VAN WILLIGEN Stadsnieuws letter-puzzle. De wintertijd gaat in Predikbeurten 'Wam gaan m faen? derde blad heldersche courant van zaterdag 5 october 1935. 61 Vandaag weer een letter. Hoe staat het met de Heldersche Radio- Centrale Onderneming? Van het goede nooit afgeweken Koopt uitsluitend van Willigen's dekens E|ETER EN G0E0K00PER Visscherij. op -en ondergang vaiS Zon en tijd van hoog water (Texel) Zomertijd. Oct. op: Zon oud.: Hoogwater sm. nam. Z 6 7.10 18.27 2.41 3.14 M 7 7.11 18.24 3.52 4.48 D 8 7.13 18.22 5.34 6.22 W 9 7.15 18.20 7.01 7.33 D 10 7.16 18.17 7.57 8.22 V u 7.18 18.15 8.42 9.03 Z 12 7.20 18.13 9.22 9.42 Lichten op voor alle voertuigen. Zaterdag 5 i Oct. f 1 18.59 Zondag 18.57 Maandag -1 7 1 »ii 18.54 Onze "Van verschillende kanten werd ons gezegd dat onze letter-puzzle al te eenvoudig was Inderdaad is ze eenvoudig en dat is ook onze bedoeling geweest. Iedereen moet haar kunnen oplossen en kans maken op den hoofdprijs van 250 gulden of een der andere fraaie prijzen, die wij aan de oplossing verbonden Om echter aan de klachten van de échte puzzelaars tegemoet te komen zullen wij van heden af niet meer vermelden dat een letter van de puzzle is opgenomen, terwijl we de letter zelf in een advertentie zullen plaatsen Er komt hierdoor dus een meer sportief ele ment in de oplossing, terwijl de mogelijkheid, dat ieder haar kan oplossen toch blijft. Men zal alleen van ieder nummer, dus ook Dinsdag en Donderdag, de advertentie-pagina's, be nevens de „ingezonden mededëelingen" op de tekstpagina's, serieus door moeten lezen. De letter vindt men dan zeker, omdat het letter type belangrijk afwijkt van het voor de krant gebruikelijke. Wij meenden met deze maatregel tevens onze adverteerders te gerieven, omdat van heden af de advertentie-pagina's de bizondere aandacht zullen hebben van onze duizenden lezers en lezeressen Vandaag is dus voor het eerst de letter opgenomen in een advertentie. Wij blijven de letters plaatsen in volgorde van den slagzin zoodat men de letter direct op kan plakken waardoor zoek raken voorkomen wordt En nu, veel succes, vergeet dus niet ook de advertenties van Dinsdag en Donderdag door te snuffelen. Wij zullen ons houden aan het iedere week plaatsen van minstens één letter. Vanavond alle klokken 1 uur stil, Koning Winter dient zich aan! De dagen worden korter de bladeren dwarrelen langs de straten, de koude doet zich zoetjes aan gelden, de kachels en haarden doen reeds hun plicht, kortom, we gaan den winter in. Boven dien is daar de Nederlandsche wetgever, die ons er aan herinnert, door te bepalen, dat in den nacht van Zaterdag 5 op Zondag 6 Oc- tober om 3 uur de klokken een uur stil ge zet moeten worden. Hetgeen dus practisch hier op neerkomt, dat we hedenavond de klok een uur stil moeten zetten. En als gevolg daarvan een uurtje langer kunnen slapen... Allen denken er dus aan! DE WINTERDIENSTREGELING. Verschijnt heden als bijvoegsel in onze courant. Wij maken er onze lezers opmerkzaam op, dat het bekende t ekje, de Winterdienstrege- ling, heden als hijvoegsel in de courant in gesloten is. De praktijk heeft geleerd, dat het publiek onze uitgave na waarde weet te schatten, zoodat wij adviseeran, om het boekje dat ook thans weer het uur van aankomst en vertrek '-an trein, bus en boot voor de daartoe het meest ir. anmerking komende plaatsen vermeldt, goed te bewaren Losse exemplaren zijn aan ons kantoor 4 4 cent per exemplaar te verkrijgen, APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 7 October tot 14 Oetober v.ordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. DE MELKPRIJS, Blijkens een advertentie van de Melk Crisis Centrale, voorkomend in dit nummer, is de melkprijs met ingang van morgen 1 cent verhoogd. HERDENKING LEIDEN.'s ONTZET. Door de Kon, Marinekapel onder leiding van Kapelmeester L. H F. Leistikow. Ter gelegenheid van den dag van