jVii sleeAts Is v^rtcLCLgtl 2)e timrAingis verhiwgtL/^ VAN WILLIGEN De muiterij op de Zeven Provinciën Julianadorp Wieringen. Laatste berichten. Texel. Nieuws BINNENLAND N.SB. HELDERSCHE COURANT V^N'ZATERDAG 5 OCTOBER Uit het politie-rapport. van adverteerders. Koninklijke hulde aan de bemanningen der reddingbooten. Strenge handhaving der verkeersregelen. De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees* middel, daar de werking in hoofdzaak berusl op de geneeskracht van extracten uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". AKKER's ABDIJSIROOP, bereid volgens oud recept, is dus een aan de natuur ontleend geneesmiddel! Dit verklaart de gunstige werkingI De genezende, hoesistillende, slijmoplossende en kalmeerende werking van de kruiden-extracien, welke AKKER'S ABDIJSIROOP zoo beroemd gemaakt hebben, is door 'n nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nog sterker, nóg sneller, nóg krachtiger en nóg doeltreffender geworden! Een lepel AKKER'S ABDIJSIROOP werkt thans 2 x zoo snel als voorheen f 75 ct. F 1.25 F 2.00 F 3.50 De grootere flacons zijn bij voortgezet gebruik voordeeliger f Ontevredenheid in een werkkamp van de De salarisverlaging voor ambtenaren. Wat voor weer vandaag Inbreker door een kogel op slag gedood. Alle dagen storm en regen Alle dagen nattigheid Draag! onze „dubbel dichte k'e Dat is de dracht voor deze Dubbel Dichte Regenjassen In alle soorten groot en Levert graag voor lage Pr'' Herman Nypels' Kledingn^9 de vangst niet te koopen, omdat de vloot te ongeregeld binnenkwam. Tot dusverre is dit voornemen niet tot uit voering gekomen en we vermoeden dat daar van ook wel weinig zal komen, omdat er nog wel vraag naar visch blijft. Zoodra deze vraag er niet meer is, zou automatisch misschien aan het voornemen gevolg kunnen worden ge geven, maar zou dan aan zijn vooropgezette kracht inboeten. rectificatie. „Het Amstelmeer" ii. In de bijdrage „Het Amstelmeer" II, in het nummer van Donderdag 3 October, zijn eenige storende fouten geslopen. De twee laatste regels van kolom 2 be- hooren te staan onder kolom 4; de bovenste regel van kolom 3 hoort boven kolom 5 té staan. Bovendien zal een opmerkzaam lezer begrepen hebben, dat in de laatste alinea sprake is van oeverlooper en niet van over- looper, zooals enkele malen abusievelijk gezet is, welke naam niet in de Nederlandsche vogelwereld voorkomt. J. K. S. Weekblad „Stad en Land". Bij den uitgever A. J. G. Strengholt te Amsterdam verschijnt sinds eenigen tijd het geïllustreerde week lad „Stad en Land". Het komt iedere week uit in 32 pagina's, volop ge ïllustreerd met actueele photo's en verder rijkelijk voorzien van goeden tekst. Boven dien krijgt men het gratis humoristische blaadje „De Optimist", dat ook vele illus- straties bevat en 32 j pgioa's tekst bevat. Dit alles te zr.men is* slechts 12% cent per week, hetgeen waarlijk te geef is. Zoodat een aanbevelend woord voor dif weekblad onzer zijds op zijn pl&rts is. Overtreding art. 250bis W. v. Str. Gisteren werd door de politie naar het Huis van Bewaring overgebracht een vroüw, verdacht van overtreding van art. 250bis W. van Str. Minderjarige op stap. Gisteren werd door de Politie te Amster dam overgebracht een minderjarige, wier op sporing was verzocht. Auto-botsing. Gisteren vond op den Rijksweg nabij de Gemeente-reiniging een aanrijding plaats tus- schen een vrachtauto en een luxe-auto, waar door beide auto's werden beschadigd. