BLUE BAND Brand gesticht? DROGE BERGPLAATSEN VOOR INBOEDELS Fa. C. KIESEWETTER Wieringen. GEMENGD NIEUWS Hij laat zich de niet van het brood eten! HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 3 OCTOBER 1935. Vergeetachtig. Merkwaardig incident in de rechtszaak onder garantie. Telefoon 249 Spoorgracht 1 De tunnelstorting in de Hermann Goeringstrasse. Juffertje Heelal. Een tijger losgebroken. Wat voor weer vandaag? VERKEERSRAZZIA. 11 volgd door het sluiten van een nieuwe con ventie, waarbij dan ook de afvalligen weer partij zouden kunnen worden, is theoretisch mogelijk, maar het kan wederom juridisch geen baat brengen, wanneer het Duitsche rijk zich tot deelneming aan de collectieve ont binding niet leent. Alles te zamen dus een onaangename situatie. Binnenland. Een bewoner van de Graaf Florisstraat, heeft by de politie aangifte gedaan, dat hij Dinsdag in een café aan de Eenhoornstraat te Rotter am zijn portefeuille met 440 aan bankpapier, en'-ele papieren en een sigaren koker op tafel heert gel ;gd en die later ver geten heeft mee te nemen. Toen hj om zijn eigendoir.mcr terugkwam bleken zij verdwe nen te zyn. Een mderzoek wordt ingesteld. KINDEKLIJKJE GEVONDEN. Gisterenmorgen is door een Alkmaarder visscher in het Noord-Hollandsch kanaal onder de gemeente Bergen in een zak het in staat van ontbinding verkeerend lijkje gevonden van een pas geboren kind van het vrouwelijk geslacht waarvan het hoofd ontbrak. De po litie heeft het lijkje in beslag genomen. OP STAP ZONDER GELD. De 36-jarige P. V. uit Middelburg is giste ren te Rotterdam op stap gegaan. Hy huurde een taxi, waarmee hij zich naar den Schie- darnschen dijk liet rijden. Daar bezocht hij een café, waar hij voor 11 verteerde. De taxichauffeur was daarbij zijn gast. Maar toen het op betalen aankwam, bleek V. geen cent op zak te hebben. De politie werd in de zaak gemoeid en het gevolg was, dat V. is opge sloten. HEISTELLING OMGEVALLEN. Werkman ernstig gewond. Te Zaandam is vanmorgen aan een bouw werk aan de Buret t door het breken van een der staaldraadtuien een 15 meter hooge hei stelling omgevallen. In den top was de 55- jarige arbeider G. J. uit Haarlem bezig de staaldraden te bevestigen. Tij is bij zyn val met het hoofd terecht gekomen op een be- tonnenpaal met het fvvolg, dat hij zoodanig werd gewond, dat vo r zijn leven wordt ge vreesd. J. is naar het gemeenteziekenhuis overgebracht. Voor den kantonrechter te Utrecht, mr. De Jager, verscheen Dinsdagochtend iemand, die terecht moest staan wegens een verkeersover treding. Verdachte droeg het insigne van den N.S.B. De kantonrechter: Was u daarnet niet "in de zaal? Verdachte: Jawel, ik heb al dien tijd ge wacht. Rechter: Zoo juist was hier iemand, die een speldje droeg van de Groene Kruis-collecte ik ben daaraan ontkomen en ik heb dien meneer verzocht dat insigne af te doen. Ik wil dat niet in de rechtszaal zien! Verdachte maakt geen beweging om het insigne af te doen. Rechter: Doe dat insigne af, ik ben hier de baas en op de zittingen door my gepresideerd, worden geen insignes gedragen, van welke richting ook! Verdachte zegt, dat hij niet inziet, waarvoor dit noodig is; het dragen van het N.S.B.-tee- ken is volgens hem niet verboden. Rechter: U heeft zeker in „Volk en Vader land" gelezen, dat Verdachte valt mr. De Jager in de rede: hij zegt niets in „Volk en Vaderland" over dit onderwerp te hebben gelezen en zal zich krachtig verzetten zijn insigne af te doen. Ik kom hier n'et om over de N.S.B. te praten, zegt hij. De kantonrechter roept een aanwezigen rijksveldwachter en gebiedt het insigne van het revers van zijn jas af te halen. Er ontstaat een worsteling tusschen ver dachte en den veldwachter, waarby verdachte tegen den rechter schreeuwt: Ik zal u laten aanklagen Rechter: U heeft niets aan te klagen, u heeft zich by mijn leiding neer te leggen! Dan kunt u in de besloten zitting terecht staan bij de kleine kinderen! Veldwachter en deurwaarder leiden ver dachte. die niet al te snel meegaat, hoewel hij ook niet tot werkelijk verzet overgaat, naar de deur van de rechtszaal. Voordat hij op de gang komt te staan, roept verdachte nog: Ik zal hiervan nota laten nemen Beroering op de getuigenbanken en tusschen de overige verdachten, die het geval druk be spreken. Daarop keert de rust snel weer. Mr. De Jager: Die meneer komt straks tus schen de kinderen op de besloten zitting. Ik laat mij iher de wet niet voorschrijven! Het incident duurde geen minuut. („Utr. Dbl."). Jonge man door rook bewusteloos geworden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag tegen twee uur is tengevolge van rookontwik keling bij een raadselachtigen binnenbrand een 22-jarige jonge man bewusteloos gewor den in perceel Borgerstraat 130 te Amster dam. Door kunstmatige ademhaling en ge bruikmaking van den zuurstofkoffer konden de levensgeesten opgewekt worden. De brandweer heeft kleedingstukken en een stuk van het vloerkleed, dat mede gebrand had, gebluscht. Het trok de aandacht, dat alles op zoo'n vreemde wijze over den grond verspreid lag. Daar de kasten niet gebrand hadden, was, het duidelijk, dat een en ander vóór het ontstaan van het vuur er' uit ge haald was. Bovendien werd aan de kleeding stukken en aan het vloerkleed een petroleum lucht waargenomen. De deuren van voor- en achterkamer waren beide op slot. De jongeling werd, daar hij nog niet heele- maal in orde was, naar een der gasthuizen vervoerd. De wanorde en de petroleumlucht wijzen er op, dat hier brandstichting in het spel is. Daar het slachtoffer nog niet gehoord kan worden, ontbreken verdere gegevens. Een onderzoek werd gisterenmorgen nog ingesteld dooor een politie-deskundige, die eveneens de meening was toegedaan dat er sprake is van brandstichting. DE MOORD OP SARA BEUGELTASCH. Levenslang voor den dader. Uit Amsterdam. Het gerechtshof deed heden uitspraak tegen den pakhuisknecht E. P., die op 27 Aug. 1934 in een bananenpakhuis op het Waterlooplein de 8-jarige S. Beugeltasch vermoordde. Het Hof veroordeede den man, evenals de recht bank, hoewel op andere gronden, tot levens lange gevangenisstraf. Het Hof overwoog dat, wat de straf betreft, levenslange gevmgenis- straf moet worden opgelegd, wegens den grooten ernst van het gepleegde feit en de noodzakelijkheid om de Maatschappij te be veiligen tegen verdachte, die niet alleen door het afschuwelijke feit, maar ook door het voorafgegane zedenmisdrijf blijk heeft ge geven een groot gevaar voor kinderen op te leveren en daaróm in deze samenlèving niét kan worden geduld. Ook de procureur-generaal had levenslange gevangenisstraf geëischt. KELLNER MET 500 ER VAN DOOR. De eigenaar van een café aan de Amstel- laan te Amsterdam heeft aangifte gedaan, dat een kellner, die in dit café werkzaam was, spoorloos verdwenen is, met medene ming van een geldkistje, dat f 500 bevat. Weer een lijk op Vlieland aangespoeld Op Vliehors (Vlieland) is een lijk aange spoeld van een man van ongeveer 2i jaar, met rond vol glad gezicht, stompe neus, ros sig haar, gaaf gebit, onder en boven ontbreekt een kies, zware wenkbrauwen, donker bruine oogen, reddinggordel van kurk ongemerkt, zwarte sokken, broek met vlschgraat, waar over een grijsbruin geruite broek met bruine leeren riem met gesp, manchester jas met vier opgestikte zakken van Duitsch fabri kaat, slipover grijsbruin met paarse streep, grijs trico' hemd, in de kraag van de jas op wit katoen de letters E. H., vermoedelijk is het lijk afkomstig van het in de Eierlandsche gronden gezonken onbekeno gebleven vaar tuig. In de nabijheid l'..g