Leiden's ontzet werd Donderdagmorgen bij de dagelrjk- sche vlaggenparade aan boord Hi Ms. Wacht schip onder leiding van kapelmeester L .H F. Leistikow, na het spelen van het Oude Wil helmus vervolgd met het „Merck toch hoe steick" en „Wilt heden nu treden" uit Vale- rius' Gedenckclanck. Daarna speelde het toips den Oranje-liederenmarsch (waarin het tekende liedje van Koppelstok den veerman is verwerkt ,,In naam van Oranje doe open de pcort" v Hiermede was deze plechtigheid, die werd 1 ijgewoond door den Commandant van Hi. Ms. Wachtschip den kap luit ter zee J. Lagaaij en diens eerste officier, Luit ter zee le kl. 3. J. Wichers, afgeloopen. AANBESTEDINGEN. Door den heer J. J. Schoeffelenberger, gedipt bouwkundige alhier, is Donderdag morgen i het Kegelhuis aanbesteed het bou wen van een woonhuis aan de Mesdagstraat te Huisduinen. Hiervoo waren de volgende biljetten ingekomen: Th. Kwak 2985 J. Steeman 3240—, Reders Vlaming 3350—, K Venema 3355—, Geus Mo lenaar 3365— W. F Labout 3440— E J. var. Voorst 3460—, W J. Braggaar 3484. A. Bolt 3635.Noppert van Oord 4213. Door de Directie van ''s Rijkswerf te Wil lemsoord werd Donderdagmorgen aldaar aan besteed hét maker, van een vleugel met bij komende werken aan het administratiege bouw op 'de Rijkswerf De onder b vermelde prijzen betroffen éeh- bij te bouwen gedeelte volgens plattegrond B-. De volgende biljetten waren ingekomen: K Duinker, Den Helder a 7790—, b 1 9240.—; J Roomeyer Dén Helder a 8395.—, b 9590—; A van der Wouw Den Helder a 8410—, b'j 9025—; J H. van Doorn St Maartensbrug' a 8990.b 10390.W F Labut, Den Helder a ƒ.9150. b 10280.S S de Boer, Drach ten a 9340—, b 10399—;J, P. Grin, Den Helder a 9500—, b 11000.P. Tuin, 't Zandt a 9510—, b 10650—; A. Bolt, Den Helder a 9610—, b 10760—; Gebr. Riemers, Den Helder a 9640—, b 10800—; Gebr. van Pelt, Den Helder a 9640—, b 10740—; G. Groot, Den Helder a 9662—, b 10944M. C. van der Plas,- Den Helder a 9760 b f 10824—; W. Uiterdijk, Wie ringerwaard-a 9940— b 11460; Doedens Schilder, 't Zandt (N -H.) a. 9987—, b 11337.C. Go.es, Den Helder a 9945. b 10995,— P. Boerdijk Den Helder a 9999!b ƒ- 11100L. Plaatsman, Den Helder a 10100—, b 11500—; fa. Star- renburg Bperdijk, Den Helder a 10100. b 11200—;-fa. 'Minneboo Walboom, Den Helder a 10150—,.. b ƒ,11440 G.-van der Wal Den Helder a -ƒ 10200 b 11500. S. de - Vries,- Zaandam a 10298.b 11150—; Gebr. Kersbergen, Den Helder a 10300—, b 11700.— J P. van Os, Den Helder a 10350—, b 11950—; H Hagen Den Helder a Ï0365—b 11615—;" P Scheepsbouwer, Castricum a 10484,b 11638.—; P. Frölieh, Harlingen a 10940.- b 12270—; W. A Ran Den Helder a 10950— b 12420, N.V. Aannem. Mij Noord-Hoialnd a 11027—, b 12277,— W L. Eerkes. Amsterdam a 11360.b 12620.J. Wittebrood, Beemster a 11468—, b 12468—; Gebr. Smit, Den Helder a 12520—, b 13915.— A.V.R.O.-NIEUWS.' Zooals wij reeds meldden, komen Kovaes Lajos met zijn band en de AVRO-Deeibels op Dinsdag 8 en Woensdag 9 October a.s. in Ca sino concerteeren. Voor de concerten zal als gewoonlijk zeer veel belangstelling bestaan. Ook kunnen wij nog vermelden, dat de heer W. Vogt, directeur der AVRO, het woord zal voeren. Voor plaatsbespreken enz, wordt verwezen naar een advertentie in dit blad. OORLOGSKAART. De heer Frans Neyts verzoekt ons de aan dacht erop te vestigen, dat hij voor zijn ateliér in de Hoogstraat éen oorlogskaart heeft op gehangen. In veiband met ons berichtje in de courant van Dinsdag zijn wrj nog eens op nader onder zoek uitgegaan ten einde u meer te kunnen mededeelen omtrent de vorderingen van de werkzaamheden aan het nieuwe net. Ten einde u een goeden indruk te kunnen geven van den juisten stand dezer werkzaam heden is het noodig nog even de inrichting van het nieuwe net te memoreeren. Destijds heb ben wij daarover, in onze courant mededeelin- gen gedaan, doch het lijkt ons gewenseht deze hier in het kort te