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Voor de hulsvrouw. Er wordt in onze dagen van talooze vrou wen heel wat gevergd, om de raderen van de huishouding geregeld te doen loopen. Gelukkig maar dat zoo ni en dan een wel kome hulp komt opdagen! Wij achten ons gelukkig onze lezeressen thans op een bui tenkansje te kunnen wijzen, waardoor zij gratis een welkome aanvulling van de lin nenkast kunnen krijgen, wat in deze dagen zeker van bijzonder groot belang is. Hoe u hiervan gebruik kunt maken? Wel, iedere huisvrouw gebruikt natuurlijk Sunlight Zeep. De geschenkenbons knipt zij natuurlijk af en spaart ze op, want op de bekende geschen kenlij st vol prui tische artikelen is zeker iets van haar gading. Maai nu is daar tijdelijk nog het voordeel bijgekomen, dat ook de leege dozen, waar de bons reeds zijn afgeknipt, voor de huisvrouw waarde krijgen! Tot 2 November a.s. kunnen zij voor elke 8 gewone of 16 halve Sunlight dozen een ijzersterke badhanddoek krijgen, royaal formaat, 58 X 106 cm, van vooraan staand Nederlands fabrikaat. Alle verdere inlichtingen -ijn bq de geregel de leveranciers van Sunlight Zeep te ver krijgen, noch wij nebben gemeend onze leze ressen dit welkome nieuwtje in deze rubriek niet te moeten onthouden. Luitenant ter zee v. Boven staat voor het Hoog Militair Gerechtshof terecht. Eischbevestiging van het vonnis van den Zeekrijgsraad te Willemsoord. Het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Graven- hage heeft gisteren, in hooger beroep, de zaak behandeld van den marine-officier H. L. v. B., die als luitenant ter zee tweede klasse, oudste in dienstjaren het bevel had aan boord van Hr. Ms. „Zeven Provinciën" toen dit schip, in handen van de muiters, door den Indischen Oceaan koers zette naar Soerabaja. De heer v. B. heeft in eerste instantie op 31 Juli j.1. terecht gestaan voor den Zeekrijgs raad te Willemsoord. De kwalificatie van het vonnis luidde: „Als militair, getuige van een door minde ren gepleegd misdrijf, opzetteUjk nalaten tegen den dader de door het belang der zaak gevorderde maatregelen van geweld naar ver mogen aan te wenden." Samenstelling van het Hof. Het Hof was samengesteld als volgt: Mr. dr. C. J. H. Schepel (president), vice- admiraal J. H. O. graaf van den Bosch, vice- admiraal B. Schreuders, luitenant-generaal M. Belzer, luitenant-generaal P. J. van Munnek- rede en mr. E. Jellinghaus. Advocaat-fiscaal: mr. A. Brants. Fungeerend griffier 1ste luit. A. Spruyt. Verdediger van beklaagde was mr. J. J. de Vrieze, advocaat te Amsterdam. Nadat de beklaagde was binnengeleid en verklaard had voor het oogenblik niets te zeggen te hebben, was het woord aan den advocaat-fiscaal voor zqn Requisitoir. Hij zeide, dat de zaak in zoover hoogst een voudig is, dat bekl. zelf volmondig erkent, dat hij opzettelijk geen maatregelen van ge weld heeft aangewend om voor hem gel- "terugT dende redenen. Het is nu alleen maar de vraag of deze van zoodanigen aard zijn, dat zij hem ontlasten van de strafrechterlijke schuld. Bekl. zegt. dat hjj gemeend heeft het beste beleid te volgen door geen geweld te voeren. Spr. wenscht met nadruk te verklaren, dat dit geen verweer is voor een off. Art. 143 van het wetboek van M. S. schrijft den meerdere voor middelen van geweld aan te wenden, zonder te vragen naar het belang van den staat, noch naar eigen veiligheid, noch naar die zijner kameraden. Geeft men deze opvat ting prijs dan valt het heele militaire stelsel in elkaar. Spr. zal wat de détails van het optreden der officieren aan boord van de „Zeven Pro