerkers, 1 bloemist, 8 chauffeurs, 2 conciërges, 3 electriciëns (ben. 18 j), 32 grondwerkers, 1 huisknecht, 2 in casseerders, 12 kantoorbedienden (4 ben. 18 j.), 2 kappersbedienden (1 ben. 18 j.), 2 kell- ners, 1 kleermaker, 27 landarbeiders, 2 let terzetters, 4 loodgieters, 15 loopknechts (13 ben. 18 j 1 maaier, 1 machinist, 11 metse laars, 1 monteur (ben. 18 j.), 8 opperlieden, 1 rijwielhersteller (ben. 18 j.), 3 stucadoors, 1 stuurman, 2 tellers. 28 timmerlieden (7 ben. 18 j.), 51 transportarbeiders, 1 tuinman, 8 verkeerstellers, 67 losse werklieden (1 ben. 18 Aanvragen kwamen in om: 1 bakker, 2 betonvlechters, 1 boekdrukker, 10 fakkeldragers, 8 grondwerkers, 1 huis knecht, 2 hulp-brugwachters, 1 kantoorbe diende (ben. 18 j.), 1 kappersbediende (ben. 18 j.). 6 landarbeiders, 1 loopjongen (ben. 18 j.), 4 maaiers, 1 maohmist, 1 matroos, 7 met selaars, 1 meubelmaker, 1 monteur, 5 opper lieden, 2 schilders, 1 smid, 4 tarwebinders (ben. 18 j.), 2 tellers, 4 timmerlieden (1 ben. 18 j.), 22 transportarbeiders, 1 tuinman, 2 typist-schrijvers (ben. 18 j.), -8 verkeerstel lers. 25 losse werklieden (1 ben. 18 j.) Totaal 125 personen. Geplaatst werden: 1 bakker, 2 betonvlechters, 10 fakkeldra gers, 8 grondwerkers, 1 huisknecht, 2 hulp- brugwachters, 5 landarbeiders, 1 loopjongen (ben. 18 j.), 4 maaiers, 1 machinist, 1 matr., 7 metselaars, 1 meubelmaker, 1 monteur, 5 opperlieden, 2 schilders, 1 smid, 4 tarwebin ders (ben. 18 j.), 2 tellers, 4 timmerlieden (ben. 18 j.), 22 transportarbeiders, 1 tuinman 2 typist-schrijvers (ben. 18 j.), 8 verkeerstel lers, 25 losse werklieden (1 ben. 18 J.). Totaal 121 personen. Aan het einde der verslagmaand stonden nog ingeschreven: 1 autogenisch lassoher 14 bakkers (2 ben. 18 j.), 2 bakschippers, 33 bankwerkers (8 ben. 18 j.), 1 behanger, 4 betonwerkers, 1 bloemist, 2 bollenarbeiders, 3 brugwachters, 40 chauffeurs, 6 conciërges, 1 controleur, 1 dekknecht, 10 electriciëns (3 ben. 18 j.)1 embaleur, 1 expediteur, 1 huisknecht, 107 grondwerkers, 1 hulp-fit-er, 9 incasseerders, 62 kantoorbedienden (12 ben, 18 j.), 3 kap pers (1 ben. 18 j.), 7 kellners, 3 kleermakers, 1 klinker, 1 kok, 1 koperslager, 7i landarbei ders, 8 letterzetters, 2 boekbinders, 1 boek drukker. 7 loodgieters, 26 loopknechts (19 ben 18 j.), 15 machinisten, 7 magazynbedien- den, 12 metselaars (1 ben. 18 j.), 1 meubel maker, 8 monteurs (1 ben. 18 j.), 1 motor- dryver, 22 opperlieden (1 ben. 18 j.), 2 op zichters. 4 reizigers, 2 rijwielherstellers (1 ben. 18 j.), 1 scheepsmaker, 20 schilders (1 ben. 18 j.), 1 schipper, 4 slagers (1 ben. 18 j) 3 smeden, 2 steenzetters, 1 stoffeerder, 1 sto ker, 12 straatmakers (4 ben. 18 j.), 5' stuca doors, 4 stuurlieden, 1 teekenaar, 82 timmer lieden (10 ben. 18 j.), 169 transportarbeiders 5 tuinlieden (1 '3en' 1 vischknecht, 1 uurwerkmaker, 2 ^ertlein, 1 k intsc werklieden (8 winkelbedienden, J»» lossc ben. 18 j.). Vrouwen. Aanbiedingen kwamen van' iellstboden. 8 aardappelschilsters, 16 S 28 dienstmeisjes, 19 dienstboden intern 2 ben 18 j 1 huisnaaister, 2 hulpen in houding. 1 huishoudster. 