een zwart laken pet, Duitsc.i model met band waarop een gouden lauwerkrans met witte vlag en de letters F. G. Buitenland. t Tot den electrischen stoel veroordeeld. De jonge revue-danser Newell Paige Sherman die zijn vrouw verdronk om met een 18-jarig kantoormeisje een geheime liefdesbetrekking te kunnen voortzetten, werd tot den electrischen stoel veroordeeld, nadat de jury hem na tien uur beraadslagen schuldig had verklaard. Typhuskoortsepidemie bij Antwerpen. Strenge voorzorgsmaatregelen ge troffen. Naar de correspondent van de „Nw. Rott- Crt." meldt, wordt de belangrijke gemeente Eekeren, gelegen ten Noorden van de stad Antwerpen, door een typhuskoortsepidemie geteisterd. Een twintig personen bevinden zich thans in het ziekenhuis. Anderen worden in hun woning verpleegd. Door de plaatselijke autoriteiten zijn strenge maatregelen, ter voorkoming van verdere besmetting getroffen. In het gedeelte van de gemeente waar de epidemie het felst woedt, heeft men meer dan 500 inwoners tegen deze kwaal ingeënt. Ver der zijn talrijke woningen ontsmet geworden. Treinongeluk. 60 gekwetsten. Een Poolsche trein, die op weg was van Kuty, aan de Oost-Galicisch-Roemeensche grens, naar Sniatyn, is nabij het grensstation in botsing gekomen met een Roemeensche locomotief. Zestig inzittenden van den Pool- schen trein werden gewond, van wie acht zeer zwaar. Het onderzoek heeft aangetoond, dat de machinist van de Roemeensche locomotief stomdronken was. De uitvoerende bouwmaatschappij verantwoordelijk De Völkische Beobachter betoogt, dat het werk aan de ondergrondsche spoor in de Her mann Goeringstrasse, waarbij zich het bekende vreeselyke ongeluk heeft afgespeeld, werd verricht door de Berlinische Baugesellschaft en dat deze maatschappij uit winstbejag niet secuur heeft gewerkt, waardoor zij als ver antwoordelijk is te beschouwen voor den dood van negentien arbeiders. Het blad voegt pr aan toe, dat de Berlinische Baugesellschajft feitelijk te beschouwen is als een arische onderafdeeling van de Berlinische Bodenge- sellschaft, welke laatstgenoemde firma dóór den Jood, dr. Kurt Haberland, wordt geleld. Het blad doet de rijksbaan verwijten, dat Zij door de B. B, heeft laten bouwen en overigens in het Jodenvraagstuk tot dusver te laks is geweest. 5 De Engelsche juffrouw gegriefd. Juffertje Engeland dat heeft deelgenomen aan de verkiezing van juffertje Heelal te Brussel verklaarde bij haar aankomst te Lon den, diep gegriefd te zijn. „Het is niet echt. het is allemaal niet echt," zoo verklaarde zij. Juffer Amerika had nog nimmer de zee, gezien, zij woonde in Parijs en de eenige taal, die zij machtig was, was de Fransche. Aan den anderen kant sprak de schoonste Fran- gaise uitsluitend Engelsch en dit niet zonder een ernstig Amerikaansch accent. Het Chi- neesche vertegenwoordigstertje wist nauwe lijks waar China lag en van de taal, die men BB 161-A daar spreekt, wist zy evenveel als ik. Bovendien hadden de juryleden vergunning gekregen de deelneemsters van te voren te ontmoeten, zelfs mochten zij die op hun uit gaansavonden vergezellen. En het mistroos tige van alles was, dat alle juffrouwen een landgenoot in de jury hadden en dat Engeland daar, misschien tengevolge van de „splendi'd isolation" niet in vertegenwoordigd was. D. N. B. meldt ut Bad Mergentheim: Bij een kindervoorstelling in een circus sprong een tijger, Zondagmiddag, plotseling tegen de tralies, die doorbraken, en de tijger sprong, door de ontstane opening, dwars over een loge en vluchtte naar den ingang. Hier kreeg de 30-jarige portier een slag van de voorpooten, zoodat hij tegen een heg werd ge slingerd en met ernstige verwondingen aan den hals naar het ziekenhuis gebracht moest worden. De tijger vluchtte verder, maar kon na verloop van drie kwartier door zijn temmer weer opgevangen worden. Nadat het publiek van den eersten schrik bekomen was, kon de voorstelling zelfs voortgezet worden. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut- Naar waarneming verricht in den morgen van 3 Oct. Verwachting Meest matige tijdelijk wellicht nog krach tige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind, be trokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, regenbuien, iets koeler. 9000 K.M. in een vouwboot. Dinsdag zijn zes leden der communistische jeugdorganisatie te Moskou aangekomen na een tocht met vouwbooten over een afstand van 9000 km. Over dezen tocht hebben de jon gelieden vijf maanden gedaan. WINKELSLUITING. De winkelweek. Burgemeester en Wethouder hebben op ver zoek van het bestuur van de Middenstands- vereeniging toegestaan, dat gedurende de winkelweek, welke gehouden wordt van 4 t.m. 10 October de winkels van leden van de Middenstandsvereeniging tot des avonds 9 uur geopend blijven. Op Zondag zullen ook deze winkels den ge- heelen dag geopend mogen zijn en wel tot 11 uur nam. Feuilleton. Een handje filosophie en het avon tuur van den eenzamen wielrijder. Drie man in een kar en hoe het tenslotte mogelijk bleek, dat de V.-I. er op aangezien werd. dat zij kidnapper was. Wij hebben zoo het idéé (en waarschijnlijk slaan we de plank niet ver mis!) dat er nog immer al te veel Helderianen zyn (en tevens omtrekbewoners), die met een mini male kennis rondloopen van een plaatselijk instituut, genaamd: „Vrijwillige Verkeers- inspectie." Genoemd instituut nu organiseert op on- en gezette tijden ware strooptochten door Noordhollands vlakke beemden, dit tot hevig ongerief van menigvuldige zondaars en zon daressen tegen de wetten van den almachti- gen god der twintigste eeuw, genaamd VERKEER. Maar mogen genoemde tochten dan ook voor de betrokken slachtoffers bittere pillen zijn, deze razzia's zijn even zoovele harde noodzakelijkheden, daar er nog steeds een ontstellend groot kwantum verkeersongeval len toe te schrijven is aan een ten eenenmale onbekend zijn met de Wet, benevens grove onverschilligheid voor de veiligheid op den weg. En de weg moet veilig worden, kost wat kost. Niet voor den automobilist, fietser, wan delaar, motorrijder in het bijzonder, maar voor ons allen Ook voor U! Indien de herfst zich manifesteert in een symphonie van gierend wegfladderen van blèren en kletterende regenroffels, wel, dan was die avond van den sten September er één van 18-karaat. We zijn dan op weg gegaan met twee wagentjes: een kleine Chevrolet en een Fordje. De pers zat voorin en was nauw Zichtbaar tusschen de blauwe duffels van een tweetal rijksveldwachters van herculi- schen omvang. Het systeem, dat op dit soort tochten ge volgd wordt, zullen wij u eerst even be schrijven. Het gaat zoo: beide auto's rijden op circa 300 meter afstand van elkander. Nu signaleert de voorste bijv. een tegenlegger, die niet dimt. Stel, dat deze overtreder van de beleefdheid des weegs nu met een 90 100 km vaart aan komt stuiven, dan is het na tuurlijk uitgesloten, dat men hem ophoudt. Geen nood: men laat hem kalm passeeren, doch geeft tegelijkertijd via het achter ruitje lichtseinen aan den volgauto. Deze ziet de signalen, en stopt direct. De rest is kinderlijk eenvoudig en besluit meestal met een schriftelijk verzoek op visite te ko men bij den Kantonrechter. Rijdt zoo'n overtreder niet hard, of is het een fietser, dan kan reeds de eerste auto hem aanhouden. Ziezoo: dit ter ontsluiering van 't systeem. Dus: we waren op pad. Het was slecht langs den weg. Het Kanaal lag als een gelig lint tusschen de donkere walglooiingen in het schijnsel van een herfst maan, die herhaaldelijk achter grauwe wolk gevaarten schuil ging. Kletterend rammelden af en toe slag regens