herhalen. Den Helder is voor het nieuwe net verdeeld in 15 secties. Elke sectie is zooveel mogelijk onderverdeeld in „ringen". De toepassing van die ringen levert vele voordeelen op, voor namelijk met het oog op eventueele storingen, waarbij met zeer gering tijdverlies de toevoer van den muziek-stroom, om dat zoo eens uit te drukken, langs een anderen weg kan worden omgelegd. De ringen zijn in elke sectie onderling ver bonden en kunnen ingeval deze verbinding ge stoord wordt door middel van de z.g. looze overspanningen eveneens via een anderen weg van stroom voorzien worden. De meeste secties hebben hun voeding van uit een op verschillende punten van de stad aangebrachte verdeelkast welke kast door middel van een ondergrondschen kabel recht streeks met de centrale verbonden is: Deze leidingen in de secties bestaan, zooals men weet uit loodkabels, welke zooveel mogelijk onder de dakgoten aan de achterzijde der wo ningen is aangebracht. In de secties zijn ver schillende kleinere verdeelkasten aangebracht voor de voeding der ringen en enkele uitloo- pende aftakkingen. De nngleidingen zijn thans vrijwel overal aangebracht, evenals de grondkabels en de hóofdverdeelkasten. In de leidingen der ringen zijn de kastjes opgenomen voor de aftakkin gen in de woningen. De binnenhuis-leidingen zijn ook op enkele na aangebracht, doch over het algemeen nog niet met de buitenkastjes vérbonden. Dit is voor velen een vraag ge weest, omdat het logischer leek tegelijk met het aanbrengen van de kastjes de binnenlei dingen daarin te monteeren. Daarop komen wij echter straks terug. Wat moet er nu nog aan het eigenlijke net geschieden Ten eerste moeten in het centrum van de stad (omgeving Hoogstraat) nog lei dingen en buitenkastjes aangebracht worden, evenals binnenleidingen. Vervolgens moet het grootste gedeelte van het net nog doorge meten worden, hetgeen echter zeer spoedig vordert Men rekent ongeveei anderhalven dag voor een sectie. Vier 4 vijf secties zijn op het oogenblik „schoon", dus gereed voor het ge bruik Na deze doormeting en het opsporen van eventueele montagefouten of storingen kunnen de binnenleidingen op het net worden aangesloten, dus in de aan de muren aange brachte buitenkastjes De dooi meting nu van de sectie-leidingen kon niet geschieden, in dien de binnenleidingen reeds direct op het net waren aangesloten Immers bij de eene abonné zal programma 1, bij een tweede 4 en bij een derde 3 ingeschakeld zijn en dit zou onbe rekenbare weerstandsverschillen in de geheele sectie opleveren. Vandaar, dat de sectie-lei dingen eerst zonder aangesloten binnen leidingen doorgemeten moesten worden. Indien dus de doormetingen gereed zijn kan al het beschikbare personeel met volle kracht werken aan het aansluiten van de binnenlei dingen op het net en zullen pl.m. 150 aanslui tingen per dag gemaakt kunnen worden. Ver wacht wordt, dat met twee 4 drie weken het karwei gereed zal zijn. Men kan er dan ook echter van op aan, dat het net goed functiion- neert en dat hoogstens enkele kleine storingen op kunnen treden, veroorzaakt door foutjes of onnauwkeurigheden van de binnenleidingen. Daarvan heeft alleen de betrokken woning echter nadeel, tenminste in de meeste geval len. Men zal hier echter niet voor het feit komen te staan zooals dat in enkele andere plaatsen gebeurde, dat het nieuwe net maar „op goed geluk" in gebruik genomen werd en dat men drie maanden daarna nog geen goede muziek had. Dit is voor de abonné's begrijpe lijk nog veel onaangenamer dan het even lan ger wachten op het nieuwe net dat dan goed functionneert. De Directie van de onderneming stelt zjeh voor eerst een proefuitzending te doen plaats vinden en daarna den juisten datum van de officieele opening te bepalen. Zooals gezegd is een belangrijke vertraging ontstaan alvorens het nieuwe net in gebruik kan worden genomen door de groote tegen slagen met