1 kamermeisje kantoorbedienden (ben. 18 j^) 1 verpieegs^, 14 werksters. 11 winkeljuffrouwen (6 ben. 18 j.). Totaal 106 personen Aanvragen kwamen in om. 10 aardappelschilsters, 13 dagdienstbodeA 16 dagmeisjes, 9 dienstboden (intern), 1 hu p in de huishouding. 1 noodh. dienstbode. 1 werksters, 1 waschvrouw, 2 winkeljuffro wen (ben. 18 j.). Totaal 65 personen. Geplaatst werden: 10 aardappelschilsters, 7 dagdienstboden. o dagmeisjes, 10 dienstboden (intern), 1 ka mermeisje (te Texel). 1 wachvrouw, 10 werksters, 1 winkeljuffrouw (ben, 19 J Aan het einde der verslagmaand stonden nog ingeschreven: 5 aardappelschilsters, 5 dagdienstboden. 23 dagmeisjes, 15 dienstboden (intern, 2 ben. 18 j 4 huishoudsters, 4 naaisters (2 ben. 18 J 9 kantoorbedienden (5 ben. 18 j.), 2 ver pleegsters, 1 waschvrouw, 3 winkeljuffrou wen (9 ben. 18 j.). 24 werksters. Totaal 105 personen. De N. Rott. Crt. geeft onder dezen titel be langrijke beschouwingen hierover, waaraan wij het volgende ontleenen: De nieuwe Duitsche wet van Neurenberg van 15 September j.1. „tot bescherming van het Duitsche bloed en de Duitsche eer" brengt ons land in een onaangenaam parket. Er zullen wel weinig Nederlanders zijn, wier rechtsgevoel niet tegen deze nieuwe wet in opstand komt, en het schijnt dan ook niet gewaagd te zeggen, dat een vreemde wet, die huwelyken tusschen Joden en onderdanen van Duitschen of verwanten bloede ver biedt, zóózeer tegen onze Nederlandsche rechtsopvattingen indruischt, dat zjj In ons land behoorde te kunnen worden genegeerd. Hadden wij niet* het ongeluk, te dezer zake door een verdrag van vry dwingenden inhoud met het Duitsche Rijk verbonden te zyn verdragsbanden kunnen onverwachts aller onaangenaamste situaties scheppen dan was het ook niet twijfelachtig, wat de amb tenaren van onzen burgerlijken stand en onze rechterlijke macht zouden doen: zy zouden nieuw „recht" als de jongste Duitsche huwe lijksverbod wet, als in flagranten strijd met de in Nederland gehuldigde moreele en rechtsopvattingen, buiten toepassing laten, met beroep op de „openbare orde", die het doorwerken van een dergelijke wet op het Nederlandsche grondgebied niet gedoogt; zij is met de beginselen van ons burgerlijk recht al even onvereenigbaar als met die van ons staatsrecht. Op dit moment moeten we zeggen: helaas is ons land echter tegenover het Duitsche Rijk in een rechtspositie, die het ons uiterst moeilyk maakt, deze antipathieke wet te ne- geeren zonder ons aan het gegronde verwijt van verdragsschennis schuldig te maken wat nog erger zou zijn. Vóór de totstandkoming van het Huwelijks verdrag van 1902 (conventie tot regeling van de wetsconflicten met betrekking tot het huwelijk) op het krachtig initiatief juist van Nederland en zyn grooten rechtsgeleerde mr. T. M. C. Asser, heerschte er op dit gebied een ware chaos, toe te schrijven o.m. aan het fundamenteele verschil in godsdienstige en andere opvattingen, op dit stuk in de ver schillende landen bestaande. Eenerzijds zou men rekening moeten hou den met eventueele huwelyksbeletselen uit den vreemde, die men in het eigen rechtstel