oo ZULSTRA in wollen en zijden stoffen Modehui* èS. iïtmchd, Jfoningdtaat 86-90 Spoorstraat 40. kost 3.95 4.95 5.95 Een ernstig woord van de beroemdste psychiaters ter wereld tot de staatslieden van alle landen. Heldersche Courant. GEMENGD NIEUWS rj voor Herfst en WSnter IN DE NIEUWSTE MODETINTEN TE KOOP Marineberichten. Steun van de Nederlandsche vloot? HE LDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 3 OCTOBER 193; -itm ontvangt U een waarde van 30 a 40 centl 2 '/2 pond pruimen25 3 pond Javarijst25 12 fijne chocolade-repen 25 1 pond Brusselse kermis 25 1 pond chocolade-hagel25 2 blikken haring in tomatensaus 25 3 blikken sardines 25 4 pond tarwebloem 25 4 pakken maizena - 2 zegels - 25 1 busjea20bouillonblokjes-1 zeg.- 25 4 tabletten soep - 2 zegels - 25 8 12 borden toep 4 dozen huishoudzeep (8 stukken) 25 5 pakken zeeppoeder 25 3 grote stukken toiletzeep25 Door bijzondere omstandigheden kwamen wij heden in het bezit van pl.m. Deze Japonnen zullen in 3 series alleen contant in den verkoop worden gebracht en moeten wegens plaatsgebrek voor zeer lage prijzen worden verkocht en spdarzegels voor geschenken! BRONZEN TOCHTSTRIP 30/Ó Kolen besparing GOVERS - SERIE 1 SERIE 2 SERIE 3 Wij vestigen er nog de aandacht op dat in alle series ook japonnen 48, 5°, 52 en 54 zijn, zoodat de dikke dames ook hiervan kunnen profiteeren. De stranding van de Rotterdam. Zesjarig meisje vermoord. Poging tot afpersing. Om koud van te worden. aangeboden MARKTBERICHTEN. De sanctie-maatregelen. Ernstig ongeluk op onbewaakten overweg 8 feftonnendagen 9 DEN HELDER, Spoorctraat 20, Tel. 460 SI SS Amsterdam, 3 October. Driehonderd- Vijftig artsen specialisten, waaronder profes soren in de psychiatrie, directeuren van krankzinnigengestichten, directeuren van ze nuwinrichtingen, zenuwartsen en psychologen, hebben een adres gericht tot de staatslieden van de wereld, de ministers in alle liabineten van alle landen, waarin zij een beroep doen op hun invloed tót - tempering van oorlogsstem ming. De psychiaters, die het adres teeken den, behooren tot alle nationaliteiten. Er zijn vele Nederlanders onder, maar ook vele En- gelschen, Franschen, Amerikanen, Aziaten en zelfs een tiental Duitschers en enkele Italia nen, die eveneens voor hun overtuiging willen uitkomen. Deze bloem van psychiatrische we tenschap en de practijk heeft het volgende adres tot de staatslieden over de geheele wereld gericht: „Aan de Staatslieden. „Wij psychiaters, wier taak het is om het normale en ziekelijke geestesleven te door- vorschen en met onze kennis het menschdom te dienen, voelen ons gedrongen als artsen een ernstig woord tot u te richten. „Er heerscht in de wereld een geestesge- gesteldheid, die groote gevaren in zich bergt voor het leven der volken, daar zij zou kunnen voeren tot een manifeste oorlogspsychose. „Oorlog beteekent, dat alle vernielende krachten door het menschdom op zichzelf worden losgelaten. ,;Oorlog toeteekentj dat de techniek het menschdom zal te gronde richten. „Zooals bij alle menschelijk gebeuren, zoo spelen ook in het zoo gecompliceerde oorlogst- probleem zielkundige factoren een zeer be langrijke rol. 11 i i i „Zal de oorlog vermeden worden, dan moe ten de volken en hun leiders zichzelf in hun verhouding tot den oorlog leeren kennen. Door zelfkennis kan een wereldramp voorkomen worden. „Wij vestigen