het materiaal Dit hebben wij reeds in!ons bericht van Dinsdag vermeld. Bijvoor' beeld moest men op 50 kastjes van een {ie- paald model 2 maanden wachten De andere hestellingen konden slechts- druppelsgewijs door de respectievelijke fabrieken uitgevoerd worden. Het overgroote deel van het materiaal is Nederlandsch fabrikaat, dqch daar de Ne derlandsche fabrieken niet op tijdige leverin gen berekend waren is men in enkele gevallen tot buitenlandsche orders moeten overgaan. Thans is echter al hét verder benoodigdc materiaal in het bezit gekomen en zonder op onthoud zal de laatste hand aan de voltooi ing kunnen worden gelegd. Op de centrale zelf komen wij binnenkort, nog nader terug Daarover zullen verschillen de bijzonderheden te vermelden zijn, doch op het oogenblik is de inrichting van de verster kingstoestellen nog in vollen gang, zoodat het beter is daar eens een kijkje te nemen na de montage. ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VAN JEUGDIGE WERKLOOZEN. Adres aan het College van B. en W! Door den Helderschen Bestuurdersbond is het volgende adres verzonden aan het College van Burgemeester en Wethouders, alhier Geacht College, Namens het Bestuur van bovengenoemde organisatie, hebben ondergetcekenden de eer. Uw College beleefd, doch dringend te ver-' zoeken, een regeling in het leven te roepèn,' die het mogelijk maakt, dat de groote leegte in het bestaan der werkloozen, een minder kwellende te doen zijn. Op initiatief van Uw College werd sinds 1932 aan den Directeur van den Dienst der Arbeidsbemiddeling opgedragen, een onder zoek in te stellen omtrent den omvang vhn de jeugd-werklooshéid. Tengevolge van dit onderzoek kwamen, op Uw uitnoodiging, de Organisaties bijééncm deze zaak verder te bespreken. Na een oproep in de bladen méldden zich ongeveer 80 jeugdigen, in den leeftijd van 19 tot 24 jaar. Dit onderzoek had mede tot gevolg, dat de dienst der Arbeidsbemiddeling Uw College adviseerde een Commissie in te stellen,, die zich daadwerkelijk met de ontwikkeling dezer jongeren zou hebben bezig te houden. Op 24 Februari d.a v. werd deze Commissie geïnstalleerd en in sub-commissies onder verdeeld. Deze sub-commissies verstondén Zich met de jonge mensehen, met als gevolg, dat een bevredigende oplossing werd gevonden in de wijze waarop hun bezigheid zou worden ver schaft. 19 Mei van ditzelfde jaar is Uw College een begröoting van kosten voor dit plan aan geboden. Zijn wij goed ingelicht dan heeft Uw College zich op 21 September tot het Departement van Sociale zaken gewend ten einde voor deze plannen subsidie te bekomen. Tengevolge van het, feit, dat onze orga nisatie niets meer na dien vernomen heeft en mede door het feit, dat de jeugd-werk- loosheid eerder toe- dan is afgenomen, mee- nen wij goed te doen, Uw College het door ons hierboven gedane verzoek ernstig in overweging te moeten geven, om daardoor te voorzien in den buitengewonen ong;ewensch- ten toestand, waarin de jeugdige en zelfs oudere werkloozen zich bevinden Den wensch uitsprekende van Uw College een welwillend antwoord te mogen ontvan gen, verblijven wij. Hoogachtend Voor het Bestuur, (w.g.) W. Kraak, Voorzitter, (w.g.) C. Steenlage Secretaris. 2 October 1935. MUSEUM-NIEUWS. In aansluiting met wat wij een vorrgen keer schreven onder het hoofdje „Het Natuur historisch Museum"; zullen wrj ditmaal een en ander vertellen over de film Sven Hediii, die vanwege het Museum op Zaterdag 19 October zal worden vertoond in Tivoli. De eigenlijke titel van deze 2200 meter lange film is: „Met Sven Hedin dwars dpor Azië." Ze is opgenomen door. den Duitsehen Lrebe- renz, die in 1927 en '28 deelnemer was aan de reis, die onder leiding van Hedin, dwars door de ontzaglijke Gobi-woestijn, werd ondernomen. Deze tocht, die beschreven is in het boek „De groote karavaan", heeft heel veel belangstelling getrokken en het boek zelf is hier