Radio-programma Voor het nationaal Crisis-Comité Ir. Mussert's audiëntie bij den G.-G. GEMENGD NIEUWS BINNENLAND HELDERSCIIE COURANT VAN DONDERDAG 3 OCTOBER 193 Gebrek te Berlijn. Dankbetuiging van de Koningin. Maatregelen ten aanzien van de melksteun beperking. Wegen en verkeer. Dader van den moord aanslag legt thans volledige bekentenis af De tweede „Statendam" Tweede Kamer. kleine gemeenten burgemeesters ledige dagtaak hebben. Geeft men V("- combinatie van functies, dan behoeft salaris vooi' elke functie niet zoo i""'" stellen. Het is ook nu al mogelijk B burgemeester tevens secretaris en ei'a secretaris tevens ontvanger is. Spr dt) willen stimuleeren, dat in dé toekomst1' gemeenten gezamenlijk één ontvanger het",166' :Nog diverse bezuinigingsobjecten WoT"' besproken; zij zijn voor ons van weinig ï6" lang. Breedvoerig wordt van gedachten wisseld over het capitulantenstelsel dat w voorgsteld (waarnemen van burgerlijk,, °!Ut trekkingen na afloop van den mil. diensttijd»" crisiswet-'33. afdeellng Veehouderij en Akker» bouw. Zaterdag J.l. den wensch geuit, om hun dienstverband op staanden voet te. ver breken. Aan den minister van Landbouw eu Visscherij, dr. Deckers, hebben z(j schrifte- lijk mededeeling gedaan van de redenen, welke hen tot dezen stap noopten en welke er op neerkomen, dat zij zich niet langer' kunnen vereenigen met zekere ambtelijke verhoudingen. Reeds opgenomen in het Adv.-bl. van gisteren verkiezingen verloopen zijn. De Duitsche tac tiek was, de Litauers van geweld te laten beschuldigen. Litauen hevig aanvallend en willekeurig vai. schandaal sprekend, behield de Duitsche pers zich de bevoegdheid voor om den uitslag van de stemming te betwis ten. De rust, waarin de stemming heeft plaats gehad, was het meest welsprekende dementi. Antwoord op vragen van ir. Albarda. 1 In antwoori op de schriftelijke vragen van het. Tweede Kamerlid .r. J. W. Albarda in verband met het ontvangen in een bijzondere audiëntie door c en gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië van den heer Mussert, en het hem, zonder toepassing van brjzondere bepalingen in de gelegenheid stellen in een aantal besloten vergaderingen het woord te voeren, deeli minister Colijn thans het vol gende mede: Van liet standpunt uitgaande, dat het uit sluitend aan den gouverneur-generaal staat om uit te maken, welke personen hij wenscht te ontvangen of niet te ontvangen, heeft de minister zich er van mthouden, den land voogd zijr. mening mede te deelen aangaande diens beslissing om den heer A. A. Miissert audiëntie te verleeneu. 1 Voorts had Albarda gevraagd, of dé minis ter niet an oordeel was, dat èn door de wijze waarop die mdiëntie is verleend, èn door het daarbij verhandelde, alsmede door de ophef, die daaraan zooals tt voorzien was, door de natiortaal-socialistische beweging is gemaakt, de gouverneur-generaal m een positie is ge komen, die hij als vertegenwoordiger, der Koningin in Nederlandschh-Indië had moeten vermijden. 1 Op deze vraag, aldus minister Colijn, luidt het antwoord ontkennend, niettegenstaande de in sommige kringen gemaakte ophef over de beteekenis der aan den heer Mussert door den landvoogd verleende audiënties. Dat ten aanzien van de door de nationaal- socialistische beweging in Nederlandsch- Indië belegde besloten vergaderingen, waarin de heer Musert het woo.d heeft gevoerd in tegenstelling met de vergadering van som mige inheemsche vereemgingen, geen bijzon dere bepalingen van politioneelen aard zijn getroffen, vindt zijn *rond in de omstandig heid, dat de N.S.B.