sel welbewust verworpen had; anderzijds zou men genoopt kunnen worden tot voltrekking van huwelijken waartegen de openbare mee ning in het eigen land in opstand zou komen. De Haagsche conventie van 1902 heeft nu o.m. ten doel gehad, deze corrigeerende wer king van de „openbare orde" binnen bepaalde grenzen vast te leggen. Een staat mag een door vreemde wetgeving verboden huwelijk alleen dan tóch voltrekken, „wanneer de hu- welijksbeletselen volgens de nationale wet der a.s. echtelieden uitsluitend gegrond zijn op beweegredenen van godsdienstigen aard." Had men in 1902 kunnen voorzien, op welke wijze een latere regeering van een der confereerende mogendheden een groote be volkingsgroep uitsluitend op grond van be weerde minderwaardigheid van haar ras. zou gaan ontrechten, dan zou hoogstwaarschijn lijk destijds in de conventie ook daartegen een juridische veiligheidsklep zyn geopend, maar helaas is dit niet geschied. Tot dusver schijnen op raskenmerken ge baseerde vreemde huwelyksbeletselen geen, althans geen belangrijke, rol te hebben ge speeld. Frankrjjk heeft zich tegen den plicht om ook met beginselen van niet nakoming van dienstplicht rekening te houden, princi pieel verzet en in 1913 het verdrag opgezegd. Nederland en de overige verdragspartijen van 1902 verkeeren dus in den onbehaag- 1 ijken toestand van met Duitsch.and gebon den te zyn door een verdrag, dat eigenlijk geen mogelijkheid open laat om huwelijks beletselen als die, welke uit de zoo antipa thieke wet van Neurenberg voortvloeien, in eigen rechtsorder eenvoudig te negeeren Het eenige, wat er voorloopig op zit, schijnt te zijn, de Duitsche wet zoo eng mo gelijk te interpreteeren. Dan kan men al ter stond elk huwelyk tusschen een Duitschen Jood en eene niet-Joodsche Nederlandsche (of met verwisseling van sexe) voltrekken; immers de wet verbiedt alleen huwelyk tus schen Joden en onderdanen, door wier aderen de exquise bloedsoorten stroomen. Eigenlijk is het buitengewoon jammer, dat nieuwe wet niet met het Ariër-begrip opereert, want dan hadden de andere ver dragsstaten alle aanleiding om haar buiten toepassing te laten op grond, dat zij onwe- tenschappelyke sprookjes tot recht tracht te verheffen en, in het juridisch jargon een „obscuur libel" is. Huwelijken tusschen twee Duitschers. de een Jood, de ander van Duitschen of verwan ten bloede (mogen wy ons wellicht de eer toekennen, onder dit laatste ook ons Neder- landsch" bloed te rekenen?), kunnen echter op grond van het verdrag hier te lande moeilijk voltrokken worden. Het twijfelach- (Niet officieel) IJ 5de Idasse, 11de lijst Trekking van Woensdag 2 Octoh». Iloogc Prijzen 5000903 1000— 1193 3083 5328 5420 13381 400.- 3911 7259 8309 8G81 8919 \fi84 'f loo.