in Nederland in vertaling met graagte gelezen. Velen onzer lezers zullen het dan ook wel kennen De tocht-zelf had meer dan één doel. Hedin werd vergezeld door een heele staf van Zweedsche, Duitsche en Chineesche ge leerden. De 2100 K.M lange tocht is ge maakt van Pan-t'-o, dat aan de Gele Rivier ligt en het eindpunt van den spoorweg West waarts van Peking, tot Oeroemtsji is de hoofdplaats van Sinkiang of Chineesch Tur- ketstan. Het spreekt vanzelf, dat deze film krach tens haar aard zéér veelzijdig moet zijn. Het doel, waarmee de tocht werd opgezet en het terrein waar deze plaats vond, zoo wel als de omstandigheden, waaronder hij werd volbracht, kunnen u dit duidelijk maken. De grootste verscheidenheid boeit dan ook. Landschapsbeelden, in zomergloed en steppen- jkoude steppenrivieren, de zand- en steen- Woestijnen, vlakten en berggevaarten; lama- istische nederzettingen en kloosters, het passeert in rijke verscheidenheid het oog. En onder al deze bij-beelden volgen we steeds weer de groote karavaan, die maar altijd dopr haar weg vervolgt naar het gestelde einddoel onder alle moeilijkheden, dich zich vootrioen en die den leider niet kunnen terug houden. Trouwens Hedin heeft een wereldreputatie als wetenschappelijk ontdekkingsreiziger. Hij, de Zweed, die aan de Universiteiten te Up- sala, Berlijn en Halle gestudeerd heeft in de geologie en de geografie, heeft zich voor namelijk onder den invloed van Von Richt- hofen ontwikkeld tot ontdekkingsreiziger en schrijver van den eersten rang. Het is zijn hoofdwerk geworden de beschaafde wereld in te lichten over de geografische gesteldheid van Centraal-Azië. Als secretaris van het Zweedsche gezantschap bij den Sjah van Perzië leerde hij de streek, die hij zoo uit nemend heeft beschreven voor het eerst ken nen. In 1891 trok hij over den Terek-pas naar Kasjgar en zette hij voor de eerste maal voet in Centraal-Azië. Over die reis schreef hij zijn boek: Gnom Persien, Mesopotamien och Kaukasien. (Stockholm 1887). Het Zweedsche vorstenhuis vatte belangstelling voor zijn verdere reizen op en ondersteund door Oscar II deed hij van '93'97 een reis van «Irie jaar door Midden-Azië. Het relaas v4n dezen tocht heeft hij beschreven in een boek waarvan de Duitsche vertaling Juidt „Durch Asiens Wüsten". Om niet al zijn tochten te releveeren, willen we nog wijzen op de reis, die hij in 1899 ondernam van Kpsjgar uit naai Lob-Nor, toen hij als pel grim verkleed Lhasa wilde bereiken. Aan dézen tocht danken we zijn, misschien wel het meest wetenschappelijke boek getiteld: „Seïentific r-esults of a Journey in Central- Asia," eeh zesdeelig werk dat voorgoed een bron van kennis zou worden voor ieder, die dit deel van Azië zou willen kennen. Niemand minder dan prof. H. Blink heeft Htedin in Nederland geïntroduceerd door de vertaling van diens: Transhimalaja. Filmwerk van dergelijke tochten moet, im dien technisch goed genomen, superieur zijn. ,Eh inderdaad, wie deze film hebben ge zien, beweren niet ten onrechte, dat hier een meesterwerk is gelevérd op het gebied van filmkunst, wat voor velen, die tegen het zwoele filmwerk met z'n ingesponnen intrige, hun bezwaren hebben, een aansporing kan zijn deze opname met zijn wetenschappelijken tendenz, te gaan zien, We hebben kunnen constateeren, hoe de leerlingen van de scholen voor voortgezet onderwijs hier ter plaatse, zich deze week beijverd hebben om hun (haar) kaarten aan „den man" te brengen Wij hopen voor de véle enthousiaste propagandisten, dat zij niet al te véél teleurstellingen zullen hebben. Ten overvloede kunnen we nog rnede- déelen, dat de heer A, J de Lorm, conserva tor aan het Museum voor het onderwijs en de Gemeentelijke Schoolbioscoop te 's-Graven- hage, die de permanente explicateur is voor déze film, de aanwezigen vooraf in een cau serie de noodïge en noodzakelijke inlichtingen geven zal en deze zal toelichten