daarom uw aandacht op het volgende: „1. Er bestaat een schijnbare tegenstrijdig heid tusschen de bewuste individueele afkeer van den oorlog en de collectieve bereidheid om oorlog te voeren. „De verklaring hiervan ligt in het feit, dat de mensch zich geheel anders gedraagt, voelt en denkt als zelfstandig individu dan als on derdeel van een colectiviteit. „In den cultuurmensch van de 20ste eeuw leven nog krachtige, wilde en destructieve inj- stincten, die niet of slechts ten deele zijn ge sublimeerd en deze kunnen losbreken zoodra de gemeenschap waartoe hij behoort zich in gevaar meent te bevinden. Het onbewuste ver langen om die primitieve instincten te kunnen botvieren, ongestraft, ja zelfs beloond, bevor dert in hooge mate de bereidheid tot den krijg. „De strijdinstincten, in goede banen geleid, leveren energie voor veel dat goed en nuttig is, doch zij kunnen een chaos veroorzaken in dien zy ongeteugeld in actie komen, gebruik makend van de grootste vindingen van het menschelijk intellect. „2. De volken toonen een angstwekkend gebrek aan realiteitsbesef. De populaire ideeën over oorlogvoering, zich symbolisch uitend in parade-uniformen en militair vertoon, passen in het geheel niet meer by den oorlog, zooals hy in werkelijkheid is. „Verwonderlijk is ook de apathie ten op zichte van de schadelijke handelingen en intriges der internationale wapenindustrie, ge zien de gevaren, waarin deze hen dreigt te voeren. Men moest beseffen, dat hët dwaas is om te dulden, dat enkelingen persoonlijk voordeel kunnen hebben bij den dood van millioenen menschen, „Wij raden U dringend, den werkelijkheids zin en de collectieve zucht tot zelfbehoud van de volken wakker te schudden, daar deze de machtige bondgenooten zijn tegen den oorlog. „Het verhoogen van het zedelijk en gods dienstig besef bij de volken kan In dezelfde richting werken. „3. Uit redevoeringen van bekende staats lieden is herhaaldelijk gebleken, dat vele van hen even simplistische opvattingèn hebben over den oorlog als de middelmatige mensch. „De beweringen als: „De oorlog is het hoog ste hof van cassatie", en „De oorlog is een noodzakelijk uitvloeisel van Darwin's leer", zijn onjuist en gevaarlijk, gezien de huidige realiteit van den oorlog. Zij maskeeren primi tieve macht- en vechtinstineten en moeten dienen om de oorlogsbereidheid bij het eigen volk te stimuleeren. „De suggestie, die er van redevoeringen van leidende staatslieden uitgaat, is groot en kan zeer gevaarlijk zyn. De oorlogsgeest, zoo ge makkelijk opgeroepen, is niét meer te be zweren. Men herinnere zich het parool van 1914: „Het vaderland Is in gevaar" en zijn uitwerking op de volken. „Volken kunnen, evenals individuen, neuror tisch worden; door angstvoorstellingen en waandenkbeelden meegesleurd, kunnen zij komen tot voor zichzelf en andere volken levensgevaarlijke avonturen, „Wy psychiaters verklaren, dat onze weten schap zoover gevorderd is, dat zij zëer goed in staat is om de werkelijke, voorgewende en onbewuste motieven te onderscheiden, dus ook by staatslieden. „De geschiedenis zal over dié staatslieden oordeelen, die hun volken militair drillen en daarbij steeds over vrede praten. „Zij vooral zullen de verantwoording dra gen voor de onafzienbare ellende, die een nieuwe oorlog zou brengen. is, dat zy de volkeren naar een hechte vrede iADVERTEERT IN DE kunnen voeren; naar