vinciën" betreft, niet in bijzonderheden treden, omdat dit optreden zóó droevig, zóó bescha mend is geweest, dat men er in het algemeen belang maar beter over zwijgt. Als verzachtende omstandigheid ten be hoeve van bekl. kan men laten gelden zijn jeugd, zijn gebrek aan ervaring, het feit, dat hij zich vrijwel onverwacht tegenover de mui ters heeft geplaatst gezien en het hoofd heeft verloren. Bekl. had vanwege zijn mentaliteit nooit zeeofficier moeten worden. Dit is zijn ongeluk geworden. Met deze verzachtende omstandig heden rekening houdende requireerde spr. be vestiging van het vonnis van den Zeekrijgs raad. Pleidooi. Mr. J. J. de Vrieze zeide ln zijn pleidooi, dat het requisitoir voor hem door den klei neerenden, bitteren toon een groote teleur stelling was geweest. Bovendien heeft de advocaat-fiscaal art. 143 van het W. v. M. S. geïnterpreteerd alsof men nog met het oude crimineele wetboek te doen had. Welbewust heeft de wetgever de oude opvatting losge laten, dat een officier onder alle omstandig heden het dolle stelsel van schieten of het helpt of niet, of het meer kwaad dan goed doet of andersom, moet toepassen en hiervoor in de plaats de formuleering „de door het belang der zaak gevorderde maatregelen" ge steld. Het gaat er dus om of redelijker wijze te rechtvaardigen is, dat v. B. is opgetreden zooals hij heeft gedaan, wat volgens pl. alles zins het geval is. De verschillende punten nagaande, zeide pl. dat ten eerste de commandant had moeten zorgen voor de bewaking van de munitieberg plaatsen. Zij was de zaak van bekl. niet, toen hij er in betrokken werd, was het onheil feite lijk al gebeurd. De commandant overste E. had het beter gevonden, dat de officieren niet gewapend waren; hij wist dat de regeering en de vlootcommandanten wilden, dat er niet zoo gauw geweld zou worden gebruikt en men het eerst met praten zou probeeren. Toen bekl. den officieren last gaf hun pisto len te krijgen, bleek, dat er verschillenden waren, die niet met hun wapen konden om gaan. Bovendien kon men, als bekend, niet bij de patronen. Bekl. heeft aan pl. met nadruk verklaard, dat hij, als hij aanstonds een schietvaardig pistool gehad had, zonder twij fel zou geschoten hebben. Het is wel grievend, dat als alles in orde was geweest, als men goede pistolen had ge had, als de officieren over hun gedragslijn ingeval van moeilijkheden ingelicht geweest waren, kortom als de meerderen gedaan had den wat van hen verwacht mocht worden, alles anders zou geloopen zijn en dat bekl. tengevolge daarvan tegen de lamp is geloopen. Tot den fiscaal richt spr. de categorische vraag te bewijzen, dat het beter was geweest zoo bekl. en zijn collega's zich hadden laten doodschieten, beter voor het belang van de zaak, zooals in de wet staat. Spr. protesteert er tegen, dat bekl. op het moment zelf zijn hoofd kwijt geweest zou zijn, als de fiscaal beweert. Hij heeft welbewust allerlei maat regelen genomen. Met algemeene stemmen hebben de officie ren besloten vooreerst geen geweld aan te wenden, maar een afwachtende houding aan te nemen, totdat er van wal of waar dan ook de hulp zou komen. De regeering wilde niet, dat er roekeloos geweld zou worden aangewend. Dit wisten de officeren en zij dachten niet anders dan dat de bom, die nu na zes dagen is gekomen, den volgenden ochtend zou komen. Voor dit geval meenden de officieren zich paraat te moeten houden om met de aanval lers van buiten samen te werken. Het was heusch geen angst voor hun hachje, dat zij zich niet