— 412 518 1288 1700 8542 3951 tvü®2 10907 12416 14974 18819 Prijzen van 70 45 55 68 320 322 884 946 1088 1089 1218 1775 1863 1943 1957 2282 2514 2592 2609 2618 2761 2979 2982 3051 3053 3076 3390 3571 3589 3640 3892 4513 4514 4533 4628 4722 5047 5054 5363 5376 5431 5728 6115 6158 6282 6299 6625 6635 6832 6896 6929 7471 7541 7553 7658 7672 7768 7801 7849 7868 7985 8535 8639 8772 8819 8929 9155 9157 9209 9254 9402 9752 9824 9858 9920 9942 10099 10188 10275 10373 10456 1 500 1332 2290 2791 3124 4063 4725 5624 6390 7102 7707 8090 9100 10681 11432 665 1381 2417 2894 3356 4157 4882 5626 6502 7277 7720 8162 9115 9MÏ .3 ,2 10490 19501 S UW 11396 fi® «Sj 1541 250J 2955 3373 4160 4908 5705 6549 7427 7758 8265 9144 11508 11511 H528 U606 11770 11910 12014 1*». 12150 12265 12310 12527 12546 12571 1266» S 12711 12782 12832 12887 12993 13136 13167 vS 13314 13467 13548 13550 13606 13680 13717 nou 14077 14141 14174 14188 14235 14255 14308 14348 14444 14506 14619 14629 14753 14754 I47., 14820 14899 14941 14977 15007 15171 15345 I57S 16608 16183 16204 16691 16705 16755 16834 löMi 16912 17072 17082 17145 17185 17197 17245 1720, 17274 17479 17543 17860 17931 18055 18105 •.«sorv 10470 1OGOtt 1RRRV. 1R7f;o lorinz 19146 19161 19240 19292 19334 19540 19940 19999 20146 20266 20453 20539 20588 Nieten 14 69 107 127 173 239 264 292 315 327 556 562 667 676 679 692 696 713 832 860 916 937 1076 1093 1194 1280 1302 1311 1348 1370 1487 1631 1648 1721 1722 1723 1782 1796 1803 1820 1827 1857 1941 1967 2029 2058 2095 2112 2235 2272 2281 2291 2306 2307 2345 2360 2369 2384 2386 2389 2443 2462 2470 2475 2497 2554 2652 2672 2675 2689 2800 2834 2933 2964 3031 3033 3070 3078 3198 3221 3265 3268 3272 3304 3400 3428 3441 3478 3512 3557 3566 3569 3617 3623 3637 3683 3772 3884 3893 3925 3957 4011 4055 4230 4236 4251 4305 4324 4341 4407 4435 4443 4452 4469 4512 4584 4587 4601 4609 4689 4709 4743 4818 4853 4854 4862 4876 4971 5011 5075 5082 5085 5094 5153 5185 5204 5224 5315 5334 5387 5390 5403 5406 5442 5443 5508 5557 5658 5666 5770 5797 5876 5922 5927 5932 5937 5986 6068 6073 6088 6120 6155 6165 6328 6346 6405 6466 6468 6513 6630 6678 6690 6708 6761 6819 6872 6940 6967 7009 7049 7083 7109 7120 7156 7158 7174 7195 7240 7256 7284 7292 7340 7369 7418 7436 7437 7487 7507 7511 7564 7584 7669 7696 7739 7743 7799 7802 7803 7866 7880 7884 7912 7946 7968 7990 7994 8008 8088- 8149 8220 8275 8296 8307 8412 8428 8479 8482 8483 8505 8620 8623 8635 8657 8658 8664 8774 8783 8823 8897 8900 8918 9039 9047 9057 9090 9176 9187 9198 9200 9248 9307 9312 9313 9412 9425 9431 9433 9475 9523 9548 9549 9595 9598 964» 9655 9685 9698 9806 9808 9877 9919 9955 1001» 10092 10399 10423 10458 10519 10531 10533 20570 2« 249 567 643 724 815 1165 1167 1390 1455 1735 1772 i861 493J 2177 2206 2320 2328 2116 2427 2573 2650 2860 2888 3122 3147 3324 3358 3560 3564 3711 3767 41»6 4174 4392 4404 4529 4560 4720 4742 4877 4953 5111 5140 5358 5370 5455 5478 5823 5861 6029 6058 6262 6280 6517 6561 6821 6859 7097 7104 7222 7224 7377 7397 7538 7562 7767 7792 7886 7887 8022 8042 8327 8392 8554 8557 8698 8712 8947 8968 9195 9354 9408 9524 9545 966r 9671 10665 10682 10685 10795 10882 10884 1109C 11112 11144 11160 11162 11200 11253 11276 11295 11328 11353 11368 11498 11583 11620 11635 11661 11691 11833 11845 11866 11870 11880 11899 11959 12006 12030 12045 12078 12089 12223 12248 12277 12295 12305 12329 12376 12376 12400 12418 12498 12514 12577 12591 12596 12645 12731 