onze meening zijn zij uit sluitend bevoegd om op te treden als leiders der volken." Negen invloedrijke regionale bladen, die tyitemaUsch geheet Noord-Hollend boven hél Y heilrijken Die alt „huis vriend' komen In ruim 90.000 gezinnen I Geheel Noord-Holland voor den adverteerder bereikbaar met éón greep I Ziedaar wat de nieuwe oomblnatie van de -N.H.P.» U biedt: Hen Introductie |n de 80.000 gezinnen, waar De Zaanlander, het Zaanlandsch Nieuws- en Adver tentieblad, De Waterlander, de Advertentie Editie van De Waterlander, Da Noord Amsterdammer, Noord-Holland, de Alkmaarsche Post, de Scheger Courant en de Heldersche Courant met belangstelling gelezen worden I Door een gecombineerd advertentietarief is het U mogelijk in alle 9 bladen gelijktijdig te adverteeren tegen zeer lagen prijs. Voor de totale oplaag van 80.000 exemplaren betaalt U bij afname van 5000 regels b.v. slechts 45 cent per regel I Dat is dus wel een zéér voordeelige gelegenheid om te adverteeren I Uitvoerige inlichtingen worden U gaarne verstrekt door ons Centraal Administratieadres, Stationsstraat 71-73 te Koog aan de Zaan (Telefoon Zaandam 81460). Vraag ze reedt nu aan, met het oog op de Najaarscampagnesl Binnenland. nlfü Nog slechts 50 leden van de bemanning aan boord. In de positie van het gestrande stoomschip „Rotterdam" van de HollandAmerika Lijn is geen verandering gekomen. Het schip zit vast op het rif, zoodat er voor zinken geen gevaar bestaat, hoewel de boot op eenige plaatsen water maakt. Aan boord bevinden zich op het oogenblik nog slechts 50 leden van de bemanning. Het schip zit aan den grond op de west- zyde van de Morant Cays. Men heeft tot dus ver tevergeefs getracht om het schip vlot te brengen. Alvorens het schip vlot kan komen, moeten ongeveer 900 ton zoet water worden gelost. De passagiers. Zooals gemeld, zijn 450 passagiers naar Kingston (Jamaica) gebracht: Deze passa giers zullen Zondag met de „Volendam" naar New-York vertrekken. Men meldt uit Maastricht: In het mrjnwerkersdorp Huckelhoven in het kolendistrict Aken, niet ver van de Limbürg- sche grens, werd sedert Woensdagmiddag «en zesjarig meisje vermist. Het gerucht verbreid de zich, dat het meisje in gezelschap van een man was gezien. Een officieel onderzoek leidde tot het vinden van het lijk van hét kind in een boschje naby het mijndorp onder afgevallen bladeren. Van den dader van deze afschuwelijke misdaad ontbreekt tot nog, toé ieder spoor. Vermomde rechercheurs leggeil een hinderlaag. Woensdag 18 September ontving een >wel-< „De organisatie der volkeren gemeenschap&estelde Chineesche burger te Semarang eep 'dreigbrief, waarin hem gelast werd duizend is vei genoeg gevorderd om, bij een juist ge- j gulden te deponeeren in een telefoonhokje nabij de Loge vóór Vrijdagavond half zeven; aangezien hij anders gedood zou worden. In het telefoonhokje werd een envelqppé gedeponeerd, inhoudende, een van het stempel] van den hoofdcommissaris voorzien papier. Vermomde rechercheurs onder wie de chef der recherche, verkleed als potloodverkooper in een groen pak. met pet en witte schoenen lagen in een hinderlaag. Te circa half zeven naderde een Europeaan het hokje en nam den brief met zich mee, doch toen hij bemerkte, dat de inhoud slechts uit een stuk papier bestond, wilde hij hem wegwerpen. Toen achtte het hoofd der recherche heti o:ogenblik gekomen den