tegen het voorruitje en gaven ons drietjes een behagelijk gevoel van knusheid en intimiteit. Kreunend joeg de Zuid-wester over de kale vlakten, waarop nog hier en daar een enkel koebeest melancholiek liep te speuren naar reeds lang verwaaide grassprietjes. Nee, de Rijksweg hadden we wel eens in vroolijker habijt gezien. Toen: nog voor we eigenlijk goed en wel buiten de kom waren en 3 paar speurende oogen den weg aftuurdendaar was num- mero één al. Vlugger kon het dus niet. Het was geen groot wild. „Slechts" 'n eenzame wielrijder, gebogen over het stuur, rijdend, niet. zooals het geschreven staat, op het f iets paadje, doch op „den-grooten-weg". Haal over je remmen en uitgestapt. De man stapt ook af en denkt natuurlijk dat we 'm om een beetje vuur komen vragen. Als-ie dan hoort, dat het verboden is zóó te rijden en reeds het bekende gebaar van den het boekje te voorschijn halenden veldwachter ziet, be trekt z'n aangelaat. Het was kinderachtig, zoo iets, hoe most een mensch, dat nou alle maal weten, het was zoo stil op den weg enhet zou niet weer gebeuren. Maar onverbiddellijk als Charon waren wij: gemoedelijk evenwel brachten de veld wachters den zondaar onder het oog, dat het zijn belang en dat van anderen wasenz. enz., het heele verhaal. Maar de man luis terde er zelfs niet naar. Zoo zijn ze En voort ging hèt weer, door duisternis en regen. Voor wé de vlotbrug overgingen pik ten we nog en passant een motorrijder, die niet dimde, doch veel bijzonders leverde het „geval" niet op. Maar nog waren we niet goed en wel in den polder aangeland, of daar begon het lieve leventje. Het slachtoffer was een boer, welke zjch per fiets huiswaarts begaf. Alles was aan het rijwiel in de beste orde: een bel als een misthoorn, een lamp als een vuurtoren, belastingplaatje, zelfs was deze goede baas de wet vóóruit, daar zijn achter spatbord reeds prachtig wit geschilderd was. Eilacie, één onderdeel ontbrak: de reflector. Het was een aardige boer, deze, en hij stond ons aan te kijken, of het allemaal een lustig vroolijkheidje wasLater bleek het bit tere ernst te zijn. En daarom was dit een bijzonder geval, omdat deze goedmoedige baas stierlijk het land kreeg om het feit, dat hij geen reflec tor had. De boete interesseerde hem niet. Wel het feit, dat hij onbekend met dit onder deel van het Wetboek was. In het volgende uur attaqueerden we zoo wat een 6-tal wegmisbruikers, beleefde en onbeleefde, droevige eu verstokte, van alles wat. Het is de moeite waard die veldwachters eens gade te slaan bij hun optreden. De meeste overtreders kennen ze persoonlijk en weten dus hoe er mee om te springen. Meer malen spijt het hun een bekeuring aan te smeereniets, wat the man in the street niet zoo zou denken. Toch heb ik het zelf meegemaakt. Trouwens, je zou ook wel een kerel van ijzer moeten zijn, als je niet af en toe vertee- derd werd. Een voorbeeld hiervan. Ergens in de buurt van Westerland za gen we in de verte wat aankomen. Eerst dachten we een hooiwagen, toen een ier-kar en tenslotte bleek de puzzle een melk- auto te zijn. Maar hoe: Hoe dichter het „ding" naderbij kwam, des te grooter werd onze verbazing. Stel U voor: geen voorlichtengeen achterlichten geen nummerbord Tegen het voorruitje van den open wa gen hing een stallantaarn te bungelen met een minimale uitstraling van licht. In de kar zaten 3 mannen. Op het eerste bevel hadden ze direct het hakkepoffende motortje tot zwijgen gebracht en zaten nu met hun bruine en strakke koppen ons op te nemen. Het was beklemmend. Eerst papieren controleeren: papieren niet aanwezig. Met tact ging de veldwachter nu de men- schen expliceeren, dat dit toch de spuigaten uit liep. Dat het je reinste krankzinnigen werk was, om zóó op den weg te rijden. En op al de jeremiade's gaven de 3 