hebben laten neerschieten: maar een kwestie van doelmatigheid, in het belang van de zaak, waarom het ging. Men moet niet een jong officier straffen omdat hij stipt de letterlijke opdracht van zijn superieuren heeft gevolgd en geheel en al in hun geest heeft gehandeld. Dit laatste is onbetwistbaar. Over de doelmatigheid van de aan boord gevolgde gedragslijn kunnen alleen diegenen oordeelen, die erbij geweest zijn. Ter staving van die opvatting haalt spr. aan wat er is gebeurd toen de bom op het schip gevallen was en de officieren van achteruit op de ver schrikte muiters instormden. Van al degenen, waarop men gerekend had, dat zij zich mee tegen de muiters zouden wenden, sloten alleen de onderofficieren zich bij de officieren aan. De anderen zagen in verbeten woede toe, wel een bewijs, dat de revolutionnaire geest nog niet geweken was. En wat zou er gebeurd zqn, als zij zich hadden laten neerschieten? Men kan het niet met zekerheid zeggen, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit eigenlijk het teeken voor een algemeenen opstand in Indië zou geweest zijn. En dan had men achteraf mis schien gezegd: „Wat een stomme kerels!! Te gaan schieten! En wij hadden hun nog wel zoo uitdrukkelijk gezegd niet te schieten." Zóó gemakkelijk als de fiscaal de zaak vindt, is zij waarlijk niet. Van B. ontving aan boord een telegram: „Tracht de bemanning te overreden". Het was van overste E., zijn commandant, die o.a. door Fels, den eerste officier, precies wist, wat er aan boord gebeurde. Het zal hem hebben gestaafd in zijn meening, dat hij met zijn gedragslijn op den goeden weg was. Iedereen is het er over eens. dat de schuld zat tyj de hoogere autoriteiten, bij de regee ring, die de zaken op haar beloop heeft ge laten. Spr. blijft van meening, dat zijn cliënt geen straf verdiend heeft. Erger dan gevangenis straf is voor hem echter, dat hjj, die voor zijn vak bijzonder geschikt is, den dienst uit gezet zöu worden. Waar moet hij heen ais dit ge beurt? Daarom vroeg spr. in elk geval het ontslag uit den dienst, dat hoogst onge- wenscht en hoogst onbillijk zou zijn, achter wege te laten. Re>- en dupliek. In zijn repliek bracht de advocaat-fiscaal hulde aan het talent en de welsprekendheid van mr. de Vrieze, echter onder opmerking, dat deze zich hier en daar door zijn tem perament heeft laten meesleepen en spr. o.a. ten onrechte heeft verweten, dat hij bekl. op onnoodig grievende vernederende wijze zou hebben bejegend. Spr. heeft zich echter niet tegen bekl. persoonlijk gericht, maar het ge- heele geval van de Zeven Provinciën als ver nederend gequalificeerd. B(j interruptie gaf mr. de Vries zich op dit punt gewonnen. Wat beklaagde's geschiktheid voor het officiersberoep betreft, citeerde spreker een psychiatrisch rapport, waarin bekl. „een slappe persoonlijkheid, ongeschikt voor alle militaire diensten", wordt genoemd. Wat de zaak zelve betreft, bleef spr. er bq. dat bekl. in gebreke is geweest, doordat hij geen geweld heeft ge bruikt als door het belang van de zaak werd gevorderd. Dat de officieren min of meer in „het stelsel van bedachtzaamheid en overreding waren opgevoed", verontschuldigt niet alles. Nergens is te vinden, dat in het geval van deze muiterij zoete broodjes gebakken moesten worden. Spr. persisteerde bij zijn eisch. Dupliceerende wees mr. de Vrieze er op. dat het aangehaalde psychiatrisch rapport is opgemaakt na de gebeurtenissen van de muiterij, toen de gezondheid, de psyche van v. B. hevig geschokt waren. Overigens