man te arresteeren. Hij blijft pertinent ontkennen iets met dq zaak te maken te hebben en beweert, dat hy] de enveloppe gevonden heeft, toen hij wilde telefoneeren. Er zijn echter duidelijke aanwij zingen van zijn schuld. Hij is preventief gevangen gezet, terwijl het parket en de politie het publiek verzocht heb- bruik, de staatslieden in staat te stellen ge iheenschappelijk iederen oorlog te voorkomen. „Nadrukkelijk wijzen wij er op dat zelfs oprecht gemeende betuigingen van vredesge zindheid nog geen waarborg bieden dat de vaste wil bestaat blijvend den vrede te hand haven, zoonoodig ten koste van nationale offers. Mochten sommige staatslieden van meening zijn dat het apparaat ter verzekering van den vrede nog niet goed genoeg georganiseerd is, dan raden wij hen aan evenveel energie en geldmiddelen daarvoor beschikbaar te stellen als zij thans doen om de bewapening van hun land te versterken. Wij eindigen met deze bewondering uit te spreken voor die staatslieden, die door hun handelingen toonen dat hun cultureele en ben mogelijke meerdere gevallen van afper- moreele ontwikkeling reeds zoover gevorderd sing te willen aangeven. HOEDEN I •.Ül i *'J nccsr „Woont U in Den Helder? Én leest U de Heldersche Courant niet? Vreeselijkf' Te koop flink ruim HUIS, Breewaterstraat, leeg te aanv. Eigen grond, spotprijs. Adres: R. KOOTSTRA, Ruijghweg70. Te koop een best werkende HANDNAAIMACHINE, f 7.50. Adres: Vlamingstraat 55. M. S. WIJTEMA, Naar wij vernemen, is de luitenant ter zee 2de klasse M. S. Wytema, die eerste officier was aan boord van de K XVIII voornemens binnenkort den zeediens1 te verlaten en zich naar Indië te begeven om een betrekking Dij de Koninklijke Paketvaart-Maatschappij te aanvaarden, Officier van administratie le kl. der zee macht J. K. Leyen, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal 9 October met het s.s. Johan de Witt van Amsterdam derwaarts vertrekken. Officier van administratie le kl. der zee macht J. P. Scheepmaker, uit Oost-Indië hier te lande teruggekeerd, wordt na afloop van het hem verleende verlof ter beschikkingge- ,steld. Luitenant ter zee 2e kl. A. E. J. Modderman is overgeplaatst van Hr. Ms. pantserschip Hertog Hendrik aan boord van Hr. Ms. ar- tillerie-instructiëschip Gelderland te Nieuwe- diep. Amsterdamsche aardappelprijzen. AMSTERDAM, 2 Oct. 1935. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen onveranderd. Aanvoer 121600 kg. Amsterdamsche veemarkt. AMSTERDAM, 2 Oct. 1935. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 279 Vette kalveren, le kw. 46 56 cent, 2e kw. 3844 cent, 3e kw. 30 36 cent per kg. levendgewicht; 41 Nuchtere kalveren 3.506.50; 179 Varkens, vleesch- varkens, wegende vai 90110 kg. 5556 ct. enkele hooger, zware varkens 5455 cent en vette varkens 53—54 ct. p. kg. slachtgewicht. BROEK OP LANGENDIJK, 2 Oct. 1935. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 5800 kg Aardappelen: Dus of York 1.40, BI. eigenheimers 2.102.30; 25000 kg Roode kool 2.30—4.60; 14000 kg Gele kool 2.40 4.10; 85000 kg roeg, witte kool 0.90 2.50; Drielingen 6080 ent; Gele uien 1.60 —1.90; Grove 2.30—2.40; 2500 kg Bieten 1 —2.70; 7000 kg Peen 1.10—1.30; 450 kg Sla- boonen 513.90, alles per 100 kg en 2150 stuks Bloemkool le s.: 4.70—7.80 en 2e s. 1.501.80 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 2 Oct. Aanvoer: 5600 kg