verbaliseer den geen kik. Strak bleven ze ons aankijken als waren we gestalten uit een andere wereld. Tenslotte zijn we weer verder gegaan, na dat we het melancholieke drietal geadvi seerd hadden dien avond niet meer verder te rijden. „Natuurlijk niet", hebben ze toen geantwoord. De wegen daar in den polder zijn wel goed, doch met de berijders is het nog allesbehalve in orde. Dat hebben wy dien avond circa twintigmaal moeten constateeren. Van aller lei soort kom je ze tegen. Gewillige en ook niet-gewillige. Maar het is voor dezulken altijd vechten tegen de bierkaai, want in laatste instantie is de arm der wet altijd sterker Het zou ons veel te ver voeren alle ge vallen van dien avond de revue te laten pas seeren. Nog één echter willen wij aan de vergetelheid ontrukken. Dat gebeurde „ergens" in de buurt van 't Zand. De weg lag breed voor ons en daar juist de maan weer eens voor de zooveelste maal dien avond verdween, speurden we extra ingespannen op het „wild" en zie: daar na derde in de verte wat. Wat, konden we nog niet vaststellen. Wel, dat het zich in voor- waartsche richting bewoog. Ineens verdween het, om even later, vlak voor onzen wagen weer te verschijnen. Het bleek een jonge- dochter te zijn, die met een flink gangetje er achter ons lichtloos op de fiets voorbij schoot. We riepen haar nog iets na van „politie" e.d., doch dat ging hopeloos ver loren in den bulderenden Noord-wester. Alzoo: de veldwachter knipperde met de lantaarn, dat het een lust was en het stond vast, dat er geen ontsnapping mogelijk was. Edochwij hielden geen rekening met de strategie van de poldersche boerendoch- teren Ook wij keerden op den weg en gingen de vluchteling (óf argelooze, dat was toen nog niet bekend) achterna. Het bleek dat ze er op een behoorlijke manier de spurt in gezet had. Maarals tusschen Scylla en Cha- rybdis was ze ingesloten. Geen ontkomen aan...... Zoo naderden onze auto's elkaartot opeens: weg-wild En eenzaam lag honderd meter weg tus schen ons in, zonder een spoor van de vluch teling. Maar dat was toch te gek. En al spoedig bleek, hoe het gevalletje in elkaar zat. Er was een zijweg! Wij ook den zijweg inen met een kilometerteller die 85 aan wees. Na drie minuten zagen wij de voortvluch tige. En met een vaartfantastisch! Nu, al reed ze ook 40 Engelsche mijl per uur, w ij haalden 'r in. Daar waren we „politie" voor. En uit het raampje gebruld: „afstap pen, verkeerspolitie". Maar ja, dat was alle maal voor doove ooren. Voort vloog de maagdEn zoo geschiedde het, dat de politioneele auto en de jongedochter gezel lig naast elkaar voortjoegen in de buitenste duisternis van den polder als ware het een bekeuringsaffaire-met-gangmaking Op een gegeven moment, vlak voor een huisje, sprong de juffrouw van 't zadel en dacht in de woning te verdwijnen. Maar zoo vlug kon ze 't 'm niet leveren of de arm der gerechtigheid was nog vlugger. En toen kwam de klap op de vuurpijl: de jongedoch ter dacht, dat we haar wilden ontvoeren! Dit gevalletje had nog een ellendig staartje, want het zijwegje bleek dood te loopen. En zoo moesten we bijna een kwartier achter stevoren ploeteren om weer op den hoofdweg te belanden, met als gevolg, dat we bijna driemaal in de sloot gleden, een damhek ramden en een dashond overreden. Maar dat lag niet aan de veldwachters En zoo zou je door kunnen gaanl uren lang, allemaal avonturen op den weg. tengevolge van verkeersovertredingen. Dit was slechts een staaltje. En hoewel dit artikel niet in mineur ge steld is. het heeft in de kern een ernstige tendenz Die kunt U lezen in de Maandagochtend en avondbladen en wel in de rubriek „Ver- keers-ongevallen". In deze rubriek is nimmer plaats voor humordaarin is de Dood aan 't woord.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 15