-propaganda zich in Ne derlandsch-Indië tot dusver heeft gehouden binnen de in het belang der openbare orde en rust gestelde perken. Tegen dit standpunt der Indische regee ring, hetwelk in het algemeen tegenover alle vereenigingen en vergaderingen pleegt te worden ingenomen, kan, naar het minis ter wil voorkomen, geen bezwaar bestaan. Autoriteiten ongerust. Het grootste deel van de verbruikers kon Dinsdag te Berlijn geen boter, spek en ham verkrijgen, wegens schaarste van deze voe dingsmiddelen, zoo meldt Reuter. De auto riteiten maken zich daaro 'er zeer ongerust. Het hoofd van de politie te Berlijn heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan het abat toir van de hoofdstad, om te onderzoeken, hoe het met de voorziening van Berlijn met versch vleesch staat. De regeering heeft voorts de noodige de viezen toegestaan voor den aankoop van noodzrlrelijke grondstoffen voor de marga- rine-fabricage. Het rijksbureau voor melk, oliën en vetten heeft uit zijn voorraden geput, om het ge brek aan boter en reuzel het hoofd te kun nen bieden. Binnenland BERGING VAN HET SS. „KOTTEIU)\\,„ Vier ruimen van het gestrande s.s. terdam" zoo meldt Reuter uit New York lekken erg, doch niettemin hoopt men het schip nog te kunnen bergen. De bemanning is aan boord gebleven, om bij de bergingspogingen behulpzaam te kun nen zijn. Van de directie der Holland Amerika Lijn te Rotterdam verneemt het Hbl. nog, dat daar bericht is ontvangen, waaruit blgkt, dat alle passagiers van de gestrande „Rotterdam" te Kingston zijn ontscheept. Een gedeelte van de bemanning heeft eveneens het schip ver laten. Is de „Rotterdam" verloren? Een later bericht meldt: Op de verzekeringsmarkt worden de kan sen, dat het schip zal worden afgebracht, niet hoog aangeslagen. Door het werken van den scheepsbodem op de rotsen is er groot ge- vaar, dat het schip ernstig lek zal worden en als het wordt afgesleept, niet boven water kan worden gehouden. In dat geval moet de „Rotterdam" geheel als verloren worden be schouwd. Reeds opgenomen in, het Adv.-bl. van gisteren EEN PORTRET-BUSTE VAN H.K.H- PRINSES JULIANA. Kasper Niehaus vertelt in de Telegraaf van een bezoek, dat hij bracht aan het atelier van den beeldhouwer G. J. van der Veen, den ver vaardiger van de portretbuste van Prins Hendrik, op het Helden der Zeeplein alhier. Van der Veen was voor enkele jaren nog ingenieur bij de Curacaosche Petroleum-In- dustrie-Maatschappij De treffende gelijkenis der portretbuste in zeer hoog relief op het Westplein te Den Hel der, aldus de heer Niehaus, gaf H.M. de Ko- nigin aanleiding den beeldhouwer opdracht te geven een portret van Prinses Juliana te ver vaardigen. Van der Veen begoh het portret op te zetten naar foto's. Baron Baud waar schuwde hem, wanneer Prinses Juliana In Amsterdam een concert of vergadering zou bezoeken, opdat ook hij daarheen zou gaan om H.K.H. te obeserveeren en naar het leven te schetsen. Ten slotte heeft H.K.H. in, Hiys ten Bosch te Den Haag geposeerd voor den kunstenaar, opdat hij de laatste hand aan het portret kon leggen. In het gehe :1 heeft hij, met tusschenpoozen, een jaar gewerkt aan deze bronzen buste, die bij het bezoek der Vorstinnen aan de hoofdstad is overge dragen. Het is een portret zonder Byzanti- nisme, zonder vleierij; men voelt dat; het sprekend gelijkt, vooral de blik is heel levend. Dit laatste geldt naar onze meening ook voor de buste van Prins Hendrik hief ter stede, die ons direct trof door de realiteit der plastiek. Prinses Juliana houdt een rede ter aanbeveling van het N.C.C.-werk. Land» en tuinbouwonderwijs in ;'de Wieringermeer. j Dit jaar zal de commissie voor land- en tuinbouwonderwijs in de Wieringermeerj eeïi algemeenen landbouwcursus houden, i Ook wordt een bijencursus georganiseerd. Beide cursussen worden te Slootdorp gehouden. De organisatie van een cursus voor ver volgonderwijs en landbouwhuishoudkundig onderwijs is in voorbereiding. Tijdens een radio-avond, welke Dinsdag avond door de omroepvereenigingen ten bate van het Nationaal Crisis Comité is uitgezon den heeft Prinse Juliana de volgende rede gehouden BIELK. De prijs voor het