aardappelen: r. duken 1.201.50, eigenheimers 2, bl. eigenhei mers 2—2.40; 8800 kg uien: grove 2.10 2.30,, uien 1.701.80, drielingen 6080 ct., gele nep 2—2.20; 3800 kg peen 0.901.30; 2400 kg spercieboonen 7.9018.90; 125 kg kroten 1.90; 66.400 kg witte kool 2.30 2.70; 800 kg gele kool 3.704.20, alles per 100 kg. SJHAGEN, 3 Oct. 14 paarden 105---375; 49 geldekoeien (ma-f gere) f 90x*9; 58 idem (vette) 150—210: 20 kalfkoeien 110170;: 16 graskalyeren 25—35; 34 nuchtere kalveren 512; 50 schapen (magére) 10—15; 504 schapen (vette) 1519.50; 300 overhouders -- 11.50; 25 varkens (magere) 18—24; 23 var kens (vette) per kg 0.470.48; 150 biggen 10—16, konijnen 0.501.50; kippen 0.30—0.50. Naar verluidt heeft het Engelsche kabinet besloten dat by toepassing van sancties in de eefste plaats alle uitvoer naar Italië zal worden verboden. Verder, dat het embarkoment van wapeninvoer naar Abessinië zou morden opgeheven. Bevestiging hiervan is nog niet verkregen. AARDSCHOK IN DE PYRENËEN. Uit Parijs: Een aardbeving, die 5 seconden aanhield is gisteravond waargenomen in de omgeving van Perpignan in de Pyrenëen. I T wee dooden. Uit Nootdorp. Hedenmorgen te omstreeks 8 uur is op den onbewaakten overweg in den Achterweg te Nootdorp een vreeselijk ongeluk gebeurd. Op dat oogenblik passeerde de 25-jarige W. J. v. d. E. met zyn melkauto den overweg. De auto werd gegrepen door den op dat oogen blik passeerenden Dieseltrein, die naar de richting Den Haag reed. W. J. v. d. E. werd 150 meter medegesléurd. De auto met melk- bussen werd totaal vernield. De bestuurder alsmede een naast hem zittend jongenjte van 12 jaar A. v. D. werden vermorzeld. Da eerste wagen van den Dieseltrein ontspoorde. De politie was direct aanwezig. Een aantal ruiten van ,den Diesesltrein zijn gebroken, terwyl de trein aan de voorzijde zwaar ge havend werd, Een ziekenauto, welke direct ter plaatse was, vervoerde de lijken naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag, Uit Londen: De Parijsche corespondent van de Times schrijft over de kwesties van de Fransch- Britsche samenwerking dat men in wel ingelichte kringen een gunstig antwoord vervacht over eventueelen steun van de Nederlandsche vloot Men moet echter geen wijziging verwachten in de voorzichtige houding van Laval en zijn collega's. De voorzichtigheid van den Fran schen premier is nog steeds] het geval van een uitbreiding van het Italiaansch-Abessynisch geschil te verhinderen, in overeenstemming met trouw aan den Volkenbond. Het is een open gehéiin, dat er in den boezem van hét kabinet eenige meenings-verschillen bestaan over de vraag hoever deze voorzichtigheid kan worden doorgevoerd, zonder in strijd te handelèn niet den trouw. Op het oogenblik kan worden gezegd, dat Laval geenszins den krachtigen steun van het geheele land heeft. Vele personen die zijn Volkenbondsverklaring goedkeuren veroordeelen zijn binnenlandsclie politiek en omgekeerd. VOORBEREIDING TOT HET LEGGEN VAN MIJNEN. i Uit Athene. Het dagblad Hellemismos meldde gisteren, dat de Grieksche regeering voorbereidingen treft tot het leggen van mijnen en het instel len van zwaar geschut.' >n Op grond van de genomen maatregelen, die de Grieksche regeering heeft genomen, zijn de wijnbouwers op het eiland Centas 'cevrixten gesteld. Overal is volledige rast ingetreden.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7