12747 12846 12853 12855 12867 12904 12961 13052 13109 13147 13154 13287 13313 13398 13403 13415 13427 13428 13450 13590 13604 13696 13729 13799 13812 13866 13943 14030 14C26 14028 1408i 14113 14177 14179 14184 14198 14204 14223 14267 14294 14383 14458 14557 14576 14670 14683 14732 14740 14748 14868 14930 14942 15017 15025 15066 15263 15327 15333 15350 15370 15425 15487 15559 15578 15588 15612 15644 15667 15722 15750 15762 15786 15823 15878 15925 15960 15986 15995 16016 16056 16198 16246 16274 16290 16295 16400 16447 16518 16546 16586 16603 16618 16685 16686 10711 16731 16735 16784 16959 17006 17011 17018 17040 17085 17260 17269 17272 17349 17367 17403 17488 17490 17545 17560 17564 17608 17692 17745 17749 17769 17799 17816 17908 17940 17955 17976 17990 18006 18048 18088 18093 18106 18135 18141 18216 18220 18241 18296 18298 18350 18455 18472 18512 18514 18589 18608 13722 18729 18791 18872 18878 18880 19089 19136 19163 19243 19344 19345 19399 19401 19410 19452 19466 19484 19588 19674 19688 19720 19751 19792 19830 19835 19864 19879 19890 19906 20009 20030 20046 20054 20057 20075 20159 20179 20185 20210 20218 20240 20363 20421 20526 20581 20586 20594 20699 20780 20789 20804 20836 20870 20960 20963 20976 Verbet. 5de kl., 10de lijst: 19730 m. 1 6544 m. z. 6534; 18628 m. z. 16896. 10135 10377 10584 10653 10904 11071 11223 11224 11474 11478 11754 11782 11933 11934 12114 12138 12360 12368 12517 12541 12765 12810 12984 13014 13330 13397 13529 13547 1381' 13828 14124 14162 14228 14253 14586 14612 14875 14925 15281 15305 15519 15540 15680 15683 15898 15906 16119 16132 16416 16418 16641 16642 16844 16911 17087 17230 17409 17482 17614 17618 17857 17863 18024 18043 18156 18157 18416 18424 13621 18624 19074 19685 19347 193® 19562 19564 19910 199J7 20090 20129 20276 20298 20684 20689 20897 208® tigst is nog de voltrekbaarheid in jeriand' van een huwelijk tusschen een N tiet schen Jood en eene Duitsche vrouw edele bloed (of met verwisseling va"))('w00r' met wat goeden wil kan men uit de dingen van de Duitsche wet nog we dat zy deze huwelijken niet heeft treffen' nan op®*' Moet Nederland het verdrag dA" gen? Vooreerst kan dit rechtens eers i Juni 1939 geschieden en hoe zal hL 0 in den nabuurstaat uitzien? r?ov'j''r|and 1,1 een dergelijke opzegging voor Ne nll het bijzonder nogal pijnlijk zijn. ter0ati®" eenmaal de codificatie van het to naal privaatrecht in ons land een je tra heeft. Een opzegging alleen tege wederpartij Duitschland kent jiie" niet en door een algeheele opzegS111^.^ nrnnl het kind met het badwater wegwefl jet er staat in het verdrag te veel g° zoo maar op te offeren. veIt Wil men trouw blijven aan op4^ verplichtingen en toch de onduld'-1 ^jtS' ging van de moderne Duitse beginselen aan onze rechtsorde o[>t'Ilin^ dan zou wellicht de onnliddel^rtgsp®,**!I van overleg mot alle andere vcr jn over een aanvulling van het v'1 (j(lt merking komen, in de hoop' 008 Duitschland daarin zal kewii"£er1^ tusschenttjdsche ontbinding v!l11 lftusule' onafhankelijk van de opzegg'n£

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 14