met staande beelden uit de film zelf Alles tezamen genomen wordt hier een fraai geheel geleverd, dat zeer zeker in den smaak zal vallen van het lezend publiek van onze stad, een genot, dat bovendien voor lut tele stuivers, binnen ieders bereik ligt. SFELBJESDAG CRISIS—COMITÉ,, Wij hebben dezer dagen melding gemaakt van een bloempjesdag voor het Crisis-comité, welke was georganiseerd, en die heden zal worden gehouden. Wij mogen onze lezers ze ker nog wel een:- aan die collecte herinneren? Vandaag worden u op straat de bloempjes aangeboden. Stuurt u de collectrices niet weg, maar bedenkt, da.t uw gave voor ons plaat selijk Crisis-Comité nog dringend noodig is. Koopt dus een bloempje en gij helpt daar door den nood uwer mede-stadgenooten ver zachten. „ESSOLUBE", DE SMEEROLIE VAN DE A.P.C. De American Petroleum Company organi seert voor haar artikel smeer olie, de bekende Essolube, op verschillende plaatsen in ons land tentoonstellingen van dit artikel, in diverse verpakkingen. Op de „Remavi" had de A.P.C. verschillende stands, terwijl een „Essolube" étalage momen teel te bezichtigen is bij Garage H. van der Wijst, Hoofdgracht 24, en verschillende pomp houders de Essolube-wimpel in top hebben. 'Door deze exposities kan het wel niet an ders, of de Essolube zal nog meer onder de aandacht komen van automobilisten dan tot heden reeds het geval is. Dit is ook trou wens de bedoeling van de A.P.C. BELGISCHE BAND „THE COLLEGIANS". Dat de Jazz-liefhebbers morgen in Casino met deze uitmuntende Belgische Band „The Collegians", hier ,,'t neusje van den zalm" krijgen, garandeert hun groote successen niet alleen in België, Frankrijk, Zwitserland, maar ook hun geweldige prestaties in Holland ter gelegenheid van verschillende Internationale Jazz-coneoursen, waarbij hen steeds de le prijs werd toegekend. Hun samenspel, rhythme en élan is dan ook buitengewoon en voor de dans kqn men niet beter verlangen dan dezen 11 Jazz-musici, waarvan het een bijzonderheid is, dat zij een bezoek aan Den Helder brengen. DEKENS DE LAATSTE WEEK VOOR DE ZOMER- POSTZEGELS. Vrijdag een „algemeene post zegeldag". Laat ieder zich aan melden, die sympathie heeft"Voor de door de crisis getroffen kun stenaars. Volgende week is de laatste week voor den verkoop van de zomerpostzegels, waarvan een groot deel van de netto-opbrengst bestemd is tot leniging van den nood van door de crisis getroffen kunstenaars. Een laatste krachts inspanning is noodig om een eenigszins be vredigend financieel resultaat te hereiken en ieder dié dus sympathie heeft voor dit doel, en wij mogen veronderstellen, dat dit in de eerste plaats zijn de muziekleeraars, muziek beoefenaars en muziekliefhebbers, geve zich daadwerkelijk voor den verkoop van deze postzegels. Vrijdag 11 October zal een algemeene post zegeldag worden gehouden door geheel ons land. Een laatste offensief om het gestelde doel te hereiken. Laat nu niemand achter blijven om zich aan deze mooie taak, voor een zoo goed doel, te geven. Wie wil helpen door straatverkoop, verkoop langs de huizen of anderszins', melde zich voor Woensdag a.s. bij Mevr. De BoerBrouwer, Koningstraat 87/89. Voor hem of haar, die dien dag het grootste bedrag aan Zomerpostzegels verkoopt, in ver houding tot de bevolking der gemeente, wordt door het Comité voor de Zomerpostzegels een fraaie premie beschikbaar gesteld, resp. een eerste of tweede prijs. Geeft U heden op. HET OFFICIEEL GOEDGEKEURDE WITTE ACHTER-SPATBORD. Een Lips'-vinding, te verkrijgen bij de fa. Gevers. Hu de uiterste datum bereikt is, dat men zonder het witte achterspatbord niet mag rijden, zullen tal van fietsers alsnog haastig naar de verfkwast grijpen (of laten grijpen) teneinde zich te hoeden voor de gevolgen van het in gebreke blijven der Wet. Het is vanzelfsprekend, dat tal van ge verfde spatborden waarschijnlijk niet aan de gestelde eischen zullen