bleef hij er bij, dat art. 143 niet de volstrekte ver plichting tot geweld oplegt en lichtte nog de bijzonderheden van verschillende voorvallen aan boord van het schip toe, waarna hij andermaal concludeerde, dat zijn cliënt moet worden vrijgesproken. Beklaagde aan het wóórd. Tenslotte heeft de beklaagde zelf, evenals voor den zeekrijgsraad, een betoog gehouden tot zijn verdediging. Hij besprak het verlpop van de muiterij en bestreed het requisitoir en de dupliek van den fiscaal. Hij gaf toe, dat de eenige doelmatige han deling inderdaad geweld was, maar dan ger weid met kans op succes. Deze kans was voor degenen, die aan boord waren, niet aanwezig. Dat men achteraf van spr. eischt, dat hij onmiddellijk geweld had moeten gebruiken, terwijl de commandant in Atjeh in het geheel niets heeft gedaan en de vlootautoriteiten zes dagen hebben noodig gehad om in te grijpen, acht spr. in de hoogste mate onbillijk. Hiermee was de behandeling van de zaak geëindigd. De uitspraak werd bepaald op 18 dezer. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Eerw. Heer O. G. Bunjes Cand. t. d. H. D. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". Zondag 6 Oct. geen dienst. Woensdag 9 Oct. 'savonds 7.30 uur, de Heer I. Kuiper, van Bilthoven. Onderwerp over Zielzorg. Den Oever is: diefstallen. Den laatsten tijd gebeurt het herhaaldelijk, dat uit de diverse visschersvaartuigen in dp haven alhier, goederen vermist worden. De dieven worden steeds brutaler en zoo misten Gebr. N. en S. Tijsen Donderdagmorgen drie paar laarzen, waarvan twee paar nog nieuw waren, alsmede een geoliede jas. Om het ge- stolene te vervoeren was een kussensloop ge bruikt. Behalve een groot aantal afgestreken lucifers werd een nieuwe schoenveter op den grond in het vooronder gevonden. De politie heeft thans de zaak in handen en hangende dit onderzoek kunnen nog geen nadere mede- deelingen worden gedaan. De Koningin en Prinses Juliana hebben het volgende telegram doen zenden aan de Noord en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij te Amsterdam en aan de Zuid-Hollandsche Mjj. tot redding van schipbreukelingen te Rotter dam: H.M. en H.K.H. hebben met belangstelling vele moedige en zelfopofferende pogingen ge volgd, in de jongste stormen door de beman ningen van verschillende reddingstations ge daan tot- het redden van de vele door het noodweer in gevaar verkeerd hebbende levens. Koningin en Prinses wenschen de beide red dingmaatschappijen geluk met de successen, door de zeemanschap van gezagvoerders en bemanningen der reddingbooten daarbij be haald. Regeering neemt het initiatief. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar wij vernemen, aan de commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën medegedeeld, dat hjj van zqn ambtgenoot van Waterstaat het verzoek heeft ontvangen, te willen bevorderen, dat door de plaatselijke politie, in het algemeen genomen, meer aan dacht zal worden besteed aan het handhaven van verkeersregelen. Voorzoover de plaatselijke politie en de gemeente-veldwachters betreft, vraagt de minister de aandacht van de commissarissen der Koningin voor deze aangelegenheid. Ge noemde commissarissen zullen zich thans tot de burgemeesters wenden met verzoek, voor zooveel noodig, strengere handhaving der ver keersregelen te bevorderen en een eventueel tekort aan instructie aan te vullen. DE HEFFING VAN OPCENTEN OP HET BIJZONDER INVOERRECHT REEDS PER 15 OCTOBER A.S. INGEVOERD. Bjj Kon. besluit ia bepaald, dat de heffing