taxegedeelte van cón- sumptiemelk, gekocht op regeeringscontract, is voor de volgende week bepaald op 6 li ct. per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwali- <eit De afdracht voor andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2% cent per liter. FINANCIERING VAN DEN VERSNELDEN BRUGGENBOUW. Rapporteur voor het betreffende wetsontwerp benoemd. In de Dinsdagmiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer heeft de voor zitter voorgesteld de rapporteurs voor het wetsontwerp tot financiering van den ver snelden bruggenbouw door verhooging der tijdelijke heffing van het bijzonder invoer recht op benzine voor het afdeelingsonder- zoek te benoemen. De Kamer keurde dit goed, en liet de be noeming over aan den voorzitter, die tot rapporteurs benoemde de heeren Bongaerts, Van Braambeek, Schouten, Teulings en Koeverden. Aan de Amsterdamsche burgerij. De Koningin heeft den burgemeester uitge- noodigd, aan de burgerij van de hoofdstad haar groote erkentelijkheid te betuigen voor de hartelijke wijze, waarop deze haar en haar dochter heeft ontvangen. De Koningin, ten zeerste onder den indruk van de grootsche hulde, haar door de jeugd op den Dam gebracht, was door de geest driftige en spontane sympathiebetuiging on middellijk getroffen. Hare Majesteit, oprecht deel nemende in het leed, hetwelk zoo breede lagen der Am sterdamsche bevolking door den ongunst dei- tijden heeft getroffen, betuigt voor alle be wijzen van trouw en aanhankelijkheid, haar op ondubbelzinnige wijze gebracht, haar war men, diepgevoelden dank. De administratie moet worden bijgehouden. Naar aanleiding van het dezer dagen; ver schenen persbefricht, waarbij de Minister van Landbouw en Visscherij mededeeling hééft gedaan van verschuiving van den datum van ingang der melksteunbeperking van 1 Juni 1935 tot 29 December d.o.v., is van belang hebbende zijde herhaaldelijk de vraag gedaan, of bedoelde verschuiving tengevolge heeft, dat nu ook de verplichtingen inzake het bijhou den der betreffende administratie tot laatst genoemden datum zijn opgeschort. In verband hiermede zij medegedeeld, dat zulks niet het geval is. Geheel in overeen stemming n.1. met het standpunt van genoem- minister, dat „onder alle omstandighedén de melksteunbeperking met kracht en met alle beschikbare middelen zal worden doorge voerd en dat er geen sprake van kan zijn, dat deze maatregel zal worden ingetrokken", is besloten, dat de ten behoeve daarvan te voeren administratie nauwgezet moet worden bijgehouden, ook gedurende de periode tot 29 December aanstaande. Niet nakoming van deze verplichting zal derhalve als overtreding worden beschouwd. Belanghebbenden zij aanbevolen van het voor gaande goede nota te nemen. Gevaarlijke bocht in denj weg AlkmaarAkersloo t De weg van Akersloot naar Alkmaar loopt bij de samenkomst met het Noordhollandsch Kanaal recht aan op het veer over dit kanaal en buigt dan, vlak bij het water, in noorde lijke richting af. Indien een pont niet aan deze zijde van het kanaal gemeerd ligt, bestaat voor auto's gevaar, bij duisternis of ongunstige weers omstandigheden, in het kanaal te rijden. Naar aanleiding van een verzoek vap den A.N.W.B. zal door het betrokken gemeente bestuur met steun van het rijk, een duidelijk zichtbare afsluiting voor den afrit nadr dit veer worden aangebracht. Hy zegt uitsluitend uit anti fascistische overwegingen gehandeld te hebben. Naar het Hbl. verneemt heeft de dader van den moordaanslag van Maandag middag vóór het Centraal-Station te Amsterdam, op den N.S.B.