voldoen en de politie aanleiding zullen geven tot rectificatie Wil men hiervoor gevrijwaard zijn, dan is het mogelijk zich een van politiezijde goedge keurd spatscherm aan te schaffen, waarbij de reflector .ingebouwd is. Het is de bekende firma Lips, welke dit onderdeel in den handel bracht en in Den Helder kan men het aan schaffen hij de fa. Govers, Weststraat. De prijs bedraagt 35 cent. Wij voegen hieraan nog eens ten overvloede toe, dat men volgens de wet aanstaande Maandag verplicht is, het witte achterspat- hord op z'n rijwiel te hebben bevestigd. Op welke wijze men dit ook doet: doe het vóór Maandag! R1ALTO-THEATER. VAN WEENEN NAAR CHINATOWN. Chinatowr. dat wil zeggen: geluidloos dichtslaande valluiken... starende boeddha's schuivelende zonen van het Hemelsche Rijk... opium en zelfmoord, Tenminste zoo willen het ons de twintig- eeuwsche romanschrijvers als een Sax Rohrner en een Wallace doen gelooven. Of het dan wellicht niet zoo is? Och, lezer, dat doet er minder toe. Wat geeft het tenslotte, of de li voorgezette amusementslitteratuur een ietsje te sterk gekruid is. Of men het hier en daar wat aandikte. Wat geeft het. Het was toch maar voor amusement! Deze ontboezeming is eveneens van toepas sing op de hoofdfilm, welke Rialto deze week draait en vertaalt tot titel draagt „Nachten in Chinatown". Paramount kent z'n publiek, wéét hoe graag het overgroote deel zich nog steeds anderhalf uur bedwelmd aan een exotischen filmschotel, als reactie op het wat nuchtere alledagleven En daar dezelfde Paramount het menu inderdaad weet te serveeren op de wijze, zooals de gemiddelde man zich dat alles voor stelt, heeft het ook meestal succes George Raft, Jean Parker en... natuurlijk de mystieke Anna May Wong, rasechte doch ter uit het „Verboden Rijk" vormen de cast van deze film. Dat het in New-Yorks Chinee- zenwijk ongetwijfeld wel eens scheef toegaat, wij zullen de laatsten zijn dit te ontkennen. Wij weigeren echter pertinent te gelooven, dat het zóó is. als Paramount ons voorzet. Het is alles een tikje té Amerikaansch, te Chineesch. Een „thriller" is deze film wel, en liefhebbers van dit genre kunnen hun hart dubbel en dwars ophalen, maar met realiteit heeft dit alles niets te maken. Maar zou men realiteit zoeken in een wereld, wélke zoovelen juist zoeken om het mystieke, het exotische? Neen toch! „Mizzi van het Café Chantant" is de tweede hoofdfilm én ook hierover willen wij enkele opmerkingen maken. Wij zullen openlijk opbiechten, dat we beu zijn van Weensche films, dat we verbleeken bij het aanschouwen van luitenants (al dan niet met Don-Juan-manieren behept) en dat we ook de te hooi en te gras gedeponeerde schla gers geen goed hart toedragen. Evenwel, deze Mizzi werd vervaardigd door een regisseur, die blijkbaar over deze kwesties ongeveer evenzoo dacht Tenminste, wij wer den eenige malen verMst door een buitenge woon origineele visie op een uitermate af- tandsch gegeven en dat is al een merkwaar dige prestatie op zichzelf. Natuurlijk... er komen dooddoeners is voor, maar eveneens tal van aardige vondsten en zelfs artistieke close-ups. Zou mén werkelijk zijn leven gaan beteren Heeft men dan éindelijk de glimlachende, likeur-zoete Garde-officier begraven? Wij zijn de eersten, die het vurig hopen! WAT DE. ZEE NAM. Jannie en Geertje de Vr., die een gave stortten voor de menschen, die bij den storm van eènige weken geleden, hun tent met in houd op het strand verloren, en daardoor broodeloos werden worden verzocht zich Maandag even op het kantoor van de Helder sche Courant te vervoegen. Als één van tweeën komt is het ook goed. FRITS SCHAKELS' LACHREVUE. Zondag 13 October komt Frits Schakels Revuegez;elschap met haar, nieuwste lachievue „Hoe bestaat *ti" (Met de k'XVIII de wereld rpnd), waarin de proloog en vele geestige en schitterend, gemonteerde tafereelen,; gfiïnepj7 i reerd zijn op de rejs van de. onderzeeboot dé K XVIII,. ;iV. L'.