van opcenten op het bijzonder invoerrecht, welke heffing is voorgesteld in het dezer dagen bq de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot heffing van opcenten ten bate van het Werkloosheidssubsidiefonds voorloopig met ingang van 15 October a.s. wordt toegepast als ware het ontwerp reeds tot wet verheven. cen Een ongeëvenaarde werking tegenhoest, bronchitis, kinkhoest, verwaarloosde ver* koudheid, griep, influenza, keelpijn, asthma, enz. enz. De verlaagde prijzen zijn thans 3 dagen gebruik 6 dagen gebruik 12 dagen gebruik 24 dagen gebruik QMer's Gfktijsircóm Rust spoedig weergekeerd. In het N.S.B.-werkkamp aan den LeyWeg onder Loosduinen hebben zich Donderdag avond moeilijkheden voorgedaan, waarbij de, onder de daar aan den bouw van de groote landdagtent Werkzame personen, ontstane on tevredenheid tot uiting is gekomen, zoodat het werk werd gestaakt en eenige ruiten werden ingegooid. De stemming had ook al doordat het ver blijf in tenten en de arbeid op het zeer dras sige terrein bij den zwaren regenval der laatste weken niet bijzonder aangenaam was. eenigszins geleden. Hedenmiddag had de algemeen leider, ir. A. A. Mussert, een bezoek aan het kamp ge bracht, om zich op de hoogte te stellen van de vorderingen. Daar de heer Mussert pas van een ziekte hersteld is, heeft hij, gezien het slechte weer, de menschen niet kunnen kunnen toespreken, wat enkelen als gebrek aan waardeering uitlegden. Ongeveer halfacht kwam het tot een uitbarsting: de te werk gestelde personen, meest werkloozen, ten ge tale van ongeveer 150, liepen te hoop. Ruiten werden ingegooid. Om halfnegen heeft de kampleiding telefo nisch met de N.S.B.-leiding te Utrecht over leg gepleegd, als gevolg waarvan de algemeen secretaris, de heer Van Geelkerken, toezegde zoo spoedig mogelijk naar Den Haag te zullen komen. Nadat de heer Van Geelkerken omstreeks elf uur op het terrein was aangekomen en overleg had gepleegd met de kampleiding, werden allen in de groote tent bijeengeroepen, waar de algemeen secretaris hen heeft toege sproken en onderzoek van de klachten heeft toegezegd. Tegen middernacht was de rust in het kamp volkomen weergekeerd. Bij informatie bij de kampleiding werd ons medegedeeld, dat het uitstellen van den land dag voor de deelnemers aan het werkkamp een groote te'eurstelling was geweest. Men i v. rl,SiK' V- V" wilde bevestigen noch ontkennen, dat er onaangenaamheden waren geweest, al werd toegegeven, dat de heer Van Geelkerken 's avonds laat nog uit Utrecht was overge komen. (Tel.) Vertegenwoordigers van de organi saties hij den minister van binnen landsche zaken. Men schrijft aan de Nw. Rott. Crt.: Vrijdag had ten departemente van binnen landsche zaken een onderhoud plaats van den minister met vertegenwoordigers van de zes samenwerkende roomsch-katholieke, christe lijke en moderne organisatie van ambtenaren en werklieden in overheidsdienst. Aanleiding tot deze conferentie was de jong ste circulaire van den minister aan een groot aantal gemeentebesturen, met betrekking tot verdere eventueele verlaging van de loonen en salarissen van het personeel dier gemeenten, in verband met de komende 5 pet. korting op de salarissen van het rijkspersoneel. De delegatie van de bonden besprak tqdstip van verzending, inhoud en strekking der cir culaire, haar bezwaren tegen een en ander en tevens in het algemeen tegen het optreden van het departement tegenover de lagere organen. Verder zetten zij uiteen, dat naar het Inzicht der bonden, ook uit