-colporteur Dassen, thans tegenover commissaris Hoogeboom zijn passieve houding van Maandag laten varen en een volledige bekentenis afgelegd. Tevens heeft hij er zijn spijt over betuigd, dat hg den heer Dassen dien hij overigens in 't geheel niet kende geraakt heeft. „Ik heb er reuzenspijt van," verklaarde de dader, C. F. Boot, „want die man stond er toch ook maar voor zijn broodje." Maar waarom had hij dan de schoten op 1 m afstand gelost? Boot deelde mede, dat 't uitsluitend zijn bedoeling is geweest de fascistische bewe ging, waarvan hij een felle tegenstander is, te treffen. Hij is anarchist, doch riiet bg eenigerlei partij aangesloten. Nader is gebleken,dat Boot reeds 'Maan dagmorgen op de Heerengracht, een heer, die een N.S.B.-insigni droeg, mét een' revol ver bedreigd heeft. Hij heeft echter geen schot gelost, en de bedreigde nam den' „aan slag" op dat moment als een grapje op en meende, dat de revolver een speeldgoed- wapen was geweest „Wat een N.S.B.-speldje draagt, is niks", verklaarde Boot bg zijn verhoor. Toen de bedreigde nu Maandagavond den aanslag van het Stationsplein las, heeft hij aangifte gedaan en inderdaad bleek Boot de man te zijn, die hem op de Heerengracht „en passant" een revolver voor het gelaat had gehouden... Uit alles blgkt, dat Boot in een overspan nen toestand verkeerde, al was hg dan gie ren veel kalmer dan Maandag. Hij blijft dan ook onder speciale bewaking. j De toestand van den heer Dassen, die in het Binnengasthuis verpleegd wordt, is, njj de drie kogels uit zijn lichaam verwijder zijn, naar omstandigheden, alleszins gunstig- Reeds opgenomen in het Adv.-bl. van gistere Naar het Hbl. verneemt, heeft de minister raad zich Dinsdagochtend beziggehouden met de quaestie van den bouw van een zuster schip van de „Statendam". Het resultaat van de besprekingen is niet zoodanig, dat er thans reeds van een defini tieve beslissing in de eene of andere richting kan worden gesproken. Reeds opgenomen in het Adv.-bl. van gisteren ZATERDAG 5 OCTOBER VRIJDAG 4 OCTOBER 1935, Hilversum I, 1875 m, Hilversum I, 1875 m, KRO-uitzending. 4.u05,00 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl, 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en orkestconcert. 2.00 Voor de jeugd, 2.30 Sport. 3.00 Kinderuur. 4.00 HIRO. 5.00 Gramofoonpl. 5.30 Esperanto. 5.45 Orkestconcert. 6.20 Lezingen en gramofoonpl. 8.00 Berichten. 8.05 Gramofoonpl. 9.00 Causerie. 9.10 Schlagermuziek en zang. 9.40 Voordracht. 10.00 Schlagermuziek en zang. (Om 10.30 Be richten). 11.0012.00 Gramofoonpl. Algemeen programma verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Yoor zieken en ouden-van-dagen. 12.15 Gramofoonplaten en Schlagermuziek. 2.30 Orkestconcert en Gramofoonplaten. 4.15 Gramofoonplaten. 5.15 Schlagermuziek. 6.00 Causerie. 6.15 schlagermuziek, 7.00 Lezingen. 7.35 Gramofoonplaten. (Om 8.00 Berichten). 8.15 Orkestconcert. 9.50 Gramofoonplaten. 10.00 Populair concert, 10.30 Berichten. Gramofoonplaten. 11.00 Populair concert. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum II, 301 m, 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie H. Beek. 10.40 Gramofoonplaten. 11.05 Vervolg declamatie. 11.20 Gramofoonplaten. 12.00 Ferdy Kaufmann en zijn orkest. In de pauze: Gramofoonplaten. 2.00 G. M. Laarman: De Garabegs in Jogja- karta. 2.20 Egb. Veen Jr. (viool) en Egb. Veen Sr. (piano) 2.40 Gramofoonplaten. 3.10 De AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk (op namen). 4.05 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn, 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 6.00 Gramot jonpl. 6.20 Vervolg concert. 7.00 Lezing over Th. Carlyle, door Prof. R. Casimir, gram.pl. en declamatie A. Bouw meester. 7.50 Nieuwsber., herh. SOS-ber. 8.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 8.05 Dr. Nic. A. Bruining: Onze Bijbel, 8.30 Gramofboonpl. 9.00 Mej. Ada Geyl: Thomas Moore, 9.30 Gram.pl. 10.00 Töoneelkroniek door B. Verhagen, 10.30 Gramofoonpl. 10é.45 Nieuwsber.. Vrijz. Godsd. Persbureau. 11.00 Jazzmuziek (Gr.pl.). 11.3012.00 Gramofoonpl, Hilversum II, 301 m

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2