«lU11JSJ^tl Zondag 6 October Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat); Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Westerkera, Westplein); 's Morgens 10.30 u„ Ds. H. A. Enklaar, Onderwerp: „Jaloezie en bescheidenheid" Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Meijnen. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 tl, Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Lutli Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, de heer J. Sevensma van Amsterdam. Doopsgez. Gem. 's Avonds 7 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. K. de Bel, van Schiedam. Woensdagavond 8.159.15 u., in de bovenf zaal van gebouw Palmstr., Bijbelbespreking door J. Luther Ramp. Oud-Katholieke Kérk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Tuindorp. Verschillende sprekers. 's Avonds 7.45 uur, de Heer J. Sevensmaj van Amsterdam. Léger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 6 uur, Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. Zaterdag 5 October. Soirée dansante voor leerlingen en oud-leer lingen van het Dansinstituut „Polak?'), Musis Sacrum, 8 uur. Circus Roberti, 8 uur. Cabaret-avond Marine-Sanat oriumfonds Casino8 uur. Bioscoopvoorstelling ten bate H.O-R.A., Rialto half vier. Zondag 6 October. Populaire Soirée, Musis Sacrum, S uur. Belgische Jazz-bandCasino, 3 en 8 uur. Circus Roberti, S en 8 uur. Feestvierende vergadering Esperanto-vereen, Militair Tehuis, Spoorstraat, 10 uur v.m. 8 en 9 October. A .V.R.O -avonden, Casino, 8 uur. Zooals hekend is indertijd reeds door Dr. Tesch verklaard, aan de hand van de weten schappelijke gegevens, dat er goede haring vangsten zijn te verwachten, zoodat werd aangeraden, deze visscherij niet zoo spoedig te staken en althans tot in Januari daarmee bezig te zijn. In IJmuiden is geregeld aanvoer van ver- sche haring, die behoorlijk prijs oplevert. Nu echter ook Engelsche drifters' weer hun vang sten aan de markt gaan brengen, ver-wacht men door grooten aanvoer, weldra daling van den prijs. Nochtans wordt er thans flink van geprofi teerd en maken de trawlers nog behoorlijke besommingen. Ook is er nog flinke aanvoer van makreel, die behoorlijke afzet vindt in het binnenland, vooral in gestoomden toestand. Uit Stellendam werd aan de Nw. Rott Crt. bericht, dat de aanvoer van garnalen ongelimi teerd kon plaats hebben. Daardoor werd een kans gegeven om wat meer te besommen. Echter waren de vangsten niet van dien aard, dat van een loonend be drijf kon worden gesproken. Nog altijd is er botvangst op het IJsselmeer en zelfs weer wat meer dan men den laatsten tijd gewoon was. De prijs die deze bot op brengt kan nog steeds behoorlijk worden ge noemd. 't Is geen wonder, dat telkens stem men opgaan om wat jonge hot over te planten vanuit de Waddenzee naar het IJsselmeer. De Visscherij-Inspectie schijnt dit echter minder gewenseht te achten in verband met den zich i ontwikkelenden toestand in de Waddenzee, zoodat het nog niet tot deze, door de lJsel- meervisschers zoo gewenschte handeling is kunnen komen. Dat de loggervloot nog van beteekenis is, voor het vischbedrijf. moge blijken uit een1 statistiek van de Katwijksche en Schevening-| sche yloot, die aangeeft, dat deze schepen in, 1935 tot en met September aanbrachten aa^]1( vérsche visch. Katwijk; 74- motorschepen, in 1661 reizen 789.098 besorpming. Scheveningeh: 44' motorschepen in 55S rei-'! zein 309.615 besomming; «f uil iMet weet,-dat er een zefcere:wrijvingbesfcaaJM tujsschén het t^ileHjedrijf ,enrhft Joggerbécliij^ e zich herhaaldelijk uit in de pers en die lang'è dóór eéri 'rédacteur Vifti'de'tëpr. Waart1,"' t. rhét'den 'MirhSteé is'b'éSpr'okea1). strooy De Jjandeli.tb.IJmujdemzou>zelfsiésébbeti go»| d^eigd van deze vaartuigen op een zekc;reu„vt0£v

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 13