staatsrechtelijk oogpunt tegen de steeds verder gaande bemoeiingen van de regeering ten opzichte van de loonrege lingen der lagere organen bezwaar moet wor den gemaakt. De minister stelde hiertegenover, dat de steeds moeilijker wordende omstandigheden het ingrijpen van de regeering rechtvaardig den. Het gaat hier niet om een blijvende bemoei ing van hooger gezag; zoodra betere tijden aanbreken, kan aan de lagere organen weer meer vrijheid worden gegeven. De minister was van oordeel, dat een alge meen centraal overleg, als door de bonden be doeld in de huidige omstandigheden, welke vaak snel optreden eischen, niet mogelijk ls, terwijl naar zijn meening het plaatselijk over leg toch altijd nog een, zij het dan beperkte taak behoudt. Evenwel verklaarde de minister zich bereid de door de delegatie aangevoerde bezwaren, nog eens nauwgezet te overwegen. De wet op de Staatsloterij. In het Staatsblad ls thans afgekondigd de wet van 4 Maart 1935, houdende wqzigin| van de wet tot regeling van de Staatsloterij Zooals men weet. behelst deze wetswijziging w.I V°°r andere loteriJen dan de Stakts- lotert). om voor haar uitlotingen gebruik te maken van de trekkingen van de Staatsloterij Deze wetswijziging treedt in werking 20 dagen na de afkondiging, dus met ingang van 24 October a.s. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Naar waarneming verricht in den morgen van 5 Oct. Hoogste barometerstand 761.3 te Scydisfjord Laagste barometerstand 743.0 te Hollyhead Barometerstand te Den Helder 746.0 Verwachtlng Meest matige Zuidelijke tot Z.VV wind Ge deeltelijk bewolkt Weinig 0f geen regen cn weinig verandering in temperatuur. Bjj worsteling met agent in de hoofdstad. Uit Amsterdam wordt gemeld: Om ongeveer kwart over drie hedennacht hoorde een agent in burger, die in de Marnix. straat surveilleerde, gerinkel van glas en voet stappen aan den achterkant van het gebouw van den Amsterdamschen Christeljjken Bestu renbond. De agent begreep met een inbreker te doen te hebben. Hij vatte post beneden de plaats waar hjj het geluid had gehoord. De inbreker zag in het donker den wachtenden agent en keek hem voor zqn handlanger aan, die blijk baar op den uitkqk had moeten staan. Want na eenigen tqd klonk het: „Ben jij het, Joop?" Na het geruststellend „ja" van den agent kwam de inbreker te voorschijn. Hij werd ont vangen met „handen omhoog" en keek daarbij in den loop van een dienstrevolver. De inbre ker gehoorzaamde en deed de handen in d« hoogte. Plotseling echter meende hij een kans te hebben en deed een sprong naar den agent De worsteling was van korten duur. Bij het handgemeen ging de revolver af en trof den inbreker in het hart. De maui was op sl&g dood. Het lijk is naar het Binnengasthuis ver voerd. De identiteit is nog niet vastgesteld. Door den portier van den Amsterdanischeu Christeljjken Besturenbond is opgave gedaan van inbraak. Verschillende ruiten waren gebroken. Op den inbreker werden verschillende moderns inbrekerswerktuigen gevonden. FRANKRIJK IS TEGEN MILITAIR» 8ANCTIES. De Fransche ministerraad heeft gisteren met Laval accoord verklaard om leder denkbeeld van militaire sancties van de hand te wijzen. JOUVENEL OVERLEDEN, Uit Rome: De bekende Fransche s®0® Jouvenel is hedenmorgen overleden. HOLSTER BRANDES FILM- B" DEMONSTRATIE-AVOND. In hötel „De Oranjeboom" had avond een film- en demonstratie-avon P uitgaande van 't Electr. Techn. Bur. v heer De Wilt. 't Aantal bezoekers was s

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10